DUET Vietnam Stuurman stapte ti jdig van boord Roofoverval van :emaskercle man Voor hem.voor haar BRYLCREEM TAXI-CHAUFFEURS: GEEN FOOIEN MEER heetmanm ROTTERDAM HOEKSE POLITIE IS TEVREDEN OVER 1964 Raad sputtert over duurte van „M-Delfland" onderzoek Onrust in metaal De bekende C A N D Y-WASAUT01 lAï PÜYLOIYS MA VRITSSINGEL VERGAAN DADER BELDE EERST AAN Twee korporaals in Suriname verdronken B. en W. kregen adres van NBV en request van OVB Geen vervolging tegen Shell in telodrinezaak Wel gebrek aan personeel Voorzitter: om eigen behoud Zwemonderricht stuit af op gebrek aan geld Voor telefonisch opgeven van advertenties telefoon no. 11.55.88 Peking d. D DE ROTTERDAMMER WOQNSDAG 10 FEBRUARI Hba spaar pïezterigrnet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarlcaart Journalisten Drieduizendste schip op zelfde dag VERKEERDE LAATS „TOT VOLGENDE REIS LAATSTE TEKEN Het geheim van een goed verzorgd uiterlijk? Brylcreem - de wereld beroemde Engelse haarcrème I Brylcreem houdt het kapsel de hele dag perfekt in model, Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en ge zond. Brylcreem - ook voor Uw haart The perfect halrdressing WEER VAREN ROTTERDAM ..^Je geld of je leven. Ik heb een revolver-.-Deze woorden hoorde een 67-jarige al- eenstaande vrouw uit de Dokstraat in de nacht van dinsdag op woens dag uit de mond van een man, die even tevoren bij haar had aange beld en had gevraagd naar een zeker De Groot. De vrouw vertelde de man aan de voordeur, dat de heer De Groot enkele huizen ver der in de straat woonde. Cijfers Activiteit is voor VLAARDSNGEN verkrijgbaar bij de specialist Schiedamseweg 41 - Vlaardingen tel; (018 98), 87 44 (5 üj/ién) Ook- in Winkelcentrum Van Hogendorptaan 33 tel.(Ö1898) 49 96 E Speciaalzaak voor stijlvolle sfeerverlichting -n V. Korte Hoogstraat 15 - tel. 37 14 D N Jï V Pagina .4 (Vervolg van peg. 1) De politie liet de duizenden betogers eerst hun gang gaan. Pas na een half uur werden zij uit de omgeving van het ambassadegebouw verdreven. Ame rika heeft tegen deze betogingen en tegen de zeer geringe politiebescher ming geprotesteerd. De Sowjetunie heeft reeds toegezegd, de schade te «uilen herstellen. Twee westerse journalisten werden door de betogers mishandeld. Een van hen mocht het ambassadegebouw bin nen om zich door een dokter te laten behandelen. De andere mocht niet naar binnen, blijkbaar omdat de Russische politie-agenten er niet van overtuigd waren, dat hij gewond was. Er ont wikkelde zich een „handgemeen", dat resulteerde in de arrestatie van de (Amerikaanse) journalist. Na vele uren te zijn ondervraagd werd hij vrij gelaten. De betogingen in Peking hadden een enorme omvang. Er werd door een mil joen mensen aan deelgenomen. Tot de demonstranten behoorden ook partij voorzitter Mao Tse Toeng, president Lioe Tsjai Tsjl en premier Tsjoe En- laL Er wordt geen melding gemaakt van vernielingen. Dit komt waarschijn lijk, omdat de Ver. Staten geen betrek kingen met Peking onderhouden en er dus ook geen enkele vestiging hebben. ROTTERDAM Op dezelfde dag als vorig Jaar kwam woensdagmorgen het drieduizendste schip in 1965 de haven van Rotterdam binnen. Het was de Libe riaanse Stevo, die zonder lading uit Keil voor de NTB aanlegde aan de Waalha ven NTB. (Van een onzer verslaggevers) BOTTERDAM Het zoeken naar de vermiste Nederlandse kustvaarder Mauriissingel Is op gegeven. Zeer waarschijnlijk is het 499 b.r.t. metende