blijft drijven op ruim 150 leden AGENDA Rol van Ingrid Bergman een creatie in The Visit Apen weer beter fSoet „Thérèse Desqueyroux" larmoyant verhaal r FINANCIËLE GOLVEN SLAAN HOOG MAAR.. ^Open tafel'9 is basis van het werk RADIO LEO Weer kleding gestolen Pistool lag in afvoerbuis Ruimere registratie verkeersovertreding Half februari proces tegen dr. Erich Rajakowitsch ^.awine baant zich weg door stadje: zeven doden Jongens pleegden vernielingen Voor telefonisch opgeven van advertenties telefoon Fa. Ph. LOK en ZONEN Weer rustig in haven Amsterdam Mr. Biesheuvel bij ongeluk met twee doden betrokken Geraffineerd filmverhaal „Verleid en verlaten" Rijke humor V- w gloednieuwe grammofoonplaten Peter Dossin naar training van NTTB Premières no« LdS GEBROKEN RUITEN Fa, F. J. KLOET 25N, AANLEG EN ONDERHOUD VAN CENTRALE VERWARMINGSINSTALLATIES Drukke vergadering N.C.V.B. Maasdijk Prolongaties Reprises Boeiend Nieuwe Tarzan film DE ROTTERDAMMER Pagina 4 VRIJDAG 15 JANUARI 1965 Voor de HELFT van de CATALOGUSPRIJS? Koffiesoos Televisie Geldgebrek Voor snel herstellen van SCHILDERSBEDRIJF 2e Maasbosstraat 80 Telefoon 3276 Vlaardingen N.V. Machinefabriek „Griffijn lef er op daf u op de envelop HET JUISTE NUMMER VERMELDT De terugkeer van In grid Bergman naar de filmstudio, nadat zij zich een poos aan het toneel verbond, is met Bernard Wicki's film „The Visit" (Het bezoek) een geluk kige stap geworden, want het karakterspel, dat de ze film kenmerkt ligt haar in het bijzonder. Het werk steunt op een goed scenario en een knappe regie, maar het zijn toch Ingrid Bergman als Kar» la Zachnissian en Antho nie Quinn als Serge Mil ler, die zij het niet geheel vrij van enige to neelmatigheid op prachtige wijze gestalte geven aan de diep men selijke elementen die de ze film zo in het bijzon der belangwekkend ma ken. ast (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Vïotraad werkt hard aan een weekeind Pa rijs, de jazzliefhebbers proberen de sociëteit nieuw leven in te bla zen, discussie-avonden worden ge organiseerd naar aanleiding van film- of televisie-uitzendingen en gezamenlijk brengt men bezoeken aan de Schouwburg om te genie ten van toneel met 72 man oa*>r Paust film, ballet of concerten. Het gonst dus van activiteiten rond om Het Vlot, een instelling van de Rotterdamse Maatschappij voor Jon geren aan de Heemraadssingel. Direc teur L. Herwig "zegt ervan: „Ze zijn wel verschillend van karakter, al die activiteiten, maar in onze opzet Das sen ze wel bij elkaar". Wat is die opzet? In 1946 werd de Rotterdamse Maatschappij voor Jonge Vrouwen opgericht, een maatschappij die voor onderdak zorgde voor meis jes, die in Rotterdam wilden gaan werken. De basis van de activiteiten van toen lag hij de „open tafel". Voor een vrij gering bedrag kon men gaan eten hij Het Vlot. Maar een ieder weet dat meisjes beter overweg kunnen met de polle pel dan jongens. Het was dan ook duidelijk dat er onder de jongelui die in Rotterdam op kamers wonen, een veel grotere behoefte aan warme maaltijden bestaat dan onder de meis jes. De „open tafel" weid een voor iedereen „opengestelde tafel". Het re sultaat van deze maatregel was dat nu tachtig procent van de eters uit mannen bestaat. Dagelijks moeten er nu 110 130 hongerige magen gevoed worden. De noodlijdende student die de maaltij den serveert of die de afwas doet, krijgt zijn portie gratis. De „Open tafel" is