Nieuwe Magyrusladder voor brandweer .^grtfcbn; arti Leden N.C.V.B, brachten bezoek aan Grote Kerk as: con ïp op ROTTERDAM AGENDA Laatste vangst van Moffen in Schiedam ghartige moord op jongens Eykenbroek 'Bescheiden van afmeting, gróót in a Tekort aan vakbekwame monteurs verwacht Kö> Ds. J. G. Jansen vertelde I Taxichauffeur veroordeeld BIJDRAGE Brandende handdoek richtte schade aan Lezing en dia's voor leden ..Aqua Fauna" I lfl§ jj liiil Vijver gezuiverd van roofvissen Winst voor herenteam van Juliana M" Sleutelbeen gebroken bij val op straat DE ROTTERDAMMER pagina 3 DINSDAG 10 NOVEMBER 1964 \fANDAAG, twintig jaar geleden. Schiedam zat bekneld in de greep van de dictatuur. Bittere kou teisterde de nacht van vrijdag 10 november 1944. Die kou werd geaccentueerd door het nijpend gebrek aan voedsel. Schiedam was een stad met weinig weerbare mannen. Het merendeel van de volwassenen was al naar Duitsland gezonden en/of gegaan. De volwassenen die gebleven wa ren, voelden de kou soms dubbel, omdat de angst van de onderdui ker zo'n b-effect heeft. De nachten waren duister in de novemberdagen van 1944. Wel was de bevrijding in de illegale wijls was de hoop tevergeefs ge- pers aangekondigd, maar zo dik- bleken, dat men was gaan wan hopen in deze trieste winter. Paniek U ÖP §lf Gevaarlijk DE Schiedamse brandweer heeft de beschikking gekregen, over een gloednieuwe Magyrusladder van geel staal, die gebouwd is in het Nederlandse filiaal van de Magyrus-fabrieken te Hoogeveen en gemonteerd op een Commer- chassis, afkomstig van de N.V. Tresfon te Rotterdam. Moordenaars Kolenhoop Klokken "-L", TüZT'" RELIKWIEËN TROUWRING Conjunctureel .gezien komt het aardgas op een bijzonder ongunstig tijdstip. Dat is de mening van de heer J. J. Hoogcarspel, directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau „Nieuwe Waterweg- Noord", die een enorm tekort aan vakbekwame monteurs, nodig voor de omschakeling van duizenden toestellen, verwacht. Maandcijfers Scholieren KATALOGUS CURIOSA Vandaag en dagelijks TIET verheugt de redactie de J Schiedamse lezers hierbij een' bijdrage te kunnen aanbieden van de heer Nic. van Loopik, tot 1 oktober redacteur van ons blad te Schiedam. Precies twintig jaar geleden schrikte de bezetter Schiedam door een laffe moord op. De heer Van Loopik heeft als weinig anderen kennis van dit voorval. Opdat wij niet vergeten heeft hij de gebeurtenissen van 10 en 11 november 1944 aan de vergetelheid ontrukt. „Zeg Gerrit, wat heb ik heer lijk geslapen onder die elektrische deken van boogaard Vroeger had ik altijd ijsvoeten en kon ik niet in slaap komen. Ga er snél een halen bij boogaard!" 20 jaar geleden tsznrz ó^tZrcriuy m veor alle elektr. huish. apparaten I (Van een onzer verslaggevers)' Bij de familie J. Knegt aan de P.K.Ó. laan 109a te Schiedam hingen maandag in de keuken enkele handdoeken over een rekje boven een olie vergasser, waarbij de keukendeur die toegang naar buiten gaf, cpenstond. Waarschijnlijk is een van de handdoe ken van het rekje afgewaaid door een plotselinge windvlaag en op de vergasser terecht gekomen, waardoor .brand ont stond. - De handdoeken, vitrage en een klein radiootje verbrandden, terwijl de. kozij nen en deurpasten door de vuurgloed zwartgeblakerd werden. Toch konden de bewoneis zelf het brandje blussen, zodat de brandweer geen assistentie behoefde te verlenen, - Op de maandelijkse contactavond van de Aquarium- en Terrarium Vereniging „Aqua-Fauna", die maandagavond in ge bouw Irene te Schiedam onder leiding van de voorz'tter, de heer F. W. J. Scheffc-rs, werd .gehouden, hield de heer Beenen een interessante causerie met vertoning van een aantal kleurendia's over het onderwerp „Met de keurmeester op stap", waarin hij, de diverse facetten van het aquariumwezen onder de loep nam en onder meer de inrichting, de verzorging en de estetiek van het aqua rium behandelde. Het bestuur van „Aqua-Fauna" heeft thans definitief, besloten.de buiskeuring in februari'1965"te h'oden, aldus dé.voor zitter. Die nachten waren