R?dam betaalt derde deel van aanleg Maasvlakte en nieuwe havenmond Normen kostenverdeling R.W.S. zijn niet juist Mindanao licht zonder en vuur Capelle beducht voor grotere verkeersstroom Potvis aarzelend element naar President-kerkvoogd en werkgever mede schuldig Kerkbrand leidt tot zware eis Haastrechtse brandweer was vooraf niet ingelicht Vier maanden oude baby zeer ernstig mishandeld Ir. J. Bul ens verlaat geref. jeugdcentrum VOORWAARDE VAN MINISTER: Ook uitstallen is venten wegen in de steden in gedrang Bedwelmd door koolmonoxyde Inbrekers aktief op vier plaatsen Nieuwe onderzeeër voor K.M. 250 vissers vermist Moordzaak-Jessie Gibson komt half februari voor Adv.-generaal bij Hoge Raad verwerpt beroep Breedband 2 febr. in de Senaat Brand teisterde Japans dorp, Nederland helpt Classificeerder (19) maakte eerst ruzie met zijn vrouw (16) heetman ERNST VAN BLIJDORP ZEER ERN STIG ZIEK AAN VOEDSEL GEEN GEBREK Onwel en overleden Belastingontduiking door directeur Geschenk van zeldzame elegance Hand in gehakt- machine Herbouw begint DE ROTTERDAMMER pagina 4 DINSDAG 12 JANUARI 1965 (Vervolg van pag. 1) (Van. een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De plannen voor de indamming van de Maasvlakte en de aanleg van de nieu we Waterwegmond zyn in grote lijnen op papier gereed. Alleen de aansluiting van de Noorderpier bij Hoek van Holland is nog in een eerste stadium van planologisch onderzoek. Met het gehele project is een bedrag van 340 miljoen gulden gemoeid. De minister van verkeer en waterstaat wil de uitvoering zo veel mogelijk bespoedigen. Hij vindt het daarom niet gewenst, zijn goedkeuring op te schorten tot het ogenblik, waarop alle neven problemen zijn opgelost. Aan zijn bereidheid, het project in beginsel vast te stellen, verbindt de be windsman echter de voorwaarde, dat Rotterdam voor eenderde deel in de kosten bijdraagt. B. en W. stellen de gemeenteraad voor, deze kostenverdeling in principe te aanvaarden. ROTTERDAM De Mindanao Logger, het Philippijnse schip dat in deWaalhaven ligt te wachten op uitkomst uit de moeilijke omstan digheden zit nu ook zonder olie. De machines, het licht en de ver warming zijn uitgevallen. De be manning heeft alle kleren die zij bézit aangetrokken. Eigengemaak te vetpotjes verschaffen 's avonds nog wat licht. Het fornuis wordt gestookt met hout. Na opening der Van Brienenoordbrug DEN HAAG Voor het lopen- pende jaar, waarin, wil men niet in ieder opzicht te hort schieten, een aanmerkelijke versnelling van de wegenbouw moeten aanvangen, vrezen wij in tegendeel een terug gang in de wegenbouw. Ir. H. D. Prins, voorzitter van de Nederlandse vereniging van wegenbouwers, sprak vandaag, bij de opening van de onderwijsten toonstelling wegenbouw in Den Haag, met deze woorden zijn be zorgdheid uit over de gang van zaken in de wegenbouw in 19C5. In een brief aan de raad onder streept het college nogmaals het belang, dat Europoort zo spoedig mogelijk voor de grootste schepen toegankelijk wordt gemaakt. Het is te betreuren, dat de uitvoering niet binnen een korter tijdsbestek tot stand kan komen, hoewel de bewindsman aan de aanleg van de nieuwe havenmond voorrang wil geven. SCHIEDAM De echtgenote van de minister van defensie mevrouw A. G. J. H. de Jong- Bartels heeft vanmorgen van de werf Wilton-Fijenoord de onder zeeboot Potvis gedoopt en te water gelaten. LEVENS ROTTERDAM Wegens hoogst onachtzaam en onvoorzichtig han delen bij loodgieterswerkzaam- heuen aan de Hervormde Kerk