Rijkswaterstaat wil Jan Gerritsepolder voor bouwdok Barendrechtse tunnel Voor aanleg rijksweg 19 is meer grond nodig a G. R. Smit veertig jaar Esso-Nederland Wj Ridder Orde Ned. Leeuw J. C. van Eek (Shell Oil) overleden Quartetto Italiano met subliem spel Staatsmijnen kunnen rubbermonopolie doorbreken Weer vrouw vermoord in Londen Robert Casadesus solist Wj concerten R.Ph.O. Explosie in centrale: tien gewonden Conflict in bouwbedrijf over tariefbeloning Onrust in metaal Ministerraad boog zich over tv-nota 4.50 IN DE GREEP y VAN A DE GRIEP? RUITEN ONTBIJT- LAKENS Dit jaar nieuwe afrit brug Senaat herdenkt mr. Pollema WITTE KRUIS. Brits schip bij Hoek aan de grond gelopen Bootje over of busje onder Maas? Wereldberoemde Franse pianist Bij doorblazen stoomleidingen Van jóngste correspondent tot pres.-directeur opgeklommen Spaanse afkomst Snelle carrière Componist DE ROTTERDAMMER WOENSDAG 17 FEBRUARI 1%? Barendrecht poeders-helpen u eruit DEN HAAG Het chemische bedrijf van de Staatsmijnen stelt op het ogenblik monsters of proef partijen van een nieuwe soort kunstrubber ter beschikking van de Nederlandse rubberfabrieken. Een besluit om deze rubber op commerciële schaal te gaan pro duceren sjhijnt nog niet te z'jn genomen. Dit zal afhangen van de bevindingen met deze rubbersoort door de Nederlandse industrie en door buitenlandse afnemers, zo werd door de Staatsmijnen aan rubberfabrikanten meegedeeld. (Van onze soc.-econ. redactie) T TTRECHT Het overleg ovei C een nieuwe c.a.o. in het bouw bedrijf is .vastgelopen. Partijen konden het wel eens worden over een verhoging van de uurlonen, maar over de tariefbekming Ja gen de meningen ver uiteen. In principe is er overeenstemming over een. optrekking van de uur lonen voor de groepen 1 tot en met 5 van 9 tot 13 cent per uur. Dit komt ongeveer overeen met de algemeen aanvaardbaar geach te 5 procent. ZIEKTEVERZUIM SPOEDBERAAD TERREUR 5.95 GEEN CONTACT Pagin» 4 (Van een onzer verslaggevers) BARENDRECHT Het feit dat de rivierkruising in de Oude Maas een tunnel wordt, heeft invloed op de aansluitende wegen. Rijkswa terstaat heeft meer grond nodig dan oorspronkelijk was gedacht, eenkomst óver de plannen ten aanzien Dit jaar zal het plan dan ook voor de tweede maal ter visie worden gelegd. Voor vele grondeigenaren is dit een tegenslag. Deze zomer zal allereerst een recht streekse tijdelijke afrit van de Baren drechtse brug worden gelegd, die aan sluit op de Derde Barendrechtseweg'. Het karwei komt nog dit jaar gereed. In de tweede helft yan 1987 hoopt Rijkswater staat een aansluiting klaar te hebben van de nieuw aan te leggen provinciale weg oost(-west) naar de Vaanweg. Het ver keer behoeft dan niet meer via de Barendrechtse wegen te rijden. Dit vertelde vanochtend hoofdlege, nieur A. Vreugdenhil van Rijkswater staat aan leden van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, Hollandse Maatschappij van landbouw en polder besturen tijdens een voorlichtingsbij- (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam De heer c. r. Smit (60), president-directeur van Esso Nederland NV, is van daag veertig jaar in dienst bij de oliemaatschappij. Ten nauwste be trokken bij de ontwikkeling die Esso-Nederland doormaakte van een verkoopmaatschappij naar een wereldomvattend bedrijf met ei gen raffinaderijen en petrochemi sche industrie heeft de heer Smit het gezicht van zijn maatschappij van jaar tot jaar zien veranderen. "Hij begon zijn loopbaan in februa ri 1925 als jongste correspondent bij De Automaat N.V. Geen jaar