ymir C.H.U Oudere leden: bang voor stemmenverlies Jongeren: kans grijpen ENQUÊTE TOONT AAN: MEERDERHEID VOOR Neptune gestolen NOG MIER REACTIES Luchthaven Rotterdam vervoer groeit, ondanks problemen Irene droomt van een modern huis en hoge bomen in de tuin Burgemeester doet het nog eens rustig over ARP tot CHU: één in de Rijnmond! Wachten op verlenging van baan Amsterdam toch geen centrum theehandel? Oesterkwekers kregen drie miljoen gulden 1 I96S1 DE ROTTERDAMMER ZATERDAG 23 JANÜARI 1965 N PRORfliGIONE ET LIBERATE Basis Te langzaam. Voorzichtig Nieuwe partij Wenselijk Geen resultaat Prijswinnaars puzzel ,cTRO_OMs melk Geen haast Tegen Propagandist Noodzaak Tijd niet rijp Geen beswaar Voorstander Welk tijdstip? Geen verdeeldheid Optimistisch Moeten ivel Stap terug Cijfers Opening internationale vogeltenloonstelting Pagina 3 1 SAMEN OF APART? (I an een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Gaan christelijk-historischen en anti-revolutionairen samen in de raad van Rijn mond? Grijpen beide partijen de mogelijkheid aan, bij de start van het openbare bestuurslichaam als één fractie naar voren te treden? De anti'szijn „pro"! Dat hebben zij gedemon slreerd door de CFIU voor le stellen, met één kan didatenlijst aan de verkiezing van de 81 leden op 2 juni) deel te nemen. De CHU heeft haar stand punt nog niet bepaald. De Rijnmond uil eerst welen hoe de kiesverenigingen uit de 24 ge meenten tellende agglomeratie over een samen gaan met de ARP denken, voordat zij eind februa ri haar beslissing neemt. In Unie-gelederen is de uitnodiging van de ARP bijna dagelrks onderwerp van discussie. Aan de CHU is thans het woord. Zegt zii'ja óf nee? Enkele kiesverenigingen hebben zich inmiddels duidelijk uit gesproken vóór een gezamenlijke kandidatenlijst. Is dat een reden tot optimisme over het definitieve besluit van de Rijnmondkring? Waar nemers, die links en rechts opinies hebben gepeild, wagen het te be twijfelen. Zij vermoeden, dat in het „gunstigste geval" de kleinst mo gelijke meerderheid vóór een gemeenschappelijke lijst zal stemmen. Meer ligt het volgens hen voor de hand, dat CHU en ARP gescheiden de verkiezingen tegemoet gaan! Bezwaren tegen een samengaan met de ARP komen voornamelijk van de oudere leden. Zij willen de zelfstan digheid van de CHU handhaven en vrezen stemmenverlies, als c.h. kandi daten op een lijst staan met anti revolutionairen. Bovendien verwach ten zij. dat de stichting van een C.H./A.R. fractie in de Rijnmondraad zal leiden tot de oprichting van een nieuwe protestantse partij.... En daar mee zal de verdeeldheid nóg groter worden. Voorstanders van nauwe samenwer king met de anti-revolutionairen til len niet zo zwaar aan de argumenten Lvan de tegenstanders. Zij vinden zelfs, dat een aantal bezwaren elke «grond mist, o.a. dat van het stemmen- verlies: als er wordt gewacht tot het tijdstip, waarop een samengaan geen 'stemmen kost, gebeurt er nooit iets.... Het is trouwens de vraag, aldus dej voorstanders, of we stemmen verlie-ï zen. Het gezamenlijke optreden van CRU en ARP zal met name de ^jongere kiezers aanspreken! Twintig c.h. raadsleden en/af be stuursleden van kiesverenigingen uit het Rijnmondgebied hebben op ons verzoek hun persoonlijke mening over een samengaan met de ARP gegeven jDe uitslag van deze bescheiden enquête was beslist niet in overeen stemming met de uitlatingen van hen, die vermoeden, dat de Rijnmondkring niet op de uitnodiging van de ARP zal ingaan. Van de twintig waren er