Rookgassen (in Europoort) onschadelijk? Zware eisen te stellen aan m Amerikaanse vestiging in '66 open? Arch «ELEKTB.VER WARMING GOUZY Zeldzame kanarie nit Rivièralial gestolen Britse nazi's en min. Walker leidden tot gewelddaad Coaster wordt morgen overgedragen Twaalf woningen verrijzen m loods Vlaardingse CHU: één prot. chr. lijst voor „Rijnmond" Vrouw werd van tas beroofd Metrofilm in première Inspecteur van Goese politie met „pensioen" Stelend echtpaar betrapt Franse inzender gedupeerd Azam 6: nieuwe versie van „lelijk eendje" Geen rassenhaatmaar toch Eis: twee jaar in jeugdgevangenis POLDERVAART KAN NU SNEL DICHT Wurging Schotse wasvrouw voor rechtbank Werkgevers én werknemers tevreden Café uitgebrand in Den Haag Circusgebouw wordt geschikt gemaakt voor manifestaties Uitspraken rechtbank Standard Oil op Aruba stoot personeel af verzekering voor automobilisten cs Kijkdag" op brug Oving tevreden Luchthaven: vërvoer steeg bijna kwart ZEER RATIONELE BOUW Intrekking preferente aandelen Unilever DONDERDAG 21 JANUARI 1965 Paaina 4 DE ROTTERDAMMER T3 OTTERDAM Men hoopt nog steeds dit jaar te beginnen met de bouw van een zg. molybdeenfa- briek in Europoort-Oost, op grond gebied van Rozenburg. Begin 1966 zou deze fabriek (capaciteit .5500 ton perjaar) al moeten draaien, het is echter niet zeker of dit Ameri kaanse plan volgens tijdschema zal verlopen. Het wordt een dochter onderneming van de American Me tal Climax Inc. De vestiging van de molybdeenfa- briek is nogal sterk in discussie van wege do gevaren, die eventueel zou- (Van een onzer verslaggevers) (Vervolg van pag. 1) Veel tekortkomingen i J lal Overleg metaalionen ONVERGETELIJKE MELODIE WERKENDAM Een gebouw om in te bouwen. Dat is de houten loods die aan de Kappenwaard te Werkendam verrees. De loods werd gebouwd door het aannemingsbedrijf De Kooter, dat binnen het gevaarte nu kan beginnen met de bouw van twaalf woningen. Het idee een loods te plaatsen teneinde bij vorst, regen en wind toch door te kunnen bouwen, is niet nieuw, maar voor Werkendam en omgeving wel uniek. Enige oplossing pfÉtflfflf BOTTERDAM Een winkelen de vrouw is gisteren in een waren- buis in het centrum van de stad slachtoffer geworden van een bru tale diefstal. Terwijl zij even baar boodschappentas onbeheerd neer zette werd deze ontvreemd. In de tas bevonden zich onder meer «en portemonnee met 10 en een por tefeuille met 300, Uit de tas van een verpleeg, ster, die zich woensdagmiddag in bet Centraal Station bevond, werd een portemonnee ontvreemd met f 80. ROTTERDAM Be bouw van de metro, die ons vandaag de chaos be zorgt doch in de toekomst een snelle en betere verbinding tussen de Maasoevers, wordt In opdracht van de Dienst Ge- meentewerken op de film vastgelegd, door Polygoon Profilti. Evenals dit het geval is bij de IJtunnel- bouw te Amsterdam, worden ook van de Rotterdamse Metrobouw jaarfilms ge maakt, die op zichzelf wel een afgerond geheel vormen, doch die later, na vol tooiing van het gehele project, tot één totale bouwfilm worden gemonteerd. Het eerste deel dus de bouw in 1984 gaat op 27 januari in het Luxor Theater in première, doch de volgende dag kan men deze documentaire in de Cineac zien en daarna in het voor programma van de bioscooptheaters. Ook de N.T.S. zal een film uiteenden. Intussen wordt verder gewerkt aan de tweede film, die de werkzaamheden aan het Coolsingeldeel van de Metro in beeld brengt. Het camerawerk is in handen van Peter Alsemgeest. De gehele tech nische afwerking inclusief geltu'f etc., Is en wordt uitgevoerd door het Cine- den zijn te verwachten van de rook