Bus ramt twee huizen in Amsterdam Greyhound komt naar Europa Oplossing voor problematiek Bijlmermeer Brits boek over Baarnse moord m Gasten op het kasteel als een klucht Oude kerkcomposities verrassend,, vertolkt Goocheliade stond weer op geheimzinnig peil Adenauer T axichauffeur mishandeld Ds» L. G. Bruljn overleden Samengaan met busbedrijf Vavo nlt Schoonhoven Protest EMS ingediend Engelse aivoeaat dook In schokkende affaire Auto reed tegen slagboom: vier gewonden Problemen rondom heilige doop Seizoen Sehiebroek goed begonnen Bijenkorf koopt Haagse Heek Bouwfonds: 25.009 woningen voor smallere beurs Dr.H. je Westerink overleden Starfighters in ons land blijven vliegen Helft van Solent geborgen r Tn VS, Rendabel Oude en nieuwe trucs in goede aankleding Graanprijs Twijfel DE ROTTERDAMMER MAANDAG 9 NOVEMBER 1564 l Kruiswoord-puzzel Bij de tijd..! Een jeugdwerk van de Franse auteur Jean Anouilh, met name „Gasten op het kasteel", dat reeds door het voormalige Rotterdams Toneel in 1949 voor het voetlicht werd gebracht, werd vrijdagavond door het Nieuw Rotterdams Toneel in een nieuwe enscenering opge voerd. In de lichtvoetigheid van dit werk vallen de kleine wrangheden niet zo duidelijk op die Anouilh in zijn dialogen verwerkt, waarin hij laat voelen dat de armoede verne dert en dat de rijke meent voor zijn geld alles in de wereld te kunnen kopen, ook geluk en liefde. (Vervolg van pag. 1) pagina 4 r» i- fenstlge materiële schade is gister nacht In Amsterdam aangericht toen 5*5.» 0s^.n een 13x1 met elkaar in botsing kwamen, waarna de bus twee panden ramde. Het gebeurde op de Waddenweg waar «en personeelsbus van het cemeentpinW ^fvoerbcdrijf €en taxi, dLSlSr gesorteerd, luiks wilde passeren. Deze manoeuvre mislukte; de bus greep de taxi in de flank en reed daarna tegen twee panden op. De brandweer moest er aan te pas komen orr de gevels van de nl wPS v®orl°P'g te stutten. r«£tJHich8lÏJeUr,.en één va» te bus- SS nf w ™Acht. gewond. Zij kon- SSLÜuavi Wilhelmmagasthuis te zijn anlar buis- Politie ver- de b3schauffeur na de botsing ov!r ^6t stuur heeft verloren iügd. ea werden, ernstig bescha- P" P°iïtlc zoekt twee jongemannen van wie er één in de nacht van zaterdag op zondag in Wormerveer de taxi-ehauf- Pi 't Veld, nlt Alkmaar ernstig aeeft Hilshandeld. De jongelui wilden hun ril van Alkmaar naar Wormerveer niet betalen. De taxichaffeur werd be wusteloos tn zijn auto langs de weg ge vonden. Hjj was aan zjjn hoofd gewond *n later, ook een hersenschudding te hebben opgelopen. !>e 2 jongemannen lieten zich na slui tingstijd van de cafés in Alkmaar door de heer In t Veld naar Wormerveer brengen. Daar aangekomen probeerden zij zonder betaling er van door te gaan. De taxichauffeur greep een van hen vast, doen kreeg toen een trap tegen zijn buik waardoor hy in elkaar zakte. Hierna werd hij nog een paar keer hard in zijn gezicht geslagen tot hy het bewustzijn verloor. .Toen de heer In 't Veld weer bij ken- tus kwam waren de daders verdwenen. Hy zag nog kans 15 km richting Alk maar te rijden en probeerde met zyn mobilofoon contact te krijgen met zijn garage. Daar begreep men dat hjj m moeilijkheden verkeerde en reed hem tegemoet Tussen Dimmen en Castricum vond men zijn taxi langs de rijksweg staan. De heer In 't Veld lag bewusteloos over het stuur van zijn wagen. 1 (Van een medewerker) Afgelopen zaterdag is in het Nebo-zie- kenhuis te Den Haag de hervormd-gere- lormeerde predikant ds. L. G. Bruijn overleden, een van de markantste ver tegenwoordigers van de „oude garde" Ds. Bruya werd 14 oktober 1887 m Den Haag geboren. Aahvankelijk was hij werkzaam in het typografische bedryf. Maar na enkele jaren ging hy, hoewel hy gehuwd, was, theologie studeren. Na «en grondige en voorspoedige stu die werd. hij op 34-jarige leeftijd beroe- Ibiëken pen naar zyn eerste gemeente, Ameide, die hij tot 1923 diende, daarop volgde Oene op de Veluwe, in 1927 Bergschen- hoek «n in 1930 Katwijk aan de Rijn. Gezondheidsredenen maakten daar in (Van een onzer verslaggevers) De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat Europa in de toekomst een internationa le busdienst krijgt naar het voorbeeld van