Floribunda '65 Auto rijdt links: een gewonde Organist Keijzer en bariton Van Egmond MAATREGELEN VOOR VONDELINGENWEG Living Theatre absurd ritueel Gibbon Karei gestorven Stakers- terreur in Schiedam Boete van honderd gulden voor Jean van W.(48) Van de Herik versloeg grootmeester BOBOTSOV Meis j e al maand van huis weg m RIVmAHAI: Een boek alleen voor burgemeester 23ste verdachte in Osto-aff aire voorgeleid Boeiend spel in De heilige vlam VIER JONGENS (14 EN 15) RANDDEN MEISJE AAN Louise Smits overgedragen Solistenconcert in Pauluskerk 1 Wijkraadslid Hoogvliet vraagt: m Oranjefeest van Wühelmina Weer concerten in Putsepleinkerk siiJ'ii tit Ito 1 Summier antwoord op vragen van raadslid Worst Vrolijkheid Concertgebouw Zeven maal Flitsen Snijkopzuiger bij Gusto te water m In Blijdorp: Onbevoegd contactlenzen aangemeten: I Plotseliriig overleden 4ii Co-Op Vooruitgang: 28 jubilarissen Animans lichting heeft eollecUinlen nodig PE ROTTERDAMMER DONDERDAG 18 FEBRUARI 1965 Stopborden •i' (Vervolg van pag. 1) Verklaring tl Pagina .4 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Namens de ouders verzoekt de commissaris van politie, chef der afdeling zeden- en kinderpolitie te Rotterdam, te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van Maartje Judith ©ssedrijver, geboren 1 roei 1947 te Rot terdam en wonende te Rotterdam. Het meisje liep op 15 januari 1965 van huis weg en sindsdient is niets meer van baar vernomen. Zij is avontuurlijk aan gelegd. Ieder die inlichtingen kan geven om trent haar verblijfplaats wordt verzocht zich in verbinding te stellen met het hoofdbureau van politie te Rotterdam, telefoon 1140 00, toestel 166 of met de politie in haar of zijn verblijfplaats. Sig nalement: 1.54 meter lang, flink postuur, donkerblond haar. Haar kleding is niet bekend. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM ïn de Bivièrahal wordt van 2 tot 12 april de bloementen toonstelling Floribunda '65 gehouden. Voor het ontwerp van deze manifesta tie is de medewerking verkregen van de architect W. v. d. Neut. Xn de hal zal door hoveniers en de gemeentelijke plantsoenendienst een bloe men- en plantentuin worden aangelegd. Voor de diverse bloemisten-winkeliers wordt een ruimte beschikbaar gesteld voor bloemsierkunst. Men zal de meest exotische soorten orchideeën kunnen be wonderen alsmede een interessante in zending cacteeën en vetplanten. Voor deze tentoonstelling zal een ge deelte van de victoria Regiaserre wor den vrijgemaakt. De bekendste plan- tenfcwekers van Nederland zullen hier exposeren. De Verenigde Veilingen van Nederland zullen met een massale Inzending komen van alle kweekprodukten van Nederland se bodem. MAZE-PENNING VOOR ECHTPAAR v. WAISUM (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM De twee mensen die zoveel voor het culturele leven van onze stad hebben gedaan" deze typering van het burgemeesters-paar ts van mr. Herman Vlug hebben „nu zij hun werk gaan neerleggen" beiden de Penning van de Maze ontvangen, een onderscheiding in 1950 door de Rotter damse Kunststichting ingesteld voor niet-kunstenaars, die zich voor de kunst verdienstelijk hebben gemaakt. De heer Vlug overhandigde hun de penning gisteravond bi] de opening van de tentoonstelling, gewijd aan de periode waarin zij burgemeester en eerste burgeres van Rotterdam zijn geweest, nadat hij in een causerie („Een meesterlijke redevoering", zei mr. Van Walsum later), de aanra kingspunten van het burgemeesterspaar met de kunst vluchtig had aange- stipt. ren gaan spj^en van Concertgebouw Weena. Ik daohl: Als ik nu geen beslis sing neem, wordt het toch wel Rotter- darns Concertgebouw en dan ben ik pre cies waar ik wezen wilde. En nu weet u ineens, dat de naam Rotterdams Con certgebouw niet van mejuffrouw Zee- lenberg is, maar van mij". Wel