dus uitgegroeid tot de hoofdschotel van het vlotwerk, maar ook het onderdak brengen van de meisjes is gebleven. Aan de Heem raadssingel heeft men echter maar een geringe accommodatie. In het in ternaat is plaats voor tien meisjes. HEEFT U INTERESSE VOOR ■ij. Grandiose collectie langspeelplaten: in practisch elk genre. JJ. Bekende merken grammofoon platen: Mono en Stereo: DGG Polydor Heliodor Philips Decca Fontana HMV Co lumbia Eurodisc en vele andere. VIERAMBACHTSSTRAAT Z9-S5 TELEFOON 25 67 00 - ROTTERDAM Vele andere activiteiten heeft de autonome stichting onder meer ont wikkeld. Na het eten kan men naar de socië teit gaan waar men tegen geringe prijs een geurig bakje koffie kan ko pen. Bovendien liggen er stapels tijd schriften en kranten en zijn er gezel schapsspellen. Van die maaltijden en de soos kun nen ook niet-leden gebruik maken, maar zij zullen wat meer moeten be talen. De leden ontplooien zelf bok veel Initiatief. Zij benoemen jaarlijks een vïotraad van twaalf leden, die telkens voor een periode van vier maanden, een programma opstelt en ervoor zorgt dat de leden worden geani meerd. Zo kan men volleyballen, schaken, dammen en tafeltennissen. Op Het Vlot zelf worden toneelkunst en ballet beoefend. Bovendien worden veel le zingen gehouden. Voor kantoor- en winkelmeisjes zijn er dan nog cursus sen huishouding, kinderverzorging en opvoeding, algemene levensvragen, handenarbeid en artistieke expressie georganiseerd. .Ta, het bruist van leven m en romdom Het Vlot. Veel doen de leden zelf. Zo wilde men graag een televisie toestel hebben. De vïotraad organi seerde een financiële actie en de t.v. kwam er. De jazzkelder werd grondig gerestaureerd en is omgetoverd tot een gezellige bar. Momenteel is men bezig met het organiseren van een reis naar Parijs. Voortdurend experimenteert men en zoekt men naar nieuwe ontspan ningsmogelijkheden. Een hechte vïot raad werkt op spontane wijze om het lidmaatschap zo aantrekkelijk moge lijk te maken. Niet alleen de vïotraad werkt daar hard aan, ook de directeur en zijn staf van vier medewerksters, die weer worden bijgestaan door twee part-time medewerkers, proberen Het Vlot zo aantrekkelijk mogelijk te ma ken. Dit team zou nog veel meer willen doen, maar zoals in vele gevallen is ook hier het geld spelbreker. Er namelijk een chronisch gebrek aan li quide middelen. In het afgelopen jaar was er een Het Vlot wankelt dus af en toe, on nadelig saldo van duizenden guldens, danks de stevige inwendige construe tie. De financiële golven slaan dan ook bijzonder hoog. er voor dat elk jaar de zaak weer kloppend wordt gemaakt. Diverse Het bestuur van de stichting zorgt fondsen verlenen hieraan medewer king en ook hetbedrijfsleven steekt wel eens de helpende hand toe. Toch blijft het geldgebrek een hachelijke situatie. Jarenlang heeft men met veel enthousiasme een gezellige sfeer (Van een onzer verslaggevers) VLAARDXNGEN Het Intiem-lid Pe ter Dossm heeft een uitnodiging aan vaard om deel te nemen aan de selectie training van de Nederlandse Tafeltennis Bond, welke in Rotterdam wordt gehou den en onder leiding zal staan van Ton Hoefnagel. Vanaf zaterdag gaat Intiem meer aan dacht besteden aan de vorming van de jeugdleden. Er wordt dan begin gemaakt met een trainingsaktie waarbij de toe komst van Intiem zal worden getramd door de Intiem-leden Peter Dossin, V/irn Dwarshuis en Ton Stolk. Ook is de