Maarten Tissink vlucht uit westerse cultuur Missionaris in West-Irian doodgeschoten Mr. Van Walsum: leuke afscLeidsmaratlion Treinen sneller rijden, maar korter stoppen eding Meer sexuele opvo op school gewenst Inbraken tankstation opgelost Johnson neemt geen genoegen met excuses Bemanning Mindanao naar huis BENDER Concert R.Pli.0. liad bijzonder karakter Hoeveel schade door chloride in Rijnwater? Moeder en dochter beschoten? Kaïnerlid wil voorrang voor reuzenschoorsteeii Dronken man valt uit auto Kind overleden na val uit raam IJsselmonde wil concertzaal Heijplaat vreest oostenwind Spoorwegbeeld der toekomst Chauffeur gearresteerd Volgende maand inzicht in toestand V.A.T. Leonard Pennario pianosolist Lijk in Sehie gevonden Voor wie was de kogel bestemd? In maart debat voorlichting Koninklijk Huis Shell heeft project niet klaar Osto-affaire 22 arrestanten Ongeluk op NBM.'-terrein Man van natuur met z'n gezin naar meuw land VERENIGING VAN HUISVROUWEN: Luchtdrukpistool in heslag genomen Gekro en anthraciet Slechts tien kinderen niet naar school PE ROTTERDAMMER Pagina 4 DOTTOERDAG 11 FEBRUARI Ito Geschiedenis Zusterschip gaat naar Antwerpen deskundig in klank 2 A (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Je wordt hier in een blik ken doos geduwd die kan rijden, maar ik wil een knol onder me en de ruimte. Ik moet een geweer kunnen kopen en gaan jagen of vissen. Met een bijl een boom omhakken als ik daar zin in heb". Maarten Tissink (36) is het opgepropt wonen en het elkaar voor de voeten lopen meer dan beu. Hij heeft z'n (Hollandse) schepen achter zich verbrand en is vandaag met het (Italiaanse) schip Flavia het avontuur te gemoet gevaren. nis kan intrekken. „Ik moet ook daar de eerste jaren in het gareel lopen", zegt ie, „Ik ben bereid om in een fabriek te gaan werken. Daar moet ik doorheen bijten, maar als ik een gaatje zie, dan piep ik 'm....". Vijf weken varen in westelijke richting („het is onze vakantie voor dit jaar") en dan voet aan land in Auckland. Natuur-emigrant Tissink: „Ze hebben daar een fa- brieksbaantje voor me geritseld en plaats gereserveerd in, ik geloof, een barak of zo iets. Maar dat kan me niet schelen. Ik neem zagen, hamers, beitels en noem maar op mee, want ik ga m'n eigen huis bouwen". DJAKARTA In Merauke in West Irian is een Nederlands staatsburger doodgeschoten, zo meldt Antara uit Djakarta. Het slachtoffer zou Smitt he ten en missionaris zijn. Het dodelijk schot is gelost door het hoofd van het plaatselijk bestuur, de heer W. Simbay. De administrateur voor West-Irian in Djakarta, de brigade-generaal Sutjipto deelde mee, dat Smitt is gedood omdat hij de republiek Indonesië beledigde. Smitt en de andere van „de oude gar de" moeten weten, zei Sutjipto, dat Indonesië nu onafhankelijk is en een eigen gezicht heeft. Hij, zijn vrouw (32) en drie zoons (10, 6 en 5) worden van Zeeuwen straks Nieuw Zeelanders. De man uit het „luctor et emergo"- land is, zoals hijzelf zegt, een primitief mens, een mens die zich van nature tot de natuur voelt aangetrokken. Nederland is hem te benauwd geworden en Maarten Tissink deed wat hij al jaren van plan was: vluchten uit de westerse cultuur. Geboren in het op de Zeeuwse klei gebouwde kleine Kloetinge, waar z'n vader als zelfstandig landbouwer moeizaam een boter ham verdiende, moest hij een vak gaan Ieren. Door het knutselen met lampjes en kristalontvangers, wat hij altijd deed, was de keus niet zo moeilijk. Hij werd radiotechnicus, een beroep dat hem nu danig de keel uithangt. Hij kwam terecht in Vlissingen, ging daar weer weg, trok naar Oegstgeest en Leiden, kwam na korte tijd toch weer terug naar de stad aan de Westerschelde, maar kon het er niet meer harden. TK ga nu echt niet weg om het "-1- materiële. Ik verdien heel goed, maar