3.95 Commissies als katten om luchtvervuilingsbrij Brand in Rotterdam Shell-Periiis bezet een twijfelachtige plaats Gereformeerd Overschie besloot eeuw historie tfeéshéd Kordaat optreden voorkomt brand 5 DESSINS NYLON JUPONS VS lanceerden zweefsatelliet Kleurig stuk kerkhistorie Vereniging schijnt tegen bierkaai te vechten Mr. H. Versloot: lil overall naar de wedstrijd De Vos: Shell is grootste luchtvervuiler Nederlandse arts vermoord in Tanzania Militair overleed na excursie in bierbrouwerij Teveel personeel bij agrarisch sociaal fonds Geen machtsevenwicht tussen werkgevers- en werknemersbonden Havenstaking VS van invloed op havenverkeer Holland campagne start morgen in Birmingham VAN KERK TOT OPSLAGLOODS MET VERLATEN BETHLEHEMKERK Vier duizendste een dag later: MAURITSWEG 58 VEROUMEUSDEN WERKT SAMEN MET DE CROOT DE ROTTERDAMMER Pagina 4 WOENSDAG 24 FEBRUARI 1965 6.95 (Vervolg van pag. 1) (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN „Wij zien een regering die nagelaten heeft het wetenschappelijk en ambtelijk apparaat uit te breiden en tot een normale taakvervulling in staat te stellen en die zelfs als zij een dui delijk beleid zou hebben opgesteld nog jarenlang niet over de man kracht zal beschikken dit uit te voeren", aldus mr, H. Versloot, voorzitter van de „Vereniging te gen Luchtverontreiniging in en om het Nieuwe Waterweggebied" dinS' dagavond op de jaarvergadering van deze vereniging. Maar S02 gehalte naar verhouding gunstig IStó - ROTTERDAM Met het sluiten van de Bethlehemkerk aan de Delftweg heeft de Gereformeerde Kerk van Overschie een eerste hoofdstuk van haar historie beëindigd. Het tweede begon -in mei 1954, toen de Maranathakerk aan de Hoornweg m gebruik werd genomen. De tussen 1887 en 1891 gevoerde zeer scherpe briefwisseling kan Voorzitter stucadoors: Een uitgebreide collectie zeldzaam mooie Perzische en Chinese tapijten voor huiskamer en salon. Extra grote moten voor directiekamers en vergaderzalen. men nu, meer dan zeventig jaar later met mildheid bezien. De tijden zijn anders. Mensen be grijpen elkander beter, reiken el kaar de hand. Maar dat maakt de vroege historie van Gereformeerd Over schie niet minder interessant. grote én kleine noppen, Schotse ruit en fijne streep in een regenboog van (mode)kieuren... Deze juweeltjes Van met leuke kantgarnering zijn zó mooi en zó goedkoop dat u er twee tegelijk zult willen nemen... normaal slechts 3 dagen in alle filialen van Speciaalzaken in textiel De brandweer die om half drie met groot materieel uitrukte, was de brand binnen het half uur meester. Wel vergde de nablussing nog enige tijd. Geblust werd met drie nevelstralen en drie stralen lage druk. 'Niet kon worden voorkomen dat opde eerste etage de achter- en tussenkarrier en op de tweede ■etage de achterkamer geheel uitbrand den. Op de zolder waren gedeelten van de vloer weggebrand. Een brandweerman kreeg aan het gezicht lichte brandwon den. Na behandeling kon hij naar huis terugkeren- De .waterschade van de be- benedenburen, de familie J. M. Goos- sens, was .aanzienlijk. De totle schade wordt geschat op een bedrag van dertig duizend gulden. De beide getroffen ge zinnen zijn tegen brand verzekerd. De G 5, A 9, M 1 en L 3 rukten uit, alsmede de bluseenheden 521, 522 en 523. Brand meester L. van Dalen had de leiding, huer nam hoofdbrandmeester J, Evert se die over. Het is de vereniging ia het afgelopen jaar met voor de wind gegaan: Een werkgroep van haar weten, schappelijke adviesraad, die aanvanke lijk bif de ENCK-Deltachemle werd toegelaten, kreeg van