Combinatie begrafenissen Nelson en Wellington Premier Wilson en vier oud-premiers slippendragers Leven vol „grote ogenblikken Laatste tien dagen Sir Winston regelde zijn eigen begrafenis GiurcliiUs overlijden in enkele minuten wereldkundig 1 II mmm Vlaggen halfstok voor Churchill Door radio en televisie IS „Times breekt traditie 99 Herdenking Cliurcliill in Tweede Kamer m t DE ROTTERDAMMER Pagina. 4 MAANDAG 25 JANUARI 19(55 LONDEN Sir Winston Churchill krijgt zaterdag een staatsbegra fenis, waarin alle delen worden gecombineerd van de uitvaart diensten, die voor twee andere grote Britten werden gehouden lord Nelson en de hertog van Wellingtdn. De laagte Britse staatsman, die een staatsbegrafenis kreeg, was William Gladstone, nu 67 jaar geleden. Het laatste eerbewijs van de Britse natie aan Churchill zal alles over treffen in de geschiedenis van Groot-Britannië. Het stoffelijk overschot zal drie dagen opgebaard liggen in West minster Hall bij het Lagerhuis, waaraan Churchill zo verknocht was. Monarchen en grote mili tairen hebben daar ook opgebaard gelegen. Tijdens deze drie dagen zal het volk dat door sir Winston Doodsklok Deelneming Geschiedenis in oorlog en vrede werd geleid, zijn laatste droeve afscheid nemen. THEEMS OUD-PREMIERS PRESIDENTEN (Van onze radio- en tv-redactie) JJILVERSUM De telecommu nicatie heeft gisteren een grote rol gespeeld bij het over de gehele wereld bekend maken van het overlijden van sir Winston Churchill. Men was op deze vroe ge zondagmorgen aangewezen op radio en televisie. In Nederland vernam men om 9.45 uur, tien minuten nadat van het sterfhuis uit het bericht was gegeven, de eerste mededeling daarvan via de beide radiozen ders: de programma's werden onderbroken voor een uitzending van de radionieuwsdienst. Om 11 uur was ook de NTS-journaal- dienst op het scherm. PRINS BERNÜARD Üf -*.f> ,->;V- -m r* - <v "X A* - V. t. I I I a I COMMENTAREN ONAANGENAAM Onovertroffen eerbewijs in Britse historie Op de kleine dodenakker bij de kerk van Sint Martimis te Bladon, vlakbij het landgoed Blenheim waar hij werd geboren, zal Sir Winston Churchill zijn laatste rustplaats vinden. Ook zijn ouders liggen daar begraven. sZZtifriïflW»Zden ?Zn'Jle} °^erlJaden van Air ™inston Churchiil verliet zijn dochter, de actrice Sarah Churchill, de woning bij Hyde Park Gate samen mef Celia Sandys, een dochter van ex-minister Duncan bandys en kleindochter van de overleden staatsman. LONDEN De Times heejt een tra ditie gebroken door het nieuws van het overlijden van sir Winston Churchill op zijn frontpagina te brengen. Zelfs een vorst is nog nimmer op deze wijze door het blad geëerd. Het eerbiedwaardige blad, dat gewoon lijk een grauwe massa kleine adver tenties op zijn voorpagina plaatst, heeft daar in zijn nummer van van daag een foto van Churchill plus een levensbeschrijving op staan. De biografie staat onder de kop „De grootste Engelsman van zijn tijd". De advertenties zijn verwezen naar een binnenpagina. Times heeft nimmer een dergelijk eer bewijs betoond. Zelfs de vorsten on der wie sir Winston gediend heeft, zijn bij hun dood niet op Times' voor pagina versohenen. By de dood van een koning komt het blad met een voorpagina met een rouwrand, waarbinnen precies als altijd de advertenties staan. LONDEN Heel de wereld heeft sedert vrijdag 15 januari meegeleefd met de familie Churchill, nadat bekend was geworden, dat de grote leider uit de tweede wereldoorlog 1 heel ernstig ziek was. "rijdag 15 jan. Lord Moran deelt mede, dat zich bij sir Winston na een kou een sto ring in de bloedsomloop heeft ontwikkeld en dat er een bloe- .ding in de hersenen is opge treden. Hij is in een diepe slaap gedompeld. Zaterdag 16 jan. Churchill is wat zwakker geworden, maar heeft rustig geslapen. Zondag 17 jan. De pols van sir Winston is wat onregelma tiger geworden. De patiënt heeft terrein verloren. Maandag 18 jan. Churchill is weer wat zwakker geworden. Dinsdag 19 jan. —De zieke heeft een zeer onrustige nacht ge had, zo zelfs, dat Lord Moran bij zijn ziekbed werd geroepen. Woensdag 20 jan. De zwak heid van de bloedsomloop is duidelijker geworden. Donderdag 21 jan. Er is geen verandering opgetreden in de toestand van de zieke. Vrijdag 22 jan. Toestand van Churchill is weer iets achteruit