te Haastrecht en het daarbij niet (Van onze kerkredactie) Ir, Bulens studeerde aan de Delftse Technische Hogeschool en volgde reeds tijdens zijn ingenieursstudie colleges in de pedagogiek en psychologie aan de Vrije Universiteit. Een aantal ja ren gaf hij les aan de christelijke fa.b.s. te Gorinchem en het christelijk ly ceum te Hilversum. In 1962 volgde hij de heer Ad Kuiper op als direc teur van het jeugdcentrum. Het is nog niet bekend wat de heer Bulens na 1 september gaat doen. Manifest nemen van zodanige maatregelen dat een mogelijk begin van'brand onmiddellijk zou kunnen worden geblust eiste vanmorgen,.mr. A. p, - van der Spek, officier van justitie bij de rechtbank, een geldboete van 500 subsidiair één maand hechte nis en één maand voorwaardelijk met twee'jaar proeftijd tegen de' 52-jarige loodgieter J. de G. uit Gouda. De stakers hebben een brief ge stuurd aan het NVV met het verzoek zich solidair te tonen. De confessionele vakverbonden hebben een dergelijke brief niet gehad, zodat van de zijde van het CNV geen commentaar -werd gegeven. Het NVV had gisteravond al laten weten dat een eventueel verzoek zeker in overweging zou worden ge- Bekeken moet worden hoe de trans porten kunnen geschieden. De Neder landse arbeiders kunnen moeilijk iets ondernemen tegen vervoer per pijp leiding. Van socialistische zijde in België Is nog verklaard dat de communisten onlangs op een nogal rumoerige ver gadering het besluit om te staken had den afgedwongen. De socialistische en rooms-fcatholieke vakbeweging hebben echter het heft in handen genomen om te voorkomen dat de communisten de staking zouden uitbuiten voor propa gandadoeleinden. Het basisloon van de stakers loopt op dit ogenblik tot 10,000 per jaar. (Ook de cementindustrie en de scheepswerven betalen in België der gelijke hoge lonen). Werkgevers wil den oorspronkelijk 10 procent geven over 1965 en 1966, maar de stakers voeren aan dat zij door deze twee jarige contracten relatief achterop ra ken bij andere takken van industrie, m.a.w. hun voorsprong wordt kleiner. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Ernst, de dertien Jaar oude orang-oetan uit diergaarde Blljdorp, is zeer ernstig ziek. Dit werd vanmorgen door de directie meegedeeld. Het medicament, dat deze orang-oetan, vader van Tom, werd toegediend, heeft niet die uit werking gehad ais werd gehoopt. De beide overige mensapen Peek en Zita, die gistermorgen eveneens door de tropische huidinfectie bleken aan getast, maken het redelijk wel. De hoofdwerktuigkundige, de Schot' David Huxton, meent dat hij de machine niet meer op gang kan krijgen waaneer dp.ketel is afgekoeld,en ar„ge,en warm water'meer circuleert' in het 'pompsys- teem. Toch is men niet van plan naar Manilla terug te keren voordat alle zaken in Rotterdam zijn geregeld. De bemanning maakt van de toestand wat ervan te maken is. Zij wordt daarbij geholpen door de paters van het rooms- kathoheke zeemanshuis Ste"-. Maris. Dezen willen proberen voor maand olie en eten aan boord te krijten, maar aangezien het hierbij gaat om enorme voorraden (iedere dag kost aan eten en olie 550 gulden) komen zij voor proble men te staan. Be Rotterdamse bevolking helpt op bescheidener voet mee. Een bakker bood voor tien dagen brood aan, een onbekende bracht honderd gulden „voor wat lek kers". Stella Maris zorgt voor suiker, koffie en sigaretten. Van verschillende kanten wordt voedsel gebracht. Over het eten behoeven de Philippijnen dus niet in te