nimmer zal binnen de muren van het statige gemeente-archief waar de ex positie is ingericht, zoveel vrolijkheid hebben geheerst, en in de toespraken, die mr. Van Walsum in de komende week te horen krijgt, zullen ook beslist niet zoveel geheimen worden onthuld, als mr. Vlug gisteravond deed. Hij huldigde hem als de man, die (ook achter de schermen) een voorname rol heeft gespeeld in hetgeen voor de kunst is bereikt, maar hij vertelde daarnaast dat mevrouw Van Walsum geen geduld meer kan opbrengen «voor Beethoven en dat de burgemeester moeilijk overweg kan met moderne muziek: „Hij heeft me eens toevertrouwd dat hij een uitno diging tot het bijwonen van een concert alleen zou aanvaarden als hij wist, dat de componist al lang was overleden". Ook de opera ligt mr. Van Walsum met zo. „Ik heb er een afkeer van", beken de hij zelfs openhartig. „Ik heb altijd het gevoel, dat het toneel noch muziek is en als er dan nog «en teveel aan muziek is, nou ja....!". Maar hij vertelde ook, dat hij de Schoolopera die rond de Jaarwisseling viermaal wordt opgevoerd en die hij met mevrouw Van Walsum ook vier maal moet bezoeken, mooi gaat vinden als er geen uitvoering meer komt". De heer Vlug noemde in de reeks van aktiviteiien op het gebied van kunst, in da ambtsperiode van mr. Van Walsum ontplooid, natuurlijk het Concertgebouw en hij liet er geen twijfel over bestaan dat hij het met de naam niet eens was. Maar mr. Van Walsum amtweordde: „De naam is helemaal geen aantasting van do Amsterdamse waardigheid. Mijn nuch tere redenering zegt: Dat ding is een Con certgebouw en het staat In Rotterdam is het dan geen Rotterdams Coocertga- bouw? Het Is een typische Amster damse gevoeligheid als je daarover valt" Hij vertelde, dat over de naam overi gens nog niet is beslist: „Vanmorgen heb ik in het college gezegd: Laten we er ons nog maar eens op bezinnen. We zou den de naam De Doelen kunnen iiwoe- ROTTERDAM De 23ste verdachte in de Osto-zaak wordt vrijdag voor de officier van justitie geleid. Het is de (zestigjarige N.O„ afdelingschef bij een groot cargadoorsbedrijf. Het onderzoek In de affaire wordt nog steeds voortgezet. Alvorens de genodigden de expositie bezichtigden sprak nog de gemeente-ar chivaris drs. R. A D. Renting. „Zeven maal vertelde hij de burgemeester heeft u tijdens uw ambtsperiode dit ge bouw betreden en dat is ambtelijk va ker dan een van uw voorgangers heeft gedaan". De waardering voor de burgemeester van „het gemeente-archief' bleek uit de eerste exemplaar van een nieuw rapport door mr. dr. P. Lucas, conservator, sa mengesteld en handelend over de ont wikkeling van het Botlek-gebied, „waar aan u een aktief medespeler bent ge weest", en daarnaast het eerste en enige boek over „Abram van Rijcke- vorsel, man van de vooruitgang", ge schreven door mr. G. E. van Walsum (een door de burgemeester gehouden le zing voor Roterodamum „speciaal voor u gedrukt, met de hand in perkament gebonden, en voorzien van het wapen van Van Rijck-evors-el, getekend door een van de laatste heraldische tekenaars". En toen was het nog niet afgelopen. Mevrouw Van Walsum moest op een knop drukken en via een bandrecorder werden flitsen ten gehore gebracht uit de 12% jaar, dat de burgemeester Rot terdam heeft bestuurd. Het begon met de Rotterdamse Vlag, er vielen flarden uit toespraken te beluisteren, toespraken gehouden bij de opening van gebouwen, bij het slaan van eerste palen, in de gemeenteraad, flraden uit toespraken van mr. Van der Mandele („Gij bur gers van Rotterdam.), bij de aankomst ROTTERDAM 1ÜW» personenauto, die links van de rijbaan reed, heeft woensdagavond ta de Rottestraxt een bromfietser, de 23-jarige fabrieksar- beider A. Teinmeltas uit de Putselaan, aangereden. Hij werd met een hersen schudding naar het Berwegziekenhuis