wat heb je aan geld? Je wordt er toch niet beter van". Maarten Tissink zoekt alleen de natuur. Als chef van een zendsta tion in de Walcherse duinen had hij een dik salaris en bij had het bovendien dubbel en dwars naar z'n zin als hij, zittend op de fiets, de vogels hoorde fluiten. Hij her kent ze aan hun geluiden, omdat de vogelstudie een van zijn hob by's is, een liefhebberij die op Walcheren echter steeds moeilijker was vol te houden. Honderden gevederde slachtof fers van de door schepen op zee geloste stookolie heeft hij in de loop der tijd geholpen en vmorgd. Hij trok langs duin, dijk en strand om ze te zoeken. Maar Zeeland werd, vooral de laatste jaren, regelmatig drukker. Er wordt hard gebouwd. Huizen en hotels verrijzen. Nieuwe bewoners en toeristen strijken er jaarlijks bij honderden, achtereenvolgens duizenden neer. ,,'t Werd veel te vol voor mij en het ging me tot hier zitten". Hij vervolgt: „Ik ga liever scha pen hoeden. Ik wil zo ver moge lijk weg van de beschaving, 't kan mij nooit ver genoeg zijn. 't Liefst zou ik nog met een vlot naar mijn nieuwe vaderland wil len varen. Maar dat kan niet, dat realiseer ik me wel". Maarten Tissink weet maar al te goed dat hij met zijn gezin niet direkt de Nieuwzeelandse wilder- Kijk, dat kan hier nou ook niet hè, met al die papieren rompslomp. In Nieuw-Zeeiand mag dat, als je aan een enkele voorwaarde vol doet, wèl". Maarten Tissink ziet z'n houten huis in gedachten al staan: een boerderijtje in blokhutstijl, een stal met beesten en rondom de wildernis. „Verder kunnen ze alles van me houen". De Tissinks kozen niet voor Nieuw Zeeland omdat 't zo ver weg is. Als dat land niet was doorgegaan, was het namelijk Frankrijk geworden, want daar is het gezin ook een beetje verliefd op. „Ik zelf heb eerst gedacht aan Alaska, daar kun je nog pelsjagen en bomen klieven. Hoe meer wil dernis hoe beter", vindt hij. Later kwamen de Galapagos-eilanden in de Stille Oceaan en de Tissinks zagen zich al als vrijwillige Robin son Crusoës op die dunbevolkte eilanden. Het onsympathieke kli maat hieid hen uiteindelijk toch tegen. Toen werd 't voorgoed Nieuw Zeeland. De laatste Hollandse dagen heeft het gezin gesleten bij een familie lid, in een flat in Ridderkerk. In Zeeland viel het afscheid dat ze van iedereen moesten nemen niet mee. „We zien ze waarschijnlijk nooit meer terug, maar gelukkig hebben we elkaar en de kinderen", zegt mevrouw Tissink. Die kinde ren vinden 't geweldig, want vader heeft ze beloofd dat ze, als het maar even kan, zo snel mogelijk een paard krijgen. En welke jon gen wordt dan niet enthousiast? GRONINGEN De tweejarige Eelke Alexander Brockbernd is gistermiddag in de ouderlijke woning aan de Coupe russtraat te Groningen in een onbewaakt ogenblik in een vensterbank geklauterd en van de tweede etage zeven meter naar beneden gevallen op de tegels ach ter de woning. Het jongetje werd zo ernstig gewond, dat het vanmorgen in het ziekenhuis is overleden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Burgemeester mr. G. E. van Walsum had eerst nogal opgezien tegen de „afscheidsmara- thon" langs allerlei Instanties, colle ges, wijkraden en wat niet al. Maar nu begon hij dat alles wel leuk te vinden. Burgemeester Van Walsum verzekerde dat zowel in de wijkraad voor IJsselmonde als in de wijkraad voor Heijplaat, twee colleges, waar hij, vergezeld van zijn echtgenote, woensdagavond een afscheidsbezoek bracht. Beide bezoeken hadden een geheel verschillend karakter. In IJsselmonde werd het burgemeestersechtpaar ver welkomd in een openbare wijkraads vergadering met een officiële agenda. Maar die vergadering werd een ge noeglijk bezoek, waarin mevrouw Van Walsum bloemen kreeg aangeboden en waarin aan de burgemeester het boekje „Grepen uit de geschiedenis van IJs selmonde" door de historicus L. J. