I r Schietpartij op agent voor Haagse Hof Anclries en David van D. blijven schot ontkennen Pk Paniek om kind dat niet bestaat T^uur verwoestte zolderkamers Kraanarm vernielt cabine Twee mannen aan dood ontsnapt VERDACHTEN: WIJ ZIJN ONSCHULDIG Officier laat onderzoek instellen naar verfstof „Zonnehuis": zusterhuis verdubbelen Nederlanders betrokken bij marihuana smokkel? Magistrale zege voor Johnson Vonnis in moordzaak Nes tien jaar Vermistè jongens terecht na spannende nacht Matroos viel in ruim van schip Hoe kon steekvlam in schip ontstaan Congres geriatrie in Rotterdam Arrestaties in Heidelberg Laatste schip van Noordzee verkocht André Voogf VAM van Staveren Fa. H. E. DEKKER Mensen van vandaag in de rij voor j,Mensen van morgen Bleekextract door baby opgedronken Congres Cijfers Californie ,DE ROTTERDAMMER Pagina 4 WOENSDAG 4 NOVEMBER 19m (Van een onzer verslaggevers) pRECIES een jaar en drie dagen geleden, op 1 november 1963, schoot een op heterdaad betrapte inbreker in de Eerste Blekers- hof te Botterdam de toen 26-jarige agent B. Nijenhuis neer. De agent overleefde, dankzy enkele zeer kundige operaties het schot in het strottenhoofd, maar zal er zijn leven lang hinder van onder vinden. Nog diezelfde dag arresteerde de politie twee broers, de 23-jarige los-werkman Andries (ook wel Dries of John genoemd) van D. en de 35-jarige havenarbeider David (ook wel Tonnie) van D. ELEKTRISCHE VERWARMING Vraag gratis verwar- mingsadviesbrochure aan Dimplex importeur NerimN.V.,Viak3, Dor drecht Tel. 01850-8682 (Van een onzer verslaggevers) EVEN ontstond er dinsdagavond in en rond het pand Schietbaan laan 92a in Rotterdam paniek. Het Spaanse echtpaar Juan Bacaga Sanches was de brandende zolderwoning afgevlucht onder het roepen van vele Spaanse woorden. Medebewoners (onder de talrijke Spaanse bewoners van het pand waren ook enkele Nederlanders, meenden iets van „bambino" te hebben opgevangen en dachten onmiddellijk dat er nog een klein kind op de fel brandende zolderetage moest zijn. FA. S0MMER, afd. el. huish. app. (Van een onzer verslaggevers) kraanmachinist A. Post (50) uit Aagje Dekenstraat 23 en kapi tein H. Wakker (39) van het 1.627 ton metende binnenvaart schip Cornelis Coninck uit Rotterdam zijn vanmorgen op het ge meentelijk kolenterrein aan de Keilehaven in Rotterdam aan een ongeluk met ernstige gevolgen ontsnapt. ^NDRIES en David van D. worden beiden tussen twee rijkspolitiemannen geboeid bin nengebracht i het kleine be nauwde zaakje volgt dan de zit ting in hoger beroep. Eerst vraagt de president mr. J. Veltman. waarom beiden in hoger beroep zijn gegaan. Andries zegt: ik ben onschuldig en David: „onschuldig aan de tenlasteleg ging". heeft ïn de De rechtbank in Leeuwarden vanmorgen de hoofdverdachte „moordzaak Nes", de 28-jarige E S ver oordeeld tot een gevangenisstraf van tien jaar. Veertien dagen geleden had de of ficier van justitie veertien jaar gevange nisstraf geeist. president van de rechtbank, rar, B Do mout, deelde mee, dat de rechtbank poging tot diefstal, doodslag en brand stichting bewezen achtte, echter met de bedreiging met geweldpleging. Bij het vonnis werd rekening gehouden met een verminderde toerekeningsvatbaarheid op grond van het uitgebrachte psychiatrisch rapport. Een straf van twintig jaar had kunnen worden opgelegd. Zoals reeds eerder werd bericht is de tweede verdachte m deze zaak, de 25- jange purser J. K reeds twee dagen na de zitting vrijgesproken en op vrije voe ten gesteld. Zijn raadsman, mr. H. Schootstra, deelde vanmorgen mee dat de officier van justitie dezelfde dag nog hoger beroep tegen deze vrijspraak heeft aangetekend. De