Bij Jreleri onbekend Nederlandse huis uit 18e eeuw IN NIEUWLAND KOMEN WEER 231 WONINGEN GTB verspeelde laatste kans op kampioenschap AGENDA Jongemannen na vele inbraken gepakt weer stap verder Ridderkerks buiten in partikulier bezit De bekende CANDY-WASAUTOMAAT Bejaardencentrum in hoog- en laagbouw Galerijbouw in zeven woonlagen GSS won van Man lag dood in badcel Binnenkort bomv woningen Voorwerp leidde tot arrestatie Burgerlijke stand palissander eetkamers Voor telefonisch opgeven van advertenties telefoon no. 11.55.88 II DE ROTTERDAMMER Pagina 3 MAANDAG 22 FEBRUARI 1965 Afscheidsreceptie voor A. R. Malkus Bedragen Geschenk Monniken Y ederlaag Personeel aantrekken is een van de zaken die rentmeester Roekx behartigt. Eén van de vele. Het beheer van een land goed zoals Huys ten Donck vergt kennis van vele zaken. Vooral een grote kennis van belasting aangelegenheden is noodzakelijk. Fiscale steun van de overheid is iets waarop nog steeds wordt ge wacht.. Slechts als dat mogelijk wordt kunnen dergelijke buitens Auto vertoonde mankementen Weggelopen jongen zat in auto Huur Andere wijze betaling van belasting op ver makelij kbeden Portefeuille met geld gestolen vindt U I b'i broersvest 64-66 - schiedam VW gaat definitief bestuur kiezen Vandaag dagelijks Bromfietser gewond bij aanrijding iKosten is voor VLAARDINGEN verkrijgbaar bij de SPECIALIST - Schiedamseweg 41..- Vlaardingen - tel. (018 98) 87 (5 lijnen) Ookrin Winkelcentrum. Van Hogendorplaan 33 tel.101898) 49 96 r— Speciaalzaak voor stijlvolle sfeerverlichting I Korte Hoogstraat 15 - tel. 37 14 I 2 BUYS TEN DONCK Huys ten Donck is de woon plaats van de Ridderkerkse am bachtsheren. Het staat aan de dijk langs de Nieuwe Maas, mer rondom het „Donkse bos". Vandaag in de serie „Bij velen onbekend de geschiede nis van deze buitenplaats. LANGS goudkleurige cijters draait een uurwijzer in zv eentje al eeuwen rondjes. Hoop achter de statige gevel van hc Huys ten Donck stuwen stangei en "raderen het monotone klok getik de ruimten van dit ach! tiende eeuvvse pand in. Het uut werk is enkele honderden jare: ouder dan het huidige huis; hc behoorde toe aan het tweede Huy ten Donck, de naam van het bui ten da; sedert eeuwen het mees stijlvolle gebouw in Ridderkerl is. Deskundigen zeggen dat de door torenhoge bomen omringde bezitting aan dé voet van de kron kelende Maasdijk het mooiste huis uit die tijd in Nederland is. Hoys ten Donck Is een van de heel weinige buitens die nog steeds in particuliere handen zijn. Binnen zo wel als buiten is er sedert het bouwjaar 1746 vrijwel niets veran derd. De luisterrijke interieurs zijn in grote trekken onaangeroerd. Vreemd dat door gangen, trappen huizen en kamers geen achttiende- eeuwse Hollanders in hoepelrokken en kuitbroeken meer gaan. Alles zou nog authentieker lijken... Koste wat het kost wil eigenaresse mevrouw M. A. Groeninx van Zoelen- van Weideren, baronesse Rengers de buitenplaats in familie-bezit houden. Maar met de instandhouding zijn enor me bedragen gemoeid en daarom onder handelt rentmeester L. C, Roekx over de altijd nodige herstellingen met Mo numentenzorg. die, als zovclen. over tuigd Is van de grote waarde. Huys ten Donck is een enclave van rust en sfeer uit de pruikentijd. Aan de wanden van de vele gangen en kamers hangen series familieportretten, schilde rijen van hen die in de loop der eeuwen in het driemaal vernieuwde huis hebben gewoond. Tegen de wanden en op de vloeren staan gebeeldhouwde meubelstukken (tere, krullerige tafels en stoelen, zeldzame hoekkastjes!, lig gen luisterrijke tapijten