de directie geen verdere medewerking toen een verder gaande kennisneming van de prodnk- tieprocessen nodig bleek. C Er is een gesprek geweest met vertegenwoordigers van het Rotter damse gemeentebestuur, dat van Rot terdamse zijde in „zeer afwerende toon" werd gevoerd: een poging om inzage te krijgen van de verleende Hinderwetvergunningen mislukte. Bij een bespreking met het bestnnr van de „Stichting Botlek-Europoort be langen" bleek daar alleen een „vol strekt afwijzende houding" tegenover de vereniging te bestaan. i Naar aanleiding van de Telodrlne- affaire bij de Shell richtte het bestuur zich tot de Arbeidsinspectie: uit het ontvangen antwoord kon niet worden afgeleid of de Arbeidsinspectie inmid dels tot een actievere houding b|j de uitvoering van de Hinderwet is over gegaan: de indruk bestaat dat zij weinig weg weet met de haar bij de Hinderwet toegekende bevoegdheden. houding van het afgelopen jaar op kritische wijze analyseerde. Zo was hij allerminst gelukkig met de circulaire die de regering (als resultaat op het adres van de Vereniging) aan de gemeentebesturen heeft laten uitgaan. Die was „een slag m de lucht" en de mededeling aan de Kamercommissie zo mogelijk nog erger. Daarin geeft de regering zich, volgens mr. Versloot, er geen rekenschap van dat zij zelf in de Arbeidsinspectie beschikt over een opsporingsapparaat dat de nale ving van de Hinderwet niet alleen mag, maar zelfs moet controleren en zo nodig afdwingen. Naar aanleiding van een artikel „Luchtverontreiniging en volksgezond heid" van de hand van de heren Burema en Biersteker in het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde" concludeerde mr. Versloot dat de Rotterdamse volksge- zondheidsautonteiten m dit artikel weer eens te meer voet hebben gegeven aan het fabeltje dat het schadelijk effect van de luchtverontreiniging op de volksge zondheid nog niet vaststaat. Maar de juiste diagnose voor dit alles stelde in april 1964 ïr. Van der Ven, directeur van de Gulf op een forum m Olaertsduyn. Die zei: „De regering re geert in deze zaken te weinig". Aldus het jaarverslag, waarin verder wordt gesteld dat zolang de mogelijkhe den die de Hinderwet biedt niet serieus ter hand worden genomen, er geen enkele reden is om betere resultaten te verwachten van een nieuwe wetgeving. De landsregering schiet tekort in visie en bestuurskracht, daardoor worden de lagere overheden onvol doende gesteund en gecoördineerd, zei mr. Versloot, in een uitvoerige ope ningsrede, waarin hij de regerings- (Van een onzer verslaggevers) VT VARDINGEN - Van de totale b' "Ihefd zwaveldioxyde die jaar- li in Nederland, zowel door indus- tri n, het Verkeer en huisbrand In de lucht wordt gebracht komt een vijfde deel van Sbell-Pernis, Dit stelde mr. H. Versloot, voorzitter van de Vereniging tegen luchtverontreini ging gisteravond op de jaarvergade ring van zijn vereniging. Mr. Versloot sprak over de aankondi ging door ir, T. van den Bergh, .direkteur van de Shell die deze <n februari 1964 deed over de bouw van de eerste van twee 200 m hoge schoorstenen. Die aankondiging („maar een halve oplossing") kreeg veel aandacht, maar het bericht van eind 1964, dat voorlopig niet"met de bouw kon worden begonnen, bleef aanvankelijk bijna onopgemerkt. Volgens mr. Versloot wii bet gerucht dat er geen bouwvergunning voor is gegeven bij gebrek san economisch belang. De voorzitter van de Vereniging tegen luchtverontrew ging achtte dit wel in schril contrast met de medede lingen die ir. Van den Berg in februari 1964 deed over de omvang van de dooi zijn