vier jongens, naar wie gsfurer.de de gehele nacht op het Usselmeer is ge zocht, zijn terecht Helikopters behoef den niet te worden ingezet De beman ning van de sleepboot Wiermgen van de dienst Zuiderzeewerken vond het zeil bootje vanochtend om. kwart over acht ruim een km ten westen van Huizen Zij nam de jongens aan boord en bracht hen naar het kantoor van de Huizense havendienst. Daar werden zij met koffie en.een sigaretje weer snel op verhaal gebracht. Hun scheepje is inmiddels naar Huizen gesleept. De jongelui waren gisteravond de haven van Huizen reeds ducht genaderd doch slaagden er niet m binnen te varen. De wind en de sterke stroom deden hun bootje afdrijven. De o-udste jongen, de 21-jange militair P. Heesbeen is gele gerd ai Noordwijk waar hu zich van avond weer moet melden. De 14-jarige E. Walken woont in Apeldoorn, de 13- jange J, Bos en de 12-jange J, Verihelst wonen beiden m Huizen. Beiden ontkennen glashard het 9 mm wapen dat nooit is terugge vonden te hebben gehanteerd. Tijdens de rechtzitting in Botterdam op 7 april van dit jaar volhardden zij in hun verklaringen. Andries: „Ik heb de hele nacht in de stad gewandeld en ben niet in de Eerste Blekerhof geweest" en David: „Ik was er bij maar de schutter was Joop een vriend die ik enkele weken daarvoor heb leren kennen". Toch meende de officier van justitie, mr J. D. de Jong, genoeg bewijsmate riaal te hebben. Aan het einde van de zitting, die een hele dag duurde, In een overvolle rechtzaal, eiste hij tegen An dries twaalf en tegen David acht jaar zonder aftrek Beide raadslieden (mr. D. B. Postma voor Andries en mr. J. Schepel voor David) vroegen vrijspraak. De pleidooien behandelden vooral de zo pertinente her kenning van Andries als schutter door de 25-jarige agent J. H. Kraaijeveld die samen met agent Nijenhuis m de auto had gezeten. Hij zou de schutter tijdens regen en met kunstlicht maar een fractie van een seconde en in spanning hebben gezien. De belangrijke getuigen verklaring van de zestigjarige koopman J. L. van Berkel zou een wraakoefening zijn. Andries merkte in zijn laatste woord nog op dat agent Kraaijeveld steeds bij de verhoren aanwezig is geweest „Hij is toch kroongetuige?", zegt hij. Veertien dagen later maakte de presi dent, mr. R, J. Brunner, namens de rechtbank het vonnis bekend: voor bei den tien jaar gevangenisstraf. De broers gingen in hoger beroep. Vandaag werd voor het Haagse Ge rechtshof de „zaak Nijenhuis" op nieuw behandeld, een jaar nadat de vier schoten knalden waarvan een de jonge agent verwondde. -w Het FTT-personeel houdt zaterdag morgen in de rotonde van de Haagse Hontrusthallen een demonstratieve vergadering om te protesteren „tegen het personeels- en promotiebeleid, zo als dit bij PTT wordt gevoerd". Volgens het actiecomité, samengesteld J*den van de ABVA, AC, ARKA, KABO en NCBO, schenk noch de PTT- leidmg, noch de vakbonden voldoende aandacht aan de groeiende onrust onder grote groepen ambtenaren. DIMPLEX o.m. verkrijgbaar by demonstreert dagelijks ta de show room de 1) Imp! er-radial oren. Meent 19—21 - Rotterdam Telefoon (010) 13 68 17 ROTTERDAM en SCHIEDAM: Meent 104 - Tel. U743S - Rotterdam R'damsedlik 445-447 - Tel. «9548 - Schiedam CAPELLE a. d. IJSSEL: Slotplein 25 - Telefoon 01804—2339 GORCUM: HOOGSTRAAT 17—23 TELEFOON 01830-2735—2739 oPUKENISSE: Noordelnde 30 - Telefoon 01880—2415 -/t.. Tegen twaalf uur knapte plotse ling en (nu nog) door onbekende oorzaak een van de leggers van een kolenkraan die bezig was met het lossen van kolen uit het voor de wal liggende schip. Kapitein Wakker stond in het gangboord en zag op eens dat de grijper van de