Bier lag op straat en in zachte berm Belangstelling voor Europort groot Maria Pia weer Regering had parlement eerst moeten inlichten mm schreef zes miljoen versregels over blijft Al 900 vol Verdediging tegen griep uit Rusland Uitvaart van Weygand werd nrotest tegen De Gaulle Goedkeuring vervroegd herv. kerk Stadionwijk JANE CARLSON Geen uitzondering voor schrijver V. J. W. Ooms volgt ds. Steenbeek bij NJG op heetmanyg Senaat over Breedband-zaak Witteveen deelt pessimisme van Zijlstra niet Voorwaardelijke straf wordt onvoorwaardelijk AUTO MET DRANK BOTSTE OP TRAM Geschenk van zeldzame elegance Siilt MAURITSWEG 58 in muzikale hoogspanning DE ROTTERDAMMER A WOENSDAG 3 FEBRUARI DE wtttiJterUJke iiobby Al 40 jaar Zijn wens Een uifgebrelde collectie zeldzaam mooie Perzische en Chinese tapijten voor huiskamer en salon. Extra grote maten voor directiekamers en vergaderzalen. 1 Pagina 4 ^V Begerïng in Manilla laat zeelieden moedeloos waÉten (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De 36-jarige Am sterdamse schrijver Simon V. is van morgen door de rechtbank te Amster dam veroordeeld tot 10 weken gevan genisstraf waarvan acht voorwaarde lijk en aftrek van twee weken voor arrest plus een boete van 1000 we- ROTTERDAM - De 34 opvarenden van het Philippijnse vrachtschip Min danao Logger, dat wegens schulden van de reder in de Waalhaven aangens verboden marihuanabezit, de ketting ligt, staan gepakt en gezakt, gereed om zodra de tickets kunnen worden betaald, naar Manilla te vliegen. De Philippijnse ambassadeur in Nederland heeft hnn toegezegd, dat hij kontakt met zijn regering zau opne men en haar zou vragen het berag van 50.000 dat voor de vliegtocht van de bemanning nodig is, over te maken. je. - i' I Prinses Beatrix in een snelle af daling op de lange latten. De kroonprinses maakte al op de eer ste dag van haar korte winter sportvakantie in het Zwitserse Gstaad een skitocht. En terwijl zij op de witte helling omlaag gleed, maakte een fotograaf dit plaatje. De hoop was er, dat het ant woord van de regering niet alng op zich zou laten wachten. Maar die hoop is nu wel langzamerhand de bodem ingeslagen. Bijna een week lang moet de Philippijnse ambassa de mededelen, dat de regering niets van zich laat horen. En de Philippijn se ambassadeur bevindt zich op het ogenblik in Spanje, zodat hij niet bij zijn regering op bespoe diging van de zaak kan aandringen. Intussen zijn de Philippijnse zee lieden het wachten wel moe gewor den. Hun verzorging in het rooms- katholieke zeemanshuis Stella Maris laat niets te wensen over, maar aiy verkeren in grote zorg over ëun familie, van wie ze weten, dat zij aan de rand van de armoe leeft. El ke dag opnieuw wachten ze met spanning op een telefoontje uit Den ROTTERDAM Ongeveer vijfhon derd flessen met bier en limonade kwamen dinsdag op straat terecht bij de botsing tossen een vrachtauto en een tram van lijn veertien op de krui sing Straatweg—Minstreelstraat—Ju liana van Stolberglaan. De bestuur der van de vrachtauto had geen voor rang verleend aan de tram, omdat hij deze te laat opmerkte. Personeel van de Gemeentelijke ReinlgingS' dienst heeft de ontstane ravage opge ruimd. De vrachtauto was licht be> schadigd. De tram had vrij ernstige schade. Het tramverkeer ondervond een vertraging van tien minuten. Een vrachtauto met aanhangwagen waarin ongeveer twintig ton bier zat raakte dinsdagmiddag in de berm van de Hoofdweg. De combinatie maakte een flauwe bocht naar links, waarbij, vermoedelijk door de druk op de