>c I twéé jaar Prins Bernard: Aankloppen hij onze Heiland, Die kwam om ons te verlossen RAADSLID DREIGT MET Nederland dé leverancier van aardgas gezegd. MevrW ijsmuller: Dat neem ik niet' Werd er ivel iets EEG-studie Kerstfeest in koninklijke stal C. SNOEP - ECON. DIR. ..ÏKAZIA" - OVERLEDEN "(40) AANTAL SCHÉPEN IN NE0^dJFÉftS: DE rotterdammer DONDERDAG 24 DECEMBER *5 Ired jülsing ^^PVRIGKT AUTOKAMPIOEN-ANWB Concert Toneel Expositie Bidden Och kom" pagina 3 uj:v "scirnate s?li,/ - •♦■/d/. u:R')2o3 X 3 «fataal* nr.v '--F;*? M h+ruo/Uw noto'»t:<>L i'rr'/ ni ua -"tfr-orfcfl TI HUIDIGE INGANG Je KERSTDAG: Immamielkfrlt te Maas sluis: Concert door West Neilorl. Symplio- nie-orkest m.m.v. Koos Bons, orgel en liet Gem. koor „De Verenigde Zangers" -1 uur. Nieuwe Oosterkerk: Kerstconcert door liet Rotterdams Vrouwenkoor o.l.v. Matty Amesz-De Wit, m.m.v. leden van liet Voor- burgs Barok Ensemble. Simon Houttuin, bobo cn Laurens van Wingerden, orgel. Werken van Strategier en Gagnebin. 3 uur. Wilhelminakerk: Orgelbespeling door Frike Asnia. 11.30 uur. DINSDAG: RivieralnilKerstconcert bet 15-jarig bestaan der N'.V. Inti rnationaal Motor transportbedrijf „l.M.T." m.m.v. de Kon. Zangveren, „Rotte's Mannenkoor'1, dat een hymne „Rhemts" van Jos Vranken O" tekst van H. Pors Jr. zal uitvoeren o.l.v. de componist. Het West Nederl. Symplio- nie-orkest, Helene Prins, sopraan, Rudolf Vedder, bariton en Gerard v. d. Hciiv declamatie. Voorts werken van Vertil, Cies sen en Negro spirituals. 20,15 uur. WOENSDAG: Rijnhotel A.M.V.J. Piano recital door Henk Lagendaal. Hij speelt werken van Mozart, Schubert, Ravel, De bussy en Alheniz. 20.15 uur. VRIJDAG-1 januari 1965. Maassluis'.:' lm* manuëlkerk. Nieuwjaarsconcert door het mannenkoor „Orphcus" uit Vlaardingen m.m.v. Hendrik Huizing», orgel. 3.30 uur. Laurenskerk: Orgelconcert door George Stam met solistische medewerking vun Caroline Kaart. 3 uur. Wilhelminakerk: Orgelconcert door Feike Asma met solistische medewerking van de U-jarige violist Christian Bor. 3.30 uur. le Kerstdag: Rott. Schouwburg. Nieuw Rotterdams Toneel met een heropvoering van „Op blote voeten in liet Park". Regie: Jan Teulings. 815 uur. 2e Kerstdag: Rott. Schouwburg: Nieuw Rotterdams Toneel., Heropvoering van „Gasten op bet kasteel", een blijspel van jean Anouillj. Régie: Luc Lutz. 8.15 uur. MAANDAG: Museum Boymans van Beu- ningen. Kindermatinee. Frank" Koonian's Poppentheater vertoont „Sofnnijmts bet wijze konijn". 2.30 uur. VRIJDAG 1 januari 1965. Rott. Schouw burg. Nieuw Rotterdams Toneel met de première van „Madame Saivs-Géne" van Victorien Sardou en Entile Moreati in een vertaling van Max Nnrd. Regie: Georges Vitaly. Titelrol: Lia Dorana. Spelers: Thcra Verheugen, Trees van der Donrk, Ida Bons, Luc Lutz, Pieter Lutz, Siirco van Her Made, Jan Lemaire e.a. Daarna „Nieuwjaarswens" geschreven door Marions van Heiregouwen. Muziek: Steve van Bran denberg. Choreografie: Billy Wilson. 7.30 uur. Dit programma wordt gehandhaafd tol en met 5 januari. ROTTERDAM: Museum Boymans-Van Beuningen: schilderijen, tekeningen en gouaches van Marino Marini (10 jan.), beeldhouwwerken en tekeningen van Do- deigne (21 jan.), verzameling van Sir Ed ward en Lady Hulton, Londen (17 jan.) en Duitse tekeningen uit 18e en 19e eeuw uil eigen bezit (7 febr.). Historisch Museum, K. Hoogstraat: „Rari teiten (18 febr.) en Fototentoonstelling van A.F.V. (17 jan.). Mus. v. Land- en Volkenkunde, Wiilems- kade: Poppen en