Mensen met ervaring ondraad kiezen in ROTTEfcDAM AGENDA H. A. Brokking: nationale zaak in geding B. en W.: NIEUW RIOOL AFDOENDE OPLOSSING A.R.-Kiesvereniging had moeilijk jaar VOO /i V M Spelend (bronzen) kind Voorzitter AR-Centrale Rijnmond sprak voor AR-Kiesvereniging VERMEULEN Kandidaten voor Rijnmondraad van a.r. Schiedam Maar omvil maakt werk onmogelijk f^fnkBP Kwestie-riolen Vlaardingerdijk Meer geld en meer jeugd nodig! OPRUIMINGSTIP no.1 8,10 Oranje-Garde houdt bondsvergadering Sloop panden aan Wij tili aven Burgerlijke stand Koningin naar congres in Rotterdam Voor ruim 400 aan rookwaar gestolen Alg. Fotokring zag bondscollectie Voor Willemstunnel Dokter Schaaf legt praktijk neer Presentiegeld leden stembureaus hoger DË ROTTERDAMMER VLAARDINGEN - Tel. 2075 Afwachten Veel vragen Vijf jaar beter DONDERDAG 14 JANUARI 1965 Verzakkingen en breuken favpn melanse Een uitge bakken: ™P-gzeaec„toegev«gdar de HEER BURGEMEESTER DAN TOCH EENZAAM WONDERLIJK VERMOEDELIJK zal, al» ai les race uit, de dr. Daniel den Hoed Kliniek aan de Groene Hilledyk in Rotterdam-Zuid begin juni officieel worden geopend. Zekerheid inerorec is er niet. Nadat begin november de eerne patiënten voor de rlteuma-afdeling naar dit nieuwe ziekenhuis werden over gebracht, rallen maandag de eerste patiënten roar de afdeling van het Rotterdams Radio Therapeutische Instituut volgen. Vandaag j« namelyk de eerMe bestralingskanser (uaarvoor Philips de apparatuur leverde) gereedgekomen. In de kelder van het im- po«antc gebouw aan de Groene Hilledijk sordt op het ogenblik de laatste hand ge legd aan de zogenaamde linac (lineaire versneller), pronkstuk van de bestraling», apparatuur. De wanden van de ruimte waarin het apparaat 'taal, gijn een meter dik. Ook de plafonds en de deuren ryn gepantserd. Dat i- nodig ter bescherming van patiënt en röntgenoloog. Het apparaat, dat voor f 600.000 is verreken! en ge» ton weegt, is het eerste van dit type dat op het vasteland van Europa ral worden gebruikt. De aanschaf is mogelijk gemaakt door be langrijke «teun van het Koningin Vilhel- mina Fonds. Een ander kostbaar apparaat («amen met de linac anderhalf miljoen gulden) ia de „betatron.". Als extra plafond beveiliging fungeert een plaat van twee ton lood met daar boven een barietbetonnen plafond van een halve meter. Verder heeft het R.R.T.I. de beschikking over de Cobalt- bron die nog staat opgesteld in het Berg- wegriekenhuB maar binnenkort naar de Dr. Daniel den Hoedkliniek zal worden overgebracht. Overigens aai het gebouw van het H.R.T.I. aan de Bergweg nog geruime a tijd in gebruik blijven zolang er nog patiënten onder behandeling zijn. i i ALHOEVTEL vele zalen en kamers nog s moeten worden afgewerkt, is toch te licit dat het karakter van de Daniel den 1 Hoedkliniek zeer vriendelijk is. Niet alles is wit geverfd. Er is ruim gebruik van s kleur gemaakt, ook op de ziekenkamers. Enkele bijzonderheden, zijn wel: de buizen. post, waardoor niet alleen recepten, maar r ook flesjes of doosjes met medicijnen kun- s nen .worden rondgezonden. Verder heeft iedere patiënt .een rondspreekinstallatie. f Als de -patiënt belt, kan hij of zü onmid- j dcllijk de wensen via de installatie bekend j maken aan de verpleegster, waardoor extra j lopen wordt voorkomen. Ook kunnen hier- door de gvmnastieklesseu voor bepaalde rheumapatiënten worden geleid, hoewel daar ook aparte zaaltjes voor zijn. Er is voor i de 150 rheumapatiënten aan wie de kliniek ruimte biedt, zelf» werlc voor tien heü- i gymnasten-masseurs. De keuken is mgerichi volgens het „dri-heat systeem" waardoor de patiënten htm voeding, al of geen dieet, en zelfs met een keu* uit twee verschillende maaitijden, warm krygen en dat bovendien 1 gedurende een unr goed warm blijft. Alle i patiëntenkamers (150 voor de Rheuma- stichting, 120 voor de Stichting RJR.TJ.) liggen aan de zonzijde. Ee.n uit vier verdie pingen bestaand zusterhuis, waarin ook complete woningen voor gehuwde artsen en enkele flats voor hnofd- en eerste verpleeg, sters zijn aangebracht, voltooit het geheel. De inrichting van het gehele complex zal 22 miljoen gulden bedragen (de eerste be groting was twaalf miljoen). |?RNST, de dertien jaar oude orang-oetan, de eerste orang-oetan die in diergaarde Blydorp werd geboren, vader van de be kende orang-oetan Tom, is woensdagmiddag grslorven. Het medicament, dat ook andere mensapen die aan de tropische huidinfectie leden is toegediend, heeft hem niet ge holpen. Morgens werd zijn toestand zorg- wekkend genoemd, er bestond levensgevaar. Desondanks bleef de hoop, dat hy toch nog heter zou worden. Zijn toestand verslech terde echter met het uur- en kort na de middag stierf hy. Met chimpansee Zita en orang-oetan Peek gnat het iets beter. Ze zyn oog flink ziek, diaar het levensgevaar is ge weken. Alsof ze het aanvoelen, dat'hntt gezondheid, mede afhankelijk is van het nieuwe medicament zo trouw en zonder protest nemen ze gcregld het drankje in, dat hun verzorger hen op een lepel pre senteert. Modem en degelijk FRANSENSTR. 9 WAALSTR. S8 ROTTERDAM Koningin Juliana zal zaterdag 8 mei het vierde lustrumcongres Van de Rond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers in de Ahoy-hal bij wonen. on dagelijks Dagblad „DE ROTTERDAMMER", bchiedamse redactie Lange Kerkstraat o2, teL 26 39 54 (b.g.g, 1155 88 toestel 52 Jia 18 uur alleen voor redactionele aan gelegenheden 19 58 85). Agentschap: J. v. Gogh, Dr. Zamenhof- straat 139a, tel. 15 24 00. Klachten bezorging: Agentschap (adr. zie boven) dag. van 18 30—19.30 uur. Belangrijke telefoonnummers; Alarm Politie 26 46 66, alarm brandweer 26 9123. darm G.G. en G.D, 26 92 90. Woord voor de dag: Bijbellezing en overdenking, tel 141000. Apotheek: Nieuwland, Dr. Wibautplein 17, teL 26 75 32. (Van een onzer verslaggevers) CCHIEDAM Met bijzondere interesse hebben de leden van de A.R.-Kiesvereniging „Neder land en Oranje" woensdagavond in de bovenzaal van het Gerefor meerd Jeugdhuis het betoog be luisterd, dat de heer H. A. Brck- king in zijn funktie als voorzitter der A.R.-Centrale Rijnmond heeft gehouden en waarbij deze sprak over het onderwerp: „Het Rijn mondgebied en de verkiezing van de Rijnmondraad. Het was dan ook jammer, dat niet meer jeugdigen de heer Brokking hebben gehoord, want ook zij zullen op woensdag 2 juni hun stem moeten uitbrengen voor de 81 te kiezen leden van de Rijnmondraad. Van deze 81 leden zal R-otterdam twee-derde leve ren en de overige 27 komen van de andere gemeenten. Aanvankelijk zou den de 24 burgemeesters der aange sloten gemeenten de bestuursraad vormen; maar daarvan Is men later afgestapt. Buiten deze 81 leden zal een voorzitter gekozen worden, die alleen maar een adviserende stem zal hebben en die door de Kroon zal worden aangewezen. Het is zaak, aldus de heer Brokking, dat mensen gekozen worden, die een bestuursfunktie hebben, dus mensen met ervaring. De taak van de Rijn mondraad is bijzonder omvattend. De heer Brokking heeft enkele facetten opgesomd: de woningbouw» de haven- belangen, het vervoer van personen en goederen, de bestrijding van de ver ontreiniging van bet water en de lucht. Bat dit geen sinecure is zette hfj dui delijk uiteen en er worden straks leden gevraagd die niet alleerf wijsheid en geduld bezitten, maar vooral een goede visie op de ïtljnmondbelangen. Het eerste jaar kan nog weinig con creets verwacht worden, zodat afge wacht moet worden hoe de raad zal gaan functioneren. Laat het geen Rotterdamse aangelegenheid gaan worden, want dit Is een nationale zaak. Zelfs kan men het Rijnmondgebied