F abr ieksbr anden Esso en Shell Sclimelzer RADIO EH T! COÜZÏ Olietank in brand Prinses Irene in Antwerpen Eerste rijles van 14-jarige eindigde bij de tandarts 1 I Conservatorium orkest musiceerde met élan A UTOBESTUURDERS ONDER ELKAAR Zelfs Gorkum zou expositie niet weren 1 Produktie niet gestagneerd Nog weinig bekend over onze eerste atoom-onderzeeër Eduard Matusevitch Russisch kampioen Combinatie van filmbladen Zwarte Zee sleept Timios Stavros naar Bermuda's 1 COMPONIST VANDAAG ZEVENTIG JAAR Tien en zes jaar gevraagd tegen inbrekers Treinen vielen uit doordat brug niet meer dicht kon AL HET GLAS VOOR HET RAADHUIS TE ALBLASSERDAM H» NOORDER G L ASH AND EL H. BURGERS ZN. N.V. v/h C. NEDERVEEN ZONEN P. A. G. v. Herpen Zonen LEV0L0R- DE VRIES CO. MEUBILAIR, BALIES EN KASTEN SLABBEK00RN, DE ROTTERDAMMER Pagina 4 WOENSDAG 3 MAART 195 Lijmen Formule-Bot - B. en O. - PHILIPS - ERRES - SONY - DE VOLLEDIGE SORTERING VINDT U BIJ 1e MIDDELLANDSTR.72 AERTV. NESSTRAAT 38 Beeldend Dolle boel geleverd door J. VAN OOSTENDORP ROTTERDAM, VIJVE^HOFSTRAAT 64-80. Telefoon; 286630 (3 lijnen) - FILIALEN: DORDRECHT BRIELLE' 5NEEK S0MMELSDIJK N.V. SCHILDERSBEDRIJF 5TUCADOORSBEDRUF ALUMINIUM JALOUZIEËN HOOGERWERFF Sc CO. N.V. ALBLASSERDAM Kïeln Industrieterrein Telefoon 01858 3341 tiinmiiiitiuiiitHMiimiiiiitmtmiiimtiiiittimiitittiiiiimmiKHtitittiiniiMiiiiKiiniiit HANG - en SLUITWERK IJZERHANDEL FABRIEK VAN BETIMMERINGEN Klaasesz in Alblasserdam: 5? RED BAND- ROOSENDAAL (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Kort na elkaar zijn dinsdagmiddag bij de raf finaderijen van de Esso (Botleké en de Shell (Pernis branden uitgebro ken. In geen van de gevallen werd de gemeentelijke brandweer ge waarschuwd. De bedrijfsbrand weer van de twee raffinaderijen Brederode'sMoortje vrijbuiter in taal ROTTERDAM Velen ergeren zich vaak niet ten onrechte aan de steeds meer in zwang: rakende vrijmoe digheden la spreek- en schrijftaal. Ken den z|j de klassieken onder onze Neder landse schrijvers, zij zouden zich allicht minder verbazen, omdat zij dan wisten dat de stoutmoedigen het beslist niet van vreemden hebben. Toneelliefhebbers konden het dinsdagavond ervaren in de Rotterdamse Schouwburg, waar de Ne derlandse Comedie met Brederode's (Vervolg van pag. 1) De aanwijzing van de heer Schmel zer was geen verrassing. Zijn naam werd de laatste dagen voortdurend genoemd. Toen eenmaal vaststond dat gezien de aard van deze kabinetscri sis het aloude formatie-adagium „wie breekt moet maken" niet kon worden toegepast omdat ook het kabinet zelf zich als geheel „schuldig" achtte aan de crisis, lag het voor de hand dat de parlementaire leider van de grootste regeringspartij, de KVP, met een (in) formatie-opdracht zou worden belast. De inhoud van de informatieopdraeht kan evenmin een grote verrassing worden genoemd. Hoewel men de vorming van een andere regerings coalitie zeker niet wilde uitsluiten, was men in de regeringspartijen toch in meerderheid van oordeel, dat eerst getracht zou moeten worden de breuk in het kabinet te lijmen. Lukt dat niet. dan liggen de verantwoordelijkheden tenminste duidelijk vast en kunnen andere wegen worden bewandeld, zo werd geredeneerd. Hoe het ook zy, de moeilijkheden waarvoor informateur Schmelzer -zich geplaatst ziet, zijn niet gering. Hij moet een uitweg uit de radio- en tv-perikelen zien te vinden, die het kabinet-Marijnen in vele langdurige vergaderingen niet heeft gevonden. Hij heeft eerst gesprek ken gevoerd met demissionaire ministers om na te gaan, hoe de kaarten in het kabinet hebben gelegen, welke voor stellen er zijn gedaan, welke eompro- missen haalbaar en welke onhaalbaar zijn gebleken en waar nu preccies de breuken zijn ontstaan. Inzage in de geheime notulen van. de ministerraad heeft hij niet, maar het zal bem geen moeite kosten om via een mondelinge en schriftelijke gedachtenwisseling met de betrokkenen de controversiële stand punten zo exact mogelijk te inventari seren en te analyseren. Daarna meet hjj onderzoeken of er nog een oplossing mogelijk is buiten de formule-Bot, die voor de V.V.D.