Prot. Chr. Sportcentrum straks ook van ODI Yijf auto's op h AGENDA over gezin en is nodig Werk Nico Benschop in Galerie Wiegman Kettingbotsing: veel schade Stichting doet goed werk Inlichtingen op spreekuur Toezegging 6000 Jongeman drukt 150 achterover Vrouw stal enkele malen in winkel Met bromfiets over de kop geschenken uit de zuiverste tabakken Stoomwolk deed aan brand denken Burgerlijke stand Twee coasters executoriaal verkocht Rotterdammer van geboorte Jongen aangereden Medewerking Feestverpakking 40 stuks f 2.50 Feestverpakking 200 stuks f 12.50 Laatste eontactavond van Oud-Strijders 'CHIEDAM Doordat een zandauto-dmsdagmicld'ag om vier uur bij de hoofdingang van Wilton-Fijenoord aan de Vlaar dingerdijk plotseling remde, ont stond een kettingbotsing, waar bij niet minder dan vijf auto's betrokken waren. m m smm&é Vandaag en dagelijks SCHIEDAM Het valt niet al tijd mee om een goede huis vrouw te zijn. Men verwacht nu eenmaal van baar, dat ze een des kundige is op velerlei terrein, voe ding, kleding, verzorging van huis en huisraad en de opvoeding van kinderen mogen voor haar eigen lijk geen problemen zijn, waar mee ze geen raad weet, zo is de de algamen mening. Maar in onze hedendaagse ingewikkelde maat schappij ligt dat toch wel een beetje anders dan vroeger. (Van een onzer verslaggevers) acht lessen. Geen kransje Bestuur KIJKEIS Huisvrouwen maken pakjes voor bejaarden Kerstuitvoering Muziekschool Heterogeen TAAK PERSVRIJHEID 5 7#*)» law*.**' ,e» (K- ■'r'taat (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wanneer in de ko mende maanden het clubgebouw van HBSS op Harga gereed zal zijn en de nieuwe kantine en kleedlokalen offl- (Van onze correspondent) VLAARDINGEN De 19-jarige mon teur J. A. verduisterde in de maanden oktober en november ten nadele van zijn werkgever een bedrag van ruim hon derdvijfendertig gulden. De politie heelt tegen hem proces-verbaal opgemaakt. "VLAARDINGEN. In een zelfbedie ningswinkel aan de Korte Hoogstraat pleegde de 57-jarige mevrouw A. M. v. R,-van L. enige malen diefstal. Dinsdag heeft de politie haar aangehouden en verhoord Tegen haar is proces-verbaal opgemaakt ROTTERDAM De 26-jarige scheeps- tuiger M. Oosterlee uit Viaardingen is in de Vierhavenstraat met zijn bromfiets over de kop geslagen. Hij is met hoofd wonden naar het Dijk2igtziekenhms ge bracht. Het ongeluk gebeurde doordat O. plotseling moest remmen voor een tege moetkomende personenauto, die tijdens het inhalen op zijn weghelft reed. VLAARDINGEN Op de Westhaven- kadê reed dinsdagmiddag de 14-jarige scholier J. A, met zijn fiets voor een achter hem rijdende personenauto plotse ling naar links. De jongen werd aangere den. Hij klaagde over pijn in zijn rug en is voor onderzoek naar het Hclyzieken- httis gebracht. Later op de dag kon hij naar huis worden vervoerd. cieel in gebruik zullen worden geno men, dan zal de Christ, korfbalvereni- sins „O.D.I." daar even trots op zijn als het bestunr van HBSS. Immers het is de bedoeling dat er op het Harga-complex een Prot. Christ. Sportcentrum tot stand zal komen, waar van zowel'HBSS als ODI zullen profite ren. Vandaar, dat we in onze artikelen over de bouw van dit clubhuis steeds in een adem. de namen van HBSS en ODI hebben genoemd. We schreven in ons verhaal ,over ODI het volgende: „De Chr. korfbalvereniging ODI (medebewoonster van het nieuwe Harga-complex) heeft toegezegd 6000 te zullen bijdragen, hetgeen voor deze kleine vereniging toch al een hele opga ve zal zijn." En juist, omdat die opgave inderdaad niet eenvoudig is, willen we op het ODI-aandeel graag nog even te rugkomen. Terecht wezen ÖDI-bestuurs- leden er op, dat niet onvermeld mag blijven de belangloze medewerking van diverse bedrijven, de grote aktiviteit van vele ODI-leden en de offervaardigheid van de bedrijven en ook van de leden. Die 6000 moeten er komen en zul len er ongetwijfeld ook komen. Vooral, omdat' de aktiviteit bij ODI de laatste tijd bijzonder groot is en de „spil™ van deze vereniging, secretaris Bas Sieeu- wenhoek, als het ware dag en nacht in de weer is om de ODI-zaken zoveel mogelijk te behartigen. Tot die zaken behoort de oud-papier-aktie, het wer ven van nieuwe leden en donateurs, de boterletter-aktie die momenteel wordt gevoerd en de propaganda-aktie. die al maanden- bezig is en onversaagd door blijft gaan. MAASLAND Zaterdagavond heeft notaris C. F. Petit de la Roche de trek king verricht van de aan de vogelten toonstelling verbonden verloting. De prijsbepalende nummers waren; 1001 draagbare radio. 