oenen uit prentbriefkaarten Schiedam wereld „Vita-Nova" maakte sterke groei dooi en heeft 1 roos? Concierge grijpt jongen in keldergalerij beet l - 1 m mSm LU BOTTERDAM Aan leerlingen (3000) hoogste klassen LES IN 1017 A Ilï?iV/l T^sn. AGENDA Meisje raakt onder auto Duo was weer op dievenpad Schaakstrijd ook weer dit jaar Instructeur bij botsing gewond Scholier loopt tegen auto Glas op straat Politiesportbond viert jubileum Burgerlijke stand BEDRIJVEN ONDER DE LOEP (I) Jaarvergadering CMB st^a Jaarvergadering Ver. Huisvrouwen Weer flink aantal processen-verbaal Kleurendia's Filiaal i mmm V oorlichtingsa vond over CO-OP reizen DE ROTTERDAMMER DINSDAG 9 FEBRUARI l9<5 (Van een onzer verslaggevers) Eeuwenlang dreef de welvaart van Schiedam op de alcoholindustrie, wat aan de plaatselijke economie een zeer kwetsbaar karakter gaf. De metaalnijverheid, die naderhand op grote schaal haar intree in onze stad maakte, droeg er reeds toe bij om deze kwetsbaarheid aanzienlijk te vermin deren. Toch waren dit nog slechts twee industriële branches, die de economische stabaüte'rt moesten verzekeren. Het huidige, veelzijdige patroon van het Schiedamse bedrijfsleven biedt daarentegen de grootst mogelijke zekerheid door een gespreide risicoverdeling, want het moet wel erg gek lopen, als er tegelijk in alle bedrijfstakken een recessie zou optreden. Door de hedendaagse mozaïek van de meest uiteenlopende bedrijven bezit Schiedam thans, als een maal de nood aan de man mocht komen, een ongekend aantal uitwijkmogelijkheden, die ze voorheen nooit heeft bezeten. Het aardige van deze plaatselijke, economische staalkaart is bovendien het interes sante karakter van vele van deze middelgrote en soms relatief-kleine bedrijven, die tezamen zowel een aanzienlijke arbeidsintensiviteit als een beduidende kapitaalsinvestering bezitten. We hopen vanaf heden een aantal van deze dikwijls bij het publiek onbekende bedrijven onder de loep te nemen. U/E beginnen met een bedrijf, dat tientallen miljoenen Kerst- en prentbriefkaarten in de meest fraaie kleuren (offset vierkleuren-druk) naar verschillende landen in en buiten Europa exporteert en daarmee niet alleen voor een goede dagelijkse boterham van een zestigtal werknemers zorg draagt, maar ook een belangrijke bijdrage aan de vaderlandse deviezenpot levert. ZOALS we waarschijnlijk allen wel weten, hangt onze huidige welvaart mede af van onze export. Deze kan men gerust de drijfkurk van ons economisch volksbestaan noemen. Wie had ooit kunnen denken, dat een Kerstkaart, die een En gelsman in Manchester, een Noor in Oslo, een Italiaan in Ro me of een Fransman in Parijs koopt, afkomstig zou zijn van een Schiedamse drukkerij? NIEUWE REEKS WANDELEND wassen met 4 I 1 - hpss CITATEN "MET het 009 op zijn 1,064 Genit SPREKEN CIJFERS L'Oréal de Paris Vandaag Pagina 4 VLAARDINGEN9 SCHIEDAM De afdeling Schiedam van de Christelijke- -Metaalbewerkers- bond (CMB). houdt donderdag 18 .februa ri haar huishoudelijke jaarvergadering, in gebouw Chr. Soc. Belangen en wel 's avonds om acht uur. Op de agenda staat behalve de ver slagen van secretaris K. J. van Otterloo en penningmeester B. Kuijpers een be stuursverkiezing. Voor de aftredende he ren B. Kuypers, J. de Bruin, G. Schuite maker, ,J. de Haan en L. Middelkoop kunnen kandidaten gesteld worden door dè leden. Tevens kunnen amendementen ingediend worden op de voorstellen