en pronken kunstzinnige beeldjes, Twee leeuwtjes, de poten rond wapens gekromd, staan vóór het bor- des met de groene deur. Ze hebben daar niet altijd gestaan, want ze IJET trappenhuis met de geheeld- huwde leuning, schilderijen en wapens. <Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Met de „Humanisti sche stichting voor Huisvesting van Bejaarden Schiedam" heeft de ge meente overeenstemming bereikt over de plaats voor de bouw van een bejaardencentrum. De keuze is defini tief gevallen op het terrein gelegen op de hoek van de Nieuwe Damlaan en dc Burg. Honnerlage Gretelaan. Het te bouwen bejaardencentrum zal bestaan uit laagbouw, bouw in twee lagen en hoofdbouw in negen lagen, terwijl er nog een stuk open grond bij zal behoren. De grondprijs is vastgesteld overeen komstig de - prijzen, in rekening gebracht voor de bejaardenflat van de Ned. Bejaardentehuizen Hervormde Gemeen ten Schiedam' en Kethel, namelijk: 680 m.2 hoogbouw in negen lagen a 140 is 95.200. 335 m2 bouw in twee lagen a 65 is 21.775; 345 m2 laagbouw a 45 is 15.525 en 805 m2 open grond a 20 is 16.100. Totaal 148.600. Nog in onderzoek is de vraag of. en zo ja, in hoeverre de aanwezige heipalen voor deze bouw kunnen worden gebruikt en welke vergoeding hiervoor aan de gemeente zal moeten worden betaald. (Van een onzer verslaggevers* SCHIEDAM Met ingang van 28 februari is wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd aan de heer A. R. Malkus eervol ontslag verleend als I chef van afdeling onderwijs der gemeerd te-secretarie. In verband hiénrtee zal vrijdagmiddag 26 februari in het Stad huis van 17 tot 18 uur een receptie i worden gehouden, waar gelegenheid is i van de heer Malkus afscheid te nemen. <Van een onzer verslaggevers) CCHIEDAM In een voorstel van 10 januari 1963 zegden B. en W, toe tezijnertijd een voorstel te doen tot het beschikbaar stellen van een kre diet voor de bouw van 231 woningen op aan de gemeente toebehorende gronden in Nieuwland, ten zuiden van de Burgemeester van Haarenlaan en ten oosten van de 's Gravelandseweg. Rotterdammer 7-13 machine 33 Overeenkomstig dit voorstel verleende de gemeenteraad op 28 januari 1963 een krediet van ƒ200.000 ten laste van het Woningbedrijf voor het doen van de eer ste uitgaven voor de bouw van deze woningen. In de vergadering van 28 oktober ver hoogde de gemeenteraad dit bedrag met 1.000.000. Bij een Brief van 16 september be richtte de minister van volkshuisves ting eil bouwnijverheid B. en W. ak koord te gaan met het ingezonden plan voor de bouw van de 231 woningen, ontworpen door het architectenbureau E. F. Groosman te Rotterdam. Het complex zal in galerijbouw worden uitgevoerd en bevat 189 driekamerwo ningen en 42 vierkamer-woningen, ver deeld over drie woningblokken, in zeven woonlagen, voorzien van liften en cen trale verwarming. De minister heeft de grondbouwkosten van het onderhavige complex tot de vol gende bedragen aanvaard: 1. grondkosten 1.097.712. 2. bouwkosten incl. 97.350 voor de bouw van 25 gara- komen van het oude Rotterdamse stadhuis aan de Hoogstraat, dat in 1823 werd gesloopt. In de gang. direkt achter diedeur. doet de achttiende eeuw door middel van portretten, antiquiteiten, kortom de entourage direkt een greep op hem of haar die de deurknop nóg in de. hand heeft. Er staat een beschilderde en met snijwerk versierde arrestee, een ge- schenk ban 'Koningin Wilhelmina aan mevrouw Groeninx van Zoelen, omdat zij Koningin Juliana ten doop had gehouden. Koningin Wilhelmina werd op dezelfde dag geboren, als jonkheer W. G. Groeninx van