Ammsm „LUCHTKUSSEN" - BOOT OVER WATER Met wat slagroom doet u wonderen! Vrouw krijgt tien dagen voor winkeldiefstal I I GROTE MARKT GmPGeUAAH Tussen loeiende motoren en ivater op rivier INTERESSANTE BIJVERDIENSTE mm Geen last van ruw water Hoge snelheid Zeer stabiel Veel schade Had thuis enorme voorraad Burgerlijke stand l&ris-kras door Schiedam van toen en nu (6) w ijl Declamatiewedstrijd van schooljeugd spf: j)E ROTTERDAMMER WOENSDAG 3 MAART 1963 fontein ER KOSTEN ONWEZENLIJKS (Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het liedje „Hoe zachtjes glijdt ons bootjeis wat de heer J. Dutilh.W. F.zn. uit Rotterdam betreft voor goed verleden tijd, althans wat dat„zachtjes" betreft. Want eert snelheid rond de veertig kilometer per uur op een onrustige Nieuwe Maas in een kleine polyester boot is niet langzaam. Dat glijden kan gehandhaafd worden ivant het varen van deze eerste luchtkussenboot op een Nederlandse rivier heeft inderdaad meer van „glijden" weg. Ten minste als het ivater niet te woest ivordt, want ook dan kan de boot behoorlijke klappen op het water geven. Iedere ge wone speedboot, zoti het in die omstandigheden dan echter al hebben opgegeven IMPERIAALS v.a. 35. f TNEZER DAGEN heeft de heer Dutilh (werkzaam op een scheepvaartkantoor en vaste fotograaf van de ANWB Water kampioen) ons in zijn „Dynacraft" rondgevaren. De heer Dutilh im porteert de boten- Zijn luchtkus sen-boot zal een van de primeurs zijn op de His wa-ten toonstelling van 12 tot 22 maart in de RAI te Amsterdam.- - Ven daas en morgen ■!agM"frs Dagblad „DE ROTTERDAMMER", Koffie, cake, pudding, vla-flip, vrachten alles wordt nög lekkerder en nog gezelliger met slagroom. (Tomatensoep ook, met een wolkje ongeklopte slagroom). Traag morgen zo n "huiselijk" flesje slagroom aan uw melkman! STABIEL GROTERE F\E. luchtkussen-boot passeert met hóge snelheid .-.een rijnaak op de Nieuwe Maas, veel, spattend water achter zich latend. Hoewel de hoot door. de hoogste golven- omhoog werd gegooid en met grote klappen neerkwam, lag de T>ynacraft, zeker de stevige golfslag 'in- aanmerking genomen, zeer stabiel. - i Aandachtig advertenties lezen leverde menige huismoeder .voordeel op JONGE MENSEN (studerenden, werkstudenten e.d.) BOEKHANDEL A, DEN DRAAK Eerste damesteam SVC speelde gelijk Verkeersstagnatie op Kotterdamsedijk Toneelavond wijk III trok weinig mensen m AL wandelend verlaten we de- Kerkstraat en komen op de Grote Markt. In zijn huidige vorm dateert het raad- of stad huis uit 1782, althans wat de veranderingen betreft. Dit was niet de eerste metamorfose, want omstreeks 1720 werd de oude trap vervangen door een dubbel gebroken trap. In zijn oorspronkelijke vorm verrees het stadhuis in 1606. Het eerste stadhuis werd in de veertiende eeuw in laat-gotische stijl ge bouwd. Dit pand brandde op 4 mei 1604 af. Op dezelfde plaats bouwde men in 1606 een ander. De gebogen voorgevel eindigt met het wapen van Holland, waarop Vrou we Justitia is geplaatst, geblinddoekt en met weegschaal, -het zinnebeeld van onpartijdige rechtspraak. Puzzeltje VAN dc 'koelontsmeHende Tabletten zit soms iets weemoedigs in oude, vergeten dingen. Dikwijls zijn 't slechts vervlogen herinnerin gen. In een eenzaam bloemperk' cp het Koningin Emmaplein aan de Sin gel ;taat een wonderlijk stuk smeed werkdat op een fontein lijkt. Maar spuiten doet het ding nooit. Het is een krullerig stijlprodukt uit de Jin-de- sïède"-cultuurperiode, het laatste tiental jaren van de negentiende eeuw. Op een hoge voet vol grillige kronkels staat een soort platte bloe-l menschaal, daarop weer driepootjes, die een ijzeren korfje dragen. Zulke wonderlijke kunstscheppingen maakt men tegenwoordig niet meer. Hoe is deze artistieke rariteit hier eigenlijk terecht gekomen? Welnu, twee jaar vóór de eeuwwisseling hadden we in ons land de kroningsfeesten van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina. De datum was 6 september 1S9S. Den aantal