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Tijdens de jaar vergadering van de Nederlandse Ver eniging voor Huisvrouwen, vanmor gen in een zaal van de Doopsgezinde Gemeente aan de Noordmolenwerf gehouden, kwamen de resultaten van drie studies, die de vrouwen de afgelopen maanden hadden gemaakt, ter sprake. Het onderwerp Hoe kunnen wij ouders, in positieve lin, aan de sexuele voorlichting van onze kinderen meewer ken, was aanleiding geweest tot een gesprek onder leiding van mevrouw H. C. de Lange-Wibaut. De groep kwam tot de conclusie dat de seiuele opvoeding en voorlichting een probleem is, niet aller eerst ontstaan door de tegenwoordige tijd, maar wel als gevolg ervan. De scholen moeten, volgens de vereniging, meer aandacht besteden aan de voorlich ting, natuurlijk in nauw overleg met de ouders. De vraag kwam op of het hoofdbestuur van de KWH bij het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen kon aandringen op uit breiding van het leerprogramma op kweekscholen en bij universitaire oplei- ROTTERDAM De veertigjarige chauffeur Z. J. W. heeft bekend, vier inbraken in benzinestations te hebben gepleegd. Hij is gistermiddag voor de officier van justitie geleid. Zaterdag werd W. op aanwijzing van getuigen gepakt, toen hij in een benzine station aan de Groene Kruisweg wilde inbreken. Aanvankelijk ontkende hij hiets met de inbraak te maken te hebben Toen de politie arriveerde, stond hij buiten het tankstation, waarvan een ruit was vernield. In zijn zakken vonden <le agenten enkele sleutels, waarover hij sreen juiste verklaring kon geven. Bij zijn verhoor in het bureau pe Slinge vertelde de chauffeur bij stukjes en beetjes twee inbraken ln het benzine station aan de Brielselaan en een in het station aan de 2e Rosestraat- In de Brielselaan had hij geprobeerd een kluis met een bandelichter te force ren, nadat hij eerst een stuk brand papier in de gleuf van de kluis had gegooid om zich te overtuigen of er geld in de kluis lag. Een gedeelte van het papieren geld is daarbij verbrand. De buit in de Brielselaan was 5S0en 35. In de 2e Rosestraat richtte hij alleen schade aan. dingen op het gebied van sexuele opvoe ding. Televisie en radio werden ten zeerste afgekeurd als middel tot voorlichting: ze zijn te onpersoonlijk. Een ander discussiepunt bleek de win kelsluiting voor de detailhandel. De meeste vrouwen vonden de sluiting niet onaanvaardbaar, maar wel ongewenst. De verschillende openingsdagen en tijden scheppen veel moeilijkheden. Een koop avond was de dames bijzonder welkom. Het laatste discussie-onderwerp was „Hoe beschouwt de Nederlandse huis vrouw- het lidmaatschap van de NWH". Vrijwel alle deelneemsters gaven positie ve antwoorden, Mevrouw mr. J. M. van Walsum Quispel, ere-presidente van de vereni ging, bezocht eveneens de jaarvergade ring, nu niet als lid maar om afscheid te nemen. Zij ontving uit handen van d< voorzitster, mevrouw A. H. Schilhuis Van Bruggen, een lepeltje en bloemen. Enkele mutaties in het bestuur vorm den het slot: mevrouw E. van Vessem- Bergsma wordt de nieuwe presidente, in de onderafdelingen kwamen ook enkele verschuivingen voor. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Scheepsbouwer Cornells Yerolme heeft woensdagmid dag bij de tewaterlating op zijn werf te Rozenburg van de zwaveltanker Harry C. Webb meegedeeld, dat >n de loop van de volgende rnaand aan de hand van cijfers inzicht kan worden gegeven in de financiële toestand van de Volksaandelentrust NV. Hü zei, d3t de positie van de NV thans wordt bepaald door haar doch tervennootschap de NV Reclame Ex ploitatie Maatschappij (REM) en door de ontwikkeling van het radio- en te- levisiebeleid. Op het ogenblik worden er met gelijkgestemde belanghebben den onderhandelingen