mogelijkheid weer openge steld om zich aan te melden als juniorlid van Intiem. Ook deze leden kunnen dan meteen deelnemen aan de oefencampag ne, iedere zaterdag van 11 tot 14 uur m het clublokaal aan de Westhavenkade (voormalig gemeentelyceum). ROZENBURG In aansluiting op ons bericht van kortgeleden over diefstallen van dameskled.ng en ondanks de waar schuwing van politiezijde heeft de „ver zamelaar (ster)" weer kans gezien om wasgoed van de lijn te halen. Dezer dagen verdween 's avonds om ongeveer elf uur van een waslijn aan de Goudenregenstraat een step-in, die tussen ander wasgoed hing. De knijpers vond men op de grond. (Van onze correspondent) HOEK VAN HOLLAND In een af voerbuis in een café werd deze week een oud legerpistool ontdekt Het wapen werd gevonden bij werkzaamheden aan de afvoer. Het is niet uitgesloten dat het pistool, dat zwaar verroest was, sedert de Tweede Wereldoorlog in de buis heeft gezeten. weten te kweken. Dat geldgebrek dit enthousiasme af zou remmen, zou toch wel bijzonder jammer zijn. Enfin, Het Vlot drijft nog «n voor lopig zorgen 150 jongelui ervoor dat het niet zal gaan zinken. DEN HAAG De registratie van de overtredingen rijden zonder rijbewijs en overschrijden van de maximumsnelheid wordt verruimd m het belang van de vekeersveiligheid. In het staatsblad is een algemene maatregel van bestuur ge plaatst die het de justitie mogelijk maakt volledig na te gaan hoe het met even tuele recidive gesteld is. Bij de vaststel ling van de strafmaat kan daarmee reke ning worden, gehouden. Onder de oude regeling van de regis tratie van justitiële gegevens worden van de overtredingen rijden zonder rij bewijs en overschrijden van de maxi mumsnelheid slechts de onherroepelijke geregistreerd. En dan nog slechts voor zover het de oplegging van een geldboete van veertig gulden of meer, of een schikking voor veertig gulden of meer betreft, dan wel als een vrijheidsstraf is uitgesproken of ontzegging van de rij bevoegdheid. Op grond van de nieuwe algemene maatregel van bestuur zal registratie reeds plaats vinden als genoemde zaken door de officier van justitie in behande ling worden genomen. Elke afdoening ervan zal worden geregistreerd. O (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM - De toestand van de zieke mensapen in diergaarde Blijdorp Is Ietwat verbeterd. Chim pansee Zita en orang-oetan Peek wa ren vaiworgen een tikkeltje levendi ger da teren en orang-oetan Bar bara h_ elfs weer trek in een klein kapje. Aangenomen mag wel worden, dat het medicament zijn uitwerking op de tropische huidinfectie niet mist. De hoop is gerechtvaardigd, dat de ziekte zich niet verder zal uitbrei den. Te Utrecht is een onderzoek Inge* WENEN Dr. Erich Rajakowitsch, een der naaste medewerkers van Adolf Eichmann, zal op 15 februari in Wenen terechtstaan op beschuldiging van medeplichtigheid aan de dood van 110.000 Nederlandse Joden. Oorspronkelijk zou het proces dat grotendeels gebaseerd is op documen ten van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie in Amsterdam op 28 december zijn begonnen. Het werd echter uitgesteld in verband met de ziekte van de president van de recht bank, dr. Strobl. Verwacht wordt dat het proces tot 27 februari zal duren. Er zijn geen Nederlandse getuigen ge dagvaard. ROTTERDAM Uit de gehele we reld komen meldingen bmnen van storm, sneeuw en regen. In Ocean Falls in Canada kwamen