gegaan. Zaterdag 23 jan. De achter uitgang in de toestand is weer duidelijker geworden. Zondag 24 jan. Om 8.35 uur plaatselijke tijd maakt Lord Moran bekend, dat sir Winston Spencer Churchill om 8.05 uur is overleden. - (Vervolg van pag. 1) Om vijf minuten over' half tien gisterochtend kwam er een eind aan de spanning, die ongeveer tien dagen had geduurd. In een door lord Moran ondertekende verklaring werd gezegd, dat sir Winston kort na negenen in zijn woning was ontslapen. En de grote bourdon van de St. Pauls ka thedraal, de Grote Tom genaamd, kondigde eveneens het verscheiden van deze grote zoon van Groot-Bri tannië aan. Gewoonlijk wordt die klok slechts geluid bij de dood van een lid van het Britse vorstenhuis, van de Lord Mayor van Londen, de bisschop van Londen of de deken van St. Paul. Koningin Elizabeth kreeg in het_ kasteel Sandringham telefonisch bericht van het overlijden. En zodra het verscheiden van sir Winston be kend was geworden, staakte de BBC baar „aangekondigde programma en gaf zij het „muzikale V-teken", dat wordt aangeduid door het begin van Beethovens Vijfde symphonie. Koningin Elizabeth, die tijdens de ziekte van sir Winston voortdurend in contact met de familie Churchill is geweest (als vorstin en als een van de beste vrienden van de familie), zond lady Churchill de volgende boodschap: „Het nieuws van sir Winston Chur chill doet mij en mijn echtgenoot onzegbaar veel verdriet. Wij betuigen u en uw gezin ons diepe medeleven. De gehele wereld is armer geworden door het verlies van zijn veelzijdige geest. Het voortbestaan van dit land en de zusterlanden van het Gemene best zal na het grootste gevaar dat hen ooit heeft bedreigd, een eeuwig durende herinnering zijn aan zijn lei derschap, visie en ontembare moed". Ook koningin-moeder Elizabeth en an dere leden van de Britse koninklijke familie hebben lady Churchill persoon lijk telegramman van deelneming ge zonden. Het leven van Churchill omspande de regering van koningin Victoria tot die van de huidige vorstin, Elizabeth II een leven, dat zo ongelooflijk gevarieerd is geweest dat het vrijwel de geschiedenis van de westerse we reld in de laatste decennia heeft ingehouden. Van alie Britse premiers werd hij met zijn 90 jaar de oudste. Hij overtrof zelfs William Gladstone, die in 1898 op 88-jarige leeftijd overleed. Hij was ook de laatste overlevende van de geallieerde Grote Drie uit de tweede wereldoorlog: Roosevelt, Stalin en Churchill. Zijn leven was vol van „grote ogenblikken", die wellicht het hoogte punt bereikten in de donkere dagen van de Tweede Wereldoorlog, toen Engeland alleen stond tegen de macht van Hitler-Dultsland. Toen hij in mei 1940 premier werd, bracht hij alle Britten samen met zijn gedenkwaar dige aanbod van bloed, zweet en tranen en zijn belofte tot vechten op de stranden, tot de uiteindelijke ne derlaag van het nazisme. (Zie ook elders in dit nummer). Op de dag van de begrafenis wordt de kist van de katafalk in Westmins ter Hall geplaatst op een door twaalf paarden getrokken affuit, voor de tocht van twee en halve km. naar de St. Paul's kathedraal: van de West minster naar Trafalgar Square, langs The Strand en Fleet Street en lichte lijk stijgend Ludgate Hill op, naar de kathedraal. Troepen van de beroemde Britse regimenten, met inbegrip van de Queens Household Cavalry, zullen de affuit escorteren. Er is reeds een detachement militairen bij- Westmin ster Hall aangekomen om daar de katafalk op te richten. De uitvaartdienst In St. Paul's wordt geleid door de aartsbisschop van Canterbury, primaat van de Kerk van Engeland, Daarna zet de stoet zich opnienw in beweging door het hart van Londen naar de Towerstei- ger, waar de zwart gedrapeerde bark ligt te wachten, bemand door de Koninklijke marine, waaraan sir Win ston zo zijn hart had verpand. Zoals bi.i Nelson wordt het stoffelijk over schot over de Theems gevaren. An derhalve km. verder bij het Waterloo- station wordt de kist van boord gebracht. Per speciale trein wordt het li chaam van Churchill naar Hand- borough in Oxfordshire gebracht, het spoorwegstation voor Blenheim Pa lace, .het geboortehuis van..,sir, Win ston. Hij wordt, te ruste gelegd.