Edele schrijnwerkerskunst: met minimum aan AKKOORD OPHEFFEN VAN POLDERVAART AGENDA Nieuwe bewoners'' yöör CJV-gebouw „Oase Rudi Liebrechts in a Joriskrees St. IMS: export naar vele EEG-landen van Andel Geschenk komt, uitstekend van pas Ingebroken bij drie bedrijven Voorstel aan Schiedamse raad Stedehouivkundig gezien: project met voordelen Jubileum en afscheid bij gemeentewerken S. P. Holierhoek met pensioen Burgerlijke stand Wim F. de Wolff trok eruit ,r> Weerzien met familie en kennissen BEDRIJVEN ONDER DE LOEP (5) Toestand precair Achtergebleven Denis Neville komt spreken bij SSY Paradox 0E ROTTERDAMMER DINSDAG 2 MAART 1965 ^^mchriSvimvIm "hef'h11 "°T ,e schePPen dic behaagt, is ongetwijfeld de meest elemen- vorn,.en beantwoorden aan ons gevoel voor waameminnrn tm i L wordt bevredigd, wanneer we met onze rintuigeliike Engelse knnstfilosoof Herbert Read de ™™™rboudingen ontdekken, aldus de We moesten aan dezewoorden denken, toen we dezer dagen in Schiedam een bezoek brachten aan ,en werkplaats oor stglmeubelen. Men gebruikt er nog een minimum aan machines. In een b na ambachteh|kee sfeer van het oude schrijnwerkersvak ontwierp men hier uitsluitend meubelen van het ÏÏaken^t'b^lmZ^' VOORDELEN Vnndaag en morgen dag*'I fiks Eert- verlovingsring met briüant., (Van een medewerker) VLAARDINGEN In het Kol- pabadpaviljoen was maandag avond de begroeting van de schaatser Rudi Liebrechts, die in het buitenland grote successen heeft geboekt. Het was-een prettig weerzien met zijnfamilieleden, kennissen en tal van sportvrien den, onder wie ook velen uit de wielersport. Vragen Idyllisch Laten we hopën, dat de jonge leden van het clubhuiswerk St. Joris Doelen dit doornroosje'* weer uit hun slaap doen" ontwaken. WEZEN J-. MISBRUIK DANKBAAR Pa<rina SCHIEDAM Drie bedrijven hebben maandag bezoek gehad van inbrekers. Door vernieling van een ruit verschaf te men zich toegang tot het kantoor van de N.V, Nederlandse Speciaal Drukke rijen aan de Gustoweg, waar men siga ren en sigaretten meenam. Door een deur open te rukken, kwa men onbevoegden binnen op het terrein van gemeentewerken aan de Nieuwe Ma- thenesserstraat, waar uit een busje 2,50 koffiegeld werd meegenomen. Bij de Glashandel N.V, Zevenhuizen aan de Mathenesserstraat kwam men binnen door uitsnijding van een draad- glasruit. Er worden twee rondsnijrou- tectes vermist. (Van een onzer redacteuren) RUIM vijfenzeventig jaar gele den begon in het oude Rotter dam, in de Hendrik de Keizer straat, in de buurt van de Rech ter Rottekade een Joods zaken man, de heer A. v. d. Berg een kleine meubelfabriek. Toen hij stierf nam zijn zoon, S. A. v. d. Berg de zaak over. Nu zijn de zo- zakenlieden aan fabrikanten ge nen van het Oude Volk altijd meer weest. Wat vader en zoon dan ook verdienden met hun zaken, verlo ren ze met hun meubelfabriek. Het gezin Van den Berg moest natuurlijk gedurende de Tweede We reldoorlog onderduiken, waarbij de ouders van de twee kinderen geschei den leefden. De moeder kreeg heim wee naar haar beide kinderen. Ze verlieten hun schuilplaatsen, werden opgepakt en alle vier in concentra tiekamp Birkenau vergast. Ook de huidige adjunct-directeur van dit oude schrijnwerkersbedrijf, dat de weinig zeggende naam van N.V. Indus trieel Meubelbedrijf Schiedam draagt, de heer G. van der Schoor, moest in hetzelfde jaar 1943 voor de rest van de oorlog onderduiken. NA DE bevrijding wilde men opnieuw beginnen, maar er was geen kapitaal, terwijl de Duitsers de goede machines hadden weggesleept en er oud