Zoelen, die op 6 januari 1963 overleed. Zijn zoon, de huidige ambachtsheer van Ridderkerk, woont in Madrid. Achter de ramen en een tweedeli ge deur in de gang ligt de eetkamer, met een plafond, waarop de familie wapens met olijven, doodkisten _en Andreaskruisen in stucwerk zijn aangebracht. Verder hangen er af beeldingen van hethuis en zn voorganger. In., de achttiende eeuw lag achter het huis een Franse tuin met een grote vijver. Van dit laatste is echter niets meer over. De vijver is gedempt en de aanleg is veranderd. De eetkamer komt uit in de keuken, een enorme ruimte met een reusachtig waterfornuis en rijen koperen potten en pannen. De trap met de gebeeldhouwde leu ning, die omzoomd wordt door tiental len wapens, leidt naar de eerste verdie ping, waar de grote zaal ligt. Een ruimte met een nog bewerkter plafond, dat de vakmanschap en de toewijding van de achttiende eeuw ondubbelzinnig toont. De zaal wordt slechts _een enkele maal per jaar gebruikt, bijvoorbeeld QTATIG en stijlvol staat Huys ten Donck aan de voet van de dijk langs de rivier. voor familie-bijeenkomsten. Het plafond in de aangrenzende ontvangkamer her innert aan de Vrede van Aken. Boven de open haard hangt eer, schilderij van koning-stadhouder Willem -JU. Tijdelijk is dat onlangs op een expositie in de Londense Albert Hall geweest. Op de tweede verdieping liggen een .archief en de woonruimten van de huisknecht en zijn vrouw. Daarboven de zolderver dieping. Ten Donck duikt voor het eerst in de historie op als een eigendom van- de monikken van het klooster Sint. Maer- tensdonck bij Brandwijk, een dorp in de Albiasserwaavd. Het lag op een zandheuveltje, een donk, temidden van een uitgestrekte veenwoestenij. De monnikken hadden het recht van bede len en kwamen om onbekende redënen naar Slikkerveer. Ze brachten de naam mee. Een geschrift uit 1443 heeft het over „huys, berch, scwyren, telinge". Nadat de Reienvaard volgens decreet van Jacoba van Beieren na de Sint Eli- bethsvloed (1421) weer was droogge legd, wordt het eerst geschreven van Ridderkerkse ambachtsheren. Het huis, zeker niet meer dan een gewone stenen behuizing, wordt in 1544 ge kocht door Arent Brouwer, „poorter binnen Dordrecht". Hij liet het huis verbouwen tot een kasteel met vier hoektorens. Lang heeft hij er echter geen plezier van gehad. De Spanjaar den, die de schans te Krimpen a.d. Lek bezet hielden, plunderden het sakasteel in 1575 en staken 't in brand. De ruïne kwam in het bezit van jonkheer Frans Willemsz. van der Duyn, die alïes in 1616 liet slopen. Hij gaf opdracht tot de bouw van een nieuw Huys ten Donck. Van der Duyn bewoonde het huis niet ■permanent, het diende waarschijnlijk als buitenverblijf. Zijn zoon Arnoult weid in 1628 eigenaar Het jaar daarop overleed hij reeds en werd bijgezet in de Sint Laurenskerk te Rotterdam. I Frans' jongste zoon, Willem, kreeg nu recht van spreken op het bezit. Hij was ,een heer van grootte kennlsse ende vriendelijcke ommegangh, die het selve tïuys oock al vrij verbetert heeft, alsoo dat 't selve Huys nu een seer aensien- tijck ende vermakelijck Huys is ende dat beyde ten aensien van sijn structure ende situatie". Nadat het Huys ten Donck aan Har man Cock, schepen van Rotterdam, die m 1676 stierf, was verkocht, ging het in datzelfde jaar over naar Catherina Cock, weduwe van mi. Ulrick van Zoelen, als erfgename van haar broer Harman Cook. Catherina hertrouwt in (683 te Rotterdam met Herman van Zoelen, burgemeester van de Maassstad en bewindhebber der Oost Indische Compagnie. Uit die jaren staan in.het huis nog steeds