1185 fototoestel. 2046 kinderstep, 2406 schemerlamp, vervolgens vielen prijzen op de nummers 2492, 992. 2305, 2519, 12SX, 2696, 2933, 2893, 1407., 881, 323, 1614 en 20U. Die medewerking van de bedrijven waarover we schreven is bijzonder groot. Voorzitter H, Roozenbeek (die meerdere funkties heeft o.a. voorzitter van de Christelijke Sportfederatie Schiedam) noemde met name de fa. J. Bovenberg, de fa. Breman en de N.V. Kortman en Schulte, die niet alleen voor materialen zorgden, maar soms ook personeel gratis het werk laten doen. Zo bijvoorbeeld toen dezer dagen een materiaallijstje werd opgegeven door de fa. J. TC Simon eh toen de fa. Bovenberg dit onder ogen kreeg, volgde prompt'de mededeling,, dat het materiaal gratis ge leverd zou worden. Van de fa. Pieterman N.V. (glasindustrie) werd voor de boter- letteraktie een bijdrage van 5(5 ontvan gen en Kortman en Schulte N.V. gaf het dubbele daarvan, honderd gulden! Wat de boterletter-aktie zelf betreft zijn reeds 365 boterletters verkocht en het ziet er naar uit, dat deze aktie ongeveer 500 gaat opbrengen. Op 13 april van dit jaar bestond ODI 46 jaar. ODI is dan ook de oudste chris telijke korfbalvereniging van ons land! Voozitter Henk Roozenbeek is vol lof over zijn ODI, waarin momenteel, een prettige sfeer heerst, die het beste voor de toekomst doet verwachten. De propaganda-aktie hoopt men ook tot Kethel uit te breiden en het aantal leden (nu 70) zal bij de viering van het gouden jubileum in 1968 minstens 100 moeten zijn. Er wordt de laatste tijd ijverig getraind onder leiding van trainer Piet Winkelman en de 230 overwinning van ODI 2 op NIO 3 van afgelopen, zaterdag, móge daar het bewijs van zijn. Behalve korfballen doen de ODI-leden nog veel meer voor hou vereniging, van daar dat de heer Roozenbeek met het volste vertrouwen het resultaat afwacht van de brief, die dezer dagen naar alle oud-leden Is verzonden en waarin een bijdrage voor ODI gevraagd wordt, want uiteindelijk komt het de leden zelf ten goede. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Ned. Bond van oud strijders hield dinsdagavond in gebouw Chr. Sociale belangen de laatste contact avond van het jaar. De voorzitter, de heer P. van Rijn. had, zoals gewoonlijk, weer de leiding van deze intieme bijeen komst, die altijd iets weg had van een familiefeest. Er hing al iets in de zaal van de weemoedige sfeer, zo eigen aan het jaar einde. De agenda behelsde enkele be langrijke mededelingen. Het bestuur bleek zich weer te hebben „ingekocht" in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen, wat de aanwezigen prettig vonden. Men is hier nu eenmaal gewend. De jaarvergadering valt op dins dag 5 januari, met als sluitstuk een genoeglijke contactavond. Vobr de maand "februari kón liet be stuur helaas geen gunstige dinsdagavond vastleggen. Het wordt ditmaal woensdag 5'" februari. Voor de maand mei valt de contactavond samen met de .Herdenking der Gevallenen", vandaar dat- men deze avond moest verschuiven naar 11 mei. Een verheugende mededeling kon de penningmeester doen ten aanzien van de geslaagde feestavond van 6 november, die een batig saldo opleverde van. 20. O® zestienjarige P. W. deed dinsda aangifte van diefstal van een clamesrijwie dat hij hij de openbare technische schoo aan de Burgemeester Honnerlage Grethelaai ta Schiedam gestald had. 4 De heer M, S. die zijn rijwiel op slot had staan aan de Groeneiaan te Schiedam, deed dinsdag bij de politie aangifte dat deze verdwenen was. De gemeentebibliotheek en de jeugdafde ling aan de Westmolenstraat zullen, evenals