woensdag zeven mensen om het leven toen een compacte sneeuwmassa zich een weg door het stadje baande en enkele hui zen mee de zee in sleurde. Tien wer den gewond en ongeveer 800 personen zijn geëvacueerd. Dit was de tweede natuurramp binnen een week in Brits Columbië. In Engeland, Scandinavië en Noord- Frankrijk gaat storm gepaard met regen en sneeuw. In de rest van Europa is het buitengewoon zacht weer voor de tijd van het jaar, In Perzië zijn 5.000 mensen gestrand op de hoofdwegen. Honderden sneeuw- lawines dreigen bij de Kaspische Zee. Een trein mei 800 passagiers is inge sneeuwd. De bevoorrading van de ge strande reizigers levert moeilijkhe den op. steld naar de oorzaak van de dood van orang-oetan Ernst. Bij dit onder zoek is aan het licht gekomen, dat Ernst leed aan een zware darmont steking, die als belangrijkste oorzaak van zijn dood moet wenden aange merkt. HOEK VAN HOOLANB Aan de Gordesstraat en de Harwichweg werden deze week 's nachts vernielingen ge pleegd. Uit vele tuintjes werden struiken getrokken en jonge boompjes gebroken. De politie heeft de vandalen gearres teerd. Het bleken jeugdige Wesuanders te zijn, die 's avonds in De Hoek de laatste bus gemist hadden. Uit balorig heid hadden re de vernielingen gepleegd. Zij hebben de aangerichte schade ver goed. Tegen hen werd proces-verbaal op gemaakt PASFOTO'S Wij vinden dat elke pasfoto een klein portret moet zijn (Daarom laten veel klanten ze ook vergroten) r u i.u'nmu 9? Mercnrinisiraat 41 Telefoon 2163 Groothandel in papier- en textiel afvallen Non-Ferm metalen en ijzer Eigen archiefvemietiging. Levering van poetslappen 4de Industriestraat 1214. Telefoon 4595, Vlaardingen MAASDIJK Voor de woensdag' avond gehouden huishoudelijke vergade' ring van de afdeling Maasdijk van de N.C.V.B n estond grote belangstelling. We gens het vertrek naar elders van me vrouw A. Middelburg-Sonneveld was een bestuursvacature ontstaan. Daarin werd voorzien door de verkiezing van me vrouw Mosterd-Valstar Woensdag 24 februari hoopt men de jaarvergadering te houden. Uitvoerig werd over het programma voor die bij eenkomst gesproken. Op verzoek van de leden kwam men overeen de aanvangs tijd van de periodieke bijeenkomsten te bepalen op 19.30 uur in plaats van 19.45 uur zoals tot nog toe. De financiële situa tie maakte verhoging van de contributie noodzakelijk. Dit wordt voortaan zeven gulden per jaar, Na de pauze heeft de heer E. den Tek uit De Lier een groot aantal kleurendia's vertoond over de mooiste plekjes in ons land. AMSTERDAM De directie van de Scheepvaartvereniging Noord in de hoofdstad deelde mede dat vanochtend in de hele Amsterdamse haven de ha venarbeiders weer rustig aan het werk zijn. Gisteravond werd bekend dat de on derhandelingen tussen de sdheep- vaartverenigingen Noord en Zuid en de drie bonden van vervoerspersoneel over een nieuwe cao voor het haven personeel volgende week donderdag zullen worden voortgezet. HILLEGOM Vanmorgen om even acht uur is de auto van de minister van landbouw en visserij, mr. B. W. Biesheuvel, op de Oosteinderbrug In botsing gekomen met een auto waarin zich een echtpaar uit deze plaats be vond. De man en de vrouw kwamen om het leven. Minister Biesheuvel bleef praktisch ongedeerd. Hij bezeerde alleen een knie. Ook de chauffeur van de minister mankeerde niets. In twee achterop komende auto's die op de auto van de heer Biesheuvel botsten werden