bewoners van het Singelkwar-I lier ivilde da straten versieren. Het geld was in die dagen schaars. Maan denlang ploeterden de leden van ,he* illustere feestcomitéom wat geld bij elkaar te krijgen. Men wilde namelijk iets doen: de gemeente een passend geschenk aanbieden, dat de tand des tijds zou trotseren en zo werd de gedachte geboren aan deze, waterloze fontein, in gezapige Biedermeierstijl. MEN leurde met 'n paar intekcnlijs- ten langs de deuren en praatte zich ongetwijfeld de keel schor, om ze vol te krijgen, want al waren de burgers gemeenlijk nog zó Oranjege zind,^ tot hét laatste halfje had men zijn weekloon nodig om de honger buiten de deur te houden. Onvoorstel baar voor het hedendaagse geslacht was de sobere levenswijze in die dagen. Men bracht het tenslotte tot 767,17, waarvan men veiligheidshal ve eengedeelte op de Spaarbank Anno 1820 zette. De ontwaarding van het geld i'n zevenenzestig jaar tijd blijkt onder meer uitde diverse posten, die op de rekeningen voor het jubileumgeschenk voorkwamen. Het opschilderen vandé" wapenschilden. op het achtenswaardige monument kostte bijvoorbeeld maar twintig gulden en de grote vaas zelf honderdzevenen vijftig gulden vijftig cent. De vaas zelf moest natuurlijk oók, een verfje hebben. De kosten waren tweeëntwin tig en een halve gulden. Helemaal onderaan kon een zwaar metalen voetstuk voor achtentwintig gulden zestig het hele zonderlinge geval tor sen. Dit kroningsgeschenkkostte der halve in totaal een bedrag van twee honderdachtentwintig gulden zestig cent. Thans zouden er ongetwijfeld vele duizenden guldens mee gemoeid zijn. jHE kosten, die het comité uittrok voor de gratificatie van de poli tie, voor bier en sigaren voor onze voormalige roemrijke schutterij,die op 2 en 30 augustus moest blazen onder de leiding van de beroemde dirigent van de Rotterdamse, schutte rij Bart Verhallen, bedroeg slechts luttele zilveren rijksdaalders. Deze oude imitatie-„fontein" in het kleine bloemperk is thans wel erg aan de vergrijzing toe. Er hangt iets onwe zenlijks over _dit romantische décor, dat herinnertaan een negentiende- 'eeuws stilleven. Maar in de toekomst, als de plannen van het nieuwe stad huis eenmaal verwezenlijkt zullen zijn, wordt deze zelfde plek een belangrijk, druk verkeerscentrum, waar voor de vervlogen herinneringen aan de eeuwwisseling geen plaats meer zal zijn. Korte Smidstraat lla.b. Tel. 26SGZ8 Schiedam. Een tochtje met'de Dynacraft is een sensatie. Uiterlijk verschilt het vaartuig niet veel van een normale sportboot. Het bijzondere wordt direct merkbaar bij het starten. Dan heft het vaartuig zich zeker dertig centi meter uit het water op. In het „vooronder" begint een motor te loeien en achter de boot bromt een andere motor. De eerste motor is een Villiers 247 cc Irene: Schied. Luchtvaartclub, film avond, .20. 'Maghalia Deikerk: Werkcomité Geref. Kerk, concert, Feike Asrna,- 20. Irene: Techrt. Club Kappers, contakt- avond, 20.' Schiedamse redactie Lange Kerkstraat 32, teL 263954 (b.g.g. 135588, toestel 52, b.g.g. na 13 uur alleen voor redactionele aangelegenheden 195885 of 280037L Agentschap: J. v. Gogh, Dr. Zamenhof- straat 139a, fel.j 152400. Klachten bezorging: Agentschap (adr. zie boven) dag, van 18.3019.30 uur. Belangrijke telefoonnummers; Alarm politie 26466S, alarm brandweér 269123 alarm G.G. en G.D. 269280. Woord voor de dag: Bijbellezing en overdenking, .tel. 141000. tweetakt motor van 9 pk die horizontaal een grote propeller aandrijft. Deze perst een luchtkussen tussen het wateropper vlak en de bodem van de boot. Deze lucht wordt „vastgehouden" door de twee vrij smaile drijvers links en rechts en twee beweegbare platen voor en achter. DEZE PLATEN ZIJN beweegbaar waardoor de hoogte van het lucht kussen kan worden geregeld. De boot kan door iedere willekeurigebuiten boordmotor worden aangedreven. Omdat de boot met de twee drijvers (Catamaran type) bijzonder stabiel is, zijn ook schommelingen