gevoerd om te komen tot een gezamenlijk verkrijgen van een concessie voor televisie- en radio-uitzendingen. Er wordt naar ge streefd om direct of indirect de Volks aandelentrust met haar ruim honderd duizend aandeelhouders hierin te laten deelnemen. De heer Verolme zei te verwachten, dat in de loop van de volgende maand meer gegevens over de onderhandelin gen kunnen worden verstrekt. ROTTERDAM - Do politie heeft opnieuw een luchtdrukpistool van een veertienjarige jongen in beslag genomen. De knaap stond woensdagmiddag kogel tjes tegen een gebouw ac i de Maashaven te schieten. Hij werd meegenomen naar het bureau Afrikaanderplein, waar hij later door zijn ouders werd afgehaald. WASHINGTON President Johnson heeft in een verklaring van het Witte Huis door laten schemeren dat er wel wat meer moet gebeuren dan alleen het aanbieden van excuses door Mos kou over de aangerichte schade aan het gebouw van de Amerikaanse am bassade in Moskou. De Amerikaanse president neemt het volkomen ontbreken van politiële be scherming tijdens de anti-Amerikaan se demonstratie „zeer ernstig" op. „Spijtbetuigingen en schadeloosstellin gen kunnen voldoende bescherming niet vervangen, zoals het volkenrecht die vereist er. zoals noodzakelijk is voor het onderhouden van diplomatie ke betrekkingen tussen staten", aldus de verklaring. Johnson zegt weliswaar niet dat de betrekkingen gevaar lopen maar hij maakt wel duidelijk dat iets dergelijks niet meer voor moet komen (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM De Nederlandse Spoorwegen moeten met hun tijd mee. De mobiliteit van de bevolking dwingt hen daartoe. In de toekomst zullen de treinen elkaar sneller moe ten gaan opvolgen. De stoptijden op de stations moeten worden verkort. In Japan zijn treinen, die een stoptij d hebben van slechts twintig of vieren twintig seconden. De Randstad Hol land is een agglomeratie, die een eigen spoor verdient. De aanleg van spoorlijnen naar Hoogvliet, Spijkenis- se en Hellevoetsluis dient overwogen. Het zijn enkele opmerkingen van mr. J. P. A. van Ballegoijen de Jong. chef van het exploitatiedistrikt Zuidwest van de N.V. Nederlandse Spoorwegen te Rotterdam, gisteravond gemaakt op een vergadering van de Vereniging tot Be vordering van Fabrieks- en Hanüwerks- nijverheid. De titel van zijn causerie luidde: De geschiedenis van de Nederlandse Spoor wegen in het algemeen en het Rotter damse havengebied in het bijzonder. Ten aanzien van het laatste gedeelte van 2ijn causerie betoogde hij, dat de Nederlandse Spoorwegen altijd de havenontwikkeling in Rotterdam nauwlettend hebben ge volgd. Zodra er havens waren gegraven zijn er spooraansluitingen gekomen. En de belangrijkheid daarvan wordt door de cijfers bewezen. Op de Linker Maasoever arriveerden en vertrokken in 1964 niet minder dan 317,000 beladen spoorwagons. Alleen van Pernis en de Botlek bedroeg dit aantal 192.000. Na in vogelvlucht de 325-jarige ge schiedenis van de Nederlandse Spoorwe gen te hebben geschetst, zei de heer Van Ballegoijen de Jong. dat het verlies in 1964 bij een omzet van ƒ650 miljoen 10 miljoen zal bedragen. Het Neder landse publiek noemde hij een reislustig publiek en ook een goed lezend publiek. Het spoorboekje is een best-seller. Hij was van mening, dat het openbaar vervoer altijd een belangrijke rol in het totale vervoerspatroon zal blijven spelen, en daarin biedt het openbare rallvervoer vele voordelen. De forensenstroom richt zich voor een zeer groot gedeelte op dat openbare raiïvervoer. Dit schept konse- kwenties. De Nederlandse Spoorwegen aanvaarden die. De lijnen worden steeds meer frequenter bereden. Zo wordt met Ingang van de nieuwe dienstregeling een twintig mimitendienst op het Kofplein- lijntje ingevoerd. Tijdens afwezigheid va de bewoners zijn inbrekers