Terreinen homen vrij voor nieuwe bebouwing Schienokoplan nodig voor sanering binnenstad AGENDA Dommee reikte prijzen aan gymnasten uit 0VERSCH1ESESTRMT EN PROVENIERSHUIS Vooral ruimte voor bouw brandweer kazerne Geld gestolen uit pastorie Auto's reden tegen elkaar Autoschade bij botsing KANKERBESTRIJDING Onderlinge ivedstrijden DOK Kris-kras door Schiedam, van toen en nu 2 Jongen breekt been bij aanrijding Vrachtauto botst op personenauto Middelmatig spel van SVC-teams Herenteam Juliana won van Alexo DE ROTTERDAMMER Pagina 4 DINSDAG 16 FEBRUARI 1965 BEVRIJDING (1) BEVRIJDING (2) - BEVRIJDING (3) Vandaag en morgen 'i dast'lijks SCHIEDAM Het is nodig ge bleken de bebouwingsvoor schriften voor de bebouwde kom, voor zover deze betrekking heb ben op de grondijen, begrensd door de Schie, Noordvestgracht en Kor te Haven, te wijzigen (Schienoko plan). Aanleiding daartoe gaf on der tneer de aanwijzing van een terrein voor een nieuwe brand weerkazerne tussen Breedstraat, Prinsensteeg en Achter de Teer stof. Men liet het oog op deze plaats vallen vooral ook, omdat men voor het uitrukken der wa gens over voldoende ruimte moet beschikken. Bezwaar (Van een onzer verslaggevers) M Historie Plannen Huishoudschool Uitbreidingsplan in onderdelen „Groenoord-noord" KONINGIN WILHELMINA FONDS OCHIEDAM Op de eerste van dit tweede drietal oude stadsgezichten ziet men de Overschiesestraat, zoals deze was in 1902. Een (stoom-) loco motief met een kolentender er ahter trekt een aantal spoor wagens over de spoorbrug ovei de Schie. Boerderij Particnlieren Winnaars Dit_ jaar zullen we het feest der bevrijding hier en overal in den lande met meer luister dan vorige jaren vieren. Twintig jaar geleden herkreeg namelijk het Nederlandse volk na vijf jaar onderdrukking door een tyrannieke bezetter zijn vrijheid. Het zou van weinig vaderlandsliefde ge- - tuigen, als men de vijfde mei niet vierde. Men pleegt de schoolkinderen elk jaar een leerzaam boekje over t deze oorlogsjaren te schenken en men kan ze ook een rol drop of peper munt, een reep chocolade of een flesje gazeuse geven. Dat is allemaal erg aardig en ongetwijfeld goed be doeld. Maar als hetwerkelijk goed zal ztjn, dan moet er iets van blijven hangen, zo filosofeerde de gemeente lijke inspecteur van onderwijs, de heer Kamp terecht. Elk jaar worden we opnieuw geconfronteerd met de ban ge jaren van veertig tot vijfenveertig. - Wat kunnen we onze schoolkinderen t nu eigenlijk eens geven van blijvende waarde? aldus moet ongetwijfeld de g - dachtengang van de heer Kamp ge tveest zijn. Op een gegeven ogenblik flitste de gedachte door zijn hoofd: Als we deze kinderen nu eens een visuele herinne- ring aan deze oorlogsjaren konden meegeven? Dat zou inderdaad iets blijvends zijn. Dit gruwelijk verleden vervaagt steeds meer en meer in hun brein. Straks weten ze niet eens meer, -\wat de prijs der vrijheid was, want op de beroving van onze vrijheid door de bezetter en op onze herwon nen vrijheid, mede dank zij het vergoten bloed van onze verzetsstrij ders en bondgenoten, daarop toil de inspecteur in ieder geval de nadruk leggen. De herinnering uit de vijf oorlogsjaren zou dan worden een stnp van foto's, die tussen 1940 en 1945 in Schiedam zijn gemaakt. Daarnaast komt dan ter verduidelijking natuur lijk een verhalende tekst. Deze strips zouden op alle scholen in onze stad moeten worden uitgedeeld. Toen de 'gedachte eenmaal was geboren, kwam. het erop aan deze ook te verviezenlij- r* ken en zoals meer gebeurt bij lumi- r.cuze ideeënbleek de uitvoerbaar heid nogal wat moeilijkheden op te leveren. De heer Kamp stelde zich eerst in verbinding met onze nieuwe archivaris, de heer drs. G. van der Feijstdie onmiddellijk naarstighjk in zijn archief ging zoeken. Tot zijn schrik en teleurstelling bleek