de bekende Amerikaanse Greyhound. Dat is de mening van de heer W. C. van Iperen, directeur van de busonderneming Vavo uit Schoonhoven, die dezer dagen bekendmaakte te gaan samenwerken met Greyhound. Voorlopig houdt de on derneming, die thans Vavo-Greyhound heet, een slag om de arm. Het eerste jaar is zo'n busdienst nog niet te ver wachten, zegt de heer Van Iperen. Eerst zullen nog tal van problemen moeten worden opgelost. Maar voor de toekomst behoort een Europese Greyhound zeker niet tot de onmogelijkheden. In de overeenkomst worden deze plan nen niet met zoveel woorden genoemd De deelneming van Greyhound in Vavo zal leiden tot een zeer opmerkelijke vooruitgang op het gebied van comforta bel, doeltreffend en veilig busvervoer, zo staat in het communiqué, dat de directie zaterdag uitgaf. Over een internationale busdienst werd nog niet gesproken. We zullen eerst alle problemen, die de or ganisatie van een internationaal kjnen- net opwerpt nauwkeurig moeten bestu deren. Een grote moeilijkheid in Europa is het feit, dat zoveel landen aparte wet gevingen op vervoersgebied hebben. Wel licht dat dit verschil van opvattingen zal verdwijnen, als de EEG-plannen een maal geheel zyn gerealiseerd, aldus de heer Van In eren. Natuurlijk bestaan deze verschillen ook in de Amerikaanse staten. Maar de organisatie van de Grey- houndlijnen, wordt daar federaal gere geld. zj|j verzorgde veel charterreizen van Amerikaanse toeristen door Europa. De onderneming beschikt thans over 77 bussen. Dit aantal zal in de toekomst echter aanzienlijk worden uitgebreid. Voorlopig heeft men thans 13 nieuwe bussen m bestelling, waarvan er ver scheidene, evenals alie Amerikaanse bussen, met een airconditioning worden uitgerust. De bussen zullen niet zo groot worden als de Amerikaanse. Die zyn volgens de Europese bepalingen te zwaar, aldus de heer Van Iperen. Vooruitlopend op een intensievere samenwerking zullen Vavo-Greyhound en Greyhound Amerika voorlopig alleen optreden als eikaars agenten. Greyhound zal Vavo Amerikaanse toeristen toe spelen en Vavo zal Europese toeristen wjjzen op ,de mogelijkheid per Grey hound voor slechts 99 dollar 99 dagen lang door geheel Amerika te reizen. Het infanterie-bataljon Johan Willem Friso heeft sinds zater dag een eigen mascotte: Abe, een Fries stamboekveulen, aan geboden door de Zuidlaarder- markt. Na de officiële overdracht in Zuidlaren moest Abe natuur lijk voor de Johan Willem Friso- kapel uit paraderen voor de bur- gelijke en militaire autóriteiten. Naar verluidt heeft minister mr. E. H, ioxopeus het plan zich voor wat betreft de toekomst van het Bijlmermeerproject te baseren op de resultaten van een on derzoek dat onlangs is begonnen met als onderwerp: de beste bijzondere bestuurs. vorm voor de Amsterdamse aggglome- ratie. Dit onderzoek is op initiatief van de commissaris dei Koningin voor de pro vincie Noord-Holland begonnen en heeft de instemming van negen der tot agglo meratie beherende burgemeesters. De minister zou hebben aangedrongen op de grootste spoto bij de commissie. De raadsman van de EMS, mr A. G. Maris in Den Haag; heeft bij helt college van beroep voor helt bedrijfsleven gele genheid gevraagd om minister dr J. E. Aradriesisen (economische zaken) van re pliek te dienen pp diens verweerschrift m de plerprijsaffaire. Het college bredt deze gelegenheid tot 25 november a.s. Bij het college protesteerde de EMS tegen de individuele prijsmaatregel van 10 augustus waarbij de toegangsprijs voor de Scheveningse pier op maximaal 55 cent per persoon werd bepaald. De EMS vroeg en kreeg uitstel voor het tndnenen van de gronden voor het protest het zogenaamde verzoek ten gronde. De minister vroeg en kreeg even eens uitstel voor het indienen van zijn verweerschrift, dat 29 oktober bij het college werd ingediend. De heer Van Ieperen ziet voorlopig ln Europa nog niet zo'n dicht lijneniiet in het verschiet als in Amerika, Zoals be kend zjjn er in Amerika twee zeer grote en populaire busondernemingen (naast Greyhound ook Continental Trailways) die lijnen exploiteren door de hele Ver enigde Staten, van kust tot kust en van noord naar zuid. Vrijwel elk dorp en elke