een aantal kanonnetjes. De volgende eigenaar werd rar. Otto van Zoelen, brouwer in „De Roode Leeuw", schepen van Rotterdam en zoon van het echtpaar. Zijn dochter Catherina van Zoelen, huwt üi 1702 met mr. Cornells Groeninx, heer van Rid derkerk en eveneens schepen van Rot- in Stand Worden gehouden (Van een medewerker) SCHIEDAM De laatste kans öp een eventueel kampioenschap heeft GTB zaterdag ih de thuiswedstrijd tegen NBSVV vrijwel volledig ver speeld. De -kans zou groot geweest zijn, omdat stadgenote GSS erin slaagde bij Sunlight met 20 te winnen, maar dat baatte GTB niet meer. In de laatste seconden van de wedstrijd behield NBSVV beide punten door toen een doelpunt te scoren. HBSS speelde een goede wedstrijd tegen SVOW en won met 41, terwijl PPSC bij Haz. Boys geen fout maakte en met 8—-1 won, na zes doelpunten van. Piet' van "Veen. Meer over deze wedstrijden leest u op-de sportpagina's." - GTB had wel pech in de wedstrijd tegen NBSW, want.Roo'sendaal, zag dé bal eenmaal tegen' de lat 'belanden en de doelman van NBSW rédde enkele malen fraai. - Toch werden, er soms goede kansen gemist door de 4-2-4 spelende GTB'ers. Ook in de tweede helft faalde de voorhoede, hoewel men het 4-2-4-systeem had laten varen door Sants als vijfde man aan de voorhoede toe te voegen. Ook dat hielp niet en juist toen Sants weer naar voren was gegaan ,deed NBSVV een plotselingé uitval en doelman Rixooft was een geslagen man (0—1). Het was een sportieve wedstrijd. Wat niemand had verwacht.' is ge beurd: GSS heeft leider Sunlight in Vlaardingen een 2—0 nederlaag toege bracht, hetgeen een uitstekende prestatie van de Gustomannen genoemd mag wor den. Het is een goede wedstrijd gewor den, waarin GSS beslist niet de mindere was van de „zeepmensen". Reeds in .de vijfde minuut had V.d. Plicht succes door 0—1 op zijn naam te brengen. Sunlight probeerde met gevaar lijke uitvallen tot succes te komen, maar Groenewegen en Weber stonden prima te backen, zodat Sunlight niet kon scoren. In de 20ste minuut was het weer linksbuiten V.d. Plicht die raak schoot en GSS stond, met 20 voor. Na de rust begon GSS goed, maar langzamerhand kwam Sunlight opzetten en de lat. moest tot tweemaal toe redding brengen. Hetfis een-sportief duel gewor den. Door-, deze nederlaag van Sunlight tellen zowel DOS' als OFB weer als serieuze kanshebbers mee. GTB viel af doordat.het zelf verloor. ierdam. Door dit huwelijk kwam het huis in 't bezit van de familie Groeninx. wat zo bleef tot vandaag de dag. Mr, Otto Groeninx van Zoelen, die onder meer pok burgemeester van Rot terdam was, liet het huis in 1746 slopen en. er een nieuw voor bouwen. De bouwprijs moet hem dermate zijn te gengevallen zo gaan het verhaal al thans dat hij alle beseheiden die op de bouw betrekking hadden, heeft laten vernietigen. Toch was het nieuwe huis een uiting van zijn. vreugde over het eerherstel van het Oranjehuis. - De omgeving rondom het buiten is in de voorbije eeuwen danig van aanzien veranderd. Om het .kasteel uit begin 1600 bevonden zich schu ren, een aantal tuinen, slechts weinig bomen en een brede slotgracht. Het weinige groen maakte later plaats voor het „Donkse bos", dat onder broken wordt door weilanden en een oppervlaktebeslaat van 23 hectare. Vanuit, de ramen heeft men zowel aan voor- als aan achterzijde steeds een onbelemmerd uitzicht op paTk én Nieu we Maas. Voor het onderhoud van het bos is slechts eón-man in dienst Vaak worden losse krachten aangetrokken tenminste, als die er zijn. (Van" eén-onzer verslaggevers) SCHIEDAM De politie heeft zater dagavond een onderzoek ingesteld in een pand aan de Lange Nieuwstraat, nadat buren hadden gewaarschuwd, dat reeds enkele dagen geen teken van leven was vernomen. Het bleek dat de verhuurders van kamers, die het pand bewonen, afwezig waren en dat de 21-jarige kostganger J. Grin dood in de badkamer lag. Vermoedelijk heeft het lijk er enkele dagen gelegen. De politie gelooft niet dat er misdrijf in het spel is. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De politie heeft een auto in bewaring genomen die wat te veel mankementen vertoonde. De eige naar G.B.: was ermee blijven rondrij den. hoewel- twee banden totaal versleten waren, een richtingaanwijzer niet werk te. de uitlaat lekte, de handrem en de achteruitkoppeling defekt waren. Boven dien was de belastingkaart verlopen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een, 15-jarige jongen, die weggelopen was uit een tehuis van de Govert van Lijnstichting in Maassluis, is gevonden in een auto bij het benzine station aan de Vlaardinigerdijk, 's nachts om drie uur. Hij is naar het politiebu reau in Schiedam overgebracht. 'ges in de onderbouw 5.802.645, 3. kosten liftinstallaties 183.729, 4. centrale ver warmingsinstallatie 518.170,20 en 5. hy- drofooninstallatie 43.044. Totaal 7.645.300,20. Er is in tegenstelling tot het bedrag van de bouwkosten, bij de vaststelling van de grondkosten van 1.097.712 nog geen rekening gehouden met de grond kosten van 25 garages in de onderbouw ten bedrage van 22.100. B. en W. zullen aan de minister ver zoeken de grondkosten te verhogen met 22.100 en hiervoor een rijksvoorschot te verlenen; zodra deze aangelegenheid met het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid is geregeld, zal een aanvullend krediet tot dit bedrag worden aangevraagd. De exploitatie-begroting geeft een voor lopige gemiddelde huur van 33,25 per week, inclusief 3,65 vaste lasten cen trale verwarming, 1,90 voor de lift en 0,25 voor eventuele rlsicoverrekening e.d. De variabele lasten van de centrale verwarming zullen gemiddeld 3.45 per wonin» per week bedragen, die evenwel geen deel van de huurprijs uitmaken. De nodige grond moet uit het Grond bedrijf worden genomen en ingebracht in het Gemeentelijk Woningbedrijf. Naar aanleiding van het bovenstaande stelien B. en W. voor: 1. te besluiten tot de bouw van 231 wo ningen met 25 garages in de onderbouw op aan de gemeente toebehorende grond in Nieuwland; 2. B. en W. te machtigen de uitvoering van dit complex op te dra gen aan Muijs en De Winter's Bouw- en Aannemingsbedrijf N.V. te Rotterdam en 3. te aanvaarden uit 's Rijks kas 7.645.301. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM B. en W. stellen voor wijziging te brengen in de verordening op de vermakelijkheidsbelasting in die zin dat de betalingen voortaan gedaan moeten worden bij de afdeling belastin gen en niet op het kantoor van de ontvanger. Het is de bedoeling het werk op de afdeling belastingen zodanig te regelen, dat het kasbeheer en het beheer van de toegangsbewijzen van elkrar gescheiden zijn. Op grond van het bepaalde in artikel 14 van de verordening op de vermake lijkheidsbelasting wordt deze belasting voldaan, ten kantore van de gemeente ontvanger, nadat de afdeling belastingen een aanslagbiljet heeft uitgereikt. Na de betaling worden de gestempelde of bestelde toegangsbewijzen op de afde ling belastingen afgegeven. Het gevolg van een en ander is, dat degene, die vermakelijkheidsbelasting moet betalen heen en weer loopt tussen afdeling belastingen en het kantoor van de gemeente-ontvanger. Meermalen zijn hierover