Prinses Christina terug van N.C.S. V. -vaca Telegram van „Groep 73" aan Twee dronken rijders daags: veelbelovend regering Politie pakt snel dronken bestuurder Hinder Gulf tot omtrek ver m HAVENSTAKING DUURT VOORT METAAL MAG GEEN 5 PCT UITKEREN Ook beter gesitueerden gaan over op margarine Gewonde - onder verdachte omstandigheden - op ijs Boter wordt te duur... Man „schiet" collega met pen in lies Toxopeus sprak langdurig met mr. Van Walsum Man overboord bij De Hoek Moederen dochter niet opgemerkt in Centraal Station Verbeurdverklaring auto dreigt Gevangenisstraf van een maand CSWV verdedigt staatssecretaris tegen kritiek Mr. C. J. M. Hens voorzitter Rekenkamer Meer geld voor structuurbeleid Politie treft vriend met auto die nergens van weet Ook K.v.K. tegen bouw van paviljoens voor Bristol (Coolsingel) Belgische trekker klem in tunneltje Rechtdoor Bromfietser reed tegen lichtmast Na autobotsing in tunnel doorgereden STATENLEDEN ONGERUST Afscheid mr. v. Walsum van K. van Koophandel DE ROTTERDAMMER pagina 4 Yv OENSDAG fi JANUARI 1%; (Vervolg van pag. 1) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De installaties van Gulf Oil in Europoort, die de laatste twee jaren zijn gebouwd, veroorzaken tot ver over de Water weg hinder. Volgens de gerucht -.i zal op Rodenburg een molybdeen. fabriek worden gebouwd. De rook, XV. (Vervolg van pag. I) DEN HAAG In het afgelopen jaar is in ons land ongeveer tien miljoen kilogram boter minder verkocht dan in 1963. Deze sterke daling, die goeddeels werd gecom penseerd door een hoger margari ne-verbruik, moet voornamelijk worden toegeschreven aan de for se prijsstijgingen die de boter heeft ondergaan. Als gevolg hier van is thans ook in hogere wel standsklassen het boterverbruik danig op zijn retour. (Vervolg van pag. 1) ONREDELIJK DEN HAAG „Als gevolg van de ontwikkelingen in de E.E.G. zal het nadelig saldo van. het Land-, bouw Egalisatie Fonds dit jaar ongetwijfeld opnieuw belangrijk lager zijn. De regering>krijgt hier door budgettair de mogelijkheid voor een versterkt structuurbeleid in de land- en tuinbouw". Deze (vroegtijdige) hint gaf de voor zitter van het Landbouwschap, de heer A. W. Biewenga, de overheid hedenmorgen in zijn nieuwjaars rede. I (Van onze correspondent) TDERKEL EN RODENRIJS -*-* Een patrouille van de rijks politie van de groep Berkel en Ro denrijs heeft vannacht op de Zoe- termeerseiaan in de gemeente Bleiswijk een ernstig gewonde on der verdachte omstandigheden aan getroffen. De man, een inwoner van Zoetermeer, vond men in een sloot aan de kant van de weg met zware hoofdwonden. De politie acht het niet uitgesloten, dat hem deze verwondingen met opzet zijn toegebracht. De man is naar het Bergwegziekenhuis in Rotterdam vervoerd. (Van een onzer redacteuren) BOTTERDAM De gemeente Rotter' da<m heefit plannen ontworpen voor de bouw van enkele paviljoenwinkels, die zouden moeten verrijzen voor het pand van de Eerste Nederlandsche aan de Coolsingel, dus voor café-restaurant Bris tol. De exploitant van Bristol heeft tegen deze plannen bezwaren aangetekend, om dat hij van oordeel is, dat deze pavil joens van nadelige invloed zullen zijn op de exploitatie van het café-restaurant. De commissie plaatselijk belang van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam die van de bezwaren kennis heeft genomen is tot de conclusie fekomen, dat de voorgenomen paviljoen- ouw in zijn huidige opzet inderdaad tot schade van de exploitatie moet leiden, terneer omdat op voorhand de mogelijk heid van terras-exploitatie wordt uitge sloten. In verband hiermee heeft de Kamer besloten er in een brief bij het gemeen tebestuur op aan te dringen het verzoek van de exploitant van Bristol, nX af te zien van deze paviljoenbouw, in te willigen. (Van onze correspondent) SPÏJKENISSE Dinsdagmorgen om streeks elf uur gebeurde op het terrein van de Aluchemie in het Botlekgebied een b edry fsongav al De 25-jarige ML H. uit Rotterdam was bij aluminiumplaten met