er geen - enkele foto over deze toch heus wel - belangrijke periode in de historie in het archief aanwezig te zijn. Niet alleen kon hij derhalve aan het vriendelijke verzoek van de heer Kamp niet voldoen, maar hij was daardoor tegelijk attent gemaakt op - een lacune in zijn archief, die hij (daar is hij archivaris voor) nu toch graag zou zien aangevuld met plaatse- - lijke foto's uit de Tweede Oorlog. f- We begrijpen natuurlijk, dat de Schiedammers, terwijl overal de be zetter op de loer lag, in die jaren nu niet bepaald met een fototoestel op hun buik door de stad rond gelopen zullen hebben om „historische mo mentopnamen" van allerlei nare din gen als gaarkeukens, gevolgen van '.uchtaanvallen, hongeroedeem-mensen !.d. te maken. Ze hadden het niet lang overleefd. Bovendien wie had toen nog fotomateriaal? Toch zijn er latuurhjk Schiedammers, die zowel de moed, als het materiaal gehad heb- ben om het tóch te doen. Laten dezen hun beste beentje nu eens voorzetten en hun foto's afstaan of in bruikleen geven voor reproductie. Dan kunnen we onze schoolkinderen tenminste een pracht van een strip op de Bevrijdings dag geven en het Archief aan doku- -mentatiemateriaal helpen voor latere - tijden. Men kan zijn foto s opzenden naar of persoonlijk inleveren bij het Archief, Oude Kerkhof 5, liefst zo spoe- - dig mogelijk; uiterlijk vóór half maart. Musis Sacrum: Schied. Politie Muziek gezelschap. feestavond. 20. Dr. A. Kuyperschool: Voorlichtmgs- avoad voortgezet onderwijs. 20. Wijkcentrum: Ned. Chr. Vrouwen Eond-Nieuwland, ledenverg., 20. Dagblad ROTTERDAMMER", Schiedamse redactie Lange Kerkstraat 82, tel. 263954 (bg.g. 115588, toestel 52, b.g g. na 18 uur alleen voor redactionele aangelegenheden 195885 of 280037). As entschap: J. v. GO£h, Dr. Zflin6Dhoi« straat 139a, tel 152400. Klachten bezor^n*: Agentschap Cadr. .aie boven) dag. van 18 30—19.30 uur Belangrijke telefoonnummers: Aiann politie 264666, alarm brandweer 269123, alarm G.Q. en G D, 289280. - Woord voor de dag: Bijbellezing en overdenking, tel 141000. Apotheek: 't Gouden Hert, St. Liduma- jtraat 58a, teL 268364. Aan de hand van een gemeenschappe lijk rapport van de dlrekteur van ge meentewerken en de direkteuc van de bedrijfseconomische dienst hebben B. en W. zich beraden over de voor- en nadelen van het werken in teamverband hij de voorbereiding en uitvoering van omvangrijke bouwwerken. Teneinde tot het gewenste resultaat met de bouw van de brandweerkazerne te komen, stellen B. en W. voor een beperkt bouwteam te vormen (zonder aannemer), dat de voorbereidende werk zaamheden tot en met de besteding regelt. Dit team zou als volgt kunnen zijn samengesteld: a. vertegenwoordiger prin cipaal (ln casu commandant van de brandweer); b. adviseur van gemeente werken; c. stedebouwkundig adviseur van de gemeente (alleen bij bespreking van de plannen in het begin-stadlum van het onderwerp) d. adviseur voor beton en staalconstruktie; e. vertegenwoordiger van de welstandscommissie; f. hoofd van de afdeling civiele werken van gemeen tewerken (voorzitter). Ingevolge art 43 van de Woningwet is op 11 november jL ter algemene kennis gebracht dt op 16 november voor de tijd van vier weken ter gemeente-secre tarie voor leder ter inzage zou worden gelegd het ontwerp van een negende verordening tot regeling van de aard van de bebouwing en het gebruik van gron den in de bebouwde kom van Schiedam, maatregelen, dienende tot het overwin- door de Schie, Noordvestgracht en de Korte Haven. OP 15 december, 's middags om half zes, is ter gemeentesecretarie, een bezwaarschrift van de Schiedamse Werk tuigen- en Machinefabriek N.V„ Zijl straat 53, bezorgd. De fabriek maakt bezwaar tegen de in de bebouwingsvoorschriften omschreven maaatregelen, dienende tot het overwin nen van het niveau-verschil