nog drie personen licht gewond. Volgens voorlopige gegevens van de politie zou het ongeval zijn ontstaan doordat een voetganger plotseling de weg overstak. De bestuurder van de Hillegomse wagen week naar links uit en botste tegen de uit de andere rich ting komende wagen van minister Biesheuvel, die van zijn woonplaats Aerdenhout op weg was naar Den Haag. De minister heeft zijn reis in een andere auto voortgezet. De twee personen die bij het onge luk om het leven kwamen waren: de heer D. Wijkhuizen (63) en zijn echt genote mevrouw C. Wijkhuizen-Van Dijk (64). De stoffelijke overschatten moesten met behulp van snijbranders uit het autowrak worden bevrijd. ARENA: „T arzan wordt getart", een Oos- ters avontuur, waarin Tarzan weer de nodige moed en kracht toont, g Simpel amusement. 2. 7 en 930 en zat. ook 4.30 uur. 14 jaar. g CENTRAAL: „Aanhou- ding verzocht" een thril- Ier met spannende hoog- b tepunten.Milieu en in houd vragen echter enig fl voorbehoud. 2, 7 en 915 en zat. ook 4.30 uur. 18 jaar. g CINEAC NJS.C.: Naast - uitgebreid wereldnieuws een documentaire in g kleuren over Brazilië met de moderne nieuwe hoofdstad. Tenslotte -een amusante tekenfilm. Doorl. voorst. A.L. g LUMIERE: „Het be- zoek", een boeiend film- werk met Ingrid Berg- g man en Anthonie Quinn. Niet voor jonge ogen. 2.15, 7 en 9.30 en zat ook 2, 4.30 e.v.v. 18 jaar. LUXOR: „Verleid en verlaten", een Italiaanse g satire waarin op kostelij ke wijze de draak gesto- ken wordt met toestan- den en opvattingen op Sicilië. Uitstekend film- werk naar vorm en in houd. 2, 7 en 9 30 en zat. f ook 4.30 uur. 18 jaar. 't VENSTER: „Thérèse Desqueyroux", knappe R maar trieste film over een mislukt huwelijk naar de roman van Fran- |j coïs Mauriac. Alleen voo volwassenen. 14 jaar. CINEAC A.D.: 2e week „De rode lampjes", on- waarachtig filmwerk met weinig talent gemaakt en van een morbide in- g houd. Uitsluitend voor volwassenen. DoorL R voorst 18 jaar. CINERAMA: 4e week „Circuswereld" met John Wayne en Claudia Cardi- nale. Boeiende film over het circusleven. 230 en B 8.15 uur. AL. Ingrid Bergman toont ons het innerlijk van een vrouw, die door het leven ont goocheld is, geslingerd tussen haat en liefde. Na 20 jaar, een tijd waarin zij schatrijk is geworden, keert zij terug naar haar geboorteplaats Guellen, om wraak te nemen op de man die haar tot de grond toe vernederd haid, Ser ge Milkir an op de gemeen schap die haar als een slet had uitgestoten. Zij had tevoren alle be drijven in de gemeente in stilte opgekocht en lamgelegd CORSO: 5e week „My 8 fair lady" met Audrey R Hepburn en Rex Harri- son. Een kostelijke musi- B cal voor alle leeftijden. 2 en 8 uur. A.L. GRAND: 50e week „Ir-1 ma la Douce", geestig R filmwerk, doch Inhoud en milieu vragen een ge- rijpt onderscheidingsver- g mogen. 2 en 8 uur en zat 1.30, 4.45 en 8 uur. 18 jaar. g KRITERION: 5e week „AHez France", een uit- stekende filmcomedie vol g vermakelijke situaties. Amusement voor oud en jong. 2.30, 7 en 9.30 uur. AL. PRINSES: t/m woens- dag „Ook meisjes van goede familie", een dwa- g ze comedie die terwille van de inhoud om em- R stig voorbehoud vraagt. 2.15, 7 en 9.30 uur. Zat 7 en 9.30. 18 jaar. Zat. 2 uur: De duivelsrace. Ai.. Woensd. 20 jan. „Het ge- g rucht". Zwakke en ie tbneelmatige film steu- nena op een onwaarach- tig verhaal. Omwille van het thema slechts ge- g schikt voor volwassenen. 