een schietha- rner werkzaam. Bij een misschot raakte hij de op 20 meter afstand staande con- struktiewerker A. v. d. B. (27) uit Rot terdam in de lies. Het slachtoffer werd naar het Zuiderziekenhuis te Rotterdam vervoerd, waar het stalen pennetje ope ratief werd verwijderd. DEN HAAG Voor het eerst heeft de commissaris der Koningin in de provin cie-Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, gis termiddag in het nieuwe provinciehuis de traditionele nieuwjaarsreceptie gehou den. Tot de voornaamste gasten die de com missaris en zijn echtgenote een voor spoedig 1965 kwamen wensen behoorden o.m. de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, en zijn echtgenote en de burgemeester mr. H. A, M. T. Kolf schoten van Den Haag en mr. G. E. van "Walsum van Rotterdam met hun echt genoten. Voorts waren bijna alle overige burgemeesters in Zuid-Holland met hun echtgenoten aanwezig. Tijdens de bijna twee uren durende bijeenkomst heeft minister Toxopeus zich langdurig onderhouden met burgemeester Van Walsum van Rotterdam. DEN HAAG Vanochtend tussen vier en vijf uur is van het schip Petrobourgh ter hoogte van Hoek van Holland een man over boord geslagen. De marine heeft vanochtend opsporings- en red- dingsdienstalarm gemaakt om bij het eer- srte daglicht naar deze man te gaan zoe ken. De man is nog niet gevonden. SM \sfe (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Van het Centraal Sta tion in Rotterdam heeft H.M, de Ko ningin vanmorgen haar dochter Prinses Christina afgehaald. Prinses Christina kwam per trein terug van een winter sportvakantie In een kamp van de Nederlandse Christen Studenten Ver eniging in Mulbach in Oostenrijk, sa men met 29 jongeren tossen de zestien en twintig jaar. Voor Prinses Christina was het de eerste keer, dat zij er alleen op uit is geweest; tot nn toe was zij op haar wintersport vakantie altijd vergezeld geweest van haar ouders en zij kreeg toen les van een privé ski-leraar. Voor de N.C.S.V. was het een verrassmg, toen deze vereniging een door Prinses Christina zelf geschreven briefje ont ving met haar verzoek, het kamp m Mulbach te mogen meemaken. In Mulbach verbleef het gezelschap ui een door de N.C.S.V, gehuurd Gast hof. Des ochtends kregen allen ski lessen aan de voet van de Felsinger m het gebied van Hoch Kónig. De skileraar noemde Prinses Christina net als de andere kampgenootjes bij haar voornaam. Prinses Christina op haar beurt noemde de leraar, net als de anderen, Rudolf. Het verblijf van Prinses Christina in Oostenrijk is geheel onopgemerkt ge bleven. Voor zover bekend heet zij zich daar kostelijk geamuseerd. Met uit Nederland meegebrachte kostuums is er een kerstspel opgevoerd, in het Gasthof werden de oudejaarsavond en de overgang naar het nieuwe jaar vol gens goede Nederlandse traditie gevierd met warme wijn. Zoals m een N.C.S.V.-gemeenschap ge bruikelijk las ter sluiting van de dag een van ae leden van het gezelschap uit de bijbel voor, waarna over de tekst werd gediscussieerd. Maar evenzeer is het in de N.C.S.V. gebruikelijk, dat het er vóór deze dagsluiting vrolijk toegaat en Prinses Christina, die haar slaapkamer deelde met vier meisjes, die zij tevoren nog nooit had ontmoet, heeft aan alle ernst en luim intensief meegedaan. Het afhalen door H.M. de Koningin ge schiedde vanmorgen even onopvallend als de gehele vakantiereis van Prinses Christina: in het Centraal Station ging Koningin Juliana met een perronkaartje naar binnen en zij bleef tot de trein binnenkwam in de wachtkamer tussen de andere reizigers. Voor het reizende en wachtende publiek bleef zij vrijwel onopgemerkt (Van onze rechtbankverslaggever) ROTTERDAM Als er donderdag en vrijdag niet nog meer daarop be trekking hebbende zaken worden toe gevoegd aan de rol van de rechtbank, dan zullen de eerste week van januari de rechtbank en de beide politierech ters mr. A. R. Jolles en mr. A. Heyn- sïus tezamen niet minder dan zestein lieden voor het beruchte hekje zien