aanmerkingen gemaakt door het publiek. Na de verhui zing van de afdeling belastingen naar het stadhuis komt daar nog bij, dat voor het betalen en het in- ontvangst nemen der toegangsbewijzen de belastingbetaler tweemaal het drukke verkeerspunt Grote Markt-Nieuwstraat moet oversteken. (Van een onzer verëlaagevers) SCHIEDAM —Een portefeuille met driehonderd gulden is gestolen ten nade le van de machinist A.C. van het Deens motortankschip Eli Maersk, dat bij Tan- kercleaning in behandeling is. SCHIEDAM Het voorlopige bestuur van de V.V.V.. beslaande uit de heren J. van Pelt, J. Wansink. A. Sonneveld, M. Jansen en P. Groenendaal, stelt zich bij de jaarvergadering die 5 maart in zaal „De Bron" wordt gehouden, in_ zijn geheel verkiesbaar voor het definitief samen te stellen bestuur. In overeenstemming met de statuten wordt voor de funktie van voorzitter een dubbele voordracht gedaan: J. van Pelt en P. Groenendaal. 9 SCHIEDAM De A.R.-Kiesveremging .Nederland en Oranje" houdt dinsdag a.s. in. de bovenzaal van het Ceref. Jeugdhuis een ledenvergadering, aanvang acht uur. De punten die aan de orde komen zijn: ontwerp voorstellen van het partijstatuut: de groslijst van kandidaten voor de Raad van Rijn mond; de verkiezing van een voorzitter. Tot heden in het bestuur er niets in geslaagd iemand bereid te vinden voor het voorzitter schap. waarvoor de leden dan ook eventueel kandidaten voor deze lunette kunnen indie nen op de vergadering. SCHIEDAM De afdelingen Algemene Zaken en Interne Zaken van de gemeentese cretarie zullen met ingang van vandaag gevestigd zijn in het nieuwe nac'ge'oouw aan het Oude Kerkhof 17. Irenet Coöp. DES filmavond, 20. Stadhuis: Gemeenteraad, openbare verg., 20. Irene: Schied. Filmkring, filmavond, 20. Arcade: C.N.V.. N.VlV. en N.K.V. verg., 20. Dagblad „DE ROTTERDAMMER", Schiedamse redactie Lange Kerkstraat 32, tel. 263954 (b.g.g." 115588, toestel 52, b.'g.g. na 18 uur alleen voor redactionele aangelegenheden 195885 of 280037). Agentschap: J. v. Gogh, Dr. Zamenhof- straaat 139a, tel 152400. Klachten bezorging: Agentschap (adr. zie boven) dag. van 18.30—19.30 uur. Belangrijke telefoonnummers; Alarm politie 264666, alarm brandweer 269123, alarm G.G. en G.D. 269280. Woord voor de dag: Bijbellezing en overdenking, tel. 141000. Apotheek: Evers L. Haven 81, teL 268242 en Kethel, Schied. weg. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De politie heeft de 17-jarige W. van R. en de 20-jarige F. v. D. broken in de r.k. huishoudschool,, op 4 februari in de Prof. Gunninghschool, op aangehouden. De belde jongemannen hebben bekend op 1 februari te hebben inge- 6 januari in een woning aan de Meesterstraat, op 7 februari in de openbare techni sche school, op 13 februari in de zelfbedieningswinkel van Gebrs. De Jong aan -de Parkweg, waar 600 werd buitgemaakt en op 18 februari b(j garage Unique, waar ze een wagen en de kassa ontvreemden. In de wagen, die later is teruggevonden In Vlaardingen'heeft de politie de aan wijzingen gevonden die tot hun aanhouding hebben geleld. Bovendien was het de politie door gevonden voorwerpen mogelijk de samenhang van de inbraken vast te stellen. Dit betekent dus dat men een gestolen voorwerp in de auto heeft gevonden. De beide jonge Schiedammers zuilen zich dinsdag voor de politierechter moeten verantwoorden. Er zijn nu nog maar zes of zeven van de 45 inbraken onopgehel derd, maar de politie verzekert dat ze de bewijzen feitelijk al In handen heeft. SCHIEDAM Ondertrouwd: G C Boer 32 jr en J Overheul 31 jr; H J M Dries 23 jr en T M J Brand 21 jr; M