rechterwielen, de rijbaankant van de weg ging verzakken en de klinkers wegschoven. De bovenbouw van de aanhangwagen helde hierdoor nog meer naar rechts over en kwam •in aanraking met een lichtmast. Deze wérd scheefgereden. Het gevolg hier van was dat de anahanger in de berm terechtkwam en daarin wegzakte. De trekker werd onbestuurbaar en kwam, eveneens tot de assen, in de zachte berm terecht. Twee takelwagens trok ken de combinatie op de weg. Het verkeer is tijdelijk over één baan ge leid. Op de kruising OostzeedijkWil lem Ruyslaan botsten dinsdagavond een vrachtauto met aanhangwagen en een bestelauto, omdat de een de an der geen voorrang verleende, op el kaar. By de hevige botsing werd de vrouw van de bestuurder van de be stelauto, de 24-jarige P. van Toledo- Van der Clingel, uit de wagen geslin gerd. Zij kwam onder de licht bran dende auto terecht. Twee korporaals uit de Van Ghentkazerne trokken de vrouw, die zeven maanden in ver wachting is, onder de wagen vandaan. De brandweer heeft het brandje ge blust. De heer C, A. van Toledo is met een wond boven het rechteroog naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. Zijn vrouw had verwondingen aan de be nen en hoofdpijn. Ook zij is naar Dyk- zigt vervoerd. De bestelauto is weg gesleept. De 64-jarige kantoorbediende A. L Valing uit de Vogelstraat botste woensdagmorgen met zijn fiets op de kruising GerdesiawegBoezemsingel tegen een personenauto, omdat hij deze ge envoorrang had gegeven. Hy is met een hoofdwond en rugklachten naar het Dijkzigtziekenhuis vervoerd. De vijftienjarige Gerard O. van Draanen uit de Ovidiusstraat gaf dinsdagmiddag geen voorrang aan een hem tegemoetkomende personen auto, toen hy naar links wüde gaan. Hy is met verschillende kneuzingen en een hersenschudding naar het Zui derziekenhuis gebracht. Op de kruising OldegaardeMeyen- hage is dinsdagmorgen de 48-jarige hoofdagent J. Lagendyk van de Burghsluissmgel met zyn bromfiets geslipt en gevallen. Hy is met een vermoedelyk gescheurde rechterkme- schyf naar het Zuiderziekenhuis ver voerd. Na behandeling is hij thuisge bracht. De zeventienjarige los werkman W. van Geenen uit de Nijverheidsstraat stapte dinsdagmiddag onverwacht de rybaan van de Brede Hilledyk op. De bestuurder van een langskomende be stelauto kon de jongen met meer ont- wyken en reed hem aan. Van Geenen is met een schaafwond aan het voor hoofd en in bewusteloze toestand naar het Zuiderziekenhuis gebracht. Op een voetgangersoversteekplaats by het Haagseveer reed dinsdagmid dag een personenauto, de 63-jange mevrouw E. M. Mank-Helmer van de Wilgenplasiaan aan. De bestuurder van de auto had de voetgangster te laat opgemerkt. Mevrouw Mank is rr°t een linkerbeenbreuk naar het Bi-'gwegziekenhuis gebracht. De bestuurder van een personen auto zag dinsdagmorgen de achttien jarige timmerman A. van der Rakt uit de Zandblokstraat met tydig ge noeg, toen deze op een voetgangers oversteekplaats op de Dordtsestraat- weg overstak. Hy reed Van der ftakt aan. Deze is met een gebroken Imker- enkel naar het Zuiderziekenhuis ver voerd. Haag om tot op heden 's avonds moedeloos en teleurgesteld naar bed te gaan. Den Kaag Als opvolger van ds. N O. Steenbeek heeft de raad van afgevaar digden van de Nederlandse Jeugdge meenschap (NJG) met algemene stem men tot voorzitter gekozen de heeer J. W. Ooms De heer Ooms is directeur van de landelijke vereniging „clubhuis werk" en voorzitter van de stichting „ruimte voor de jeugd", zo heeft de N. J. G. in een communique meegedeeld