stad zijn In dit lijnennet opgenomen. De diensten worden uitgevoerd met zeer hoge frequenties. In Europa is een organisatie met een dergelijke omvang voorlopig nog niet mo gelijk. verwacht de heer Van Iperen, ornaat de vervoersdichtheid nog met zo kolossaal is als in Amerika. Maar pers pectieven zijn er wel. Er wordt wel be weerd. dat het internationale busver voer geen toekomst meer heeft, als ge volg van het toenemende aantal perso nenauto's en de stijgende popularisering van net reizen per vliegtuig, aldus de heer Van Ieperen. Maar in Amerika, waar het aantal per sonenauto s absoluut én relatief het SMK>ifL. wa?r ook te luchtvaart- (Van ónze speciale verslaggever) De Baarnse moordzaak, die in april 1963 werd afgehandeld, heeft de En gelse advocaat .Denis Hart zodanig geïntrigeerd dat hij er bij de Londense uitgeverij Hememann een hoek over heeft latèn verschijnen. De titel is vreemd, doch wei suggestief. De ruim tweehonderd pagina's tellende publi katie is „Hendrick the Axe Collec tor" („Hendrik de Bijlverzamelaar") genoemd, waarbij met Hendrik Hen- nie W, wordt bedoeld. Overigens is Denis Hart niet van mening dat het hakmes, dat o.m. bij de moord op Theo Mastwijk werd gebruikt, door Hennie W. werd gehanteerd. Zoals bekend werd de 14-jarige Theo Mastwijk in de vroege zomer van I960 door Hennie W. en de broers Boudewijn en Ewout H. van het leven beroofd. De moord vond plaats in de Baarnse villa, waar de Iaatsten woon den. Ruim een jaar later werd het misdrijf ontdekt tijdens het openen van een waterput, waarin zich de met ongebluste kalk overgoten stoffelijke resten van Theo Mastwijk bevonden. Na een driedaags proces, waarin de daders het aandeel van hun schuld zo veel mogelijk afschoven, viel op 11 april 1963 de uitspraak. De toen 19-jarige Hen nie W. werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van negen jaar met aftrek van voorarrest en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering. Bou dewijn H. kreeg dezelfde straf, terwijl Ewout H., zijn twee jaar jongere broer, tot een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek werd veroordeeld en eveneens on voorwaardelijk ter beschikking van de regering werd gesteld. Het boek van Denis Hart bevat een vrij zakelijke weergave van het driedaagse proces. Op dit punt bevat het dan ook totaal geen nieuws. Zijn interpretatie be gint pas in een bijn3 veertig pagina's tellend hoofdstuk, dat een gesprek met een niet bij name genoemde, Nederlandse advocaat weergeeft. Men kan zich met aan de indruk ont trekken dat de schryver zyn confrère met een veelheid van vragen en sugges ties in een hoek tracht te drukken. De discussie, die op een kruisverhoor lijkt, draait om het verschil tussen de Neder landse en Engelse rechtspraak. Hart uit op onverbloemde wijze zijn sympathie voor mr. "Van Overbeeke, die Boudewijn H. persoonlijk naar het Huis van Bewa ring in Utrecht overbracht het kostte de officier van justitie zijn zaak, terwyl overal in het land \van „klasse-justitie" werd gesproken en niet niet de moeite nam net in groten getale speurende politie-apparaat over de arrestatie in te lichten. Ook zegt de schrijver dat hij totaal geen waardering op kan brengen voor de wijze, waarop de Baarnsemoordzaak vóór de behandeling in de rechtszaal door de pers behandeld is. Indien deze schokkende affaire in Engeland had-gespeeld, waren er verscheidene hoofdredacteuren van Britse bladen in de gevangenis terecht gekomen, als ze de gewraakte verslag geving met hun autoriteit hadden gedekt. Harts boek is het derde, dat over de Baarnse moordzaak verschenen is. De journalist K. Beerman schreef er een pocket over, terwyl Fabricius jr. er een opvoedkundig bedoelde roman over schreef, die hjj „Jongensspel" noemde. Ook dr. E. Brongersma heeft veel over de merites van het afschrikwekkende ge geven gepubliceerd. Bij de Hembrugpont in Amsterdam is gisteravond een personenauto in vol. Ie vaart tegen een neergelaten slag. boom gereden. De vier inzittend» werden met min of meer ernstig» vsst wondingen naar het Wilhelminagast- huis vervoerd. Het zijn de 30-jarige M. Gorter, de 19-jarige G. Morreau en twee meisjes- de 16-jarige