Oliestaking Pierprijs voor college van beroep bedrijfsleven Hoofdstad Operette in een vol bezet Luxortheater lonesco gematigd in Del Deux a Bar weer Barokmuziek op concert in Nieuwe Oosterkerk Akkoord maakt eind aan regeringscrisis in Zuid-Vietnam Auto gaf geen voorrang: dode en gewonde VAN HELLING TOT BEURS V.N. weg uit Indonesië Brug niet verzakt „Bedreiging van Dichtstbevolkt en grootste aanwas bevolking - Harriet van Sloten overleden Nog drie zieken in Diergaarde Blijdorp Rode Zee maakt Liberiaan vast „Controleur" met collectebus verdwenen GROTER DAN GROOT Duitse werven klagen Experimentele kustvaarder in de vaart Gepensioneerde doet overvaller op vlucht slaan Geen slachtoffers aan boord van de Sancta Maria Dief bracht auto - met baby - snel terug Art der schonen hlauen Donair Nederlandse en Belgische dagbladen werken samen - oud-chef Marva - DE ROTTERDAMMER pagina 4 MAANDAG 11 JANUARI 1965 (Vervolg van pag. 1) De Hoofdstad Operette heelt vrijdagavond in een geheel bezet Luxortheater een goede traditie voortgezet door de bekende ope rette „An der schonen blauen Donau" met vernieuwde kleur en gloed op de planken te zetten. Aan het enthousiasme van het publiek, dat aan het eind het gezelschap zelfs met een rythmisch applaus op „Musik muss sein" beloonde, mag men concluderen, dat de oude tiefdesromantiek in Weense sfeer nog levend genoeg is om volle za len te trekken- Nederland en statistiek: (Vervolg van pag. 1) SCHEPEN ROTTERDAM Zaterdagavond werd in de Nieuwe Oosterkerk een concert gegeven ten bate van de voltooiing van het orgel. De uitvoerenden waren de organist Laurens van Wingerden, het Voorburgs Barok-ensemble onder leiding van B. van Mourik, met als voornaamste soliste de so praan Agnita van Leeuwen. Bert Wassink, orgel, en Dave Remijn- se, cello deze laatste verving Lou Boellaard, die verhinderd was verzorgden de confinuo- partijen. SAIGON Er is een oplossing gevonden voor de regeringscrirsis in Zuid-Vietnam die drie weken heeft ge duurd. Burgerlijke en militaire leiders hebben zaterdag een formele overeenkomst getekend krachtens welke de vol ledige macht in handen komt van de burgerlijke regering, terwijl de wetgevende macht berust hij het staatshoofd. De Amerikaanse missie in Saigon juicht deze verzoening tussen de twee partijen toe en noemt de overeenkomst „een veel belovende stap in de richting van de vorming van een stabiel en doelmatig bewind". Aangenomen wordt dat de bespre kingen over meer Amerikaanse steun aan Vietnam nu weer zullen worden hervat. Er zal als gevolg van akkoord binnen de kortst moge lijke tijd een nationaal congres worden bijeengeroepen. Het staats hoofd, Phan Chac Suu, zal zolang de wetgevende macht behouden die hem door de generaals was toe vertrouwd, toen zij de hoge natio nale raad ontbonden. Op grond van de overeenkomst zullen de leden van de raad, die op 20 december werden gearresteerd, overgeleverd worden aan het burgerlijk bestuur, dat hen waarschijnlijk zal vrij laten. Ajwijzend Tegenstand DIRECTIE van de Cunard- lijn heeft de bouw van een nieuw schip opgedragen aan de werf John Brown Co. te Clydebank, die eveneens de Queen Mary en de Queen Eli sabeth heeft gebouwd. Naar verluidt zullen de bouwkosten 23 miljoen pond sterling be dragen en daarmee wordt de nieuwe Cunardhet duurste schip, dat ooit buiten de Ver enigde Staten is gebouwd. Reuzin Verder Vergelijking Hulp van Zuid-Korea (Vervolg van pag. I) Een poging van minister Servais, de «taking aï te wenden, mislukte omdat de werkgevers zijn bemiddelingsvoor stel niet wilden aanvaarden, nl. een percentage van 13.7%. De staking kwam op het moment, dat de gevolgen van de Antwerpse havenstaking niet meer voelbaar waren. De raffinade rijen werden weer met grondstoffen bevoorraad. Nu de arbeiders in de olie- industrie het werk hebben neergelegd, sullen de voorraden in het Antwerpse havengebied spoedig op zijn. Volgens