fier uitgesproken tégen. Een iets groter aantal stond er aarzelend te genover, maar was wel bereid de „proef* te nemen. De meesten waren vóór. Dat wil overigens niet teggen, dat zij helemaal geen bezwaren za- isen._ Zij waren echter bereid deze opzij te schuiven, omdat er toch eindelijk eens iets moet gebeuren". De voorzitter van de kiesvereniging in Schiedam, de heer K. de Baat, zei eveneens, dat samenwerking noodza kelijk is. „Uit de gemeenten, waar beide partijen in de raad als één fractie optreden, hoort men bevredi gende resultaten. Men moet niets forceren, maar men mag ook geen kans voorbij laten gaan". „Een gezamenlijke lijst is de beste oplossing. Voorwaarde is echter, dat tevoren een gezonde basis wordt ge legd, zodat later geen verschil van mening kan ontstaan", aldus het standpunt van de heer M. Mooy, voor zitter van de kiesvereniging in Vlaar- dingen. Hij zei. dat de samenwerking van de protestantse partijen in enkele gemeenteraden het bewijs is, dat het kan". gaan de kant van samenwerking op. De vraag is alleen: Op welke manier en op welk tijdstip?" Aart de andere kant van de Hol landse IJssel zei secretaris J. de Kok van de Krimoense kiesvereniging: „Ik ben altijd al voor geweest. We^kijn bezig naar elkaar toe te groeien, maar ik heb de indruk, dat dat van de kant van de CHU te langzaam gebeurt. Het gescheiden optrekken leidt tot ver brokkeling en onze politie.-e tegen standers zullen daarvan profiteren". De heer K. Rijksen, lid van de Poortugaalse raad en voorzitter van de kiesvereniging, gaf het advies, voorzichtig te handelen, als men overweegt samen te gaan. „Als sa menwerking enigszins haalbaar is, moeten we het nu doen!" In Rhoon merkte de voorzitter van de kiesvereniging, de heer J. den Ouden, op, dat „samengaan niet zo eenvoudig is, als men wil doen voor komen. Het zit vaak vast op personen en plaatselijke situaties. Hat beste zou zijn, de bestaande partijen op te heffen en een nieuwe christelijke partij op te richten". „Samenwerking in de Rijnmond- raad is wenselijk om sterker te staan tegenover het socialistische blok" digheid van de CHU wordt aangetast. Samengaan zal voor ons altijd een stap terug betekenen. We kunnen als CHU beter wat stemmen verliezen dan met de ARP met één lijst uitko men". Ook de heer H. van Geest, secreta ris van de kiesvereniging in Zuidland. meende, dat de CHU stemmen zal verliezen, als zij met de ARP samen gaat. De randkiezers zullen naar de socialisten en naar de VVD gaan". De heer Van Geest maakte duidelijk om „practische redenen" tegen te zijn: „Ik ben eigenlijk voorstander, maar omdat ik van een samengaan geen bevredigende resultaten verwacht sta ik er niet achter". De prijswinnaars van de puzzel uit ons Zondagsblad van 16 januari zijn: ƒ5 G. Ouwens, Singel 17 te Rhoon;.2.50 M. P. Steyn. Deldensestraat 9. te St. Philips- land en 2,50 S de Vos. Voorstraat 43, te Middeiharnis. Jf 801ER.: OVtgHttSltJK' (Vervolg van pag. 1) Was de dinghy van het m zee ge storte vliegtuig omgeslagen en in de gol ven verdwenen? Ooggetuigen praatten schor van emotie. Katwijk was aan een ramp ontsnapt. Nauwelijks dertig meter hoog scheerde het toestel over het dorp met laaiende vlammen uit de Imkermotor achter zich. Toen hef op het water klapte, vloog het vuur alle kanten uit. Een fontein zeewater in de vorm van een paddestoel schoot omhoog. De lucht kleurde zich felrood. De ramen rammel den in de sponningen. Het aantal mensen op het strand nam snel toe. Er kwamen ook auto's van de