woensdagavond door een ruit te breken binnengedrongen in een pand aan de Wildeveenstraat. De gehele woning werd doorzocht. Uit een doosje wordt 50 vermist. De ongenode gasten namen verder twee spaarpotjes met ongeveer 25 mee. Dit jaar komt op de lijn Amsterdam- Amersfoort de automatische treinbeheer- sing tot stand, die in 1975 op het gehele net zal zijn ingevoerd en dan het aantal posten zal terugbrengen van 760 tot 26. Tenslotte zei de heer Ballegoijen de Jong, dat het rangeerterrein Kijfhoek een zeer modern emplacement wordt en dat de grond daarvoor, in totaal 130 hectare, zonder onteigening is verwor ven. Na de lezing werden enige films oyer de spoorwegen vertoond. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vanmiddag om twee uur hebben de opvarenden van het in Rotterdam aan de ketting geleg de PhiUppijnse schip Mindanao Logger afscheid genomen van het kath. zee manstehuis Stella Maris waar zij al geruime tijd onderdak hebben gekre gen. Met een hos zijn zij naar Amster dam vertrokken en met een KLM- maehine naar hun gezinnen. Vage geruchten deden vanmorgen de ronde als zou een schip van dezelfde maatschappij als de Mindanao Logger, de Philippine Merchant Steam Com pany, op weg zijn naar Rotterdam om hier aan de ketting te worden gelegd. De mensen van Stella Maris schrok ken vanzelfsprekend van dit bericht. Het zou niet zijn uitgesloten, dat het drama zich zou herhalen. Op het laatste ogenblik, zo hoorden we vanmiddag, is niet Rotterdam, maar Antwerpen de eindhaven. Het staait wel vast dat de Luzon Merchant, die met copra is geladen, daar door de schuldeisers van de rederij aan de ketting zal worden gelegd. Het schip zou reeds op 29 december 1964 Egypte hebben verlaten met als einddoel Rotterdam. Al die tijd is niets van het schip vernomen. Het is niet uitgesloten dat -de bemanning die het beslag op het schip zag aankomen zo lang mogelijk op zee is gebleven maar nu uit brandstofgebrek wel naar Ant werpen moest. De Luzon Merchant zal over twee dagen aankomen. Uw muzikale kinderen hebben een piano nodig. Ook U kunt Uw gezin verrijken met zo'n nobel instrument... desnoods een half jaar op proef. Komt U daarover eens met ons praten. Wij advise ren graag over onze vele merken (w.o. enkele exclusief voor Bender) on mogelijkheden. Bel of schrijf om onze foto-brochure nr. 60 A Rotterdam, W. de Witbstraat 32, teL 138113 e Amsterdam Arnhem Breda Leiden ROTTERDAM Het concert, dat woensdagavond in de zeer goed bezet te Rivièra-hal door het Rotterdams Philharmonisch Orkest werd gegeven droeg om verschillende redenen een bijzonder karakter. Dirigent Franz- Paul Decker hield n.l. voor het begin een kleine speech zich o.i. onnodig verontschuldigend voor zijn „matige" Nederlands waarin hij liet uitkomen, dat de jongeren een kans moeten krij gen. In dit verband was het hem een genoegen om het eerste nummer van het programma te laten dirigeren door de jonge hier al eerder met succes opgetreden Amsterdamse dirigent Fons Ratsdie in het vervolg vaker de gelegenheid zal krijgen om repetities en uitvoeringen te leiden. Hierbij kwam nog, dat de componist van dit openings nummer, onze landgenoot Guillaume Landré (60), die juist deze dag begif tigd was met de eervolle „Sweelinck- Staatsprijs voor muziek", in de zaal aanwezig was, De goede kwaliteiten van Ra's kwa men zeer goed tot uiting bij zijn exacte en enthousiaste directie van de derde Symphonie van Landré, een ondanks de eigenlijk voortdurend aanwezige sombere ondertoon (een van de beste vrienden van de toondichter overleed in de tijd van het ontstaan van het werk), boeiend brok muziek. De componist kwam persoonlijk op het toneel bedanken voor de hulde. Onder leiding van Decker gaf het or kest vervolgens de pianosolist van de avond, de Amerikaan Leonard