extra duister om dat er igeen electriciteit ivas. Toch brand de wel hier en daar een lichtje, zij het dat er sprake was van „een drijverijs", een miezerig pitje dat in al even mieze rige olie dreef. Die olie wa.s dan meestal gestolen, ergens ,>versierd" en de enke ling die wél electriciteit had, was óf da nig „fout" óf danig „goed". In het laatste geval namelijk ihad. de stadgenoot de electriciteit gestolen van een 'begunstigde Duitse instantie of voor de Duitsers werkzame instelling. Ook waren er nog enkele aktieven die met behulp van zwavelzuur of ander che misch materiaal een soort aceu's trach ten te maken, maar veel kwam er van zo'n geladen perpetum mobile niet te recht. In datijskoude en trieste Schiedam van vrijdag'tie tiende november 1944 na derden de horden onderdrukkers. Zij wa ren bijeengeroepen voor de laatste, grote vangst. Séhiedam was zidh niet bewust van het gevaar. Herhaaldelijk had de il legale pers gewaarschuwd dat er razzia's zouden worden gehouden. Men raakte aan hét gevaar gewend. Nachtelijke bombardementen maakten ook a! niet bevreesd, eerder blij. Wel schrok dé "onderduiker 's nachts nog wakker als hij een auto hoorde, als hij deuren hoorde openen en de Moffen- laarzen hoorde dreunen. Meestal schrok de onderduiker voor niets, gelukkig, want die Duitsers brachten veelal onder luid ruchtig vertier hun vele kirrende vrien dinnetjes naar huis." De Nederlander trok zich na die schrik dan weer grommend onder het beddek, in de overtuiging dat de tijd van wraak toch spoedig moest komen. Voordat het zo lang verwachte bevrij dingsfeest kon beginnen, stond Schie dam echter' nog veel .te wachten. De lange hongerwinter zou voor de vrouwen en-kinderen de laatste gesel zijn. Ziek en mager zouden zü begin mei naar de Rot- terdamsedijk trekken om daar de in tocht van de Canadese -en misschien wel van vader, zoon of broer 4e zien. Voor de mannen bra.k in de nacht van de tiende november een beslissend moment aan. De grijze kolonnes scho ven door het duister. Bij het ontwaken, reeds om zes, zeven uur, begrepen de duizenden dat zij "als ratten in .de val zaten. Op elke hoek van elke straat stond een Duitser met een geweer. Het was een ratjetoe van fanatieke jonge Duitsers en van flegmatieke vermoeide veteranen. De fanatiekelingen joegen de Nederlanders uit hun huizen. De vermoeiden, sommigen boven de zes tig jaar, deden het meestal kalm aan, maar het risico bleef voor de opge- jaagden hetzelfde. In elk huis brak paniek uit. De mees te mannen gehoorzaamden aan de com mando's. Er kwamen briefjes in de brie venbussen. Daarop stond vermeld dat men maar eventjes weg zou moeten gaan om te werken, men diende wel brood, bestek, jasje en wat dies meer zij mee te nemen. Gepakt en gezakt stón den de mannen dan ook al spoedig op de trottoirs. 1 Het commentaar van de achterblijvers gierde schril over straat. Vrouwen en kinderen moesten in de huizen blijven. Door de stille straten wandelden groep jes arbeldslustigen 'onder bewaking van één, twee, drie soldaten. De groepjes werden colonnes, die naar de Merweha- ven gingen, waar de mannen in zolder schuitene,d. werden Ingeladen. Colon nes liepen naar Delft, later naar Amers foort, alles richting Duitsland. Tientallen ontsnapten weer uit die transporten. Vooral in Delft weerden de dames zich uitstekend. Zij 'gaven de voorbijtrekkende Schiedammers een arm en zo leek het af een passerend Delfts echtpaar naar de Schiedammers keek.' De soldaten doorzochten de'huizen, dik wijls kwamen zij niet zover. - In die huizen was alles' in rep en roer. Afscheid werd genomen van de gelief den, want men was zich het gevaar be wust. De Mof had zich in de laatste vier jaar wel leren kennen. -Men trachtte op dak te kruipen, men poogdé in" de kel ders, onder de vloeren te kruipen. Veel Schiedammers hadden plots de vrese lijkste ziekten. Er waren knappe tonelisten;'die zich met allerlei smeerseltjesof verband inkapselden en die krenend en lijdzaam in hun bedden bleven"Hggëh:-Herhaal delijk hóórde één controlerende