schip, waarvan sinds 29 januari niets meer is ver nomen, met haar bemanning van negen koppen vergaan. De Franse autoriteiten hebben dinsdag de Rotterdamse rederij P. A. van Es en Co. laten weten, dat een tweedaagse op sporingsactie van marine en luchtvaart langs de Franse westkust geen resultaat heeft gehad. De rederij heeft nu alle hoop, dat het schip nog zal worden ge vonden laten varen. Het kustvaartuig stond onder com mando van kapitein J. Th. Westenberg (41) uit Schiedam. De andere opvarenden waren de Spaanse bootsman Jose Pazos Gonzales (40). eerste machinist R. G. A. Verhagen (25) uit Dubbeldam, tweede machinist A. van Donk (23) uit Rotter dam, assistent-machinist A. de Wit (23) uit Roden, de Spaanse kok Juan Freire Agrafojo (34), zijn landgenoot, de matroos Visente Dosü Vieutes (30), de Portugese matroos Jose Antonio Marques Mariano (40) en de Spaanse matroos Antomo Gomez Carcia (26) De Mauritssingel had 2 februari in Hamburg moeten, aankomen. Zij was met een lading graan uit Bayonne onderweg naar de Duitse haven. MOERKAPELLE „En toch heb ik nog een klein beet je hoop, dat m'n schip ergens op de oceaan drijft met een kapotte radio of zoiets. Vol gen mij hebben de vliegtuigen op een verkeerde plaats ge zocht. Dat schip moet al veel verder deze kant op zijn ge weest. Anders is het onbegrij pelijk." Dit zegt de 29-jarige stuurman Rien van den Broek uit Moerkapelle die twee da gen voordat de vermoedelijke ramp met de Nederlandse coaster Mauritssingel gebeur de in de Zuidfranse plaats Ba yonne wegens ziekte van boord ging en per trein naar zijn vrouw reisde. Nauwelijks hier gearriveerd hoorde hij via zijn radio van de vermissing van zijn" schip. „Mijn hart stond werkelijk even stil", vertelt de stuurman, die er groot, breed en rustig uitziet Stuurman Van den Broek is diep onder de indruk van de gebeurtenissen. Dat hij vlak voor de vermoedelijke ramp van boord stapte legt hij in alle een voud uit als een wonder van God, „Het heeft zo moeten 2Ün", zegt hij „Ik wil het niet anders uitleggen" Vanaf zön zestiende jaar vaart de heer Van den Broek al. Alvorens ze ven maanden geleden op de Maurits singel aan te monsteren had hij voor verschillende maatschappijen gevaren, Toen. stuurman Van den Broek dins dagmiddag 26 januari In Bayonne we gens maag- en rugklachten van boord stapte, was het al slecht weer. Net als in Nederland had het in de Golf van Biskaje wekenlang gestormd. Maar de nog nieuwe coaster had wel ruwere zeeën getrotseerd. Stuurman Van den Broek schudde kapitein J. Th. Westen berg de hand. „Tot de volgende reis". Kapitein Westenberg was volgens de stuurman een uitstekende zeeman. Vroeger, toen Westenberg zelf nog stuurman was, hadden ze ook al samen gevaren. „Hij was er een van 't beste soort" Het laatste teken van leven van de bemanning van het schip was het telefoontje van de kapitein op 28 januari aan zijn jarige vrouw in Kethel. De kapitein heeft daarbij geen bij zonderheden gemeld. Het is voor stuurman Van den Broek ook een volkomen onbegrijpelijke zaak dat de Mauritssingel geen nood signalen de lucht in heeft gezonden. „Toen ik van boord ging was alles in orde, er waren geen moeilijkheden ge weest. Al het materiaal was prima." Voor stuurman Van den Broek wa ren niet alleen alle bemanningsleden 3EECHAB (SEDERUH) M - 16(11 HiW UQTAM, ISELMTlEiSSMCHT 172-174, AMSlEtMt PARAMARIBO Op de Coppename- rïvier in Suriname is