de vakbond hebben de Belgische stakers een beroep gedaan op hun collega's in Nederland, West- Duitsland, Frankrijk en Luxemburg te weigeren petroleumprodukten naar België te vervoeren als een bewijs van solidariteit. Intussen heeft zich een nieuw con flict aangekondigd; ni, bij de Belgische binnenscheepvaart. Een staking wordt overwogen, als geen akkoord wordt bereikt over de uitvoering van de 45- uren-week, die vorig jaar werd in gesteld. DEN HAAG Bij de behandeling van de pierprijsaffaire door het colle- U/p|vaaTI OnZUl ge van begroep voor het bedrijfsleven WCIVaall IIU/jJXI heeft mr. A. G. Maris als gemachtigde voor de EMS het onzin genoemd dat de nationale welvaart zou worden be dreigd door de prijsverhoging met 100 proeent tot een gulden. In zijn toelichting op de pleitnota zei mr. Maris, dat op grond van de parlementaire geschiedenis van de Prijzenwet de individuele prijsmaat- worden getekend dan alleen door mi nister Andxiessen. Volgens hem had-, den er ook de handtekeningen onder moeten staan van de ministers van o., k, en w., van volkshuisvesting en bouwnijverheid, van verkeer en wa terstaat en van financiën. Men had voor deze keer vkxxt de regie Walter Kochmer van hist Raimooö Thea ter in Wenen aangetrokken en heit accent dat zijn vakmanschap aan bet spel mee gaf verleende san vereeltende scenes wat meer vaart en leveraSigteid dan ge woonlijk. Bijzondere zorg was kenmei'jk besteed aan de decors, vooral aan dat van het laatste bedrijf waarin de zgm- Heuri,gen- tuin met een gezicht op Wenen éten prach tige achtergrond -vormde. De binnenplaats van de goudsmederij met een gezell-ge beslotenheid voldeed bij-order gasd. De muziek van Edmund Fv-'Vir, met ge bruikmaking van Jctenr Pï-v-s melo dieën wescd uitgevoerd door een orkest ceder directie van Willem Rietveld, dde ook de arrangementen verzorgd». De be zetting daarvan vzaagt stellig om wat meer strijkers. Bij de solisten was Walter Hoffman, als de knappe goudsmidsgezel die het hart van rijke goudsmMrenveduwe Margare- te (Lizzi Sctodfónaon) stal een nieuwe verschijning. Hij heeft een -yclle, warme stem, .tetania Gaiii als comtessa Glulet- ta, viel naast, hem "eveneens op. Uiter aard wanen de stemmen van de overige vertrouwde teSsten geen verrassing tm'-er. Voor de vrolijke noot zorgden de be rooide Ridder Fridolin en graaf Jaromir weer, die op een rijk huwelijk uit waren en de- liefde niet zo erg belangrijk vonden. Hun besatJemïgspcg&ngen - van de rijke weduwe, die toch wel erg gesteld was op een adellijke titel, hadden uiteindelijk nie za'n best succes. Tussen, dit alles DEN HAAG Nederland is nog steeds verreweg het dichtstbevolkte land van West-Europa met een snelle bevolkingsaanwas, zo blijkt uit de sta tistieken van de O.E.S.O., de organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling, voor 1963. Ons land telt 356 inwoners per vierkante kilometer, tegen België 305, WestDuitsland 223 en Engeland 221. De andere O.B.S.O.-lan- den zijn aanzienlijk minder dichtbe volkt, met uitzondering van het jongste lid, Japan, dat aan 259 inwoners per vierkante km komt. Deze statistiek geeft tevens aan, dat Nederland in de periode 19501962 de grootste bevolkingsaanwas van deze dichtbevolkte landen had, nl. 1,3 pet. per jaar, tegen België 0,5, Duitsland 1,1, Engeland 0,5 en Japan 1,0. Met de autodichtheid blijkt het in ons land nogal mee te vallen. Er rijden in Nederland 62 auto's per duizend inwoners, tegen 101 in België, 111 in Zwitserland, 117 in Frankrijk, 119 in Duitsland, 126 in Engeland en 140 in Luxemburg- De Nederlands woningbouw Is meer jn lijn met die van andere landen: in 1962 kwamen in Nederland 6.7 woon eenheden per 1000 inwoners gereed, tegen 4,9 in België, 6,6 in Frankrijk en 6,0 in Engeland. Doch dit was aanzienlijk minder dan de 10,1 in Duitsland en de 10,5 in Zwitserland, die de eerste plaatsen in deze O.E.S.O.