voor dé te houden algemene vergadering 1965, waarvoor door diverseafdelingen reeds vijftien voorstellen werden ingediend. Het tweede deel van de avond krijgen de leden gelegenheid sjktuele problemen aan de orde te stellen, welke vragen door bondsbestuurder C. Boender beantwoord zullen worden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Toen mevrouw A. J. v. L. uit Den Haag maandagmiddag om 13.20 uur in de Burgemeester Knappert- laan remde voor een personenwagen die geparkeerd stond bij de oversteekplaats ter hoogte van de Thomas a Kempis- straat richting Nieuwe Haven, stak plot seling tussen beide auto's het 6-jarlge meisje C. M. L. de rijbaan over, waar door zij onder de auto terecht kwam. De GGD bracht het meisje met buik klachten en schaafwonden aan beide handen ter observatie naar het Gemeen teziekenhuis. ts de Steen- en Offsetdrukker» Vlt*-Nov& (Het Nieuwe Leven), aan de Nieuwpoortweg 8 (direkteur de heer J. <7. Winter en adjunfe t-direkteur de beer H. Odflk), die in 1956 op bescheiden 6chaal begon met het maken van prent briefkaarten. Ze braoht deze kaarten eerst tesamen met de bekende firma panjersberg te Rotterdam op de markt. Men begon met stadsgezichten, die thans in opdracht van uitgevers met miljoenen de deur uitgaan. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen, afdeling Schiedam hield maandagmiddag in Mai- son Westhuis een druk bezochte jaar vergadering, die de presidente, mevrouw E. de Vos-van Harmeien met een kort welkomstwoord opende. De vergadering keurde de jaarversla gen van de secretaresse, mevrouw A, Eijsbergen-van Wensveen en van de penningmeesteresse, mevrouw M. de Jong-Hoogenboom goed, evenals hei ver slag van het gewest Zuid-Holland. Aan de beurt van aftreden, maar herkiesbaar waren de bestuursleden, de dames C. Bakker-Duchateau, J. Eijsber gen-van Wensveen en R. de Jong-Hoo genboom, die allen werden herkozen. De vergadering besprak uitvoerig de voostellen voor de algemene vergadering op 19 mei te Utrecht en benoemde als afgevaardigden naar deze vergadering de dames J. Eijsbergen-van Wensveen en R. de Jong-Hoogenboom en als plaatsver vangend afgevaardigde mevrouw E. de Vos-van Harmeien. Als excursieleidster benoemde de ver gadering mevrouw C. Bakker-Duchateau. VU'E hebben goed nieuws voor onze lezers. De heer C. Groeneweg, Beijerlandsestraat 8, die aan de hand van door hem verzamelde stadsge- Ons eerste feuilleton „Met debóiw: detram van Hoofd naar station" hl' gon 17 april 1964 en eindigde 23 1964. Mij bedoeling ts de terrnjJ?. met met de tram te doen. maar tL* delend. We doen dit dan oofc hM «/cfm infrnt rlo fnoov+n** zichten, reeds zover, over oudrSchie- rustig, want de me es ten van oru'tó» dam wist te vertellen engelen daar- al een daagje ouder. Nu tenrairat mee aangename ogenblikken heeft maar tóen niet." e> bezorgd, hoopt binnen enkele dagen met een nieuwe reeks herinneringen TITEL uit de oude tijd m ons blad te begin nen. Uit de vele reakties was gebleken, dat menigeen zijn gezellige feuille ton miste, maar ja, hij moet eerst weer voldoende documentatiemate riaal verzamelen om van start te kunnen gaan. /JAT wisten we wel. Daarom deed het ons te meer genoegen een brief, gedateerd 5 februari 1965, te mogen ontvangen, waarin hij de hoop kunnen beginnen. Hij voegde eraan toe, en nu citeren we de heer Groeneweg letterlijk: SCHIEDAM De Schiedamse politie gaf