zitten. Gezagvoerder D. J. Foote meent: „We hebben het zelfs beter dan de laatste tijd op zee, toen we drie maal daags rijst met zelfgevangen vis kregbn voorgezet." De stemming aan boord is prima. Uit Manilla is nog geen bericht ontvangen, maar men is er dan ook zaterdag pas in geslaagd naar huis te schrijven, waar men was. Wat er met de lading gebeurt is nog niet zeker. Kapitein Foote vraagt zich af, wie het lossen zou moeten betalen. (Van een onzer verslaggevers) CAPELLE Ook burgemeester J. Dijk is er niet gerust op dat het ver keer Bordrecht-Gouda v-v. als de Van Brienenoordbrug is geopend de officieel aangewezen route over de Maasboule vard en door Kralingen zal volgen. Hij toonde zich maandag in zijn nieuwjaars rede beducht voor de gevolgen van de nieuwe situatie voor de afwikkeling van het toenemende verkeer In zijn gemeen te. De hee* Van Dijk wees erop dat ve len, komend van de brug, de nieuwe provinciale weg (Verlengde Maasboule vard) vanaf het Kralingseplein de aan gewezen route zullen vinden naar Gouda en Utrecht. Dit heeft dus tot ge-, ilg dat het verteer door Capelle in korte tijd zeer zal toenemen. Van rijkswege is dat onderkend, stel de de Capelse burgemeester, met ver- keerscomputers zal het verkeer op het beruchte punt Capelseweg-rijksweg 3 worden geregeld. Maar het is de vraag, voegde hij hieraan, toe of ook het kruis punt Bermweg-Kanaalweg (dat alle ver keer vanaf de Verl. Maasboulevard moe! passeren om de Capelseweg te bereiken) het lang zonder verkeers lichten kan stellen. Het ligt in de bedoeling dat langs de hoofdverkeerswegen natriumverlichting zal worden aangebracht, waarmee die wegen zich dan onderscheiden van de routes voor het plaatselijk verkeer, deel de de heer Van Dijk nog mee. ROTTERDAM B. en W. hebben de gemeenteraad voorgesteld een wijziging in de vertveiördenhïg aan te brengen. Er wondt een bepaling aan toegevoegd, dat ook het ten verkoop uitstallen var» wa nen, voorwerpen en stoffen aan boord va» schepen onder venten wordt ver staan. Het venten op schepen is zonder ver- guimiag van B. en "W. niet geoorloofd. In de practij!- jg gebleken, dat moeilijk is te bewijze» of er al of met wordt gevent, bv. in het geval, dat een koopman zijn artikelen uitstalt en wacht tot er een koper komt. De artikelen, die in de verkoopruimten va» zeeschepen, rondvaartboten en tot Winkev ingerichte vaartuigen langs de wal laggesn uitgestald, vallen niet onder de nieuwe bepaling. Hij zei ixT«t in de eerste plaats op het rijk te dr 'an, daar de begroting van vetnfceer en waterstaat en de nieuwe mo- gedij killeden, verschaft door het wegen fonds, een veisneibcte aanleg van. wegen waarschijnlijk maken. Ook vreesde hij njet dat de wegenbouw dootr de provin ciën een achteruitgang zal vertonen. Wél meende die heer Prins, dat door de maat regelen, die de regering heeft getroffen ten aanzien van de gemeenten de we genbouw een aanmerkelijke teruggang te zien zal geven. Ir. Prins ibad niet direct het oog op de stratenaanleg ten behoeve van de nieuwe woningbouw, doch op de nioodzakelijke doorgaande verbindingen in de steden, aansluitende wegen op rijks- en provin ciale wegennet, verbeteringen van hét wegennet en dé aanleg van parkeerter reinen Het is natuurlijk gemakkelijk om de overheid de schuld te geven als de we genbouw achterblijft, maar in een demo cratie als de onze, vervolgde de inleider, moet iedere burger zichzelf realiseren, dat voor het overheidsbeleid tenslotte alle burgers in Nederland verantwoorde