boulevard af en er waren bromfietsers, die voortdurend over het strand heen en weer reden. Om streeks half éen arriveerde van het vliegkamp Valkenburg een ambulance auto. In de verte hoorde men een red dingboot ratelen, die van het botenhuis de boulevard over reed om ter hoogte van de Oude Kerk het strand op te schie ten. Om tien minuten voor één stond zij op de vloedlijn. En precies één uur dook zij .n zee met de felle zoeklichten het wa teroppervlak afspeurend. De reddingbo ten van Noordwijk en Seheveningen wa ren toen ook al onderweg. Iedereen ver keerde nog in het onzekere. Hoofdinspecteur mr. J. Blanken, die ge laarsd heen en weer liep, vertelde dat van het Katwijkse politiebureau uit on middellijk groot alarm was geslagen. Om iwart voor twee arriveerde een vliegtuig dat de scherpe lichtbundels over de gol ven schoot. Inmiddels konden ook de reddingboten van Noordwijk en Scheve- aingen worden waargenomen. Van één van de boten af werden lichtkogels om aoog gezonden. Op het strand wist men te vertellen dat de helicopters niet waren gekomen, omdat zij geen zoeklichten hadden. Om streeks twee uur spoelden de eerste brokstukken aan. iter hoogte van hett kampeerterrein. Éven later werd ook een noodrantsoen gevonden. Officieren van het vliegkamp Valken burg constateerden dat het neergestorte ioesstel een Neptune van het vliegveld Valkenburg was. Weldra ging het ge rucht dat van een joy-vlueht sprake was. Schelpenjvagens begonnen langs de wa terlijn te rijden; steeds meer brokstukken konden worden opgeraapt. Sommigen waren gro-ter dan twee meter. De hele nacht heerste er grote bedrij vigheid langs de Katwijkse kust. De be langstellenden zochten echter gaandeweg hun bed öp en om vier uur zwaaide ook het zoekende Neptune-vliegtuig landin waarts. Kennelijk teruggeroepen door de vliegbasis. De hoop op overlevenden was toen heel zwak geworden. Men oordele zelf! De heer H. C. Kranenburg uit Rotterdam, voorzitter van de Rijn- mondkring, liet geen ja en geen nee boren. „De verhouding AR-CH is zich gunstig aan het ontwikkelen en de jCHU wil niets liever dan deze zaak bevorderen. Wij willen oprecht sa menwerken, maar zijn er huiverig poor, overhaast te handelen. Hierdoor zou de samenwerking tussen beide .partijen in de gemeenteraden nadelig Utunnen worden beïnvloed". Zonder meer tegen toonde zich ir. P. Boersma, fractieleider in de Rot terdamse raad. „De ervaring leert, dat een samengaan met de ARP stemmen kost. In Den Haag zijn er twee zetels door verloren gegaan. Ik kan zo een aantal mensen aan wijzen, dat een andere partij kiest, sis CHU en ARP met één lijst uitkomen". De heer Boersma voelde °ok niet voor de overweging, dat de vorming van één pro testants-chris- lelijke fractie een gunstig effect zal - hebben op jongere kiezers. „Jonge- ren hebben geen verstand, zij heb ben .geen historische ervaring en zij kennen de specifieke verschillen tussen AR en CH niet. Ik zou het betreuren, ais de CHU zou samen- gaan met de arp in de Rijnmond- raad", ®r- J. Krop, fractiegenoot van de beer Boersma, is een enthousiast pro Pagandist van nauwe samenwerking. *an hem is bekend, dat hij geen gelegenheid laat voorbijgaan om op ue belangen van een samengaan te wijzen. Nog onlangs zei hij op een jjergadering: „Van beide zijden wordt gescheidenheid betreurd, maar is dat wel waar, gezien de geringe iglnwn om tot een fusie te komen? »at mezelf betreft is die gescheiden heid een dagelijkse ergernis". .Hoewel niet „buitengewoon enthou- fiiast' zei