vervoerd. ROTTERDAM De christelijke to neelvereniging DIO voerde woensdag avond in zaal Musica aan de Lugt het spel „De heilige vlam" van Somerset Maugham op, een misschien wat belegen stuk, dat het echter uitstekend deed. Regisseur Arie Munters had de sfeer aangepast bij de tegenwoordige tijd. maar voor de rest was er niets aa nhet stuk veranderd. De handeling die is gabaseerd op de eeuwigheidsgedachte van de tooh zo dikwijls vergankelijke liefde wist de toeschouwers bijzonder te boeien. Arie Munters zelf in de rol van de huisvriend Liconda had geen overheersende rol, wel was zijn regie in alles merkbaar. Een prettige verschijning was Stella, die sympathiek haar rol bracht. Een vriendelijk figuurtje hielp' haar daarbij. Maar ook de anderen onder wie natuurlijk mevrouw Vuïderirik als de moeder deden het voortreffelijk. Aan «het eind waren er voor de dames bloemen. ROTTERDAM Vier jongens in de leeftijd van veertien en vijftien jaar zijn woensdagavond aangehouden. Zij had den in de omgeving van de Spaanse- polder een dertienjarig meisje uit Rot terdam van haar fiets getrokken en aangerand. De jongens, die aile afkomstig zijn uh Rotterdam, zijn in bewaring gesteld by de zeden- en kinderpolitie. Over enkele dagen worden zij voor de officier van justitie geleld. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De heer A van Vliet Am., directeur van de Scheepswerf v.h. De Groot en Van. Vliet te Slikkerveer, heeft vanochtend aan de Parkkade het op zijn werf gebouwde vrachtschip Louise Smits overgedragen, het honderdste schip dat de werf na de oorlog heeft gebouwd. De heer M. Smits, reder te Kopenhagen, voor wie het schip is bestemd, accep teerde de vrachtvaarder. De bijna tachtig meter lange Louise Smits zou vanavond in ballast naar de Canarische eilanden vertrekken. van het 25.000ste schip, maar er werd mr. Van Walsum oo gezegd: „Wij zeg gen, dat we aan u een goede burgemees ter hebben gehad, wij hopen dat u aan ons een goede stad hebt gehad, een stad, waarop u trots kunt zijn". En dit bandje met al die herinnerin gen werd mevrouw Van Walsum ten ge schenke gegeven, „voor eigen gebruik". „Gaan we nu de tentoonstelling bekij ken?", vrpeg mr. Van Walsum ongedul dig. ROTTERDAM Het extra solis tenconcert van de Rotterdamse Kunst stichting, woensdagavond in de Pau luskerk, werd verzorgd door de orga nist Arie J. Keijzer en de bariton Max van Egmond. Het concert werd bijge woond door een niet zeer groot pu bliek: verscheidene abonnementshou ders van de Kunststichtingserie hebben om onverklaarbare redenen laten af weten. Dit was jammer, want er werd op hoog peil gemusiceerd. Het programma was overwegend aan de barok-periode gewijd, maar bevatte (Van een onzer verslaggevers) HOOGVLIET Naar aanleiding van de wijze waarop automobilisten aich gedragen op de Vondelingenweg beeft de heer C. den Haan uit Hoogvliet de hoofdcommissaris van politie een brief geschreven waarin hij om maatregelen vraagt. Afschrif ten heeft hij gezonden aan de voorzit ter van de wijkraad, politie te Hoog vliet en de dagbladen. De brief luidt als volgt: „Als bewoner van Hoogvliet zou ik met de meeste klem uw aandacht willen vestigen op de hoogst onverantwoordelij ke wijze van rijden op de Vondelinge- weg. Hoewel ter plaatse een maximum snelheidsbeperking van 70 km, zelfs op enkele- gedeelten van 50 km geldt, wordt met name tegen de aanvang en na het einde der werktijden met zeer hoge snelheden gereden en op onverantwoor delijke wijze ingehaald. Vrij geregeld rijd ik met kinderen tussen halfzeven en zeven uur van Hoogvliet naar Rotterdam- Zuid en maak ik gebruik van deze weg ia andere spitsuren. Ik geef u in overweging strenge controle tijdens deze uren te doen toepassen. Het gebeurt herhaaldelijk dat ik, komend van Hoogvliet, genood zaakt ben mijn wagen op