Openhaar vervoersplan voor Waterweggebied Kettingbotsing tussen bus en vrachtauto' s Vakraad buiten spel Vrouw op straat van tas beroofd Adenauer had een drukke verjaardag „Lokale kwekkebekker/' krijgen een strop Welk deel oeververkeer is gebaat bij opening Van Brienenoordbrug? Omzet Daf steeg met 37 pet Tank met olie in elkaar geklapt Nog zeer weinig bekend over kinderlijkje RET-DIRECTEIIR VAN LEEUWEN: Eén chauffeur licht gewond Dr. P. Kuiii geen opvolger van mr. Van Walsum Slachtoffer roofoverval gearresteerd Baby in bedje gestikt Man in Groningen doodgestoken Aan verwondingen bezweken PTT-tarieven op de helling Dienstverlening kan groter Emigrantenouders voor f 620,- naar Amerika Jongentjes staken onverwacht over Politie met zeven man op patrouille Van der Heem en Indola officieel gefuseerd DE ROTTERDAMMER pagina 4 DINSDAG 5 JANUARI 1%3 Gevaarlijk Te ruim Niet opgelel DEN HAAG De werknemers organisaties in de metaalindustrie hebben in een gisteravond in Den Haag gehouden vergadering beslo ten dat de vakraad voor de me taalindustrie zijn werk zal moeten staken nu geen c.a.o. in deze be drijfstak tot stand is gekomen. Onbekende vrouw werd onwel en overleed Minder reizigers Begrip Overdracht Wm. Ruys dag uitgesteld Man sprong achter op haar fiets uw kind goed beschermd tegen ivinterkou Enquête tunnel- en brugverkeer Enkel gebroken bij val van ladder Trekker stagneerde scheepvaartverkeer Internatio verkreeg meerderheid in De Wild N.V. Radio-Jeugddag van AVRO op 2e Paasdag ROTTERDAM Waarschijnlijk door «en te sterke afkoeling is vanmorgen om half zeven «en tan Janet 20,000 liter stookolie op een tot tankwagen ge promoveerde vrachtauto in elkaar ge jaapt. Het ongeluk gebeurde met een wa gen van de firma W. van der Meijden Vit Koudekerk a.d. Rijn op de Beu- kelsdn kter hoogte van de technische school. De auto kwam uit de richting van Vlaardingen. Het is noodzakelijk dat stookolie om goed overgepompt te kunnen worden» warm wordt gemaakt. De snelle afkoe ling heeft kennelijk voor een onderdruk Ia de tank, die niet helemaal vol was, gezorgd. Die onderdruk is op een ge geven ogenblik zo sterk geworden dat de tank werd ingedrukt Om op eventualiteiten te zijn voor bereid kwam de brandweer (G12). Fo- liii ©sloot de gehele Beukelsdijk af, omdat brandgevaar aanwezig zou zijn. Ook lijn 1 mocht niet doorrijden. Een tankwagen van de Shell heeft de lading van de Koudekerkse auto over genomen. Omstreeks acht uur kon de Beukelsdijk weer door het verkeer worden bereden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Nadat dr. Zeldenrust maandag sektie had verricht op het lijkje van de vermoorde baby, dat zondag in de Poldervaart ter hoogte van Sperings- hoek werd gevonden, kon de Schiedamse politie nog geen nieuwe lichtpunten mee delen in deze duistere zaak. Men kan slechts als vaststaande feiten constateren de plaats waar het lijkje werd gevonden, het tijdstip waarop de 13- jarige knaap de vermoorde baby ontdek te, de boodschappentas die tot nog toe geen enkel houvast bood en het eind touw om het halsje van de baby, hetgeen op wurging wees. 'Waarschijnlijk men kan ook dit nog niet met zekerheid vaststellen heeft het lijkje reeds enke le weken in het water gelegen. De Schiedamse politie zet Inmiddels het onderzoek voort. De resultaten van de sektie zijn nog niet bekend. V: (Van een onzer verslaggevers) De opbrengsten van de R.E.T. zijn met een half miljoen gestegen. Desondanks zal het boekjaar 19c'4 worden afgesloten R.E.T.-dircteur drs.e C. G. van Leuwen is voor- met een verlies van negentien a twintig ROTTERDAM stander van een algemeen plan voor het openbaar vervoer in het j ^duT drf.