vanmorgen een vissersboot omgeslagen. De inzittenden, militairen die op een jachtpartij waren, raakten te water. Twee korporaals zijn verdronken. Een burger wordt vermist De overigen, onder wie een majoor, wisten zich zwemmend te redden. De twee verdronken militairen waren "beiden Surmamers. zijn vrienden, maar hij kende de vrou wen van de opvarenden ook allemaal goed. Voorlopig blijft de heer Van den Broek aan de wal. Vanmiddag moet hij verslag uitbrengen bij de Rotter damse rederij, omdat hij de laatste is geweest die contact heeft gehad met de bemanning. „Maar veel bijzonders zal ik niet kunnen melden." Zodra zijn lichamelijke toestand weer In orde is, gaat hij weer varen. Zijn vrouw is bet met deze beslissing volkomen eens. „Fer slot van rekening is het op de weg nog veel gevaarlijker" merkt stuurman Van den Broek veel betekenend op. (Van een onzer verslaggevers) BOTTERDAM Het blijft romme len bij de Rotterdamse taxichauf feurs. Het gaat daarbij niet slechts om het loon alleen, maar om het hele complex van werkomstandigheden. De Nederlandse Bond van Vervoersper- soneel heeft zich daarover met een uitvoering adres gewend tot de ge meenteraad. De OVB (afdeling verkeer) gaat zeilt gewoonlijk een demonstratieve nachlvergacSering beleggen. Bovendien heeft de OVB een request gericht aan het college van B. en W, Het adres van de NBV is mede ondertekend door de Prot. Chr. bond van Vervoerspersoneei en de Ned. Kath. Bond van Vervoersper. soneeL Het adres van de NBV behandelt vooral de brief die B. en V/. enige tijd geleden over misstanden in het taxibe drijf hebben rondgestuurd. Enige tijd later ging zij naar de voorkamer van hei souterrain in haar huis. Daar ontdekte zij dat de zelfde man die bij haar had aan gebeld, een ruit, met aan de buiten zijde een hekwerk met gaas ervoor, aan het vernelen was. Door de ope ning drong hjj naar binnen. {Van onze rechtbankverslaggever) ROTTERDAM Mr. J. M. van Leeu wen, officier van justitie te Rotterdam, heeft besloten N.V. Shell Nederland Chemie niet gerechtelijk te vervolgen voor de „telodrine-affaire". n augustus ontsnapte uit een opslag tank bjj de hell-raffmaderij te Perms een hoeveelheid telodrine. een giftig insecten verdelgingsmiddel. Het gras m de omgeving werd giftig en enige paar den, koeien en ook ander vee moesten na ernstige vergiftiging worden afgemaakt. Uit een onderzoek is niets gebleken van enige nalatigheid, die een strafrech terlijke vervolging zou rechtvaardigen. Shell Nederland heeft maatregelen ge nomen om herhaling van dit ongeluk of het optreden van overeenkomstige onge lukken te voorkomen. Mr. Van Leeuwen heeft als zijn oor deel uitgesproken, dat een bedrijfs- ongeluk ondanks zorgvuldige veilig heidsmaatregelen in deze tijd ernstige gevolgen kan hebben. Het kas voor komen dat men de gevolgen niet in de hand heeft. Of er dan een strafrechte lijke vervolging nodig is, zal geval voor geval moeten worden bezien. MAASLAND B. en W. stelden de raad dinsdagavond voor twee brieven over de bebouwing van een terrein tussen Hüdegasrde en Slot de Houvelaan m han den van het college te geven. In een vorige vergadering besloot men dit terrein te verkopen en te bestemmen voor garagebouw. De heer J. v.d Wel far) was toen van mening dat de bouw beter anders kon geschieden dan was aangegeven. Burgemeester F. J. Groot Enzerink zei toen de zaak eerst nog eens te zullen bezien. B. en W. willen nu naar