Pennario, uitstekend partij in het aiom bekende tweede pianoconcert van Sergei Rach maninoff. Pennario beschikt over duide lijke pianistische kwaliteiten, zoals een goed ontwikkelde vingertechniek en een genuanceerde aanslag. Alleen kwamen sommige uitbundige passages iets aan klank te kort. Het hartelijk reagerende publiek heeft de evenwichtige persoon lijke interpretatie van de pianist ten zeer ste gewaardeerd, getuige het hartelijke applaus na afloop. Na de pauze heeft het orkest een voor beeldige weergave van de meest bekende van Dvorak's Symphonieën, de negende (vroeger de vijfde) „Aus der neuen Welt" verzorgd. Prachtig van klankkleur, ritmisch kernachtig en, vooral in het mid dendeel, buitengewoon zangerig, voldeed deze herschepping aan de hoogste eisen. De enthousiast bejubelde dirigent dankte zijn orkest, in het bijzonder de althoboïst voor zijn gevoelig geblazen solo in hei langzame deeL P. VEENSTRA DEN HAAG Zijn er ramingen be schikbaar van schade, die aan de Neder landse economie in het algemeen en de drinkwatervoorziening in het bijzonder jaarlijks wordt toegebracht tengevolge van het hoge chloridegehalte van het Rijnwater?, zo hebben twee socialis tische Tweede-Kamerleden aan de minis ters Van Aartsen en Luns gevraagd. Zij vragen ook naar de juistheid van de berichten, volgens welke meer dan de helft van het door de Rijn meege voerde chloride afkomstig is van afval van Franse fabrieken en ongeveer veer tig procent daarvan door een kalibedrijf in de Elzas wordt gespuid. De Kamer leden menen, dat in tegenstelling tot hetgeen bij het Franse bedrijf geschiedt, waar het afvallige zout, in vaste vorm geproduceerd, wordt opgelost en naar de Rijn gepompt, bij andere kaiibedrij- ven in West-Europa gebruikelijk is, dat' het afvalzout in vaste vorm wordt opge slagen Het Franse bedrijf zou slechts tot opslag willen overgaan wanneer alle kosten door de belanghebbende oever- staten worden gedragen De Kamer leden willen graag het standpunt van de Nederlandse regering in deze weten. Baars werd aangeboden, verlucht met de handtekeningen van alle wijkraads leden. Burgemeester Van Walsum constateer de een duidelijk verschil tussen het IJsselmonde van tien jaar geleden en dat van nu: toen was de blik vooral gericht op het verleden, terwij) nu de blik volledig op de toekomst is gericht. Mr. Van Walsum beschouwde IJsselmonde als een zeer goed voorbeeld van wat de bedoeling was toen de wijkraden werden opgericht. Hij maakte een vergelijking met de „proeftuin" in de Prins Alexam derpolder. Beide gebieden zijn tegenhangers voor wat betreft de sociale wijkopbouw en mr. Van Walsum zal, hoewel hij daarin vanzelfsprekend geen enkele zeggenschap meer zal hebben, met grote belangstel ling die ontwikkeling volgen. En zeer veel waardering toonde mr. Van Walsum voor de wens van waar nemend wijkraads voorzitter W. F. Koppen jan: een concertzaal. Niet dat die zaal er snel zal komen, mr. Van Walsum sloeg bij deze wens zelfs de schrik om het hart. Maar hij achtte het poneren van dergelijke zaken een enige manier om vooruit te zien. In Heijplaat moest burgemeester Van Walsum op één avond tweemaal afscheid nemen: eenmaal van de wijkraad, waar hij de rede van voorzitter C. E. Smith beantwoordde, en de tweede maal van ir. K. van der Pols, directeur van de RDM. Dat geschiedde Sn een informele bijeen komst, waar de heer Smith de grote ontwikkeling van havens en industrie rond Heijplaat „het resultaat daarvan ondervinden wij vooral bij oostenwind!" schetste en een model van een schroefas met schroef aanbood. Burgemeester Van Walsum erkende de moeilijkheden door de vlak ten oosten van Heijplaat gelegen anthracietbreker. Maar hij vertelde dat hij kort tevoren had afscheid genomen van een andere wijkraad, waar de Gekro ter sprake