later trad hij in dienst van de Standard American Petroleum Company, voor loper van Esso Nederland NV. Tot 1931 werkte hij op verschillende afde lingen van het hoofdkantoor, daarna ook afwisselend in de buitendienst. De functie van algemeen procuratiehou der en verkoopleider op het hoofdkan toor in Den Haag bekleedde hij van 1937 tot het einde van de oorlog. Op 15 oktober 1945 werd hij benoemd tot directeur. De verwoesting bleek na de oorlog groot te zijn. De opslagplaatsen en de tankers waren vernietigd; er restten slechts enkele tankauto's en lichters. Het bedrijf moest weer van de grond af worden opgebouwd. De heer Smit en zijn collega's stonden niet slechts voor de taak een zwaar gehavend be drijf te herstellen. De snel groeiende energie-markt noodzaakte hen grote uitbreidingen tot stand te brengen om Esso's aandeel zeker te stellen. Op de heer Smit, die in 1951 was benoemd tot president-directeur, rustte de taak deze ontwikkeling te leiden. Met de bouw in I960 van een raffi naderij in het Botlekgebied werd het werkterrein van de Esso belangrijk vergroot en gewijzigd. Dat deze wijzi ging op harmonische wijze is verlo pen, is voor een belangrijk deel te danken aan de heer Smit. CHEMISCHE FABRIEK De uitbreiding van Esso Nederland ging verder. De tankervloot werd vernieuwd met twee schepen van 36 000 ton en één van 90.000 ton, het grootste in Neder land. Het afgelopen jaar werd boven dien oen chemische fabriek gesticht voor de vervaardiging van aromatische koolwaterstoffen. Hiermede werd ander maal een nieuw werkterrein betreden. Onder het presidium van de heer Smit is de maatschappij uitgegroeid tot één van de grootste ondernemingen in ons land en speelt een vitale rol In het nationale economische herstel. De heer Smit vertegenwoordigt in in ternationaal Esso-verband zijn maat schappij als lid van de European Coun cil, bestaande uit de president-directeu ren van de Esso-maatschappijen in West- Europa. Hij was voorts de eerste voor zitter van de Abingdon Stichting, het Europese Esso training-centrum m Abing don, Engeland. Hij heeft zich sedert de vondst van de aardgasvoorraden in ons land ver dienstelijk gemaakt door zijn rol bij de onderhandelingen tussen de betrok ken partijen. Sedert I960 is hij com missaris van de N.V. Nederlandse Aard olie Maatschappij. Dezelfde functie en die van gedelegeerd commissaris be kleedt hij bij de NV Nederlandse Gas- Unie, Voorts is hij lid van het Exe cutive Committee van de Amerikaan se Kamer van Koophandel in Neder land. Minister prof. dr. J. E. Andriessen heeft vanmorgen, woensdag, op zijn ministerie de heer Smit de versier- Ien behorende bij het ridderschap in de Orde van de Nederlandse Leeuw uitgereikt. De heer Smit was reeds officier in de Orde van Oranje Nassau. Bij deze plechtigheid waren aanwezig de secretaris-generaal van. economische zaken, prof. G. Brouwers, de directeur voor de energievoorziening, mr. L. G. Wansink, de plaatsvervangend directeur- generaal voor de energievoorziening, de heer J. A. M. Molkenboer en baron C. van Heerdt, chef van het kabinet van de minister. Ook de directeuren van Esso Nederland, de heren A. J. Kuselbos en drs. J. A. Baart woonden de uitreiking hij. Prof. Andriessen memoreerde de le vensloop van de heer Smit. De jubilaris werd tot slot in interne kring van de Esso gehuldigd. CHICAGO De oprichter van de Shell Oil Company, de, in Nederland geboren, heer J- C. van Eek. is gisteren in zijn woning te Santa Barbara in de staat Ca- nifomië overleden. Hu bereikte de leef tijd van 