^Van Leeuwen,e\oezéer "en Waterweggebied. „Er is duidelijke behoefte aan een plan, dat de noodzakelijke ontwikkelingen in een tijdsperiode van bijvoorbeeld vijftig jaar overziet. Zo'n studie is geen zaak van de R.E.T. alleen natuurlijk; vele instanties in onze streek zullen erbij betrokken moeten zijn". De heer Van Leeuwen maakte deze opmerkingen in zijn Nieuwjaarsrede tot enkele honderden personeelsleden, die bijeen waren in het hoofdcomplex aan de Kleiweg. Het afgelopen jaar schetste hij als een moeilijk jaar, waarin heel veel is gebeurd, dat van de R.E.T.-ers in alle geledingen veel aanpas singsvermogen en vaak ook improvisatie vermogen eiste. Het komende jaar zal niet gemak kelijker zijn, voorspelde de heer Van Leeuwen, Er zijn tal van onzekerhe- BOTTERDAM Gladheid van het wegdek was de oorzaak van een ketting botsing, maandag op de Pascalweg. Een autobus van de „Twee Provinciën" stond daar bij een halte. Een achter de bus rijdende vrachtauto moest afremmen om het tegemoetkomende verkeer voorrang te verlenen. Achter deze wagen reed weer een an dere vrachtauto, die eveneens genood zaakt was af te remmen. Deze wagen gleed echter door en botste tegen de eerste vrachtwagen aan, die op zijn beurt weer tegen de bus reed. De enige gewonde bii dit vrij gecom pliceerde ongeluk was de bestuurder van de eerste vrachtauto, de 46-jarige T. Snijder uit da Tapuitstraat. Hij is met een hersenschudding naar het Zuiderzie kenhuis gebracht Dat het plotseling achteruit de weg op rijden gevaar op kan leveren is maan dagmiddag weer eens in de Brielselaan gebleken. Slachtoffer-werd de 35-jarige aannemer D. Bakker uit de Brielselaan die aangereden werd door een achteruit rijdende personenauto. Hij liep verwon dingen aan het gelaat en het rechterbeen od, alsmede een hersenschudding. Hij is r het Zuiderziekenhuis gebracht. Da zeventienjarige assistent-declarant B. Stegenga uit de Borselaarsstraat, nam maandagmiddag op zijn bromfiets de bocht van de Marconistraat naar de Ra diostraat te ruim. Hij botste tegen een tegemoetkomende personenauto en is met een hoofdwond en een hersenschudding naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. Zonder op het verkeer te letten stak maandagmiddag de 33-jarige chauffeur J. Streefland uit de Oranjeboomstraat de rijbaan over van de Hillestraat en werd aangereden door een personenauto. Met een hoofdwond en pijn in zijn lichaam is hij naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. Het door de weersomstandigheden toch al gladde kruispunt Digna Johannweg- Botlek weg-Vondelinge weg is maandag- 'morgen helemaal spiegelglad geweest. Dat gebeurde door een vrij gecompli ceerd ongeluk. Een tankauto» geladen met vijftien ton palmolie, werd gegrepen door een juist passerende trein van de N.S. Deze trein bestond uit een diesello. comotief en tien wagons. De botsing was zo hevig dat de tankauto, trekker met opleggers, kantelde. Vijf ton olie kwam op het wegdek terecht. Nadat de olie bard geworden was heeft men de sub stantie weggeschopt en de straat met zand bestrooid. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De chauffeur van de tankauto, de vijftigjarige P. G. van Vliegen uit de Trompstraat te Zoetermeer, kwam met de schrik vrij. Men heeft de resterende olie in een andere tankwagen overgehe veld en daarna werd de verongelukte wagen door twee takelwagens weer overeind gezet. De spoorlijn is ongeveer een uur ge blokkeerd geweest. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Dr. P, Kuin, lid van de raad van bestuur van Unilever N.V. die kortgeleden is gevraagd voor het ambt van burge meester van Rotterdam, heeft de regering meegedeeld, dat hq de benoeming niet zal aanvaarden. Door dit bedanken wordt minister Toxopeus voor de moeilijke taak geplaatst naar een andere kandi daat om te zien. Deze taak Is daarom zo moeilijk, omdat de regering l het standpunt blijft tiaar het schijnt op staan, dat de bur- De vakraad voor de metaalindustrie is het samenwerkingsorgaan van werkge vers- en werknemersorganisaties in die industrie. Vl. De vakraad is gemachtigd onder meer uitvoeringsmaatregelen te nemen op 'net gebied van koppelbazen, werkclassifica- tie en. werken onder bezwarende omstan digheden. Al deze en dergelijke werk- zaimheden zullen nu niet meer worden uitgevoerd. DEN HAAG Van de kant van het bestuur van de federatie metaal-en elek trotechnische industrie (F.M.E.) deeit men mede. dat dit bestuur pijnlijk is ^troffen door het feit dat het uit de radio en uit de dagbladpers kennis heeft moeten nemen van het besluit der werk nemersorganisaties de medewerking aan de werkzaamheden van de vakraad voor de metaalindustrie op te zeggen. Het bestuur der FME acht deze gang van zaken bijzonder onelegant Het is tot van middag toe officieel nog met m kennis -van het besluit der werknesuers- gemeeeter van Rottendam lid van de Partij vam die Arbeid moet zijn en het aantal kandidaten voor het ho®e ambt eveneens naar het schijnt in die partij zeer gering is. In de loop van de voorbije maanden zijn tal van namen genoemd, doch geen van de genoemden is een ernstige kan didaat gebleken. Intussen zal minister Tox-opeus haast moeten maken. Zoals bekend treedt mr. G. E. van Walsum op 1 maart as. af als burgemeester van Rotter dam. En het is wel gewoonte, dat voor het aftreden van de oude burgemees ter bekend is wie zijn. opvolger wordt AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft de 19-jarige A. V. S. gear resteerd in verband met diefstal van een autoradio uit een auto in de garage aan de Middenweg, waar hij werkzaam was. V. S. kwam oudejaarsdag in het nieuWs doordat, naar hij tegenover de politie verklaarde, door twee Maleissprekende mannen een overval op hem was ge pleegd. De jongeman heeft bekend de radio uit de wagen te hebben gestolen. ROTTERDAM Een ongeveer 70- 75-jarige vrouw werd maandagmiddag in een zuivelwihkel op de hoek van de Gerrit van der Lindestraat en de Van Oosterzeestraat plotseling onwel. Zij is naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. Bij aankomst bleek zij te zijn overleden. De identiteit van de vrouw kon niet worden vastgesteld. Daarom verzoekt de politie van het bureau Oostervantstraat ieder die inlichtingen kan geven, zich tot haar te wenden, telefoonnummer 010- 235838. den, die vooral met de investerings- beperkingen .samenhangen. De R.E.T. zal er rekening mee moeten houden, dat zij een niet geringe last zal moe ten dragen. Uit de woorden van de R.E.T.-di recteur viel op te maken, dat de volgende plannen zullen worden ver traagd: Het lijnennet van de R.E.T. mat aan het eind van 1964 400 kilometer (228 voor de bussen, 112 voor de trams). Het tramnet veranderde nauwelijks; het busnet groeide met 35 kilometer. De bussen maakten dertien miljoen wagenkilometers, de trams zestien miljoen. Het totaal (29 miljoen wagen kilometers) is gelijk aan zevenhonderd maal de omtrek van de aarde. Het openbaar vervoersbedrijf wordt „zeer waarschijnlijk" door de beste dingsbeperking getroffen in zijn deel van de metrowerken. De R.E.T. heeft in 1965 tachtig nieu we bussen nodig, maar er is slechts geld voor de aanschaf van 47 bussen. Voorlopig gaat er geen nieuwe be stelling voor trammaterieel de deur uit. Dit heeft tat gevolgd, dat een aantal oudere, onverwarmde wagens met mid- deninstap nog enkele jaren dienst zal moeten doen. Op korte termijn kunnen