-statistiek bezetten. BRUSSEL In de Gazet van Ant werpen is vanochtend op de voorpagi na de volgende mededeling opgeno men: „Als een uitvloeisel van onze voort gezette bekommernis de kwaliteit van onze berichtgeving te verbeteren is sinds 1 jauuari een samenwerking op redactioneel plan tot stand gekomen tussen ons blad en de Nederlandse groepering van rooms-katholieke dag bladen welke op 1 juli onder de naam Stichting Persunie is gestart. De sa menwerking met deze groepering, waartoe ook Het Belang van Limburg behoort, heeft betrekking op de bui tenlandse berichtgeving en zal ons in staat stellen nog meer dan voorheen verslagen en reportages van eigen cor respondenten te brengen". door huppelde" weer de kleine en vro lijke Glaire Clalry, eis de huishoudster van Margaret», die het ten slotte toch wel vinden kon met radder Fridolin, A3 met al een vrolijk en omderiiouderad spel waarin veel te kijken en te genieten viel. De costuums waren extra goed ver zorgd. Zo wend de uitvoering van deze operette -een gezellige voorstelling, die men mog kan zien tat en met woensdag (dinsdagavond uitgesloten). WINNIPEG. Mej. Harriet van Slooten, «het eerste hoofd van de Marva, is afgelopen zaterdag in Canada over leden. Zij is 55 jaar geworden. Mej. Van Slooten werd in het zieken huis opgenomen met ernstige brand wonden aan armen, benen en borst, na een 'brand in haar flat. Zij is in 1952 naar Canada gegaan als directrice van de Young "Women's Christian Association (YWCA) te Brad ford, Ontario, waar zij -rijf jaar heeft gewerkt voordat zij in dezelfde functie werd overgeplaatst naar St. Catherine, Ontario. Zjj is de laatste 2% jaar directrice van de YWCA van Winnipeg geweest In 1945 werd zij hoofd van de Marva. Zij is voor haar werk bij de Marva onderscheiden, met de Orde van Oranje- Nassau. In de tweede wereldoorlog was ze actief in de illegaliteit. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM In het voorbije weekeinde werd In Diergaarde Blijdorp bij nog drie mensapen de tropische huid infectie geconstateerd, waaraan vorige week twee doodskopaapjes en de orang- oetans Geert en Tom zijn gestorven. De slachtoffers zijn chimpansee Zlta, orang- oeian Ernst, de vader van Tom en orang- oetan Peek, die enkele jaren geleden In het nieuws kwam doordat hij een blln- dedarmoperatie onderging. Deze drie dieren is eisn nieuw medi cament toegediend. De hoop is gewettigd, dat zij zullen genezen. In de eerste plaats bevindt htm ziekte zich nog in een be- emstadi-um en daamamst heeft bet medi cament bij de eveneens zieke oraag-oetan Barbara en chimpansee Dimy al zichtbaar goede resultaten gehad. Hij ontkende overigens dat de Prij zenwet betrekking zou hebben op de pier, omdat het genot van dit onroe rend goed geen dienstverlening be trof. Mr. Maris vond voorts dat een toegestane verhoging van tien procent (zoals bekend wilde minister Andries- sen een verhoging tot 55 cnet toe staan) lager was dan gebruikelijk voor vermaakinrichtingen in de open lucht, die over het algemeen dertig procent kregen. De verliespositie van de EMS rechtvaardigde volgens mr. Maris een verhoging tot een gulden, op grond van vervangingswaarde, afschrijving en rentepercentage, en de afnemende belangstelling voor de pier. ROTTERDAM Aneet Nieuwen- nuyzen en Steye van Brandenberg wa ren zaterdagavond in de met doeken verkleine Schouwburg de twee bizar re wezens die Eugene lonesco in De lire a Deux", een van zijn laatste éénacters, tijdens oorlogshandelingen ruzies laat maken. Het is een gematigde lonesco, niet w rang mear of schokkend en het absur de, het aatiatfoeatór, waaraan de schrijver van o.a. „De kale zangeres" en .Rhino ceros" zijn naam te danken heeft, is hier evenmin aanwezig. Gebleven is het vreemde laags elkaar heenpnaten, al ge beurt dót neet mteer zo furieus als in sommige voorgaande Ionesco's. Armet Nfeuwenhuyzen demonstreerde haar grote talenten in hst tragikomische van de