Duitser van ellende die hij nimmer gekend moet hebben. Soms jukte het,'dan bleef de slimme Hollander, grinnikend in zijn tijdelijk ziektebed, soms lukte hei niet. Dan werd de Hollander naar buiten gejaagd. Het ophalen van het werkvolg duurde de gehele dag. Colonne na colonne sjokte door de verlaten straten. De bruggen waren' opgehaald over Schiedams ha vens. De wijken hadden geen verbinding met elkaar, maar toch kon men elkaar spoedig vertellen dat de razzia overal werd gehouden, ook in Rotterdam. De totale vangst bedroeg die dag zestigdui zend Rotterdammers en Schiedammers. [huis gebleven. Zij zaten op de zolderka mers, mogelijk dat zij ook nerveus op dak zijn geklommen. Men heeft de twee lange jongens met de helblonde haren namelijk van verre gezien, zowel van de zijde van de glasfabriek als van de kant van de woningen met even nummers. Er is een dame geweest die de Moffen op het verblijf van die jongens heeft attent .emaakt. Zaterdagmorgen 11 november 1944 te gen het middag uur kwam aan de jonge levens- van de zeventienjarige Bep en zijn 25-jarige broer Jan Eykenbroek op gruwelijke wijze een einde. Een autootje met vier Nederlandse en Duitse SD-ers reed naar het portiekpand dat naast de huisjes inde diepte staat. De misdadigers stormden de. trap pen op naar de bovenste verdieping, waar de twee jongens verrast werden. Eerst reed het hele gezelschap weg. Op de dijk hééft de dappere Jan ge vraagd of-zij alsnog wat kleding moch ten. meenemen. Misschien jieeff dit hem het leven gekost. De auto keerde namelijk en de verbaasde moeder zag haar kinderen weer in het gezelschap van de „Sicherheitsdiensl". Een schurk hield de moeder aan de praat op de kamer van Jan toen zij naar de kleding keken. De jongens liepen- de twee .trappen weer af met voor en ach ter dei wapens van de heersers. Plots richttó éénder boeven op het stoepje voorl het huis een pistool op het hoofd van' dé" zeventienjarige jongen. Het hoofd werd' geraakt en het kind viel op de grond.. Daar heeft de moeder na het vertrek van de schurken haar gewonde zoon in de armen gehouden. Niemand ven'de van verre toekijkende Schiedammers durfde toen te naderen. De jongen overleed 's middags in de Dr. Noletstichting. TOEPASSINGEN. ESN BERKENHOUTEN. 1 TRANSPARANTGEKLEUROE COMBINATIE VAN BANK EN STOELEN ÜIT ZWEDEN, 1 5 GEKNIPT VOOR EETHOEKEN. JONGENS- I EN MEISJESKAMER. :J|S KORTE LIJNBAAN 21 TEl.010/112955 ROTTERDAM GROTEMARKTSTR.STEL.070/H3Sn DEN HAAG MARIAPLAATS2 TEL.030/18900 UTRECHT (Van een'onzer verslaggevers) Dit bedrijf heeft reeds 482 van derge lijke onderdelen van ladderwagens aan verschillende brandweerkazernes in Ne derland geleverd. Thans heeft N.V. Tres fon een belangrijke order voor Grieken land in portefeuille.- - De ladder zelf. die uit vier gedeelten bestaat, is dertig meter lang. Daarbij komt nog een kleine, losse ladder van twee meter. De ladder werkt geheel automatisch onder oliedruk. Ook de beveiliging is ge heel automatisch. De man, die naar boven gaat, heeft een lederen gordel om, voorzien van een ijzeren haak om aan de iadder Vast te maken. Deze ladderwagen, die van de nieuwste snufjes is voorzien, heeft onder meer een voorbouwpomp, die achttienhonderd liter water per minuut kan verwerken. Een ander nieuw snufje is de geluids installatie, die onmiddellijk in werking treedt, als de ladder te zwaar is belast. Goede diensten kan eventueel ook het waterkanon van lichtmetaal bewijzen, dat slechts zeven kilo weegt en boven op de hoge ladder kan worden bediend. De brandweerkazerne aan de Singel beschikt thans over een oudere en over deze nieuwe - ladderwagen, die negentig mille heeft gekost. Uw scribent verbleef die dag in het ouderlijk huis. Het wer er te gevaarlijk. Er waren namelijk zelfs in die tijd nog vele Nederlanders die de Duitsers ...goed wensten voor te lichten". Men vertelde dus ook heel hulpvaardig waar nog wel en waar niet meer mannen aanwezig waren. Zo deed ook een dame in de Alei- dastraat. die haar handelingen op vrien delijkheid afschoof, zoals