C. Nipoth en de 17-jarige G Serlijn. Allen zijn afkomstig uit de hoofd stad. De botsing was zo hevig dat de slagboom afknapte. De personenauto werd in elkaar gedrukt. De 28-jarige P. Elfrink uit Groessen (gem. Duiven) is zaterdag op zijn scoo ter dodelijk verongelukt Het ongeluk ge beurde op de rijksweg Arnhem-Zevenaar onder de gemeente Duiven. De heer El frink was met zijn scooter tot in de berm uitgeweken voor een vrachtauto die bezig was een landbouwtrekker te' passeren. De vrachtauto remde bij deze manoeuvre zo krachtig, dat de wagen de heer Elfrink raakte, De man was op slag dood. De 27-jarige kapper B. A G. van Egmond uit Leiden is gisteren in het academisch ziekenhuis In Leiden overle den aan de verwondingen die hij zater dag had opgelopen, toen hij met zijn auto, waarin ook zijn verloofde zat, in Haarlemmermeer, op de grens van Sas- senheim, door de nog niet geopende af sluitbomen voor een brug reed. Hier door werd het dak van de auto afge rukt. De kapper werd ernstig gewond Zijn verloofde liep enkele hoofdwonden op, maar kon na verbonden te zijn naar huis terugkeren. 1933 «en tijdelijk emesiitaiat noodzakelijk." Maar al $nkgi?. .maanden,, later' volgde net beroep naar Heteren, waar hij zijn langste ambtsperiode doorbracht, tot 1948. In dat jaar werd hy beroepen naar zyn laatste gemeente, Ter Aar (Utrecht). Op 1 september 1951 ging hij met eme ritaat. maatschappijen vliegen tegen aanzienlijk lagere tarieven dan in Europa, is welge- bleken, dat een redabele expoitatie hjk .b"L3so"dememm£.en zeer goed tnoge- jaar maken honderdduizenden hfa ir VTn te over de hele wereld be heer Van.Iperen,, ,vj Ap werd*1' de„ sahje»weïKBigr Tl f0101,101 door Greyhound. De maatschappij had al lange tij d„ ver kenners in Europa, om hier de mogelijk heden voor een busdienst naar Ameri kaans voorbeeld te bestuderen. Deze verkenningen leidden^ een jaar geleden 00nifct ««f de Vavo. Dit kwam SU a» e j ook door de vele relaties, die deze onderneming in Amerika heeft: Horizontaal. 1. gemeente in N. Bra bant, 5. viervoetig dier, 8. gemeente in Limburg, 10. lusthof, 12. kort, afgebroken geluid, 14 de opperste rand van een dak, 15. oude vochtmaat, 17. turks bevelheb ber, 18, hoekbalkon, 20 nevens, 21. stad in W. Afrika, 22, vaartuig, 24. jongens naam, 26. vreemde munt, 27. huisdieren, 29. zuiver, 31. zwemvogel, 32. slang, 33. sociëteit (afk.), 34. achting. Vertikaal. 2. loot van een plant, 3. vreemde munt, 4 geriefelijkheid. 5 latwerk, 6. meisjes naam, 7. voorzetsel, 9 groente, 11. schen king, 13. naaste bloedverwanten van va derszijde, 13. dierentuin, 16. hoofdstad van Sumatra's oostkust, 18. boom, 19. soort, 23. kattekruid, 24. voor, 25. nevel, 27. wrok, 28. gemeente in Gelderland, 30. ontkenning (spreektaal), 31. boomloot. Oplossing vorige puzzel. 1. Kant, 2. Anio, 3. nier, 4 torment, 6. emoe, 6. Noor, 7. tergend, 8. Eger, 6. Nede, 10. drek. (Van een onzer verslaggevers) Problemen rondom de heilige doop zijn zaterdagmiddag onderwerp van gesprek geweesti tijdens een bijeenkomst van de Vereniging van ouderlingen in de Her rit^- K?rk' hdegd in het „Trefpunt". Inleiding tot het gesprek vormde een referaat van dr. G, de Ru, die een aantal actuele problemen nader bezag. Als zo danig wilde hij met name beschouwen een tweetal punten, t.w. het probleem van de geesfesdoop en de kinderdoop Zaken waarover bmnen de christelijke gemeente langzamerhand een betreurens waardige onzekerheid dreigt ite gaan heersen Voor een goed inzicht in deze vragen is het allereerst nodig de plaats en de wezenlijke betekenis van de doop in de oude christelijke gemeente en in de ge- dachtengang van de apostelen te weten te komen. De bijbel en met name de aposto lische brieven spreken opvallend weinig over de doop. Zoveel wordt echter wel duidelijk dat een dreigende scheiding tussen water en geest opgeheven wordt door het duidelijke besef dat water en geest als een eenheid moeten worden gezien. De christologische achtergrond van dit besef is te vinden in het doops- bevel en vooral in Christus" eigen doop in de Jordaan, De doop is voor Paulus een zo vanzelfsprekende zaak dat hij er nauwelijks over schrijft. Doop en geloof