maandag op de Burgemeester Van Haarenlaan 33 processen-verbaal wegens verkeersovertredingen, waarvan 19 we gens maximum snelheid. OTADSGEZICHTEN verzendt Vita-Nova zelf naar België, Engeland, Oosten rijk en candinavië, met vele fraaie opnamen van de Belgische badplaatsen, Antwerpen eu Brussel, Londen en Wenen. De prentbriefkaarten worden ge maakt naar kleurendia's van de be trokken steden in binnen- en buitenland. De ene helft van de produktie der stadsgezichten is bestemd voor de Nederlandse, de andere helft voor de buitenlandse markt. Tweemaal per jaar heeft Vita-Nova een stand op de Frankfurter Messe, waar handelaren in prentbriefkaarten van de gehele wereld hun inkopen komen doen. Met de Kerstkaarten is men eigenlijk pas twee jaar geleden goed van start „"WITA-NOVA"-directeur Win ter in gesprek met een van zijn werknemers voor de vier kleuren-offsetmachines. gegaan. Ze gaan hoofdzakelijk naar het buitenland. Men heeft in januari orders genoteerd, die in augustus vóór Kerst mis 1985 moeten worden afgeleverd. Thans is men reeds met de Kerstkaar ten voor Kerstmis 1966 bezig, want daarmee moet men minstens anderhalf jaar van te voren beginnen. Kentekénend voor het internationale karakter van dit exportartikel is het feit dat men in de bazars van Damascus en van Teheran stadsgezichten, gemaakt bij Vita-Nova, kan kopen, terwijl Spanje vooral gekleurde tiener-prentbriefkaar ten afneemt. IJOEWEL deze drukkerij beschikt over ruim duizend vierkante meter opper vlakte, waar zeven grote offsetmachines staan, waaronder een enorme vier kleuren machine met vier torens, elk bestemd voor één enkele kleur, geel, rood, blauw en zwart, een unicum op dit gebied, opent Vita-Nova toch aan •het einde van deze maand in het Brabantse dorpje Hank bij Dussen een filiaal met een oppervlakte van 300 vier kante meter, waar zes Schiedamse en negen nieuwe werknemers zich gaan wijden aan de fabricage van de zoveel gevraagde prentbriefkaarten en kerst kaarten. Het werd hier aan de Nieuwpoort- weg 8 niet alleen te klein voor deze s - K - if.l WW-5- nog steeds groeiende afdeling, maar de direktie had ook meer vakbekwame mensen nodig, die ze wel kon kragen, maar aan wie ze in Schiedam geen huis kon aanbieden. In Brabant gaat dat wel. Overigens maakt deze drukkerij niet alleen Kerst- en prentbriefkaarten, want daarnaast verlaten ook ontelbare folders, etiketten, filmsterren en voefcblplaatjes, vooral voor de automaten in Duitsland, de persen. En in aansluiting op de produktie van de prentbriefkaarten geven tegenwoordig ook reisbureaus en V.V.V.'s, bijboorbeeld die van Zandvoort, en de bloemen- en bloembollenexporteurs uit Kennemer- land aan Vita-Nova opdrachten om propagandamateriaal in aantrekkelijke vier-kleur en-o ff set-druk te leveren. SCHIEDAM Het toernooi om het persoonlijk schaakkampioenschap van Schiedam zal ook dit jaar weer van start gaan. Schaakliefhebbers kunnen maandag 26 april noteren als aanvangs datum. Als organiserende vereniging stelt s.v. Schiedam enige voorwaarden waaraan men moet voldoen wil deelname aan dit te houden toernooi mogelijk zijn. Het persoonlijk schaakkampioenschap staat open voor hen die in Schiedam woonach tig en lid van een Schiedamse schaakver eniging zijn of één van beiden. Voorts zal het te samenstellen regle ment enkele zeer strenge bepalingen gaan bevatten, die stagnaties zoals die bij vo rige gelegenheden