roest voor in de plaats hadden gegeven. De toestand was dus uiterst precair. Zou men de zaak maar liquideren. Gelukkig wist men dit korte ogenblik van zwakte te overwinnen en de onder neming ging van start met de Belgische bedrijfsleider de heer' J. L. Rooses als directeur. Geleidelijk kwam de oude firma weer op gang en momenteel werken er veertig mensen. Het bedrijf is zeer arbeidsintensief. Men exporteert de helft van de produktie naar België, Luxemburg, Noord-Frankrijk, Zwitser land en de laatste tijd ook veel naar Duitsland. Zelfs in België heeft men veel afne mers voor de klassieke meubelen, veelal in de Engelse Windsorstiji. Toch is dit land van oudsher het land van de edele schrijnwerkerskunst. Het visitekaartje van het bedrijf is de antieke vormgeving en stileren met veel fraai lijnenspel. De moderne rechtlijnige interieurkunst is nier taboe. Juist als weerslag op het kille modernisme, vraagt men vooral in de betere kringen hier en in het buiten land de meer warm-aandoende meu belkunst van vroegere eeuwen. De bekende architect Batenburg, die tot zijn dood in 1960 de ontwerpen maak te, had juist een fijnzinnig gevoel voor deze antieike vormgeving in de meu belkunst. De zoon van de directeur, de heer P. Roosens, die als Brussels architect zich tevens aan het ontwerpen van meubelen wijdde, is zijn waardige opvol ger geworden. DUITSLAND is eveneens een grote afnemer. Men levert daar vooral aan grate verkooporganisatie, de Europa- rrobel te Bonn. die zich vooral op de hbG-markt_ heeft geworpen. Helaas blij m W1]' 'La Nederland daarbij lelijk achter. Soms ben je wel eens bang, dat we hier eigenlijk de kip met de gouden eieren opeten, zegt de heer Van der behoor, die vindt dat de afzet op de umneniandse markt alleen op den duur le gering van omvang zal blijken. bij het doorlopen van de werkplaatsen, «gen we inderdaad, dat het meest met 5e «5 werd gedaan. Men gebruikt hoofdzakelijk het dure Slavonisch eiken- SüÜïii waarvoor men tegenwoordig moet •LÏÏ n om eraan te komen. Als lijm soorten gebruikt men vooral vleeslijm, naar naast beenderlijm en ten slotte voor «e tropen kunstharslijm. Men droogt eerst het hout en ver volgens schuurt men de oppervlakte Het opspuiten gaat ook geheel "iet de hand. Het zijn allemaal vak- mensen, die deze fraai-gevormde stijlmeubelen maken. Ze vormen evenwel een van de grootste proble men van de zaak, want ze zijn bijna niet te krijgen, omdat er bijna geen liefde voor - het ambachtelijke vak meer bestaat en men alleen naar de inhoud van het loonzakje kijkt. Toch zijn de interne verhoudingen hier dermate progressief, dat de werkne mers elk kwartaal een zeker winst percentage ontvangen. (Van een onzer redacteuren) QCHIEDAM B, en W. stellen 'D de gemeenteraad in een uit voerig document voor akkoord te gaan met de opheffing van de Poldervaart. Zoals bekend, is deze zaak op provinciaal en interstede lijk niveau de afgelopen jaren aan de orde geweest. Een gemengde commissie sprak zich uit voor het verdwijnen van deze vaart, die kan worden vervangen. De kosten van het werk wegen op tegen de vele kosten, die het onderhoud van de (wegzakkende) kaden en het ri sico dat het omliggende land zou lopen. Provincie, rijk, Rotterdam, Vlaardingen, hoogheemraadschap Delfland en de betrokken polders zijn reeds akkoord gegaan met het pro ject, dat -ruim 10 miljoen zal gaan kosten. De Schiedamse raad is de laatste instantie, die zijn oordeel zal moeten geven. B. en W. delen mee dat de kosten voor Schiedam 2.875.000 zullen