verschijnen, die worden beschuldigd van het bestoren van een motorvoer tuig onder invloed. Mr. A. Heynsius heeft bij de aanvang van het nieuwe jaar er zijn diepe be zorgdheid over uitgesproken, dat het aantal voor de rechter verschenen dron ken motorvoertuigbestuurders verleden jaar niet minder dan veertig procent hoger was dan m het voorgaande jaar. Als de cijfers van deze eerste week in het voor ons liggende jaar op dezelfde hoogte blijven, betekent zulks, dat de rechters in Rotterdam te maken zullen krijgen met twee dronken rijders per dag Dat wordt niet minder dan zeven honderd. in het jaar, een cijfer waartegenover de 450 van verleden jaar zelfs als heel matig zou moeten wor,den gezien! De rechters hopen van Iharte dat het niet zover zal komen. De straffen worden zwaarder. Werd er reeds gesproken over een „vast tarief" van veertien dagen gevangenis, mr. Jol les veroordeelde vanmorgen de 32-jange kolenhandelaar J. P. A. uit 's-Graven- zande tot één maand gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van rijbevoegdheid. Daarmede ging hij boven de eis, die vier weken en anderhalf jaar ontzegging was. ROTTERDAM Inde oostelijke ton. nel onder het Maastunnelplein heeft dins dagmiddag de bestuurder van een Bel- gische trekker met oplegger, zich klem gereden. De container, die op de trekker lap. kwam vast te zitten tegen de bo venwand van de tunnel. De auto kwam uit de richting van de Pleinweg en ging In de richting van de Maastunnel. Door de banden gedeeltelijk te laten leeglopen heeft men de vrachtauto los kunnen ma ken van de tunnelwand. Een en ander stremde het verkeer ge durende veertig minuten. „En de eerstvolgende keer wordt uw auto verbeurd verklaard", beloofde mr. Jolles. A. was in Hoek van Holland zodanig „uit" geweest, dat een kastelein hem had geweigerd te tappen. Toen die kastelein zag, dat A. met een auto ging rijden, belde hij de politie maar op. Die behoefde niet lang jacht te maken: A. had met zijn benevelde brein er geen weet van dat de straat een bocht maakte, was rechtdoorgereden en kwam in de voorgevel van een huis tot staan, Eater wist hij zich van de hele zaak en zijn Inrekening door de politie niets meer te herinneren. En A. had al heel wat geldboetes wegens dronkenschap op zijn straflijst staan. Ook de Rotterdammer C. H. B. was met een dronken hoofd met zijn auto uit de bocht geraakt. Het vuur sloeg uit de trottoirband, toen zijn velgen die raak ten. Hij kreeg dne weken gevangenis met één jaar ontzegging. Een aantal an dere^ hoorde zich veroordelen tot de traditionele twee weken gevangenis en ontzegging van rijbevoegdheid wisselend van acht maanden tot anderhalf jaar. Uit de vergadering kwam een sterke aandrang om met ingang van vandaag het werk voor 48 uur neer te leggen. De vakbondsbestuurders gaven echter te kennen, dat het onjuist zou zijn een stakingsparool uit 4e geven dat gericht was tegen de werkgevers, in casu de N.R.U., de N.T.S. en de omroeporga nisaties, die achter de eisen van het personeel staan. Overigens, aldus de zelfde boodsbestourders, is voor sta king de instemming nodig van de vak centrales en het was onmogelijk geweest met deze instanties op korte termijn contact te leggen. Meer instemming kreeg de motie, waarin werd voorgesteld om de rege ring een ultimatum van veertien dagen te stellen. Als de onbevredigende toe stand dan nog aanhoudt zal men een 48-uurs staking voor radio en televisie houden. Van personeelszijde werd er de nadruk op gelegd dat het niet in de eerste plaats gaat om de stagnatie in de uitbetaling van de 3.5 procent, maar om het uit blijven van de statusbepaling. Zodra de regering heeft geantwoord op het ultimatum zullen de vakbonden apart vergaderen, aangezien men met in een gezamenlijke vergadering tot eventuele staking kan besluiten. De beroepsvereniging van creatieve televisiemedewerkers, de „Groep 73", heeft zich in een telegram tot de minis ters van onderwijs, kunsten en weten schappen en van sociale zaken gewend met een klemmend beroep te worden betrokken in het overleg over de plaats bepaling van het omroeppersoneel. Het telegram betoogt, dat m de „Groep 73" de overgrote meerderheid van pro grammaleiders, regisseurs, producers, decorontwerpers en andere programma- vormende medewerkers is verenigd. „Onze positiebepaling valt buiten bet directe beoordelingsvermogen van de erkende vakorganisaties zijnde immers administratieve bonden", aldus het tele gram. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het hier niet gaat om eigenlijk loon. overleg noch om een inhaalregeling, maar om principiële uitspraken op het terrein van vergelijkbaarheid met andere cul- tuurbednjvende instellingen en personen. Gisteren had de „Groep 73" aan minis ter Veldkamp gevraagd de besprekingen met het georganiseerde omroeppersoneel te mogen bijwonen zie elders in dit num mer). Hierop heeft de minister afwijzend beschikt. Ook een verzoek van de groep om bjj de voorbesprekingen van de dele gaties aanwezig te zijn werd door hen afgewezen. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het Centraal So ciaal Werkgevers Verbond heeft de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. J. F. H. M. de Meijer, verdedigd tegen de felle kri tiek, die met name van uit de Sociaal- economische raad is geleverd op zijn uitlating het niet onmogelijk te ach ten dat er in de toekomst wel eens schappen zouden moeten verdwijnen omdat ze niet nuttig zijn. Zoals bekend heeft SER. In zijn laat ste vergadering besloten in een brief aan de regering „om opheldering" te vragen. Het C.S.W.V. nu verklaart in zijn jongste orgaan deze opwinding niet goed te be grijpen. „Voor zijn beleid inzake de p b.o. is de staatssecretaris verantwoor ding schuldig aan de volksvertegenwoor diging. Die verantwoording heeft hij bij de behandeling van de begroting van sociale zaken en volksgezondheid afge legd en de Kamer heeft daarmee genoe gen genomen. Bovendien heeft de staats secretaris begin oktober nog het advies van de S.ER. gevraagd over de verdere ontwikkeling van de pb.o., omdat hij tol het inzicht was gekomen dat men op de huidige weg niet moet voortgaan", aid as het CS.W.V., dat van mening is dat het standpunt van staatssecretaris De Meijer gekenmerkt wordt door nuchterheid en realiteitszin. „Men moet wel met zijn hoofd in de wolken lopen, wanneer men geen twij- feld koestert over de toekomst van de p.b.o. en de mogelijkheden die zij biedt" zo wordt tenslotte opgemerkt. ROTTERDAM De 36-jarlge vee houder D. Miskie uit de Paetstraat is dinsdagmiddag op onzachte wijze in aan raking gekomen met een lichtmast Hij reed met zijn bromfiets op het rijwielpad van de Gordelweg en kwam te vallen toen hij door onbekende oorzaak tegen de lichtmast reed. Men heeft hem met inwendige pijnen naar het Bergwegzie kenhuis vervoerd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Onder drankinvloed heeft de zestigjarige N. van S., directeur van een Dordtse onderneming, vannacht b(j de zuidelijlje ingang van de Maas tunnel met zijn personenwagen een auto botsing veroorzaakt. Hoewel hl) on middellijk hierna vol gas wegreed, bad de politie hem toch zeer snel te pakken. De tumnelwachter op het zuidelijke op stelplein waarschuwde de politie, die net op tod bij de tunneluitgzag op de Rech ter Maasoever was om de auto van de Dordtenaar an te houden. Het i-ijbewijs van Van S., die de bloed proef weigerde is ingevorderd. Het is gebleken, dat de directeur ai eerder onder invloed van alcohol brokken heeft gemaakt De rechtbank: beeft hem daarvoor de rijbevoegdheid gedurende enige tijd ontzegd. Het verkeer door de Maastunnel werd vannacht door de oosttouis geleid, omdat de westbuis moest worden schoonge maakt Bij de zuidelijke ingang reed Van S. met grote snelheid een afzettingshek omver en kwam op de baan voor tegen liggers terecht Op vrijwel hetzelfde ogenblik kwamen vier auto's, die op ge ringe afstand achter elkaar reden de tun nel uit De eerste drie wagens