de R.K. Openbare Bibliotheek te Schiedam taterdag 5 december 's middags na half vier gesloten zijn. SCHIEDAM Geboren: Anna W. E. W. <U\ tt. P.'Jeremiasse en E. Huijzer; Marcel z.v. A. BUI «n S. de Vos. -Li' - Wat zal hU opkijken als U een kijker geeft met Sinterk'r-c HOOGSTRAAT 150- TE1.3007 Sursusn Corda: verg., 20. Jeugd eu Evangelie, Dagblad „DE ROTTERDAMMER", Schiedamse redactie, Lange Kerkstraat 82, tel. 26395 4 (b.g.g. 115588, toestel 82, na 18 uur alleen voor redactionele aangelegenheden 19 5 8 8 5). Agentschap: J. v. Gogh, Dr. Zamenhof- atraat 139a, tel. 1 52 4 00. Klachten bezorging; Agentschap (aar. 'ie boven) dag. van 18.30—19.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Alarm Politie 64668; alarm brandweer 269123; alarm G.G. en G.D. 269290. Woord voor de dag: Bijbellezing, telef. 141000. Apotheek: Gouden Hert, St. Liduina- itraat. Nu is er in Schiedam een stichting die zich speciaal bezig houdt met de voor lichting aan de huisvrouw over huishou ding "n gezin. Dat is de Stichting voor Huishoudelijke- en GezlnsvooriiehUnr Schiedam. De leidster ervan Is mejuf frouw G. M. de Haas, een jonge vrouw, die zich met hart en ziel wijdt aan haar taak, namelijk de bevordering van het zo doelmatig mogelijk doen functioneren van de gezinshuisbonding, van een har monische ontwikkeling van het gezinsle ven en van alles wat daarmee samen hangt. Ze vertelde het een en ander over de ontwikkeling van deze voorlichting, die eigenlijk reeds in 1934 is begonnen. Het was toen een gewone plaatselijke commissie en men verschafte voedsel aan de gezinnen en lappen stof aan-de vrouwen om er op goedkope wijze kledingstukken van te naaien, wat de Nederlandse bevolking ploeterde hard voor haar dagelijks bestaan temidden van een voor de jeugd van thans on voorstelbare economische crisis. Eer heerste in die dagen bittere nood. Gedurende de vier bange oorlogsjaren Er bestaat grote belangstelling voor onze cursussen, waarvan het aantal dit jaar met sprongen omhoog ging, namelijk in het eerste kwartaal zes, in het tweede twaalf, in het derde achttien en thans in het vierde kwartaal, reeds eenentwintig cursussen, die 's morgens, 's middags en 's avonds worden gehouden. De dames cursisten kunnen, zoals u ziet, uit drie mogelijkheden, kiezen. Elke cursus heeft Die cursussen dat zijn bloemschik- ging de commissie voort met het lenigen van de stoffelijke noden. Na de bevrijding kreeg herrijzend Ne derland ook in sociaal-economisch opzicht eert geheel nieuwe structuur. De plaatselijke commissie werd een stichting, die van 1946 tot 1962 onder het nijverheidsonderwijs, dus onder het mi-, nisterie van O., K. i en W. ressorteerde. Aangezien dit onderwijs eigenlijk alleen voor kinderen van ongeveer twaalf tot zestien jaar is bestemd en de stichting baar voorlichting speciaal aan volwasse nen geeft, begreep men, dat ze onder een ander departement moest worden onder gebracht. In 1962 kwam de stichting dan ook onder het ministerie van maatschap pelijk werk. „V zou me een groot genoegen doen uw lezeressen erop te wijzen dat de stichting'geen vereniging is, dat we geen „dameskransjes" hebben of uitstapjes or ganiseren. maar dat we persoonlijke ad viezen geven, cursussen en voorlichtings avonden houden en bij wijze van docu mentatie populair-welenschappelijke lectuur in de vorm van folders en vouw bladen over onderwerpen als voeding, onderhoud van huis en huisraad, budget tering, enz. tegen een uitertst geringe prijs in circulatie brengen," zegt mcj. De Haas met nadruk. Vooral interesse ren we ons voor kinderverzorging, voeg de-ze eraan toe. ken, gast en gastvrouw, handwerken, hoedjes maken, huisvrouwengymnas- tiek, .hygiëne en uiterlijke verzorging, kleine karweitjes in huis, naaien, ko ken en wonlnginrchtng. Alle cursus sen worden gegeven onder deskundge leiding. De stichting houdt donderdag 7 janua ri, 's avonds om acht uur in het gebouw Sursum Corda (Nieuwstraat 12) een gro te propaganda- en voorlichtingsavond. Op deze avond zullen de dames horen, hoe ze met wasmachines, de