tussen Vlaardingerstraat en Dam als oude wa- terkerende dijk en Kethelstraat - Zijl straat - Breedstraat. Iteclamante kan zich niet verenigen met het plan om in de Zijlstraat ter ontsluiting van de hieraan gelegen be drijven een. talud of keermuur op te richten. Bij realisatie van dit plan zou zij ernstig belemmerd worden in de uitoefe ning van haar bedrijfsvoering, doordat zij dan niet meer beschikt over een voor haar bedrijf zo noodzakelijke doorgangs weg cq. aanvoerweg tot haar hoofdin gang we Maas en ten westen van de Schie damse Schie, waarbij ze via de door braak Vlaardingerstraat een goede ont sluiting heeft Daar het opstellen van ten nieuw sa neringsplan enige jaren aal vergen, maakt de urgentie van de bonw van de huishoudschool en de brandweerkazerne het noodzakelijk om, vooruitlopend op het nieuwe saneringsplan een gedeelte lijke wijziging van de bestaande «rege ling gebouwde kom" vast te stellen, waarin vooralsnog geen ingrijpende ver anderingen zullen worden aangebracht, anders dan hat bestemmen van de vrij gekomen en te ontruimen terreinen. De ontsluiting van het gebied ge schiedt via de doorbraak Vlaardingen- straat-Breedstraat-itaam en via Sprn- huispad-Vijg-ensteeg. De overige wegen hebben op een enkele uitzondering na rechtstreeks aansluiting op deze hoofd aders. Om het nivesuverschil tussen Vlaar- dingerstraat-Dam als oude waterkerende dijk en Kethelstraat-Zijlstraat-Breed- etraat te overwinnen, is de Kethelstraat met een gebogen beweging haaks op de Vlaardingerstraat geprojekteerd, terwijl de Zijlstraat ter ontsluiting van de daar aan gelegen bedrijven door een talud of keermuur van de oprit Breedstraat- Vlaftrdingerdijk wordt gescheiden. De Vellevest wordt betrokken bij net bouwterrein voor de huishoudschool en de Noordvest wordt derhalve aan de westzijde aangesloten op de Kethel straat. Door de veranderde verkeers situatie is de Noorvest nu uitsluitend gestemd voor plaatselijk verkeer. Ook de Dam verliest zijn betekenis voor het doorgaand ferkeer, hetgeen zijn karakter en funktie als winkelstraat zeer ten goede zal komen. Bij de bestemming van de terreinen is zoveel mogelijk getracht aan te sluiten bij de bestemmingen van de bestaande Aan de zuidwestzijde van het Spin huispad is aen bebouwing geprojekteerd van woningen en bedrijfsruimten m dne lagen. Gedacht wordt aan bedrij ven met een bijzonder karakter, die aan de straatzijde showrooms, vitrines of andere etalageruimten hebben. De m het bestaande plan opgenomen winkels hebben ter plaatse geen verzor gingsgebied, wegens het lage aantal wo ningen, zodat deze bestemming is ge wijzigd. VOOR een aantrekkelijke verbinding tussen N'euwland en het stadswmkel- eentrum Grote Markt-Hoogstraat bestaat evenwel behoefte aan een étalagefront. Aan de noordoostzijde van het Spinhuis pad is plaats voor een complex bijzon dere gebouwen Door het vervallen van de oude Spoe- lmgbrug is het Doelengebouw excen trisch komen te liggen en moeilijk be reikbaar geworden voor de jeugd. Bovendien moeten aan het gevelfront langs de Zwaaikom, in verband met de ligging aan een ruimte, die recht streeks aansluit bij de city-bebouwing in de omgeving van het nieuwe stadhui hoge eisen worden gesteld aan archi- tektonische en stedebouwkundige wel stand. Daarom is voor dit „gezicht" naar de „city" gedacht aan een kan toorgebouw m vier bouwlagen. SCHIEDAM Uit de spreekkamer van de r k pastorie aan de Hoogstraat werd. maandag uit een pakje, dat zich in deze kamer bevond, 220 gulden ont vreemd. regeling bebouwde kom, Voorzoi 'oorzover in afwijking daarvan nieuwe bebouwing is gerealiseerd, is een over eenkomstige bestemming gegeven. MEER nog dan in het oorspronkelijke plan is aandacht besteed aan het be waren van de bestaande toestand en het behouden van de historische