zijn voor hem, veel meer dan voor ons, een onverbrekelijke eenheid. De doop is een heilsgebeuren van Gods kant dat alles omsluit wat de mens zelf daarbij doet. In de geheel gevulde Hervormde Kerk Mozartstijl geschreven Te Deum, dat te IJsseimonde heeft het Ned. Herv. Ge mengd Koor IJsseimonde-Dorp zaterdag onder leiding van Wim Stout een muzi kaal genot schenkende uitvoering gege ven van drie 18-de eeuwse composities, t.w. het Gloria van Vivaldi, een Stabat Mater vaat Em. d'Astorga en een Te Deum van de rocococomponist Domenico Cimarosa. Medewerkenden waren het Zuid-Hollands Orkest (dir. Jan v. d. Waart) en een viertal vocale solisten, Coos Glerum (sopraan)Rita van 't Groe- newoud (alt), Jan Waayer (tenor) en Henry Blackmon (bariton). Genoemde werken vormden een zeer aantrekkelijk programma diat kennelijk door het talrijke publiek werd gewaar deerd. De uitvoering van Vivaldi's Glo ria kwam ons het meest geslaaigd voor. De veelal fugatische koren kwamen goed tot hun recht m een fraaie, maar met al tijd geheel stabiele koorkl,ank. Deze ba rokmuziek vraagt een strakke voordracht in duidelijk vastgestelde dynamische vlakken. Een eenmaal iragezeit forte moet b.v. niet ongemotiveerd ombuigen naar het mezzo-forte. Wat dót betreft leek ons de voordracht van Gimarosa's geheel in f (Van een onzer verslaggevers) De Kunst- en Ontspanningskring Sehiebroek heeft zaterdag het winter seizoen ingezet met een concert, in de Gereformeerde Kapel aan de Lariks- laan. Er was een bevredigende belang stelling en tevens bleek, dat dit ge bouw voor kamermuziekuitvoeringen zeker geschikt is. Solisten waren Leny Becht, Hans Oldenburg en Rob Wij- nands terwijl verder medewerkten het Chr. Vocaal Ensemble en het Rotter dams Strijkersensemble, beide onder leiding van Anton van Prooyen. Het programma werd geopend met een drietal Engelse liederen door het koor, nogal ongeïnspireerd gezongen. Daarop volgde Sonate voor hobo en piano van Tek-mann, met grote muzikaliteit door Hans Oldenburg vertolkt doch waarbij' de begeleiding, zonder enige dynamische schakering, zich niet aansloot. Mevrouw Becht zong twee aria's van J. S. Bach, begeleid door hobo en klavier. Het koor liet zich daarop met meer élan horen in drie liederen. Na de pauze volgde een concert voor twee hobo's en strijkersbegeleiding, waarin mevrouw Becht met begeleiding van twee strijkinstrumenten en klavier twee aria's van G. F. Handel zong. Dit was wel het hoogtepunt van de avond want in deze werken kwam mevrouw Becht tot stralende zang. Na Sonata Nr. 12 van B. Marcello voor de avond hoog. Er waren oude trucs, nieuwe en oude met „nieuwe jasjes". *t Was een en al geheimzinnigheid Zo verbaasde Quito door samen met,. vrijdagavond in het Flevogebouw in zijn assistente te goochelen in een Franse 11000 en piano werd het programma be- Rotterdam Dat er vele wonderiiike salon- De goede boeiende trucs leden goten met een geestelijk lied van J. S. Kotteraain. Dat er^ veie niet OBder_ de ongetwijfeld kostbare aan- Bach en een. kleine cantate van D. dingen gebeurden was op zichzelf niet verwonderlijk als men weet dat er meer goochelaars in de zaal dan op het podium bezig waren. Een met meer „vakkennis" beladen publiek was voor de goochelaars op het po dium haast ondenkbaar. Als een dergelijk publiek dan ook enthousiast raakt en voor de een of andere truc waardering weet op te brengen, is dat eerlijk en oprecht ge meend en voor de opvoerende (of uit voerende) des te groter beleving. Het was dan ook „Goocheliade 1964" de grote jaarlijkse bjeenkomst van de Magische Liga 52 Schakels" een groep zeer ver gevorderde amateur-goochelaars die maandelijkse bijeenkomsten houden voor beoefenaars van de micro-magie en de carto-magie. Hoewel er naar onze smaak soms wat te veel werd gepraat, was het peil van kleding. Zij werkten zelfs met levende duiven.a René Anac, winnaar Grand Prix 1963 Nederland was zijn titel waard. Bijzon der kort trad Domista op. Wat hij liet zien met flesjes bier en glazen was ech ter verbluffend. Jo Harie bracht zijn trucs onder de titel .mentale magie". De enige niet-gooehelaar in dit pro gramma was Paul Rennes die zich de „vlegel achter de