kraan vol in een der ruimen neerplofte. Direkt daarop hoorde hij hout versplinteren en glas breken. De legger van de kraan had de cabine waarin machinist Post zat volkomen vernield. De heer Wak kers eerste opwelling was dat de man bovenin dood was, aangezien hij niets van hem hoorde of zag. Perso neel van het G.E.B. rende direkt de trap van de kraan op en hielp de beklemd zittende machinist uit zijn benarde positie. De G.G.D. stelde even later vast dat de man een shock had opgeiopen. Bovendien had hij rugklachten. De heer Post is voor onderzoek naar het Dijkzigtziekenhuis overgebracht. De lichte verwondingen van de kraanmachinist zijn voor een be langrijk deel het gevolg van het feit dat de kraan een vaste arm heeft en geen losse. Deze zou bij het breken van een der leggers onherroepelijk naar beneden zijn gekomen. Ook ka pitein Wakker heeft daar vrijwel zeker zijn leven aan te danken. Als het ongeluk enkele minuten later was gebeurd, zouden er ver moedelijk meerdere gewonden zijn geweest. De heer Post zou namelijk om twaalf uur worden afgelost door een collega, die vergezeld zou wor den van een leerling. Tijdens het bukken om zijn werkhand schoenen te pakken struikelde de twintig jarige matroos H. M. Volckmann uit die Oranjeboomstraat te Rotterdam. Hij viel in het lege, vier-en-half meter diepe ruim van het Nederlandse sleepschip Fa- tima. Het schip lag afgemeerd aan de Waal haven. Met een hersenschudding werd hu naar het Havenziekenhuis vervoerd. Er zijn ook geen nieuwe getuigen; de zelfde mensen die voor de rechtszitting ia Rotterdam hebben getuigd dtoen dit ook nu. Zo tsegit de 36-jairiige hoofdagent K. van G., die de huiszoeking bij David thuis heeft verricht, dat hij de vetkoker stofvrij heeft geVanden. Logisch' zegt Da vid dian, ik had er papieren boven ge legd die ik enkele diagen tevoren had ver wijderd. De 47-jarige brigadier H. Mantefoan komt vervolgens voor het hekje. De ver dediger van Andries, mr. Postma, merkt tegen de heer Monteban op dait de vierde kogel nooiit gevonden is. Als het zou zijn afgevuurd had men iets moeten vinden. Hy houdt het dus op dros schoten. David valt de brigadier aan op het punt van het onderzoek. Hij ss erg hoos dat agenit Kraaijeveld, toch kroongetuige in de zaak, alle verhoren heeft bijgewoond en David zeil eenmaal heeft verhoord. De president vraagt opheldering en d'an zegt de heer Momtaiban: „dat is mijn beleid met". Davad merkte ook nog op dat de her kenning door Nijenhuis op foto's bij de doodzieke Nijerihuas is gesuggereerd door de politie. De rechtor-commissaris mocht hier, ondanks zijn eigen verzoek, niet bij aanwezig zijn. Mcmtaban verweert ztóh door te zeggen dat de politie zo objectief mogelijk ns geweest. Vervolgens komt Kraaijeveld. Hij geeft een herhaling van wat er gebeurde. Zijn verklaringen wijken niet af van die in Rotterdam. Andries en Daivïd zijn zeer geïnteresseerd en maken voortdurend op bloknotes hun aantekeningen. Kraaije veld zegt opnieuw dat tuj juet heeft kunnen zien dat er een pistool wais in de vuist van de man die aan de andere kant van de wagen tegenover hem stond Hij neemt dat aan. Dan vraagt de president waarop Kraaijeveld de herkenning van Andries baseert. Hij zegt: „op de omtrekken van het hoofd, de vorm en de kleur van het haar en op de atletische manier van lo pen." Ook nu voor het Haagse Hof blijft KraaUeveld bijzonder pertinent. Ook nu weer loopt Andries op verzoek van zijn verdediger In de lichtgekleurde regenjas, die hem veel te klein is, voor het Hof heen en weer. David meent iets gevonden te hebben en vraagt dan aan Andries of het mogelijk Is dat hij, zoals Kraaijeveld