konden op tijd remmen, maar de bestuurder van de laatste wagen, de 28-jarige journalist C. van der Wild uit Portugaal, slipte en botste tegen de voor hem stoppende auto, een taxi. Vervolgens werd zijn auto aan de linkerkant geramd door de wagen van de dronken automobilist Persoonlijke ongelukken gebeurden niet De materiële schade is echter aan zienlijk. de verbinding met Brabant tot stand ij gekomen Het virkeer krijgt eveneens grote aan dacht van de statenleden. Men vraagt z ch af of in verband met de exploitatie- moeilijkheden van de veren de tarieven nog hoger zullen worden, en of de veren worden verwaarloosd en de veiligheid achteruit gaat. Zullen zelfs veren moeten worden opgeheven? Een bijzondere lans wordt gebroken ïe Berkel en Rodenr.js en de daarop aansluitende provinciale weg 19 Door (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Burgemeester mr. G E. van Walsum heeft het voornemen op dinsdag 2 februari tijdens de maandelijk se vergadering afscheid te nemen van de leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam. gassen van een dergelijke fabriek kunnen ernstige gevaren opleve ren voor de volksgezondheid. Plan ten kunnen door het opnemen van deze stoffen giftig worden. Proe ven met ratten en konijnen zouden als resultaat hebben gehad, dat er groeivertraging optrad. Zelfs zou den kankerverschijnselen zijn ge constateerd. Deze ongeruste vragen komen voor in het voorlopig verslag van de provinciale staten naar aanlei ding wan de provinciale begroting 1965. In dit verslag wordt grote aandacht besteed aan de verontrei niging in het algemeen. Ongerust Is men ook over het lelt, dat de kwaliteit van het boezemwater terugloopt. Zelfs in Rijnland, waar de toestand vrij gunstig was, nemen de klachten toe. Hoe lang zal het duren, zo luidt een vraag, voordat alle opper vlakte-water ia de provincie weer van goede kwaliteit is. Als oorzaak van de vervuiling van het water wer den ook gezien de vuilstortplaatsen „die een gevaar zijn voor de volksge zondheid." Verscheidene leden willen verder we ten, of GE. met de thans geprojecteerde grenzen van de Maasvlakte zijn ingeno men. Of komt er nog een wijzig ng volgens de wensen van Rotterdam" Ook wordt geïnformeerd naar een ».t dere ontwikkeling van Flakkee. Nu er een brug is, moeten de verdere ontwik kelingsmogelijkheden van het eiland worden benut. Vele leden pleiten voor een tolvermin dering op de Haringvlietbrug. De tol moet worden opgeheven, zodra in 1975 deze wegen ontstaat een betere verbin ding tussen Rotterdam enerzijds en de Haagse agglomeratie (Den Haag noord en oost, Scheveningen, Wassenaar, Voorburg enz.) anderzijds. Interessant is de vraag er bij de regering op aan te dringen, dat spoe dig extra financiële steun zal worden verleend aan de grote gemeenten Rot terdam en Den Haag voor de aanleg van een behoorlijk wegennet in deze steden. De verkeerssituatie in de ste den, zo wordt er aan toegevoegd, is zodanig, dat onmiddellijk ingrijpen noodzakelijk is. Een financiële injec tie van de zijde van de regering voor de aanleg van bijvoorbeeld ongelijk vloerse kruisingen is, om chaotische verkeerssituaties te voorkomen, gebo den. - Bij K.B. is met ingang 1965 benoemd tot voor- De wethouder verklaarde nog dat er mogelijk een tekort aan brandstoffen zal ontstaan en dat men, bij voortzetting van de staking, moeilijkheden met de op ruiming van het stadsvuil zal ondervin den. De lichterdienst, waarmee het stads vuil gewoonlijk over de Schelde wordt afgevoerd, is namelijk ook gestagneerd. De onderhandelingen -over het weer opnemen van het werk hebben gisteren de hele dag geduurd. Ook gisteravond, tot diep in de nacht toe zelfs, werden ze voortgezet Gesprekspartners waren de gemeente Antwerpen, die de kapiteins- diensten exploiteert en de Christelijke Centrale van Openbare Diensten, de vak bond, die achter de stakers staat Be middeling werd verleend door het Ha- venpatronaat (een vereniging van hoofd zakelijk particuliere