-' bij 'de stenen muren "van de -kleine St. Mar tins kerk in.' Blandon, een dorp van 400 „inwoners op het terrein van het paleis. De- vader van sir Winston en zijn .moeder (die van Amerikaanse afkomst was) werden ook op St. Martins begraven. Deze vrouw kon haar ontroering niet meester blijven, toen zij bij de woning van Sir Winston Churchill aan Hyde Park Gate op de laatste berichten wach tend, hoorde dat de Britse oud staatsman was overleden. DEN HAAG De regering heeft be sloten in verband met het overlijden van sir Winston Churchill, dat vandaag en op de dag van de begrafenis zaterdag van alle openbare gebou wen halfstok zal worden gevlagd. Verwacht wordt, dat premier Wil son en vier oud-premiers als slippen- dragers zullen fungeren. Er wordt rekening mee gehouden, dat Randolph Churchill de zesde zal zijn, De vier oud-premiers zijn. sir Alex Douglas Home, the Earl of Avon (Anthony Eden), Harold Macmillan en Earl Attlee. Gelijk bij Wellington (in 1852) zullen de leden van het Koninklijk Huis, de Britse regering, buitenlandse staatshoofden en regeringsleiders de laatste eer bewijzen aan de overlede ne en'achter zijn stoffelijk overschot naar de kathedraal lopen, Verwacht wordt, dat president Johnson door zijn ziekte verstek zal moeten laten gaan. De komst van oud president Eisenhower, met wie Chur chill zo nauwe samenwerkte, wordt wel verwacht. Of ex-president Trn- man kan komen, is nog niet bekend. Rekening wordt gehouden met de komst van president De Gaulle van Frankrijk en die van de leiders van de Gemenebestlandcn. LONDEN Churchiil heeft zorgvuldig zijn eigen- begrafenis geregeld tot in de details. Al ja ren geleden heeft h(j de route aan geduid, waarlangs de vorsten en presidenten, de premiers en an dere leidende staatslieden de baar zullen volgen. Vrienden van Curchill vertellen nu, dat hij voor het eerst plannen begon te maken in december 1943. Na besprekingen met president Roosevelt en gen. Tsjang Kai Sjek in Cal'ro vatte hij kou en kreeg hij longontsteking. Churchiil zei toen half ernstig tot zijn mede werkers: „Ze moeten me wel een staatsbegrafenis geven. President Roosevelt zal naar Londen moeten komen om. die bij te wonen". - 'Daaraaris'het „begrafenisboek" gegroeid. Alle détails werden .'er - in vast gelegd, zelfs de namen van de militaire eenheden, die bij de plechtigheid aanwezig dienden te, zijn. In 1954 zette Churchiil op- nieuw zijn werk aan de voorbe reidingen voort Een paar details werden gewijzigd, maar de grote lijnen bleven dezelfde. Daaronder was de tocht over de rivier de Theems op dezelfde wijze als bij de begrafenis van Nelson. „Om zeker te zijn, dat alles pre cies naar wens zou verlopen maak te Churchiil een tocht over de route, die zijn staatsbegrafenis zou volgen. DEN HAAG Het overlyden van sir Winston Churchill zal morgenmid dag in de Tweede Kamer worden her dacht. Kamervoorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel zal bij de aanvang van de openbare vergadering een korte her denkingsrede uitspreken. De Eerste Kamer komt morgen niet bijeen. Op de£ondense Trafalgar Squa re werd zondag een massa bijeenkomst gehouden binnen het kader van de oecumenische gebedsweek voor christelijke eenheid. In hun gebed betrok ken de aanwezigen ook het heengaan van Sir Winston Churchill. Onmiddellijk na de eerste bekendma king werden niet alleen in Nederland, maar in vele andere landen ook, de pro gramma's gewijzigd. Aangepaste muziek, afgewiseld met herhaalde en nieuwe me dedelingen van de nieuwsdienst, werd ten gehore gebracht. Bij vele radiosta tions, ook in ons land, werd daarbij ge bruik gemaakt van uitvoeringen van Britten's War-symfonie. De BBC liet 'di rect na de eerste mededeling van het nieuws dat, hoewel het werd verwacht toch een schok door de wereld liet va ren, Beethoven's vijfde symfonie, de compositie waarvan de klopsignalen van 40—'46 werden afgeleid, ten gehore bren- «en. Radio- en televi^iemededelingen gingen meteen vergezeld van. een regeringsver klaring, welke ook verscheidene malen werd herhaald. In de loop van de ochtend werden de radioprogramma's herhaaldelijk onder- brozen voor nieuws-uitzendingen, welke weldra ook de eerste buitenlandse com mentaren bevatten. De NTS-journaal- dienst kwam verscheidene malen op het scherm, om half 3 zelfs reeds met een s morgens gemaakte telefoto van de be graafplaats, waar Sir