belopen, waartegenover een vergoeding staat van twee miljoen. Het is niet nodig dat reeds kredieten worden verleend, wat overigens op dit moment vanwege de investeringsbeper king onmogelijk zou zijn, omdat het leningsplafond geen ruimte meer biedt. B. en W. stellen zich voor te zijner tijd de financiering van deze zaak afzon derlijk te regelen. Het college wijst de raad op de voordelen der toekomstige situatie, ste debouwkundig gezien. De vaart snijdt het territoor van voormalig Kethel diago- naalsgewijze, zij splitst het gebied in twee delen en dat veroorzaakt vele ongunstig gevormde stukken grond. Een storend element zou de Poldervaart zijn als het nieuwe noorden van Schiedam klaar is. Maar door het vrijkomen van gronden als de vaart is verdwenen ontstaan mogelijkheden tot betere inde ling en gunstiger wegstramien. In het gebied tussen de spoorlijn Schie dam/Vlaardingen en de rijksweg 20 kan na de demping van de vaart waarschijnlijk ruimte worden gevon den voor bijv. de aanleg van sportvel den. 'Ook benoorder deze rijksweg opent het elimineren van de Polder vaart in het gebied van Kethel nieuwe mogelijkheden. Doordat twee verloren driehoeken, ge vórmd "dö.or Poldervaart en spoorlij a Schiedam/Delft verdwijnen ontstaat de gelegenheid tot beter stedebouwkun- dige aanpassing. Deze visies vragen nadere studie en uitwerking. groot en de voorwaarden worden vastge steld, waarop de medewerking van Schiedam zou kunnen worden verleend. Die voorwaarden houden o.a. in dat Delfland de vrijkomende grond aan Schiedam overdraagt tegen 1,10 per m2 en dat de gemeente aan Delfland weer een stuk grond bij de nieuwe Spuisluis overdraagt óm daar een vervangend boezemgemaal te bouwen. Ook zal Schie dam de nieuwe Spuisluis in eigendom, beheer en onderhoud overdragen- aan Delfland voor een gulden. Schiedam zal de peilregeling en de zorg voor de hoedanigheid van het .water in de „stadswateren" overdragen aan Delfland, dat deze taak aanvaardt als uitbreiding van zijn boezemwater. Tel kens wanneer de doorvaart van een groot schip dit noodzakelijk maakt zal Delfland dewaterst and in de stadswateren gedu rende enige uren tot ten hoogste NAP verhogen. Schiedam zal maatregelen nemen tot vermindering van de vervuiling der stadswateren. Het overweegt daartoe het thans op deze wateren lopende gebied te rioleren. De bestaande nood- uitlaten op de stadswateren worden gehandhaafd. Schiedam zal er niet aan meewerken dat nieuwe lozingenvoo r afvalstoffen op de stadswateren tot stand komen. Schiedam zal bevorderen dat zo spoe dig mogelijk een nieuwe sluis in bedrijf komt, die zodanig geconstrueerd en be heerd zal worden dat peilverschillen naar beide zijden worden gekeerd en dat het water- en zoutbezwaar op Delflands boezem zo gering mogelijk is. SCHIEDAM In de vergaderzaal van het pand Korte Haven 27 is het 25-jarig jubileum gevierd van de heer A. Soeters, portier-magazijnmeester bij de dienst van gemeentewerken en tevens afscheid ge nomen van de heer A. van Eijk, schilder bij de afdeling onderhoud gebouwen van deze dienst, wegens hét bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De wethouder van gemeentewerken, de heer W. van Schoonevelt, sprak zowel de jubilaris als de scheidende funktionaris toe, waarna de direkteur, de heer Ir. Broeyer. het woord voerde en bloemen aanbood. Vervolgens werden beiden r.og toege sproken door de heer Kalkhoven, chef van de afdeling onderhoud gebouwen, onder aanbieding van geschenken. Ten slotte sprak de heer Van Damme beide heren toe namens de