aanleiding van de brieven een pre-advies uitbrengen. De heer J. Verhagen (lib.) wilde liever de zaak ineens afhandelen De burgemeester vond echter dat eerst de suggestie van de heer Van de Wel nog eens zal worden bekeken. Ook is nog geen koopcofitrakt opgemaakt. Toen de vrouw probeerde te vluchten greep de indringer haar vast en duwde haar in een stoel. Daarbij uitte hij de bedreiging, dc vrouw van haar leven te beroven als ze haar geld niet gaf. Op de vraag waar het geldkistje was, antwoordde de vronw echter niets. De man door zocht vervolgens de kamer en ver dween met ongeveer 130 gulden en enige sieraden. Het signalement van de man is: ongeveer 24 jaar oud, donderblond kortgeknipt haar, circa 1 meter 65 lang. Hij was gekleed in een "donkere overjas en een donkere pantalon. Hij droeg handschoenen en had een klein zwart masker voor de ogen. GELD WAARDEVAST BELEGGEN IN BRILLANT Heeft u er wel eens aan gedacht dat brillant als belegging zeer aantrekkelijke kanten heèft? Voor elke vrouw betekent het bezit van een sieraad met brillant niet in geld uit te drukken geluk. Economisch gezien is het een verstandige investeringibriilantstijgtmeerin waarde dan het geld daalt In tegenstelling tot vele andera objecten heeft het na jaren nog een hoge verkoopwaarde. Veel mensen zien verder als een voordeel dat briilanten een compacte, makkelijk mee te nemen waarde vormen, die overal ter wereld eenvoudig kan worden verzilverd. Maar, zegt u, ik wéét zo weinig van brillant Een reden temeer om u tot betrouwbare experts te wenden. Wij testen elke brillant nauwkeurig op zijn kleur, zuiyerheid, slïjpproportïes. gewicht afwerking en fluorescentie. BELANGRIJKI Bij aankoop ontvangt u al deze gegevens, vastgelegd in een certificaat met micro-fcto's en diagrammen. Een dokument dat u volstrekte zekerheid verschaft'over de waarde van uw steen! "Majesty" 2 grotere en 16 kleine briilanten 1875,- Tirst Lady* 1 grote en 6 kleinere briilanten 3875,- edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. UJH8AAH92 oostzeedijk 155-157, rotterdam Volgens de NBV zijn die ongewenste toestanden te wijten aan de algehele onjuiste exploitatiewijze. Er is ondanks da verordening een zeer groot aantal kleine bedrijfjes gekomen. Hierdoor is er een te grote onderlinge concurrentie. Volgens het adres zou een centrale meldingspost kunnen meewerkennaan een exploitatievorm die past bij een open bare vervoersdienst. Door zo'n post zou niet alleen worden bereikt dat het publiek op snelle 'wijze bediend kan worden, maar tevens dat de verhouding tussen het aantal volle en lege kilometers gunstiger kan worden. Bovendien zou dit een van de maatrege len kunnen zijn die tot verlaging van de ritprijs kunnen leiden. Ia het adres staat verder dat de positie van de werknemer in een groot bedrijf beier is geregeld dan in een klein. De NBV dringt dan ook aan op wijziging van de verordening op deze punten, maar speciaal over de tariefvaststelling. De NBV wijst er op dat de taxibedrij. ven nog de enige bedrijfstak in ons land vormen waar het fooienelement een wezenlijk bestanddeel van het inkomen is. In het adres wordt aangedrongen bij B. en W. op het vaststellen van een zodanig tarief dat het fooienstelsel overbodig wordt. Ten slotte wordt ook nog enig gaan op het afwijzen van het verzoek om verkeersfacilitelten voor huurauto's en taxi's. De door B. en W. aangevoerde argumenten zijn onbegrijpelijk. Tot de