vleugel" noemt Op z'n plat-Rotterdams gezegd: Paul deed „goed gek". Twee sketches die hij met vaart bracht als een slungelachtige kwajongen ginger er best in. Tevoren was aan Bas Prins de zilveren goochelstok (het was geen truc) uitge reikt omdat hij van de 52 „schakels" in het seizoen 1963-1964 winnaar was ge worden in de permanente competitie. De heer D. S. van Schie (secretaris van de liga) had de toneelleiding en Koos Vermeulen de muzikale leiding. Confe rencier was Aranto. Buxtehude voor koor met instrumentale begeleiding. meer ruimte biedt voor overgangsdyna- rrnek, meer in overeenstemming met het karakter van de muziek. Toch vormde Viva-Ida's Gloria, ook door de bijzondere kwaliteiten van deze com- posiitie, het muzikaal hoogtepunt van de avond. Het Zuid-Hollands Orkest gaf hier uitstekend party. Een afzonderlijk woord van wtaanderinig voor het spel van de hoboïst en dat der koperblazers (de trompetten wanen deze avond onberispe lijk,zuiver) mag niet ontbreken. De zang van de vier solisten voldeed aan hoge ei sen. Van de tenor Jan Waayer en de bas- bariton Henry Blackmon behoeft dut nau welijks vermeld. Zij belhoren reeds jaren lang tot onze beste oratoriumzangers. Maar het optreden van de sopraan Coos Glerum en de alt Rita van 't Groene- woud betekende een aangename verras sing. Beide solisten beschikken over een mooie, voluminueze stem en tonen in hun voordracht veel muzikaal begrip. Tijdens de uitvoering van d'Asltorga's Stabat Maiter bleek het orkest niet gioed afgestemd op het orgel. De diaardoor ont stane onzuiverheden deden natuurlijk af breuk aan de vertolking. Misschien was d'rt ook weJ de oorzaak van het optreden van enkele wankele momenten, die bij een ameuteurorkest natuurlijk nooit zo snel ongedaan worden gemaakt als bij een beroepsorkest. Met de uitvoering van Cimarosa's Te Deum maakte het gehele ensemble ech ter een goede beurt, zodat dit concert, als geheel bezien, uitstekend geslaagd mag heten. W. H. W. Het warenhuisconcern de Bijenkorf heelt vanmorgen meegedeeld dat het van EMS-Continental (van de Zwolsmangroep) Heek's lunchroom aan het Spui in Din Haag heeft 'gekocht. Over de koopsom wilden bende partijen geen mededelingen doen. De EMS deelde slechts mee dat de zaak boven de taxatiewaarde van de hand is gedaan. Ook is met bekend of de Bijenkorf in het gebouw een restau rant zal exploiteren. De directie van de Bijenkorf zei geen mededelingen te kun nen doen over de bestemming. Gelet op het tempo van de laatste laren zal het misschien niet eens tot 1970 behoeven te duren voordat u de eerste 50.000 hebt volgemaakt. Dit zei vandaag in Enschede de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, drs. Bogaers, toen hij daar de N.V. Bouw fonds Nederlandse Gemeenten compli menteerde met het gereedkomen van de 25.000ste woning. De bewindsman sprak deze verwachting uit naar aanleiding van het feit, dat het Bouwfonds voor het bouwen van de eerste 10:000'hulzen elf jaar nodig had-fvan 1946 tot 1957) t maar over de volgende 15.000 slechts zeven jaar bouwde. De minister stak niet onder stoelen of bankeni dat hij zich verheugt over de toeneming van het eigen woningbezit in ons land. In de eerste plaats zie ik in de eigen woning een manifestatie van de toenemende welvaart, die ik zeer bevor derlijk acht voor het anderzijds in deze tijd zo vaak bedreigde welzijn van de mens Maar ook uit een oogpunt van volks huisvesting juicht de minister de ont wikkeling van het eigen woningbezit toe. De eigen woning, zo zei hij. is in het kader van de bezitsvorming een aan trekkelijk object en ze beïnvloedt gunstig het vooral op dit ogenblik macro-eco nomisch zo'n belangrijke factor spa ren. Drs. Bogaers bleek ook erg gelukkig over het feit dat de woning zoals die door het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten wordt gesticht, een zaak blijkt te zijn ook van de lagere inkomensklas sen. De cijfers tonen dat aan. In 1962 bijvoorbeeld is zestig procent van de leningen verstrekt aan personen met een inkomen van 8 000 of minder en ruim 80 procent van de leningen ging naar mensen met een inkomen dat niet hoger lag dan 10.000. In zijn felicitatierede gaf de