lijk zijn. Eien overheidsbeleid, dat de meerder heid der bevolking in Nederland per se niet wil, houdt het hier niet lang vol. Om doze nedien vindt de vereniging van wegenbouwers het nuttig de tentoonstel ling, die in de Trevèszaal door de minis ter van verkeer en waterstaat, mr, J. van Aartsen werd geopend, te houden, omdat zij de toekomstige burger reeds iets bij brengt van een problematiek, waar hij- zich als volwassene, als Nederlands burger, mede verantwoordelijk moet voe- ROTTERDAM In de kelder van een school aan de Katendrechtse Lagedijk is maandagavond de veertienjarige scho lier G. Pos uit die straat, onwel gewor den door koolmonoxyde-vergiftiging. De jongen verving zijn vader, die stoker is en hield toezicht op de centrale verwar ming van de school. Bij onderzoek bleek dat een luchtschuif van de afvoerpijp van de ketel was dichtgevallen. Hierdoor was koolmonoxyde ontstaan. De scholier is voor onderzoek naar het Zuiderziekenhuis gebracht. De kosten van het project zijn als volgt gespecificeerd: Noordelijke havendam 110 miljoen Zuidelijke havendam incl. indamming Maasvlakte 174 miljoen Afbraak Zuiderhoofd en bouw scheidingsdam 6 miljoen Zuigwerk buitenhaven en toegangsgeul15 miljoen Materieel 25 miljoen Voorzieningen scheepvaart 10 miljoen De principiële Instemming van Rotter- dan! met de kostenverdeling betekent niet, dat de gemeente voortaan het vraagstuk van het aandeel van het rijk in de aanleg van de nieuwe havengebie den zal laten rusten. B, en W. menen, dat de normen, die Rijkswaterstaat han teert, niet juist zifn. De definitieve kostenverdeling moet z(jn gebaseerd op de betekenis, die het gehele complex heeft voor de nationale economie. Verder zijn B. en W. van mening, dat de Instanties, die het recreatiegebied op de Maasvlakte gaan exploiteren een even redig deel moeten dragen van de voor rekening van Rotterdam komende kosten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op vier plaatsen in de stad zijn inbrekers de afgelopen dagen weer aktief geweest. Uit «en étalage van den showroom aan de Hiitedijk, zo ontdekte men maandagmorgen, zijn in het week eind een toamsistorradio (merk Sharp) en een verrekijker gestolen. Men was binioeingekiciniien door het stukslaan van een ruit. O Gok door het inslaan van een ruit (ctraadglas) is ia de nacht van zon dag op maandag ingebroken bij een meubalgroothamriel in het Groothan- defcgeböuw aan het Weena. Aan geld is ongeveer tweehonderd gulden meegenomen. Op dezelfde wijze is men binmenge- diorngen in een hout- en trlplexhan- del aan het Hang. waar in het week eind een bedrag va» ongeveer 180 gulden weid gestolen. 0 Door vemieKng van een gLas-isi-lood- raam drong men in die nacht van zondag op maandag een waning aan de Brug. Lefevre de Mbatlgnylaan binnen. In de woning werden alle kasten doorzocht en werd de inhoud over de grond gesmeten. Er wordt, voor zover kan warden nagegaan, niets vermist. ROTTERDAM Op de Nieuwe Bin nenweg raakte maandagmorgen de tach tigjarige W. Timmer, uit de Ruwaard- straat onwel. Hij werd naar het Dijkzigt ziekenhuis vervoerd, waar hij bij aan komst bleek te zijn overleden. (Van een onzer redacteuren) De belangstelling voor de tewater lating was, van de zijde van de Ko ninklijke marine, bijzonder groot. Ook de ministers van defensie, de heer P. S. de Jong, was aanwezig. Een enkele seconde slechts, nadat de fles met champagne tegen de boeg uiteen was gespat, glees de aanwinst van de Koninklijke marine van de helling in de