kwam. Die is echt erger dan de anthracietbreker. Ir. Van der Pols sprak over de banden met de industrie en de scheepsbouw. Mevrouw mr. J. M. van Walsum-Quispel dankte ten slotte voor de vele aanzienlij ke bedragen, die de personeelsvereniging van de RDM haar herhaalde malen had afgestaan voor het werk ten behoeve van poliopatiëntjes en andere gebrekkige kin deren. ROTTERDAM In de Dellshavense Schie is woensdagmiddag het lijk van de 71-jarige heer F, van Wijk uit de AJlard Piersonstraat gevonden. De bejaarde man werd sinds 3 januari vermist. Van misdrijf is geen sprake. Uit het drinkwaterhaventje aan de Honingerdijk is woensdagmorgen het stoffelijk overschot van een tot nu toe onbekende man geborgen. DEN HAAG Als opvolger van het begin deze week overleden Eerste Kamerlid mr. R. Follema (ch) zal zeer waarschijnlijk mr. J. C. Bühr- mann, burgemeester van V-elsen. wor den benoemd. Vóór de heer Bühr- mann eerste burger van Velsen werd, vervulde hij deze functie in Weesp. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG -— Een kogel van 7.S5 kaliber sloeg gisteravond om tien ai- nuten over zeven dwars door de ven- sterrult van de familie L. Gosler aan de Marktweg 89. De kogel raakte twee muren, ketste via het plafond tegen een derde muur, vloog langs het hoofd van mevrouw Gosler, die op de bank zat te lezen en kwam tenslotte op de vaste vloerbedekking terecht, vlak voor de voeten van haar dochter, de 23-jarige Hennie Biever-Gcsling. üjt eveneens in een boek verdiept was. De politie vermoedt dat de kogel af komstig is uit een militair wapen, ver moedelijk een browning I'm. De kogel moest zijn afgeschoten vanaf de over kant van de straat ter hoogte van num mer 88. Op het tijdstip dat het schot de rust van mevrouw Gosler en haar dochter verstoorde, was een dochter van de buren, de 17-jarige Sonja Meeuwissen voor de deur net bezig een tas op haar bromfiets te binden. Ze had opgemerkt dat bij nummer 88 een lange grijze auto was gestopt, waarin twee jonge mannen zaten. Terwijl zij haar huis weer binnenliep is het schot gevallen, dat duidelijk door de moeder van Son ja is gehoord. Het is ook mogelijk dat "net schot vanuit de' wagen (wellicht een Opel Kapitan) is gelost, vlak nadat Sonja zich van de straat had teruggetrokken. Waarom het gevaarlijke schot, waar door gelukkig niemand verwondingen heeft opgelopen, nu juist het raam van de familie Gosler heeft geraakt, is een raadsel, Er bestaan vermoedens dat bet schat bedoeld is geweest, als waarschuwing of als afschrikmiddel, voor een on gunstig bekendstaande vrouw, die en kele huizen verder aan de Marktweg woont. Het is in de buurt bekend, dat deze vrouw, 's nachts vaak zeer laat thuis komt. Vanochtend is deze vrouw door de politie verhoord. (Van onze pariementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer zal vermoedelijk op 16 maart en vol gende dagen een debat houden over de voorlichting betreffende het Ko ninklijk Huis, dit naar aanleiding van de nota die premier Ma rijn en hierover aan de Kamer heeft gezonden. Kamer voorzitter Van Thiel heeft dit vanmid dag meegedeeld. Hij zei nog over geen enkele aanwijzing te beschikken om trent het tijdstip, waarop de regering haar besluiten over het radio- en tv.