- en C.H.U.-sninisters niet aanvaardbaar was. In Haagse politieke kringen is er nie mand, die zo"n oplossing reeds duidelijk voor ogen heeft. Men heeft de indruk dat de informa teur gaat zoeken naar de kwadratuur van de cirkel. Als de liberalen niet door de knieën gaan zal hij weldra een negatief rapport aan de Koningin moe ten uitbrengen. V.V.D.-fractieleider mr. Geertsema noemde het zaterdag on denkbaar, dat de liberale deelnemers aan de formatiebesprekmgen meer water in de wijn zuilen doen dan de Liberale ministers in het kabinet hebben gedaan. Als deze Wassenaarse soeo straks even zo gegeten wordt als ze is opgediend, is de kans van slagen van de informateur praktisch nihil. Geluk kig bleek mr. Geertsema's partijgenoot mr. Van Hiel, voorzitter van de liberale Senaatsfractie, vorige week een heel wat gematigder standpunt in te nemen. Als dit standpunt geconcretiseerd kan w-orden in een constructieve liberale bijdrage aan het komend overleg, hoeft de informatie-Schmelzer niet geheel uit- zichtloos te zijn. Zelf verklaarde de heer Schmelzer vorige week, dat, met behoud van vier voor de K.V.P. essentiële kern punten, tal van wegen en middelen mogelijk zullen zijn om tot een oplos sing van het omroepvraagstuk te ge raken. De informateur is sedert de herfst van 1963 voorzitter van de K.V.P.- fractie. Hjj volgde als zodanig dr. De Kort op. Van 1956 tot 1963 was de heer Schmelzer staatssecretaris voor P.B.O. en bezitsvorming. Hij studeerde aan de Katholieke economische hogeschool te Tilburg economische en sociale weten schappen, was van 1947 tot 1950 werk' raam b(j het Unilever-concern en ran 1950 tot 1956 op het departement van economische zaken. „Moortje" de finale openhartigheid van deze zeventlende-eenwer gekleurd de monstreerde. Rondom Brederode zijn heel wat le genden geweven, zoals dat ook nog steeds wordt gedaan ten aanzien van de zeden en gewoonten in de gouden eeuw. Het was een tijd van hoogbloei op wel haast alle terrein. Ook voor de kerk van de reformatie, wat echter geenszins inhield dat afle burgers degelijik ende vroom waren. Veel van wat wij nu voor schokkend houden, was toöh gewoon. Let maar weer op wat Brederode er uitflapt en voorschildert en waarvan hijzelf zei: „Ik üiebbe meer de gewoonte dan de kunst gevolgd". Wijntje en Trijntje en om de laatste wel het meest daar draait „Moortje" om. Eenzijdig dus en dan ook nog toreed- sprakerig en bovendien te weinig gecom penseerd door handeling. Dat zijn de zwakke plekken van de dartele vrijage, meer spreek- dan speelstuk. Regisseur Ton Lutz heeft er van alles aan gedaan om het dichtwerk te drama tiseren en dat is hem, met een goede bezetting evenals acht jaar geleden in het Holland Festival in verschei dene scènes uitstekend gelukt. Maar de episohe langdradigheid was ndet over de gehele linie om te zetten in beweging. hebben de branden snel kunnen blussen. Door het onklaar raken van een hot-oil pomp brak om ongeveer kwart voor vier brand uit in de aro' mgitenfabriek op het terrein van de Esso. De band ontwikkelde veel rook, die tot ver in de omtrek was te zien. Na een kwartier was men de brand mees- DEN HAAG Het is nog niet be kend, wanneer de Nederlandse marine de beschikking krijgt over de eerste atoom-onderzeeër. Thans worden nog voorbereidende besprekingen gevoerd met een bij de NAVO aangesloten land. Daarna zal het uitwerken van het project, het bonwen van de eerste boot en het venverven van de appara tuur ongeveer zes jaar in beslag ne men. De boot zal zoals