raffinaderij veroorzaakte lucht vervuiling. Shell-Pernis, zo vervolgde mr Ver sloot, brengt namelijk pei jaar ongeveer 108.000 ton zwaveldioxyde m de lucht Dat is ongeveer een vijfde van de totale hoeveelheid die jaarlijk. in hee' Neder land in de lucht komt. Voeg hier nog een vijfde bij voor de overige industrieën, de huisbrand en het verkeer in het Water- OEGSTGEEST Zorgzaam legden vanmorgen vroeg werkers aan het universitaire bouwplan langs rijks weg 4 hun „goeie" goed in de werk' keet. Ze hadden het van huis mee genomen omdat zij zich vanmiddag direct na hun werk naar het Olym pisch Stadion in Amsterdam wilden begeven voor de voetbalwedstrijd DWS—VASAS. Opgewekt in het vooruitzicht van een prettige avond togen ze aan het werk, hun zondagse colbertjes en pantalons onbezorgd achterlatend. De werknemers zullen de wedstrijd echter vanavond met in hun nette pakken kunnen bijwonen. Om acht uur vanmorgen brak er name lijk door onbekende oorzaak brand uit in de keet, waardoor de kleren ondraagbare stukjes textiel werden. Ook de schade aan andere voorwerpen is groot, ondanks spoedige blussings- werkzaamheden van de Oegstgeester en Leidse brandweerkorpsen. ROTTERDAM Ter voorbereiding van een campagne in Birmingham en Manchester onder het motto „Holland is here" is vanmorgen de staatssecretaris van economische zaken, drs. J. A Bak ker, met enkele van zijn medewerkers, onder wie de directeur van de VW in Rotterdam, de heer A. J Schutter, van de luchthaven Rotterdam naar Engeland vertrokken. Deze campagne start morgen in het Bull Ring Centre in Birmingham, een winkelcentrum, waarvan een groot deel voor Holland is gereserveerd Rotterdam neemt een grote plaats in deze campagne in» onder meer met de reizende tentoon stelling „Rotterdam in kort bestek". .weggebied: ;dat maakt.dat in dit gebied (ongeveer één procent van Nederlands grondgebied) veertig procent van "alle S02 m de lucht wordt gebracht die in ons land bij verbranding van brandstof fen ontstaat. Mr. Versloot vond dat maar een twijfelachtige ereplaats voor net Waterwegggebied. maarvooral voor Shell-Pernis! Van een onzer verslaggevers HOOGVLIET De fabrieken van de Shell zijn de grote luchtvervuilers van ons gebied, stelde wethouder G. Z. de Vos (sociale zaken en volks gezondheid) tijdens een causerie voor de KVP Werkgroep. Hij voegde eraan toe dat het S02-gehalte (zwavel) in deze omgeving zeer gunstig is, verge leken bij enig ander soortgelijk ge bied ter wereld. Als men de produktie van 1953 het cijfer 100 geeft, dan komt dit als gevolg van de grote toeneming voor 1964 het getal 420 uit de bus. De verhouding van het S02-gehaite in dezelfde jaren zijn achtereenvolgens 100 en 109, aldus de heer De Vos. Als oorzaken van luchtverontreini ging noemde hij lekkage, technische onvolkomenheden en onvoldoende verbranding. In dit verband wees hij er op da de gemeente aandringt op juiste toepassing der Hinderwetsbepa- lingen. De plannen van de Shell voor de bouw van een schoorsteen van 200 meter hoog noemde de heer De Vos een voorbeeld van een poging om de luchtvervuiling tegen te gaan. KAAP KENNEDY Vanaf Kaap Kennedy is gisteren een twee meter groot onbemand „zweefruimtevoer- tuig" in de ruimte gelanceerd, om de reactie ervan op de enorme hitte bij terugkeer naar de dampkring te be proeven. De helft van het ruimtevoertuig, dat op een vliegend strijkijzer lijkt, is bedekt met duizenden stippen verf in tien verschillende kleuren. Elke kleur is gevoelig voor een bepaalde tempe ratuur en verandert van kleur, zodra die temperatuur is bereikt. Naar