er niet meer dan zeventig tot negentig van worden opgeruimd. De verlenging van lijn 5 naar Schie broek gaat niet door. Voor het grote viaduct aan het einde van de Schieweg is geen geld. Nog ernstiger is, dat de sneltramlijn 2 door het zuidelijk stadsdeel niet op tijd ldaar zal kunnen zijn als een beslissing hierover nog langer uitblijft. Voor 1965 stond een tramlijn naar Alexanderstad op het programma. Het ziet er niet naar uit» dat dit plan in de loop van dit jaar zal worden uitgevoerd, En verder bestaat de kans, dat een groot aantal kleinere investeringen zal moeten worden getemporiseerd. Dat is betreuren, omdat deze uitgaven ten_ doel hebben de efficiency van het bedrijf te vergroten. De sombere vooruitzichten mogen ech ter niet lelden tot geringere activiteiten, meende de heer Van Leeuwen, Het is zaak, met alle interne voorbereidingen onverminderd voort te gaan, We kunnen dan onmiddelijk aan het werk, als er weer geld is. Het aantal vervoerde reizigers in 1964 is met twee miljoen tot 157 miljoen teruggelopen. In procenten uitgedrukt bedroeg het reizigersverlies 1.3 De be drijven Ln Amsterdam en Den Haag heb ben een daling van ongeveer dezelfde grootte te zien gegeven. tariefsverhoging nodig was. Hit is te betreuren, dat de tanefsverandering niet eerder in het jaar kon worden ingevoerd. Van de verhoging, die op 19 december dan toch kwam kon men slechts zeggen: het is te weinig, het is te laat". Volgens de heer Van Leeuwen moet een zeker jaarlijks verlies bij de S.E.T. als blijvend worden gezien. „Het dwingt ons allen tot een zo groot mogelijke efficiency bij alles wat we doen. We zullen zoveel mogeljik dien sten aan de gemeenschap moeten ver lenen tegen zo laag mogelijke kosten. Daarbij zal echter de honorering van het personeel nooit sluitpost mogen zijn" (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM De overdracht van het m.s. Willem Ruys aan de Italiaanse rederij Flotta Laura is vandaag niet kun nen doorgaan. Bij inspectie van het schip in een van de dokken van Wilton-Fijen- oord te Schiedam, bleek dat een schroef Ucht was beschadigd. Dit mankement moest eerst verholpen worden voordat de nieuwe reder het schip kon aanvaarden. Met het herstel was echter maar een dag gemoeid. De overdracht behoeft daarom ook maar een dag te worden uitgesteld. De vlagwisseling zal nu mor gen geschieden aan een der kaden van Wilton-Fijenoord. De trieste plechtigheid begint om drie uur. Zeer belangrijk noemde de directeur tenslotte het duidelijk groeiende begrip voor de waarde van een goed functione rend openbaar vervoer, niet alleen by het grote publiek, maar ook by de pers, de bestuurlijke lichamen en de andere dien sten. Bij de discussies over allerlei plan nen van de stad is men meer dan ooit bereid om naar de argumenten van de E.E.T. te luisteren. (Van ©en onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De zes maanden oude baby van de familie B. uit de Eendrachtsstraat werd maandagavond door de moeder in bet ledikemtje aange troffen met het hoofdje sterk naar achte ren -gedrukt tegen die zijwand van het bedje. Het kind is onmiddellijk naar het Ho lyziekenhuis gebracht, waar zmen de dood heeft geconstateerd. De verslagenheid in het gezin, dat nog een driejarig kind heeft, is zeer groot GRONINGEN In de Poelestraat in Groningen heeft zich vanmorgen om streeks tien uur een drama afgespeeld. De wijnhandelaar F. P. A. Mak» die een wijnhandel en distilleerderij heeft in de ze straat werd in een gang, die naar de distilleerderij en een pakhuis leidt, op gewacht door een man, die hem met een mes in de rug stak. De heer Mak wankelde naar het einde van de gang, leunde daar tegen de muur en