wij reeds meldden, op de werf van Wilton-Fijenoord in Schiedam worden gebouwd. Ook ver ter. Er moesten daartoe diverse af-der zal er naar worden gestreefd de -ï..:*j:- -i-i. Nederlandse industrie zoveel mogelijk Brederode's veriiaal is mager en doet het ia deze tijd van geraffineerde reoht- streeksheid eigenlijk niet meer. Alleen de wijze waarop spelers de zevemtiende- eeuwse figuren leven inblazen, ban nog boeien of aanstekelijk werken. Voor de bewonderaars van beeldende taal (wordt hun aantal niet kleiner is daarnaast te genieten van Brederode's expressief woordgebruik; van zijn ver mogen, de -dingen verbluffend raak te beduiden. Vergeleken daarbij bezit te genwoordig menigeen slechts een arme tierig restje beeldend vermogen, In de presentatie van Ton Lutz is Wim van den Brink potsierlijk pompeus en ongelikt de Kackerlack. in wiens gepe perde taaltje wij Brederode zelf mogen beluisteren Will van Seist en Paul Cam- mermans zijn m hun rol van Ritsart en Roamert wel aan elkaar gewaagd als smoorverliefde dingers naar Moy-Aa], al Kitrty Janssen niet voor honderd pro cent de „lichte volbloed", die ia beider sluiters, die zich in de vuurhaard be vonden, worden dichtgedraaid. De schade aan de installaties is vrij gering en de produktie van de fabriek wordt door het uitschakelen van de pomp In het geheel niet gestagneerd. Er kon direkt een reserve-pomp wor den ingeschakeld. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Ook bij de brand die om tien voor half vijf bij de Shell uitbrak waren geen gewonden. Het vuur ontstond daar door een kleine lekkage in een van de high-vacuum fabrieken, een tusseninstallatie in het raffinagepro- ces. De brand was kort, maar hevig. De bedrijfsbrandweer had het vuur na tien minuten onder controle. De juiste omvang van de schade is nog niet vastgesteld, maar een eerste on derzoek heeft aangetoond dat 't nog al meevalt. Ook bij de Shell zal de produktie geen hinder van de brand ondervinden. Met mooie gillers en scherpe tong speelde Nel Koppen voor d'ienstmeyt, maar zy was te deftig uitgedost. Altera van der Scheer .gaf koddig allure aan Frederyck, Wülem Nijholt chargeerde als Writsart komiek in moriaanse ver momming. Cor Wischge vermaard als televisiester Pipo was een vlotte Vrijer Reynier, Mimi Boesnach maak te als Minne-moer een charmante scène en Dick Swidde verving bekwaam Jan Handling in de rol van de oude Lam bert. Van de belegering van Moy-Aals ves te maakten Frits Engels, Wim Poncia en Paul Brandenburg met Van den Brink. Cammemans en Swidde een dol le boel. Als lest-best dan Henk Rtgters. In zUn creatie van makelaar Koenraat was hy op en top Brederodiaans, ia dictie kostelijk, expressief en ad rem, plastisch levendig en sterk beeldend, constant de scènes opvullend. Nieolaas Wijnberg ontwierp een hele maal Amsterdams grachtentafereel in wintertyd, waaraan de in de toneelkap opgehangen torensegmenten frappant effect gaven. Wel lieten de decorbou wers voor de opvoering in Rotterdam enkele onderdelen achterwege; bijv. het dak van Moy-Aals huisje ontbrak. De geluidsopnamen voor de Amsterdamse sfeer waren Rotterdams, nl. beiaardspel van Leen 't Hart, vastgelegd door Sie- gro-sfcuddo's. TON HYDRA BRUSSEL Prinses Irene heeft samen met haar echtgenoot en haar schoonvader gisteren enkele vrienden in Antwerpen bezocht. De lunch werd gebruikt ten huize van een Antwerps zakenman en 's middags werd een bezoek gebracht aan de werken, -die in het Antwerpse havengebied worden uitgevoerd. 