- beleid bekend zal maken. Hij nam aan, dat dit vóór 1 maart zal geschieden, zo als door de regering is beloofd. (Van een onzer redacteuren) FVEN HAAG Het socialistische Tweede Kamerlid R, Laan L_. heeft de minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid en staatssecre taris Bartels .sociale zaken en volks gezondheid) schriftelijk gevraagd, zo een aanvraag is ingediend voor de goedkeuring van de bouw van een zeer hoge schoorsteen en rookgaska nalen bij de Shell raffinaderij te Per nis, deze aanvraag met de grootste voorrang te behandelen in het belang van de gezondheid van de bevolking in het waterweggebied. De schoor steen en de rookgaskanalen zouden samen de zwaveldioxydehoudende gas sen van de Shell-raffinaderij in Per nis in de hoger gelegen lagen van de atmosfeer moeten afvoeren. Zoals gemeld, kwam het project voor een reuzenschoorsien van 200 meter hoog ln het nieuws in februari 1963 toen ir. T. P. v. d. Berg, Sheli-directeur, hiervan mededeling deed. Later hebben we ge meld dat men bij de realisering op pro blemen is gestuit, zodat het nog wel enige ROTTERDAM Zo dronken was woensdagavond de 24-jarige bloemen- koopman L. R,, dat hij op de Stadionweg uit zijn bestelwagen viel Toen hij "oor een andere auto moest uitwijken, verloor R. de macht over het stuur. Zijn wagen slipte en hij viel op straat De onbe stuurde auto reed via het trottoir tegen een afrastering, die werd ontzet. De bloemenkoopman werd meegeno men naar het bureau Zijn rijbewijs werd ingevorderd (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Opnieuw is er een arrestatie verricht in de uitgebreide fraudezaak, die Osto-affaire wordt ge noemd. Het is de tweeëntwintigste, die vandaag voor de officier van justitie werd geleid. Het is de 31-jarige employee B. D.. die tot 1962 in dienst is geweest van de inmiddels opgeheven N.V Osto. Hij maakte zich eveneens schuldig aan het opgeven van valse maten en gewich ten. Zijn naam kwam naar voren in de fraude-affaire Globus-Felshaven. Hij verstrekte steekpenningen aan het personeel van de Globus Scheepvaart-, Expeditie- en Controlemaatschappij. tM zou duren voordat deze grote „vafi- afvoerder" er zal staan. Dit laatste bevestigt nu de Shell-pen- dienst, die naar aanleiding van de vra gen van de heer Laan zei dat bij het uit werken van de plannen technische pro blemen zijn opgetreden. Dit betekent niet dat het plan van de baan is, wel dat de uitvoering is ver traagd. De Shell heeft in juni 3964 wel een bouwvergunning aangevraagd, maar nog niet verkregen, wat overigens in dit stadium van geen directe invloed is op de bouw. omdat de plannen gezien de technische problemen nog niet aan onmiddellijke uitvoering toe zijn. De bedoeling Is dat de nieuwe schoor steen het enige afvoerkanaal van de raffinaderij wordt voor schadelijk te achten stoffen. Meer dan 20 schoorste nen op bet terrein zullen in deze ene zeer hoge schoorsteen samen komen. De gassen worden onder druk omhoog gejaagd en komen daardoor boven de scheidslijn van koude (boven) lucht en warme (onder) lagen terecht. Deze scheidslijn, die een soort greus vormt die moeilijk te passeren is, voor komt dat het gas weer neerslaat, zodat een ruime spreiding en verdunning ont staat en de schadelijkheid van de gas sen, door de sterke verdunning, vrir wel nihil wordt. ROTTERDAM De heer G. E. Visser, hoofd van de hervormde school voor CVO uit het Drentse plaatsje Elim heeft giesteravond in een interview met de NCRV-televisie verklaard, dat er slechts negen kinde ren zijn die geen onderwijs volgen, omdat er een zevende en achtste klas ontbreekt. Aanvankelijk werd gemeld, dat het hier om ongeveer honderd kinderen ging. Ook werd gesugge reerd als zouden de ouders d"1 kinde ren thuishouden om on het land te werken Juist is, dat er voor de kinderen geen onderwijsmogelijkhe den zijn en dat zij zodoende wel eens meewerken in het bedrijf. t ROTTERDAM Woensdagmorgen schoot op het terrein van de NBM aan de Stadionweg bij het verplaatsen van een teerketel met een gewicht van 65.000 kg een der steunen weg. De ketel kantelde. De 44-jarige wegenbouwer W. K. Arisse uit Maurik rende bij het naderend gevaar hard weg. Hij liep daarbij tegen een hek waardoor hij een sdheurwondje aan de linkerwang kreeg. Hij is aaar het Zuiderziekenhuis gebracht.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2