personeelsver eniging, eveneens onder aanbieding van cadeaus en bloemen. (Van een medewerker) SCHIEDAM De trainer en coach van het Nederlands elftal, Denis Neville, zal nog deze maand voor de Schiedamse Scheidsrechtersvereniging (SSV) komen spreken, donderdag 25 maart in de kantine van de v.v. Schiedam op Harga. Donderdag a.s. worden de plannen voor een busreis bij de SSV besproken, donderdag 11 maart komen de spelregels aan de beurt en donderdag 18 maart volgt een discussie-avond. Oii?ct -S?c' Be'angen: Ned. Bond van Trèw -,rs' contactavond, 20, Wijkgem' m' toneel* film- aSchied. Luchtvaartclub, «vond, 20. km-?®01"4 Deikcrk: Werkcomité Geref. rK' concert Feike As-ma, 20. CU??1?113 „DE ROTTERDAMMER". Sa oS?-mse redactie Lange Kerkstraat 82, ÏT 954 (b-g-g- 115588, toestel 52, b.g.g. 18 uur alleen voor redactionele «"gelegenheden 195885 of 280037). agentschap: J. v. Gogh. Dr. Zamenhof- str«t 139a, tel. 152400 „genten bezorging: Agentschap (adr. «eiboven) dag, van 18.30—19.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Alarm P?r'le 264666, alarm brandweer 269123 GG- en G.D. 269280. woord voor de dag: Bijbellezing en "verdenking, tel. 141000. DEZE „meubelfabriek", oen te indus- trieel-klinkende naam voor het kunstzinnig-ambachtelijke karakter van dit unieke bedrijf, staat sedert 1939 in een lelijke fabriekswijk: Het is pand 117 aan de Noordvest. Het lijkt een wonderlijke paradox, dat juist uit deze omgeving dagelijks veie artistieke meubelen, van een antieke, warme schoonheid en klassieke vormge ving naar vele EEG-landen hun weg vinden om daar de bungalows en patri ciërshuizen een zinvol interieur te -geven. In het veelkleurig palet van de Schie damse bedrijven, die we thans geregeld onder de loep nemen, is dit bedrijf een van de vele, die iets bijzonders produce ren en die juist in dit bijzondere van hnn produkt een typisch-eigen bedrijfs- karakter (als het ware hun visitekaartje) scheppen, waardoor ze een geheel eigen positie op de afzetmarkt kunnen verove ren, niet direct kwetsbaar door prijsbe leid. In de eerste plaats zijn deze bedrijven ■belangrijk -door de deviezen, die ze aanbrengen, doch daarnaast vormt -de .pluriformiteit van de industriële produk tie voor een stad als Schiedam een onmisbare faktor -voor de ekonomische ■stabiliteit. Vandaar onze belangstelling ■voor elk van deze bedrijven afzonderlijk. (Van een medewerker) SCHIEDAM Het personeel van de Gem. Vervoer-, Reinigings- en Ontsmei- tingsdienst heeft afscheid genomen van de heer .S. P. Holierhoek, elevator-baas bij deze dienst, die in verband met. het bereiken van de 65-jarige leeftijd, na een ruim 34-jarige diensttijd, de dienst met pensioen gaat verlaten. De heer Holierhoek werd eerst toege sproken door de direkteur, de heer E. T. Kraan. De heer C. P. M, Lansbegen voerde namens de commissie voor de Gem. Vervoer-, Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst het woord. Als vertegenwoordiger van de jubi leumcommissie overhandigde de heer T. C. Stip de heer Holierhoek een butagas kachel. terwijl mevrouw Holierhoek bloemen werden aangeboden. Tenslotte voerde de heer M. A. de Vries, technisch hoofdambtenaar bij de dienst, nog het 'woord. De heer Holier- SCHIEDAM Geboren: Dominica J, M„ d.v. J. J. Buckers en M. T. M. Donders: Hendrik M.. z.v. H. M. van Deurzen en I. E. C. M. Lobrij; Artje F., d.v. A. H. J. Greten en J. Vrijenhoek; Margarethea M. L., d.v. C. T. M. van der Helm en H. A. Caspers; Erik C., z.v. C. A. P. Sitton en W. M. Verheij; Joyce L., d.v. C. van