84 jaar. In of» land Is de heer Van Eek lange tijd werkzaam geweest bü Shell-Nederland. In 1911 is hu naar Montreal gegaan en vestigde daar de Canadese Shell-afdeling- Later werd hij hoofd van de Shell in de Ver. Staten. De heer Van Eek is in 1947 met pensioen gegaan. De begrafenis zal zaterdag in Santa Barbara geschieden. van de aanleg van rijksweg 19 a (Rotterdam-Numaasdorp aansluiting op rijkswge 19) en bijkomende werken, in de zaal Van Oudts 't Raedthuys. De heer Vreugdenhil vertelde dat de rijksweg uit verkeersoogpunt zeer urgent is. Nu dit jaar de Grevelmgendam en volgend jaar de Oosterscheldebrug ge reed komen, moet ook deze weg snel worden aangepakt. Het stuk dat het eerst gereed komt, is het trajekt Stougjesdijk-Heinenoord m de Hoeksewaard. Dat zal zijn in de tweede helft van 1966. Daarna komt het gehele stuk van de tunnel onder de Oude Maas tot aan de Vaanweg in Rotterdam aan de orde. Rijksweg 19a wordt een „wegdijk" die over alle kruisingen heen zal gaan. De Achterzeedijk, de Middeldijk en de Voordijk kruisen de weg door middel van tunneltjes. Ten behoeve van het bouwdok waarin de tunnelmoteö moeten worden gebouwd en het beschikken over een terrein waarop de grond die uit de rivier moet worden gebaggerd voor de tunnel, kan worden gestort, heeft Rijkswaterstaat de gehele Jan Gerritse polder nodig. Be langhebbenden in deze en andere polders hebben een brief ontvangen waarin hen gevraagd wordt de gronden nu reeds af te staan tegen vijf procent van de nader over een te komen koopsom. Dit in verband met de tijdnood waarin Rijks waterstaat verkeert. Velen hebben hun medewerking at toegezegd. Tijdens de vergadering werden vele vragen gesteld over de mogelijkheden die er zijn voor de teelt van alt jaar. Rijkswaterstaat is van plan in juni of juli in de Jan Gerritse polder te beginnen. Voor een aantal eigenaren zullen er tot augustus of september teeltmogelijkheden zijn. Ook kwamen vragen los over de afsluiting van dijken en wegen als met de eerste werkzaamheden voor de gehele weg gelijktijdig wordt begonnen (het maken van sloten en kielkaden), In afzonderlijke groepjes hebben belang hebbenden na afloop van de vergadering deze zaken met de ingenieurs van Rijks waterstaat besproken. DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren herdacht het vorige week overleden lid der Kamer mr. R. Pollema, fractieleider van de C.H.U. Senaatsvoorzitter mr. J. A. Jonkman en premier Marijnen schetsten de betekenis van de overledene, die zo'n geheel eigen plaats in de Eerste Kamer heeft ingenomen. „Zijn rede voeringen waren een combinatie van scherpe kritiek en milde geest", zei mr. Jonkman, dia voorts mr. Polle ma's onafhankelijk oordeel roemde. Premier Marijnen zei dat mr. Pol lema een eigen, karakteristieke bij drage tot de inhoud en het niveau der Eerste-Kamer-debatten heeft gege ven. Hij was een bijzonder mens, voor elke regering een waardevolle mede stander en een waardevolle opponent. Voor de Senaat en ons politieke leven is zijn heengaan een verlies, aldus de heer Marijnen. ROTTERDAM Onder auspi-1 ervaring, wanneer men .geconf ron den van de Kamermuziekvereeni- ^erd wordt met muziek uit de laatste periode van de meester, en zeker wanneer zij gespeeld wordt als dins dagavond door het Quartetto Italiano, ging concerteerde dinsdagavond in de geheel gevulde aula van het Museum Boymans-van Beuninge» het vermaarde Quartetto Italiano, bestaande uit Paolo Borciano, eer ste viool, diens echtgenote Elisa Pegreffi, tweede viool, Piero Fa- rulli, altviool, en