ze later voor het Tribunaal uiteenzette. De hete grond was echter moeilijk te verlaten. Toch kon uw scribent nog langs de Aleidastraat rennen, waar de waak zame Duitser riets deed. zelfs het ge weer niet beroerde. Zo kwam hij op de reeds leeggehaalde Fabristraat, Fabri- plein en tenslotte in een stille Westfran- kelandsestraaf Aan het.eind. echter stond weer een - roerloze schildwacht- met- ge- weer. - - De rat zou zich klem hebben gelopen. Gelukkig was er één lieve Nederlandse dame die - het gevaar keerde. Zij riep de rennende jongeman in huis, leidde hem naar de tuin, liet hem over de schut ting klimmen en vertelde dat boven op de kolenhoop (van de Duitsers) bij Vre- debregt nog meer onderduikers een plaatsje hadden. Dat bleek ook wel. Dis Schiedammers schrokken zich ongelukkig toen zo on verwacht uw scribent naar hun schuil plaats krabbelde. Daar heeft uw scribent drie dagen „huisvesting" gehad. Eerst zaten ter twaalf man. Die twaalf vertel den elkaar dat onderduikers werden dood geschoten, dat soldaten de vrouwen be dreigden met het geweer op de borst. In die lugubere sfeer hielden zes man het niet uit. Zij meldden zich tenslotte nog vrijwillig. De rest bleef zitten. Daar bij waren drie zonen van expediteur VaD Lingen. Dat had het voordeel dat de zes voedsel kregen van de expediteur en wat getrouwen. Wijlen de heer Van Lingen ging ook .de families van de ondergedo- itene gerust stellen. De onderduikers za ten te rillen, te rillen van de kou, ze kregen extra kleding, maar zelfs met twee windjacks en een dikke trui aan bleef het koud, want de angst is een vre selijke gesel. Uw scribent heeft kennis gemaakt met zulk een angst. Later na dc bevrijding heeft hij kennis gemaakt met velen niet nimmer bank bleken te zijn geweest. Dat leek hem een heer lijke luxe. Jan Eykenbroek liep nog'op de trap toen hij' zag dat zijn broer werd neerge schoten.. De koelbloedige Jan trapte de hutsdeur-dicht,*anaar het uitstel van exe cutie. De.boven aan de trap staande Engelshover, leegde een machinepistool op het hoofd van Jan Eykenbroek. Zijn hoofd was doorzeefd, "JA"1.v Na de oorlogis. men op zoek gegaan naar de moordenaars. Engelshoven die een vermlkte linkerhand heeft kon worden gevonden -in Duitsland. Hij ontkende iets met de zaak te maken te hebben. Hij ontkende ook nog toen hij bij"Jiet ,geopendé"graf pp de R.K. 'Be- graafplaats„.met de stoffelijke over schotten werd geconfronteerd. Men kon toen constateren dat de kogels inder daad uit het wapen van Engelshöven waren „gekomen. - Zo verontwaardigd attaqueerde de po litieman J. H. van D. deze misdadiger, dat hij figuurlijk door-de knieën ging, Even later ging hij ook letterlijk-door de knieën. Er ontstond namelijk een tragi sche consternatie. De ouders van de jon gens woonden toen namelijk tijdelijk op de Vlaardingerdijk, bij zoon' Frans. Zij hebben de schok'uiteraard vrij wel niet kunnen verwerken. De-familie zag uit het huls van Frans naar de be graafplaats, men zag dus ook- het ge zelschap van justitie en politie met de misdadigers. Sterke Frans, een bofcs- coach, trok er op af. Toen hij de moor denaar zag, >verd hij zo kwaad dat hij (Van een onzer verslaggevers) .De vijver van de Burg. Honnerlage Gretelaan te Schiedam, werd,, zaterdag door dé-werkploeg van de Hengelaars- vereniging „Schiedam en Omstreken" ge zuiverd van de grote roofvissen, zoals grote witte karpers Ook werden nog zevenien reuzensnoeken van ongeveer tachtig centimeter lengte uitgevist. De vissen werden door de werkploeg ovr- gebracht naar de vijvers in het Beatrix- park.- De vijver aan de Burg. Honnerlage Gretelaan wordt een kweekvijver voor jonge vissen. Direkte aanleiding tot dit experiment, dat in Schiedamse henge laarskringen met veel belangstelling werd gevolgd, was de aankomst van een partij poot-snoekbaars. Er volgen hierna nog meer partijen pootvis.. O Op november 'slaagden voor het diploma A ziekenverpleging in het Gemeente-Zieken huis te Schiedam zr, M Dijkstra; 'zr, L M van Koqy;... zr. I., Koppe; zr. G. L van Leeuwen-, zr. N, Middendorp; zr.' J. van Veen; zr. P. G. Visser. Engëlshoven hard in de buik trapte. De. SD-ers kregen voor het gerecht zware.straffen, die al spoedig tot.de vrij heid-.leidden. j Het vergeven gaat ons Hollanders goed af en misschien ook wel het vergeten, want het blijft te betreuren dat Schie dam geen wijk heeft met namen van ver zetstrijders, dat in Schiedam geen' ge denksteen is met dé namen van onze ge vallenen. 