heeft verklaard, de handen ving uit de zakken kan trekken. Andries Inkt het niet. Kraaijeveld merkt dan op: „Zal ik het maar doen gevonden te hebben en daarom ook alles doorgegeven te hebben aan de c.pier. Tenslotte komt de getuige-deskundige de 39-jange inspecteur J. van de Vos en deze noemt de poging tot inbraak grof werk. Ik 2ou het beter doen, zegt hij. Vervolgens stelt de heer Postma vast dat blukens het vonnis van de Rotter damse rechtbank gesproken wordt over een kruisschroevendraaier, die gevon den is m de wagen van Andries. De heer Van de Vos zegt dat een kruis- schroevendraaier de beschadigingen aan de deur van het pand, waar de mbraak zou moeten plaatsvinden, met kan heb ben aangebracht. Andries gaat vervolgens mspecteur_ Van_ de Vos ook vragen stel len. Hij blijkt dan ook een grote wapen kennis te bezitten. Voor de zaak zelf 2ijn deze vragen echter niet belangrijk. Voordat de president de zaak schorst, leest hu de beide bekende verklaringen van Nijenhuis voor en een brief van dr. <T Zeldenxust, de anatoom-patholoog van het openbaar ministerie, die zegt ■van menng te zijn dat een eder moe; weten dat een schot op een dergelijke korte afstand en gericht op het hoofd, hoe dan ook, dodelijk is. (De zitting duurt voort). Uitslaand, vuur heeft dinsdag avond de zolder van een woning aan de Schietbaanlaan in Rot terdam verwoest. De foto werd genomen op het ogenblik, dat de vuurbaaierd naar buiten slaeg. Links in de dakgoot staat een man, die nog heeft getracht de brand met emmers water te blussen „Ik heb nooit eerder zo'n drukte mee gemaakt", zei vanmiddag de bedrijfsleid ster van de Tahlia-bioscoop waar van avond voor de laatste maal Kees Brus- se's film „Mensen van morgen" wordt vertoond. „De mensen stonden vanmor gen om tien uur al in de rij. De telefoon heeft de hele ochtend roodgloeiend ge staan'. Vanzelfsprekend zijn ale plaatsen nu uitverkocht. (Ook in Schiedam was de belangstelling voor de in het Massa ge-theater vertoonde film groter dan normaal Vanmiddag is daar de laatste voorsteling gegeven). De brandweer werd even in de me ning versterkt toen tijdens het zoeken naar een kind een kinderbedje werd gevonden. Later gelukkig bleek dat het echtpaar nog geen kinderen heeft. Bij de brand die de zolderetage met menbilair en een gedeelte van het dak vernielde en daardoor een schade van ƒ22.000 aanrichtte is ook nog iemand gewond geraakt. Het is zuster Regina van de Rooms-Katholieke kleuter school Maria ter Engelen even verder in de straat, die door een kussen dat brandweermensen naar beneden gooi de werd getroffen, toen zij te hulp Knelde. Toevallig viel zij op een matras die even tevoren op straat was terecht geko men. Toch werd zij zo gewond dat de GG en GD haar naar het St-Franciscus Gasthuis moest brengen. Zij klaagde over hoofdpijn en pijn in de linkerheup. De hulp van omwonenden was formi dabel Talrijke hulpvaardige handen, ook van de achttienjarige zieken verzorgster M. van Strien, die een kamer schuin onder die waar de brand woedde, be woont, Zij en vele anderen hebben huis raad gered en zolang in de kleuterschool opgeslagen. Omdat de zolder en de etage daaronder bewoonbaar waren heeft de politie voor dezê nacht logies gegeven aan de Span jaarden. Hoe de brand is ontstaan is nog niet zeker. Voorlopig wordt aangenomen dat een petroleumkacheltje dat de ver huurder van de zolderverdieping pas had gekocht en dat iemand brandend naar de zolder bracht, de veroorzaker van het vuur is. Het echtpaar, dat op de zolder was, kon niets anders doen dan al roe pend naar beneden te rennen, gevolgd door de andere bewoners. De brandweer, gelukkig als gewoonlijk