Franco Rossi, cello. Het optreden van dit kwartet, dat tot de beste ensembles van het ogen blik gerekend kan warder, betekende een bijzonder hoogtepunt in de Ka- raermuziekserie dit seizoen. Het is een voorrecht om een concert van deze ras-artiesten te mogen bijwonen: er wordt voortdurend zeer intens en toch beheerst, met inachtneming van de door de componisten gegeven voor schriften^ gemusiceerd. Daarbij is de homogeniteit van klank steeds voor treffelijk: helder en, zelfs in „sympho- niseh' aandoende passages tóch door zichtig. Het aantrekkelijke programma werd geopend met een geladen weer gave van Schubert's zo persoonlijke Quartettsalz in c-klein uit 1820, waar bij de sprekende contrasten duidelijk tot uitdrukking kwamen. Van de in 1953 overleden Rus Serge Prokofieff, die betrekkelijk weinig, maar interessante kamermuziek schreef, speelde het kwartet vervol gens het tweede kwartet op. 92 (uit 1941). Dit tonale werk, dat rijk is aan afwisselende stemmingen, en dat ge baseerd is op kleurrijk gevarieerde volksmelodieën uit Gabardinië (een landstreek in het gebied van de Oeral), genoot een modeluitvoering door het sublieme viertal, vooral in het gepassioneerde langzame deel en in de felle Finale. Zeldzaam schoon was tenslotte de „herschepping" in de ware zin van het woord, van één van Beethoven's meest persoonlijke uitingen: het kwartet in a-Mein op. 132, waarvan het hoogtepunt wordt gevormd door het derde deel met het motto: „Heili ger Dankgesang eines Genesenen an die Gottheit" in der lydischen Tonart. Het is altijd weer een buitengewone Wat hier in dit diepzinnige langza me deel en in andere delen, o.a. in het schitterende „Musette-trio" uit deel twee, en in de Finale die oorspronkelijk als slotdeel van de negende symfonie bedoeld was met het Presto-slot, werd gepresteerd, zul len de aanwezigen niet licht vergeten. De enthousiast reagerende toehoor ders wisten het ensemble nog tot een toegift te bewegen: het eveneens voortreffelijk gespeelde Adagio uit Schumatms' eerste kwartet uit op. 41, dat prachtig aansloot op Beethoven's werk. P. VEENSTRA ROTTERDAM Het 10.300 ton nietende Britse vrachtschip Orient City van de rederij Bardon Smith Line, Thunderland, is komende van Rotter dam gisteravond rond zes uur door een breuk in de stuurmachine uit zijn roer geraakt en even voorbij de waamemerspost van Dirkzwager aan de grond gelopen, waarbij het schip Lchte schade aanrichtte aan de spee- dosteiger en aan de betonsteiger. Na ongeveer een half uur wist de Orient City op eigen kracht vlot te komen. De gezagvoerder van de Brit besloot toen in overleg met een vertegenwoordiger van de rederij naar Rotterdam terug te keren. De terugtocht gebeurde met assistentie van de sleepboten Europa, Azië en Steenbank, Dit was nodig omdat het schip stuurloos is geworden. De Orient City, die weinig schade heeft opgelopen, zal in de Botlek op boei 24 afmeren. BARENDRECHT Rijkswa terstaat is het nog steeds niet eens over de wijze waarop in 1968, als de Barendrechtse tunnel in de Oude Maas gereed gen over de rivier zullen moe ten komen. Zij mogen geen ge bruik maken van de tunnel om dat de op en afritten te steil zijn. Twee mogelijkheden worden op het ogenblik onderzocht. Dat zijn of een kleine motorboot of een busje waarin rekken voor fietsen zullen komen. De fiet sers kunnen dan op banken r.aast hun voertuig plaats ne men en met dit pendelbusje van de ene naar de andere oever rij den. Hoofdingenieur A. Vreugden hil van Rijkswaterstaat vertel de dit vanochtend de leden van de Christelijke Boeren- en Tuin dersbond en de Hollandse Maat schappij van Landbouw tijdens een voorlichtingsbijeenkomst in zake de aanleg van rijksweg 19a en de verwerving van gron den. TEHERAN De sjah van Perzië is i-aar Wenen vertrokken waar hij enkele geneesheren zal raadplegen. Hij reist in gezelschap van zijn lijfarts. Het Perzi sche staatshoofd gaat, na een verblijf van twee weken naar Londen voor politieke besprekingen. 