gassen, die de fabriek zal uitstoten Vast staat dat de fabriek aan bepaal de, zeer hoge eisen zal moeten vol doen in het belang van het voorkomen van luchtvervuiling. In de memorie van antwoord be vestigen Bed. Staten, op vragen van statenleden, dat inderdaad in Rozen burg een dergelijke fabriek zal worden gebouwd. De statenleden hadden ge vraagd naar de gevaren, die aan deze industriële vestiging zouden zijn ver bonden. Het college voegt eraan toe dat in overleg met Rotterdam reeds De bank legt er de nadruk op dat zij op dat tijdstip geen aanleiding had te vermoeden dat de baar toen bekende feiten dat voortbestaan van de vennoot schap in gevaar zonden kunnen bren gen. Later werd onder verband van der de hypotheek nieuwe middelen aan Arch verstrekt (een kleine 100.0(10), voorna melijk bestaande uit huurbetalingen aan de eigenaars van de door Arch onderver huurde panden. Van directlezijde wordt verder ver klaard, dat via de advocaat van de bank de gevraagde inlichtingen aan de curator in het Arch-faillissement, mr. A. H. G. Blankcnstein, zijn toegezonden. Zoals gemeld heeft de curator onlangs formeel om inlichtingen gevraagd over de ge volgde gedragslijn. Mr. Blankensiein voegt hier nog aan toe, dat de door Slavenburg te verstrekken informaties en de desbetreffende stukken kritisch zullen worden bekeken. Hij wenst het geven van zijn oordeel dan ook tot na dit onderzoek op te schorten. De betrekkingen, die Slavenburg's Bank met Arch N.V. onderhoudt, zijn velerlei. Arch-commissaris, de heer L. H. Nienhuys Mulder is directeur van de bank. Bovendien werden de aandelen Arch door Slavenburg en haar affiliatie Mdhlers Bank ter beurze geïntroduceerd. Tevoren hadden deze instellingen de in schrijving opengesteld op de converteer bare obligatielening Arch, groot 1,2 min. De trustee voor deze lening werd de N.V. Trust- cn Beheermaatschappij „Uni- trust" in Amsterdam, eveneens een affi liatie van Slavenburg. enkele voorlopige eisen zijn geformu leerd ten aanzien van de schoorsteen hoogte. bekend zijn van proeven met ratten en Hoewel G, S. geen bepaalde resultaten konijnen kan in het algemeen wel wor den gesteld, aldus het antwoord verder, dat molybdeen en zijn verbindingen zoals met vele andere zware metalen het geval is gevaren voor de volks gezondheid kunnen opleveren, zodat hoge hoge tot zeer hoge eisen moeten worden gesteld aa het gehalte van de molybdeenhoudende stoffen in de rook gassen. Vit de thans ter beschikking staande voorlopige gegevens valt op te maken, zeggen G. S„ dat de rookgassen geen molybdeen zullen bevatten. Inmiddels worden, de besprekingen over dit probleem voortgezet tussen havenautoriteiten, ambtenaren van de Hinderwet en functionarissen van de N.V. Fluor-Schuytrvlot uit Haarlem, dat de bouw zal verzorgen. De benodlrgde goedkeuringen voor deze vestiging der Climax Molybdenum Cy. zijn nog niet verstrekt. Nog een andere iuchtveronftreinigings- za-ak wordt in het aniwooid van G.S. aan de orde gesteld. Gevraagd was namelijk ook over de hinder die de Gulf Raffina derij in Europoort-tVest opleverde. Het college spreekt van technische "onvolko menheden, die bij de mbedrijfssteHing aan de d-ag traden en waardoor lekken voorkwamen. De Gulf heeft G.S. verzekerd dat deze lekkages nu zijn verholpen. Het lijkt G.S. niet waarschijnlijk dat het gemeente bestuur van Botterdam invloed heeft kunnen uitoefenen op het raffinage- systeem. Wel is het college bekend dat voorschriften zijn gesteld omtrent de schoorsteenhoogte en de hoeveelheid af- valgassen die per tijdseenheid mag wor den geloosd. VENT. KACHELS, RADIATOREN, SCH1JNVUREN ENZ. 1 e MIDDELLANDSTR. 