bouwloods in het water van de Nienwe Maas. Doelend op die materieel vice-admiraal P. Cool toen hij de Potvis namens de Koninklijke marine van de werf overnam: Hij treuzelde even, en je zag 'm kijken. Hij dacht: Moet dat nu? Maar de ferme blik van mevrouw De Jong ziende dwong hem. toch in het water te gaan. Hij dacht: Ja, het moet! Ir. B. "Wilton bracht tijdens een korte toespraak, die op de plechtigheid volgde, dank aan de Koninklijke marine voor het vertrouwen in de werf gesteld. Hij her innerde eraan, dat in 1835 onder bouw- nummer 1 voor het toenmalige departe ment van koloniën de raderboot Hekla te water werd gelaten. „Sindsdien zijn door ons voor de marine schepen van zeer verschillende afmetingen en constructies opgeleverd de Potvis is het 152ste schip. De Nederlandse scheepsbouw en onze werf niet in de laatste plaats heeft enorm geprofiteerd van deze ver scheidenheid van opdrachten. Hierdoor is het mogelijk geworden zeer veel nieuwe constructiemethoden toe te passen, waar- me een ervaring is opgedaan die ook voor de koopvaardijschepen van grote betekenis is geweest". Als herinnering aan de doop bood ir. Wilton tenslotte mevrouw De Jong een prachtige gouden broche aan. De Potvis is de derde onderzeeboot gebouwd naar het ontwerp van ir. M. F. Gunning. In afwijking van het conven tionele een-cylinder type bestaat de romp uit drie cylinders. De twee onderste cy linders liggen naast elkaar, de derde I cylinder rust in het midden daar boven. De grootste lengte van het schip is 78.25 meter, de grootste breedte 7.80 meter, de gemiddelde diepgang 4.95 me ter en de standaardwaterverplaatsing 1190 ton. Het aantal man-uren voor de bouw is ongeveer gelijk aan dat van een 65.000 tons tanker. TOKIO Volgens radio-Seoel worden ongeveer 250 Zuidkoreaanse vissers op 24 boten voor de Koreaanse kust vermist na stormen die zondag en maandag heb ben gewoed. Er bestaat weinig hoop, dat de vissers de stormen hebben overleefd. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De gemeentelijke dagvakschool voor kapsters en kap pers heeft (eindelijk) een passend on derkomen. In het schoolgebouw aan de Overijsselsestraat zijn de twee bo venste verdiepingen verbouwd en in gericht voor een functioneel kappers- onderwijs. Wethouder R. Langerak (onderwijs en volksontwikkeling) verrichtte vanmorgen de officiële opening. Sinds september is het schooigedeeite al in gebruik, maar tot voor dinsdag was de accommodatie nog niet toereikend. De heer C. H. S. Ladage, directeur van de nieuwe school, kon nu dan ten sloite toch de genodigden begroeten, en wel in het express.elokaal van de school op de derde verdieping. Deze étage bevat ver der nog twee praktijklokalen, die geheel het interieur van een kapsalon hebben. De tweede .verdieping bestaat uit drie theorie-lokalen en een kantine. Wethouder Langerak belichtte in zijn openingsrede de taak van de dagschool: niet alleen het geven van vaktechnisch onderw.js, maar ook het verstrekken van een brede algemene ontwikkeling. „De kapper of kapster moet, tijdens het vrij langdurige contact dat hij heeft met zijn klant, ook over iets anders kunnen pra ten dan over de weersgesteldheid en de was en de heer G. Olsthoorn, lid van de oord". De huisvesting in de Overijsselsestraat is overigens maar voorlopig. Wanneer de scholenflat voor het Nijverheidsonder wijs aan de Schiekade over enkele jaren gereed zal zijn wacht de school daar een definitief onderkomen. Aan de opleiding zijn zes ieraren en 63 leerlingen