zakte even later in elkaar, het mes nog in de rug. Kort na de aanslag is hij overleden. De dader heeft zich later bij de politie gemeld. Deze heeft nog geen medede lingen verstrekt over het motief van de dader noch over diens identiteit. De dader blijkt te zijn een 24-jarige los-werkman uit Groningen, die vroeger in dienst is geweest bij de firma Mak. Hij schijnt een wrok te hebben gehad tegen zijn vroegere werkgever. De man wachtte de heer Mak op in het portiek van een reisbureau naast de distilleer derij. De heer Mak kwam gewoontege trouw van zijn woonhuis aan de Parkweg op de fiets naar zijn zaak. In een gan getje naast de distilleerderij werd hij overvallen en neergestoken. De dader ging hierna naar het hoofd bureau van politie. Op dat moment waren de meeste politiefunctionarissen in het „Grand Theatre" bijeen voor een nieuwj aarsbijeenkomst. De heer Mak wankelde in de richting van de Poelestraat, een bloedspoor ach terlatend. Daar zakte hij in elkaar. On verwijld werd hij naar het academisch, ziekenhuis overgebracht, maar dit mocht niet meer baten. ROTTERDAM Het slachtoffer van het ongeluk, dat op 12 mei van het vorig jaar in de Jonker Fransstraat gebeurde, de 58-jarige L. Kamp uit de Hendrik de Keijserstraat, is zaterdag in het Sana torium „Boezem" tengevolge van zijn verwondingen overleden. Hij was des tijds de straat overgestoken zonder op het verkeer te letten en liep toen tegen een tram van lijn 15 aan. Men had hem met een hoofdwond en een hersenschudL ding naar het Bergwegziekenhuis ver voerd. UTRECHT De 30-jarige kantoorbe diende mej. J. M. Oskamp uit de Meern is gisteravond omstreeks kwart over elf op de weg der Verenigde Naties in Utrecht aangevallen door een man en be roofd van haar tas. Er zat een bedrag van ongeveer 250 gulden in. De tas was 75 waard. De berover is nog niet ge vonden. Mej. Oskamp was op haar fiets op weg naar huis. Uit een bosje la.ngs de weg sprong opeens een man in trainingspak en op gymschoenen de straat op, klom achter op de ftets van mej. Oskamp en probeerde haar door een hand op de mond te drukken het gillen te beletten. Dat lukte niet volledig, waarna de man even snel als hij gekomen was weer in het bosje verdween. De tas had hij in middels losgerukt BONN Alles waf rang of naam heeft In West-Duitsland ls vanochtend In de foyer van de Beethovenhal In Bonn verschenen om oud-bondskanselier dr. Konrad Adenauer op zijn 89ste verjaar dag geluk te wensen. Dit was de tweede verjaardag sedert Adenauers heengaan uit het kanseliers ambt De leiding van de christen-demo cratische partij had een tweehonderdtal persoonlijkheden uit kringen van het po litieke. economische, diplomatieke en ker- kerkelijke leven uitgenodigd om de „Alte" hun respect te betonen en de ja rige ontving hen zo fris en monter als men op zijn leeftijd maar zou kunnen wensen. De huidige bondskanselier Erhard, die zijn gelukwensen aanbood, zei daarbij: „Wij staan voor een zware taak van be slissend belang op het gebied van de binnen- en buitenlandse politiek en wij zijn op uw advies aangewezen". Erhard vertolkte de dank van het Duitse volk voor hetgeen Adenauer voor hen en de vrije wereld heeft gedaan en. voegde daaraan toe dat het kabinet de jarige jammer genoeg geen erelidmaatschap kon aanbieden, andets was dat zeker ge schied. i DEN HAAG De directeur generaal van de PTT, prof. ir. G H. Bast, had gisteren tijdens zijn nieuwjaars-persconferentie slecht nieuws voor degenen, die gewend zijn urenlange gesprekken per te lefoon te voeren. Er komt name lijk een lokaal-tijdstarief voor een sector met direct aangrenzende sectoren, die een gemiddelde dia meter van 25 kilometer zullen hebben. Daarbuiten