enkele centimeters van de berm te sturen, wegens het tripleren van tegenliggers. Dat dit, mede door de aanleg van het nieuwe verkeersplein, waardoor zand- auto's in ruime mate zand op het zeer slechte wegdek brengen, hoogst gevaar lijk is, behoeft geen betoog. Bij mijn aankomst in Hoogvliet vernam ik van het zeer ernstige verkeersongeluk op de hoek Max Havelaarweg/Vondel- weg. Ook de door Hoogvliet lopende asfaltwegen schijnen voor vele automobi listen aanleiding et zijn grote snelheden In de bebouwde kom aan te houden. Het plaatsen van „stop'Hborden op deze gevaarlijke kruisingen zou ik in uw welwillende aandacht willen aanbevelen. De controle door politie van Rotterdam is in tegenstelling tot die van de rijkspo litie te Poortugaal summier te noemen. Het is iedereen bekend, dat men overal met personeelsgebrek te kampen heeft, maar het is m.L zonder meer noodzake lijk en uitvoerbaar, dat tijdens spitsuren op bovengenoemde punten streng wordt opgetreden. Hoge boetes, dat zijn dus geen boetes van ƒ75, maar minimaal van ƒ200, met bijv. vermelding van volledige naam en adres in de plaatselijke bladen zou als afschrikwekkend voorbeeld ge hanteerd moeten worden. Gelukkig weet men de laatste tijd ook van toepassingen: het rijbewijs tijdelijk in te trekken. Reeds te lang is de ruime omgeving van Hoogvliet een gebied, waarop eenvoudige voorzieningen als voor rangsborden bij kruisingen en waar schuwingsborden voor overstekende kinderen totaal ontbreken. Als bewoner van Hoogvliet, als c.h.-lid van de wijkraad voor Hoogvliet, acht ik het mijn plicht u op deze toestand te wijzen, u en alle instanties die op enigerlei wijze door waarschuwende, controlerende en strafrechterlijke funktie de publieke veiligheid vele diensten kunt bewijzen." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Bij de Werf Gusto te Slikkerveer gaat volgende weeek donder dag de snijkopzuiger Mascaret voor re kening van de Belgische maatschappij 'Akkermans en Van Haren te water. Het is een van de grootste zuigers van Europa. De Mascaret is in hoge mate geautoma tiseerd. De installaties hebben een totaal vermogen van 7000 pk. De lengte van de ponton bedraagt 58, de breedte 14 meter. :,,A Samen naar het Gemeente-archief ja, gezellig!! (Van een onzer redacteuren) De gevreesde virus-ziekte heeft in Diergaarde Blijdorp vandaag een nieuw slachtoffer geëist. De gibbon Karei is nu aan de ziekte overleden. Karei, die twintig jaar oud geworden is, was voor de bezoekers van de Rotterdamse die rentuin een goede bekende. H« huisde in de zomermaanden altijd op het kleine eilandje in de vijver en keek dan doorgaans wat filosofisch van uit zijn boom naar de mensen, die hem over het water beschouwden. De gibbon overwinterde in het apenhuis en daar is hij dus besmet. De toestand van de andere apen is op dit ogenblik redelijk wel, maar de verschrikkelijke epidemie kan ieder ogenblik een nieuw slachtoffer eisen. Het gaat bij deze geheimzinnige ziekte zo afschuwelijk snel", zei men ons van de zijde van Diergaarde Blijdorp. ROTTERDAM "Wat toneelspel kan worden wanneer de rede er niet meer is en slechts wordt gezocht naar een soort instinctieve uitingsmogelijkheden, hebben wij woensdagavond ervaren. In De Lan taren trad nl. „The Living Theatre" op, dat uit New Vork verdreven is naar Beigië en van daaruit Europa doorkruist zoals het dit enkele jaren geleden met Gelbers „Connection" heeft gedaan. Dieptepunt was een navrante begrafe nisscène, waarbij de (in trance) verstijf de „lijfeen" uit de zijpaden werden geplukt, van hun schoeisel ontdaan en vervolgens met een plank het toneel op werden gesjord tot een mensenstapel driehoog. Kreten als „hoeveel liggen er bij jullie nog" en „dadelijk gaan ze met het publiek beginnen, dan wordt het pas leuk", bewezen wel dat dit ruim