internationaal bezien. Het Rijnmondplan, dat in 1956 door de burgemeester van Rotterdam naar voren werd gebracht, vond zijn oorzaak in de. geweldige naoorlogse financiële expan sie, die geiijke tred moetst houden met de ontwikkeling van de industrie. De scheepsrepacatte, de oliehandel e,d. maakten een tijd van hoogconjunctuur door en het stond vast, dat met gezamen lijk overleg en een goede coördinatie veel meer bereikt Zou worden, dan dat Iedere gemeente voor zichzelf zoo gaan bandelen. Voorbeelden uit het buitenland zijn hiervan voldoende te geven. De heer Brokking hield zijn betoog aan de hand van kaartjes van de streek plannen in het gebied. De kans Is niet uitgesloten, dat de plannen zich in de toekomst ook gaan uitbreiden naar het zuiden in de richting van het Haring vliet Het Westland zal vermoedelijk on aangetast blijven. De professoren Prins en Simons te Rotterdam hebben een •apport uitgebracht, waarin adviezen werden gegeven, hoe het Rijnmondplan het beste uitgewerkt kan worden. De voorzitter van de A.R. Kiesvereni ging te Schiedam, de heer J. van Kat wijk gaf daarna enige toelichting, vooral ook over de mogelijkheid tot samenwer king tussen AR en CH, die immers ook in Schiedam bestaat. Toen het moment aangebroken was, dat de aanwezigen vragen konden stellen, kwam duidelijk aan het licht, dat er nog vele probiemen rond Rijnmond bestaan. Raadslid M. Eykenaar stak- van wal met vragen over de richtlijnen bij de kandi daatstelling, over de bevoegdheid van de Rijnmondraad, over de zittmgstijd (één jaar is wel wat kort), over de Wet gemeenschappelijke regelingen en over de woonplaats van de door de Kroon aan te wijzen voorzitter. De heer J. J. Knook vroeg of een aangesloten gemeent zich nog kan terug trekken, zoals Maasland eerder deed? De heer G. Wagenaar zat nog met de moei lijkheid wat nu de werkelijke taak van Rijnmond Is en hoe het contact precies Is met de gemeenten? Mr. Joh. Knape vroeg of men ook gebruik gaat maken van de bestaande diensten, en of de Kijmuondplannen niet betekenen een soepeler vorm van annexatie. De ch-bestuurder W. A. Poot, die met de c.h. Raadsvertegenwoordiger G. Westerveïd deze vergadering als gast bijwoonde, vroeg de financiële konse- kwenties en mevrouw H. Knook-de Jong vroeg of de te verkiezen leden niet specialisten behoren te zijn. De heer Brokking was het in principe met de heer Eykenaar eens, dat het juist is om mensen met een bestuursfunctie te kiezen. Hij vond een zittingsperiode van vijf jaar ook beter dan één jaar wat men van plan is in eerste instantie Dat plannen als de spoorlijn in Be- neluxverband herzien zouden worden door de Rijnmondraad hield hij voor nagenoeg uitgesloten. De voorzitter zal zo mogelijk in het Rijnmondge bied moeten wonen, dat is wel ge wenst. Gemeenten die zich hebben aangesloten kunnen niet meer terug, dit is wettelijk vastgelegd. Tussen het bestuur van de Raad van Rijnmond en B. en W. van de gemeenten zal een goed kontakt moeten zijn. Bij de verkiezing van de kandidaten hebben we mets aan „kleurlozen" maar moet ge zocht worden naar bekwame personen. Pagina 3 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De verkiezing van de voorlopige kandidaten voor de Raad van Rijnmond kostte woensdagavond na elf uur nog de nodige moeite in de geani meerde vergadering van de AR -Kies vereniging „Nederland en Oranje" m het Geref. Jeugdhuis, Niet, dat men geen kandidaten wist, maar wel, omdat de leden liever meer tijd van voorbereiding hadden gewild. Voorzitter J. van Kat wijk deelde evenwel mee, dat men niet eerder kon vergaderen en dat de namen zo mogelijk vóór 15 januari 1965 moe ten worden ingeleverd bij de A.R-Cen trale Rijnmond, die de groslijst van de kiesverenigingen daarna zal „zeven" zo dat uiteindelijk 50 namen