zich voordeden, tot een minimum beperken. Nog ontbrekende ge gevens zullen na afronding van de nog aan de gang zijnde bespreking, zo spoe dig mogelijk worden bekend gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Onlangs is Co-Op Ne derland begonnen haar leden buitenland se reizen tegen sterk gereduceerde prij zen aan te bieden naar Amerika, Canada, Frankrijk, Duitsland, Israël en Grieken land. De Coöperatie DES gaf maandagavond in gebouw Irene een voorlichtingsavond op toeristisch gebied, die de heer M. van Dijk met enkele inleidende woorden opende. Hierna vertoonde de reisleider, de heer G. H. Grachten, enige reisfilms in fraaie kleuren, uiteraard met deskun dige explicatie, van Israël en Grieken land. In de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan velen gebruik maakten. ROTTERDAM Maandagmiddag is op de kruising Weena-Stationsplein een bot sing ontstaan tussen een personenauto en een leswagen, omdat de een de ander geen voorrang gaf. De leswagen werd bestuurd door de 43-jarige tankcontroleur H. Baima uit Vlaardingen. De naast hem zittende 53-jarige instructeur J. Visser uit Schiedam klaagde over inwendige pijnen. Hi jwerd in het Dijkzigteiekenhuis op genomen. 70 komen de vellen prent briefkaarten uit de „torens" rollen, waarna nog het afsnijden moet geschieden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een personenauto, stuurd door de 48-j#rige A. J. L. Schiedam schepte maandagmiddag drie uur in de Duinlaan ter hoogte van de Rehobothschool de 16-jarige scholier F. v. d. G., die vanuit de Plantage plotseling de rijweg overstak. De GGD bracht de jongen met een lichte hersenschudding naar huis. De auto kreeg een deuk in de motorkap. be- uit om (van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een winkelmeisje ontdekte maandagmiddag in een kel dergalerij aan de Mgr. Nolenslaan twee jongens van omstreeks 16 jaar. Ze waarschuwde onmiddellijk de con cierge die een van de knapen na hevige weerstand wist te overmees teren. De andere knaap kon eerst nog wegkomen, maar werd later achterhaald. Beide jongens werden aan de Schiedamse politie over gegeven. Het bleek dat het tweetal zich op 2? november 1964 in dezelfde kelder galerij aan diefstal had schuldig gemaakt. Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op de kruising van de Gordelweg en de Soetenöaaisekade is maandagmiddag een gedeelte van de lading van een vrachtauto uit Vlaardin gen gaan schuiven. Ongeveer vijftig kratten met ieder twaalf lege flessen vielen op straat. Het gebeurde omdat de wagen met het linkerachterwiel over de in het midden van de kruising liggende rotonde reed. Personeel van de Roteb heeft het gebroken glas verwijderd. fOEN, dat ts de tijd of zijn de 4. ren, waarin de kaarten gemacU zijn, dus in negentienhonderd entl ueel, tóen waren we dan ook ets dagje of liever een vijftig of zeitin jaar jonger. Van dat tóen willen we onze troii we abonnees weer enkele oude en ook nieuwere kaarten in „De Rotter dammer" vertonen. We zijn nu niet aan rails gebonden, dus kunnen ut kris-kras de terugreis aanvaarden' aldus de heer Groeneweg, die uitsprak, de volgende week weer te voor zijn nieuwe feuilleton een'tug. 7.gestieve titel toist uit te denken, nü meljk: „Kris-kras" door Schiedam van toen en nu. gisteren niet op school komen Dat voorbeeld uit een collectie prcc/i' tige stijlbloempjes schoot ons te bin. nen