schaduwspel in de Oriënt (met demonstraties) (6 jan. '65). Kunstcentrum 't Venster, Gouvernestraat: werk van Arnold Hamelberg (8 jan.). Kunststichting, K. Lijnbaan: Groep Argus (17 jan.). Paalzaal, Znidplein: melaaipiastieken van Kor Bekker en grafiek van Aat Verboog (10 jan.). Gemeente-archief, MatlienJaan: „Oever verbindingen" (31 jan.). Maritiem Museum, Burg. s'jacobpl.: „Koers Amerika" (28 jan.). Euromast: Schilderijen van Leon v. Kerck- hoven (1 jan.). Kriterionfoyer: werk Figee (27 dec.). Kunstkring: W. de Wilbur.; Schilderijen en gouaches van Roelolpho Niet». (17 jan.). 's-GRAVENHAGE: Gemeente museum: tentoonstelling over de ontwikkeling en groei van Den Haag sinds 1945 (4 jan. 1965), Stedenspiegel (24 dec.), keramiek van Tie van Rees (10 jan.), werk van Lotti van der Gaag (7 febr.), Haagse aquarellisten (31 jan.), Pottenbakkers in Nederland (7 febr.) en World Press Foto '64 (1 febr.). SCHIEDAM: Galerie. Buitenhavemvcg 176: gouaches en collages van Yosbio Nakajima: Sted. Mus,, Iloogstr,: werk van wijlen jaap Nanninga en van Johnny Frirllaender en Zao Wou-ki (11 jan.). DELFT: „Het Prinsenhof": „De schilder en zijn wereld" (van Jan v, Eyck tot Van Gogh en Ensor (25 jan.). DORDRECHT: Dordrechts Museum, Teke ningen S. Ai Krausz (15 febr.). (Van onze speciale verslaggever) een luchthaven krijgt Nederland! De tekenaar Fred Julsing onze lezers reeds bekend door zijn vi sionaire concepten van de zo genaamde Ruit van Rotterdam en van de over enkele weken te openen Van Brienenoordbrug heeft ook het nieuwe Schip hol met artistieke hand ge vangenterwijl de ANWB, met name de hoofdredactie van de Autokampioen, ons de (gelijk tijdige) publikatierechten ver leende. Het meest spectaculaire as pect aan deze zaak is misschien 'wel dat het over twee jaar al zover is. Dan is het hele ver keersareaal van onze nationale luchthaven verplaatst, dan rol len de start- en landingsbanen tot diep in de Haarlemmer meer, dan zijn er wegen omge legd en aangelegd, dan zijn er kunstwerken gewrocht van een ingeioikkeld, zelfs revolutio nair genre. Eind 1966 strekt het nieuwe Schiphol zich van Amstelveen aan de ene kant tot Hoofddorp en Badhoevedorp aan de andere kant uit. Nederlands nationale luchthaven zal dan eindelijk de allure hebben, die het al zo lang behoeft. Laten 10e eerlijk zijn: verge leken met steden als Brussel en Kopenhagen is Amsterdam na de oorlog ver achtergebleven. Bijna twintig jaar bezitten de stationsgebouwen van het vlieg veld lelijke, semi-permanente karaktertrekken. Ofschoon wel de nodige miljoenen in de tech nische outillage gestoken wer den, zijn de barakken, die de luchtreizigers in en uit moeten, schameler dan de gebouwen. welke op derderangs vlieg velden in de Verenigde Staten staan. Van de faciliteiten voor afhalers, die soms lang moeten wachten, spreken we niet eens. Deze zijn. al weer in verge lijking met andere, eerste lucht havens, rondweg abominabel. Mèt Schiphol worden ook de aan- en afvoerwegen verbeterd. Op de tekening van Fred Jul sing is duidelijk te zien dat rijks weg 4 (Den HaagAmsterdam) dwars over het vliegveld is ge- vrojecteerd. Op 't ogenblik loopt deze belangrijke ver keersader langs de westelijke rand van de luchthaven. Als men per auto naar Amsterdam gaat en naar links kijkt, ziet men de start- en landingsbanen die midden in de Haarlemmer meer zijn gepland, reeds ge stalte krijgen. Rijksweg 4 blijft niet het huidige tracé volgen. De weg wordt in westelijke richting