3SS3 De nieuwe, zogenaamde E.P.T.-rub- ber ethyleen-propyleen-terpolymeer- rubber) zal, naar de Nederlandse rubberindustrie verwacht, een belang rijk produkt zijn. De voornaamste toepassingen zouden zgn. spuitartike- len zijn, zoals strippen voor autora men en -portieren, kabels enz. Deze soort kunstrubber zou met normale zwavel-versneller combinaties gevul- caniseerd kunnen worden. Rond deze technieken liggen echter ongeveer 160 octrooien, voornamelijk in handen van Shell, Ziegler, Montecatini en Dunlop, of combinaties van deze groepen. De Staatsmanen, zo vermoedt de Nederlandse rubberindustrie, zou zich op dit gebied, mede door eigen re search, tijdig en voldoende hebben ingedekt, waardoor ongehinderde pro- LONDEN Op een open stuk land In het westen van Londen is gisteren het ontklede l|jk gevonden van een 27-Jarlge vrouw, Bridie Moore genaamd. Het was met varens bedekt. De politie vermoedt dat zij het zesde slachtoffer Is van een waanzinnige sex- moordenaar. Vorig jaar werden vijf vrou wen onder dezelfde omstandigheden aan getroffen in het westen van Londen, niet ver van de Thames. Allen waren prosti tuees. Het gisteren gevonden lijk moet er al enige Üjd hebben gelegen. De ou ders van Bridie Moore, die in Dublin wo nen, werden drie weken geleden voor het laatst door haar opgebeld. Zij belde iedere zaterdagavond haar moeder op. De afdeling moordzaken van Scotland Yard is onmiddellijk begonnen met een bijzonder scherp onderzoek. duktie ten behoeve van het binnen land en een aantal exportmarkten mogelijk zou zijn. Men meent te weten, dat de proeffabricage tot een van de weinige en grootste van Euro pa gerekend kan worden. Zoals ge meld schijnt een besluit tot commer ciële produktie in de lucht te hangen, maar nog niet genomen te zijn. BUSSUM In de t.v.-nibriek Achter het nieuws van de Vara is gisteravond kritiek geleverd op een strip ia het veel gelezen kinderblad „Kuifje", waarin Hitier als een intelligente brave heer wordt voorgesteld. Hij verschijnt in de strip met een keurrig gesneden SA- uniform aan en spreekt met dr, Porsche over de verwezenlijking van het idee ieder Duits gezin een betaalbare auto te bezorgen. Even verder fungeert de FUhrer als een dappere militair in de woestijn van Afrika, Het beeldverhaal is door een Belgische tekenaar en een Belgische tekstschrijver gemaakt. Het nummer van Kuifje waar in men een en ander tegenkomt Is van 19 januari jl. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM Tijdens de abon nementsconcerten a.s. donderdag en vrijdag door het Rotterdams Philhar- raonisch Orkest onder leiding van Eduard Flipse zal solistische mede werking worden verleend door de wereldberoemde Franse pianist Ro bert Casadesus. Hij zal optreden met het pianoconcert in C-groot K.V. 467 van Wolfgang Amadeus Mozart. Het programma vermeldt voorts een Haydn- ouverture en de prachtige zevende Symphonic van Anton Bruckner. Robert Manuel Casadesus werd op 7 april 1899 als zoon van een toneelspe ler in Parijs geboren. Hij stamt uit een zeer muzikale familie, die oor spronkelijk uit Spanje afkomstig is. De naam