De vergadering droeg voorts het be stuur op bij de rijksoverheid aan te drin gen op krachtige financiële steun aan het jeugdvormmgswerk, omdat de kosten voortdurend stijgen en omdat de vrije tijdsbesteding een steeds groter pro bleem gaat worden. Besloten werd mee te werken aan de viering van de be vrijdingsdag op 5 mei en de staatsbur gerlijke vorming van de jeugd sterk te bevorderen. De voorwaardelijke straf van zes weken, die de schrijver in februari vo rig jaar voor eenzelfde soort feit werd opgelegd is echter omgezet in een on voorwaardelijke. De rechtbank zag geen reden om de veroordeelde anders te behandelen dan ieder ander die een voorwaardelijke straf heeft lopen zo werd in het vonnis opgemerkt. De officier van justitie had een boe te van 1000 en een gevangenisstraf van drie maanden voorwaardelijk en geen omzetting van de nog lopende voorwaardelijke straf, doch verlenging van de proeftijd daarvan met 1% jaar geëist. De auteur had de marihuana vorig jaar uit Spanje meegebracht en naderhand verkocht aan een 25-jarige kantoorbediende uit Lunteren. Deze werd in november vorig jaar door de politie in een auto te Amsterdam aan gehouden. In de auto trof zjj de van V. afkomstige marihuana aan, wat de zaak aan het rollen bracht. Een sieraad met brillant is de stille wens van elke vrouw En wat is mooier,eleganter, luxueuzerdan een horloge,bezet metfonke- lende brillantjes"? Een geschenk dat haar gelukkig maakt, telkens als ze ernaar kijkt' wit gouden horloges met brillant vanaf 700,- edelsteenkundige f g a diamantexpert gi a. LIJNBAAN 92 tel. 116670 filiaal- oostzeedijk 155-157, rotterdam (Vervolg van pag. 1) Vanuit de Kamer was gisteren tijdens de algemene financiële be schouwingen nogal wat kritiek ge leverd op het feit, dat de regering zonder voorkennis van het parlement tot de Breedbandtransactie was over gegaan. Niet alleen de P.v.d.A. maar ook de K.V.P. was over deze gang van zaken niet tevreden. Tot op ze kere hoogte sloot oud-minister Zijl stra (a.r.) zich by deze kritiek aan. f DIRK SPEKSNIJDER (73). EINDHOVEN' Technische hogeschool Ges!, doet. scheikundige technologie. H. J. v. Amerom. ts Rotterdam. LEIDEN Rijksuniversiteit. Gesl doet Ned. recht: mej. M. B. Blanken te Rotter dam. (Van onze kunstredactie) jjLSOF hij er thuis hoort20 zelfbewust komt hij de kamer van onze kunstredactie binnen. Bij is klein van gestalte en oud. Zijn gelaat vol rimpeltjes ver raadt al meteen een leven van hard werken. „Speksnijder", zegt hij. „Dirk Speksnijder. Ik ben van 1891 dat zou je niet zeggen, hè?" De oude man verdwijnt bijna achter het grote bureau; z'n petje naast de telefoon. V/at zou hij zijn geweest? Schipper misschien. Zeker geen artist, hoewel zijn fel gele sjaal hem toch iets aparts geeft. „In 1920 kwam ik naar Rotterdam. Geboren in Haastrecht. Vader was grootboer. Taai geslicht, meneer. Van de elf kinderen zijn er nog acht in le ven de oudste is 86. Ik ben land bouwer en tuinder geweest, maar hier werkte ik in de havens. Ik ken ze op m'n duimpie en duizenden men sen". Dirk Speksnijder opent een zeildoek- se tas, die hij uit een linnen zak heeft gevist. „Mijn hobby. Ik dacht: daar moest ik nou maar 'ns wat van ko men vertellen". Hij zet er zijn brilletje voor op als hij in zijn papparassen begint te snuf felen. „Dit zijn er maar een paar, hoor", zegt hij. „Thuis .heb ik zo'n negenhonderd dubbele dictaatcahiers. Allemaal vol geschreven met gedich ten." Zijn pientere ogen kijken ons ge amuseerd aan als we met direct een weerwoord