een half uur durende gezeul in volkomen stilte de zaal begon te vervelen. Hieraan was het andere uiterste vooraf gegaan nl. een hysterisch gekrijs, gebrul, gestotter en gestamel, gezucht en gekren - kei, alsof de groep plotseling door een afschuwelijke ingewandskwaal was ge troffen. Verscheidene malen werd eigenlijk niet meer gegeven dan een imitatie van een groep uitzinnigen die amok maakt: ge schud met haren, met handen en voeten, extatisch uitpuilende ogen ea woeste handgebaren begeleidden dit absurde ritueeL Dit woord gebruikt de groep graag en in de aanvang zelfs terecht. Er komt een complete Indische dans in voor waarbij een solozangeres optreedt, bege leid door een gitaar. Daarna gaat de groep met walmende wierookstokjes in de hand door de donkere zaal tot er een blauwe, oosters geurende walm in de zaal hangt. Dat de groep tegen oorlog en bommen en voor vrede en vrijheid is, maakte het stuk getuigenistoneel aan het begin wel duidelijk. Gekleed in slobbertruien, blue jeans en enkele lange gewaden of mail lots konden de spelers zo uit een wat ruige tienerploeg zijn gehaald. Wij geloven niet dat dit instinctieve toneel, dat teruggrijpt naar bijzonder primitieve gevoelens en de taal als achterhaald communicatiemiddel achter zich heeft gelaten, bevruchtend kan werken op het „officiële" toneel. Raad selachtig is -het dat deze jonge mensen, die als toneelspelers in diverse groepen goed werk hebben gedaan, hun schepen achter zich verbrand hebben om de onzekere weg op te gaan van het primitieve toneel, of beter, de redeloze pantomime. ROTTERDAM „De droom", „De inbraak" en „Moeder komt op visite", waren -titels van sketches, die werden opgevoerd door het amateurgezelschap de 'Accolina's voor de christelijke Oranje- Vereniging "Wilhelmina. Deze nu 57 jaar bestaande vereniging, waarbij driehon derd gezinnen zijn aangesloten hield het -gebruikelijke voorjaarsfeest waarvoor de 'belangstelling in Jeugdhuis 't Slag aan de matige kant was. Het feit, dat er via de beeldbuis een voetbalwedstrijd te zien was, was daar aan niet vreemd. Niettemin heeft het gezelschap onder leiding van de heer D, (Fase, de stemming erin weten te bren gen. Secretaris S. Broekhuizen verrichtte de opening, omdat voorzitter G. Boon we gens ziekte verhinderd was. Hij deelde onder anderen mee, dat er een wandel groep, bestaand uit jonge leden, zal worden opgericht. ACADEMISCHE EXAMENS Utrecht Rijksuniversiteit. Kand. wis kunde en natuurwetensch.: W. C. de GruiJ- ter te Schoonhoven, J. Heldema te Dor drecht. W. Kardux te Dirksland; doet. Mologie: H. v. d. Starre te Gouda: doet. natuurk.: A. A. Atderlieis-ten te Rüsoord. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM De belangwekken de concertreeks in de Putsepleinkerk, die in december vorig jaar plotseling werd gestaakt, zal worden hervat. Al le betrokkenen, in het bijzonder de le den van het organiserende Comité Orgelavonden, zijn ingenomen met dit resultaat van gehouden besprekein- gen. Het eerste orgelconcert zal waar schijnlijk reeds in maart kunnen wor den gegeven, 9 ROTTERDAM Het Amerikaanse «Consulaat-Generaal zal maandag 22 fe bruari de gehele dag gesloten zijn in verband met de viering van Washington's Birthday. De directie had eerder bekend ge maakt dat dan pas met de kleine com missie van de ondernemingsraad zou worden gesproken als het werk is hervat. Maar om elf uur begonnen de besprekin gen toch met vakbondsafgevaardigden. Ook de directies van de eerder ge noemde bedrijven zouden vandaag met vakbondsmensen spreken. De stakingen van gisteravond en van vandaag zijn een direct gevolg van het akkoord dat bij Verolme was bereikt en dat later ook bü de werf van Van der Giessen-De Noord werd bereikt. Het gaat, zoals bekend, over de toepassing van de vier procents differentiatiere-geling. De