der Hoeven en C. L. Wasman; Bianca A., d.v. L, de Jonge en A. J. van der Waard; Johan M., z v W Bos en J. van der Windt; Catharine L. G., d.v. H. P. Sluijmers en J. H Schulier; Patricia Y. N., d.v. E. Isiaratoe- boen en J. C. den Herder; Marleen W. J„ d v. F. X. M. M. Cremers en G. E, L. Bunnlk: Komelia, d.v. H. Klop en W. H. A Notenboom; Paul G. J., z.v. A. P. Gerringa en G. J. Lubklng: Barbara E.. d.v. h H Kuiter en M. H. Knoester; Rudolf J. l'. z.v. J. R. Wertinueller en E. C. L. van der Tuijn; Robert L., z.v. R. A. van de Griend en E. Fijnekam; Maria d.v. M. A. T, A. Overheul en J. Bals; Diederick G. N., z.v. J. C. C. Dekker en M. A. B. Dunselman. Overleden: G. de Willigen. 60 jr.: A. M. Urbanus, 59 jr.; F. W. Etman. 82 jr.; H. J Beukers. 69 jr. echtg. vn. Borsten; F. T. Kouwenoord, 3 maanden; J. M. Rutteman, 61 SCHIEDAM De heer Wim F. de Wolff woont vanaf vandaag niet meer in het bekende DJV-gebouw aan -de Lange Haven 129, dat sedert kort niet meer gebouw Jeugdhaven heet, maar Oase. Jarenlang heeft het gezin De Wolff het gebouw beheerd, maar binnenkort zal het beheer in andere handen overgaan. Het echtpaar De Wolff woont nu in de Burg. Honnerlage Gretelaan, achter de nieuwe garage De Koster. Hoewel de heer De Wolff wel het CJV- gebouw verlaat als bewoner, blijft hij toch voorzitter van de plaatselijke afdeling van de CJV. Zes jaar lang heeft de familie De Wolff het beheer derschap gehad over Oase. Met liefde en plezier -hebben zij het- werk ge daan en de gelegde kontakten zullen niet gauw vergeten worden. Hoewel het geen eenvoudige opgave was. is het dagelijks bestuur van de CJV- federatie te Schiedam erin geslaagd een opvolger te vinden. Het is de heer J. Brugman uit Den Haag, die met zijn echtgenote op 15 maart het beheer zullen gaan voeren. Het 'CJV-bestuur heeft- gevraagd-om-weel medewerking, vqpral omdat 'ook "de familie Brugman geen financiële ver goeding'zal vragen of ontvangen voor het'beheer van het'gebouw. Naast hun normale dagtaak hebben zij zich bereid verklaard hun diensten te besteden in het belang Van het CJV-werk;*'Me vrouw Brugman was in-Rotterdam reeds" verbonden aan prot, Christ, jeugdwerk. Als concrete voordelen noemen B. en W. de volgende onderdelen: De bouw van bruggen ter vervanging van de Blauwebrug, en de Windasbrug wordt overbodig. Dat geeft 'een besparing van tweê ,maal zeven ton.De noordelijke spoorbrugover de Poldervaart kan als viaduct worden benut voor een oost-west verbinding,; die het woon-werkverkeer tussen Vlaardingen-noord, Kethel en de Spaanse polder kan opnemen. Dit ele ment Kan in 'geld uitgedrukt wordèn gewaardeerd op driekwart miljoen; waapvan. de helft ten profijte van Schie dam komt. Om technische problemen, die aande opheffing -van de Poldervaart voor Schiedam vastzitten uitvoerig te bezien was. het noodzakelijk een afzonderlijke studie ie maken van de samenhang der opheffing van de vaart met het vraagstuk der riolering en de waterafvoer van de toekomstige stadsuitbreiding in Kethel en het afvalwatervraagstuk voor geheel ocnicu4i.tr;. Pas daarna konden de benodigde wer ken worden beoordeeld, de kosten be- MADELEINE 'Met 1 bri.ilaht, 6 mm "breed f 149.r herenring.f 90.