de heer A. in 't Veld, 'veneens lid van de Rotterdamse raad, zich niet te zullen verzetten egen de proef, met de ARP samen te *aan. „De noodzaak tot samenwerking ■if. er> ofschoon er kanten aanzitten, die we nu nog moeilijk kunnen bekij- Vas-t staat, dat een gemeenschap pelijke lijst de jongeren aanspreekt, de ouderen niet". De heer G. v. d. Houwen, voorzit ter van de kiesvereniging in Maas sluis, hield zich op de vlakte. „Ik heb mijn mening nog niet defini tief gevormd en daarom kan ik moeilijk een uitspraak doen. Er is een duidelijke groei naar samen werking, de vraag is alleen hoe?" „De tijd is nog niet rijp voor een samengaan en daarom ben ik er niet voor", zei de fractieleider in de Ridderkerkse raad J. C. Buising. „Maar: als de Rijnmondkring „ja" zegt, zal ik van harte meewerken". Als grootste struikelblok noemde de heer Bunsing de verschillende denk sfeer. De ARP is veel rechtlijniger dan de CHU, die haar visie heeft aangepast aan de huidige tijd. „De verschillen zijn moeilijk te overbrug gen. Laten we dus niet te hard van stapel lopen". „Geen bezwaar tegen een gezamen lijke lijst had de heer J. Viskil, fractieleider in de raad van Baren- d recht en secretaris van de kiesver eniging. „Rijnmond biedt een goede gelegenheid ermee te beginnen. Als we het nu niet doen, komt er niet zo gauw meer een kans". Wethouder H. Makkinga van Spij- kenisse zei onomwonden „overtuigd voorstander" te zijn van een samen gaan. „Beide partijen hebben dezelfde basis, zij kunnen dus vruchtbaar sa menwerken". Voorzitter P. v. d. Vaart van de Capelse kiesvereniging aarzelde nog. „Ik ben niet anti, maar ik ben er ook geen voorstander van, hals over kop te werk te gaan zonder dat de consequenties zijn te overzien. We luidde het standpunt van de heer J. Goedendorp, fractieleider in de ge meenteraad van Rozenburg. De secretaris van de Briclse kies vereniging, de heer J. Preesman, merkte op: „Ik sta niet afwijzend tegenover een samengaan. De ver deeldheid moet verdwijnen, zij heeft steeds minder reden van bestaan". „Ik ben „eer optimistisch over een samengaan van CHU en ARP in Rijnmond", aldus de heer A. Verhulp, die in de raad van Hellevoetsluis CHU èn ARP vertegenwoordigt. „Wat mijn ervaringen in de raad betreft, die zijn uitstekend". Ongeveer dezelfde mening verkon digde de heer H. J. Mesters, secreta ris van de kiesvereniging in Opst- voorne. ..Als we niet samengaan, zui len we zeker stemmen verliezen!" De reer W. T. Zweerus was princi pieel tegen een samengaan met de ARP, ondanks het feit, dat hij in de gemeenteraad van Abbenbroek zowel de CHU als de ARP vertegenwoordigt. „In de praktijk is mij gebleken, dat samenwerking niet lukt. Mijn voor naamste bezwaar is, dat de zelfs tah (Van een onzer redacteuren) 1DO.OOO). 83.192 in 1963, stijging pet.; rondvluehtpassagiers 6.306 19f k>'"vvl MADRID Prinses Irene droomt van een eigen, modern huis even buiten Madrid met veel hoge bomen en bloemen in de tuin. In dat huis moet dan de oud- Hollandse eetkamer worden on dergebracht, die ze nog als huwe lijksgeschenk krijgt. Zoals bekend, heeft een comité in Nederland het geld voor dit geschenk ingezameld. Nee, ze wil niet zo iets hebben als Drakesteyn, waarin prinses Beatrix woont. Zo'n huis is maar kostbaar in het onderhoud De dromen over het nieuwe huis zijn Irene ook ingegeven, doordat de flat, waar ze nu woont, veel te klein is. In dit huis, vertelt ze, is onvoldoende armslag om te wonen en te werken. Prins Charles heeft namelijk veel ruimte