zeer snel ter plaatse, had het vuur met twee nevelstralen van de G 11 snel onder controle. Toch kon niet worden voorko men dat een groot gedeelte van het dak aan de achterzijde wegbrandde. De (Van een onzer verslaggevers) De arbeidsinspectie zal een onder zoek instellen naar de hoedanigheid van de verfstof en het gebruik daar van, naar aanleiding van het ongeval op de Verolmewerf in het Botlekge- bied dat één man op 23 oktober het leven kostte. Mr. L H. v. d. Roemer, officier van justite te Rotterdam, heeft dit onder zoek gelast, omdat hij zich afvroeg hoe het mogelijk is dat een steekvlam van zes meter kon ontstaan. Het feit ddus dat de verfstof behal vegiftige dampen ook explosieve produceert bij het spui ten vormt voor de officier aanleiding deze zaak nauwkeurig te doen bestude ren. De brand werd veroorzaakt doordat in de voorpiek van de LPG-tanker Joseph P. Grace een der schilders een lampje vernielde. Toen ontstond een vuurzee in de kleine ruimte, waar vijf mannen werkten. Een van hen, de later overle den constructieschilder J. van Hengst, werd grotendeels tot de derde graad verbrand. Voor zijn dood heeft het slachtoffer nog uitvoerige inlichtingen kunnen geven over de gebeurtenissen en daarmee kan men nu verder werken aan een rapport over het gebruik van dergelijke verf stoffen. Dat de verf gevaarlijk is lijkt buiten twijfel, maar de bussen met het produkt bevatten geen waarschuwing. Dat laatste is niet verplicht, het geschiedt in bepaalde gevallen op basis van vrij willigheid. De gevaren van de gebruik te verrfstof op de Verolmewerf werden niet onderschat (voorzieningen tegen brandgevaar waren er wel), maar men kon niet voorzien dat de stof dermate explosief was dat een steekvlam zou ontstaan door een kapot lampje. (Van een onzer verslaggevers) Het bestuur van de christelijk verenl. ging tot verpleging van langdurig zieken „Het Zonnehuis" heeft hestoten de capa citeit van het zusterhuis van de te Vlaar- dingen in aanbouw zijnde Inrichting, te verhogen van 70 tot 125 bedden. Deze mededeling deed vanmorgen de heer H. Harmeijer, voorzitter van „Het Zonnehuis" bij de vlaghljsing op het hoogste punt van het gebouw te Vlaar- dingen, die verricht werd door roevrouw H. Jager-Corbet, secretaresse van het Schiedamse tehuisbestuur. Het totale bedrag dat in de nieuwbouw te Vlaardingen zal worden geïnvesteerd is hiermee opgelopen tot 10 5 miljoen gulden. De kortere arbeidstijden voor verpleegsters en de hogere eisen die aan de verpleging voor langdurig zieken worden gesteld, zijn voor het bestuur aanleiding tot dit besluit geweest. De heer Harmeijer sprak de wens uit dat de aanvullende rijksgoedkeuring spoedig zal afkomen, waardoor eventuele verdere prijsstijgingen in de bouw tot een minimum beperkt zullen kunnen blijven. David.die nogal opstandig doet, vraagt dan aan de president of hij Kraaijeveld een half uur mag ondervragen. Het wordt echter veel korter, want de mees te vragen hebben slechts zijdelings met de zaak te maken. David wordt zeer fel en zegt op een gegeven ogenblik: „De getuige liegt en ik wil dat bewijzen", en als de president hem interrumpeert zegt ny: u bombardeert mijn vragen. Bent u bang voor mijn vrage?" Het gevecht tus- ?sZld en de president blijft eigen lijk de hele morgen bestaan. -j eer Schepel, de verdediger van David, neemt de vragen van David maar nu uiteraard zakelijk over. Beide ver- dedigers betrappen de volgende getuige d 60-jarig koopman J. L. van Berkel op onjuistheden, verklaringen die hij eer der heeft afgelegd voor politie en rech- ter-commissaris en later voor da recht bank, blijken nu iets anders te zijn. Hy geeft er