's Avonds bood graaf Daniel de Grelle, gemeenteraadslid van Ant werpen die de gasten op de tocht door de haven begeleidde, ter gelegenheid van het bezoek een receptie aan op zijn kasteel te Beren dr echt. Het ge zelschap verblijft sinds vorige week vrijdag in België. ROTTERDAM Op de veranda aan de achterzijde van de winkel in rookartike len van de heer H. K. Peters aan de Jonker Fransstraat 8 heeft vanmorgen om even negen uur een korte, felle brand gewoed, die een schade van drieduizend gulden heeft -toegebracht. De leiding van de oliekachel in de winkel naar de dagtank op de veranda was te heet geworden, waardoor de olietank in brand raakte. De brandweer sloeg onmiddellijk mid delalarm. De brand werd snel geblust, met twee nevelstralen van de G 9. De houten veranda en de trap naar de tuin werden geheel vernield, evenals deuren en ramen van het sousterrain. Ook verbreidde een gedeelte van een hou/n dak van de firma Vollemans. Uitgerukt waren: bluseenheden 132 en 131 en verder G 9, A 10, N 2, A 12 en L 2. Hoofdbrandmeester K. Zwankhuizen had de leiding. GORKI Europees kampioen Eduard Matusevitch heeft dinsdag in Gorki ook de Russsiche sehaatstitel behaald. Hij won op de tweede dag de 1500 meter in 2 min *11.5 sec. Voor Valeri Kaplan (2.12.9) en Ants Antson (2.15.2), waarna hij op de 10.000 meter als tweede eindigde in 18 min 20.7 sec achter Viktor Kositsjkin, die een tijd maakte van 16 min 13.6 sec. In het eindklassement werd Matusevitsj onbedreigd eerste met 182.458 pnt, Ant son, leider na de eerste dag, werd tweede met 184 081 pnt en Kositsjkin derde met 184.403 pnt. in te schakelen. Dit zegt de minister van defensie, de heer P. J. S. de Jong in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. AMSTERDAM Tussen de redacties en uitgevers van de 'ilmtij d schriften „Critisoh Film -en Televisie Bulletin" (uitgave Boekencentrum, Den Haag) en „Filmforum" komen tot de uitgave van een algemeen Nederlands fiimtijdschrift, dat ook aan de televisie aandacht zal be steden. Zoals men weet, is het „Critisch Film en Televisie Bulletin" tevens het offi cieel orgaan van de Oecumenacshe Stich ting Filmcentrum en wordt .Filmforum" uitgegeven in samenwerking met de stichting Katholieke Film actie (KFA). In de maartnummers van beide film bladen worden de resultaten van de ge houden besprekingen gepubliceerd. WORMERVEER Doordat de spoorbrug over de Nauernaschevaart tussen Wormerveer en Krommenie niet meer dicht kon, zijn vanmorgen vier treinen uitgevallen. Door de mechani sche storing kon de brug slechts met handkracht weer worden gesloten. Voor het station Wormerveer ston den tientallen reizigers, die probeer den een lift naar Uitgeest te krijgen. Er waren namelijk niet voldoende bus sen. Na ongeveer een uur, om kwart over elf, was de storing opgeheven. ROTTERDAM 's Werelds sterk ste sleepboot, de negenduizend p.k. sterke Zwarte Zee van Leen Smit en Co's Internationale Sleepdienst, heeft vannacht vastgemaakt aan het Malte zer motorschip Timios Stavros van 5333 _brt.op ongeveer achthonderd mijl ten oosten van de Bermuda-eilan den, De Timios Stavros was op weg van Alexandrië naar Havanna. Op 25 februari kreeg het schip machineschade. De Zwarte Zee kwam zeer snel bij het schip, maar omdat er geen contract gemaakt kon worden met de kapitein, die met de bemanning probeerde zelf de schade op te lossen, moest de sleper werkeloos in de omgeving blijven. Toen de reparatie niet lukte, kreeg de Zwarte Zee toestemming vast te maken. Het schip zal naar de Bermuda's worden gesleept. De eigenaar van de Timios Stavros is The Drive Shipping Transport Organisa tion Com. Ltd. op Malta. ROTTERDAM In de grote zaal „Lommerrijk", die om onbegrijpelijke redenen lang niet vol was, concerteer de dinsdagavond het Rotterdamse Conservatorium-orkest onder leiding van de slagvaardige dirigent Hans Lichtenstein. Ter opening klonk Mozart's geliefde ouverture „die ZaubedElöte", na een wat onwennige inleiding, in een alles zins verdienstelijke uitvoering,- waar bij vooral de strijkers zich onder scheidden. De hoboïst Hans Knijff, uit de klasse van Sixnon,Houttuin, had