struktuur. Bij de aanleg van straten blijft men ten dele bijv. vasthouden aan de krom me lijn, zodat het niet uitsluitend lijn rechte straten zullen worden. Zij dient voor de aanvoer van de door haar benodigde materialen, gereedschap pen es machines en voor de afvoer van de door haar vervaardigde apparatuur en intaiiaties te beschikken over een weg c.q. uitrit met een minimale breedte van 15 m. Reclamante verzoekt met de belangen van baar bedrijf rekening te willen houden door wijziging van het plan. Voor het gebied van de bebouwde kom werden in 1944 bebouwingsvoorschriften vastgesteld, regelend de aard van de bebouwing en het gebruik van gronden in de bebouwde kom van Schiedam. Door de sterke ontwikkeling van Schfe.- dam na 1945, waarbij het aantal inwo ners steeg van 65.000 tot 80.000. welke stijging zich zal voortzetten tot -een aan tal van ongeveer 110 000 omstreeks 1980, door de belangrijke positie van Schie dam in de Rijnmond-agglomeratie en door de wijziging van stedebouwkundige inzichten is deze „regeling bebouwde kom" verouderd. Er bestaat derhalve behoefte aan een nieuw saneringsplan, dat op wetenschap- selijke en stedebouwkundig verantwoor de wijze leiding geeft aar de ontwikke ling van de binnenstad tot een winkel-, zaken- en cultureel centrum van een stad van ongeveer 110.000 inwoners. IN HET kader van deze ontwikke ling zijn reeds plannen m voorbe reiding voor de bouw van een nieuw stadhuis op het terrein van de bestaan de brandweerkazerne, annex smederij nabij de Broersvest. Het stedelijk centrum binnen de ves ten, de z g. oude stad, wordt door de historische vaarwegen Korte Haven, Lange Haven en Schie verdeeld m drie gebieden, die door bruggen met elkaar verbonden zijn. Van deze gebieden heeft het noorde lijke gedeelte tussen Schie, Noordvest en Korte Haven, doordat hier overwe gend bedrijven zijn gevestigd, een ty pisch, eigen karakter. Sommige bebouwingscomplexen in dit gebied verkeren in vervallen staat en zijn als zodanig opgenomen in een faseplan „voor krotopruimmg en sa nering". De complexen „Spinhuispad" en „Breedstraat-Zijlstraat" zijn reeds voor het belangrijkste deel gesloopt. Deze beide fasen zijn voornamelijk van belang voor de ontsluiting van het gebied en de verbinding tussen de woon wijk Nieuwland en de Binnenstad. De ontruiming van de complexen „Vellevest- Kethelstraat-Vlaardingerstraat" (even eens bijna voltooid) en „Achter de Teer- stoof" maakt belangrijke terreinen vrij voor nieuwe bebouwing. Deze terreinen zijn namelijk gunstig voor de vestiging van resp. een chr huishoudschool en de nieuwe brand weerkazerne, annex smederij, die m verband met de bouw van het nieuwe stadhuis moet worden verplaatst. VOOR de nieuwe chr. huishoudschool, die ongeveer op de plaats van het vroegere hotel „Beijersbergen" wordt ge bouwd, geldt, dat de ligging tussen Nieuwland en het stadscentrum, de om vang van het terrem en de bereikbaar heid gunstige omstandigheden zijn, ter wijl de brandweerkazerne volkomen past bij het karakter van de omgeving. Ze is gelegen in °en brandgevaarlijk deel van de stad, alsmede centraal tus sen de industriegebieden langs de Nieu- Het bekende Z&kkendragenhnlsje blijft natuurlijk behouden en men hoopt even eens de schilderachtige omgeving met het aardige pleintje aan de inspringende waterkolk te bewaren. Weliswaar verkeert het gebied in de omgeving van de te bouwen brandweer kazerne in sterk vervallen toestand, maar door stringente bebouwingsvoor- sehriften zal hier zelfsanering gestimu leerd worden. De levensvatbaarheid van de bedrijven zal door de verbeterde ont sluiting bovendien, worden verhoogd. Aan de Dam zal de oud-katholieke kerk worden vervangen door een nieuw ge bouw met een winkelfront. Via de ver brede Pietersteeg zal dit gebouw aan de achterkant