72 AERTV. NESSTRAAT 38 GOES De inspecteur van de gemeentepolitie, de heer S. E. S., zal met ingang van 1 mei met pensioen gaan. Deze pensionering vloeit voort nit het onderzoek dat de rijksrecher che in november van het vorige jaar is begonnen naar aanleiding van klachten uit de burgerij en uit het politiekorps zelf over een te slappel eiding bij het korps. Deze mededeling deed burgemeester mr. F. G. A. Huber gisteravond in de raadsvergadering. Hoewel het onder zoek heeft uitgewezen, dat er geen strafbare feiten zijn gepleegd, zijn er, aldus de heer Huber, toch tekortko mingen, in de uitvoering van de politiedienst geconstateerd. Het korps mist voldoende geoefendheid. Er zul len maatregelen worden genomen om deze tekortkomingen weg te nemen, zo deelde de burgemeester nog mee. De pensionering van inspecteur S. is overigens niet vervroegd, want hij heeft de officieel bij de politie gel dende pensionegerechtide leeftijd van 60 jaar reeds met twee jaar over schreden. ROTTERDAM Het echtpaar H. V. is woensdagmiddag betrapt bij de diefstal van levensmiddelen in een warenhuis in het centrum van de stad. Ook was het echtpaar in het bezit van een aantal kledingstukken en snuisterij en, met een waarde van in totaal 70, die zij eveneens hadden ontvreemd uit vijf andere warenhuizen in. het centrum. ROTTERDAM De „vogel" was gevlogen met als buit een zeldzame Goud- Opaalksnarle. Deze diefstal moest de voorzitter van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers gistermiddag constateren op deintematlonale vogeltentoon stelling, die in de Rivlèraha.1 zal worden gehouden. Het bestje, eigendom van een Franse Inzender, Is ongeveer 280 waard. Een bedrag dat een liefhebber er graag voor betaalt, maar dat een handelaar er zeker niet voor zal geven. Het vermoeden bestaat dan ook, dat het een kenner Is geweest, die de kanarie ontvreemd heeft. De Nederlandse on dvan Vogelliefhebbers noemt het „een pijnlijke zaak". Dat Is geen wonder, want de tentoonstelling, die nog niet is geopend, is momen teel toegankelijk voor officials en keurmeesters. Het publiek dat de Diergaarde bezoekt wordt door suppoosten uit de Rlvlèrahal geweerd. Het is te hopen, dat de vogel, voordat burgemeester Van Walsum vrijdagmiddag de tentoon stelling gaat openen, weer Sn de kooi zit. (Van onze verkeersredacteur) BRUSSEL Op de Autosalon, die woensdag werd geopend, is Citroen met een nieuwe sersie van de bekende 2 CV gekomen. De wagen, die uiterlijk geen verschil met het „Lelijk Eendje" ver toont, is met de 23 pk motor van de Ami 6 uitgerust. De topsnelheid1 bedraagt dan ook 105 kilometer per uur. De naam van de nieuwe uitvoering is AZAM 6. Het lelijk eendje (topsnelheid 95 kilo meter per uur) blijft overigens volop in produktie. Op alle modellen (personen- zowel als bestelwagens) scharnieren de voorpontieren thans aan de voorzijde, wat een aanpassing is bij de wettelijke voor schriften in Frankrijk en Duitsland. Worden ze thans tijdens de rit per onge luk geopend, dan waaien ze niet open, maar dicht GEBOUW OM IN TE BOUWEN (Vanze onze rechtbankverslaggever) BOTTERDAM Deze mensen hebben het moeilijk. Wij kennen in Ne derland wel geen directe rassenhaat, maar verschillen worden er hier zeker gemaakt". Aldus vanmorgen de officier van justitie, mr. P. A. H. Bos, die voor de Rotterdamse rechtbank twee jaar jeugdgevangenlsstraf eiste tegen de in Curacao geboren en thans te Botterdam wonende twintigjarige C. F. S. S. is los arbeider. En heel wat keren had hij „gedaan" gekregen, als een van zijn vele werkgevers voor zijn