verwachting zal de neus van het toestel blootstaan aan een tempe ratuur van 2.300 graden Celsius. Met vliegtuigen en schepen wordt een groot gebied van de Atlantische Oceaan afgezocht in toenemende vrees, dat het ruimtevoertuig na het neerkomen in zee gezonken is. De Amerikaanse luchtmacht deelde eerst mee signalen te hebben ontvangen van het radiobaken van het bergings mechanisme, dat het toestel dry ven- de moet houden. Toen echter na een uur nog niets gevonden was trok de luchtmacht haar mededeling in en verklaarde geen signalen gehoord te hebben. Het was het zesde en laatste ruim tevoertuig, dat gelanceerd werd in het kader van een program, dat 42 mil joen dollar heeft gekost. Inderdaad, zei mr. Versloot: „Welis waar valt het belangrijkste aspect van de luchtverontreiniging onder de zorg van Sociale Zaken en Volksgezond heid, maar voor wetenschappelijk on derzoek en opleiding komen we bij O., K. en W. terecht; voor de verontreini ging door het verkeer bij Verkeer en Waterstaat, voor het tegengaan van planologische blunders bij Binnenland se Zaken, voor de financieel-economi- sche voorzieningen bij financiën en economische zaken, voor de internatio nale coördinatie b:j' buitenlandse zaken en voor de juiste naleving van be staande en toekomstige wetten bij justitie... Ir. R. Keuning, voorzitter van de wetenschappelijke adviesraad bracht in dezelfde teneur verslag van de werk zaamheden van deze raad uit Van het onderzoek van T N.O. bij Beltachemie vertelde hij dat de betreffende onderzoe ker al spoedig ziek werd, waardoor het onderzoek vele maanden stagneerde: de bezetting van dit instituut achtte hij dan ook ten enenmale ontoereiken voor zelfs een eenvoudig onderzoek in een bedrijf. Ir. Kenning: „Wat wordt er nu eigenlijk gedaan? Een verbijsterend aantal commissies, overkoepelende or ganen, instanties, regionale en plaatse lijke onderzoekers, raden, inspecties en wat n verder maar kunt bedenken, die meten, praten, conclusies trekken, stu deren, talmen en in het algemeen als een kat om de hete brij draaien. Met alle respect voor de goede wil: het is om moedeloos van te worden. Boven dien Is er natuurlijk het effect van: mijn deskundigen zijn deskundiger dan uw deskundigen. En daarboven troont dan de Raad voor de '.uehtver- ontreiniging, die van tijd tot tijd zegt hoe moeilijk het wel is... Wat de adviesraad van de veren,ging nodig oordeelt is in de eerste plaats een onderzoek naar de Industriële luchtver vuiling in het Waterweggebied. De heer Keuning achtte dit een taak voor de rijksoverheid, als de enige die de conse quenties kan overzien en beleidsbeslis singen kan nemen. Hij suggereerde de ENCK-Delta- chemie daarvoor als proefproject te nemen, enerzijes omdat daar al een T.N.O.-onderzoek aan de gang is n anderzijds omdat de directie van dat bedrijf bij verschillende gelegenheden verklaard heeft bereid te zijn alles te doen voor voorkoming van luchtver ontreiniging, maar niet te kunnen wegens de concurrentieverhoudingen. Als de staat dit onderzoek uitvoert behoeft de industrie ook geen koud watervrees te hebben voor onthulling van fabrieksgeheimen, aldus ir. Keu ning... DAR ES SALAAM De 47-jarige Nederlandse arts, dr. F." "W. Thiel is gisteren in de garage nabij zijn huls in Tanga (Tanzania) vermoord. Na zijn daad wachtte de man op de echtgenote van dr. Thiel, die omdat haar man niet terugkwam naar de garage ging. Toen zij de overvaller zag, slaagde zij erin te ontsnappen naar het huis van de buren. Volgens de politie was het echtpaar Thiel juist teruggekeerd van een bezoek aan