18 j. I COLOSSEUM: t/m R woensdag „Zoeloe", epi- sode uit de strijd tussen, de Engelsen en de Zoe- g loes. Harde en wrede strijdtonelen. Voor de liefhebber van het genre spannend amusement. 2, 7 en 9.15 uur. 14 jaar. Zat. 2 uur „Popey Festi- B val", vlot en pretentie- loos amusement A.L. Het is een geraffineerd verhaal dat regisseur Victor Merenda verfilmd heeft. Op listige wijze wordt een vol komen onschuldige ex-prof voetballer, een nationale be kendheid, de één na de andere misdaad in de schoe nen geschoven. Het raffine ment waarmee dit gebeurt is werkelijk verbluffend. „Aanhouding verzocht" is daarom ook een spannende film. Moreel kan deze rolprent echter niet door de beugel omdat er met het grootste ge mak een aantal moorden m wordt bedreven. De sluwheid waarmee één en ander werd uitgedacht en uitgevoerd, zijn op zich zelf toch wel vondsten te noemen. Het toont aan dat een vol komen onschuldig man met het grootste gemak een moord in de schoenen kan worden geschoven. Gelukkig zijn er echter politiefunctio narissen die tot de conclusie komen dat de voetballer Jean Faran (Franck Villard) onschuldig is. Uiteindelijk komt dus aHes weer in orde. En ook de vrouw van de ten onrechte verdachte gelooft weer in haar man. Regisseur Merenda heeft er een film van gemaakt waar in veel eigen vondsten zijn verwerkt. Hij is er in ge slaagd sfeer te scheppen die bij de bepaalde situaties past Jammer is echter dat de in houd van het verhaal zo pretentieloos is. Centraal, toegang 18 jr. en zo was het een straatarm Guellen, wat haar als een vorstm ontving, in de hoop dat zij financieel hulp zou bieden. Dat doet zij dan ook. Guellen krijgt twee miljoen francs mits... Serge Miller ter dood verpordeeld wordt. Guellen is verontwaardigd, maar als de armoe in het gezicht op de grote rijkdom van Karla een obsessie wordt breken de weerstanden. Men keert zich langzaam tegen Miller. De afgeschafte dood straf wordt weer in ere her steld en Miller zal moeten sterven voor het feit, dat hij 20 jaar geleden, toen Karla een kind van hem verwacht te, zijn vaderschap ontkende en twee valse getuigen liet beweren, dat zij intieme rela ties met Karla hadden on derhouden, waarop Karla met schande overladen uit Guellen werd weggejaagd. Haar kind werd geboren en afgenomen en later stierf dit in een tehuis. De rechtspraak komt en als de doodstraf over Miller is uitgesproken staat Karla op en slingert de inwoners van Guellen haar verwijten in het gezicht. Het zijn beulen en moordenaars die haar le ven hebben willen vernieti gen en die nu voor geld hun medemens willen vermoor den. Guellen mag zijn geld hebben, maar Miller moet blijven leven als een levend getuigenis tegen hun misdaad jegens haar bedreven. Boeiend zijn in deze film da ontmoetingen tussen Karla en Miller. Onder Serge's aan raking bloeit in Karla de hartstochtelijke liefde weer voor hem op, maar ook tege lijk slaat de vlam van haar haat weer uit om wat hij tegenover haar bedreven heeft. Bitter zegt ze: „We hadden twintig jaar gelukkig kunnen zijn, maar je hebt de jonge vrouw in mi) gedood." Ingrid Bergman met An thonie Quinn in de film, „Het bezoek", waarin zij terugkeert naar haar ge boorteplaats om wraak te nemen voor de vernedering haar aangedaan in haar jeugd. Dit kwellende dualisme geeft Ingrid Bergman op meester, lijke wijze gestalte. Met dit al houdt deze film ons een spiegel voor waarin we lezen kunnen