Casadesus is een Franse bewerking van een Spaanse, die voor vaderen hebben gedragen, omdat zij uit de buurt van een klooster „het Huis van Jezus" kwamen. Tot de bekendsten van zijn familie leden behoort Robert's oom Henri, een altviolist, die tevens een voortref felijk bespeler van de „viola d'amore" was, en die optrad met de „Société des instruments anciens". Na ingewijd te zijn in de beginselen van de toonkunst door zijn tante Rose, werd Robert op zijn zevende jaar leerling van de beroemde Isodor Philipp; op zijn twaalfde kwam hij op het Conservatoire de Paris onder leiding van Diémer, zelf een leerling van Liszt, te staan. Toen hij veertien was kreeg hij de „Premier Prix de piano". Na zijn eerste openbaar concert in de lichtstad in 1916 (op achttienjarige leeftijd) wilden Robert's ouders, dat hij eerst nog vier jaar verder zou studeren, alvorens regelmatig in het publiek te blijven optreden. In 1919 behaalde hij eerst nog een „Premier Prix d'harmonie" en in 1920 verwierf hij de „Prix Diémer". Vanaf dat moment dateert zijn roem als pianist van groot formaat Robert is gehuwd met de pianiste Gaby l'Hfite. die eveneens een leerling van Diémer was, en die vier jaar na hem dezelfde prijs won. Dit kunste naarsechtpaar heeft zich ook als duo in vele kunstcentra met succes laten horen. Van hun drie kinderen Jean, Guy en Thérèse geniet de eerste zelf ook al faam als pianist. Robert maakte een briljante carriè re over de gehele wereld, waarbij hij unaniem werd geroemd, o.m. om zijn parelende en tooh warm-muzikale spel. Zijn eerste concert in New York gaf hij in 1935. Sindsdien gaf hij meer dan 800 concerten in de Verenigde Staten. In ons land concerteerde Ca sadesus reeds meer dan 160 maal. Hij trad op onder de meest beroemds dirigenten, o.a. ToscaninL Deze legi? darische orkestleider concerteerde* zoals bekend, slechts met weinig nia nisten: Horowitz, Serkin, RubinstZ en Casadesus. w Ook als componist maakte Casafi». sus naam: verscheidene -symphonies* en pianoconcerten, sonates en vd« andere werken, oa. stukken voer twee piano's en kamermuziek ven, het Quatuoe Calvet. Robert Casadesus is Officier van het Legioen van Eer, Commandëur in de Orde van Oranje-Nassau en Off; cier van de Belgische Leopold-Ord» Hij verwierf vele prijzen en werd benoemd tot doctor honoris causa aan de Amerikaanse universiteit Lawres ce. In 1955 kreeg hij de Grand Prix de Disque voor zijn schitterende weerga ve op de grammofoonplaat van het volledig piano-oeuvre van Maurice Ravel, en in 1961 werd hij op het „Grand Gala du Disque" begiftigd met een Edison. Tot slot nog enkele voorbeeüm van de vlotte wijze pan causer er, van de pianist: Over de stijl zei hij ent Dé stijlOnzin! Er is maar één jiiji- de eerlijke. En: Pianomethodes? La rie.' Alle pianisten, die wat geworden zijn, hebben de Etudes van Czeny doorgeworsteld, en zij hebben hus vingers en polsen zo goed tnoneJiilc moeten leren gebruikenI (Van onze Dordtse redactie) DORDRECHT Een hevige ex plosie in de machinehal van de uitbreiding van de elektrische centrale Merwedehaven heeft van morgen grote schade aangericht. Tien arbeiders, die in de hal aan het werk waren, liepen verwon dingen op. Van hen werden er drie ernstig en zeven licht gewond, In de machinehal was men zover met de constructie van een nieuwe produktie-eeixheid gevorderd, dat men de stroomleidingen kon doorblazen. Hierdoor worden roestdeeitjes, las- pareltjes enz., die anders de turbine beschadigen, verwijderd. Daartoe wordt de ketel onder een bepaalde druk ge bracht