-" Een Constant ring - JUWELIER HOOGSTRAAT 164 HOOGSTRAAT 152 BËUERLANDSELAAN 176 ROTTERDAM Onder hen bevonden zich de oefen- meester van de KNSB, tevens masseur, de heer C. Nederveen, alsmede-de oud kampioen van Zuid-Holland, Wim de Graaf. Het behoeft geen betoog, dat de schaatscrack handen te kort kwam om alle felicitaties in ontvangst te .nemen. Rudi werd allereerst gehuldigd door de heer A. Maat, penningmeester van de Vlaardingse IJsclub, die tevens als ce remoniemeester voor een ordelijk ver loop van de bijeenkomst verantwoorde lijk was. De heer G. Sloot, voorzitter van. „De Coureur" liet zijn felicitatie vergezeld gaan van een grote fruitmand. De heer J. F. Hansen, voorzitter van de-ijscltib vond de prestaties van Liebrechts van dien aard, dat een ijsbaan een gebieden de eis zou zijn geworden. Hij legde 'daar extra de nadruk op en daarmee sneed hij een onderwerp 'aan, dat bepaald niet hieuw is in Vlaardingen. Op de vragen die werden gesteld, ant woordde Rudi dat hij op een gegeven moment van zijn schema afstapte om alles uit zijn body te halen. Hij merkte daarbij op, dat het vooral de laatste ron de (op de 3000 meter) aan spanning niet had ontbroken en het maar heel weinig scheelde of hij had zich te vroeg leeggereden. De VBLO had er voor gezórgd dat tevoren aan Rudi's huisadres een enor me taart was bezorgd. De heer M. Hoogerwaard vertegenwoordigde deze bond in het paviljoen. SCHIEDAM Ook dit jaar heeft de Schiedamse Pupillencommissie weer een uitgebreid voetbalprogramma samenge steld, waarop 61 wedstrijden staan voor de pupillen van Schiedam, waarvan de verenigingsbesturen zich voor deelname hebben opgegeven. Hoe groot de belangstelling voor de pupillen-competitie is, blijkt uit het feit, dat op „Schiedam" na alle plaatselijke voetbalvererenigingen hebben ingischre- ven, alsmede uit Vlaardingen Zwaluwen en Fortuna. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het clubhuiswerk St. Joris Doelen ontving dezer dagen namens de familie van de heer H. Loendersloot, de eigenaar van een timmerfabriek aan de Oude Sluis, een bijzonder mooi geschenk: „Polderzicht", het bo tenhuis aan de Poldervaart, te zamen met veertien roeiboten. De direkteur van bet clubhuiswerk, de heer C. A. Henrion Verpoorten heeft de sleutel reeds in zijn bezit. Het bestuur van de stichting zal waarschijnlijk nog deze week op haar bestuursvergadering bespreken, wat ze met deze gift za! doen. De heer Henrion Verpoorten wil er diverse clubhuis-aktiviteiten onderbren gen. Vooral in de komende zomermaan den zullen de jongelui zich hier naar hartelust kunnen vermaken. Natuurlijk zal er ook een ,.koek-en- zopie"-kantine komen, evenals in het hoofdgebouw, want de buitenlucht maakt zowel hongerig als dorstig. Door dit geschenk, dat als een volko men verrassing kwam. krijgt het club huiswerk weer ruimer armslag. Maar eerst gaan de leden zelf de boel eens grondig in de verf zetten en opknappen, „Polderzicht" is een idyllisch plekje Peppels en vlierbomen groeien rondom het oude botenyuis. Er is een besloten grasperkje, waar het 's zomers in de schaduw van wuivende populieren goed toeven is. Trouwens, de gehele omgeving bezit een landelijk decor. Vroeger was hier zelfs een watersoeiëteit voor kanovaar ders. Vlak voor het botenhuis ligt een Robinson Crusoë-eiland-in-zakformaat en miniatuur-inhammen vórmen er kleine aanleghavens. Men-hèeft nog wel eens geprobeerd hier een wafersportcentrum- speciaal1 voor de jongeren te maken.. Het is nooit gelukt. In de strenge winters van vroeger, als de Poldervaart een prachtige ijsl baan was, met harmonikaspelers en baanvegers incluis, kwam men in het oude botenhuis handen tekort om de dorstige en koude schaatsenrijders aan hete chocolade- en anijsmelk te helpen en dan waren er in die vervlogen jaren nog de talrijke vissers, die een bootje kwamen huren en zich