Winston ter aarde zal worden besteld. Omstreeks 12 uur zond Hilversum I een door Arie Kleywegt geleid vraag gesprek met prins Bernhard uit. De eer ste woorden van rouw van de zijde van onze koninklijke familie lieten niet na, ^druk te maken op de luisteraars. Van KRO-zijde werd via de andere zender mi nister Luns een kort interview afgeno men: ook deze sprak van „een verlies dat de gehele wereld schokt" en de „overgetelijkheid van deze eminente staatsman." Om 1 uur hield vice-minisIer-presi dent mr, B, W. Biesheuvel voor radio en televisie een korte, treffende her denkingstoespraak, tvelke niet van te voren was opgenomen, maar direct uitging. Aangezien de programma's van radio en televisie deze morgen alle reportages van kerkdiensten en andere ernstige uit zendingen vermeldden, kwam hierin vrij weinig verandering. In de eerste uren bleef de sfeer aangepast. Later echter ging men bij de radio geleidelijk over LOJIDEN De Britse regering is acht procent gedaald in de populariteit van de kiezers sinds begin deze maand. Zij staat nu op gelijk niveau met de conservatieve partij, zo blijkt uit de jongste opiniepei lingen. Politieke waarnemers menen dat de nederlaag van Leyton en het mindere aantal stemmen voor Frank Cousins de conservatieven ertoe zullen brengen aan te dringen op vroege algemene verkie zingen, nadat zij een week politieke wapenstilstand hebben gehouden wegens de dood van Churchiil im '7- •"•S 4rv-..'~*êl '.ièy'swa" - £4." V fx- ftCfdfeVI X) l*'* 'L w I Si 9 12 li É- BS ts Zodra zondagochtend bekend was geworden, dat Sir Winston Chur chill was heengegaan, werden op vele plaatsen in Nederland de vlaggen halfstok gehangen. Deze foto werd gemaakt van de Chur- chilllaan in Amsterdam-Zuid. naar de aangekondigde programma's. Wel werden nog wijzigingen aange bracht voor het uitspreken van buiten-.' landse commentaren en voor het uitzen den van een klankbeeld over het leven van Churchiil. Dit laatste was om 2 uur te horen via Hilversum II en om even na 8 uur op Hilversum II. Herman Felderhof en Ben Brans (resp. NCRV" en KRO) hadden dit programma van 40 minuten samengesteld. Men hoor de vele malen de krachtige, overtuigende stem van de staatsman in en -na de oor log, men kreeg een levendige indruk van de grote betekenis welke zijn leiding en optreden had voor de voikeren, die leden onder de Duitse bezetting. Op Nederland 1 begonmen om half- acatgisteravond met nog een extra uit»' zending van de NTS-journaaldienst, waarin .behalve het jongste nieuws uit Londen ook commentaren van buiten landse staatshoofden en andere politieke' figuren waren verwerkt. Bijzonder prettig was het te luisteren en. kijken naar een vraaggesprek, dat prins Bernhard al enkele dagen geleden Am Kleywegt toestond en waarin de Prins verscheidene aardige voorvallen vertelde, die hij met Sir Winston had meegemaakt: hoe deze, ook by officiële gelegenheden, op momenten dat zijn aandacht niet werd vereist rustig in slaap viel en. precies op tijd wist te ontwaken; hoe hij stipt op tijd kon zijn zonder zich te haasten en hoe zijn vrienden, ook onze koninklijke familie, kerstfeestkaarten met reprodukties van eigen schilderijen placht te sturen. „Wij hebben vriend- schappelijk met hem omgegaan en wij allen hebben grote bewondering voor hem, koningin Wilhelmina had dat ook", zei de prins, „en wij waren blij dat hij pleegvader van onze jongste dochter wil de worden." In Londen hield oud-minister mr. Van Kleffens een herdenkingsrede speciaal voor de Nederlandse televisie. Het zal 1 velen onaangenaam 'hebben getroffen, - dat deze rede zomaar werd afgebroken voor een nieuwe uitzending van de jour- naaldienst. Dit hield wel -verband met de_ komende Eurovisie-uitzending,' maar j wy vragen ons af, of dit nu niet anders had gekund. De BBC maakte West-Europa In die Eurovisieuitzending deelgenoot van het geen drie staatslieden, t.w. minister president Wilson, oud-minister-president en leider van de conservatieve partij Lord Home en ex-premier MacMilian ter nagedachtenis van Churchiil tot volk en wereld wilden zeggen. Al deze bijzondere uitzendingen, waar voor een aantal aangekondigde pro gramma's moest vervallen, werden korte tijd later ook over Nederland 2 uitge zonden.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2