zelf de verklaring voor van: het is alweer een jaar geleden, ik kan me niet alles herinneren. Van Berkel blyft er echter bij dat Andries by hem een droge jas en een pet heeft geleend en dat Andries hem om een onderduikadres heeft verzocht, hetgeen hij hem niet kon geven. Andries helpt 2ijn verdediger bij het opsporen van onjuistheden m de verkla ringen van Van Berkel. David, die na iedere getuige het woord neemt, gaat nu weer insinueren en bekvechten met Van Berkel. Totdat Van Berkel het te erg vindt en zegt* ,.Ik wil David geen ant woord meer geven, hetgeen David de opmerking ontlokt- „ïk zal bewijzen dat je medeplichtig bent aan een inbraak De verklaringen van de 27-jange S M, destijds als gedetineerde belast met bet Uitdelen van schone kleding by de bad- eellen en van zijn chef, de 44-jarige cipier C. Boon, wijken met af. M, blijft er bij dat David hem in de gevangenis alles verteld heeft. De president vraagt zien af hoe iemand die bij de politie alles ontkent een onbekende alles wèl zouUC1U m-. s vertellen. M. 2egt het zelf ook vreemd het Dijkzigtziekenhuis gebracht. Op zaterdag 34 november zal in het Hiitonhotel m Rotterdam een symposion worden gehouden over geriatrie (de ge neeskundige behandeling van bejaarden), waarvoor als referenten een aantal pro minente buitenlandse medici is uitge nodigd onder wie prof. dr. Anna Aslan uit Boekarest en de fysioloog prof dr. A. Kment, rector-magruficus van de dier geneeskundige academie in Wenen. Naar vernomen wordt, is prof, dr. F. H. Schultz uit Berlijn verhinderd om naar Rotterdam te komen en m zijn plaats zal spreken dr. Dieter Gross, internist in Frankfort, die als onderwerp de „pro- caine-therapie" heeft gekozen. In een onbewaakt ogenblik heeft dins dagmiddag de tien maanden oude Rober- ttno Versijde uit de Palladiostraat te Rotterdam een flesje bleekextract uitge dronken. Men heeft hem met spoed naar Driehonderd leden van de Ameri Raanse politie en ongeveer zeshonderd Westduitse politiemannen hebben zon dag een inval gedaan in kazernes, clubs en café's in Heidelberg, Kaiser- lantern en Frankfurt. Tientallen Ante rlkaanse militairen en burgers bleken verdovende middelen in hun bezit te hebben en zijn gearresteerd. De actie was het gevolg van de samen werking tussen Westduitse politiemannen en leden van de afdeling verdovende middelen van de politie m Rotterdam en Amsterdam. De recherche vermoedt, dat marihuana door in Nederland wonende Surinamers naar West-Duitsland wordt gesmokkeld. Het verdovende middel zou dan hoofd zakelijk in Amerikaanse legerplaatsen in en om Heidelberg verhandeld wor den. De Amerikaanse legerleiding maakte zich zorgen over de gezondheidstoestand van een groot aantal Amerikaanse mili tairen en wilde dit weekeinde tot actie overgaan. Bij de twintig arrestanten in "West- Duitsland zijn drie buitenlanders van wie de nationaliteit nog met bekend wordt gemaakt. Een woordvoerder van het bu reau van de openbare aanklager in Kai- serlautern heeft gezegd, dat de organisa tie achter dit complot in Nederland ge vestigd is. Bij de handel jn verdovende middelen zouden ongeveer 260 mensen zijn betrokken. De Westduitse recherche schijnt erach ter gekomen te zijn, dat Surinamers uit Rotterdam en Amsterdam, die in West- Duitsland optreden als colporteur voor g Hustreerde en politieke tijdschriften (een handel, waarmee twee tot driehon derd ..