hebben. Dan vragen we verbaasd. Negenhonderd boeken hoeveel regels zijn dat wel, meneer Speksnijder?". „Dat is gauw uitgere kend: ruim zes miljoen!" Hij glun- 1 (Van een onzer redactearen) ROTTERDAM Europort 1964 is een groot succes geworden, vertelde gisteren op een persconferentie de heer EL H. Barkmeijer, een van de directeuren. Er werden 25.000 bezoe kers genoteerd en onder hen waren ges Japanners, vertegenwoordigers van de grote Japanse scheepswerf Hitachi Zosen, Ook van Japanse zijde is er belangstelling voor deelneming aan deze internationale tentoonstel ling voor scheepsbouw, scheepvaart, machinebouw en havennitrustingen, jnaar toezeggingen zijn er nog niet gedaan. Voor Europort 1965, die van 9 tot en met 13 november wordt gehouden is de belangstelling eveneens groot. Sneller nog dan in 1984 kwam een groot aantal boekingen tot stand, zodat thans de grote bal vrijwel geheel en de Energie-hal voor circa 45 procent Is gevuld. Vele bedrijven onderhandelen nog met hun buitenlandse principalen over deelne ming. Te verwachten is, dat de sluitings datum voor de verkoop van standruimte ongeveer eind mei zal vallen. Onder de nieuwe deelnemers, die voor 1965 standruimte huurden, bevinden zich de Deutsche Werft, Samofa (samenwer kende motorenfabrikanten), ^Houttuin pompen, Dieselimport en het Normalisa tie Instituut. Er zijn stemmen opgegaan om Eurport om de twee jaar te organise ren, omdat een jaarlijkse expositie een te grote belasting van de budgets missie van de Europort-organisatie zoU betekenen- Maar de adviescom- heeft zich uitgesproken voor een jaar lijkse tentoonstelling en blijkens de huidige .stand van boekingen, wordt door velen industrie8n en firma's het standpunt van de adviescommissie gedeeld. cent portret?". Hij knikt. Dirk Spek snijder weet wat mooi is. „Zij kwam uit Rheden. Ik heb 'r leren kennen bij haar oom, bij wie ik in de kost lag". Rimpels verdwijnen uit zijn gezicht. Hij lacht. Bijna jon gensachtig. „We zijn laat getrouwd in '28. En nog drie jaar verkering gehad. Eerst voetje-vrijen onder de tafel van haar oom. Tja, zo ging dat vroeger". „Hier zie je mijn vrouw in Canada. Bij onze zoon. Die heeft een kippen farm. En drie kinderen. De andere twee kleinkinderen zijn van m'n doch ter". Wij bladeren weer in een van de dictaatcahiers vol verzen. „Alle maal met "kroontjespennen geschre ven", zegt Dirk Speksnijder. „Ik verslijt een gros per jaar. Een vulpen is te duur". En dan, zonder aanloop: „Die Geenten Gossaert, die kon he+ goed hè?" Dat dringt bij ons de vraag op: „Bent u religieus, meneer Speksnij der?" „Nederlands hervormd", zegt hij, en het klinkt alsof hij dat onderwerp té persoonlijk vindt. Iets van zijn den ken, brengt hij tooh nog onder woor den maar ongewoon, „Ik zeg al tijd: 'k hoop dat het alle mensen goed mag gaan., en dat er voor mij een klein gaatje blijft, waar ik door henen kan". Terwyl de regeringspartijen alleen kritisch stonden tegenover de ge volgde procedure, bekritiseerden de woordvoerders van de P.v.d.A., de P.S.P. en de C.P.N. ook de afstoting van het aandelenbezit zelf. Dit past immers niet in het socialistische den ken, dat aan de staat grote invloed in het bedrijfsleven toekent. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft besloten af te zien van een debat over de Breedband-transactie tydens het behandelen van de begroting van financien (moigen). Mede gezien het acpect van bezits vorming zal het verslag van het mon deling overleg tussen de commissies van financiën, economische zaken en bezitsvorming en de ministers van economische zaken en financiën worden afgewacht. Over een dag of tien zal, zo hoopt voorzitter, mr. Van Thiel, een datum voor het debat, waarvoor ook de minister van sociale zaken tbezitsvor ming) zal worden uitgenodigd, kunnen worden vastgesteld. Dr. Vondeling (soc.) kreeg vanmiddag onvoldoende steun by zijn voorstel om de Breedband-zaak bij het begrotings debat over financiën te betrekken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Witeveen is het beslist niet eens met zjjn voor ganger prof. Zjjlstra, die over 1965 een even groot tekort op de lopende reke ning verwacht als over 1964. In de Eerste Kamer betoogde de minister van financiën vanmorgen, dat het proces van evenwichtsherstel ver leden jaar duidelijk is begonnen. Ver wacht mag worden, dat deze ontwikke ling zich m 1965 zal voortzetten. Van het Nederlandse volk zal intussen nog heel wat inspanning en zelfbeheersing worden gevraagd, alvorens het even wicht is bereikt. In dit verband wees de minister erop, dat de spanning op de arbeidsmarkt iets is verminderd. Het tekort op de betalingsbalans over 1964 zal vermoedelyk nog iets lager zyn dan 900 miljoen, het bedrag, dat door ir. Vos (soc.) was genoemd. Hartelijk applaudisseerde de Kamer toen voorzitter Jonkman by het begin van de vergadering een gelukwens uit sprak aan het adres van de a.r. J. Schipper, die vandaag 75 jaar is ge worden. LISSABON De Italiaanse prete, dente op de Portugese koninklijke tita is hier gisteravond vrygelaten na S uur door de politieke politie in P0r tugal te zijn vastgehouden. Haar werd toegestaan door te reizen naar Spanje Zij is de 58-jarige prinses Maria Pi, de Braganza, de vrouw van de lts haanse generaal van de caribmi»,' Giuseppe Malio Blais, uit Rome. Maandag werd zy in Caia, kan d, Spaans-Portugese grens aangehouden en naar het hoofdkwartier in Lissabon overgebracht voor ondervraging, rt prinses, een buitenechtelijk kind* va» de vermoorde koning Carlos I, was iï komen om het graf van haar vader t, bezoeken. 18 STOCKHOLM Scandinavië is m reed om zich te weer te stellen ten de griepepidemie die de laatste weken Leningrad en andere Russische steden heeft geteisterd In Helsinki is de bevolking gewaar schuwd. D° apotheken en ziekenhui»» van de hoofdstad zijn gereed voor nood. maatregelen indien de epidemie losbarst Tot dusverre zyn bij de Snjdkraehten 72 griepgevallen geconstateerd. In Zweden hebben de militaire autori. teiten al hun personeel opdracht gegeven zich onmiddellijk bij het medisch een- trum van het leger te Haessleholm te melden indien tekenen van een epideaue waargenomen worden. De medische autoriteiten in Stockholm treffen voorbereidingen voor een snelh vaccinatie van artsen, verpleegsters lucht- en scheepvaartpersoneel alsmeae douanebeambten, die direct contact heb- ben met personen, die het virus naar Zweden kunnen brengen. PARIJS Franse officieren en Wie gemvoordigers van extreme - groeperin gen in Frankrijk hebben van-de begrafe nis van de 98-jarige generaal Maxtow Weygand een felle demonstratie tegen De Gaulle gemaakt. T l De uitvaart ging gepaard met spreek koren als „Weg met De Gaulle", ondanks een. verzoek van de familie, zich waardij te gedragen. Er .werd .geyech ten niet «n politiemacht van 2500 ma'rr; ctiè- speciïal was nigerukt om onlusten te,.voorkomen. Onder de betogers bevonden steh fahdj- ke mensen, die nog bitter teleurgesteld zijn over het „prijsgeven" van Algerije, Men néémt het De Gaulle bijzoode; kwalijk, dat hij