havenondernemin- (Van onze sociaal-economische redactie) Ook In de huishoudelijke aankopen van kaas is een teruggang te constateren. Werd in 1963 per honderd huishoudingen gemiddeld nog 158 kg per maand ge kocht, in het voorbije jaar daalde dit verbruik tot 149 kg, hetgeen al evenzeer in belangrijke mate aan de gestegen kaasprijzen moet worden toegeschreven. In zijn nieuwjaarsrede heeft de voorzit ter van het Produktschap voor Zuivel, Ir. B. van Dam, hedenmorgen zijn bezorgd heid over deze ontwikkeling uitgespro ken. „Gezien deze reacties van de Ne derlandse huisvrouwen op de recente prijsverhogingen en met het oog op de onvermijdelijke verdere prijsstijgingen die ons in het kader van de EEG.- politiek nog te wachten staan, moeten we ons afvragen of het met gewenst is dere operatie in een belangrijk kortere tijd door te maken dan nu in de EE G.- regelingen is voorzien", aldus ir. Van Dam, die er in dit verband aan herinner de, dat (los van hetgeen er met de richtprijs van de melk nog gebeuren gaat) de consumentenprijzen van boter en kaas tot 1970 geleidelijk nog zullen oplopen met resp. 60 en 35 cent per kg. Deze contactgroep had per circu laire aan haar leden op 28 decem ber reeds geadviseerd de 5 pet in de vorm van een voorschot uit te beta len. Gelijktijdig had men het Colïe- ge om een vergunning gevraagd de 5 pet. uit te betalen vooruitlopend op het tot stand komen van de c.a.o. voor het metaalbedrijf. De Contact groep van metaalwerkgevers omvat een kleine groep toerkgevers, die buiten het beraad in de vakraad voor de metaalindustrie staat. Hoewel het hier gaat om een beperkt aantal werkgevers werd toch gevreesd, dat wanneer in enkele gevallen tot beta ling van de 5 pet wordt overgegaan, er een chaos zal ontstaan met het gevolg dat alle metaalbedrijven wel over moeten gaan tot het illegaal betalen van de 5 pet. loonsverhoging. Thans mag in de metaal bedrijven over de lopende week slechts 2 pet. loonsverhoging worden uitbetaald ter compensatie van de gestegen AOW- premle. De overige 3 pet, die In het akkord met minister Veldkamp werd overeengekomen, moet wachten op de overeenstemming van werkgevers en werknemers in de vakraad voor de me taalindustrie. Zoals wij gisteren reeds berichtten is de vakraad volledig op non-actief ge steld. Behalve het gesprek over de lonen, hebben de werknemers nu ook de activi teiten gestaakt op het gebied van de winstdeling, de toeslag voor extra zware arbeid, de ondernemingsgewijze differen tiatie, het in dienst nemen van vreemde arbeidskrachten en het verstrekken van adviezen aan de Stichting van de Arbeid. deze werkzaamheden zal de Stichting van de Arbeid nu van de vakraad moe ten overnemen. Van de zijde van de Chr. Metaal- bc '—-fsbond deelde men ons nog mede, dat deze bond niet heeft mede gewerkt aan de publikatle over het volledig op non-actief stellen van de vakraad. Het had in de bedoeling gelegen de vakraad in vergadering bijeen te roepen om daar eerst nog de consequenties van deze stap te bespreken Deze vergadering zal waar schijnlijk alsnog belegd worden. De belangrijkste bedrijven aange sloten bij de Contactgroep van me taalwerkgevers zijn de machine fabriek Hensen in Rotterdam en Orenstein en Koppel in Amsterdam. In een commentaar verklaarde de heer J. Lanser, tweede voorzitter van de CMB, dat het niet mogelijk is in de vakraad over allerlei zaken rustig verder te laten praten alsof er niets aan de hand Is, terwijl de werkgevers geen enkele poging wensen te doen om het loon- ges -ek weer op gang te brengen. Zelf geloofde de heer Lanser, dat ook binnen de Stichting van de Arbeid weinig waar dering bestaat voor de starre houding van de werkgevers. Het stopzetten van alle activiteiten van de vakraad moet gezien worden ais een eerste protest van de werknemersbonden tegen de houding van de werkgevers. Komt er geen verandering in de situatie dan moeten nog meer maatregelen in de lo van de volgende week verwacht worden. Bij de CMB waren nog geen