Metaal,bond gaf gistermiddag een verklaring uit. De bond is van mening dat de verkeerde voorlichting over het bijleggen van het conflict bij Verolme oorzaak is van de huidige onrust in an dere bedrijven. De bh Verolme overeen gekomen uurloonv-srhoging van negen cent zou wel gecompenseerd worden met een overeenkomstige verlaging van de tarieven, alleen met dit verschil dat de helft van deze verlaging wordt uitgesteld tot 1 juni. De Metaalbond betreurt deze laat ste afwijking van het door de bond in genomen standpunt, maar toch heeft de afwijking geen verandering ge bracht in de tot nu toe ingenomen ge dragslijn van de plaatselijke werkge versorganisaties. "Dit houdt in dat de differentiatie moet worden gebruikt voor het wetti gen van te hoge tariefverdiensten en wel zodanig dat een uurloonverhoging gelijktijdig wordt gecompenseerd met een overeenkomstige tariefsverlaging. Een woordvoerder van de CMB gaf echter deze verklaring: „Inderdaad zijn bij Verolme de tarieven afge bouwd, maar daar tegenover staat de mogelijkheid van de betrokken werk nemers om deze tarieven individueel terug te verdienen. De genomen maatregel bevat de mo gelijkheid voor de werknemers hun in komen reëel met vier procent extra dus boven de vijf procent loonsverho ging te vermeerderen." Inmiddels is ook bij Boele's Scheeps werf- en Machinefabriek N.V., te Bol nes overeenstemming bereikt over het Invoeren van de vier procent differen tiatiebeloning. Op deze werf deden zich vorige week maandag en dinsdag enkele stakingen voor. ■Jnmiddels zij-n besprekingen begonnen tussen de directies van de grote werven in en rond Rotterdam en vertegenwoor digers van de vakbonden. Deze bespre kingen worden gehouden in het gebouw van de Rotterdamse Metaalbond. Ver tegenwoordigers van de bond wonen de besprekingen zij. Het gesprek dat om elf uur begon was tussen de directie van Wilton Fijenoord en de vakbonden. De bespre kingen tussen de directies van de andere bedrijven zouden later volgen. Voorlopig zijn nog geen resultaten bekend. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Jean van W. (48), die jaren geleden bekend heid verwierf met het pijnloos trekken van tanden (Evipan-methode), is vanmorgen door de kantonrechter mr. L. J. de Haan veroordeeld tot een geldboete van honderd gulden of twintig dagen hechtenis. De vroegere „kunstgebittenkoning", die niet ter zitting was verschenen werd ten laste gelegd, dat hij door het aanmeten van contactlenzen de' geneeskunst onbevoegd heeft uitgeoefend. Mr. A. F. A. van Velzen uit Schiedam, die als gemachtigde van verdachte optrad, erkende het ten laste gelegde. onder toezicht van een specialist. Er «moet permanent toezicht zijn en de -patiënt dient een vooronderzoek te on dergaan. Mr. Van Velzen wilde weten of men ook in een andere ruimte onder toezicht van een medicus een patiënt mag behan delen. De getuige antwoordde, dat de voorschriften van de Maatschappij voor Geneeskunst, die hij eerder had ge noemd, bindend zijn. Het plaatsen van contactlenzen mag evenmin geschieden onder toezicht van een gewone arts. De officier van justitie, mr. J, L. de Jong, betoogde dat de nieuwe tijd ook nieuwe middelen voor verbetering van het oog brengt. „Dit roept problemen op. Een bril kan men met een recept van een oogarts bij een opticien kopen. Nu zijn er ook contactlenzen en het instituut van verdachte maakt daarvoor nogal veel reclame. Hier gebeuren echter dingen, die de perken te buiten gaan en in strijd zijn met de wet op de geneeskunst," Het plaatsen van contactlenzen noemde hij niet onschuldig, omdat er contact ontstaat met de oogbol De prakijken van verdachte vond hij gevaarlijk. Om dat het hier een nieuwe zaak betrof, wiide hij geen verband leggen tussen verdere overtredingen van verdachte voor hetzelfde feit