bereikbaar zijn. Het Hoofd van het Gemeente bestuur van „Schiedam maakt bekend, dat ter votdoenlng aan het bepaalde ln art. 37 van de Woningwet, vanaf 18 februari 1985 gedurende vier weken ter Gemeente-Secretarie (Afd. A!g Zaken, Stadhuis) voor een ieder ter Inzage liggen: I. het ontwerp van het uitbrei dingsplan „Groenoord-noord", regelende de bestemming in on derdelen van gronden, gelegen in het gebied, dat westelijk be grensd wordt door de gepro jecteerde Rijksweg no. 19 <Be- neluxweg), zuidelijk door het uitbreidingsplan „Groenoord" (midden), oostelijk door de ge projecteerde Provinciale weg no. 15 en noordelijk door de geprojecteerde rondweg achter het kerkgebouw van de Herv Gemeente te Kethel, met de daarbij behorende Bebouwings- voorsehrilten. Z. het ontwerp van een wijzi ging van art. 17 van de Bebou wingsvoorschriften. behorende bij het uitbreidingsplan in on derdelen ..Groenoord" (mid den), vastgesteld bij raadsbe sluit van 24 februari 19S4, goed- fekeurd door Gedeputeerde taten der provincie Zuid-Hol- land bij hun besiult van 18 no vember 1984 GS. no. 828. Gedurende bovengenoemde ter- mfln kunnen belanghebbenden schriftelijk hun bezwaren tegen de ontwerpen bij de Gemeente raad indienen. Schiedam, 15 februari 1965 Het Hoofd van het Gemeente bestuur voornoemd, H. SABEL, w.B. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De 6-jarige J. L. van Zon,, die maandag om 15.15 uur in de 's- Gravelandsestraat ter hooge van pand nummer 6 plotseling de rijbaan overstak, werd gegrepen door een personenauto, bestuurd door E. C B uit Rotterdam Da jongen werd enige meters meege sleurd. Hij werd met een gebroken linkerbeen door de GGD naar het Ge meenteziekenhuis vervoerd, waarna hij na-behandeld te zijn weer nar huis kon gaan. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een personenauto, be. stuurd door C H. moest maandag op het Plein '40-"45 plotseling stoppen voor een bromfietser, die geslipt was en midden op de rijksweg was gevallen De achler hem komende personenauto, bestuurd door G. van K, botste tegen de eerste auto aan, waarna vervolgens een derde personenauto, bestuurd door B. J. S. uit Vlaardlngen tegen de tweede auto aan botste. De twee laatste wagens werden zwaar beschadigd (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wegens gladheid op de weg slipte maandagmorgen om 5 30 uur op het Rubensplein een vrachtauto, be stuurd door M. G. uit Naaldwijk, en reed daardoor tegen een stilstaande personen auto van de heer P. L. S. uit Schiedam. De laatstgenoemde auto werd ernstig beschadigd. SCHIEDAM Doordat de 22-jarige voetganger E. W. uit Rotterdam maandag om 14.30 uur op de Lange Haven ter hoogte van pand 26 plotseling de rijbaan overstak, moest een personenauto, be stuurd door H. M. uit Rotterdam uitwij ken. waardoor hij tegen de stilstaande vrachtwagen, bestuurd door P. M. uit Rotterdam, aanreed. De personenauto werd ernstig beschadigd. Afd. Vlaardrngen Wie wd ook NOG MEEWERKEN aan do Nog een 40 tal straten zijn „onbewerkt". Zie m persbericht welke het zijn. Vraag een straat aan by het secretariaat, BINNENSINGEL 88 TELEFOON 2736, (Van één medewerker) SCHIEDAM Het idee, om de hervormde jeugdpredikant ds. A. Ie Coq de prijzen te laten uitreiken van de onderlinge wedstrijden, die DOK dit jaar weer heeft gehouden, mag volledig geslaagd genoemd worden. Niet alleen omdat het voor dese jeugdpredikant een mooie kans "was om 'met de jeugd van DOK"in ontakt te komen, maar ook omdat hierdoor tot uiting komt, dat het begrip „kerk en sport" beter tot zijn recht zal komen dan in vroeger jarèn het geval was. In die zin sprak ds. Le Coq rich dan ook uit, toen hij maandagavond om levari over elf in het gymnastieklokaal van de Rehobothschool aan de Tuinlaan van waarnemend voorzitter J. v. Noort- wijk