baantje iemand kon krijgen met een blankere huidskleur. vast komen te staan, dat S. zich, zoals zovelen van zijn land- en volksgenoten in Nederland wat buiten de gemeenschap gevoelde staan. Met dit gevoel hing het bedrijven van zijn misdaad nauw samen. De president, mr. A. R. Jolles: „In de jeugdgevangenis krijg je gelegenheid, een vak te leren, dan sta je er heel wat beter voor." S. wil graag automonteur worden. Uitspraak 3 februai. S. was al eerder veroordeeld: eenmaal tot een geldboete en verleden jaar tot een voorwaardelijke straf. Maar toen •was hij volgens mr. Bos niet eens be hoorlijk aan een reclassering overgege ven, maar zonder meer „de straat op geschopt". Op een avond in oktober, nog tijdens de proeftijd, was S. met zijn jeugdige vriend R. P. van E. naar Amsterdam gegaan. Van E. had een. ploertendoder gekocht. Tegen de vroege ochtend kwa men. beiden te Amsterdam en daar werd een voorbijganger in een duister steegje gelokt. Van E. sloeg hem met de ploer- tendodr op het hoofd en S. gaf hem er nog een vuistslag achteraan. Maar de opzet tot beroving mislukte, want het slachtoffer kon dc benen nemen. Wel moest de m-n zich laten verbinden in een ziekenhuis. Reeds tijdens het vooronderzoek is BOTTERDAM. Zodra ook de ge meenteraad van Schiedam zijn mede werking heeft toegezegd kan de droog legging van de Poldervaart worden aan besteed, aldus Ged. Staten in antwoord op vragen van statenleden in het begro- tings onderzoek. De medewerking van het rijk, Rotter dam, Vlaardingen, hoogheemraadschap Delfland, de betrokken polders en van de provincie is nu definitief. Verwacht wordt dat de Schiedamse raad in februa ri zijn standpunt zal bepalen. Delfland maakt het werk nu besteksklaar. Zoals bekend, zal de Poldervaart wor- den opgeheven omdat anders vele mil joenen voor herstel der verzakte kaden moeten worden uitgegeven en aangezien de waterlozende functie elders wordt overgenomen. i ROTTERDAM Het resultaat van Ovlng N.V. (groothandel in ijzer en staal) over de eerste tien maanden van 1694 is bevredigend. Over het verhoogde kapitaal kan hierd oor waarschijnlijk een redelijk dividend worden uitgekeerd. De forse kostenstijgingen konden ruim schoots worden opgevangen door de ongeveer twintig procent hogere omzet ten. ROTTERDAM Donderdagochtend 18 februari zal voor de rechtbank het proces beginnen tegen de Rotterdamse zeeman H. W. P., 28 jaar oud, die er van wordt beschuldigd eind april vorig jaar te Grangemouth in Schot land de 34-jarige wasvrouw Jessy Gib son te hebben gewurgd na haar te hebben aangerand- De officier van justitie mr. P. A. H. Bos zal P. doodslag ten laste leggen. P-'s raadsman is mr. S. Ivens. Bovendien zal P. terecht moeten staan voor twee diefstallen die hij indertijd te Rotterdam heeft gepleegd. Zijn aanhouding geschiedde in ver band met deze diefstallen, pas later ging men hem verdenken van de aanslag op Jessie Gibson. P. ontkent, dat hij Jessie Gibson om het leven heeft gebracht. DEN HAAG Zowel in werkgevers als ln werknemerskringen heeft men zich gisteren tevreden getoond over de be reikte resultaten tijdens he overleg in de Vakraad voor de Metaalindustrie. Ir. K. van der Pols, de werkgeversvoorzitter, verklaarde na afloop bl{j te z(|n dat de partijen elkaar, ondanks veel moeilijkhe den, tenslotte toch weer hebben gevon den, al meende hij dat er nog zeer veel overleg zal moeten worden gepleegd om een aantal principiële besluiten nader uit te werken.' De heer J. Laaser, tweede voorzitter van de Christelijke Metaal BeJ-rijfsbond, zei ons desgevraagd er ecg verheugd over te zijn dat de werkgevers zikrh miteinü'e- lijk toch positief hebben opgesteld tegen over enkele zeer wezenlijke verlangens van de vakbonden, met name door het openen van mogelijkheden om een mo derner sociaal beleid te voeren, iets waarvoor de CMB al vele jaren heeft gestreden. DEN HAAG Een café aan de Van Diemenstraat is vannacht uitgebrand. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De schade wordt geschat op 12.000. De brand is door nog onbekende oor zaak in het café, dat geëxploteerd wordt door de heer J, de Leeuw, ontstaan. Het vuur verspreidde zich in een ommezien door de gehele caféruimte, die een lam- brizering van rietmatten had en een ver laagd plafond van linnen. De brandweer was het vuur spoedig meester en slaag de erin uitbreiding van de brand naar de erboven gelegen panden te voorko men. LONDEN Gordon Walker, Enge- lands minister van buitenlandse zaken, die vandaag via een tussentijdse ver kiezing in Leyton bij Londen de uit. slag. wordt vannacht rond 1 uur ver wacht een zetel in het Lagerhuis hoopt te bemachtigen, is gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst door Britse nazi's belaagd. Toen Gordon Walker opstond om een toespraak te houden, werd er een donderbus naar het podium gegooid. Op hetzelfde ogen blik kwam Colin Jordan, de leider van de Britse nazi's uit zijn stoel overeind cn bracht de nazi-groet. Zaalwachters schoten toe en Jordan kreeg een pak slaag voor hij met bebloede kop de zaal werd uitgewerkt. Vandaag wordt er nog een tussen tijdse verkiezing in Engeland gehouden en wel in Nuneaton (Midden-Engeiand), Hier hoopt de minister voor technologie. Frank Cousins, een parlementszetel te bemachtigen. DEN HAAG De N.V. Exploitatie- maatschappij Scheveningen (E.MS.) wil het circusgebouw in Scheveningen ge schikt maken voor culturele manifestaties in het komende zomerseizoen. Dit is een resultaat van besprekingen, die onmiddel lijk na het afbranden van het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen door B. en W. van Den Haag werden geopend om te bezien op welke manier op korte ter mijn in de toegenomen zalennood in Den Haag voorzien kan worden. Dit blijkt uit het antwoord, dat B. en W. geven op vragen van het raadslid de heer W. A. Rensen (soc.). Het college deelt mede, dat de behoefte aan zalen door het gemeentebestuur opnieuw zal worden bekeken nu er een nieuwe toe stand is ontstaan door de vernietiging van het Gebouw voor K. en W. Ook wordt, waar mogelijk kennis genomen van be staande plannen van particulieren om in de feitelijke behoefte aan zalen te voor zien. ROTTERDAM Het passagiersver voer via de Luchthaven Rotterdam steeg in het jaar 1964 met meer dan 24 procent vergeleken met het voorgaande jaar: van 174.207 tot 216.250. Ook het vrachtvervoer nam vrij aan zienlijk toe, van 7.524.762 kg in 1963 tot 8.681.615 kg in 1964, dat is 15,4 procent filmdienst ROTTERDAM TEL. 231*65 vertoont zaterdag 21 januari a.i. ln het Wijfclokanl Lombard!) en a d.-Menanderstraat de prachtige CHOPIN film (in kleuren) Aanvang voorstelling 8 uur. - Zaal en kassa open 7 uur. Toegangsprijs l.50v p.p.. Inclusief belasting. - Alle leeftijden. VLAARDINGEN —De afdeling van de C.H.U. gaat bij de C.H.U.