zullen over blijven, die dan geleverd kunnen worden door 55 kiesverenigingen in het Rijn mondgebied. Er werd ook als bezwaar naar voren gebracht, dat men voldoende tijd moet hebben om de eigenschappen en hoeda nigheden van de te stellen kandidaten ampel moet kunnen bespreken. Tenslotte zullen de kandidatenlijsten met argumen ten waarom men deze koos, gepaard moeten gaan. Er komt evenwel later nog een speciale vergadering, waarop de le den gelegenheid krijgen de definitieve kandidaten te kiezen. Er werden verscheidene namen naar vorèn gebracht, o.a. die van de heren A Hoek, P. Mak, wethouder W. v. Schoo- neveld, L. v. Pelt (voorzitter besturen bond), scheepsbouwer Cornelis Verolme V), F. Sterenberg, J, Vijfwinkel, J. Knook en mr. Joh Knape, maar uitein delijk viel de keus toch op de Vlaardmg- se wethouder M H L. Weststrate, ge meenteraadslid ïr. K. J. J. Dommicus, gemeentesecreatris mr. M J. Blok, L. C. Schneider, J v. Katwijk, drs H. J. Schneider, J. v. Katwijk, drs. H. J, Molenaar en ir. G A. Coppoolse. ROTTERDAM In een café aan de Veemarkt heeft men zich in de nacht van dinsdag op woensdag door verbreking van een. raam toegang verschaft. Er wordt voor circa 400 aan sigaren en sigaretten vermist «1 verder nog twee flessen drank en een ring met sleutels. (Van een onzer redacteuren) SCHIEDAM Slechts de aanleg van een nieuw riool op een "andere plaats, achterin de tuinen, zou af doende oplossing vormen voor de pro blemen met de riolering bij de pan den aan de Vlaardingerdijk, tussen de Nieuwe Haven en de Fabristraat, zee- gen B. en W. Gedateerd 13 jaouarl geeft het college antwoord op vragen van de raadsleden B. E. Collé (comm.) j H, Simons fsoc.) en G, P. Verhulsdonk (lib.) over deze zaak, gesteld per brief van 18 december. Gevraagd was o.a. of B. en TV. menen dat hier sprake Is van een onhoudbare toestand, mede gelet op de volksgezond heid en welke oplossingen kunnen wor den genomen. B. en "W. 2eggen dat de gebreken hen al eerder bekend waren. Op 25 novem ber 1964 werd machtiging verleend in de gebreken te voorzien. Ais gevolg van personeelsgebrek en het niet aan wezig zijn van het benodigde materiaal kon de aannemer niet direct aan het werk gaan. Het werk is nu in uitvoe ring. Sprake is hier inderdaad van een zeei ongewenste toestand. Maar het ontbreekt de gemeente aan machtsmiddelen om aan de eigenaren voor te schrijven een nieuw riool aan te doen- leggen. Besprekingen, die hierover reeds 111 1958 werden ge voerd hebben met tot resultaat geleid door gebrek aan medewerking van -enke le der eigenaren. Tot slot zeggen B. en W. nog tei toelichting: „Het gaat hier om een parti culier riool van ongeveer 200 m lengte, ustm waarop 37 panden zijn aangesloten; door de slechte ondergrond komen verzakkin gen en breuk meermalen voor. Daarnaast komen herhaaldelijk verstoppingen voor wegens onoordeelkundig gebruik van het riool. Wanneer de gebreken niet direct door de eigenaren worden hersteld, treedt de gemeente op. In 1963 en 1964 is dit vijfmaal geschied. De moeilijkheid is, dat in zo'n lang riool de kans op gebreken vrij groot is en lokale verstoppingen voor de overige Panden" overlast opleveren. Dit is niet anders te verhelpen dan door een regel matig efficiënt onderhoud. Dit wordt wel bemoeilijkt door het ontbreken van een gemeenschappelijk achterpad, zodat alle materialen door de woningen heen moe ten. Een andere moeilijkheid is, dat voor herstellingen de medewerking van alle eigenaren van deze 37 panden nodig is. Overigens doen zich hij dat onderhond geen bijzondere technische problemen voor. Wij zullen voortgaan met het han teren van de ons in de woningwet gegeven bevoegdheden om de overlast zoveel mogelijk te voorkomen dan wel bij optreden ervan zo snel moge lijk te