nodig. Hij moet de goederen van zijn familie beheren. Als Irene in dat droomkuis woont, is ze van plan vaker naar het theater te gaan. Ze zegt dol op vertalen te zijn. Straks wil de prinses iets uit de moderne Spaan se theater literatuur in het Neder lands vertalen. Maar zo ver is het nog niet. Van de vlieglessen, waarmee ze in Nederland was begonnen, Is verder niets gekomen. Ze heeft nog steeds haar vliegbrevet niet. Altijd kwam er iets tussen: regen, storm of het niet beschikbaar zijn van het militaire vliegveld bij Madrid voor de Avioclub. Als het onderwerp „vliegen" is behandeld, begint prinses Irene weer over haar huis te dromen: In dat huis een oud-Hollandse eetkamer, toaar het licht valt door zachtgekleurde vensters, tussen goud-gele gordijnen op een tafel met twaalf stoelen, gedekt met rood-wit porcelein en prachtige zilveren bestekken. Haar echtgenoot glimlacht. Hij zegt: Het komt er allemaal. Het prinselijk paar op liet baleon, dat uitzicht biedt op de Calle Her man Os de Becquer in Madrid (foto boven). De prinses belt regel matig met Soestdyk (foto onder-. AMSTERDAM De hoofdstad zal waarschijnlijk toch niet opnieuw het centrum worden van de Indonesische exporthandel. Dit hebben woordvoer ders van de Duits-Indonesische han delmaatschappij voor tabak en hout en de theebeurs gisteren medegedeeld. Zij wezen erop, dat de Indonesische rege ring met Hamburg, Bremen, Londen en Antwerpen overeenkomsten heeft gesloten, die tot het voorjaar van 1967 van kracht zijn. llngen bleef zowat gelijk, maar binnen deze groep was er een aanzienlijke verschuiving. Het aantal ongeregelde vluchten steeg met ongeveer 30 pet. ten koste van het aantal geregelde. Het aantal nïet-commereiële bewegingen, terreinvluchten, rondvluchten e.d. nam toe met ongeveer 20 pet, het aantal bewegingen van de instructieluchtvaart met ongeveer 17 pet. De heer V. d. Hoeden meent dat de mooie zomer daaraan vermoedelijk debet is geweest. DOTTERDAM Ondanks het! 1964. 1.6S4 in 1963," stijging 272 pet. 1keurslijf, waarin de LuchthavenWat de vliegtuigbewegingen betreft, het Rotterdam is geperst, steeg het ver- t&iaal aantal der commerciële handc- voer in 1964, zo blijkt uit het voorlo pig beknopt jaarverslag. Vergeleken met 1963 waren er 24 pet. meer passagiers en er werd 15 pet. meer vracht vervoerd. Het aantal bezoekers steeg zeer sterk. Directeur A. v d. Hoeden meldt in zijn overzicht, dat hij uiterst snel heeft gebracht voor de eerste maal in zijn functie en volgens de nieuwe organisa tie van het nu zelfstandig gemeentebe- eerste fase van het definitieve pist eerste fase van het definitieve plat form gereedkwam en in gebruik werd genomen. De aanleg van de tweede en laatste fase is in volle gang. Het taxibaanstelsel van de huidige start baan kwam gereed, evenals de voorbe reidingen voor de bouw van het stationsgebouw en voor urgente uit- breïding van de starbaan tot 1800 meier. „Met de realisering van deze projecten, waarvan in het bijzonder de verlenging van de startbaan een le vensbelang is, kon in verband riet de bekende financieringsproblemen nog geen aanvang warden gemaakt", zegt het verslag dan. Het aantal vestigingen van ondernemin gen op de luchthaventerreinen bleef bijna onveranderd. De activiteiten der beide Nederlands chartermaatschap pijen werden grotendeels verlegd naar Schiphol. Oorzaken: Rotterdam heeft onvoldoende mogelijkheden voor het uitvoeren van grote reparaties en de korte baan maakt het werken met volbelaste vliegtuigen over langere af standen niet mogelijk. 