de bioscoop. De heer Van Thiel, die de Neder landse nationaliteit had, werd gebo ren in Indonesië. Hij kwam in 1959 naar Tanzania. Een paar maanden geleden was dr. Thiel een particuliere praktijk begonnen in Tanga, de twee de havenstad van Tanzania, ongeveer 230 kilometer ten noorden van Dar es Salaam. DEN HAAG Een twintig-jarige militair, afkomstig uit Nijmegen, is gis teren tijdens een excursie in een brou werij in Amsterdam onwel geworden en kort daarna djdens vervoer naar een ziekenhuis overleden. De militair, onge huwde dienstplichtige soldaat der eerste klasse J. H. N. Geutjes, was met negentien andere militairen onder leiding van een vaandrig op de brouwerij en had 4 of 5 glazen bier gedronken, aldus de levervoorlichtingsdienst De excursie naar de brouwerij is een soort traditie voor jongelui die afzwaai en, zo deelde men verder m. De heer Geutjes zou vandaag naar huis zijn gegaan. De inspecteur van de militair genees kundige dienst acht een sectie wenselijk om de oorzaak van het overlijden vast te stellen. De ouders van de soldaat Geutjes moeten hiertoe toestemming geven De arts van het onderdeel m Nunspeet heeft verklaard dat de heer Geutjes een normale gezonde jongeman was. Op zijn gezondheidstoestand was niets aan te merken. De historie van de stichting der Gereformeerde Kerk van Overschie vorm een zeer kleu rig stukje kerkgeschiedenis, dat uitgebreid vastligt in het boek je „Om 's Heren Huis". De be zwaarde broeders, die rond 1890 herhaalde malen hadden aange drongen op „het ter hand ne men van de reformatie" in de Hervormde Gemeente wilden geen medeverantwoordelijkheid meer dragen voor „al de gruwe len, welke èn door het het Classicaaal èn door het Provinciaal Kerkbestuur èn door de Synode worden gedaan". Zij meenden, dat de „Kerke- raad toont de Gemeente te verlaten en haar bloot te stellen aan hen, die als roovers op de ziel der tortelduif loeren Zij wilden „het juk der reglementen dtfwerpen en de Dordtse Kerkenordening weder erkennen". Zij gevoelden zich niet thuis in een kerk, „waar predikers gehandhaafd worden, die van den Heere vervloekt zijn" en waar „zelfs aan sociaal-demo craten kerkgebouwen worden verhuurd". Op de toenmalige hervormde predikant ds. Leenmans werd een dringend beroep gedaan. De zich afscheidenden schreven hem: „noch tegen uw persoon, noch tegen uw leer hebben wij enig bezwaar en juist daarom is het ons te meer droefheid dat gij nog altijd uw.dienst onder de reglementen der Synodal# Or ganisatie van 1816 en 1852 doet voortduren en zoo dezelve dmnst aan de Gereformeerde Kerk blijft onttrekken inplaats van met ons tot de wettige Gereformeerde Kerkenorde in gehoorzaamheid aan den Heere te willen terugkeren". Ds. Leenmans wees het op hem gedane beroep af: „Uw schrijven is mij geworden en deze zijn dienende u te melden, dat ik niet kan inzien dat de door u ingeslagen weg de weg des Heeren is tot reformatie der Nederlandsche Hervormde Kerk en alzoo kan ik onmogelijk uwen weg inslaan." De bezwaarde broeders zagen de door hen ingeslagen weg ech ter wel degelijk als „de weg des Heeren". Die weg zou niet lei den tot reformatie in de Her vormde Gemeente, maar tot de Gereformeerde Kerk van Over schie. In de vroegere Betlehemkerk liggen nu markiezen en zonne schermen opgeslagen. Een Rot terdamse markiezenfabriek heeft het gebouw gekocht om als opslagplaats te dienen. Het uiterlijk van de kerk verandert niet: in het natuurlijk tiental len jaren oude uitbreidings plan waann deze kerk is opge nomen, staat zij vermeld als bijzondere bebouwing. En daar aan kan