komt dan nog een nieuw landelijk tijdstarief. Doordat van iedere sector uit afstand en tijd zullen worden gemeten zullen de ta rieven als een „wandelende panne- koek", zoals prof. Bast het uitdrukte, over ons land glijden. Het lokale tarief zal ruim gemeten worden, drie minuten of meer bij globale meting per bv. 100 gesprekken, bestuurd en op te bergen in een computersysteem. Deze geheugencijfers per abonnee kun nen dan periodiek op de nota-apparatuur worden overgebracht Aangezien het ge middelde lokale gesprek twee minuten vergt gelooft men bij de FIT niet dat telefoneren in verhouding duurder zal worden. Wel echter hebben de lang-tele- foneerders een strop. Maar de totale wollen dubbel- ribsteek CSCjf ootje,'ooed warmte- isolerend en ijzersterk Ook ver krijgbaar in katoen dienstverlening aan het publiek zal er des te groter om kunnen zijn. Daar komt nog bij dat vooral op het platteland de onbillijkheden ln de tele- foonberekening weggenomen zullen wor den. Maar ook voor grote agglomeraties (Europoort, Eindhoven) die niet in de gunstige omstandigheden van Den Haag, m«t Rijswijk en Voorburg verkeren, zal het komende systeem vele voordelen op leveren. De voor de nieuwe apparatuur beno digde investering zal ongeveer 15 miljoen gulden vergen en de eerste stappen zul len over ongeveer twee jaar merkbaar zijn. Over tien jaar zal heel Nederland dan twee tijds-telefoonturieven kennen. In een dezer dagen te verwachten alge mene maatregel van bestuur van minister Van Aartsen over de reeds aangekondig de tariefsverhog'ngen voor 1965 zal op het thans geschetste systeem vooruit worden gelopen. ROTTERDAM Om na te gaan welk deel van het oeververkeer direct gebaat Is bij de ZVan Brïenenoordbrug gaat de sub-afdeling verkeer van de dienst van Stadsontwikkeling en we deropbouw op 7, 8 en 12 januari een enquête houden. Donderdag en vrijdag zullen enquê teurs tijdens de spitsuren vragen stellen aan automobilisten, -die in de files voor de ingangen van de Maastunnel staan. Volgende week dinsdag wordt de enquê te herhaald bij de Willemsbrug. De antwoorden op de vragen kunnen van groot belang zijn voor het algemene verkeersonderzoek, dat waarschijiüujk in de loop van dit jaar in Rotterdam wordt gehouden. De resultaten van dit onder zoek zullen de basis vormen voor het nieuwe verkeersplan van de stad. Door gebruik te maken van de wacht tijden voor de verkeerslichten behoeven d> automobilisten niet expres voor de enquête te stoppen. Op deze manier wordt hinder tot een minimum beperkt. ROTTERDAM Waar eens talrijke mensen eerste hulp werd verleend, over kwam maandagmiddag de dertienjarige Ferdinand Ebbers van de Maashaven Oostzijde een ongeluk. Bij het spelen in de voormalige hulp- haven viel hij van een ladder en brak post van de G.G. en G.D. aan de Maas- zijn rechterenkel. Men heeft hem naar het Zuiderziekentouis vervoerd. ROTTERDAM Veel stagnatie ont stond er maandag, toen een trekker met oplegger, die beladen was met een con tainer, zich onder het Poortgebouw aan de Sti eltjasstraat klemreed. De container kreeg slechts lichte schade. Voor het scheepvaartverkeer trad echter stagnatie op, want de Binnenhavembrug kon als gevolg van dit ongeluk pas on geveer ntwitig minuten na de vastge stelde openingstijd voor het scheepvaart verkeer worden geopend. SENMOET de Egyptenaar Enquêteurs zullen de volgende vragen stellen: Wat was uw laatste stopplaats? Vat is uw eerstvolgende stopplaats? Wat is doel van uw rit? Zaken, winkelen, ontspanning, werken? Waar parkeert u uw auto des nachts? Op de automobilisten doen de enquê teurs het beroep, de vragen vlug en duidelijk te beantwoorden! r HaeiWlL WIET, SSM.WOET. HM W0G