zonderlinge wouw. Steye van Braocteniberg raakte voortreffelijk op dreef als haar niet minder extreme te genhanger. In zijn regie zou Johan Gre- ter het irreële iets meer hebben kunnen acoeatureren. De verta&sg van Elise Hoocaaas bood alle kanten, hetw oortten- vtMrwerk snel af te steken. Na de pauze speelden Annet Nieuwen- huyaen «n. Leo de Hartagh „De Tijger" van Murray SchiBgal, een kostelijk stukje dialoog toneel, waarover wij in novem ber 1963 lavend hebben geschreven. Te recht heeft het Nieuw Rotterdams Toneel deze eenaotar weer op het repertoire genomen voor de serie -kieóne-aaalproduc- ties. Leo de Hartogh vertaalde en regi- seeaöe - bekwaam dit spel, waarin -een. man zo fanafüiak de-massafieatse te lijf- gaat, dat hij er maniakale neigingen van krijgt en de rollen zo grotesk- worden omgedraaid. Deze toneelavond heeft weer eens be wezen, dat diergelijke stukken het best tot hun recht komen in een kleine zaal, zoals bijv. „De Lantaren", voor het be houd waarvan de gemeente geen hand wenst uiit te steken. Ton Hydra ROTTERDAM De sleepboot Rode Zee van Leen Smit is vanmorgen cm drie uur er in geslaagd, het Liberiaanse vrachtschip Seamaid (2953 b.r.t), dat vrijdagavond honderd mijl van Puerta Cabello om sleepboothulp had verzocht, vast te maken. De Liberiaan dreef hulpe loos rond, nadat zij de schroef had verlo ren. De Rode Zee zal de Seamaid voor reparatie naar Curaiao slepen. Dat rekening was gehoude met het vierde peireiland betwijfelde mr. Ma- ris, omdat dit nog niet geopend was. Hoe het bovendien te rijmen valt dat voor dit vierde piereiland wel een afzonderlijke Toegangsprijs zou kun nen worden gevraagd, kon de raads man zich niet indenken: „Een won derlijke zaak". (Van onze rechtbankverslaggever) ROTTERDAM Conform de eis ver oordeelde vanmorgen de politierechter de twintigjarig schilder P. J. K. tot twee maanden gevangenisstraf. K. had m september een jongen van veertien jaar, die voor de Koningin Wil- helmina Fonds had gecollecteerd, zijn volle collectebus afhandig gemaakt. ..Geef maar hier", had hij gezegd. „Ik moet de bus controleren." K. was met de bus verdfwenen en zowel K, als collectfebus zijn nog steeds zoek. Het vonnis werd dan ook bij ver stek uitgesproken. Een hevige storm noodzaakte elf Oostduitse treilers om toevlucht te zoeken in een Zweedse vissershaven De schepen waren met een dikke ijs laag bedekt. Bij het Finse schiereiland Porkala is een Deense treiler gezonken. Vijf Finse zeelieden worden vermist. Een opvarende wist met een roeiboot de vaste wal te bereiken. In vele delen van de wereld is het dit weekeinde bar weer geweest. In geheel West-Duitsland woedde een sneeuwstorm en in Beieren werden zelfs windsnelden tot 150 km per uur gemeten. Daken werden alge- rukt en bomen ontworteld. In Perzië zijn 30.000 mensen in het gebied langs de Kaspische Zee van de buitenwereld afgesneden door lang durige sneeuwval. Een groot deel van Amerika werd eveneens geteisterd door het win terse weer. Temperaturen van 20 tot 35 graden onder nul, hagel, sneeuw en een ijzige wind. In Hope (Canada) zijn twee vracht auto's en twee personenauto's door een enorme aardverschuiving bedol ven. Vier personen kwamen hierbij om het leven. Een helling van een berg donderde naar beneden op de ver keersweg. In Japan hebben overstromingen veroorzaakt door een springvloed 700 mensen uit hun huizen gejaagd. Acht vissersschepen worden vermist en in verscheidene havens deden zich grondverschuivingen voor. Twee men sen kwamen om het leven, 46 worden er vermist. Op het programma, dat geheel aan de barok gewijd was, stonden composities van Charpentier, Buxtehude, Bach en Handel. Nadat het concert door organist van Wingerden was geopend met een af wisselende improvisatie over enkele ,,noëIs",die zijn verwerkt in de „Messe de minuit" van M. A. Charpentier, volg de een uitvoering van deze fraaie mis: ..Messe sur les airs de