Tenslotte eiste hij een geldboete van honderd gulden te vervangen met twintig dagen hechtenis, De gemachtigde mr. Van Velzen zei dat hij geen verweer kon voeren, omdat de feiten waren erkend. De kantonrchter veroordeelde daarop Jean van W. conform de eis. Als getuige-deskundige werd de oog arts dokter A W. H. Mak van Waay uit Den Haag gehoord. Hij verklaarde, dat zowel het gebruik van een opthaimame- ter, het gebruik van oogdruppels ais het ■passen en aanbrengen van de contactlen zen onder medisch toezicht dient te ■geschieden. „Het is volkomen onverant woord als contactglazen in één dag worden aangebracht en de patiënt niet meer terug moet komen voor controle." Dokter Mak van Waay zei verder dat dit ■werk alleen mag worden verricht door daartoe speciaal opgeleide vakmensen in een ruimte en onder voortdurend toe zicht van een specialist of bij zogenaam de grote gerichte praktijken, eveneens daarnaast ook enkele eigentijdse com posities. De bariton van Egmond, die over een prachtige stem beschikt zong zuiver en muzikaal een Alleluia van Handel, waarvan de continuo-uitwer- king was verzorgd door de bekwame Albert de Klerk, en zes geestelijke liederen uit het midden van de 17e eeuw van N. Nasse, werken, die wat weinig afwisseling in stemming ver toonden, maar die de zanger volop de gelegenheid boden, om zijn vocale kwaliteiten, zoals uitstekende techniek en nuanceringsvermogen, te tonen. Max van Egmond hield voorts een warm pleidooi voor de door onze land genoot, "de bekende Amsterdamse or ganist Bernard Bartelink, geschreven compositie „De Zaligsprekingen". Dit werk bevat na een wat moeilijk toe gankelijke inleiding veel schoons, waar bij de stemmingen hier juist afwisse lend waren. Indruk maakte vooral het uitbundige slot De begeleidingen wer den steeds uitstekend door de organist vertolkt, met name in ESartelink's werk, waarbij het orgel ook veel uit voeriger is behandeld, zoals duidelijk uit het voorspel en de intermezzi bleek. Arie J. Keijzer heeft met enkele so li andermaal bewezen, dat hij tot de beste onder onze jongere organisten behoort Het is te hopen, dat hem nog meer en betere kansen worden ge boden, om zijn grote talent uit te dra gen! Van Dietrich Buxtehude klonken het schitterende Praeludium en Fuga in g-kiein ter opening van het concert en het zangerige „Gott der Vater wohn uns bei". Naast deze hei der en steeds boeiend geregistreerd gespeelde stukken speelde de organist een viertal knappe korte alleen het laatste „Morgenglanx der Ewigkeit" heeft een wat grotere lengte ko raalvoorspelen van de bekende orga nist-componist Helmut Walcha. Het concert werd besloten met een gran dioos gespeeld Praeludium en fuga in b-klein (BWV 544, tweede Petershand no. 10), in een prachtig beheerste tempokeuze. Bjj de fuga, die in dui- delij'ke frazering werd opgebouwd kwamen ook de mooie tegenstemmen goed tot hun recht. P. Veenstra (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Bugaar se grootmeester Bobotsov heeft gis teravond in „Atrium" het door in vallers verzwakte tiental van de Rotterdamse schaakbond in een klok-séance met 6—4 versla 'en. Zes Rotterdammers kwam remise overeen. Drie partijen werden door Bobotsov in zyn voordeel be slist, terwijl hij daarentegen slechts eenmaal zelf zijn koning behoefde om te leggen. Het was de sterke jeugdspeler v, d. Herik, die aan bora 10 voor deze sensatie zorgde. Reeds in de opening wist hij een superieure stelling te veweven. Via een pion en een kwaliteit zegeviede de Overschie-speler. Opmerkelijk was het, dat de op papier sterkste schakers Rotterdam's kampioen Maakenschijn, Spangen-kampioen Van Son (overschrij ding toegestane tijd) en de Schiedamse hoofdklasser Van Baarle het niet konden bolwerken. Met v. d. Herik leverde mr. Mulder de mooiste partij met Bobotsov. Lange