verbonden. Er zijn uitbrei dingsplannen voor de opleiding tot het verkrijgen van het patroontsdiploma. De heer G. Szegedie,- directeur va» de derde technische school aan de Hillevliet waar de heer Ladage tot nu toe leraar was ,en de heer G. Olsthoorn, lid van de adviescommissie wensten tijdens de bij eenkomst de heer Ladage geluk met zijn nieuwe school. Nadat hij de kappersvaksehool officieel had geopend, liet wethouder Langerak zich deskundig voorlich ten over de diverse dameskapsels. ROTTERDAM Het vooronderzoek in de moordzaak-Jessie Gibson wordt over enige dagen afgesloten. De onge- hnwde Rotterdamse zeeman H. W. P. zal waarschijnlijk half februari voor de rechtbank komen. Hf} wordt ervan verdacht eind april vorig jaar In het Schotse plaatsje Grangemouth de 34- jarige wasvrouw Jessie Gibson te heb ben gewurgd na haar te hebben aan gerand. De officier van justitie, mr. j leden van het rapport-Lieftinck. P. A. H. Bos, zal hem doodslag ten laste leggen. Verder zal P. terecht moeten staan voor twee in de Maasstad gepleegde diefstallen. De zeeman was al opge sloten, toen hij ervan werd beschuldigd de vrouw te hebben gedood, P. heeft tot nu toe hardnekkig ont kend. DEN HAAG Mr. Ch. M. J Moons, advocaat-generaal bij de Hos! Raad. heeft geconcludeerd tot verw«s! ping van het beroep in cassatie van d. 41-arige C. S. te Wassenaar, directe»- van een havenbedrijf te Rotterdam tegen een arrest van het Gerechtshof té Amsterdam van 12 oktober, waarbü S werd veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf onvoorwaardelijk en een geldboete van 26.600 gulden wegens 1 lastingontduiking. Op 5 mei van 'het vorige jaar vernie. tigde de Hoge Raad een arrest van. het Gerechtshof in Den Haag, waarbij S tot vier maanden gevangenisstraf voor waardelijk en een geldboete van 26 806 gulden was veroordeeld. Verder verwees het college de zaak naar het Gerechts hof te Amsterdam. Ook de arresten waarbij twee andere directeuren van hetzelfde havenbedrijf wegens belasting. ontduiking werden veroordeeld, werden toen vernietigd met verwijzing van de zaak naar het gerechtshof in de hoofd stad. Ook deze directeuren werden te Amsterdam veroordeeld. Een van deze twee ging niet in cassatie. De andere wel maar hij trok het beroep in cassatie later in. De Hoge Raad zal 9 februari arrest wijzen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het regeringsbesluit om het pakket aandelen Breedband N.V. te verkopen aan de Hoogovens zal op 2 februari in de Senaat, bij de algemene financiële beschouwingen worden besproken. Ir. Vos (soc.) vroeg inzage voor de In het Britse stadje Shrewsbury- is een trein met ammunitie en vee na ontsporing tegen een seinpost opge reden, waarin zich de wachter be vond. De man was op slag dood. Ma chinist en stoker moesten uit hun ca bine bevrijd worden en naar het zie kenhuis worden gebracht LONDEN Een op de zeven kinderen, die tegenwoordig in Londen worden ge boren. is onwettig, aldus dr. A. B. Ste ward van de Londense medische dienst. Dit aantal is volgens hem tweemaal zo groot als het nationale gemiddelde van onwettige geboorten in Engeland. Als reden hiervoor heeft hij genoemd het grote aantal ongehuwde vrouwen, de impopulariteit van- het huwelijk onder de immigranten en de toevloed van zwan gere meisjes, die in de grote stad anoni miteit zoeken. Meer dan tweeduizend personen zijn maandagavond dakloos geworden door een hevige brand, die naar schatting 500 woningene, bijna e helft van het totale aantal