-Rijnmond- kring met klem aandringen op het vormen van één protestants-christelijke kandidatenlijst voor de komende Rijnmondverkiezingen. Dit voorstel van het bestuur werd woensdagavond in de jaarlijkse alge mene ledenvergadering, die gehouden werd in de bovenzaal Harmonie, zonder hoofdelijke stemming overgenomen. De vergadering nam dit besluit tegen de achtergrond van de samenwer king die in Vlaanderen tussen de politieke protestantse groeperingen bestaat en die zonder meer goed te noemen is. Het motief voor een gezamenUjkeüjst berust voor de eh-kiesvérenigingen op principiële overwegingen en hoadt geen verband met een eventueel mogelijk te achten stemmenwinst. Elders is reeds bewezen, dat het plaatsen van dergelijke loodsen grote voordelen biedt. Weliswaar stijgt het percentage onkosten aanzienlijk, maar aan de andere kant heeft men niet meer te maken met vorstverlet, en behoeft men zich bij regen en wind niet te beperken tot uitsluitend binnenwerk. Dit be tekent een hogere produktie en het opleveren van de woningen volgens planning. De statistieken hebben bewe zen^ dat de weersinvloeden nog altijd in negatieve zin van in vloed zijn op de woningbouw. De enige tot nu toe gevonden oplossing is het bouwen van loodsen om de te bouwen objec ten heen, hetgeen bij niet al te grote bouwwerken uitvoerbaar is. Doordat de loodsen op diver se manieren verwarmd kunnen, worden kan de bouw in winter tijd onbeperkt doorgang vinden. Aan de Kappenwaard kunnen nu twaalf ivoningen worden ge bouwd. De loods heeft een vloeroppervlak van 12 x 100 meter en een hoogte van zes meter tot de dakspanten en negen meter tot de nok. De loods is opzij met schotten dichtgemaakt; het dak is voor zien van piastic folie, waardoor het daglicht ongehinderd bin nenvalt. Een nieuwe sensatie voor Werkendam zal het ogen blik zijn waarop de loods wordt verwijderd. Dan immers wordt het produkt van de „winterse", beschutte arbeid zichtbaar en teit het groeiende Werkendam twaalf huizen meer. (Van enze rechtbankverslaggever) ROTTERDAM Wegens diefstal van acht loonzakjes met in totaal 732,42 inhoud veroordeelde de rechtbank de 34- jarige constructieschilder L. L. uit Rot terdam tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De eis was acht maanden met aftrek. Wegens diefstal en verduistering van kasgelden bij Van Ommeren N.V. werd de kantoorloper G. B. v. d. B. conform de eis veroordeeld tot acht maanden ge vangenis met aftrek van voorarrest. De eenentwintigjarige chauffeur B. J, P. G., die met zijn vrachtwagen op de Schiedamseweg een driewielig bestelwa- gentje had aangereden en de inzittende melkslijter érnstig had verwond, werd veroordeeld tot drie weken hechtenis en twee jaar ontzegging van rijbevoegdheid. ORANJESTAD De dochtermaat schappij van Standard Oil Company (New Jersey) zal haar personeel inkrim pen Het ligt in de bedoeling, dat er in 1970 nog duizend man bij deze onderne ming werkzaam zullen zijn, tegen drie duizend man op het ogenblik. Deze maat regel is mede een gevolg van de moder nisering van de aardolie-industrie. De raffinaderij zal de vestiging van nieuwe industrieën op het eiland bevorderen. ROTTERDAM Unilever Limited te Lon den heeft medegedeeld, dat voorstellen te verwachten zijn tot intrekking van alle uit staande preferente aandelen' van haar doch termaatschappijen, The British OU Cake Mills Limited en Van den Berghs and Jur- gens Limited. Deze preferente aandelen zijn in handen van het publiek, terwijl de gewone aandelen van deze beide maatschappijen door Unilever Limited worden gehouden. Met een en ander is een betaling in contan ten van ongeveer 12 miljoen pond sterling gemoeid. Verwacht wordt dat, wanneer de voorstellen door de vergaderingen van aan deelhouders zullen zijn goedgekeurd en door de Engelse rechter zullen zijn bekrachtigd, de intrekking in april zal plaatsvinden. On geveer een jaar geleden heeft een soortge lijke Intrekking van preferente aandelen plaats gehad bij drie andere Engelse dochter maatschappijen van