het woord kreeg om de prijzen aan de hoogste tien uit te reiken. Voordien hebben donderdag en gis teravond niet minder dan 53 dames en 15 heren gestreden om de hoogste eer van DOK De wedstrijden bestonden voor de dames uit: ringen (zwaaiend), brug, lange mat, paardspnngen, even- wichtsbalk en rytmische gymnastiek. Bij de heren: ringen(tilïend), brug, rekstokken, lange mat en paardspnn gen. Een deskundige jury bepaalde de pun ten, die volgens vaste tabellen met maximale waarderingscijfers geschiedde. Gelet werd op de uitvoering en turnstijl, die bij deze wedstrijden op hoog peil stonden. De jury bestond uit de oud gedienden D. Gonlag, L. P. Isings ea J. v. Noortwijk, alsmede de heren A. Drop (Pijnacker), J. Bouwman en L. Meyboom en de dames N, en Y. van 't Hoft Achter de „coulissen" zetelde de telcymmissie, bestaande uit dé heren J. Apon, B. Dollee 'en D. v. d, Zwan. Ds heer A. Herlaar werd - als technisch hoofdleider geassisteerd door anderen, terwijl de algehele' organisatie in handen was van de heer A,-v. d. Most, Al deze medewerkers, alsmede de huishoudelijke cömmissie werden door de heer/Van Noqrtwijk-gehuldigd, nadat de heer.Van der.Mosi op zijn beurt de medewerkers dank had" gebracht. Bijzon der prettig noemde hij de komst van ds. Le Coq. Links naast de brug kunt u vaag een pont zien liggen, waarmee men sen en vee werden overgezet Overi gens ontwaart men geen spoor van enige bedrijvigheid op het water. In werkelijkheid was het er veel druk ker. Het goederenvervoer over onze kanalen en vaarten was nog niet in a:e mate verdrongen door het weg verkeer als dat tegenwoordig het geval is. Men had bijvoorbeeld vele beurt diensten op Delft, Den Haag, Leiden ja tot Alkmaar toe 's Morgens vroeg kon_ het op deze zo doods-lijkende Schie wemelen van dampende spoe- lingschouwen met schreeuwende en scheldende knechts, die dit vloeibare veevoeder naar de boerderijen tot diep in de polder brachten. Bij elke boerderij bevond zich een houten pompinstallatie, waarmee de boerenknechts de hete spoelingpap vanuit hun schuiten naar de grote houten tobben op de boerenerven pompten, nadat ze menigmaal zelf als een menselijk „trekpaard" aan een hennepenzeel langs het jaagpad dc schuit hadden voortgetrokken. rpEGETNOVER de Dwarsstraat stond over het water vroeger een fraaie herenboerderij met goed onderhouden stallen, waarvan de silhouetten zich schilderachtig in het water weerspie gelden. Op zomeravonden zag men de gehele boerenfamilie op een bank voor de woning zitten, om op deze wijze vanuit de verte de stadse bedoening met rustieke gemoedsrust gade te slaan Nu slaat er een moderne bungalow. De tijden veran deren en wij met hen. We wandelen verder de Overschie sestraat in Links passeren we de met hoga iepen bezette ingang van de oude begraafplaats, waar thans de ingang van de brandweerkazerne is. Dan komen we aan het proveniers huis, een juweel van architecturale schoonheid. Het werd in X756 gesticht OMi en de plaats waar het gebouw zich thans bevindt, werd in 1566 vermeld als „het Ziekenveld buiten de Ouwer- schiesche Poort". De hervormden hielden hier hun diensten, voordat ze in 1572 de Grote Kerk hadden ver kregen. Naderhand bouwde men hier het Leprooshuis in plaats van het oude aan het Groene Weegje. Maar als zodanig diende het slechts korte tijd. Het werd nu Proveniershuis, waar men zich kon inlopen. Een provenier was iemand, die een prove genoot, een levenslang onderhoud in of door een liefdadige instelling. TN 1846 kocht het gemeentebestuur het gebouw en sedert dien ver huurde men de huisjes aan particulie ren Het voorgebouw bestaat uit een middengedeelte met aan weerszijden een vleugel, die een étage lager ligt Vier pilasters delen het voorste gedeelte ln drieën. De ingang be vindt zich in het midden. Deze