niet worden getornd. Het orgel is apart verkocht. Dat ging naar de Gereformeerde Gemeente in Hersteld Verband te Rotterdam-Noord. l-XC i- 'vV* (Van een onzer verslaggevers) Een aantal vooral oudere bewoners van Oversell te zal wellicht het sluiten van de Bethlehem-kerlc met wat verdrietige gedachten hebben beleefd. Maar degenendie het wel en wee van de Bethléhenikerlc van nabij meemaakten wonen nu in het bejaardencentrum „Den Ho ogen Ban" en voor hen zou dé afstand naar de Betlehemkerk veel te groot zijn, terwijl de Maranathakerk oy wijze van spreken vlak naast de deur ligt. Toen de Bethlehemkerk werd ge bouwd stond zij op een aantrekkelijk punt. Overschie breidde zich zuid waarts en oostwaarts uit, groeide vast aan Rotterdam. Rond de Bethlehem kerk kwam industrie, de dijk langs de Schie werd opgehoogd, kerk en pasto rie geraakten onder aan de dijkvoet in de verdrukking. Bovendien bevat de Maranathakerk ruimten voor allerlei kerkelijk werk en die ontbraken in de Bethlehemkerk. De geschiedenis van Gereformeerd Overschie begon in 1855, toen een groep uit de Hervormde Gemeente een eigen weg wenste te gaan en samenkomsten organiseerde in een huis aan de Beerensteeg. minder „moderne" predikant, beriep loste die groep zich vanzelf op Een tweede groep, die zich niet met de gang van zaken m de Nederlandse Hervormde Kerk in het algemeen en in de Hervormde Gemeente Overschie in het bijzonder kon verenigen scheidde zich af na grote beroering m 1887. Uit deze groep ontstond de Gereformeerde Kerk van Overschie, die in 1891 werd geïnstitueerd. Over die institutie en de felle correspondentie tussen de „bezwaarde broeders", de predikant ds. G. J. Leenmans en de kerkeraad bevat het ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan der Gereformeerde Kerk van Overschie in 1951 uitgegeven boekje Om 's Heren Huis" veel interessante De eerste brieven dateren van 1887. In 1889 besloot een groep bezwaarden iedere zondag preek te lezen in een timmerioods van de scheepswerf P. Blesgraaf in „De Koudenhoek". Later werd deze timmerioods verlaten: de timmerman J. van Dam had een gebouwtje opgetrokken achter een der panden aan de Zestienhovenseka- de. In 1890 verzochten twaalf broeders zich te doen schrappen als lidmaat van de Hervormde Gemeente Over schie en het volgende jaar werd de „Voorlopige Commissie voor de Re formatie der Kerk in Overschie" tot Gereformeerde Kerk van Overschie. Vier jaar later werd besloten tot de bouw van de Bethlehemkerk met pas torie. Flipse neemt afscheid van jong publiek ROTTERDAM Het organiseren van jeugdconcerten is uitermate nota* want hierdoor stelt men jongelui in de gelegenheid eens iets anders en bete» te beluisteren dan de minderwaardige zeurgeluiden of lawaai-effeeten. Het was dan ook een hartverwarmende ervaring de grote Koninginnekerk gevuld te zien met een aandachtig luisterende schare jongemensen zoals dit dinsdag middag het geval was, toen het Rotterdams Phiihannonisch Orkest conëtj" teerde. UTRECHT De Katholieke Bond van werknemers m bank- en verzekerings bedrijf en administratieve kantoren (B.V.A.) voert op het ogenblik samen met zijn zusterorganisaties besprekingen met het agrarische sociaal fonds over de regeling die moet worden getroffen voor die personeelsleden van het fonds die „overbodig" zijn geworden. Het agrarisch sociaal fonds verkeert momenteel in moeilijkheden omdat de hoeveelheid te verrichten werkzaam heden afneemt tengevolge van de zich steeds doorzettende vermindering van het aantal werknemers ia het agrïrsch be drijf. De BVA schrijft m