1 J. Nic. van Loopik. De drie dagen op een kolenhoop in een snerpende winterkou, achter bestofte rui ten die net voldoende uitzich gaven op voorbijsloffende minder gelukkigen. Daarna was het gebeurt. De Mof begreep dat Rotterdam en Schiedam ontmand waren. Dat bleek ook wel bij de enkele tochten die.uw scribent daarna nog door Schiedam kon houden. Het straatbeeld werd beheerst door de Duitsers, door voedselzoekende vrouwen en kinderen. Mannen tussen 17 en 50 jaar vielen op in die verlaten stad. De terreur bepaalde zich echter in hoofdzaak tot de laatste klap, de grote vangst van de tiende en elfde november 1944. Die terreur joeg er in Schieda de schrik in met de moord op de gebroeders Eykenbroek. Onze vrienden waren in (Van een onzer verslaggevers) Dc Ned. Christenvrouwen Bond, afde ling Schiedam-Centmm maakte maandag avond een excursie onder leiding van ds. J. G. Jansen naar de Grote of St..Jans- kerk te Schiedam. Er bestond veel be langstelling voor dit avondlijk uitstapje, dat ongeveer van acht uur tot half tien duurde. Ook de voorzitster, mej. D. van Apeldoorn en enige heren behoorden tot het groppje van ongeveer vijfendertig mensen. Het charter, het „geboortebewijs" van de oudste kerk van Schiedam dateert van 5 december 1262, In het jaar 1428 werd op 18juli Schiedam door een ernstige brand geteisterd. Ook de kerk werd een prooi der vlammen. Wat- ds, Jansen maandagavond zijn gasten te vertellen had, vinden we.meer uitgebreid in het aardige boekje van zijn hand, een gedegen studie, getiteld; De Grote- of St.-Janskerk van Schiedam. In het begin vaii de zestiende eeuw galmde over de „470 huysen" Schiedam vanuit de toren de metalen stem van de beide klokken. De toren is tot het kruis hoog 54 meter en tot de omloop 46 meter. Naar de omloop leidt een wénteltrap van 202, treden. Het gewelf van het torenportaal heeft, waar de vier ribben samenkomen, een gebeeldhouwde sluitsteen. Daarin is, hoe wel geschonden, een Christusgelaat ge beiteld, dat tot het oudste beeldhouw werk in de kerk behoort, waarschijnlijk vr.oeg-15e eeuws. Na 150 treden, te zijn opgegaan, betreedt men de klokkenzol- der. De' oudste klok, de „brand- of nood klok". dateert van 1455. Hij weegt 1500 kg. .De tweede klok, de „heel-uurklok", werd, in 1519 opgehangen. Hij is de groot ste en weegt 3280 kg. De klok uit 1519 is in 1890 gebarsten, toen hij geluid werd bij de'begrafenis van Koning Willem III. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd hij weggevoerd, maar in 1945 weer terug gevonden. De klok uit 1455 is bij de begrafenis van KoninginrMoeder. Emma„eveneens ge barsten;--Belde- zijn^ze.-,gelast en. in- 1952 weer opgehangen.""""-"--"- Op-boeiende wijze"'vertelde,1cfö'"Jansen zijn gehoor gedurendede rondgang .de geschiedenis van de oudste kerk1 van Schiedam. TJET „beeld der vaad'ren" zoals dat vandaag de reformatorische chris tenheid getekend wordt werkt een beetje op onze lachspieren: We meesmuilen wat oin de „mannenbroeders" met de Garibaldi-hoeden en de dikke huiken, en het „Wjj willen ook zo wezen, hun zonen niet ontaard" komt ons tegen woordig niét zo gemakkelijk meer over 'de l-ipi»en. In deze tijd van „gebroken kaders" hebben we het betrekkelijke van een heleboel dingen leren inzien. Maar hoe groot het aanzien dat de pro testanten hun voorlieden gaven ook ge weest moge zijn, men zal hen nooit van relikwieënverering kunnen betichten. TJET kalotje van Calvijn is, voor zo- ver wjj weten, niet bewaard geble ven; de schoenen van Groen van Prin- slerer bestaan niet meer en de kunsr- Het eerste herenteam heeft de volleybal