verhelpen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Leden van de Algemene Fotokring (AFK) zijn woensdagavond m het gebouw voor christelijk sociale be langen bijeen geweest voor de jaarverga dering en om daarna een bondscollectie van een dertigtal zwart-wit-foto's te be studeren en eventueel te bekritiseren. Tijdens het huishoudelijk gedeelte bracht voorzitter J. J. H. Paardekam dank aan de aftredende penningmeester de heer J. J. Eggelmeijer, waarvoor in de plaats werd gekozen de heet' J. Wij- tenburg Woensdag 27 januari volgt de tweede contactavond van dit jaar, die een zoge naamde werkavond zal worden. Bijzonder mooie 30 -cm langspeelgrammo- foonplaat met 12 geestelijke liederen ge zongen door koren en in samenzang. Gordt U aan O God van hemel, zee en aard God is mijn lied God is tegen woordig Slaap mijn kind Wunder- barer Kontg Ambrosianischer lobgesang Agnus Dei Kyrie Eleison Merck toch hoe sterek Beati merlin Der Hirte Israels. NU SLECHTS „TELEFOONNUMMER GEWIJZIGD IN 240443." PpjA, we zitten er mee. Of liever, we zitter er zonder! Schiedam heeft geen burgemeester en dat is een dankbaar onderwerp van gesprek, zowel van „the men in the street" als in de kolommen der dagbladen. Je kunt er kort of lang over praten, maar het fijne weet dan ook niemand. Nou ja, niemandergens in Den Haag zijn er vast wel hoge figuren, die zo hun gedachten laten gaan voor het opstellen van een voordracht. En die allerlei figuren polsen, -want dat is nodig: er dient eerst te worden gepolst. Als dan de polsen gevoeld zijn en de kloppingen geteld, kan het ja of nee worden verstrekt aan de hoge figuren. Dat gaat allemaal in geheimzinnigheid en men kan dat begrijpen, want wie zou er voor voe len dat zijn naam, steeds over de tong gaat, terwijl hij niet eens weet of hij zo'n aanzoek wel zal overwegen laat staan aanvaarden? Tl/JAAR ja, af en toe schrijven de kranten toch en publiceren zij namen en dat niet iedereen dat leuk vindt is duidelijk. Dat daardoor men sen er vanaf zouden zien wordt wel eens gesteld en dat wil er nu bij ons niet zo goed in, het spijt ons wel... De televisie heeft ook al uitzendingen gewijd aan de burgemeestersvakata res van vele grote plaatsen als Rot terdam, Schiedam, Gouda, Delft Dor drecht. Waarmee we maar willen zeggen dat zulke feiten nu eenmaal niet anders dan onder de aandacht van het publiek kunnen worden ge bracht. In onze tijd is^er publiciteit voor alles als gevolg der snelle ont wikkeling die massacommunicatie middelen doormaken, dus ook voor d* burgemeester. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voordat op de le denvergadering van de A.R.-Kies- vereniging „Nederland en Oranje woensdagavond in het Gerei. Jeugd- huis de heer H, A. Brokking het Rijnmondorgaan en de verkiezingen daaromtrent besprak, werd het huis houdelijke gedeelte van de vergade ring In anderhalf uur tijd afgewerkt. Daaruit bleek wel, dat deze kiesver eniging een moeilijk jaar achter de rug heeft en dat het hard nodig is, dat zich vooral jeugdige leden aan melden, alsmede dat er meer finan ciën zullen moeten binnenstromen. Voorzitter J. van Katwijk stond in zijn openingswoord stil bij het mede arbeiderschap Gods, dat velen binnens kamers willen verwerken, maar dat men ook naar buiter. uit mag dragee. „Voor Christenen geldt: Beter een Bondeling dan een vondeling", aldus de heer v. Katwijk, die besloot met een oproep om geestverwanten mee naar de vergaderingen te brengen, waarbij hij de wens uitsprak dat men morgen al aan het werk zou gaan. De wegens het tussentijds aftreden van da heer G .H. Veen tot nieuwe secretaris benoemde heer W. van Havens memo reerde ia zijn jaarverslag de verdiensten van de heer Veen als secretaris, de matige opkomst op de laatste ledenver gadering (is de televisie hiervan de oor zaak?), de