VOOB WEI LEVEW. ZE SCUG1KKEU SE UET VOOE) Y0« MACUTlSEK TE WCCCEW, SEMIET. n-C WEET PST MD ■ZUP HET wslweut ZO U AAUZBJL'Jk BJ MACHTK5 AWW s. waarom WEEFT WU PAW WET goup yaw P£ POPEH WODiS? MAAK vqqe eeh opstawp EW SOUP «OPIS, BEGRIJP JE COWTACTEU 0WCQ7W0UPT MET V EEW OPVOLGER WAM PEZE FARAO DE PRIESTERS van DE VEZSCmiK B0VEUDI3J, HM, KUW JE X TERUG GW TEGEUSTAMDEBS OP DE MEEST LAFFE MAMER UÏT PE WEG TE EUIMEW. EWF1W, R5T WEB -JE GEZ1EW. WIE WEET IS UET ZELFS MET LAATSTE KEEK, SS3T ZE WET ZULtJEW VOORSTELLEN WAT JAJEM BEZIELT, J0M6EH? MAAR PAT IS OWTZETTEWD.' HESSEN PAW GEEKi EEJ2SIED VOOR PEPOOO? AMMÜWGOPSDIEWST. En IS ER HEW VEEL AAW GELEGEW ECWMATOM TEW VAL WORDT GEBRACHT, WEETJE. MOET LET EINDHOVEN De D.A.F.-iabrieken zullen in 1965 opnieuw een flinke uit breiding ondergaan. Spoedige vestiging vazi eem prod-utotóebediijf in België wordt overwogen, daar de arbeidsmarkt in Eindhoven te schaars is om voldoende bemanning van alle voorgenomen uit breidingen te kimmen leveren. Dit staat te lezen in ©en vanmiddag verstrekte bijlage bij de nfeuwjaaisrede van de voorzitter der kamer van koop handel en fabrieken voor oostelijk Noord- Brabarot. De totale omzet bij D.A.F. is in 1964 met 37 procent gestegen in vergelijking met het reeds gunstige jaar 1963. De Amzetvergrotinig werd bereikt bij gelijk blijvende verkoopprijzen. De loonexplo sie kon vodkoiruan wonden gecompen seerd. Er werd 14 proent meer bedrijfsauto's (inclusief export) verkookt. De afleve ringen van personenwagens stegen in to taal (binnsnliaind en export) met circa 50 procent Bijna de helft van de geleverde auto's werd geëxporteerd. Het voornaam ste exportland voor die personenwagens was Frankrijk, dat 27,6 procent van de export afnam. De aflevering van losse motoren voor industrieel en schiaepsgebruik was in 1964 wear ongeveer 10 procent ho-ger dan het voorgaande jaar. Ook de aanhangwagenfabrieken in Eindhoven en Geldrop hebben hun deel gehad in de stijgende omzet. Vergeleken met 1963 was hiervan de totale omzet 32 procent hoger. De export boekte vooral succes in België en Frankrijk. Voor 1965 wordt in de totale aanhain.gwaigenprod'uk- tie opnieuw een forse stijging verwacht. SCHIPHOL In monstervluehten met 180 passagiers aan boord van de nieuwste grote DC-8F straaltoestellen van de Ame rikaanse chartermaatschappij Capitol zul len in de komende zomer ouders van emigranten naar hun kinderen in Canada en de VS worden gevlogen voor een retourprijs van 620 (naar New York) of ƒ680 (naar Montreal). Dit betekent een nieuw goedkoopte-record in de prijzen slag van het ongeregelde luchtverkeer. Hoe laag die prijzen zijn moge blijken uit het feit, dat volgens de lATA-tarie- ven de goedkoopste, alleen in de winter en dan nog slechts voor 21 dagen gelden de retourbiljetten tweemaal zo duur zijn en gewone retours zomers zelfs driemaal. De retourb'ljetten voor de komende emi granten-vluchten worden uitgeschreven voor een verblijf in Amerika van bijna 11 weken. De eerste vlucht vertrekt uit Amster dam op 25 juni. De terugreis uit New York en Montreal wordt gemaakt op 11 september. De reizen worden georgani seerd door een coöperatieve organisat'e in de levensmiddelensector (Co-op Ne derland! ter gelegenheid van haar 50- jarig bestaan. ROTTERDAM Twee kinderen wer den maandagmiddag aangereden toen zij zonder op het verkeer te letten plotse ling de rijbaan overstaken. Het waren de vierjarige Peter A. Kievit uit de Ba jonetstraat, die voor zijn huis werd aan gereden door een personenauto, en met een linkerbovenbeenbreuk en schaafwon den naar het Dijkzigtziekenhuis is ver voerd, en de zevenjarige Erik de Boer uit de Nieuwenhoornstraat. Hij kwam eveneens