gezondmaking van het huurauto- en taxibedrijf behoort ook het scheppen van mogelijkheden voor een efficiënt ver voer. De OVB heeft bij alle landelijke afdelingen er op aangedrongen afgevaar digden te sturen naar de nachtvergade ring van vrijdag op zaterdag. OOSTVOORNE De eilandenge meenschap Voorne-Putten-Rozenburg heeft in een brief aan de minister van verkeer en waterstaat nogmaals met zeer veel nadruk gepleit voor een nieu we vaste oeververbinding ter vervan ging van de Spijkenisserbrug, plaat sing op het rijkswegenplan van de ver binding Hellevoetsluis-Maassluis, te realiserenvoor 1970 en medewerking aan de plannen van de provincie tot het verbreden van de Groene-Kruisw Verder heeft de commissie van bij stand van de eilandengemeenschap in een telegram aan de minister met de meeste klem verzocht om op korte ter mijn de Spijkenisserbrug te vervangen door een betere oeververbinding. SHOWROOMS: SCHIEDAM, Parkweg 201-205; VIAAXDINGEN, Ged. Bferslool 37 Tel. (010) 244500 lV/fAASLAND In de gemeenteraad is het voorstel tot het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet aan (Van onze correspondent) HOEK VAN HOLLAND Als ge heel genomen is de politie zeker niet ontevreden over 1964. Dat blijkt uit het jaarrapport van de Hoekse politie. Criminaliteit en overtredingen liepen over het algemeen wat terug. Werkelijk schokkende gebeurtenis sen deden zich niet voor. Natuurlijk staan er op het poliüeiijstje nog wel een aantal wensen. Zo betreurt men het dat er nog steeds geen aanvang is gemaakt met een goede uitvalsweg In Hoek van Holland. Het verkeerk heeft daardoor vaak oponthoud. Ook de nieu we camping Iaat nog op zich wachten, terwijl de parkeerruimte nog altijd te klein is. tlllll Gebrek aan personeel heeft ertoe geleid dat de politiepost niet altijd bezet kan zijn. Daarom heeft men nu de beschikking over een zogenaamde alibifoon, De politie behandelde in 1964 16 scheepsaangelegenheden, strandingen en ongevallen op schepen. De brandweer rukte elf keer uit, waarvan zeven keer voor een duinbrand. Daarbij gingen enkele duizenden vier kante meters duin verloren. Het meisje Rietje Afink, dat in Hoek van Holland verdween en er later weer opdook, gaf stof tot publiciteit. De verdwijning van een Hoeks meisje dat later in Hamburg werd gevonden, kon in stilte worden behandeld, hoewel het geval in feite hetzelfde was. Da politie verleende assistentie bij de Avondvierdaagse, da Strandzesdaagse en talrijke andere evenementen. "Wat betreft het hinderlijk parkeren van bromfietsen, hiervoor zijn voorstellen in behandeling De ruïne van het kerkhotel is ook de politie een doom in het oog. Wellicht komt er echter binnenkort een definitie ve oplossing. De politie gaf 394 processen-verbaal, die direkt werden betaald. Andere over tredingen werden gehonoreerd met 370 bekeuringen. Er werden 3 beschonken bestuurders aangehouden. Aan het bu reau werden 174 mensen voor kortere of langere tijd In verzekering gesteld. Hier bij waren 38 misdrijven en 20 dronken mensen. Zestig vreemdelingen werden overge leverd aan de vreemdelingenpolitie of per schip op transport gesteld, Het aantal verkeersovertredingen be droeg 206, tegen 222 in 1963. Het is merkwaardig dat dit aantal terugliep, ondanks toenemend verkeer. Grote wens voor dit jaar: enkele permanente agenten, vooral wanneer de nieuwe post in gebruik wordt genomen. MAASLAND Een belangrijk onder werp in de dinsdagavond