4XKSSS- Nu dan nog enkele cijfers: passagiers m 1964 216.250, in 1963 174.207, winst 24 pet; vracht 8.681.615 kg in 1934, 7.542.762 kg in 1963, stijging 15 pet; auto's 5.894 m 1964, 5.749 in 1963, stijging 2,5 pet.: vliegtuigbewegingen (commercieel) 12 829 in. 1964, 12.942 in 1963, achteruitgang 0,8 pet.; overige vliegtuigbewegingen 63.446 in 1964, 52.730 in 1963, winst 20 pet; bezoekers 105.117 (voor het eerst boven de 9 Mevrouw van Walsurn mocht even de Braziliaanse goudparkiet Arara Juba op haar hand nemen, nadat haar man in de Rivièrahal te Rot terdam. de internationale vogelex positie had geopend. Het beestje vloog echter weg, beet in de vinger van de burgemeestersvrouw en ging tenslotte op kaar schouder zitten. Haar man snelde toe om te kijken of „het wel goed ging (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Ik verkeer in. de gelukkige omstandigheid het bestuur van de Confederation Ornithologique Mondiale (COM) een dezer dagen nog in het stad huis te mogen ontvangen en mis schien is er dan meer gelegenheid eens met elkaar te praten". Dat zei vrijdagmiddag burgemeeo-ci- mr. G. E. van Walsum tijdens de opening van de wereldtentoon stelling van vogels die van 22 tot en met 3 ljanuari in de Rivièrahal wordt gehouden. Het was een moeilijk karwei voor de burgemeester, want de hoogedelachtbare werd voortdurend uitgefloten. Een internationaal gezelschap kleur- kanaries, grasparkieten, waterslagers, hazers en -exoten maakten hem het spreken haast onmogelijk. Na op de bijzondere betekenis van de tentoonselling gewezen te hebben sprak de eerste burger van de Maasstad de hoop uit dat velen de tentoonstelling zouden bezoeken. Hij twijfelde daar niei aan want Rotterdam kent vele vogellief hebbers. Verder voerden nog het woord de vice-voorzitter van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers, de heer J. Vos en de voorzitter van de COM, de Fransman J. Lambert. De voorzitter van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers de heer A. van Liempd die oorspronkelijk het woord zou voeren, was verhinderd. Hij had zich bij de voorbereidingen van het evenement zo ingespannen dat hij zijn stem verloren had. Na de toespraken maakte het gezel schap een rondgang door de hal. Tijdens die wandeling bleek dat vogels eigenzin nige beesten zijn. Een persfotograaf vroeg de burge meester een zogenaamde „handzame parkiet", een Arara Juba die tot de Braziliaanse collectie behoort, even vast te houden, om een leuk plaatje te maken. Mr. van Walsum merkte op dat zijn vrouw zulke dingen altijd deed. Bereidwillig stak mevrouw Van Walsum haar arm uit, maar nu bleek het dat het dier niet zo handzaam was als men had gedacht. Het beestje fladderde wat in het rond en ging daarna in mevrouw Van Walsum nek zitten. Hierop ontstond enige consternatie onder de gasten. Hieronder volgt een lijst van deelnemers die en gouden medaille hebben gewonnen. Enkelingen Hazers, Groep A. Klas 11 A. W. Kusters uit Ooetlnchem; stammen Wa terslagers. Groep B. Klas 1: J. Rietdijk uit Rijswijk; Engelmger, Waterslagers. Groep B. Klas 11: I. van Akker. België; Vetstof Stammen, Groep C, klas 1* Th. F. van Berkel, Eindhoven; Stammen Pigment Groep C Klas III, Goud Isabel: G. Sauer, Almelo: Enkelingen Vetstof, Groep C Klas II: C. Herman, Bergen op Zoom; Enkelingen, Pigment, Groep C, Klas IV Pastel Isabel: Kozjef Frankrijk; Fostuurkanaraies, Enke lingen. Groep D. Kias II; N. Barett. Engeland; Wildzang, Enkeling, Groep 