bekende „snel- en langzaamwassers" moeten om gaan. Vele huisvrouwen weten namelijk niet goed, welk type wasmachine ze moe ten kiezen, hoe ze er mee moeten om gaan, op welke wijze iedere soort textiel gewassen moet worden en met welke wasmiddelen. De stichting is gevestigd in gebouw Sursum Corda waar men alle gewenste inlichtingen kan krijgen op het spreek uur van de leidster, in lokaal 8, op maandagmiddag van 14.30 tot 16 uur, donderdagavond van 19.3020.30 uur en vrijdagmorgen van 10 tot 11.30 uur. Het algemeen stichtingsbestuur be staat uit twaalf leden van alle gods dienstige gezindten en politieke rich tingen, waaruit een dagelijks bestuur van drie leden onder voorzitterschap van mt. G. J. Roelofsen, directeur van Dit waren een personenauto, bestuurd door H. K. uit Vlaardingen, een vracht auto bestuurd door J. V. uit Waardin- gen, een zandauto bestuurd door J. W. uit Katwijk aan Zee, een zandauto, bestuurd door G. V. L. uit Zevenhul zen en een zandauto, bestuurd door A. "V. L. uit Alphen aan de Rijn. Devijf auto's schoven als een harmoni ca in elkaar, waarbij er twee licht en drie zwaar beschadigd werden. Boven dien liep hef koelwater van een van de zandauto's op de hete motor, waardoor zich een dusdanige stoomwolk ontwik kelde, dat de bewoners van de fiat aan de Vlaardingerdijk dachten dat de auto In brand geraakt was. Zij belden onmiddellijk de brandweer op, die spoedig ter plaatse was. De brand weer behoefde geen hulp te bieden. Het verkeer was op een chaotische wij ze in de war. Het duurde geruime tijd voordat de politie het verkeer weer ge regeld had. Persoonlijke ongelukken twamen bij deze kettingbotsing ni oor. T K (laclil zo even nog aao je, zei onze kennis, lenviji hij zijn auto tot stil stand bracht. Met gaat namelijk om het volgende; Verleden week zat ik op de publieke tribune in de raadszaal en volgde met spanning de 'begrotings- debatten. We zagen je zitten. Je oogjes tintelden van strijdlust en medeleven met de felle discussies, de kwinkslagen en bet subtiele woordenspel, waarvan je getuige was, ant woordden we. Maar nu terzake! Nou ja, de volgende dag, ik zat nog vol hegrótïiigsvitaminen, vroeg ik zo terloops (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM De Nederlandse Scheepshypotheekbank N.V. is voor een half miljoen gulden de eigenaresse ge worden van twee coasters, de John M en de Konny M, eerst eigendom van de reder en cargadoor J. Mulder te Schie dam. fie coasters werden vanmorgen executoriaal verkocht tijdens een open bare terechtzitting vande arrondisse mentsrechtbank op verzoek van de ko per. De executie geschiedde tot een ver haal van ƒ574.000, het bedrag van de schuld, die in de afgelopen jaren op beide schepen is komen 'te rusten. De schepen werden Ingezet op ƒ100.000. De John M en de Konnie M, elk 500 brt, werden in 1955 gebouwd te Lobith en te Bleinville (Fr). (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De leden van de Ned. ereniging van Huisvrouwen kwamen onder leiding van de presidente, me vrouw E. de Vos-van Harmeien maan dagmiddag in Maison Westhuis bijeen om pakjes te maken voor een aantal verge ten, oudere mensen, een sympathiek ge- baar. De dames maakten er een gezellige middag van en zuster De Keizer van het Groene Kruis hield een interessante cau serie over maatschappelijk werk. Zaterdagmorgen brengt men de St. Ni- colaasgeschenken rond, op elk pakje een grote kaars, die deze eenzamen op het Kerstfeest kunnen ontsteken. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Muziekschool geeft t7 december een grote Kerstuitvoering, waaraan zowel leraren als leerlingen zul len meewerken. Tussen de muzikale nummers worden gedichten voorgedra gen. Het programma is geheel afgestemd op Kerstmis. De plaats waar de uitvoering wordt gegeven, zal later bekend worden ge maakt. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de Galerie Wieg man in de Passage exposeert de kunstschilder Nico Benschop. Zijn oeuvre is ten dele naturalistisch met een lichte non-figuratieve inslag en ten dele abstract, waarbij het figura tieve in bescheiden mate om een hoek je komt kijken. Twee schilderijen, de man in het café en, een complex boerenwoningen, spreken het meest aan door hun scherpe neo realistische visie. Ook de kleurencompo- sitie van deze veel in het buitenland vertoevende kunstenaar is goed getrof fen, soms fel, maar altijd harmonisch. Nico Benschop werd in 1907 in Rot terdarn geboren, waar hij aan de Aca démie van Beeldende Kunsten zijn op- leiding genoot. Nadat hij zijn studie had volbracht, woonde hij twee jaar in Brussel en daarna twee jaar in Noord-Frankrijk. Ma de Tweede "Wereldoorlog had hij veel tentoonstellingen, o.a. in de Rotter damse Kunstkring. Hij woonde een tijdlang in Parijs, aan de Cóte d'Azur en in Londen. Veel succes oogstte hij in het buitenland. Een typisch kenmerk van zijn oeuvre is ongetwijfeld het volgende: Als men uit zijn voorhanden zijnd werk een wille keurig aantal schilderijen haalt zullen de mogelijkheden in de schilderkunst nooit uitgeput. Mode en tijdgeest hebben op hem min der vat dan op vele andere schilders. Hij kan als het ware op-korte iermijn twee volkomen van karakter en techniek ver schillende schilderijen maken. aan mijn pcr-r.neet.deden, boe bun opinie was over bet bestuur van rijk en ge meente. En? Ze hielden er dienaangaande helemaal geen mening op na. Elke avond zitten ze voor bun televisie in een soort gedachten- loze Ninvana-stemming, drinken de beel den van het kijkglas wel op, maar deze blijken niét vee! achter te laten. Een onlesbare lieeldendorst bezitten deze mil joenen TV-kijkers. Ze wordt nooit ge stild. Van de meest elementaire zaken aangaande bet inderdaad subtiele spel van de staat in haar vele Octopus-acbtige ge ledingen hebben ze eenvoudig geen benul. Toch beluisterde ik achter hun antwoor den een dikwijls vaag verlangen iet? té weten te komen lioe ze toch eigenlijk geregeerd worden. TJIER ligt een culturele taak voor jour- nalisten: Populaire voorlichting geven over het ingewikkelde raderwerk van de staat. Daarom dacht ik zoéven aan je en stopte ik. Probeer het eens, zei hij en bij reed weg. Ongetwijfeld heeft de man gelijk. Trouwens de demóertisering van jhet staatkundige leven is in volle opmars. De wijziging van de gemeentewet van 9 juli 1981 betreffende de benoeming van com missies voor funktionele en territoriale decentralisatie is hiervan mede een duide lijk teken. De gewone mens blijkt even wel deze ontwikkeling' niet te kunnen bijhouden. Vooral-de jeugd, iu het alge meen gesproken, kunnen we a-politiek noemen. Hier dreigt weer het meerdere malen gesignaleerde gevaar voor de on misbare instandhouding van het sociaal evenwicht. VJaar dit verdwijnt, ontstaan ziekelijke, onmaatschappelijke verschijn selen en daarvoor moeten we waken. De publiciteitsorganen en wij denken hierbij voornamelijk aan de pers, heli- lien hier inderdaad, een sociaal-ethische tank te vervullen. T ATEN we enkele grondgedachten op- noemen: Persvrijheid is meer dan een groepsbelang. Wanneer de regering van een land deze opsatting niet deel», betekent dat tiaar democratische opvat ting een dodelijk gevaar voor de burger, dat geldt voor ieder vöor ons. Persvrijheid is een van demeest wezenlijke burger rechten. Zonder deze vrijheid kunnen alle andere rechten In de verdrukking komen. Daarom vraagt de pers ten alle tijde volledige opening van zaken. Dat is haar recht en tevens haaj- dure plicht. Als de pêrs niet in volledige openheid haar inlichtingen ontvangt, kan ze geen controle uitoefenen op de organen, die ons besturen. Er is nog iets belangrijkers wat velen onzer niet schijnen te weten: De burger is in een vrije democratische staat niet alleen een bestuurde. Hij is ook medebestuurder, weliswaar niet in onmid dellijke zin, maar hij draagt de bestuurs taak op aan anderen. Een van de schilderijen die Nico Benschop exposeert. de dienst sociale zaken, is samenge-i deze doeken altijd een heterogene collec- steld. I tie vormen, want bij Nico Benschop zijn ipipii

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 1