gehouden raads vergadering, was een schrijven van het hoofd der r.k. school de heer J. M. W. Warmerdam, waarin hij voorstelde de jeugd van de scholen zwemonderricht te doen geven. De heer Warmerdam be toogde in zijn schrijven dat als van iedere klas der drie lagere scholen ongeveer 100 leerlingen zou deelnemen, dit voor de gemeente een uitgave zou betekenen van ruim 6500. De heer Van der Hoe ven (kath.) vond de opzet van de heer Warmerdam aan de hoge kant, misschien zou het bedrag lager gesteld kunnen wor den. De heer Stans (c.h.) vond het bedrag wel aan de hoge kant maar hij was ver wonderd dat niet alle drie de hoofden dit verzoek hebben gedaan. De heer Van Geest (c.h.) was van mening dat als het schoolzwemmen als les wordt inge voerd men dan alle kinderen hiervoor de gelegenheid moet geven. Dan wordt het een zeer dure geschiedenis. De voorzitter sprak over zeer hoge kosten. Hij wees hierbij op de exploitatie van het Kolpabad te Vlaardingen. Er is daar niet over bezoek te klagen, maar men komt ook daar op de exploitatie te kort, ondanks het feit dat de Shell een groot bedrag bij de oprichting van het Kolpabad heefr geschonken. Er is hoop dat de gemeenten volgend jaar over meer middelen kunnen beschik ken, zodat men dan wat de financien betreft boven water is. Misschien kun nen we dan gaan denken om onder water te gaan duiken. Ook voor een instructie- bad werd gesproken, maar omdat de geldmiddelen een en ander niet toelaten, zal dit wel een vrome wens blijven. Aan de agenda werden nog twee pun ten toegevoegd, namelijk de aankoop van een gebruikte ponsmachine van de ge meente Maassluis voor 1000, waartoe men besloot en het houden van een en- qu(te in de gemeente inzake hoe men denkt over de aanleg van aardgas. Hier over ging de raad in besloten zitting. VARSSEVELD Dinsdagmiddag is de 83-jarige wielrijder D. Bot op de weg Varsseveld-Aalten toen hij plot seling linksaf sloeg, door een vracht auto aangereden en zo zwaar ge wond, dat hij 's avonds in een zie kenhuis is overleden. de stichting Midden-Delfland onder werp geweest van een discussie. Di verse raadsleden merkten op dat zjj de kosten nogal hoog vinden. Van de totale kosten van 235.000 komt voor Maaslands rekening 5000, voor dit jaar. De heer J. Verhagen (lib.) vond het bedrag der totale kosten zeer hoog. Burgemeester F. J. Groot Enzerink gaf een uitvoerige uiteenzetting van de zaak waarom het hier gaat. Hij was van oordeel dat de kosten helemaal met hoog zijn. Men moet met vergeten, dat dit werk zoals grondonderzoek grondborin gen, waterhuishoudkunde en veel meer andere zaken om de hoek komen kijken. Dit werk gebeurt, door mensen die ge studeerd hebben en tenslotte gaat het om ieders belang het gaat om het behoud van de recreatie, het behouden van de boeren en tumdersbedrjjven en zoveel meer en het staat wel vast dat de ko mende jaren de bedragen nog hoger zul len zijn. De voorzitter wees er op dat reeds Delft 800 ha laad van de gemeente Schip luiden, dat de nieuwe Benelux weg en kele honderden hectare zuilen vragen en dat als dit zo doorgaat, de boeren in Midden-Delfland zeker geen reden van bestaan meer hebben. De heer J. v. d. Hoeven (kath.) was van mening dat straks weer andere he- ren met grote tassen, met tekeningen komen en dat het werk vergeefs zal zijn. De voorzitter betoogde dat hier ook de belangen van de heer v. d. Hoeven (tuin der) op het spel staan en hh verzocht de