BLvan Hagen 23 jr en A M Sparla 23 jr; M C van Joost 35 jr en J E J Endenburg jr; M D Koen 28 jr en J Brouwer 22 )r: H van Konijnenburg 22 jr en E M Gou- ka 21 jr; J ,C Putter 23 jr en J C Vel- ï2 ir; A c vollebregt 23 ir en F Sterk 25 jr. Getrouwd: H Flier 19 jr en M H Kok 20 jr: A J van Vugt 23 jr en G E L M Nefkens 23 jr; E Smid 53 jr en C van Neck 42 jr; P Meijer 26 jr en J Zijlstra 20 jr; T de Kok 23 jr en A J Plak 21 jr: J Snep 26 jr en A J Oostveen 23 jr. Geboren: Taco F z v F J F Vledder en J van Noorloos; Fredericus z v H Offen- berg en E van Bladerl; Jacobus z v A Ver maning en D W van der Zwet; Paulus F z V B A H de Vetten en C J de Wit: 'Theodorus A H z v T J Gudde en P H de Bruin. Overleden: H C Nieuwenhuis 85 jr; C J A Hendriks 88 jr wed v Bots; G L Kol- meyer 63 jr echtg v Duimel: H A Fechel Theodorus A H z v T J Gudde en P H (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voor de verdere ont sluiting van Groenoord moet een nieuw gedeelte bouwrijp worden ge maakt. Aansluitend hieraan moet te vens worden overgegaan tot de aan leg van de werken voor de gas-, wa ter- en elektriciteitsvoorziening. In dit gebied (Groenoord-noord) zijn onder andere, Elementum-woningen ge projecteerd, waarvan de bouw zeer bin nenkort zal beginnen. Het bouwrijpma- ken omvat het egaliseren van de zand- ophoging, het aanbrengen van zandpalen en een extra-zandophoping ter plaatse van de wegen, de aanleg van rioleringen, de straataanleg en de aanleg van open baar groen e.d. In het uitgewerkte plan is tevens re kening gehouden met de doortrekking van de provinciale weg 15 van de Vlaardingseweg in noordelijke richting (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op de hoek Dr. Wi- bautplein-dr. Wibautstraat ontstond een aanrijding tussen een personenauto, be stuurd door J.S. uit Oud-Beijerland en een bromfiets, bereden door W. van N„ doordat de laatste geen voorrang ver leende. Van N. liep een hersenschudding op. De bromfiets werd totaal vernield, de auto kreeg ernstige schade aan de voor zijde. met een tijdelijke aansluiting op de Harreweg. De kosten van dit werk zullen tezijnertijd met de provincie worden verrekend. Voorts is in dit plan begrepen de aan- leg met de verbindingsweg met Vlaar dingen, die in het noorden van het ge bied is geprojekteerd, alsmede de door trekking van de Zwaluwlaan van de Meeuwensingel in westelijke richting tot de provinciale weg 15. De kosten van deze werken worden begroot op 9.400.000. Dit bedrag zal, afhankelijk van de ontwikkeling van de woningbouw in een periode van naar schatting zes jaar worden verwerkt. Voor de werken, die de technische be drijven moeten ondernemen, zal voorts beschikt moeten kunnen worden over S 1.662.000, waarvan 1.503.000 voor het elektriciteitsbedrijf, 84.500 voor het gas bedrijf en 7.500 voor het waterbedrijf. De kosten voor het- elektriciteitsbedrijf hebben betrekking op het gehele ge bied, die voor het gas- en waterbedrijf zijn afgestemd op het gedeelte, waarop de elementum-woningen zullen verrijzen. Op dit moment is het niet mogelijk een algehele kostenraming voor gas en water te geven. Totaal moet dus kunnen worden be schikt over een krediet van 11.062.000. In verband met de bestedingsbeperking stellen B. en W, voor naar behoefte van het krediet gebruik te maken, waartoe dan telkens de medewerking van de gemeenteraad tot het nemen van comptabiiiteitsbeesluiten zal wor den gevraagd. Voorshands is er slechts de financie ringsmogelijkheid om over 1.000.000 te beschikken.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 1