geweigerd heeft, Weygand een begrafenis met volledig eerbetoon.!: geven. Zo'n begrafenis zou zijn neerge komen op een uitvaartdienst in de kapel van de Invalides, nabij de plaats, waar Napoleon begraven ligt. De Gaulle heeft het Weygand altyd kwalijk genomes, dat deze generaal in de Tweede Wereldoor log meit de Duitsers samenwerkte (onder maarschalk Petain), terwijl hij (De Gaol- le) in Londen de strijd tegen de Duitsera voortzette, n S dert. We voelen, dat hij denkt „Alsje blieft!, die kunstredacteuren zien me nou wel voor vol aan". En dat doen we. Die kleine, oude man uit Haas trecht, die haast krom is, wordt voor ons opeens een bijzonder mens. „Wanneer bent u met het over schrijven van gedichten begonnen? „Veertig jaar geleden. Bijna twee duizend bundels zijn door mijn han den gegaan. Geleend bij bibliotheken, want kopen kan bruin niet trekken. Ook schrijf ik gedichten over uit tijd schriften en uit kranten. Hier heb je mijn catalogus. We bladeren in een dikke pil. In rood staan de namen van dichteressen en dichters. Daaronder, in blauw, de titels van de duizenden verzen die Dirk Speksnijder heeft gelezen en verzameld. Zijn keus is voortreffelijk. In zijn galerij van poëten ontdekken wij geen leemten. Iedereen van bete kenis, alles van waarde, heeft hij ge documenteerd. „Waarom bent u aan dit titanen- werk begonnen?" Met zijn hand schijnt hij oude herinneringen van zich af te duwen. „Door tegenslagen. Maar dat is pri vé". Voorzichtig polsen we nog even ver der: „Tegenslagen?" Zocht u dus steun in de dichtkunst?" „Ja, zo zou je het wel kunnen zeg gen. Ach, iedereen probeert op z'n eigen manier om er weer bovenop te komen. Mijn zusters zeiden vroeger al: je bent een dromer. Nou ja, m:- schien droom ik wel, maar en verschijnen weer pretlichtjes in zijn ogen m'n pijp kan ik er best bij aanbouwen, hoor". „Mijn vrouw heeft mijn hobby aan gemoedigd", zegt Dirk Speksnijder, terwijl hij m zyn spullen rommelt. Hij reikt ons een foto aan. „Kijk 's, ze mag er wezen, hè". Een tikkeltje on gelovig, vragen wij: „Is dat een re- Daghoek .nïï,ijiSChUift 0511 ander b0ek toe- ..I" IS59 kreeg ik een ongelukje en toen ben ik aan een dagboek begonnen. Al les van vroeger staat er ook in". We lezen. Het besluit van zijn vrij- Joting, copiën van familiedocumen- ten, getuigschriften, z'n schoolrappor ten, prijzen van levensmiddelen lang geleden, maar ook die kostelijk naïe ve^ tekens van leven op een oude prent briefkaart: „Nu eindig ik, want de poes plaagt me". „Ik moet 's opstappen al heb ik tegen moeder-de-vrouw gezegd, dat ze m n prakkie maar moest warmhou- den." De oude man ordent zijn kostbare bezittingen. „Je hebt toch wel alle foto teruggegeven?" O, ja, 't zou ik haast vergeten. Zet hier even jullie handtekening, 'k Heb er al een boel". Dat zien we. Bij elke signatuur weet hij van de prominenten wel een per soonlijke noot te plaatsen. „Dat is een leuke vent, maar zij deed snibbig, hoor. Toch heeft ze getekend." de winter zover zal zijn gevorderd, dat men voorzieningen kan treffen die door- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Hervormde Ge meente IJsselmonde mag ja juni al gaan bonwen aan de nieuwe kerk op de hoek van de Sportslngel en de Sportlaan. Ruim een week geleden had het college van kerkvoogden dezer gemeente van de minister van bouwnijverheid en volks huisvesting de toezegging ontvangen dat in het derde kwartaal van dit jaar rijksgoedkeuring zal worden verleend Thans ontving dat college tot grote vreugde van de wijkgemeente