heer V. d. Hoeven bij een van de be spreking met de heren van het onderzoek tegenwoordig te willen zijn. Het voorstel van B. en W. werd z.h.st. aangenomen, maar de heer V. d. Hoeven kreeg aan tekening dat hij tegen was. la het ©VB-request wordt ook inge gaan op de eerder genoemde brief van B. collego op san het fooienstelsel door en W. Ook de OVB dringt er bij het maatregelen te niet te doen. Do OVB eist verder salarissen van 140 tot ƒ160 per week met een toeslag van tien proeent van het opgerede bedrag per week,drle weken vakantie, een kersttoeslag van twee procent, een vijfdaagse werkweek met negenurige werkdagen, extra, hono rering van weekeindediensten en (even als de NBV) het instellen van een centraal telefoonoproepnnnuner. (Vervolg van pag. 1) Naar wij van de zijde van de Chris telijke Metaal Bedrijfsbond vernemen gaat de onrust in de bedrijven ge paard met grote activiteit achter de schermen bij de organisatie van me taalwerkgevers. Vorige week vrijdag hadden de plaatselijke afdelingen van de werkgevers- en werknemersorga nisaties reeds een bespreking over de vraag of in de ondernemingen langs de Noord en in Dordrecht ook de vier procent differentiatie per onderne ming betaald diende te worden boven de toegestane vijf procent. De onder nemingen waarom het hier gaat heb ben namelijk vorig jaar toen de mo gelijkheid tot vier procent differen tiatie per onderneming bestond, deze niet doorgevoerd. Nu de vier procent In andere onder nemingen in het uurloon is opgeno men, wensen ook de werknemers in de metaalbedrijven van Dordt en langs de Noord deze vier procent te ontvangen, wat evenwel voor deze werknemers zou neerkomen op een loonsverhoging van niet minder dan negen procent, In de vergadering van vorige week vrijdag hebben de werkgevers de vakbondsvertegenwoordigers echter te verstaan gegeven dat alleen de vijf procent en niet de vier procent diffe rentiatie betaald zal worden. Alle werkgevers hadden onderling afge sproken zich hieraan te houden. Maandag hebben de werkgevers echter in eigen kring opnieuw ver- Sa derd en in de?t vergadering zouden zij tot het inzicht zijn gekomen dat een mogelijkheid geschapen dient te worden om per onderneming alsnog de vier procent differentiatie te be talen, indien althans de gang van za ken in de betrokken onderneming daartoe aanleiding geeft. Als gevolg hiervan wordt er morgen TVJAANDAGMORGEN vroeg U in dier. 1 gaarde lilijdorp ook orang-oetan Njn{ gestorven, de moeder van Tom. Van ii« trotse orang-oetau-bcstand van tien apen, dat internationale bekendheid had, zijn na nog in leven Tineke, Julia, Peek to Barbara. Maar voor het leven van p«k wordt gevreesd. De hoop, dat hy van de tropische huidinfertie zal genezen, hebben de deskundigen «I lang opgegeven. Hjj i, erg ziek, werd maandagmorgen meegedeeld Maar men bedoelde: Hjj is Menende, Da toestand van Barbara, die eveneens door de geheimzinnige ziekte was aangetast, is goed te noemen. De verwachting is, dat zjj hele maal heter zal worden. Tineke en Julia hebben nog geen symptomen van de ziekte vertoond. En vermoedelijk zullen zy er vrjj van blyven. Gestorven zijn sinds de eerste week van januari: Geert, Tom, Ernst, Adriaan, Job en Nina. Tot op heden heeft de tropische huidinfectie alleen slachtoffers geëist onder de orang-oetans. De twee gorilla's en de twee chimpansees, die de laatste dagen hangerig waren, zijn vrijwel hersteld. Men kan zeggen, dat