bewinds man ook nog wat cijfers over het eigen- woningbezit in geheel ons land. Bij de woningtelling in 1956 bleek het percen tage eigen woningen 29,3 te zijn. Sinds dat iaar is het hoewel schommelend niet gering toegenomen. In 1957 was het 29.0, in 1958 26,2, in 1959 30,6, in 1960 34,0, in 1961 38,0, in 1962 overschreed het de veertig procent en kwam op precies 41 procent en in 1963 was het 36,6. In zijn woning te Leiden is gisteravond plotseling overiederkdr. H. J. Westermk, predikant der Gereformeerde Kerk van Leiden. Daarvoor was hy gisteren nog in twee kerkdiensten voorgegaan, 's mor gens in de Petrakerk en 's middags in de Bevrijdingskerk. Dr. Westerink was zestig jaar oud en werd in februari 1934 predikant te Tienhoven. Vier'jaar later werd hij te Leiden bevestigd. Qnze kollektle Heren-horloges Is „bij da tijd" De allernieuwste extra platte modellen, óók vol-automatlsch, met en zonder datum o.a. PRISMA, UNIVERSAL CERTINA, MERCEDES, enz. reeds v.a. f 38.75 All! met xhrlftcU e vtrzekerr WINKELCENTRUM - BINNENWEG 45 TELEFOON 11.66.15 - ROTTERDAM Bitter künikt als madame Desmermor- tes, gespeeld door Rie Gilhuys, die het teven van haar rolstoel uit wat wijsgerig bekykt, „dat misschien een vervelend en eenzaam teven een voorwaarde is ozn in die hemel te komen". Het is niet zo moeilijk om in dit blij spel de schepper te herkennen van „Bec kett" en „Arme Bitos", want in dit stuk hoort men zo nu en dan de donkere on dertoon die, verdiept en ryper. in zijn latere werken idqorkl inkt. Zo krijgt de aandachtige-teesohouwer het gevoel dat Luc Lutz, die de regie voerde, „Gasten op het kasteel" teveel het accent van een klucht heeft gegeven. Het is eigenlijk wel een wonderlijke ervaring, dat men de oude en vaak be proefde toneelgrap van de tweelingbroe ders, die steeds verwarring stichten, nog met plezier bekijkt. Voor de realisering van deze grap zorg. de Coen Flink, die met deze dubbelrol zijn rentree maakte bij het N.R.T. Hij speelde de wereldwijze en wat cynische Horace en tegelijk de naïeve en dichter lijke Frécérique. Niet altijd even over tuigend slaagde hij er toch wel in de bei de broers gestalte te geven, door stem- verandering, wat onbeholpenheid ener zijds en ervaring van de man van de we reld anderzijds te tonen. De reden die hij had om het kasteel van zyn tante madame Desmermortes tiidens een bal op stelten te zetten was: zijn broer te genezen, van zijn verliefd heid op Diana, de manzieke dochter van de Joodse banikier Mee®erschmann, ver wend en iidel en ongenietbaar ais zij het middelpunt niet kan zijn tussen de gasten. Om dit doel te bereiken bracht Horace een beeldschoon operaeanigeresje met haar moeder in het kasteel, diat als op dracht krijgt Frédérdque van de wijs te brengen en er gebeurt wat hij wenst: na een aantal verwikkelingen vliegen Diana en het meisje eikaar in de haren. De bankier wil de problemen oplossen zoals hij dat zij» leven lang gewend is geweest, met geld. Maar hij faalt, want het arrme meisje heeft geen eerbied voor de rijken en hun geld. Integendeel, zij weet de bankier te overtuigen dat hij ondanks zijn rijkdommen veroordeeld tot een dieet van zoutloze noedels, gelukki ger zou zijn zonder zijn rijkdwn. Dit slaat zó in, dat hii zich in een half uur tiids poogt te ruïneren Doch de beurslieden zien het als een slimmig heid van de rijke bankier en even snel keren zijn rijkdommen verdubbeld te rug. Richard Flink maakte hier een boei ende en overtuigende scène van, waar- mede de ernstige ondertoon van dit blij. spel beslist voelbaar werd Het was jammer dat Ida Bons in deze scène niet voldoende tegenspel bood. Maar allicht was deze rol voor haar, die nog groei ende is in haar grote rol in Faust, een te snelle omschakeling, daar zij deze moeilijke taak overnam van Si'mone Rooskens, die door ziekte verhinderd was. ERy. van Stekelenburg gaf een wat zotte, maar vooral levenslustige en aan stekelijk lachende moeder te zien, Hans Culemans, als de wat bange en vooral gedweeë secretaris slaagde volkomen. Josephine van Gasteren was er wat je noemt ,.in" als de geëxalteerde adel lijke maitresse van Messerschmann. Uit stekend was ook de rol van Trees