noëls" door het Voonburgs_ Barokeasemfole. geleid door de zeer direct en knap dirigerende B v.an 'Mourik, Afgezien van enkele onzui verheden heeft het instrumentaal gedeel te 'van het ensemble goed gespeeld er was een opvalend mooi geblazen fluit- solo en de samenwerking met vocale gedeelte was goed. De zangers en zan geressen waren vooral in het Kyrie en het Agnus Dei goed op dreef. Het Gloria gedeelte kwam niet geheel uit de verf. De solisten waren zeer verdienstelijk. De tenor was alleen in de sterkere ge deelten veel meer op dreef, dan in de zachte passages Nadat Laurens van Wingerden een mooie overgang naar het volgende pro gramma-onderdeel Buxtehude's Pas- sacaglia in d-klein, een somber getuit werk met een interresante opbouw, had gespeeld, zong de sopraan Agnita van Leeuwen samen met het nu veel zuiver der spelende instrumentaal ensemble de expressieve Kantate „O Gottes Stadt" van dezelfde meester. Zij zong haar par tij goed zuiver en muzikaal, en zij was vooral te bewonderen in de coloraturen. Van Joharm Sebestian Bach speelde Van Wingerden twee koralen: ,.Mit Fried' und Freud' ich fabr dahin" (BWV 616) uit het „Orgel'büeWein" op fraaie ingetogen wijze, en het prachtige „Christ unser Herr zum kam", dat deel uit maakt van de „Orgelmesse", in een hel dere weergave, waarbij het tempo vrij rustig was. Het concert werd besloten met een lofwaardige interpretatie door Van Win gerden met het instrumentaal ensemble van het Orgelconcert in F-groot op, 4/S in alle vier delen een bewerking van de ffluitsonate F-groot op, 11 van Georg Friedrich Handel. Opvallend mooi was hierbij het ranke tweede deel. Het was jammer, dat dit concert, 'dat werd bijgewoond door een niet zeer groot, maar aandachtig luisterend pu bliek, vry vaak werd gestoord door ru moer van dichtslaande deuren en ram meiende kopjes elders in de kerk. Zon er bij volgende gelegenheden niet een betere „planning" kunnen geschieden P. Veenstra Het schijnt dat een minderheid der generaals afwijzend heeft gestaan tegen over de overeenkomst. Deze generaals zouden de voorkeur hebben gegeven aan instelling van een soort militaire waak hond-commissie ter controlering van de burgerlijke regering, zoals eerder voor gesteld door generaal Ngujen Khan. De strijd tegen de Vietcongrebellen wordt onverminderd voortgezet. De re geringstroepen ondervinden grote tegen stand van de rebellen. Zaterdag nog werd een eenheid van het regeringsleger door een bataljon van de Vietcone over vallen en enige kiLometers tem zuid-wes ten van de hoofdstad. Volgens de eerste berichten zijn 6 man van het regeringsleger gesneuveld onder Bet wie een Amerikaanse officier, 15 gewand. Veel zware wapens zijn verloren gegaan. Dit is de eerste aanval van een der gelijke omvang in de directe nabijheid van Saigon. AMSTERDAM Op de Burgemees ter De Vlugtlaaa in de tuinstad Slo~ termeer is gistermiddag een personen auto in botsing gekomen met een autobus van lijn 21. De bestuurder van de auto, de 62-jarige heer S. H, le Grand uit de hoofdstad en zijn 52- jarige echtgenote werden met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis overgebracht, waar mevrouw Le Grand kort daarna is overleden. De oorzaak van het ongeluk is volgens de politie het geen voorrang verle nen van de personenauto aan de bus, die vanuit de Burgemeester Eliasstraat rechtsaf de Burgemees ter De Vlugtlaan insloeg. De auto wilde noe voorlangs, maar raakte met de rechterachterzijde de lin kervoorzijde van de bus, waardoor de bestuurder van de auto de macht over het stuur verloor. BIERVLIET Bij een frontale bot sing tussen een Duitse en een Ne derlandse personenauto op de pro vinciale weg te Biervliet is zater dagavond de 24-jarige Duitse plaatwerker H. S. uit Gelsenkirchen Nieuw Cunard-sdiip: duurste (21 milj.) Het schip, dat tot zijn tewaterlatir in 1966 de codenaam Q4 zal drager, gaat 58.000 ton meter, en zal in de