en laat men plotseling de ge hele ketelinhoud door de leidingen ontsnappen en behoeve van deze rei nigingen had men een noodstoomlei- ding aangebracht. Door tot nu toe on verklaarbare oorzaak is deze leiding vanmorgen gesprongen. Stukken van de leiding vlogen met grote kracht door het dak van de machinehal, dat daar door beschadigd werd en waarvan on derdelen naar beneden kwamen. Oog getuigen verklaarden twee klappen te hebben gehoord. Met betrekking tot het bestaande tariefplafond van 35 procent wensten de werkgevers de huidige situatie te handhaven, maar de werknemers vin den dit onaanvaardbaar. De vakbewe ging meent dat de stakingen in het bouwbedrijf van de laatste tijd juist zijn veroorzaakt door dit tariefplafond, De bonden vinden het onjuist, dat een bouwvakker die een grotere prestatie levert dan overeenkomt met 35 procent tarieöoon, niet ook een hoger tari-efloon kan ontvangen, Zn menen dat de pro- duktiviteit in het bouwbedrijf hierdoor wordt geremd. De werkgevers stellen hier tegenover dat bij een vrijlating van de hoogte van het tarief of een optrekking van het plafond tot boven 35 procent, de hele tariefbeloning in beweging zal komen zonder dat daar tegenover een algemene duidelijk aanwijsbare produktiviteitsstij- ging zal staan. Voorts zijn de werkgever» gekomen met een voorstel om het grote ziektever zuim In het bouwbedrijf tegen te gaan, m willen voortaan afzien van betaling van de eerste wachtdag bij een ziekte van vier tegen of langer. De werknemers vertegenwoordigers hebben dit echter afgewezen. Hert voorstel van de vakbonden over te gaan tor invoering van een investerings- loon, waardoor ook de bouwvakkers kim- nen delen in vermogersaanwas van het bedrijfsleven, zal door partijen nog geza menlijk nader worden bestudeerd. Wérk- gevers en werknemers zullen een studie commissie vormen die nog dit jaar met een rapport hoopt uit te komen. De werknemersbonden hebben op dit moment de onderhandelingen over de nieuwe c.a.o., di eop 1 maart van kraeht moet worden, afgebroken om in eigen kring nader overleg te plegen over de verdere gang van zaken, Twee werknemers van het Rotterdam se isolatiebedrijf „Isoconoom", de heren T. Lanser en F. de Jong die in de buurt van de leiding aan het werk waren, wer den zwaar gewond. Ook een derde mon teur liep ernstige verwondingen op. Van hem en van de zeven lichtgewonden kon den de namen nog niet direct worden vastgesteld. De gewonden zijn onmiddel lijk naar ziekenhuizen gebracht. De schade die aan het nieuwe gebouw en aan de daarin aangebrachte installa ties werd aangericht, kon nog niet bij be nadering worden geschat Omtrent de oorzaak van het springen van de stoom- leiding tast men op het ogenblik nog in het duister. Wellicht is een defect op getreden in het mechanisme dat de druk van de tot de leidingen toegelaten stoom regelde. De arbeidsinspectie is direct met een onderzoek begonnen. De directie van de centrale bad de bur gerij van Dordt onlangs meegedeeld dat de leidingen schoongeblazen moesten worden en dat dit een groot geraas zou veroorzaken. Daar werd gerusts tellend aan toegevoegd, dat de werkzaamheden voor de omgeving geen enkel gevaar zouden kunnen opleveren.