toen wij in het jaarverslag van onze plaatselijke commissie tot ujerina van schoolverzuim lazen van de on gelukkig gestelde" briefjes, die deu heren zoz nop al eens een keer ont- vangen. Wist u dat er mensen zijn dij er een hobby van maken en dit soort „citaten" te verzamelen? Ai-S u de archieven van sommige ge- meentelijke diensten zou opjiaan zou u nop peel meer van dat frank vinden. Uw kansen zijn het grootst bii het huisvestingsbureau, want het bekend dat in de sector van de poiki. huisvesting deze briefjes het meest binnenkomen. Slordig taalgebruik wordt echter beslist niet alleen bjj domme, of in ontwikkeling achterge bleven mensen gevonden. Vergis tt niet.' Het komt voor dat schoolhoofden wanneer zij in het openbaar spreken, dit zó erbarmelijk selcht doen dat hun hoorders zich nauwelijks kunnen voorstellen met een onderwijzer te hebben te doen. fJET jaarverslag van deze commissie bezorgt ons ook weer de gemiddel de leerlingaantallen der plaatselijke scholen in het afgelopen jaar. We zien daaruit dat de Nic. Beetsschool met 488 aan de kop stond. Hierop volgt de Prinses Wilhelminaschool met 356. De totale aantallen (lager, voortgezet la ger en uitgebreid lager onderwijs) z$n als volgt: openbaar: 3457, protestants: 6040; Tooms-katholiek 1818. De ge middelde leerlingen aantallen van ie neutraleL.T.S. en van de (christe lijke) huishoudschool zijn in het jaar verslag niet vermeld. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het district west van de Nederlandse Politie Sportbond viert dit jaar zijn 40-jarig beststan. Dit jubileum zal dinsdag 1 juni een hoogte punt vinden in een nationale sportdag die gehouden zal worden in het sportpark Dé Vijfsluizen. Tien takken van sport t.w. Athletiék, judo, motorsport, schaken, schennen, schieten,- tafeltennis, voetbal, volleybal en zwemmen staan op het programma. Er worden uit de districten noord, oost, zuid en west totaal 260 politiemensen verwacht. De deelnemers zijn leden van de gemeentepolitie, rijkspolitie. Konink lijke Marechaussee in Nederland. De jubileumcommissie is reeds gerui me tijd bezig met de voorbereiding van dit nationale sportgebeuren op politie- gebied. In deze commissie hebben zit ting de territoriaal'inspecteur der rijks-j politie te Den Haag, directeur-officier j eerste klasse W. de Gast, de commissa-' ris van politie te Den Haag J. Kalf, de officier der rijkspolitie Q. P. Lakerman, de adjudant der rijkspolitie T. F. Souer, de kapitein der Koninklijke Marechaus see H. Leans, de hoofdinspecteur van po litie uit Rotterdam J. W. Donkersloot en de inspecteur van gemeentepolitie te Vlaardingen L. van Slooten. SCHIEDAM. Geboren: Johanna M d. v, J H. Tri el en E. van den Bout. Erica d.v. D. y-an der Graaf en E. van Rij Eugene R. z.v. L. Klerks en M. F. Ton, Jacobus M. z.v. L. J Snel en J. P van der Meer, Josina A. M. d.v. J. M, Klute en P. E. J. van Koetsveld, Koos z.v A. W. Jansen en G. J. Dukker. Overleden: F. CJaes, éi Jr. G, J. Hoorn 63 jr. (Van een onzer verslaggevers) CCHIEDAM Wanneer een drenkeling uit het water is ge haald, bestaat de mogelijkheid dat zijn ademhaling en pols niet meer waarneembaar zijn. De volksmond noemt: dat „schijndood". De toe stand van zo'n drenkeling mag dan hachelijk zijn, ze is evenwel nog niet hopeloos. Vooral niet als men onmiddellijk de mond-op-mond (neus)-beademing toepast. Een methode, die men de laatste