Stadion- wijk én van allen, die met de bouw van de nieuwe kerk iets hebben te maken een tweede brief van de minister. Daarin werd medegedeeld dat de rijksgoedkeu ring reeds in juni afkomt. Er is nu alle kans op, dat het werk aan de nieuwe kerk tegen het invallen van DB PERZBN-SPBCtAUST/ „Meneer Speksnijder, koestert u nog grote verlangens?" Met sjaal om en petje weer op kijkt hy ons aan. „M'n vrouw en ik, we zyn nog samen; we hebben het goed en we rooien het wel. Wat wil ik meer wensen? Nou ja, misschien een gratis spoorabonnement". „Waar moet dat voor dienen?" „Dan kan ik vaker naar het rijks archief in Den Haag". „Om naar familiegegevens te speu ren. Jullie moeten 's bij nu thuis komen In Spangen. Kan je m.jn he le hobby zien. Brederodestra S 67b Ons eerste huis in Rotterda -t. 'k Hoop dat het ook ons laatste <ag wezen". Gratig geïnteresseerd rondkijkend loopt de oude versregelmiljonair TEL 135993 ROTTERDAM werken bij ongunstige weersomstandig heden en vriezend weer mogelijk zullen maken. De wijkgemeente Stadionwijk der Her vormde Gemeente IJsselmonde beschikt thans over de houten Stadionkapel De nieuwe kerk zal daar vlak achter worden gebouwd. Tijdens de bouw kunnen de diensten gewoon doorgaan. Het is de bedoeling dat, zodra ds Marius C. Don de nieuwe kerk m gebruik neemt, de btadionkapel wordt afgebroken om plaats te maken voor een fraai plantsoen naast ons langs de andere redactie- afdelingen. „Tussen haakjes", infor meert hij, „zegt jullie baas nou niks dat je twee uur met mij hebt zitten praten. Dat was er in de haven niet bij, joh". „Nee, de baas zegt niks". „Fijn baantje, zeg". Je komt 's langs? De oude, kleine man schuift in de lift. „Ergens" is-ie groot, denken Op zijn manier een Brederode. we... ROTTERDAM De wijze waarop de Amerikaanse pianiste Jane Carl- son dinsdagavond in de aula van het museum Boymans-Van Beuningen ten gehore bracht, demonstreerde ondub belzinnig haar grote technische en mu zikale kwaliteiten. Dat het recital toch niet geheel aan de verwachtingen be antwoordde, vond zijn oorzaak in ie samenstelling van dit programma.. Wanneer achtereenvolgens worden ge- speeld de vier Balladen op. 10 van Brahms, Beethovens Appassionata, een virtuose, maar naar muzikale inhoud vrij onbeduidende sonate van de Ameri kaanse componist Persichetti en tot be sluit Chopins derde sonate in b op. 68, u g,u,nt uitvoerende zichzelf en net publiek nauwelijks een adempauze. 't Ware beter geweest, wanneer Jane Carlson deze „zware" stukken had af gewisseld met enkele kleinere composities van lichter toets. Het viel op, dat de concertgeefster zich herhaaldelijk in het notenbeeld van het Larghetto uit Cho pins sonate vergiste. Een tekort aan con centratie, dat waarschijnlijk veroorzaakt werd door een tevoren te langdu rige en te hoog opgevoerde spanning. De vier delen uit Brahms op. 10 wer den muzikaal doorleefd vertolkt, en Beethovens Appassionata werd met veel temperament en op karakteristieke wij ze ten gehore gebracht. In een misschien iets te grote onstuimigheid vielen er nj het slotdeel (evenals later op de avond in de finale van Chopins sonate) nogal wat nootjes uit, wat hier echter veel minder storend werkte dan in het Lrf" ghetto van Chopin Hoe verzorgd en zeer muzikaal Jane Carlson spelen kan, bleek nog duidelijk uit de twee toegiften. Een preludium van Rachmaninoff en een sonate in" C van Domenico Scarlatti. Hier was kla- vierspel van voorname allure te be luisteren. W.H.W-

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2