ver volgens terecht een ovationeel succes met zijn schitterend gespeelde solo in het concert voor hobo en strijkorkest van sir John Barbirolli op thema's van Arcar.gelo Corelli (dus niet, zoals abusievelijk in het programma ver meld het concert van Corelli in de bewerking van Barbirolli). De langza me gedeelten (Preludio en Saraban de) klonken bijzonder zangerig, en de snellere delen werden met prachtig Alexander Voormolen PARUS Steeds va ker komt het in Frank rijk voor (trouwens Ne derland kan er ook van meepraten), dat autobe stuurders een onderlinge ruzie op de vuist be slechten. Gisteren was het voor omstanders wel heel spectaculair, want het waren dit keer twee dames die het met el kaar aan de stok kre gen. Het resultaat was, dat de 32-jarige Jacque line Kempeneers, moe der van vijf kinderen, zich in het ziekenhuis moest laten behandelen omdat een oude wond van een operatie weer was opengegaan. Haar tegenstandster was een 25-jarige typiste. Een agent, die kwam opnemen wat er nu eigenlijk precies was voorgevallen bij de on betekenende aanrijding, moest een overvalwagen vol met collega's aan laten rukken, om de vechtenden te scheiden. Nog vreemder was het dat de twee vrouwen niet eens de bestuur sters van de wagens wa ren. Pa Kempeneers zat achter het ene stuurwiel en de vriend van de typiste aan het andere. Beide heren keken toe, Nog twee keer moes ten gisteren chauffeurs in een Parijs' ziekenhuis worden behandeld we gens verwondingen op gelopen bij vechtpartij en met collega-wegge bruikers. (Yan onze kunstredactie) ROTTERDAM De „Utrechtse componistenschool" van Dr. Johan Wageuaar heeft verscheidene belang rijke componisten voortgebracht, b.v. Willem Pijper. Ook de op 3 maart 1895 te Rotterdam geboren componist Alexander Voormolen stamt uit deze schoei. Sterk aangetrokken als hij zich voelde tot de Franse muziek, accepteerde hij gretig een aanbod van dirigent Rhené Baton, in Frankrijk om zijn studie te voltooien. In Frankrijk leerde Voormolen Mau rice Ravel en Albert Roussel kennen, die beiden veel belangstelling toonden voor de jonge Nederlander. Maar zijn hart trok zo naar zijn vaderland, dat hij tot tweemaal toe het was in de eerste wereldoorlog er een maandenlange reis met eonvooien voor over had om weer even thuis te zijn. Na een paar jaar is hij dan ook voorgoed teruggekeerd in ons'land om zich te vestigen in het Zeeuwse Veere, temidden van het wijde landschap dat hem zo inspireerde. Ook de Nederlandse literatuur heeft zijn intense belangstelling, hij voelt zelfs een zekere verwantschap met Aart van der Leeuw's „Ik en mijn Speelman" en zyn Baron Hopsuite, waarin het oer- Nederlandse element zo sterk is verte genwoordigd. Wij herinneren ons uit de donkere bezettingsjaren hoe het Rotterdamse pu bliek tijdens een openluchtconcert op veerde bij het klinken van Voormolen's Baron Hopsuite met de daarin verwerkte vaderlandse motieven, uitgevoerd door het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Eduard Fllpse. Dit gebeurde onder de ogen en oren van de bezetter. Bekendheid verwierf Voormolen ook door zijn orkestvariaties op het Oudne derlandse lied „De Drie Ruytertjes", evenals met de muziek bij Boutens' „Beatrijs". Stond hy aanvankelijkzoals gezegd sterk onder Franse invloed, na de jaren twintig begon hij meer en meer Neder landse teksten te componeren en waren zelfs Regeriaanse Invloeden merkbaar. Ondanks dit alles is Voormolen, wars van alle experimentisme steeds zichzelf gebleven. Zijn harmoniek heeft een eigen kleur, die men direct herkent, zodat de slagzin: „men raadt de maker" zeer bizonder op zijn werk van toepassing is. Zeer persoonlijke uitingen treft men aan in de muziek die hij voor kinderen wanneer hij wandelt, leest of iets anders Componeren doet hij eigenlijk altijd; doet, hij