zijn bonds orgaan, dat het niet wil nakaarten over het beleid van het ASF-bestuur, al vraagt het zich nogmaals af, waarom dit bestuur de zaak enkele jaren geleden heeft opgezet m een grootte en vorm die nu al te royaal blijken te zijn en waarom het een stuk werk, dat bij het gemeen schappelijk administratiekantoor werd gedaan, heeft weggehaald en met dat werk een groot aantal mensen van het GAK., die nu tussen de wal en het schip dreigen te raken. Wei duidelijk, aldus de BVA, dat wij, deze gang van zaken m aanmerking nemende, niet bepaald soepel kunnen zijn in onze medewerking bij het oplossen van de problemen voor het ASF-personeel: „We eisen een hoge losprijs." r'DUARD Elipse zong althans wat ■LJ betreft de jeugdconcerten - rijn UTRECHT „Dat de werknemers organisaties ook langs politieke weg hun plannen trachten te realiseren, is op zichzelf geen reden om alarm te slaan alsof daarmeee de democratie om hals zou worden gebracht. De zaak wordt echter bedenkelijk door het ontbreken van een machtsevenwicht tussen werk gevers- en werknemersorganisaties. Dit is een gevolg van het feit, dat de grote werknemersbonden als een eenheid naar buiten optreden, terwijl men de vele organisaties aan werkgeverszijde zorg vuldig gescheiden houdt en maar al te vaak langs elkaar heen of zelfs tegen elkaar in werkt." Dit zei de voorzitter van de Neder landse stacadoorspatroonsbond, de heer E. H. Cordes, gisterfen bij de opening van de algemene ledenvergadering van de NSPB ui Utrecht. Hij vroeg zich af, wanneer de werkgeversorganisaties le ring zullen trekken uit het voorbeeld van de werknemers Dat het daarvoor tijd wordt, bewijst de gang van zaken bij de recente contra c tsonderhand el in ge n die zich, volgens hem, kenmerken door ge brek aan besluitvaardigheid en onge coördineerd handelen aan werkgevers zijde. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Om half twee in de afgelopen nacht arriveerde m de Rot terdamse haven het vierduizendste schip van dit jaar. Het was het Zweed se ss. Bataan, dat komende van Go thenburg en geladen met stukgoed, lig plaats koos bij Thomsen aan de Maas haven. Cargadoor is Comelder's Scheepvaart Maatschappij. Dit vierduizendste schip is een dag iater dan het vierduizendste schip van het vorige jaar, een tegenvaller omdat al jaren achter een de duizendtallen steeds op een vroegere datum kwamen te liggen. De latere aankomst van dit vierduizendste schip behoeft echter geen reden tot ongerustheid te geven ten aanzien van het scheepvaartver keer m onze haven. De oorzaak is nl. gelegen m de Amerikaanse havensta king Tal van schepen liggen in havens van de Verenigde Staten te wachten om geladen of gelost te worden en met vracht de oversteek naar Rotterdam te maken.. Zodra de havenstaking ten einde is zullen, zo verwacht men in Rotterdamse havenkringen, de sche pen m grote aantallen naar hier ko men. Een soortgelijke situatie heeft zich twee jaar geleden voorgedaan. Toen echter was dit niet zo merkbaar om dat de havenstaking korter duurde. zwanenzang, en hij deed dit prectés op de wijze, die de jongelui het meest zal hebben toegesproken, nl.. met een goed romantisch programma. TpORMEDABEL was het begin: de 1 Ouverture „Cyrano de Bergerac" van de stichter van de Utrechtse com ponistenschool, dr. Johan Wagenaar welke compositie de diverse karakter trekken van Cyrano muzikaal bedoelt weer te geven, hetgeen de dirigent ik 2ijn toeliohting duidelijk uiteenzette, T OFWAARDIG was ook het optreden van de cellist Michel Roche, die zijn zieke collega Samuel Brill ver ving in Max