met een vloeiert.de bocht om gelegd. Aanvankelijk heeft men nog geprobeerd het tracé buiten het vliegareaal te houden, doch dit is niet gelukt. De uitstulping naar Hoofddorp en Badhoeve dorp zou tè abrupt zijn ge worden. Bezit Nederland op dezelfde rijksweg al een Europese pri meur het aquaduct onder Burgerveen, dat een kruising van schepen met auto's geeft te zien eind 1966 komen er nog twee bij. De eerste wordt een taxibaan voor straaljagers, die dwars over het wegdek heen voert; de tweede een startbaan voor de straalgiganten van de burgerluchtvaart, die eveneens een kruising van vliegtuigen met auto's inhoudt Dat het hier om zwaar ver stevigde viaducten gaat, be hoeft geen nader betoog. Tloee keer zal rijksioeg 4 diep onder de grond moeten duiken om deze unieke constructies moge lijk te maken. Het 'nieuwe deel van de autobaan zal ook met twee maal drie rijstroken wor den uitgerust, wat 'een vergro ting van de capaciteit met vijftig procent betekent. Om naar de grote parkeer plaatsen van het nieuwe Schip hol te komen, behoeft straks niet langer van de smalle Schipholweg gebruik te worden gemaakt. Door middel van twee aftakkingen en een viaduct zal van rijksweg 4 af het verlceers- areaal kunnen worden bereikt. Een belangrijke verbinding, die onder Amsterdam rijks weg 4 kruist, zal de geheel nieuwe rijksweg 6 worden, die Badhoevedorp in tweeën snijdt. Het gaat om een snel weg, die naar Haarlem (Veiser- tunnel), Hilversum en Utrecht voert, en ook nog naar Amstel veen. Het grote verkeerskruispunt .zal in de vorm van een klaver blad tüorden uitgevoerd. Het plein, dat rechts op de tekening van de Autokampioen te zien is. zal waarschijnlijk het eerste, echte klaverblad van aan- en afvoerwegen zijn, dat in Neder land in gebruik komt. DEN HAAG Uit een studie, van de E.E.G.-eoramissie „over problemen en vooruitzichten van het aardgas" blijkt, dat men er in Brussel rekening mee houdt dat Nederland over een tiental Jaren verreweg de grootste leverancier van aardgas in de gemeenschap kan zijn. Het Groningse aardgas bevindt zich in een bevoorrechte positie, aangezien het vrijwel onbeperkte afzetmogelijkheden bezit in'eën dicht bevolkt en sterk geïn dustrialiseerd gebied, dat ver over de Nederlandse grenzen reikt. Voorts wijst de studie erop. dat het Nederlandse grondgebied, in tegenstelling tot dat van de andere landen der gemeenschap, vrij wel geheelmet sedimentsgesteente uit het quartair is bedekt en dat zeker een derde deel van Nederland zeer goede vooruitzichten voor aardgasbronnen zoü bieden. De E.E.G.-studie voorziet export van Nederlands aardgas naar Engeland., met gastanker of onderzeese leidingen, naar België (een zés miljard kubieke meter per jaar in 1975) door verlenging van het Nederlandse aardgasnet via Boxtel naar Antwerpen,-Brussel, Gent, Brugge, Char leroi en Bergen enerzijds en .via Zuid- Limburg'naar. het Maasbekken; en het Luikse industriegebied anderzijds. De leiding via Brussel-Charleroi zou doorge trokken kunnen worden naar Noord- Frankrijk en het gebied van Parijs. Ex port naar Duitsland wordt verwacht via een leiding langs het Ruhrgebied, via Frankrijk naar Karlsruhe en vandaar met aftakkingen naar Bazel (Zwitser land) en München (richting Oostenrijk). (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In de koninklijke stallen in Den Haag hebben koningin Juliana en prins Bernhard met hun gezin samen met het hofpersoneel het Kerstfeest gevierd. De grote stal was