van Moto-Machi op het Japanse eiland Osjima, in de as legde. Osjima ligt ongeveer honderd km ten zuiden vati Tokio. Dinsdagochtend vjager. Japanse vliegtuigen met reddingsploegen en hulpgoederen over de smeulende ruïnes. Er is geen melding gemaakt van doden of gewonden, maar honderden mensen zoeken in de puinhopen naar de resten van hun bezittingen. Ook ver scheidene grote kantoren ziin in vlam men opgegaan. Het Nederlandse Rode Kruis zal don derdag per KLM 2.000 dekens versturen naar de Japanse zustervereniging ten be hoeve van de slachtoffers De verzending kan op zo'n korte ter mijn geschieden door middel van be langeloze medewerking van de KLM. (Van onze rechtbankverslaggever) Een sieraad met briüant is de stille wens van elke vrouw.Enwatis mooier,eleganter, luxueuzerdan een horloge,bezet met fonke lende brillantjes? Een geschenk dat haar gelukkig maakt, telkens als ze ernaar kijkt! wit gouden horloges met brillant vanaf 700.- edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 tel. 116670 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdam MADRID De Spaanse industrie zal zeventig supersone straaljagers van het type F-5-L bouwen in samen werking met de Amerikaanse North rop Aviation Company, zo heeft het Spaanse ministerie voor de lucht macht medegedeeld. AMERSFOORT Ir. J. Bulens de directeur van het gereformeer de jeugdcentrum „De Witte Hef' wil zijn functie neerleggen. Hij heeft het bestuur van de Bond van Gereformeerde Jeugdvereni gingen verzocht hem ontslag te verlenen. Op de vergadering van zaterdag is hem dit ontslag eervol verleend per 1 sptember 1965. Zaterdag heeft het bondsbestuur ook een delegatie van 15 jongeren ontvan gen van de Rotterdamse vereniging „Hebt de waarheid in den vrede lief". Deze jongeren hebben een manifest overhandigd waarin zij zeggen als lid van de bond te willen terugkeren, maar ook de bond oproepen de oude paden van Vonkenberg, de stichter van deze bond, weer te gaan bewan delen. Na een gesprek van een half uur beloofden de Rotterdamse jongeren zich te bezinnen op de vraag hoe zij in het kader van de huidige doelstelling kun nen terugkeren. De jongeren zullen in de komende weken beslissen of zij al of niet onder bepaalde voor waarden het lidmaatschap van de bond weer zullen aanvragen. Dit jaar houdt de bond van Gere formeerde Jeugdverenigingen weer een eigen bondsdag op hemelvaarts dag. Deze wordt gehouden in Hilver sum in de Expo-hal. Een commissie is reeds bezig met de voorbereidingen van deze dag die weer een feestelijk karakter zal dragen. Het is niet onmogelijk dat de dag in het teken van de bevrijding zal staan, daar het in mei twintig jaar geleden is dat Nederland verlost werd van de Duitse onderdrukking. ROTTERDAM In de Steven Hoogendijkstraat heeft zich maan dagavond een familiedrama afge speeld. De negentienjarige classi ficeerder A. F. H. heeft zijn vier maanden oude dochtertje ernstig mishandeld. Bij zijn thuiskomst had de classi ficeerder ruzie gekregen met zijn zestienjarige vrouw. De vrouw ging na de woordenwisseling de hond uitlaten. Het dochtertje lag toen in bed te slapen. Bij haar thuiskomst trof de vrouw de baby echter liggend in een stoel aan, met schaafwondjes aan beide wangen en een vervormd schedeltje. De man lag in bed. IJiings heeft men het kind naar het Bijkzigtziekenhuis vervoerd. De politie heeft H. als verdachte van zware mishandeling in het hoofdbureau ingesloten. De classificeerder verklaarde, dat hij eerst het meubilair in de