hoeveel we te kort komen aan eerlijke en op- rechte liefde tot de naaste. „The Visit" is een film van klasse naar vorm en inhoud. Zij draait deze week in Lu- mière en is terwiile van the ma en uitwerking ongeschikt voor jonge ogen. Aan de serie bekende Tar- zan-films is er weer een toe gevoegd onder de titel „Tar- zan wordt getart". Het is een Oosters avontuur, waarin Tarzan ditmaal een jonge troonopvolger door een barre wildernis met vele vijanden, uit een klooster naar het pa leis m de hoofdstad moet brengen. Dat hierbij hache lijke situaties ontstaan waar bij Tarzan zijn kracht, trouw en slimheid moet bewijzen en bewijst ligt voor de hand. Merkwaardig genoeg is de- ze film met opvallende zorg vervaardigd in onderscheid tot haar voorgangers m dit genre. Nieuwe elementen zijn c a. de folklore, massaie ri tuele plechtigheden, Oosterse decors en levensopvattingen: het brede beeldformaat en de kleur, waardoor het geheel iets van een boeiend kijkspel heeft gekregen. Voor een niet al te kritische toeschouwer simpel amusement. Arena. 14 jaar. STUDIO '62: 19e week „Veel liefs uit Moskou", spannende spionagefilm. Minder geschikt voor jonge ogen. 2.15, 7 en 9 30 en zat. ook 4.30 uur. 18 jaar. week g| THALIA: 4e „Topkapi", een zeer ori' ginele dievencomedie met spannende momen ten. 215, 7 en 9.15 en zat. 2, 4.30. 7 en 9.30 uur. 14 jaar. HARMONIE: Zaterdag „De maagd van Neuren- I berg". Griezelfilm. Niet - geheel zonder kwalitei* ten. 2, 4.30, 7 en 9.30. 18 g jaar t/m woensdag. „De vrouw die hij begeerde". R Een uitstekend filmwerk voor volwassenen met een gerijpt onderschei- dingsvermogen. Psycho* logisch-dramatisch ver- R haal. 18 jaar. METRO: „En de hel volgde hem na", knappe film, tragische inhoud en a sterk van vorm. Naspel op de Spaanse burgeroor- R log- Voor volwassenen met een gezond onder* B scheidingsvermogen. 2, 7 en 915 en zat. ook 4.30 uur. 14 jaar. R PASSAGE: „Geen alibi voor moord", een thriller van de bekende regisseur Duvivier. Naar de vorm knap, maar de inhoud R vraagt wel enig voorbe- houd. Moord en Inbraak R vormen het thema. Be- a slist ongeschikt voor jon- ge ogen. 2 en 8.15 en zat. B R 2, 415, 7 en 9.15 uur. 18 jaar. R REX: t/m woensdag R SteveReeves in „De zoon van Spartacus", een spektakelfilm met de ge- bruikelijke krachtpatse rijen en wrede gevechten etc. Oppervlakkig ver maak. 2, 7 en 9.15 en zat. ook 430 uur. 14 jaar. Donderdag 21 jan. Clau dia Cardmale in „Haar slaaf', melodrama. The ma en uitwerking vragen een ernstig voorbehoud. Alleen voor volwassenen. 18 jaar. VICTORIA: t/m woensdag de bekende film „De langste dag", waarin een beeld gege* ven wordt van de lan- R dingen en strijd in Nior- mandie op de 6e juni 1944. Goede film, ook g voor jongeren. 2 en 8 B uur. Zat. en woensd. 8 uur. 14 jaar. Zat. 2 uur „De dief van Bagdad". B AL. Donderdag 21 ja- g nuarl 2 en 8 uur, de bekende film „The fl VJJP.'s" met Elizabeth Taylor. 