Bruch's „Kol Nidrei" (een adagio voor ceilo en orkest, gebaseerd op een Hebreeuwse bede aan de voor avond van Grote Verzoendag). TN menig opzicht is het onbegrijpe lijk zoals Flipse in zijn toelich ting opmerkte dat van Max Broeit zo weinig muziek tot klinken wordt gebracht, want al vertoont het werk over het algemeen weinig diepgang (dit heeft het overigens gemeen met diverse andere romantische scheppin gen die wel vrij regelmatig worden uit gevoerd), een werk als „Kol Nidrei" is de moeite van het aanhoren best waard. pRÉLUDE a l'après-midi d'un faune 1 van. Claude Debussy, een veelge- speeld werk met een prachtige fluit- partij en verrassende harpglissandi kreeg een weergave, die kennelijk veel indruk maakte op de jeugd, die haar waardering niet onder stoelen of ban ken stak. CTRALEND klonk tenslotte de rapeo- die „Espana" van Emanuel Cha- brier, het werk dat helaas het meest bekend is geworden door allerlei stijl loze arrangementen, maar dat dinsdag middag in zijn oorspronkelijke instru mentatie een blij slot vormde van eea zeer gewaardeerd jeugdconcert, pDUARD Flipse, die dit deel van zjja -Lj culturele taak in de Maasstad thans heeft beëindigd, werd na afloop harte lijk toegesproken door een van de leerlingen, die hem bloemen overhan digde. W. P. VERHEUL DB PERZRN-SPBCtAUST TEL 135W3 XOTTEKDAM 3^JSlJ0a.ar.flatr deT kerkeraad gegevens. De correspondentie is "er "in ds. Steenbakker Morylion Loijsen, eenj extenso in opgenomen. In de zijkamer van het huis van de buren op nummer 18 was brand nnt wffl, iR?ier Y™ het vfeD'arig dochtertje van de familie Hooghart met lucifers aan het spelen. De 39-jarige mevrouw E. M. Hooghart-Kraan was elders in huis bezig met bedden opmaken. g l ^raan was spelen met de lucifers vatte een nylon sprei vlam. De heer Bruins- had het opgemerkt Hij rende naar binnen, sleurde het brandende snrei emmers water °P het bak°n Waar hij de vlammer- doofde met enkele Geesink aanvaardt filmrol UTRECHT Olympisch Judo kampioen Anton Geesink zal de hoofdrol gaan spelen in de Ita liaanse film Simson en Delila. Hij kreeg gisteravond in zijn Utrechtse flat een telefoontje van de filmmaatschappij in Rome. Bij de filmtest waarvoor hij pas in Italië is geweest, blijkt hij het er goed te hebben afgebracht. Geesink vertrekt op 4 maart opnieuw naar Ita lië voor de opnamen, die, voorzover nu bekend is, minstens vijf weken zullen duren. Het contract waarover al uit voerig is gesproken, hoeft hij alleen nog maar te ondertekenen. Het zal hem een dezer dagen worden toege stuurd^ Geesink's echtgenote, Jans, is bij zonder ingenomen met het feit dat haar Olympisch kampioen nu ook nog filmster wordt; „misschien ga ik de laatste week wel even m Rome kij ken", zei ze enthousiast. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM B. P. de Groot N.V, baggermatenaal en scheepsbouw, Weesp, en Verolme-Heusden, gaan samenwerken bij de bouw van klein en middelgroot baggermateriaaL De reden is, dat De Groot om aan de steeds stij'gende vraag naar_ materiaal te kunnen voldoen, een aanzienlijk uitgebreider outillage nodig heeft .Die mogelijkheid wordt nu door samenwerking met Verolme-Heusden ge boden. Een aantal cutterzuigers is inmid dels tezamen in produktie genomen. Voorts is tussen Verolme-Heusden en Gebroeders In 't Veld, Vlaardingen, een overeenkomst tot stand gekomen over het in licentie bouwen van de door In t Veld ontwikkelde .harbour cleanders", dnjvendevaartuige n, die in de haven» olieverontreimgingen grondig verwijde ren. r

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2