tijd stond mr. Mulder voortreffelijk, maar in een benauwd eindspel was hij het toch, die met de remise het meest etvreden mocht zijn. Het halve punt werd eveneens be haald door Dries, Koevermans, K hoek, Deri Ouden eri mevioilw danieskkhipipene van f«Je(ierianf lërid was, dat meer tijd gébrii) op vrijwel allo half uur slechts peerde. i- -VI e. Hntterdarrirtifcrs ve eten dm] pd|*ri suv, d jórduti van zijn aliiikr- een kwartier opsou- ROTTERDAM De 74-jarlgr pereij lilt gifierinit W. Pi werd ziekenhuis' bleet Hij 't ie zijl Nifcb >1 Sbtpv Hf,) .i' «vel k eti (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Er werd gisteren in gouden en zilveren Co-op-spelden gegrossierd. Zij kwamen in het bezit van tal van jubilarissen, die hartelijk werden gehuldigd wegens hun veeljari ge, trouwe activiteiten in dienst van de Coöperatie Vooruitgang. Dat gebeurdo tijdens een intiem diner in de Rivièra- hal, waar de voorzitter van de Vooruit gang, de heer P. Schaap, de jubilaris sen toesprak en hen dankte voor de aanhankelijkheid jegens hun werkge ver betoond. De heer E. van Leeuwen, beheerder van een sigarenfiliaal, werd extra in het zonnetje gezet. Hij had in dit pe loton van in totaal 1055 dienstjaren een dikke halve eeuw dienstbetoon achter zijn naam. Hij kreeg geen gouden speld, die was bij zijn achtste lus trum al op zijn revers aangebracht, In plaats daarvan was de bekende en velop met een achtenswaardige in houd evenzeer welkom. 's Avonds was er, eveneens in de Rivièrahal een speciale feestavond, waarbij de jubilarissen en gepensio neerden een ereplaats kregen, zodat zij de verrichtingen der topartisten, zoals de Kilima Hawaiians, Imca Marina, de Mounties en de Blue Diamonds, goed konden volgen. De lijst van de jubilarissen bevatte de volgende namen: 50 dienstjaren: E. van Leeuwen, be heerder sigarenfiliaal, 45 dienstjaren: A Boshamer, brood verkoper Dordrecht, A A. van Meurs afd. melkinrichting, J. 't Gilde afd. verenigingszaken, A P. Bal afd. bak kerij, O. Tas, afd. bakkerij, A van Leeuwen, afd. bakkerij S. H. Hilkhuy- sen, afd. bakkerij A. v. Batenburg, afd. bakkerij, G. Reedijk, afd. bakkerij. 40 dienstjaren: P. van Dinter, melk bezorger, A, Valkenburg, melkbezor ger, G. v.d. Burg, broodverkoper, J. Kunst, broodverkoper, J. A v. Mullera, chef de bureau, A. H. Hordijk, bak ker/bezorger, mej. "W. E, J. v. d. Torren, kantoorbediende, J. Th. v. d. Slays, banketbakker, W. v. Okkenburg, chef-bakkerij, A. J. Haring, controleur melkwinkels. 25 dienstjaren: J. den Toom, banket bakker, mej. L. J. Knops, kantoorbe diende, J. Blaak, chauffeur/bezorger, B. Plaizier, broodverkoper, H. Broek huizen, broodverkoper, H. J. J. A v. Schaik, melkbezorger, C. Rosbergen, bankman, C. Schoots, bakker/bezorger. ROTTERDAM Het college van B. en W. heeft een summier antwoord gegeven op de vragen van het anti-revolutionaire raadslid J. Worst over de verhoging van de loongrens, waardoor duizenden amb tenaren zich genoodzaakt zien een parti culiere ziektekostenverzekering af te slui ten. B. en W. geven toe, dat een particulie re verzekering een „aanmerkelijke ver hoging van de premie" betekent. Zij geloven niet, dat de moeilijkheden van ambtenaren, die voor verzekering-maat schappijen een zg. „slecht risico" opleve ren, van grote omvang zullen zijn. Met de organisaties van overheidsper soneel is het overleg heropend over de vraag of voor het gemeentepersoneel een eigen ziektekostenregeling kan worden gemaakt. Voor wat de eventuele moeilijkheden van ambtenaren betreft in de periode van nu tot het tijdstip, waarop een eiger) regeling in Wfrkinri trmlt wiJ-Ujll «0 IV'. pp ar! ft*l! IHl Atil tliedetl vp n rede! ROTTERDAM De Ammanstlchtlng houdt aterdag fi maart ce eb ut horend ir de rn

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2