naar links en rechts tot een minimum beperkt en zijn bovendien zeer snel korte bochten te nemen. Op het woelige water vara de Maas de Dyncraft was in enkele minuten van het haventje bij de DWL tot'bij dë Van Brienenoordbrug maakte de boot wel harde sprongen. Iedere keer'als een hoge golf de boot optilde ontsnapte de lucht, een grote .hoeveelheid water opspuitend waarna de boot met een klap op het water kwam om onmiddellijk weer doof üe lucht te worden opgetild. Wel was dan steeds de snelheid ver minderd. Echter hoog genoeg om dé schippers, zich verwonderd te laten af vragen hoe een speedboot het met dit weer op deze rivier uithoudt... We kwamen veilig maar wel wat nat door hoog opspattend water en een fikse sneeuwbui, terug. DE HEER Dutilh denkt de boot (zonder buitenboordmotor) voor minder dan ƒ.10.000 te verkopen. Het is de bedoeling dat er binnenkort ook commerciële vaar tuigen voor vijftien personen zullen komen volgens hetzelfde principe, maar met een Volkswagenmotor voor het op heffen. Deze boten zijn overdekt. Enkele havenbedrijven die nu vaak voor het vervoer van personeel sleepboten gebrui ken, hebben belangstelling voor de grote Dynacrafts getoond. De boten, zijn ook voor het andere scheepvaart verkeer veilig. Ondanks de hoge snelheden (afhankelijk van de aandrijfmotor tot 5 km/u) kan de boot snel stoppen door de voorste motor stil te zetten waarna de Dynacraft onmiddel lijke dertig centimeter in het water zakt en roerloos blijft liggen. Het Engelse ministerie van lucht vaart heeft voor de Dynacraft een vliegvergunning afgegeven. De boot mag vliegen zonder luchtvaardig- heidsbewijs. Deze vergunning is uiteraard een grapje. Wat havenauto riteiten, van deze snelle boten zullen zeggen als ze in groten getale zouden komen, is nog niet bekend... (Van. een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bijde verkeerslichten in de Oranjestraat reed een personerh auto, 'bestuurd dooor 'T.' W,: die óp het gaspedaaldrukte, tégen 'een vrachtauto, bestuurd door V.. D: H; -Beide' auto's werdén.ernstig-beschadigd..?, voor door medewerking te verlenen aan een 4 tot 6 weken durende actualiteits-campagne van onze boekhandel. Minimum leeftijd 18 jaar. Voor minderjarigen is bij aanstelling schriftelijke toestemming van ouders of voogden vereist. Inlichtingen worden verstrekt op donderdagavond 5 maart tussen 8 en 9 uur in de beneden-zaal van Tearoom 't Liesveld, Liesveld 135, Vlaardingen. VEERPLEIN 27 Tel. 3760 - VLAARDINGEN SCHIEDAM Het eerste dameszestal van de Schiedamse Volleybal Club heeft in Dordrecht een 22 gelijkspel bevoch ten. Hoewel de Schiedamse dames tech nisch de betere ploeg vormden moest een punt worden afgestaan door het ont breken van twee-speelsters, waardoor de aanval vooral aan kracht heeft ingeboet. Dames.2 moet haar eerste plaats nu delen met Libanon door een 3—0 neder laag-tegen dit team. De Rotterdamse da mes speelden een mooie partij, SVC speel-de slechter dan ooit. Ook dames 3 stelde teleur-door van het zwakke Shell met 30 te verliezen, Dames 4 bleek kampioenskandidate door een 3—1 zege op AMVJ en dames 5 kreeg met 30 klop van Jong Pendredht 2. Heren 1 verspeelde zijn twee punten voorsprong door een nederlaag tegen Li banon 3- Met .3—0 werden de Schie dammers verslagen. Heren 2 speelde niet door' niet opkomen van Spel. Hillegers- bëfg, Heren "3 deelde de punten met Spi- vo (2—2). Heren 4 en 6 speelden weder om tegen elkaar en weer won het 6e met 31. Heren 5 tenslotte speelde 2—2 tegen Hou .Stand 2. (Van'een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Door een defekt aan een vrachtauto uit Vlaardingen, dat ter plaatse vërholpën kon worden, was er dinsdag 's morgens van half twaalf tot een uur. e.eii langdurige verkeersstagna tie bij de stoplichten op de Rotterdam- sedijk.' ter hoogte van het Broersvest- plein. Gedurende al die tijd moest men het wegverkeêr over een enkele baan leiden. (Van onze rechtbankverslaggever) ROTTERDAM Mevrouw H. de L. van V. uit Schiedam (60 jaar) was het niet eens met de officier van justitie, die haar vanmorgen voor de politierechter beschuldigde van een omvangrijke winkeldiefstal in een co- op-zelf bedieningszaak in Schiedam. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Er bestond dinsdag in gebouw Irene slechts matige belangstel ling voor de toneelavond van de her vormde wijkgemeente III. waarop O.D.G. het toneelstuk „Liefde op een duiventil" onder regie van de heer G. Lankamp opvoerde. De wdjkpredikant, drs. H. W. Hem mes, had, zoals gewoonlijk, de leiding van deze bijeenkomst. Ondanks het ge ring aantal aanwezigen was het toch een gezellige avond. SCHIËDAM Geboren: Yvonne R, d v K van Iperen en L van der Tang: Gretske M M, d v N van Grevenbroek en C M A Luf; Christina M E, d v A A M Köss en M H E van der Klink. Overleden: p Lenos, 69 jr: G J Bentem, 77 jr. SKOY1ROOMS'SCHIEDAM,-Parlcv/eg 201-205; VLAARDINGEN, Ged; Biarsioot 37 TeL (010) 264500 Dit beeld is in de plaats gekomen van het vroegere beeld van Keizer Karei V. In 1958 schreven we in ons blad, dat Schiedam een bijzondere stad is. Dit is te zien aan de stadswapens. Schie dam heeft namelijk twee wapens, wat men aan de voorgevel kan ontdekken. TOEN Gravin Aleid van Henegou wen zevenhonderd jaar geleden het jongste en meest gebruikelijke. Het is een gouden schild met een zwarte Vlaamse Leeuw, waarover een geblokte schuinbalk van zes rode -en vijf zilveren blokken. Dit wapen werd in 1400 ingevoerd. Tót aan hei einde der 18e eeuw werden beide wapens gehandhaafd, hetgeen een grote eer was. Na de Franse Revolutie moesten al le gemeentewapens geregistreerd wor den. Bij besluit van de Hoge Raad van Adel op 24 juli 1816 - won de fiere Vlaamse Leeuw het van de zandlo per en werd officieel aangenomen. Tvrip zich met - Schiedam, ging- bemoeien, kreeg,onze stad naast de :stadsrech- ten (1275) 'ook een wapenschild van goud met'drie zandlopers'van zilver en daarbij1 de zinvolle spreuk: Fiuit Srena -ruit hora, welke gevleugde woorden -men voorheen als volgt ver- taalde: „Het zand vloeit, de tijd sproeyt". De herkomst van dit wapen is niet bekend. Later' toen het Huis van Henegou wen invloed in Schiedam kreeg, kwam ook de-Vlaamsé Leeuw in huis. Daar op duidt het onderste wapenschild, de samengevoegde prent briefkaarten van ons 18eeeuws stadhuis zouden we bijna een puzzel plaatje kunnen maken: De - linkër- kaart toont het stadhuis namelijk met een - fraai bewerktgesmeed hek, het onderste gedeelte van. de. trap heeft negen treden en het bovenste acht treden, terwijl, op dè rechterkaart (met een geheel ander soort hek) het juist andersom is. Op de linkerkaart ziet u links van de topgevel twee schoorsteenpijpjes en op de rechter zijn deze verdwenen. Wat het interieur van het stadhuis betreft, daarmee zuUen vele lezers on getwijfeld wel eens kennis hebben gemaakt, want zonder dit (gemeentel- huis is het niet mogelijk als man. en vrouw door het leven te1 gaan; uit zonderingen natuurlijk daargelaten. In deze smederij zijn in de loop der ja ren gloeiende banden samengesmeed. Het ging om een hele voorraad koffie, cnocola, thee, bonbons, snoepgoed, bo ter, aroma en wat niet al. Maar haar verzekering- dat zij helemaal niet had gestolen en ook niet had willen stelen, overtuigde de politierechter, mr. A. R. Jolles, niet Het vonnis werd tien dagen gevangenis na een eis van twee weken. Want de verklaringen van de winkelchef en de kassière die allebei als getuigen voor kwamen, waren duidelijk, al poogde, mevrouw de L. daar telkens proteste rend tussen te komen. Bovendien had de politie bij haar thuis een enorme voorraad levensmiddelen gevonden. „Maar ik gebruik drie pak ken koffie per week", vertelde me vrouw De L. Dat die voorraad van diefstal afkomstig was, werd niet be wezen, maar de officier vond dat alles toch wel verdacht. VLAARDINGEN De belangstelling voor de declamatiewedstrijd voor de schooljeugd is, zoals