zich in dier gaarde Blijdorp een ramp heeft voltrokken, die men beslist «Je eerste jaren niet te boven komt. Afgezien van het feit, dat door het verlies van zovele orang-oetans een enorme schade is geleden, ligt het verlies vooral hierin, dat wat met grote zorg was ge- kweekt totaal verloren is gegaan. Blydorp had het bewys geleverd, dat men met orang- oetan» in gevangenschap kan doorfokken. Met haar orang-oetan-bestnnd had Blydorp naam gemaakt. Buitenlandse tuinen vroege# nadere inlichtingen. luuners met het door- fokken, kon worden voorkomen, dat do orang-oetan zou mistenten. T"YE RAMP in Blijdorp heeft vele vrzgea opgeworpen- De eerste vraag is: Hoe is de tropische huidinfertie overgebracht? Aangenomen wordt, dat dit is geschied doof de twee miereneter», die eind december ia Blydorp arriveerden. Kort na hun komst wc «ch reven het eerder werd ontdekt, dat zij ziek waren. Op advies van Utrecht werden zjj afgemaakt. Maar zy waren ondergebracht in een verblijf waarin ook twee doodskopaapjes buisden. Deze twee doodskopaapjes stierven een paar dagen later. Toen begon het drama. De verzorgers van de miereneters en de doodskopaapjes verzorgden ook de mensapen. Hebben zij het virus overgebracht? Kort daarop werd do eerste orang-oetan ziek. Een tweede vraag, die ryst is* Was het toch niet beter geweest als de mieren-eters eerrt in quaran taine waren gegaan? Het bewijs is nu ge leverd, dat gezondheidscertificaten niet altyd waarborg bieden. Er zyn over de riekte «au de miereneters allerlei theorieën. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten dat zy waren bennet door zieke apen, maar dat by de verkoop zich nog geen ziektever schijnselen hadden geopenbaard. Er is een derde vraag: Is van begin af aan de ernst van de ziekte wel voldoende onderkend? Toegegeven moet worden, dat de gehele medische wetenschap is gealarmeerd om hulp te bieden. Professoren en doktoren hebben aan het ziekbed van «Je orang-oetans gestaan. Men stond voor een raadsel. De symptonmen waren onbekend. Ook in andere dierentuinen wist men er geen rsad mee. Hei is napraten, maar hadden er daar. om geen ingrijpender maatregelen getroffen moeten worden? DTJJDORI* leeft in grote zorgen. De ge. hele tuin rust onder een zware druk. De chef-verzorger de heer Chris Bari» heeft klappen te incasseren gekregen, die hem stil hebben gemaakt. Jaren achtereen heeft b§ do orang-oetans verzorgd en machteloos moet hij nn toezien hoe ze een voor een aan een onbekende, slopende ziekte sterven. Byna dag en nacht heeft hy by de dieren gewaakt, de dood van elke orang-oetan ii voor hem de dom! van een goede vriend. Zorgen z yn er in de directiekamer van Blydorp. Ook zorgen over het opfokken van een nieuw orang-oetan-bestand. «Is Peek zou sterven zyn alle mannen die in Blydorp hebben vertoefd, dood. Van de negen msn orang-oetans, die In Blijdorp zijn geboren, leeft dan nog slechts oom Henri, die aan een Paryse dierentuin is verkocht. opnieuw een gesprek gehouden tussen de metaalwerkgevers in Dordt en de vakbonden. In de loop van de week zullen ook nog besprekingen worden gevoerd tussen de vakbonden en afzonderlijke directies. In dit verband worden ge noemd Boele in Bolnes en De Groot en Van Vliet in Slikkerveer. boogaard C01 ge i va tra va* he de oo* lei zie he eet in m va 1 vei e& hel we we na* bei hg Ve ,.0 rei dei 1 die Jeu hei hu

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2