onder een passerende auto te recht en Is met een hersenschudding naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. DEN HAAG Binnenkort zal de Haagse politie de groepssurveillance in voeren, om een betere inzet van het personeel te krijgen, dat in de nacht surveilleert Hierbij komt een groep van zes agenten en hoofdagenten onder lei ding van een brigadier te staan. De groep surveilleert met duidelijk gerichte opdrachten in aangewezen stadsdelen. De groep beschikt over een autobusje met mobilofoon om zich snel te kunnen verplaatsen. De groepssurveillance komt in de plaats van de surveillance van politiemannen, die 's nachts per fiets als eenling in uitgestrekte woonwijken de ronde doen. Via portofoons zullen de leden van de groep contact met elkaar kunnen houden, wanneer zij zich ver spreiden om hun opdracht uit te voeren. Nadat een opdracht is uitgevoerd verza melen de politiemannen zich in de auto om met een nieuwe opdracht naar een ander stadsdeel te gaan. De politie-verbmdingsdienst heeft een derde radiokanaal toegewezen gekregen. Hierdoor zal het binnenkort mogelijk zijn om over twee werkfrequenties het radiocontact te onderhouden. ROTTERDAM In het geplaatste aande lenkapitaal van de N.V. Hollandsch Uzertaa- garijn v/h M. de Wild te Alkmaar ad 780 000, heeft de N.V Internationale Cre- diet- en Handelsvereenigtng ..Rotterdam" meerderheid verkregen. Door deze overname ls een ruimere geografische spreiding tn Ue betrokken branche verkregen. De directie, die bestond utt de heren M. F. H. de Wild en N. P. de Wild,is uitgebreid met de heer H. Boerhave, die werkzaam ia by het stafbureau van de internatio-groep De werkzaamheden van de nieuwe bedrijfs eenheid komen overeen met die van de Intematio-dochtennaatsehappljen R o u p p e van der Voort en Hartelust N.V. Met andera bedrijfseenheden van de groep bestaan raakpunten. De onderneming kwam in 1878 ln het beiit van de familie De Wdd. in 1904 werd rij omgezet in een naamloze vennootschap. Er zijn vestigingen in Alkmaar. Utrecht en Rotterdam, met uitzicht op uitbreiding in fl 3 r De omzet bedraagt ruim twintig miljoen gulden, de onderneming heeft tweehonderd medewerkers. Behalve in ijzer en staal, draadproducten en non-ferrometalen nandelt De Wild in huishoudelijke artikelen, radio en T.V„ hang en sluitwerk, electrotechnische artikelen, sanitair, land- en tuinbouwgereedschappea en hand- en machinegereedschappen. DEN HAAG De reeds geruime tijd besproken fusie tussen Van der Heem N.V. en Indola N.V. is een feit gewor den. Gisteren is de nieuwe N.V. Indo heem officieel opgericht. Het maatschap pelijk kapitaal bedraagt 50 miljoen gul den, waarvan ƒ36.000 in prioriteitsaande- len. Indoheem N.V. zal, indien de aandeel houders van Van der Heem en Indola van het omwisselingsaanbod van aande len gebruik maken, in eerste aanleg het karakter van eon houdstermaatschappij hebben. HILVERSUM De AVRO zal in 1965 haar traditionele Radio-jeugddag houden op de Tweede Paasdag. De uitzendingen zullen over het geheel een wedstrijdka rakter krijgen, omdat jongens en meis jes uit de eif provincies van het land die dag hun krachten kunnen meten op ge bied van zang, muziek, voordracht, het maken van klankbeelden, hoorspelen en reportages. Een groot deel van de pro gramma's wordt rechtstreeks uitgezon den. Ook zal de AVRO In samenwerking met de Vereniging De Ned Padvinders en de Stichting Ned. Schoolpers Unie een wedstrijd inrichten voor school- en groepsbladen, waarbij niet alleen ge schreven bijdragen, maar ook opmaak, foto's en ev. tekeningen wordea beoor deeld. Inzendingen moeten vóór 1 maart binnen zijn.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2