toekomst de Queen Mary vervangen die 83.763 ton meet. In weerwil van het verschil in grootte zal ook de Q4 een tweeduizend passagiers moeten vervoeren en de snelheid word! zodanig, dat het traject Southampton- New York in vier en een halve dat kan worden afgelegd. De Queen Mary, de statige reuzin van de Atlantische Oceaan, maakte in 1936 haar maidentrip en was toen het eerste schip, dat de Atlantische Oceaan in minder dan vier dagen overstak. In de tweede wereldoorlog ver voerde zij duizenden geallieerde soldaten naar veraf gelegen fronten En na.de oorlog dienst doende als repatriëringsschip bracht zij soms op een enkele reis meer dan elfduizend Amerikanen naar huis. En nu komt haar einde in zicht. Zodra de Q4 in de vaart is gebracht, gaat de Queen Mary naar de sloper. Zij zal onder geen andere naam ooit over de zeven zeeën gaan. Het is de bedoeling, dat het nieuwe Cunard-schip, dat in het voorjaar van 1968 aan de reder moet worden overgedragen, kan concurreren met de luchtvaartmaatschappijen. Daarom wordt het een weelderig ingericht schip met veel recreatie-mogelijkhe den. De Cunard-lijn onderhoudt de At lantische dienst slechts zeven maan den van het jaar. Gedurende de vijf wintermaanden worden de schepen ingezet voor vakantietrips naar stre ken waar het warm is. Om die reden zal de Q4 zowel door net Suez-kanaal als door het Panama- ■canaal moeten kunnen varen. De oeide Queens waren hiervoor veel te 'root. Tankpeiling van de brug af met een uchtdruksysteem, dat voor enkele 'anks is aangebracht, is volkomen nieuw voor de Nederlandse kustvaart. Men hoopt zelfs in de toekomst nog verder te kunnen gaan en het vullen n het leegblazen van de ballasttanks te automatiseren, zodat de gezagvoer der van de brug af de ligging van zijn schip in het water met enkele handgrepen kan corrigeren. Dit is tot nu toe alleen op enkele zeer grote in Tapan gebouwde tankers toegepast. De Koninklijke Nederlandse Stoom boot Maatschappij te Amsterdam bezit twee kustvaarders waarop reeds sig nalering en automatisering toepassing hebben gevonden. Maar bij de Reestborg is men verder gegaan en men hoopt met dit schip resultaten te boeken, die van groot nut kunnen zijn bij een eventuele vernieuwing van de gehele vloot van 34 schepen. Overigens is de reder niet van plan a« ervaringen met dit schip voor zichzelf te behouden. In het voorjaar hoopt hij over voldoende gegevens te beschikken om er over te kunnen publiceren. De Noorse reder Sigval Bergesen heeft bij de Japanse onderneming Mitcoubisji Heavy Industries Ltd. een order geplaatst voor twee tankers van 160.000 ton, de grootste tankers van de wereld. Het contract voor de bouw is reeds getekend. En voorts heeft de Noorss scheepvaartmaatschappij Mos- vold, eveneens bij Mitsoebisjl Heavy Industries Ltd., een tanker besteld van 75.000 ton. De Westduitse scheepswerven heb ben in het afgelopen Jaar, in weerwii van de zeer sterke internationale concurrentie, nieuwe orders ontvan gen tot een totaal van IA miljoen brt. Maar. aldus de bond van Duitsi scheepsbouwers, deze resultaten mo gen niet uit het oog doen verliezen, dat onze werven door de depressie in da wereldscheepsbouw die al sedert 1958 aan de gang is, bijzonder sterk werden getroffen. Het aandeel van de Duitse werven in de wereldscheeps- bouwproduktie wordt voortdurend kleiner en is dit jaar gedaald tot rond tien procent. En opnieuw heeft de bond een beroep gedaan op de regering om de Duitse scheepsbouw te helpen uit deze moeilijke situatie te komen. De experimentele kustvaarder Reestborg, eigendom van de rede rij N.V. E. Wagenborg*s Scheep vaartexpeditiebedrijf te Gronin gen, is in de vaart gebracJit. Het schip heeft een geslaagde proef tocht gehouden en is daarna door de N.V. Scheepswerf Appingedam overgedragen aan de reder. Bij de overdracht zei de reder: „In de luchtvaart is van het eerste begin af gewerkt met centrale bediening en