binnen kwame:. laven. Maar door de dode vis in de Folder vaart bleven de hengelaars op den duur weg. Zo vergrijsde en vereenzaamde „Polderzicht", eenmaal een begrip voor vele Schiedammers, totdat slechts de herinnering aan een beter verleden over bleef. De feestelijke bijeenkomst werd opge luisterd door de Flardinga Girls, die en kele liederen zongen, waarvan de tekst was aangepast aan de prestaties van Ru di. Prins Carnaval verscheen ook nog en als „Grootvorst van de Flauwe Kul" over handigde deze .late carnavalsprins een gouden plak aan het zang- en gitaarduo. ALS we er voorbij wandelen, moe ten we altijd naar deze twee wezen kijken: Jan en Kaat. Ze staan er al lang. In onze jeugd stonden ze er al en ook onze grootouders hebben- ze gekend. Zo kunnen we misschien wel terug gaan tot onze betover grootvaders. Ze zagen geslachten ko men en gaan. Aan het langgerekte jront van het massieve, grijze Wees huis der Hervormden" aan de lange Achterweg staan nog steeds Jan en Kaat en als we er voorbij wandelen, hebben ze ons altijd wat te zeggen. Een loterij in 1605 maakte de bouw van het oude weeshuis mogelijk, want de Heilige Geestmeesterendie de initiatiefnemers waren, bezaten geen rode duit. Bovendien schreej men een rederij kerswedstrijd uit, waaraan onder meer de Schiedamse Rederijkerska mer „De Roo Rosen" meedeed. Dank zij een batig saldo kon men in 1605 op de plek van het Convent van Lelien- dael de eerste steen leggen. OVERIGENS telt de historie van het weeshuis nogal zwarte blad zijden van kinderuitbuiting. De vrou wen der rijke regenten misbruikten de oudere meisjes dikwijls door hen in hun grote .kille, patriciërshuizen te laten zwoegen. En nog in het midden van de vorige eeuw moesten kinderen van 's morgens half vijf tot 's avonds half elf in weer en wind sjouwen op de scheepstimmerwerf ,JDe Nijver heid", gelegen aan de Maas, toaar men Oostinjevaarders bouwde. Dit was dus liefdadigheid met een kwa- lijk-riekend luchtje. Nee, de zieltjes hadden geen best leven. De binnenvader wekte elke morgen de jongens om half vijf en de meisjes om half zes. 's Zondags gingen de weeskinderen streng in het gelid naar de kerk. Maar alvorens in soldateske marsorde het Godshuis te betreden, stelde men de arme schapen eerst in rijen op de binnenplaats op, waar ze nauwkeurig geïnspecteerd werden. De laatste wees vertrok 5 januari 1955 uit het voormalige weeshuis, dat voortaan de Lindenhof zou heten en waar meestal honderd kinderen ver blijven, die in een paradijs leven vergeleken bij vroeger. OVERALi n den landen werden op den duur de weeshuizen veran derd in inrichtingen zoals deze Lin- denhatf. Veranderingen in het algehele maatschappelijke patroon en in de sociale hygiëne waren ongetwijfeld de oorzaak hiervan, want men moet niet vergeten, dat in 1869 de mensen gemiddeld niet ouder dan dertig jaar werden. Dertig jaar geleden werden ze nog maar vijftig en thans gemid deld reeds zeventig jaar. Vroeger rukte de volksgesel, de t.b.c. gehele, en vooral jonge, gezin nen uit elkaar. Die tijd is gelukkig voorbij, hoewel men steeds nog waakzaam moet blijven, want hele maal verdwenen is deze gevreesde ziekte nog niet. Maar in plaats van deze oude, kwamen er nieuwe, geheel andere, maar minstens even grote problemen en daarom blijven dit soort inrichtingen toch onmisbaar. Dat de massa het oneindig veel beter heeft dan' voorheen, kan natuur lijk geen zinnig mens loochenen. We kunnen er slechts dankbaar voor zijn.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 1