Unilever Limited (Jo seph CTosfleld Sons Limited, WiUtam Gossage and Sons Limited en John Knight Limited). Door een en ander wordt een ver eenvoudiging in de kapitaalstruktuur van het concern beoogd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vrijdag wordt de nieuwe coaster Breewijd door de bouwer, de werf „De Vooruitgang" te Alphen a. d. Rijn aan de opdrachtge ver, de fir^a P. A. van Es en Co N.V. overgedragen. Van hetzelfde type zul- icn in de loop van het jaar nog volgen de Breehees en de Breeveld. De Breewijd is een bijzonder fraai afgewerkt schip. Er is bij het ontwerp en bij de bouw naar gestreefd zeer rationeel te werken. Het toepassen van automatisering van de hoofdmotor en hulpmotoren maakt het mogelijk dat slechts met negen man personeel kan worden gevaren tegen twaalf in andere gevallen. De rationalisatie komt ook voort uit het gebruiken van een nieuw soort verf met een langere levensduur. Onder houdswerkzaamheden aan dek hoeven minder frequent worden uitgevoerd. Dat wordt nog vereenvoudigd door het in één kleur schilderen van casco (boven de waterlijn,) laadhoofden, dekwerktuigen en machinekamer. De reder verwacht dat op deze manier kostenbesparend kan worden gewerkt. De Breewijd heeft geen schoorstenen, maar gescheiden rookkanalen, zodat de stuurcabine rondom van glas is voorzien Da accommodatie is zeer ruim. Met uitzondering van de vier matrozen, die in twee-persoonshutten slapen, heeft ieder bemanningslid een eigen hut. Gezagvoerder E, de Roos vertelde woensdagmiddag trots, dat het schip op vijf manieren (waaronder geheel automa tisch) kan worden bestuurd. Er is een bijzonder uitgebreid alarmeringssysteem aangebracht voor technische fouten. Het schip is van het open halfshelter- decktype en meet 494 brt. Het is 66 meter lang en tien meter breed. De duizend pk. Industriemotor geeft de Breewijd een dienstsnelheid van 13 5 knopen. F. A. van Es en Co beweegt zich op velerlei terrein (reder, bevrachter en cargadoor). In vier jaar tljds werd de uit vier schepen, bestaande vloot uitgebreid tot een twintigtal coasters. Het bedrijf is daarmee een der grootste kustvaartrede. rijen van ons land. Ook heeft Van Es en Co (deel uitma kend van het Phs. van Ommerenconcera) schepen van derden in beheer. De gemiddelde leeftijd van de eigen vloot Is De Breewijd zal na de overdracht naar Zlerikzee en Hansweert gaan om daar aardappelen in te nemen voor Zuid- Spanje. DEN HAAG Zestien Nederlandse en in Nederland gevestigde buiten landse verzekeringsmaatschappijen hebben besloten met ingang van 1 fe bruari de branche rechtsbijstandver zekering voor automobilisten, brom fietsers en andere weggebruikers te gaan uitoefenen, ieder onder eigen naam en voor eigen rekening. Krachten de polisvoorwaarden zal de behandeling van alle schadegevallen niet door de desbetreffende 'maat schappijen geschieden, doch door een speciaal daartoe in het leven geroe pen Stichting schaderegeiingskantoor voor rechtsbijstandverzekering in Den Haag. Men wil hierdoor een deskundi ge en onpartijdige behandeling waar borgen. ROTTERDAM Niet zondag 24 januari, zoals wij gisteren abusieve lijk meldden, maar zaterdag 30 janua ri is het „kijkdag" op de Van Brie- nenoordbrug. Wandelaars krijgen dan de kans, de grootste boogbrug van ons land te bezichtigen. DEN HAAG De minister van O., K. en W. heeft aan de N.T.S. 20 uur zendtijd toegewezen voor schooltelevisie- uitzendingen in het schooljaar 1964/1965. stichting kan een gedeelte van deze zendtijd ter beschikking stellen van d« omroeporganisaties.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2