ïark per week te verdienen is), deze handel gebruikten als dekmantel voor het smokkelen van verdovernde middelen. Ook bij de verdere handel zouden zij betrokken zijn. Nu blijkt ook dat de namen van de inzittenden van de Volkswagen, die in de nacht yan dinsdag 18 op woensdag 19 augustus in de Maastunnel tegen een tegenligger reed en in brand vloog, in de registers stonden van de Duitse politie, die belast is met de opsporing van ver dovende middelen. Van de verongelukte inzittenden woon den een Surinamer en een Arubaan in Rotterdam. Twee andere Surinamers woonden in Amsterdam. In de totaal verbrande auto konden geen sporen van verdovende middelen worden gevonden De Rotterdamse politie weet nog niet wat precies de resultaten zijn van de door de politie in West-Duitsland gevoer de actie. Zij wacht op verdere medede lingen. rookontwikkeling was zo hevig dat van persluchtmaskers gebruik moest worden gemaakt Opnieuw werd het nut van de nevel- straien bewezen. Uiteraard hebben de kamers onder de zolderverdieping water schade maar die is zeer beperkt geble ven. Omdat het vuur bleef doorvreten in het hout van het dak. moest nog tot bij tien uur worden nageblust. Uitgerukt waren de bluseenheden 321 en 322. Be halve de G 11 waren ook de autospult 11 en de ladderwagen 4 naar de Schietbaan laan gedirigeerd. Twee stralen lage druk werden in reserve gehouden. Hoo'd- brandmeester Nic. v.d. Spek had de leiding. Ook brandmeester Koornwinder was bij de blussing aanwezig. (Vervolg van pagina 1) De Republikeinse gouverneur George Romney bracht het m zyn staat Michi gan tot een verrassend gemakkelijke herverkiezing en het potentiele leider schap van zijn ontredderde partij. Hij won in Michigan, ofschoon Johnson er Goldwater versloeg. De Democraten be hielden hun greep op de gouvernements gebouwen m Delaware, Florida, Indiana, Iowa, Missouri, Nebraska, New Hamp shire, North-Carolina, Texas, Vermont en West-Virgiri.a hadden de leiding m acht andere staten. Ook m Rhode Islanu handhaafde zich de Republikeinse gou verneur, ofschoon Johnson deze staat by de presidentsverkiezing veroverde. Een bijzonderheid is dat ook gouverneur John Connahy van Texas, die bij de moord aanslag op president Kennedy ernstig werd gewond, werd herkozen. Bij de se naatsverkiezingen echter trok Pierre Salinger, de vroegere perschef van het Witte Huis, die de campagne van John F. Kennedy in I960 had geleid, aan het kortste eind, hoewel president Johnson bij de presidentsverkiezingen deze „Re publikeinse" staat in de wacht wist te slepen. ïn 1960 steunde Californie nog Dick Nixon, Bij de gouverneursverkiezin gen versloeg de Democratische gouver neur Faubus zyn Republikeinse tegen stander Winthrop Rockefeller, een broer van de New Yorkse gouverneur. De Democratische partij heeft haar meerderheid in beide huizen van het Congres behouden. Zy heeft meer dan 218 zeteL In het Huis van Afgevaardig den en is daardoor verzêkerd van de ab solute meerderheid. In de strijd om tientallen andere zetels heeft zy de lei ding. Reeds eerder waren de Democra ten zeker van de meerderheid in de Se naat. Er 7ijn al 22 Democraten gekozen, terwijl er nog 40 zitting hadden. Slechts een derde deel van de Senaat treedt (om de twee jaar) af. Verwacht wordt, dat de Democraten meer dan 66 zetels {aan tal van voor de verkiezingen) zullen be halen. Behalve Robert Kennedy is ook diens broer Edward Kennedy verzekerd van een senaatszetel. Ted Kennedy ligt zoals men weet in een ziekenhuis, waar hy herstelt van de verwondingen, die hy by een vliegtuigongeluk heeft opgelopen. De meerderheid, die Bob Kennedy m New York behaalde, was veel geringer dan die van president Johnson. Herkozen werd ook Mike Mansfield, de Democra tische leider in de Senaat, evenais de 77- jange senator Harry Bird CDem.), die in Washington bekend staat als Mr. Economy, B en W. van de gemeente Rotterdam stellen de gemeenteraad