wedstrijd tegen H.M.L. 2 met 31 gewonnen maar het is een allesbehalve overtuigende zege geworden. In de Haagse ploeg speelden enkele oud-internationals mee, die het de Schiedammers door hun grotere routine da nig lastig hebben gemaakt. In de eerste set leek het een gemakkelijke zege voor Julianai. te gaan worden. Juliana kon bet tempo bepalen. In de daaropvolgen de set sloegen de Hagenaars echter hard terug. Toen de Juliana-spelers zich boven dien lieten beïnvloeden door de erbarmelijk zwakke leiding, was het gauw bekeken. H.M.L. won deze set met liéfst 154. Ook in de derde set leek het er aanvankelijk op dat HMX, de overwinning in de zak had. Zij kwamen voor met 71 en een ontredderd Juliana leek verloren. Maar het wonder geschiedde. Langzaam maar zeker, punt voor punt .knabbelden zij van de achterstand afHet verlossende punt werd ten slotte gescoord door Jaap Keizer, die een van zijn befaamde smashes lanceerde. De vierde en beslissende set zullen de Juliana-spelers zich nog lang heugen. H.MJL. begon weer met een grote voorsprong op te bouwen. Weer kwam zeer duidelijk aan het licht dat het zwakke punt bij Juliana de pass is. Slechts zeer zelden kwam de bal goed voor het net. De spelers van H.M.L. waanden zich bij de voorsprong van 11—2 volkomen veilig. Nog 'juist op tijd beseften de Schiedammers dat zij hun achterstand uitsluitend te wijten hadden aan eigen fou ten. Er werd plotseling minder risico ge nomen en ineens daalden de verradelijke floater-services in de goede hoek neer. Het werd in een adem 1011 en de hoop her leefde in Schiedamse harten. H.ML. scoorde 12—16, maar weer was het de serve die de beslissing bracht. Zonder verder opslagwis selen. werd het 1512 voor Juliana. Maar voor de Juliana-spelers zal het wel altijd een raadsel blijven hoe zij er in geslaagd zijn de volle winst mee naar huis te nemen. Heren 2 heeft tegen stadgenoot S.V.C./AiC: goed partij gegeven maar moet toch met 30 het onderspit delven. In de eerste set ging de strijd gelijk op tot 1011, maar op, het beslissende moment verzuimden zij door te, drukken, waardoor S.V.C./A.C. deze set met 1510 won. De tweede set was een getrouwe copie van de eerste. Weer ging aanvankelijk de strijd gelijk op, maar weer faalden de Juliana-spelers op het kritieke ogenblik in de afwerking. Door deze tegenslag verdween het zelfver trouwen in de ploeg en toen de spelers onderling onenigheidkregen, was het gauw bekeken, Met 15—7 verloren zij deze set; Het derde herenteam bereikte in; Oud-Beijerland een puntenverdeling tegen D.V.O. De set standen waren: 15—13, 4—15, 1513 en. 15—- 17. Dames 2 ten slotte speelden de beste wedstrijd van dit seizoen, paaar Libanon 50 II was sterker (setstanden: 3—rj.5, ,8—15, .8— 15). De Rotterdamse rechtbank heeft van morgen de 42-jarige Schiedamse taxi chauffeur C. A. F. G. veroordeeld tot acht weken gevangenisstraf waarvan.zes weken voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. De man had bij de ingang van het Havenbedrijf yiaardingen-Oost in Vlaardingén een Düitse zeeman, die hem een kwartje te weinig fooi had gegeven, tót tweem:-.al toe geprobeerd met zijn auto klem -te rijden. Sléchts door snel weg te springen gelukte het de Duitser te ontkomen. - De officier van justitie had veertien dagen geleden vier maanden gevangenis straf geëist, waarvan twee voorwaarde lijk. O De heer H. J. G. kwam bij e politie vertellen dat van zijn woning aan de Boer- haavelaan te Schiedam de antenne van het dak was ontvreemd. VLAAR9lrlGEN2 (Van een onzer verslaggevers) Uiteraard wordt daar nu al op ge werkt: Om de installateurs straks aan deskundig personeel te helpen organi seert het „Centrum voor Vakopleiding voor volwassenen" omscholingscursus sen. De Gewestelijke Arbeidsbureaus doen hun best hiervoor belangstelling te wekken. In dit verband zullen op verscheidene plaatsen in het Nieuwe Waterweggebied voorlichtingsavonden worden gegeven. De eerste is op maandag 30 november in het Zeemanstehuis te Maassluis, hoofdzake lijk bestemd voor agrariërs uit