goede samenwerking van het bestuur met de statenkieskring. In 1964 ontvielen elf leden aan de kiesvereniging, waarvan met nam© het trouwe lid wijlen H. de Blots werd genoemd, die een voorbeeld was voor vele jongeren. Gaarne zag de 66-jarige heer W, van Havens, dat het ledental werd opgevoerd, waarbij hij vooral aan de nieuwe wijk Groenoord denkt. „Ze gen© onze God onze arbeid, die wij willen verrichten om ons volk nog op te roepen tot de waarachtige dienst van Hem en moge dat strekken tot eer van Zijn naam." Penningmeester S. J. Rosman gaf la zijn jaarverslag ook al te kennen, dat 1964 geen gunstig jaar was, althans be zien in verband met de uitgaven die bij de verkiezingen komen. Weliswaar was er een batig saldo, maar de verkiezings propaganda kost zoveel, dat de kas daar voor straks ontoereikend zal zijn. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat in de vacature van de heer P. Dubbeldam werd gekozen de heer L. van Veelen (18 stemmen), in die van de heer G. H. Veen werd W. J. Buurman geko zen (15 stemmen) en de heer A. Verkade volgt met 16 stemmen (na herstemming) de heer A. v. Woerkom in het bestuur op. (Van -een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Zaterdag zal de Bond van Chr. Oranje Jeugdverenigingen „Oranje-Garde" in Nederland te Schie dam zijn bondsvergadering houden. De bijeenkomst begint om 14.30 uur in het troeplokaal van vendel Schiedam, Rot- terdamsedijk 293. De agenda vermeldt o.a. een openings rede van de voorzitter, de gebruikelijke verslagen, een voorstel om de bondsver gadering op een gehele dag te houden en besprekingen van te voeren acties. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Uit het fonds „Aankoop en Kunstbezit" heeft de gemeente Vlaardingen onlangs twee kleine, maar zeer fraaie bronzen beeldjes aangekocht. Het zijn een „zittend jongetje" en een „treurende vrouw". Zoals wij reeds dinsdag in ons arti kel „Artistieke stadsverfraanng" heb ben gemeld is het jongetje gepiaat:. m de groenstrook voor de houten nood- school aan de Flons de Vijfdelaan, waarin thans de meuwe De Savormn Lohmanschool tijdelijk is onderge bracht Wethouder H. K. van Minnen werd getro.Ten door de eenvoud en schoonheid van deze beide bronzen beeldjes, toen hij vorig jaar zomer in Oldenbroek een tentoonstelling van werken van Neder landse, Belgische en Luxemburgse kuns tenaars bezocht. De gemeente wist op beide werken beslag te leggen. Het jongetje is een schepping van de Belgische kunstenaar Jean Decour Als de De Savornin Lohmanschool straks, dieper in de Westwijk, een eigen gebouw krijgt, zullen de scholieren dit vriendje vast wel willen meenemen. Het ongeveer even grote beeldje „treu rende vrouw" is bestemd voor de Alge mene Begraafplaats. In de kamer van wethouder Van Minnen wacht het op het ogenblik nog tot daar de sokkel klaar ROTTERDAM Voor de bouw van de WiUems- en spoorwegtunnel moeten aan de Wijnhaven nog vier panden worden afgebroken. Het college van B, en W. stelt de gemeenteraad voor, de gebouwen te onteigenen, omdat het er niet naar uitziet, dat ze langs minnelijke weg kun nen worden verkregen. Met de onteigening zal een bedrag van anderhalf miljoen gulden zijn gemoeid. Met de N.S. zal de gemeente onderhan delen over de vraag, wie uiteindelijk dit bedrag betaalt. De grond, waarop de vier panden staan, is nodig voor de aanleg van toe gangswegen naar de Willemstunnel. ROTTERDAM Dokter H. A. C. Schaaf, kinderarts en geneesheer-direc teur van het St. Franciscus Gasthuis, heeft zijn practijk neergelegd. Zaterdag 23 januari zal hij 's middags van drie tot vijf uur recipieren in het ziekenhuis. De heer Schaaf (63) is sinds februari 1932 aan het St. Franciscus Gasthuis ver bonden. Hij was-het eerste hoofd van de nieuwe kinderafdeling. Ook de