sober versierd met wat dennegroen. Oude tapijten waren op de stenen vloer gelegd. Een groot podium was tegen een donkere achtergrond geplaatst. Na. inleidend gezang, begeleid door de Koninklijke Militaire Kapel, las koningin Juliana enkele, gedeelten uit de Bijbel voor: teksten uit Jesaja, de Openbarin gen en Lucas 2. Prins Bcrr.hard hield een indringende kersttoespraak.. -„Ik denk dat wij allemaal in deze tijd van het jaar wei eens mensen om ons heen, hebben horen zeggen „Ik heb hele maal geen zin in Kerstmis." of „Ik zie er tegen op als een berg", zo begon deze toespraak." Hoe waar is'dat en wie heeft in deze dagen het gehol en geren om eten en uit gangetjes niet eens wat geërgerd beke ken.' omdat het echte .Kerstfeest bijna overschaduwd werd door dit alles? Maar er zijn ook heel andere redenen, die een mens kunnen doen opzien tegen de Kerst viering. Redenen, die maken dat men er tegen opziet geconfronteerd te worden met de komst. van. Christus op aarde. Ik vrees, dat ar maar heel weinig men sen ziin. die een zo sterk geloof bezitten dat dit hen onder alle omstandigheden beheerst cn sterkt. Ik geloof, dat het niet anders kan en dat het zelfs no dig is dat er soms twijfel bij ons op komt." De Prins noemde verdriet om het verlies van een geliefd wezenteleurstel ling door het gedrag van de naaste, wroeging om eigen dadzn, ziekte en Hj- deu als beproevingen. „Het is te begrijpen, dat mensen die in zulke omstandigheden verkeren op zien tegen het Kerstfeest. Maar juist zfl zijn Ket, die Kerstmis het meest nodig hebben. De Kerstboodschap is de Blijde oodschap, die geluk en vreugde schenkt aan het meest gewonde of be droefde hart, al zal het niet steeds het geluk zijn waar wij om hebben ge vraagd. Jezus heeft gezegd; Die bid ontvangt. Maar waarom bidden wij? Bidden wij om onze zin te krijgen? Om wonderen? Of om berusting in het onvermijde lijke; om dankbaarheid voor de zege ningen?" Prins ernhard wees op de moeilijk heid van zulk een bidden en besloot; AMSTERDAM Mevrouw G. Wijsniuller-Meijer (lib.) heeft gistermiddag in een vergadering van de gemeenteraad gedreigd een aanklacht in te zullen dienen tegen de heer L. Seegers (comm.) Zij vroeg bij de behandeling van een voorstel ruim zesenhalve ton be schikbaar te stellen voor de verbou wing en inrichting van de oude be huizing van het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen tot tehuis voor ambulante psychiatrische pa tiënten, waar de inventaris van dit gebouw gebleven is. Raadsnestor Seegers sprak er hierna zijn verwondering over uit dat déze vraag gesteld werd. „Dergelijke vra gen worden nooit gesteld. Er is ook nooit gevraagd naar wat er gebeurd ts met de inventaris van het Oude Rurgerioeeshuis", merkte hij op. Sterk geëmotioneerd reageerde1 Mevrouw Wijsmuller, die bestuurslid van het Burgerweeshuis is; „Dit laat ik mij door dezeman niet zeggen. Hiermee wordt gesuggereerd dat het bestuur van het Burgerweeshuis diefstal zou hebben gepleegd. Ik zal hiervoor een aanklacht indienen bij de politie". ethouder rar. R. v.d. Berg, die in ver band met ziekte van burgemeester Van Hall de vergadering voorzat, probeer de de zaak te sussen met een vergoelij kend „Och kom". Hij merkte ook op dat door B. en W. bekeken wordt waar het misverstand wat betreft de inven taris van het Oude Burgerweeshuis zit. De heer Seegers zei hierna nog dat hij niet meer gezegd had dan „dat over de inventaris van het weeshuis nooit een vraag gesteld was. Mevrouw