Maas sluis. Maasland. Hoek van Holland en Rozenburg. Ook voor Schiedam en Vlaar- dingen zijn voorlichtingsavonden in voor bereiding. De ornbouw der toestellen geschiedt in dit gebied door de N.V. Gascom (Werk spoor). Het thans aaan de gang zijnde onderzoek naar de deugdelijkheid van de leidingen geschiedt door de N.V. Gas- techniek, een onderneming gesticht door het Havenbedrijf „Vlaardingen-Oost" N.V.. die behalve in Vlaardingén o.a. ook in Utrecht en Breda opereert. Vermoedelijk zal H.V.O. ook de om houw van toestellen in het oostelijk deel van Noord-Brabant cn in Limburg gaan verzorgen. Naar men ons van de zijde van de directie van het Havenbedrijf echter meedeelde zyn de onderhandelin gen hierover nog niet afgesloten. Vast staat echter dat de komst van het aardgas een enorm probleem voor de personeelsvoorzieninng gaat beteke nen. dat ook in het Nieuwe Waterwegge bied de spanning op de arbeidsmarkt nog in. aanzienlijke mate zal doen toe nemen. OK -in de afgelopen oktobermaand is U de markt krap gebleven. In tegen stelling tot de landelijke en provinciale cijfers-onderging de geregistreerde man nelijke arbeidsreserve een nog verdere daling, namelijk van 100 tot 88, Deze daling.wordt veroorzaakt door het in het arbeidsproces opnemen van jeugdigen. Het aaanvragenbestand is in oktober gedaald van 2857 tot 2766. Deze daling voltrok- zich door alle bedrijfsklassen en was voor de sectoren afzonderlijk van geringe betekenis. Het aantal openstaande aanvragen voor i tfdigen vertoont-echter een stijging (van -853 tot 953) die geheel voor reke ning van de metaalbewerking komt. De werkgelegenheid in de metaalnijverheid en de scheepsbouw blijft dan ook groot.' Mede hierdoor neemt de belangstelling voor buitenlandse arbeiders (vooral voor Turken) toe. HET Gewestelijk Arbeidsbureau gaat verder weer een aantal contact avonden voor ulo-scholieren (en hun ouders) houden. De hoofden der scholen zullen daar spreken over de mogelijk heden van voortgezet onderwijs en een ambtenaar, van de afdeling Jeugdbemid- deling van het G.A.B. geeft informaties over verschillende beroepen. Op elke avond zal ook een functiona ris uit het bedrijfsleven aanwezig zijn, die echter geacht wordt niet zijn eigen bedrijf te representeren. De drie spre kers vormen een forum dat de ge stelde vragen zal beantwoorden. De reeks voorlichtingsavonden start op 17 november in gebouw Muzauda te Vlaardingén voor de Willem de Zwijger ulo. Op 19 november volgt de Rembrandt- ulo, waarvoor de avond gehouden wordt in de kantine van de school. Op don derdag 26 november is de beurt aan de Marnix-ulo te Maasslius, waarvoor de avond gehouden wordt in gebouw „De Sluis" en op vrijdag 11 december is er een zelfde avond voor de Mr. Van der Brugghenschool cn de Groen van Prin- sterer-ulo te Vlaardingén in gebouw Triangel. De Schiedamse ulo-scholen komen in een later stadium aan bod. gebitten van Kuypcr of Hoedemaker in teresseren niemand meer iets. Maar-er is één uitzondering: de trouwring van Lutlier. Die hebben ze onlangs gevon den in Oost-Duitsland. Tja, die trouw ring van Luther: we wisten niet eens dat'ie zoek was! A/TAAR wat wij nog meer niet van Luthers trouwring wisten verlelt ons de bekende lieer J. H. van Ginkel Pzn. uit Vlaardingén. In zijn kerkhis torische bibliotheek bevindt zich name lijk de katalogus van de Lutherberdén- king die ter gelegenheid van het vierde eeuwfeest van de reformatie in 1930 in do Lutherse kerk te Schiedam werd ge-, houden. Op die unieke tentoonstelling lag o.a. die bewuste trouwring van Lu tlier. Toen de heer Van Ginkel vorige week de foto in onze krant zag wist hij onmiddellijk waar en wanneer hij die ring meer gezien had. TAE heer Van Ginkel, die toen nog in Schiedam woonde, vertelt 'dat op deze expositie behalve de trouw ring, ook liet testament en de stam boom van Lutliêr te zien waren. Ver der waren er o.a. een Statenbijbel van Koningin Emma uit de konink lijke bank in de Hervormde kerk te Baarn en diverse curiosa uit de pe riode van 1530 tot 1930. Enfin, de