14 jaar. I Emmanuèla Riva als Thé rèse Desqueyroux en Ber nard, haar echtgenoot in de film Thérèse Desqueyroux, waarin haar huwelijk een grote lijdensweg wordt, In deze scène geeft Bernard haar naar buiten, haar vrij heid terug, doch houdt het huwelijk in stand terwille van de familie-eer. George Fr an ju heeft met zijn film „Thérèse Desquey roux" een werk gecreëerd dat aandacht trekt met zozeer door de filmische formulerin gen, doch meer door een zin vol gebruik van mono- en dialogen, sfeer en functionele muziek. Toch wordt ons niet duidelijk waarom Fraju zo gebonden is geweest aan de roman van Francos Mauriac, waarop zijn film gebouwd is en waarin hij met nogal sta tistische beelden het boek sterk op de voet volgt. Het grootste gedeelte van de film bestaat uit flash backs, waarin Thérèse herin neringen oproept om te we ten wat zij straks tegen haar man zal zeggen als ze tegen over hem staat, vrijgesproken van een vergiftigingspoging van haar man, Bernard Des queyroux (Philippe Noiret), Zij realiseert zich hoe ver stikt zij is geraakt in de fami lietradities, waarin eet en bezit boven alles uitgaan, zelfs boven de liefde tot elk ander. Onder de druk van een obsessie kwam zij tot haar vergiftigtagsdaad. Maar ook deze daad levert geen schok op in de familie. De goede naam en eer naar bui ten moeten gehandhaafd blij ven. Thérèse wordt vrijge sproken wegens gebrek aan bewijs en op het goede getui genis van haar echtgenoot, maar haar verdere lotgeval len zijn mogelijk nog ver schrikkelijker, want Bernard isoleert haar. Eerst na terug keer van een lange reis ont hutst hij van haar vervaL Alhoewel het huwelijk voor de buitenwereld in stand moet blijven, geeft hij haar de vrijheid. Hij brengt haar naar Parijs, waar zij als een, wei vrije, maar diep eenzame vrouw achterblijft. Fraju heeft kennelijk ge probeerd dit ruim 40 jaar oude verhaal een modern tin tje te geven, maar die poging was gedoemd te mislukken, want dat red je niet door Thérèse een modern jurkje aan te geven. Het blijft een larmoyant geval wat ons on beroerd laat, want Fraju kon dit verhaal voor de moderne mens niet aanvaardbaar ma-, ken. Er groeit verzet in de objectieve toeschouwer tegen da lijdzaamheid van Thérèse onder het despotisme van Bernard. Dit had anders gekund als Fraju niet zo slaafs het boek gevolgd had. Nu is het een „beeldend" herlezen van Mauriac's roman geworden, en daar hadden we geen be hoefte aan. De film gaat deze week in het Venster. 18 jaar. H. St. Het ontbreekt de Italiaanse regisseur Pietro Germi niet aan technisch en artistiek vakmanschap want zijn satiri sche zedenkomedie „Verleid en verlaten", waarin hij de bekrompen opvattingen en toestanden ln de Siciliaanse samenleving hekelt, is een film vol rijke humor gewor den. Men kan misschien zeg gen, dat hij verschillende za ken schromelijk heeft over trokken, doch dan heeft hij ze toch nog juist gered van grofheden. Uiteindelijk laat hij de levensvreugde triomfe ren over de uit menselijke zwakheden voortvloeiende tragiek. De pa in een Siciliaans ge zin is een strenge pa, maar wat te doen als blijkt dat de 16-jarige dochter is verleid door de verloofde van de oudere zus. Trouwen, dwingt pa, doch de verleider wei gert, omdat naar de heersen- ce opvatting een huwelijk met een „onteera" meisje schande over zijn familie brengt. In woede ontwerpt de vader een plan om de weer spannige jongeling te doden, doch dat mislukt. Na een reeks van intriges lukt het de vader het huwelijk te force ren en alle tumult verstilt met de trouwpartij, want Iedereen schijnt tevreden te zijn. Germi heeft dit alles le vendig en raak vertelt. Zijn typeringen zijn kostelijk en men kan er zonder weerhou ding van genieten. Vorm en inhoud zijn in deze film ge lijkwaardig. De film draait deze week in Luxor en is toegestaan voor 18-jarigen.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2