Wijsmuller: „Toch vind ik het nodig dat ik het aangeef bij de poli tie". Stem uit de raad: „Prettige Kerstda- gen", „En dan is er juist het moment) dat wij kunnen, dat wij zoudeit móeten, aankloppen, met al onze angst en twij fel, zwakte of droefheid, "bij Jezus Christus, Die op aarde kwam vóór óns, om ons te verlassen en om voor ons te bemiddelen bij God, de Heer; Onze Heiland, Die er niét alléén in. de Kersttijd is, maar altijd èn voor iedereen er is om te helpen onszelf te helpen en Wiens kracht altijd.bfjj ons is, als wij haar maar tot gelding Willen laten kennen. Zo kan het bezoek aan Zijn: kribbe- de beslissende stap zijn." j Een kindergroep uit Deu Haag „voerde vervolgens een geïmproviseerd spel op,.- handelend over de Drie Koningen. Tot slóf schonk de Koningin met de prinsessen Beatrix en Margriet,.geassis teerd door hofdames,'chocolademelk. Een kerstbrood, een kalender en. eéa zakje snoep voor de kinderen waren'do gaven, die de prinsessen b{j het vertrek uitreik ten. ROTTERDAM Woensdag is in het Dijkzigtziekenhuis. waar hij enkele da gen tevoren was opgenomen, plotseling overleden de beer C. Snoep, economisch directeur van het „Ikazia"-zlekenhuis. De heer Snoep, die de leeftijd van 40 jaar bereikte, was sedert vierenhalf jaar in deze functie werkzaam. Als econo misch directeur was hij volop bezig met de voorbereiding van inkoop voor en inrichting van het ziekenhuiscomplex, waarvan men In februari de polikliniek denkt te openen en waar men hoopt in mei 1965 de eerste patiënten op te ne men. In de kringen van „Ikazia", zowel van bestuur als directie en medewerkers, heerst dan ook algemene verslagenheid over dit zo onverwacht verscheiden van een der pioniers. De heer Snoep was voor h'j naar Rotterdam kwam in Leiden hoofd der administratie van het Stads en Academisch Ziekenhuis. De overledene laat een vrouw en vijf kinderen achter. De teraardebestelling geschiedt maandag 2B december in Rhoon, waar de familie Snoep woont om 15 uur op de begraafplaats nadat in de Maranathakerk aan de Kleidtjk een rouwdienst is gehouden, die om 14 uur begint. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Maasstad gaat] haar verbondenheid- met de haven] nog meer demonstreren, als-op- Op bouwdag (18 mei) het gemeentelijk] voorlichtingscentrum onderge bracht in de uitbreiding van het Bouwcentrum - officieel wordt ge-| opend. Het aantal schepen, dat sinds januari .de haven is binnengelopen,] zal dan elke dag op ditgebouw inl neonletters en -cijfers worden zicht-] baar gemaakt. Eurgemeester mr, G: E. van Walsun deelde dit gistermiddag mee in de laatst raadsvergadering van dit jaar. Hij verl telde, dat een lichtkrant op het voorlichJ tingscentrum voor de publicatie van ge meentelijk nieuws te kostbaar is. Daarme is ongeveer 250.000 gemoeid. In' 'plaat: van een lichtkrant komt een nieuwsbulle.) tin. dat de voorlichtingsdienst elke dag gaat uitgeven. „Het voorlichtingscentrum moet als éeti bescheiden begin worden beschouwd^ zei de burgemeester met enige nadruk Er zijn grotere plannen in voorbereiding dst viel af te leiden uit zijn'mededeling dat het college van 3. en W. in,. d4 toekomst hogere bedragen voor:'de voor] lichting van de gemeenteraad zal vrajfe dan tot nu toe. Aan het eind van de vergadering we te de burgemeester de raadsleden -goèdi feestdagen. De nestor van öeraad.ir.ïl W. C. Blom, beantwoordde de speet van de heer Van Walsum,

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 1