elektronische signalering en alarme ring. In de industrie, met name in de olie-industrie, bestaat het al lang. De scheepvaart is kennelijk nog gebonden aan oude wetten en bestaande tradi ties, Met de Reestborg hopen wij bij te dragen tot het doorbreken van de verouderde principes." De Reestborg meet 383 brt. Zij heeft het uiterlijk van een „normale" kustvaarder. Maar er zijn allerlei nieuwigheden toegepast op het gebied van signalering en alarmering op de brug, ten aanzien van het laadgerei, de inrichting van de verblijven en het peilen van de tanks, en dit alles bij elkaar maakt de Reestborg tot een bijzonder schip. Naast de nieuwe systemen heeft •nen de oude gehandhaafd, zodat vergelijking mogelijk blijft en men aan de hand van de praktijk kan uitmaken welke voordelen oud en nieuw ten opzichte van elkaar heb ben- Men is er van uitgegaan, dat de .nige plaats op een kleine kustvaarder waar permanent wacht wordt gelopen de brug is. De beide motoren van het schip kunnen dan ook van de brug af worden bediend, en op de brug is ook een algemeen alarmeringssysteem. In de kaartenkamer, achter de brug, is een groot tableau aangebracht, dat duidelijk aangeeft hoe de essentiële motordelen zich gedragen en, bijvoor beeld ook. of er lekwater binnen dringt, Dergelijke tableaus bevinden zich eveneens in de machinekamer en in de hut van de werktuigkundige, dia dus b"j alarm met een oogopslag kan zien waar de schoen wringt. Op de automatisering is geen sterker accent gelegd dan de absolute veiligheid toelaat. De ontwerpers van het schip wilden n.l. naast rationalise ring vooral de veiligheid met hun nieuwe systeem bevorderen, om het leven gekomen. De bestuur der en de andere inzittende van de Duitse.auto. resp. de 25-jarige M. N. en de even oude L. B.. beiden af komstig uit Essen, werden zwaar gewond. Ook de twee inzittenden van de Nederlandse auto, de 23- jarige M.S. en de eveneens 23- jarige W. van der V. uit Oss, wer den zwaar gewond. AMSTERDAM Gistermiddag is op de Gooise weg bij de Duivendrecht- se brug de bejaarde voetganger H. Nieuwenhuys uit Duivendrecht bij het oversteken van de rijbaan door een personenauto aangereden. Hij was op slag dood. De*- heer Nieu wenhuys, die bijna de weg over was, iiep plotseling weer terug. OIRSCHOT. De 22-jarige G. J. Smetsers uit Boxtel is zaterdag avond te Spoordonk in de gemeente Oirschot omgekomen doordat de auto die hij bestuurde, drie bomen raakte. Bij de derde boom was de wagen volkomen vernield. De be stuurder, die de enige inzittende was, was op slag dood. HASSELT Op de weg Hasselt Zwartsluis is gisteren een verkeerson geval gebeurd, waarbij de 38-jarige heer K. van de "Weide uit Bedemsvaart zo ernstig werd gewond, dat hij tijdens vervoer naar het ziekenhuis in Zwolle overleed. Het slachtoffer laat een vrouw met veertien kinderen achter. GLANERBRUG Dat ook een 66- jarige politieman, gepensioneerd en wel, onbewapend, die bovendien last van astma heeft, zijn mannetje kan staan als het erom gaat zich een jongeman-met-een-pistool van het lijf te houden is zaterdagavond in een wisselkantoor aan de Duits-Neder landse grens bij de grensovergang GlanerbrugGronau gebleken. Op het ogenblik dat deze oud-poli tieman, die het wisselkantoor van de Münsterlandische Bank beheert, bezig was de luiken van het gebouwtje te sluiten kwam de jongeman binnen, dreigde, met zijn wapen en eiste de aanwezige geldvoorraad, zijnde naar schatting 30.000 mark op. De beheerder, de heer W. Anglo- witz, liet zich echter niet intimideren. Hoewel hij zich verre in een mindere positie bevond paste hij enkele judo grepen toe waarmee hij de overvaller de deur uit wist te werken. De man koos het hazepad en moet ook duchtig zijn toegetakeld. De aanvaller, die het kantoortje dat in de onmiddellijke nabijheid van de Duitse douanepost staat, binnendrong had zijn gezicht bedekt met een groen masker. De heer Anglowitz