heeft een omlijsting van zandsteen, dia overgaat in een Lodewijk XV- versiering om de twee boven elkaar gelegen vensters. De kroonlijst heeft een kuif, waarop iet stadswapen en een viertal ledige chïlden zijn aangebracht. Door de poort komt men op een grote binnen plaats. De huisjes zijn er in een achthoek omheen gebouwd. In het huisje rechts achteraan bevindt zich op de bovenverdieping de oude regen tenkamer, met een prachtige schouw Ik voel mij ten beetje beklemd vanwege uw welkomstapplaus, want dat moet ik eerst nog waar maken." Aldus de jeugdpredikant, die zei dat de komst van. een dominee in een gymnastiekzaal geen alledaagse gebeurtenis is.. Hij gaf er voorts de verklaring voor, die we m de aanhef reeds schreven. Ds, Le Coq wees hierbij ook op de belangrijkheid lichaam, znaar ook de geest aan de sport deelneemt. Eerst om half twaalf was het zover, dat de prijswinnaars Werden bekendge maakt. De hooggeplaatste» bij de dames en heren zullen binnenkort hun naam gegraveerd zien in de grote beker, die de Hervormde Jeugdraad aan DOK schonk D') het 50-jarig jubileum, welke beker bij DOK in beheer blijft. Een klein bekertje werd voor de eerste prijswinnaars een blijvend aandenken, alsmede een cadeau bon, die ook de andere acht winnaars ten deel vieL Mevrouw Janny Herlaar-Winkelman werd op overtuigende wijze eerste bij de dames met 114,6 punten. Tweede fjffd mejuffrouw E. van Ravens met 107,7, derde mejuffrouw G. Groenewe- gen met 107,4, vierde mejuffrouw Y. Zwetheul met 90,2 en vijfde mejuf frouw A, v. d. Schalk met 90,9. Arie van TUborg was nummer één bij de heren met 100,7 punten. Verder in volgorde van twee tot vijf: K Noemen met 91,6 J. Dirksen met 81,2, C. v. Hartin gsveldt met 80,2 en T. v. d. Vlugt met 80,1 punten. "LP? teams van de Schledam- JC!ub- dle ditmaal to het strijdperk traden, hebben voor de helft behaSd g eden en v00r de helft winst Dames 2 en 3 ontmoetten elkaar voor de tweede maal in competitieverband en weder- °m zegevierde het tweede. Ditmaal werd de W€l heeI gernakkelfjk verkregen, omdat het derde weer met enkele Invalsters moest spelen. Dames 5 moest op bezoek bij koploopster Hermandad en kreeg met 3—1 klop. Heren 3 stelde bijzonder teleur ln de wedstrijd tegen Jong Pendrecht 1 Geheel onnodig werd deze wedstrijd met 3—1 verloren. Heren 5 maakte geen fout en zegevierde vlot met 3—0 over Splvo 2. SCHIEDAM Het eerste volleybal heren team van Juliana heeft zaterdag slecht» 38 minuten nodig gehad om het Delftse Alexo met een 3—0 nederlaag naar hul» te sturen. 7r??ldaï een der belangrijkste concurrenten, (R.V C.) verloor, nemen de Schiedammers thans de tweede plaats in met een achter- stand van één punt op leider Delta en één wedstrijd minder gespeeld ultana, dat C de Uur.nik en de gebles seerds P Soeters mtste, heeft de zwakke Delftenaren geen schijn va kans gegeven. De setstanden waren: 15—8,156 en 15—8 Zaterdag gaat Juliana op bezoek btj het pordtse Delta en het spreekt vanzelf dat Juliana het dan heel wat moeilijker zal krijgen. Het eerste damesteam begon tegen het laag geklasseerde V.CK. 2 slecht en verloor daardoor de eerste set met 28—14. Gelukkig ging het in de daaropvolgende set heel wat beter. Met achtereenvolgens 155. 15—11 en 1£—3 kregen de gasten de kous op de kop. Uitslag dus 3l Dankzij deze overwinning behouden de Juliana-dames de aansluiting bij de kop Het derde herenteam ging op bezoek bij Kangoeroes tn Oostvoorne Het ernstig ver zwakte Juliana-team zag geen kans de astheren behoorlijk partij te geven De ststanden waren' 2—15, 4—15 en 7—15 Ook de Juniorteams konden het niet tot een overwinning brengen De meisjes verlo ren met 3—0 van SVC/A C.-c en de jongens verloren eveneens met 3—0 van het nog ongeslagen Z.V.C. A'

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2