kinderaf deling van de Dr. Nolet-Stichting te Schiedam heeft hij opgericht. ROTTERDAM Het presentiegeld voor leden van stembureaus wordt ver hoogd. B. en W. stellen de gemeenteraad voor, het bedrag vast te stellen op hon derd gulden per bureau. Tot nu toe bedroeg het presentiegeld 75, hetgeen neerkwam op 1,50 per uur per üd. Dit lage bedrag was er de oorzaak van, dat het steeds moeilijker werd geschikte mensen bereid te vinden zitting in een stembureau te nemen. Ver hoging van het presentiegeld zal de ani mo, lid van een stembureau te worden, wellicht verhogen. Bij de verkiezing van de leden van de Rïjnmoncjraad op 2 juni zal het verhoog de uresentiegeld voor de eerste maal worden uitbetaald. T)£ burgemeester "is een-bijzondere. figuur in- ons staatsbestel. Een wat eenzame figuur ook, imtners elke' gemeente heeft er maar één. Et zijit wel eens mensen, die pleiten voor een. terugkeer der regelingen uit de Gou den Eeuw, toen een flinke stad en dat was je in die tijd al met 5.000 of 10.000 inwoners toch wel twee, soms ook vier burgemeesters had. Dat was de regententijd, dieechter ge kenmerkt werd door een soort beleid, dat niet altijd strikt rechtvaardig Was. „Vriendjespolitiek" was aan de orde van de dag, democratie was ver te zoeken.-Nee, liever-een burgemeester die .door de Kroon wórdt benoemd, onafhankelijk is en boven de partijen staat. Dat zo'n burgemeester daarbij in een glazen, huis zit is duidelijk. T\AAR komt bij dat het burgemees- terschap een wonderlijk maar volgens veten ook wondermooi ambt is. Het is typisch een ambt dat wordt „wat je er van maakt". En er zijn voorbeelden genoeg van burge meesters, die er iets goeds van maak ten en nog maken. Het persoonlijk initiatief van een burgemeester is zeer belangrijk bij de vervulling van zijn functie. Hij kan baanbrekend werken, hij kan ook remmend werken. Dat eerste is vaak nodig, het tweede ook wel eens. Ja, de burgemeester vervult een onvervangbare functie, hij kan niet worden gemist. Daarom is het te wensen dat Schiedam spoedig zal we ten wie aan het hoofd der gemeente komt te staan. "Wie voor de komende jaren leiding zal geven aan de ont wikkeling tot stad van 120.000 inwo ners, aan de sanering, kortom aan de verdere verheffing van een stad, die de moeite waard is, SCHIEDAM ïn gebouw Irene zal da personeelsvereniging „Vegla" twee filmavon den geven. I>« eerste Is zaterdag 23 januari en dan wordt vertoond „Het fiijk van de Zon". De tweede is zaterdag 6 februari: -die avond kan men „Wilde aardbeien" zien. 0 SCHIEDAM Dinsdag 19 januari geeft het Rotterdams PhlLharmonlsch Orkest on der leiding van ITrans-Paul Decker om 9 en om. 11 uur een jeugdconcêrt. Het programma, dat Henk Stam van een mondelinge toe lichting zal voorzien, luidt als volgt: hobo- concert van CoreUl/Barblrolli, concert voor hobo d'amore van Telemann, De Zwaan van. Tuonela van Sibelius en het fagotconcert van Von Weber. SCHIEDAM Geboren: Edwin zv H Hop pe en P Ingenkamp; Ronaldus M A zv G H M Beukers en 3 M C L van der Sloot: Caroia C M dv J Vüogdt en M W E van der Mond: Diana dv A J Suttorp en A M H Klein; Ingeborg M dv A J van Veelen en D C van Apeldoorn: Johannes zv H J Bouman en J J Emons: Adrians C dv 9 Otten en A Suvaal; Bené A zv A Harte ea J C Borsboom; Hanna dv W J Domna en T G Spek; Leonardus P M zv LPId» Brabander en A M J Smit; Ebert zv H van der Wal en J van Eijk: Richard zv G Rich ters en P F Stobbelaar; Klaas zv N Gou- driaan en J M van Brandwijk: Arthur R zv P M Baaiman en C A smeink; Lucas J zv P AM van Vliet en A M Hodes; Jac queline dv J J Willebrand en P Wessel; Catharina M dv M Visser en J Verwaal; Gerridien dv A van Putten en M A Lank- kamp; Wiiham J A zv J A J van der Hoe ven en W J Ltps. I

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 1