van Donse als de sentimentele gezelschaps juffrouw van madame Desmermortes. Rie Gilhuys, de invalide madame Des- mesmortes in haar rolstoel, kon ons minder overtuigen. Evenwel kon Luc Lutz tevreden zijn met deze bezetting. Jammer was, dat de feestelijke stemmingvan het bal op het kasteel teveel op de achtergrond bleef. Het weelderige decor van Herman Gor dijn en de mooie costuums naar ontwer pen van Henk Wiehers waren er zo uiter mate geschikt voor om de sfeer van het bal wat meer reliëf te geven. Het applaus aan het slot liet er echter geen twijfel over bestaan dat het pu- yieek; met volle teugen van dit blyspel had genoten., - Al (Van een onzer redacteuren) In West-Duitsland is zo hebben we zaterdag gemeld een vliegverbod uit gevaardigd voor tweehonderd F 104-0 Starflghter-vllegtuigen omdat tekenen van materiaalmoeheid in het neuswiel zijn geconstateerd. Van de Luchtmacht voorlichtingsdienst vernemen we, dat de Nederlandse luchtmacht'deze maatregel voor haar Starfighters niet heeft hoeven te nemen. De tn Nederland in georuik zijnde vliegtuigen van dit type worden nL door een andere groep vliegtuigbou wers, allen Nederlanders, vervaardigd, dan de Duitse, En in Nederland hebben zich met het materiaal geen moeilijkhe den voorgedaan. Bergers van Van den Akker's bergings bedrijf zijn er zaterdag in geslaagd de helft van de op woensdag 28 november gezonken kustvaarder Solent te bergen. De Solent maakte bij Hoek van Holland slagzij en zonk achter de sleper Humber bij het zuiderhoofd. Twee bergingsvaartuigen van Van den Akker, de Zeewolf en de Jan van Gent, alsmede de drijvende bok Atlas en cie sleper Anja brachten zaterdag de hellt van de Solent boven water, waarna deze in Hoek van Holland is binnengesleept In K 79*0 een laatste aanval op Adenauer vroeg Schroeder zich af, waarom, de ex- kanselier alles wenst te vernielen, waar voor hij eens gewerkt heeft: „De een heid van het Westen, het verkrijgen van de soevereiniteit van Duitsland, het deelgenootschap van Duitsland met zijn vijanden van gisteren, het deelgenoot schap van Duitsland m een vooruitstre vende en vrije wereld". Bondskanselier Erhard verklaarde nog In een tv-gesprek, dat Adenauer geen officiële diplomatieke opdracht heeft, nu hj) in Parijs is. Van zfln gesprek met De Gaulle wil hi) echter gebruik maken om de Frans—Duitse betrekkingen uit de koele en bijna vijandige sfeer te halen, waarin zij de laatste maasden terecht zijn gekomen. Zoals men zich herinnert, heeft het partijbestuur van de CDU-CSU Adenauer vorige week nog tot de orde geroepen, toen h(j zich tegen de politiek van Erhard had gekeerd. Men verwacht niet. dat Adenauer een y®fï°?nen4. gebaar zal maken wat de MLF-kwestie betreft Toen hij zelf nog kanselier was had West-Duitsland al in principe besloten, aan de MLF deel te nemen. ,Wel zou met betrekking tot de graanprijs een gebaar gemaakt kunnen worden. Dit zou kunnen betekenen, dat Duitsland zjjn boeren compensatie moet geven voor de verlaging van de graan- prys, die men in Parijs vóór 15 december verlangt. Ih dit verband maken we mel ding van een verklaring van Eugen Gerstenmaier. de voorzitter van de Westduitse Bondsdag, die naar men zegt graag Schroeder wil opvolgen als mi nister van buitenlandse zaken. Gersten maier verklaarde openliik, dat Bonn moet toegeven aan de Franse eis be treffende de graanprijs. Hij sprak de beschuldiging uit, dat het economisch wonder (van Erhard) In gevaar is, Zelfs meende hy te mogen twijfelen of de Amerikaanse „bescherming me* kernwapens" in geval van nood voot West-Duitsland nog wel op tijd zoa kuch nen komen. Hij was er overigen» vai overtuigd, dat „De Gaülle onmiddellijk zal schieten met alles wat hij heeft, als West-Duitsland zou worden aangeval len". Tenslotte leverde hij kritiek op Schroeder. die naar zijn mening nog niet moet worden afgezet. „Hij moet nog een kans krijgen", aldus Gerstenmaier. Overigens hebben de Westduitse soci alisten weer eens duidelijk laten weten, dat zö zich zullen verzetten tegen de politiek van De Gaulle, die er op gericht is „Duitse bloedgever» te vinden voor Franse plannen".

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 2