medede lingen binnengekomen over georgani seerde werkgevers, die van plan zouden zijn aan het eind van deze week de 5 pet uit te betalen. Dat de grootste moeilijkheden niet veroorzaakt worden door de werknemers in de vakraad, maar door de werkgevers meende de heer Lanser bewezen te zien in het feit, dat de N.V. Hoogovens zich genoodzaakt ziet uit de werkgevers- metaalbond en daarmee uit te vakraad te treden teneinde in eigen bedrijf tot een modern sociaal beleid te kunnen komen. Het conservatisme, dat naar zijn mening bij de werkgevers in de vakraad hoogtij viert, zal eerst doorbroken moeten wor den, wil er weer een goed gesprek tossen werkgevers en werknemers in de vak raad mogelijk zijn, aldus de heer Lanser. Het gaat de vakbonden niet alleen om de 5 pet. plus een groter werkgeversaan deel in de ziekengeldpremie, maar even zeer om de doorvoering van een beter sociaal beleid in de ondernemingen. Tot dit laatste wordt gerekend afschaffing van de tarieven, omschakeling van week- op maandloon en integratie van de posi tie van de handarbeiders en de beamb ten. Op het punt van de ziekengeldpremie blijft men zich ernstig verbazen over de stugge houding van de werkgevers. Belde partijen betalen voor deze premie 3,6 pet. In andere bedrijfstakken betalen de werknemers echter niet meer dan de wettelijk verplichte X pet. In verschillen de bc "-ijfstakken stijgt deze premie jaar lijks, maar toch blijven de werknemers slechts 1 pet. betalen en wordt de pre miestijging voor rekening van de werk gevers niet als extra loonkosten aan de ordo gesteld, wanneer bet gaat om verbe tering van de arbeidsvoorwaarden. Een voorbeeld hiervan is het bouw bedrijf, waar de premie is gestegen van 8 to' 7,7 pet. Deze 1,7 pet stijging betalen de werkgevers en niemand, ook niet de Stichting van de Arbeid praat er over, wanneer de toonvoorstellen voor de bouw getoetst moeten worden. Maar v eer de metaalindustrie de premie voor de werknemers van 3,0 tot 1,6 pet wil terugdringen (daarmee nog boven de 1 pet van het bouwbedrijf blijvend) dan zor deze 2 pet moeten gaan ten koste van de 5 pet loonstijging die voor 1965 door de regering is toegezegd, aldus de heer die deze affaire bijzonder onre delijk en onverkwikkelijk noemde. gen) en de Antwerpse Kamer van Koop handel Het is duidelijk dat de staking bij niemand geliefd is. De socialistische burgemester Craeybeckx wast z'a ham- den in onschuld, omdat de Algemene Centrale van Openbare Diensten de sta king, zomede de eisen, scherp veroor deelt De katholieke wethouder Delwaide be vindt zich in een moeilijk parket, omdat hij zowel aan de lAlangen van de Ant werpse haven moet denken als aan die van de Christelijke Centrale van Open bare Diensten. De rederijen, de stuwadoors en de an dere patroons zitten bijna tegen het pla fond aan. omdat er miljoenen franks per dag worden verloren (alleen het werke loos liggen van een middelgroot, bemand schip kost naar schatting 25.000 gulden per dag!). Het gaat er veel op lijken dat de CCOD en de ACOD met elkaar om een prestige-zaak vechten. „We zijn er vierkant tegen", aldus een woordvoerder van de „Algemene", die de helft van het personeel van de kapi teinsdiensten onder de vleugels heeft. „Als er aan een geselecteerde groep premies voor nachtarbeid en arbeid op zon- en feestdagen worden gegeven, wordt er ten aanzien van ander gemeen telijk havenpersoneel gediscrimineerd. Het gaat niet om het géld, maar om het principe". Het moeilijkste punt van de materie is dat een belangrijke groep als de stu wadoors zich al bereid heeft verklaard aan de premies mee te betalen. De ex traatjes moeten echter via d« gemeente Antwerpen lopen, daar deze de werk geefster van het personeel van de kapi teinsdiensten is. De stad nu vreest re percussies op elk gebied, als de lemen voor continu-arbeid naar boven gaan. Alle openbare diensten kunnen dan wel aan gaan kloppen, ook de politie, het trampersoneel, da werkers m de gas- en elektriciteitsbedrijven etc. Hoewel