1, Klas I. Groenvink: J van Kempen Sitiard (Bondsprijs); Enkelingen, Bastaarden met kanaraiebloed. Groep H. Klas II: Joh. ter Maten, Capelle aan de IJssel: Stammen, Bastaarden zonder kanariebloed. Groep h. Klas UI; P. van der Burg, Amsterdam; Tropen, Stammen, Groep E, Klas 1: Max Meili, Zwitserland; Tropen Enkeli.igen, Groep E, klas IVP. Murrl, Zwitserland; Tropen Enkelingen, Groep E, Klas UI: mr. R J Brown. Engeland; Tropen, Enkelingen, Groep E. klas II: mr. Draper, Engeland; Stammen, Grasparkieten, Groep F. Klas 1 B C. Vreysen, Zundert; Enkelingen. Gras parkieten, Groep F. Klas II: P. Verbeent, Alkmaar; Grote Parkieten, Groep G, Klas 1, Bours Parkiet: mevrouw C. Slabbekoom, Breda; bij de roodvleugel: S. G. Verbeek, Zwanenburg; Tropische Duiven en Kwartels, enkelingen, Groep J. Klas 1; A. ten Klooster. Emmeloord: Postuurkanaries Yorkshire: L. Manilii, Italië: Stammen I"-- zers. Groep A. Klas 1: Franziska Heinze- mann; Duitsland. DEN HAAG Het Rijk heeft tot dusverre aan 125 door de uit voering van de Deltawerken ge troffen oesterkwekers voorschot ten verleend op de tegemoetko ming in de schade. Hiermee was een totaal bedrag van drie miljoen gulden gemoeid. In het kader van de zelfstandigenrege- lmg is tot dusverre aan 5 oesterkwekers een bedrijfskrediet verleend tot een to tale waarde van 160.000,— gulden, terwijl aan ongeveer 90 oesterkwekers periodieke uitkeringen voor levensonderhoud zijn verstrekt tot een bedrag van circa 300.000 gulden. Daarnaast zijn verschillende voor zieningen getroffen om voor voormalige oesterkwekers wier bedrijf gedoemd was te verdwijnen, de overgang naar enige be drijfstakken in de agrarische sector mo gelijk te maken. Dit wordt meegedeeld in de memorie van antwoord op de schaderegeling voor oesterkwekers ingevolge de Deltawet Het totale bedrag dat met de tegemoetkoming in de schade gemoeid zal zijn, kan zelfs globaal, nog met worden bepaald aange zien de tegemoetkoming uit drie ver schillende elementen bestaat, te weten te gemoetkoming in de vermogensschade, in de bedrijfsschade en in de zogenaamde belastingschade. Voor degenen, die op een of andere wijze bij de oesterbednjven zijn betrok ken geweest, zal een afzonderlijke scha devergoedingsregeling worden vastge steld. Een wetsontwerp daartoe kan in de loop van 1965 worden verwacht. Inmiddels is aan vijf kuipers reeds een bedrag van 20.000.uitgekeerd als le vensonderhoud. De werknemers, die als gevolg van de opheffing van de oesterbedrijven werk loos zijn geraakt, kunnen volgens de mi nister gemakkelijk ander werk vinden en indien dat niet het geval is. kunnen zij terugvallen op de werkloosheidswet. In 1963 is aan twaalf werknemers een bedrag van 11.500 uitgekeerd. In 1964 bleek een dergelijke steun al niet meer nodig. "Wat betreft de gedupeerden door de afsluiting van het Veersegat en de Zand- kreek denkt de minister niet aan directe vergoedingen, maar aan indirecte hulp, bijvoorbeeld door de aanleg van de nieu we haven van Colijnsplaat. De mosselkwekers, die door de ver dwijning van de oesterteelt hun mossel percelen zijn kwijtgeraakt, knnnen wor den ontslagen van hun huurverplichtin- gen. Over de vooral in de winter van 1962 1963 geleden vorstschade deelt de minis ter mee, dat hier sprake Is van normaal bedrijfsrisico, waarvoor geen speciale maatregelen behoeven te worden geno men. Er is niet gedacht aan de stichting vaa een afzonderlijk schadebureau. I •if's'i vVïf&l

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 1