jaren, veelal met succes, gewoonlijk in praktijk brengt. Door het lofwaardig initiatief van de direktie van het N.V. Sportfondsenbad Schiedam (direktrice mejuffrouw C. J. Th. Hazebroek) en met de medewer king van de gemeente-inspecteur van onderwijs, dc 'heer C. A. Kamp, zullen do komende twee weken drieduizend kinderen van de hoogste klassen van de lagere scholen de gelegenheid krij gen met deze methode kennis te maken. De chef-instrukteur, de heer J. J. A. Garnaat (58), gestoken in een smetteloos- wit costuum van badmeester, demon streert dagelijks elk half uur voor een bepaalde groep kinderen de pop Annie, terwijl hij daarnaast nog een houten kop gebruikt, met de nodige deskundige uitleg, hoe men die mond-op-mond-be ademing eigenlijk moet beoefenen. Hij vindt daarbij een uiterst dankbaar ge hoor. Vooral de pop met de meisjesnaam Annie valt kennelijk bij de kinderen in de smaak. JE BEHOEFT thuis tóch geen kostgeld to betalen. Ik veroordeel je tot ƒ275 boete subsidiair twee maanden hechtenis. Precies je hele maandgeld." Dat wel honderd gulden hoger dan de eis, maar de politierechter, mr. A. Heynsms, had *ich dan ook héél boos gemaakt op de 23-jarige mejuffrouw H. H. van L„ verkoopster in een parfumeriezaak, die in september uit de winkel van C. en A. op een nogal uitzonder lijke manier een jurk had gestólen Mejuffrouw Van L. was met drie in plaats van, zoals regel was, met twee jurken naar de paskamer ge gran. Die derde zat netjes verborgen onder de beide andere. In de paskamer ging een van de drie jurken in da tas, van de beide andera kocht zij er één. Thuis werd de buit één gekochte en één gestolen jurk eena goed bekeken. En de gestolen jurk beviel bij nader inzien toch niet... Dus werd weer naar de winkel getogen om het ding te ruilen. Daaï kwamen de moeilijkheden: het bonnetje ontbrak en de etiketjes waren niet door «en kassa afgestempeld. Men nam de jurk in en zei, dat mejuffrouw Van L. er later nog wel van zou horen. Dat horen duurde „klant" te lang, zij belde de winkel op met de vraag, hoe het zat, later nog eens en voor de derde maal nog eens. Toen kreeg zü de uitnodiging maar eens te komen, „want de zaak was in orde". Hoezeer in orde bleek, toen zü in de winkel kwameen paar nette heren vroegen „of zij maar even wilde mee komen". Toen was het spelletje nil Mejuffrouw Van L. beloofde het nóóit meer te doen. SCHIEDAM Onbevoegden verschaf ten zich maandag toegan gtot het bedrijs Sandvik Staal N.V. aan de 's-Graveland- se weg door overklimming van een 4,23 meter hoog hek, waarna zij een ruu insloegen van een werkplaats en vervol gens op het kantoor alle bureaus open brakeni en, uit een geldkist 184,42 meenamen. Irene: J.O.V.Dvergadering, 20 Musis Sacrum: Pers.-ver. WJlton-I-F- noord, YV.F.-journaal, 20. JT Chr. Soc. Belangen: Alg. Fotokring Schiedam, contaktavond, 20. 'ijkt Dagblad „DE ROTTERDAMMER)*! Schiedamse redactie Lange Kerkstraat «2, tel. 263954, (b.g. 1X5588, toestel 52, b.gf na 18 uur alleen voor redactionele aangelegenheden 195885 of 280037). Agentschap: J. v. Gogh, Dr. Zamenhof- straat 139a, tel. 152400. Klachten bezorging: Agentschap (eor. zie boven) dag. van 18.30—19.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Alarm politie 264666, alarm brandweer 269123» alarm G.G. en G.D. 269280. Apotheek: Gouka, Groenelaan 127, teu 2628035.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2