voor twee on derhandse geldleningen aan te gaan, elk ten bedrage van tien miljoen gulden. De looptijd is gesteld op dertig jaar. De rente op 5 5/8 procent die halfjaar lijks voldaan moet worden. De opbrengst van de leningen zal in bet Algemeen Leningfonds worden ge stort en worden aangewend tot financie ring van kapitaaluitgaven. Het laatste schip van de N.V. Stoom vaart Maatschappij Noordzee, het 953 ton metende irj.s. Borculo, is verkocht voor 625.000 aan een Noorse maatschappij. Het schip heeft de Amsterdamse haven al verlaten. De maatschappij heeft de koopsom in middels geheel in contanten ontvangen De directeur, de heer Le Cavelier, wist nog niet wat er met de vennootschap zonder bedrijf gaat gebeuren. Momenteel zijn echter onderhandelingen gaande met en! gegadigden, die een bod tot over neming van de aandelen overwegen Aangaande deze onderhandelingen kon de heer Cavelier echter verder nog niets definitiefs mededelen. De maatschappij heeft een fiscaal ver rekenbaar verlies. „Een en ander is niet erg aantrekkelijk", zo meende de dire, teur. Van de ontvangen koopsom voor de Borculo is 125 000 belastbaar, daar het schip voor 314.200 op de balans staat ï'innnnn fiscale boekwaarde van bijna J OUl/.UUU. Al vroeg begon president Johnson op .Goldwateer uit te lopen. Om tien voor drie vannacht Ned .tyd, toen vele stem bureaus nog maar enkele uren geleden gesloten waren en m talrijke andere nog werd gestemd, berekende het electro- msche brein van de NBC al een meer derheid van tenminste 282 stemmen m het kiescollege, terwijl een meerderheid van 270 al voldoende is. Om drie uur precies leidde Johnson in staten met in totaal 322 kiesmannen en Goldwater in staten met een totaal van 55 kiesman nen. Om zeven uur vanochtend (Ned. tijd) had Johnson m 38 staten 460 van de 538 kiesmanstemmen. In zes andere staten had hy de leiding, Goldwater had vyf staten veroverd met tezamen 47 kies manstemmen. Johnson had toen 32.321.893 stemmen tegen Goldwater nog geen 20 miljoen. Dit betekende, dat Johnson meer dan 61 procent had ge wonnen van de stemmen, die op de kan didaten van beide grote partijen waren uitgebracht. Om half negen, toen 83% van de stemmen was geteld, was de stand Johnson 35.694 214 en Goldwater 22.149.413. Toen 90% van de stemmen geteld wae, waren er 38.602.734 uitgebracht op John son en bijna 25 miljoen op Goldwater. De president had toen 486 kiesmannen op zyn naam staan en Goldwater 47. Al leen de 5 kiesmannen van de staat Ari zona, waar Goldwater vandaan komt, hadden toen nog geen bestemming ge vonden. In de Senaat hadden de Demo craten toen 66 zetels en de Republikei nen 33. In het Huis van Afgevaardig den waren deze cyfers 261120, met nog 54 zetels te verdelen. In Ohio versloeg Bob Taft jr. zyn Democratische tegen stander Young. En bij de gouverneurs verkiezingen in Illinois werd de Repu blikein Percy, die zich tegen Goldwater had gekeerd, door zijn Democratische tegenstander verslagen. De kiezers van de staat van Californie, die hun stem aan Johnson gaven, hebben tegelijkertijd gestemd voor een amen dement op de grondwet, waardoor de bestaande wetgeving tegen discrimina tie op het gebied van de huisvesting ont kracht wordt en het de wetgevende macht van de staat Californie voortaan onmogelijk wordt gemaakt, wetsontwer pen tegen discriminatie op dit gebied aan te nemen. Leiders van de campagne voor gelijke burgerrechten noemden de goedkeuring van het amendement ramp zalig en vooraanstaande juristen spra ken van de meest radicale stap op wet gevend gebied in de jongste geschiede nis van Amerika.

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 2