moest en kele verwondingen in het ziekenhuis laten behandelen. De Duitse politie tracht de jongeman, van wie een vaag signalement bestaat, op te sporen. Intussen wordt uit Seoel vernomen dat de Zuidkoreaanse regering besloten heeft 2.000 man naar Zuid-Vietnam te sturen om dat land te helpen in zijn strijd tegen de communisten. Dit werd bekenöge. maakt door de president Park Tsjoeng Hie op een persconferentie. Deze Zuid koreaanse stap heeft ongenoegen verwekt bij de Noordvietnamezen. Zij hebben in- middels bij de landen van de Geneefse conferentie een protest ingediend tegen het besluit van Seoel. (Vervolg van pag. 1) Nicolaas Jouwe, de leider van de in Nederland wonende Papoea's, heeft verklaard, dat 20.000 Papoea's ge dwongen zijn, in militaire dienst te gaan voor de strijd tegen Maleisië. De Indonesiërs zouden Gestapo-methodea gebruiken tegen Papoeanationalisten, die midden in de nacht gearresteerd, mishandeld en zonder vorm van pro ces neergeschoten worden. Jouwe deed dit in een brief aan de Britse premier Wüson, wie hij vroeg eea e.'nd te maken aan deze Indonesische campagne. Van Japanse zijde is medegedeeld, dat Indonesië de VN nog altijd eer biedigt. Soekarno zou hebben gezegd: „Wij hebben geen enkele reden, ons tegen de VN te verzetten, ais eenmaal het vraagstuk van Maleisië is gere geld". Inmiddels vestigt men in Dja karta echter ook de indruk, dat Indo nesië streeft naar een nieuw soort VN, waarin de „imperialisten" niets meer te zeggen hebben..».. Op de grens van het nieuwe en het oude gedeelte van het Haagse museum is zaterdag door de wethou der van onderwijs, mr. M. Vrolijk, een borstbeeld onthuld van wijlen de heer J, van Zwijndregt. Daarmee brengt het gemeentebestuur van Den Haag, hulde aan de man die geduren de de 16 jaar dat hij wethouder was, baanbrekend werk verzette op het gebied van het onderwijs. (Van onze correspondent) HANSWEERT De Belgische sleepboot Sancta Maria, die Eerste Kerstdag op de Westerschelde werd overvaren door het Spaanse schip Don Tedro del Avenado, is boven water gehaald, De sleepboot is naar Hansweert gebracht door een bej- gingsvaartuig van Van cjen Akker. rijkspolitie te water heeft een ohder- zoek ingesteld. Maar de stoffelijke resten van kapitein C. Bracke én zijn zwager L. Hellebosch zijn niét éati boord gevonden. Het uitstei van de opening van Neêrlands grootste brug heeft rwgal wat grond voor speculaties gegeyen. Zoals bekend, zou de oeververbinding IJsselmor.deKralingseveer op 5 janu ari j.l. voor het verkeer zijn openge steld, Dit is niet gelukt, omdat het asfaltdek als gevolg van de inwerking van regen opnieuw moest worden ge legd. De definitieve datum van open stelling werd afhankelijk gesteld van het verlet, dat alsnog zou worden op gelopen. Hoewel er van vorst geen sprake is geweest, is de regen ook de vorige week blijven vallen. Vanmorgen werd ons medegedeeld dat men nog zes werkbare dagen nodig had om de brug voor voertuigen berijdbaar te maken. De openstelling zon dus inderdaad nog slechts een kwestie van dagen zijn en zal waarschijnlijk nog voor het ein de van deze maand plaats vinden. Het gehele weekeinde is men doende geweest het bewegingsmechanisme van de ingebouwde basculebrug af te stellen. Dit heeft thans de Juiste, definitieve stand bereikt. Beide tachtig meter lange klappen zijn herhaaldelijk open en dicht geweest. Vanmorgen was de ene neerge laten, terwijl de andere omhoog stond. MENIN De auto met een baby van vijf maanden, die gisteren in het Belgische plaatsje Ingelmunster werd. ontvreemd is 's avonds laat terugge vonden vlak bij de plaats waar de eigenaar hem achterliet. Het kind man keerde niets. De politie vermoedt dat de dief later merkte dat hij een baby in de auto had en de wagen toen maar heeft teruggebracht. Om er de aandacht op te vestigen liet hij de auto midden op straat staan.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2