kamer omver had gegooid. Hij had daarna zijn dochtertje, dat hjj in zijn bed had aangetroffen, met zijn vuisten bewerkt. Be meeste klappen waren op het hoofdje terecht gekomen. Na de mishandeling had hjj de baby in een stoel neergelegd en was zelf op bed gaan liggen. (Van onze Leldse redaktie) NOORDWIJK Bij het maken van gehakt in het slagersbedrijf van de firma Van den Berg is de 24-jarige ehef-worst- maker Filippo uit Katwijk met zijn rechter hand gisteren bekneld geraakt in de gehaktmachine. De hand werd boven de pols afgerukt. De man is naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. Politie en arbeidsinspectie stel len een onderzoek in naar de toedracht van het ongeluk. Maar nar. Van der Spek zelde daar bij, dat niet alleen De G. schold heeft aan de ramp in juni, toen de eeuwen oude historisch zeer waardevolle Her vormde Kerk is afgebrand. Met schuld belast achtte mr. Van der Spek ook de president-kerkvoogd der Her vormde Gemeente Haastrecht, die ais opdrachtgever heeft verzuimd, de ge meentelijke autoriteiten van Haas trecht ende brandweer van die ge meente in te lichten, dat de loodgieter aan kerk en toren moeten werken. Was een dergelijke waarschuwing ge geven, dan had de brandweer maatre gelen kunnen nemen en dan zu de loodgieter waarschijnlijk onder des kundig toezicht hebben gewerkt. En evenzeer achtte mr. Van der Spek schuld aanwezig bij de werkge ver van De G., die óók niests had gedaan om vooraf te waarschuwen en die zelfs de G. had opdracht gegeven tot toepassen van loderit, dat door getuige-deskundige P. C. H. Canterw van de Haagse recherche voor dit werk als ondeugdelijk e» zeer gevaar lijk was gekenschetst. De G. had gewerkt met een gasoline- blaaslamp. Loderit bestaat uit mastiek tussen twee lagen andere stof. Met de lamp werden stukken loderit aaneenge- last. Daarbij was het riet van de dakbe pleistering in brand geraakt En daarna was er geen houden meer aan: de kerk en de toren, beide historische mnumen- ten, gingen geheel verloren. Een steun beer van de toren viel op een nabij de kerk gelegen woning. De chef van de Haastrechtse brand weer, de heer W. C. Roubos, was even eens als deskundige gehoord. Hij wist d er aan de kerk was gewerkt, maar was er nooit vnan op de hoogte gesteld, dat er op de rampdag loodgieterswerk zou worden gedaan. Met het herstel van de kerk is nu nog niet begonnen. Waarschijnlijk zal men dit jaar begin nen met de toren. De G. gaf zijn schuld ronduit toe. De vlam van de brander was te groot Er waren geen voorzorgen genomen. Er was, direct na het uitbreken van de brand, geprobeerd water boven op de steiger te krijgen. Tijdens vooronderzoek had De G. ver wacht „er zes maanden voor te zullen krijgen".Er stond die dag een kalme oostenwind. Bij het vooronderzoek was er gespro ken over één emmer water als voorzorg, Maar die verklaring had De G, terugei- trokken „Die verklaring vond ik kinder achtig en onwaardig". De G. had kilometers dakgoot gelegd en nooit aan de mogelijkheid van brand gedacht Hij gaf toe. dit altijd fout U hebben gedaan. De president, mr. A. R. Jolles „Heeft uw werkgever zich ooit te. genover u uitgelaten over het feit. dat hij zich eventueel medeverant woordelijk gevoelt? Heeft uw chei iets gezegd, over een bijdrag zijner zijds in het betalen van een boete? Vijfhonderd gulden is heel wat meer dan een weekloon!" De G.: „Dat is nog nooit ter spra ke gekomen". Uitspraak over veertien dagen»

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2