—.. DEN HAAG De ministerraad heeft zich vanmorgen opnieuw over het vror- stuk van het nieuwe televislebeste! ge, bogen. Zoals men weet, beeft minister Bot, van onderwijs, kunsten en weira. schappen, een ontwerpnota hierover op gesteld, maar hierover is nog geen een- stemmig oordeel gegeven. In de afgelopen dagen z(jn er besprekingen gevoerd tos sen leden van verschillende fracties ea leden van het kabinet. Men verwacht met, dat vandaag nog een definitief oordeel over de ontwerp- nota zal worden uitgesproken. Daarna zullen waarschijnlijk: nog één of twe« vergaderingen van de ministerraad wor den gewijd. Indien overeenstemming wordt bereikt, zal deze waarschijnlijk met eerder dan volgende week dondei» da? bekend kunnen worden gemaakt Gistermiddag heeft minister Bot swg gesproken met ir. A. G. Maris, voor. zitter van de coördinatiecommissie de nieuwe combinatie van aspirant radio- en televisieconcessionarissen, de TROS, de TVN en Open Bestel Hij heeft hem op de hoogte gebracht van zijn plannen. Minister Bot had de heer Maris voor dit gesprek uitgenodigd. (Vervolg van pag. 1) Bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij was een algemene staking aangekondigd, die vanmiddag om drie uur zou beginnen. Op vele andere kleinere wordt evenmin gewerkt. werven De Metaalbond, de organisatie waar in de werkgevers in de metaalindus trie zijn georganiseerd, heeft naar wij vernemen met spoed de leden voor be raad bijeengeroepen. Nog maandag hadden de leden van de Metaalbond besloten, aleen de vijf proeent loons verhoging te accepteren en slechts in uitzonderingsgevallen de vier proeent toe te passen om daarmee „zwarte" Ionen te „witten". De stakingen zijn geheel wild en hoe wel de vakbeweging zich van deze sta kingen beslist distaneieert, werd tegen over ons van de zijde van de vakorgani saties na het „akkoord van Verolme" toch de verwachting uitgesproken, dat de andere scheepswerven wel mee zullen moeten doen. „Nu Verolme de verlangens heeft aan vaard", aldus een woordvoerder van de vakorganisaties, .zullen de mensen van de andere werven e-an weigering van hun directie vrij moeilijk aanvaarden." Een nare bijsmaak heeft het „ak koord van Verolme" gekregen, doordat in 5 kleuren doen het bijzonder fleurig in deze prachtige van bijzondere kwaliteit royale maat 120x150 normaal slechts 3 dagen in alle filialen van Speciaalzaken in textiel maandag en dinsdag, vele dagen nadat was besloten tot overleg met de vak bonden de uitnodiging tot de ver gadering van gisteren heeft de vak- bondsbesturen reeds verleden week donderdag bereikt! het technische personeel van de Verolme-werf in Ro zenburg in staking ging, sodat velen het overleg en het daarop gevolgde Verolme-akkoord bezien als „resultaat van de staking". Bij deze staking werden vijftienhonderd man betrokken en een hoogst onaange naam verschijnsel bij deze .volgens ae vakbonden geheel overbodige stafung was. dat de stakers gewelddadighenea pleegden tegen werkwilligen en o'e dwongen tot meedoen. Een aantal werrt- willigen is mishandeld en zelfs drongen de stakers de kantoren binnen, waar so- mmistratief personeel en mensen van oe tekenkamers tot staken werden gedwon gen. Voor deze mensen geldt echter een aparte e.a.o. Zij hebben met de thans in de metaalindustrie heersende spanningen in het geheel niets uitstaande. Een moeilijkheid is dat er thans g«n rechtstreeks contact mogelijk is tussen ae vakbonden m de metaalindustrie en ae Metaalbond. De vakbeweging stelt, dat de bond, nu er door afspringen der onder handeling geen c.a o. in de metaaland»* trie bestaat, geen partij meer is voor onderhandelingen. Door het ontbreken van een e.a.o. mof- ten voor elke werf apart de arbeidsvoor waarden worden vastgesteld- Overeen komsten kan de vakbeweging nu aW® afsluiten met iedere directie afzonderlijk.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2