de staking van een bijzondere DEN HAAG van 1 januari zitter van de Algemene Rekenkamer.'de heer mr. C. J. M. Hens. De heer Hens Is als zodanig opvolger van de heer L. Gotzen, aan wie in ver band met het bereiken van de 70-jarige leeftijd met ingang van 31 december 1SS4 eervol ontslag is verleend. De heer Hens, die geboren Is op 71 september 1897, was na het aftreden van de heer Gotzen het oudste, tevens het langst zlttng hebbend lid van bovenge noemd college. Hij trad op 14 augustus 1917 in dienst bu de Algemene Reken kamer als „tijdelijk schrijver op jaar loon". De heer Hens doorliep daarna de di verse ambtelijke rangen en m 1945 volg de zijn bevordering tot afdelingchef. In 1953 werd hij benoemd tot secretaris en in 1955 tot lid van de Alg. Rekenkamer. Tevens is bij K.B. benoemd tot lid van de Alg. Rekenkamer de heer A. Hansen, met ingang van de dag van zijn beedigmg, 4 januari 1965. De benoeming de 1 heer Hansen geschiedde onder eervol o emene Reken- omvang Is, verloopt to haast on-Belgiseh rustig. Nergens wordt geprotesteerd, of geschreeuwd, nergens ziet men ook po- litie-bewaking. De oorzaak hiervan Is dat het om „hoger gemeente-personeel" gaat, aldus verklaarde een woordvoerder van do CCOD. Het zon do eerste keer in de geschiedenis van de Antwerpse haven zijn dat de kapitelnsdlensten het werk hebben neergelegd. De gisteren nog enigszins aangegroeide „prop" op de Westerschelde baart ver schillende rederijen grote zorgen. Ver wacht werd, dat er vandaag een aantal voibeladen tankers naar dichtbij liggende verlening van gelijktijdig eervol ontslag als secretaris van de Aigi kamer. De heer Biewenga verklaarde hierbij allereerst te denken aan de traditionele structuurmaatregelen, maar ook aan nieuwe vormen van structuurbeleid, o.a, in het kader van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds. Hij deelde mee, dat tot 1 december vorig jaar bij dit fonds 4.2S5 aanvragen voor bedrijfsbeëindiging zijn binnengekomen, waarvan 730 moesten worden afgewezen, daar aan de gestelde voorwaarden niet werd voldaan; in 618 gevallen bleek het inkomen van de aan vragers „te hoog" te zijn. havens als Rotterdam. Bremen en Ham burg zou worden gedirigeerd. Tot nog toe is er in de Maasstad nog geen bij zondere drukte als gevolg van de Ant werpse havenstaking gesignaleerd. Inmiddels dreigen er in België neg twee stakingen: 85.000 man boven- en ondergronds mQnpersoneel hebben aan gezegd het werk te zullen neerleggen, als het conflict over een nieuwjaars- premie, dat met hun directies bestaat, riet ten spoedigste wordt opgelost. Voor 11 januari Is een staking in de olie-industrie aangekondigd, waarbij 5.09® arbeiders van de raffinaderijen en de distributie-ondernemingen betrokken kunnen worden. Het gaai om een looneis van twaalf procent, die riet door de werkgevers wordt ingewilligd. Een staking in de olie-industrie zou de brandstofvoorziening van België in een ernstig gevaar brengen. De aanvoer van de werkvoorraad is door het stil leggen van de Antwerpse havens reeds nu in het gedrang. Rijdend in de richting Zoetermeer trof fen de politiemannen eerst een stil staande auto aan met brandende ach terlichten. Even verderop liep een man op de weg. Op de hem gestelde vragen antwoordde hij aarzelend, dat de auto van hem was. De vrag of ito pech had, beant woordde hU ook bevestigend. De auto zou niet zo goed willen starten. De politiemannen waren nauwelijks ver der gereden toen zij de ernstig aan het hoofd gewonde man vonden. Hij lag op het ijs, dat nog in de sloot was. De eerste gedachte was, dat het slacht offer door de auto was aangereden. De chauffeur, ook een inwoner van Zoe termeer, wist echter van niets en zei de gewonde niet te kennen. Een nader oonderzoek heeft inmiddels uitgewezen, dat de gewonde en de chauffeur de gehele avond er samen pp uit waren geweest. De politie, die het oonderzoek voortzet, Is ntet tot ar restatie overgegaan.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2