trouwring is gelukkig terecht. Wie weet krijgen we iieni nog eens Ie zien als de heer Van Ginkel weer een ten-' toonstelling van kerkelijke en reli- - gieuze kunstvoorwerpen gaat houden zoals hij onlangs in Vlaardingén heeft gedaan. R. DR. K. P. VAN DER MANDELE heeft maandagmorgen, zijn laatste officile daad verricst ais president-cura tor van de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam. HU opende het studentenflalcomplex'aan de Maasboule vard. Het flatcomplex beschouwde mr. Van der Mandele als een waardig dies- geschenk voor de hogeschool. Het staat precies op de plaats van het vroegere Maasstation en het is niet uitgerustmet kantine of keuken, zodat de student zich er niet kan afzonderen in een kleine gemeenschap, maair het volle studenten leven in wordt gedreven. Architect H. Postel memoreerde'de bouwgeschiedenis, die was gekenmerkt door bijzonder veel welwillendheid, een zeer góede samen werking en een evenz""- vlot..'verloop- Namens de aannemers Duras Aan- memingsmaatschappij, de heer D. J. M. Dura veertien klo!. i! aan voor, de dagverblijven der studenteneehfiedenin het complex. Er werden nog meer ge schenken aangeboden; zo was de vloer- bekleding in de trappenhuizen aangebo den door Standaart's Vloerenbedrijf N.V. te Rotterdam. Met dit nieuwe complex gaat, zoals de heer Van der Mandele had geconstateerd* het studentenleven een nieuwe fase tegemoet- Het wordt, anders, tradities worden verlaten, nieuwe tradities worden gevestigd. Maar-het behoudt de eigen Nederlandse stijL.'De; heer Van. der Mandele deelde mee,, dat de bouw van een tweede studentenhuis voor Rotterdam reeds in voorbereiding is. Zodra ér grond beschikbaar is, aldus mr. Van der Mandele, komt dit nienwe project ter tafel. HET BEZOEK van de 2281 brt. meten de Duitse vrachtvaarder EUbek van de rederij Knoer und Burchard uit Ham burg aan de Rotterdamse haven is ten einde. Het schip is er bijna een jaar geweest. DeDuitse sleer Heros van de rederij Burgsier uit Hamburg heeft de vleugellamme EUbek weggehaald. De'' Hamburgse werf Stulcken bleek de goed koopste aanbieding voor- reparatie te kunnen doen. Het „bezoek" van de EU bek werd gemarkeerddoor de volgende data: 22 november 1963. Na de aanvaring met het eveneens Duitse schip Arcturus zinkt en kapseist de EUbek voor de Quarantaineinrichting. 11 juli 1964. Van der Taks bergingsbedrijf zet na een spec taculair karwei bet schip rechtop. 5.sep- tembcr-8 september 19 4. Vijf van de grootste Rotterdamse drijvende bokken tUIen de Eiibek uit het water, waarbij ook pompboten actief zijn. S oktober 1964. De Raad voor de Scheepvaart 'in Amsterdam behandelt de aanvaring.;Ok tober 1964. Bij de werf Wilton Fijenoord wordt de Eiibek vaarklaar gemaakt.' 8 november 1964. De Eiibek „neemt af scheid" van Rotterdam om misschien over enkele maanden als hernieuwd te rug te komen. Wat het opknappen kost, is niet bekend. De berging eiste ruim een mil;- gulden. De 41-jarige heer J.'S. die maandag in de Lange Kerkstraat te Schiedam wandelde, viel en brak daarbij zijn sleu telbeen. De GGD vervoerde hem naar het ziekenhuis. Na behandeld te zijn, kou hij r.aar huis teruggaan. Arcade: Ned. Bond van Vogelliefheb bers. contactavond, 20 u. Arcade: Aquarium- en Terr. Ver. N.I.H., contactavond. 20 u. Passage: Chr. Muziek Ver.' Harpe Davids, uitvoering, 19.45 u. Chr. Soc. Belangen: Ai-g. Fotokring Schiedam, Contactavond, 20 u. Musis Sacrum: Toneelgroep Gerón Toneelavond, 20 u. Dagblad „De Rotterdammer", Schie damse redactie. Lange Kerkstraat 182, tel. 2 63954 (b.g.g. 1155 8 8, toest.52. na 38 uur 195885) alleen' voor redactie-aangelegenheden. Agentsihap: J. Steenstraat 29, telef. 65451 (alleen voor klachten, adverten ties en abonnementen, b.g.g. telef, Klachten bezorging: Agentschap (adr.- zie boven) dag. van 18.30—19.30. uur. Belangrijke telefoonnummers: Alarm politie 64666; alarm brandweer 69123: - alarm G.G. en G.D. 29290. Woord voor de dag: Bijbellezing»" telef. 141000.

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 1