reeds eerder gemeld, weer zodanig, dat vooraf selectiewed strijden moesten worden gehouden. Woensdagmiddag- en donderdagavond waren deze wedstrijden in de bovenzaal van de Harmonie. Van de 60 aangemelde deelnemers heeft de jury, bestaande uit mevrouw van Lindonk-Wagensveld en de hereri C. Baan. J. van Hemert, A. van Minnen en H. A. Schoonfeld er 24 tot de wedstrijd toegelaten. Deze wedstrijd wordt donderdag 4 maart om 19.30 uur in de zaal Harmonie aan de Schiedamseweg gehouden. ROZENBURG De 336 Dura-Coignet- flats in de wijk Langeplaat gaan geleidelijk gereedkomen. Taken daarvan ls het feit dat in een van die huizen, aan de Olmenlaan 23, donderdag om 14 uur een modelwoning wordt geopend. In deze vierkamerwoning kunnen aspirant-bewoners straks zien welke mogelijkheden er zijn om de nieuw verwor ven huisvesting in te richten.' TVE classificeerder J. H. S., 21 jaar oud, stond dinsdagmorgen als enige van zyu „gang" voor de Rotterdamse rechtbank en hoorde daar een jaar en zeven maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest tegen zich eisen. Dat S. als enige voorkwam, kwam doordat de andere leden van de „gang" tussen de vijftien en zeventien jaar oud zyn. Die komen als jeugdige delinquen ten later aan Je henrt. Wat niet wegneemt, dat de misdadige staat van dienst dezer „teenagers" indrukwekkend genoeg is: in totaal heeft deze Rotterdamse jeugdbende niet minder dan zestigduizend gulden bij een gestolen! Het grootste gedeelte van al dat geld bleek niet meer te achterbalen. Het gin? °m twee zaken: een inbraak in een woonhuis aan de Statensingel te Rot terdam en het in veiligheid pogen te bren-' gen van ongeveer vijfduizend gulden door Het geleek allemaal op een in hoge mate spannende misdaadroman. S. was samen met zjjn verloofde, Tini van 0„ zuster van een_ van de bendeleden, gepakt op het station Driebergen. De vijfduizend gulden waren oorspronkelijk by .Essie", de zestien jarige broer van Tini. Die'poet is daar te .heet", geworden en S. zou die „gloeiende poel" gaan begraven in een bos by Maant. Maar vijfhonderd gulden had lijj voor zich zelf gehouden. Ook in inbrekerskringen geldt: „voor wat hoort wat". TYE voorgeschiedenis van deze historie was een inbraak op de Statensingel te Rotterdam, waar een echtpaar des avonds nit ging en Essie te zamen met S. en een derde vriendje op hun gemak'waren gaan inbreken. De gehele boel was overhoop ge haald en de buit was niet onaanzienlijk: geld, sieraden, gouden tientjes. Alle kistjes, kasten, dozen waren uagepluisd; lot de. spaarpotten van de kinderen toe waren leeg gehaald. üe politie ging hij Essie van O. huiszoeking doen. En... in diens nacht kastje bevond zich een grote hoeveelheid van dc buit. Van O.'s moeder wist daarvan en zy „had het niet meer". De politie sloeg het nachtkastje over. Even gevoelde het gezin Van O. zich opgelucht, maar... de politie kwam terug. Toen dc politie voor de tweede maal verdween, lag moeder Van O. „in de zenuwen". Een deel van de in liet nachtkastje opgeslagen voorraad ging via een van de ouders van een der „gang"- ledcnnaar de postspaarbank. De rest werd aan S. toevertrouwd, die samen met Tini de zaak wel zou klaren. Het ging alle maal zo gauw, dat het geld niet eens was nageteld. J. G. C. K., 17 jaar oud, die als geinige voor liet hekje was geroepen, had S. eenvoudig een „klauwtje bankbiljetten" gegevcm Dat was uit een geldkistje gebaald, maar K. was zo handig geweest, twintig gulden in het kistje te laten zitten. Anders zou het by een huiszoeking zo raar staan: een volkomen leeg geldkistje! Nu bon men altyd zeggen dat het spaargeld betrof. Een zeer hedenkelyke kant van deze zaak was de rol. die de ouders van de bende leden hebben gespeeld. Maar mr. A. Vendels, de officier van justitie, heeft hen in verband met htjn leeftijd niet laten ver- volgen. S. wil na beëindiging van zyn straf tijd met Titti van O. gaan trouwen.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 1