is er altijd mee bezig, hoewel hij niet van haastwerk houdt. Werken in opdracht vindt hij prachtig, maar schreef (voor piano: kinderboeken I en alweer er moet geen haast bij zijn. Na zijn vestiging in Den Haag heeft hij zich elf jaar op het terrein van de muztekcritiek bewogen (als criticus van de N.R.C.) en daarna was hij bibliothe caris van het Conservatorium. Van de vele werken die Alex Voormo len heeft geschreven, noemen wij nog Balletmuziek „Diana", (1835) zijn eerder gecomponeerde concert voor twee hobo's en orkest (1933) en van recenter datum: Concert voor twee elavecimbels en strijkorkest (1950) welk werk woensdag avond door de radio gaat. Moge het de thans zeventigjarige gege ven zijn nog vele jaren zijn scheppende arbeid in dienst van de toonkunst te stellen. ZWOLLE De officier van justitie bij de Zwolse rechtbank, mr. D. Bins, heeft gisteren tegen de 35-jarige machinebank werker J. W. B. uit Amsterdam tien jaar en tegen de 36-jarige timmerman H. K. eveneens uit Amsterdam, zes jaar gevan genisstraf geëist. Hun was ten laste gelegd samen inbraken te hebben ge pleegd in Hoorn, Amersfoort en ZwoUe, B. heeft al veertien jaar en K. tien jaar gevangenisstraf achter de rug. De officier achtte vier inbraken bewezen. De verde diger van B. mr. H. Stein zei, dat K. loog en dat zijn verklaringen vol tegenstrij digheden waren. De raadsman van K., mr. .T. G. Teeuwissen, noemde K. het slachtoffer van B. Zij kenden elkaar al sinds 1951 van de jeugdgevangenis in Hoenderloo. K. vatte daar grote bewon dering op voor B., die alle kneepjes van het inbrekersvak scheen te beheersen, een kracht figuur, wiens schildknaap K, was geworden. De verdediger zei, dat K. wil breken met B. en nu probeert schoon schip te maken. rr m beheerste techniek en toonvorming geblazen. Het gedeelte voor de pauze werd besloten met een fraaie weergave van de bekende „Unvollendete" sym phonic van Franz Schubert. Het or kest reageerde vol overgave en zeer attent op de aanwijzingen van de dirigent. Na de pauze klonk eerst de drie delige „Serenata Notturna" yoor 2 violen, altviool, contrabas, strijkorkest en pauken, K.V. 239 van W. A. Mozart, in een wat schoolse lezing. Bewondering verdiende hierbij Wen- dela Lunsingh Scheurleer voor de wijze, waarop zij de pauken bespeel de. Nadat vervolgens Franck's Sympho- nische gedicht „Le chasseur maudit" een meeslepende uitvoering had geno ten, werd het concert besloten met de enthousiast gespeelde „Holzschuh tanz" uit de opera „Czar und Zim- mermann" van G. A. Lortzing, die wegens enorm succes gebisseerd moest worden. P. Veenstra Het VERFWERK van het raadhuis te Alblasserdam werd uitgevoerd door R'dam - Kleiweg 741 - Tel. 010-242191 Ook dit HEIWERK uitgevoerd door Spaansepolder - -Rotterdam. Tel. «10 154711 's-HERTOGENBOSCH Lingestrast 35 Tel. 04100 38497 immitiiiiiiuitiiiiiitmuuutiifuuiiumtnittinimiuuiiiumniiiiinuuiiiiiDiiiiiuiiiiit Ook ia dit raadhuis plaatsten wij onze Het in het nieuw» raadhuis van Al blasserdam werd geheel verzorgd door Bloemgracht 117 - Amsterdam - Telefoon 020—22.15,75. van het raadhuis te Alblasserdam werden resp. in eiken- en essen- hout geleverd door MARCONISTRAAT 17 GOES ZWIJNDRECHT Terwijl het rustig op straat was, omdat toch iedereen naar het tv-jour- naal zat te kijken, besloot me vrouw V., dat haar veertienjari ge zoon P. na eindelijk zija eerste autorijles maar eens moest hebben. Voor de woning aan de Melkwegsingel stapten zij in de grote Amerikaanse wagen en zoonlief probeerde de instructies van zijn moeder op te volgen: „Koppeling intrap pen, langzaam op laten komen en een beetje gas geven." De jongen trapte echter zo driest op het gaspedaal, 'dat de auto van de weg reed, het gazon op, in de richting van de rijver, die daar langs loopt. Mevrouw V. gooide schielijk het stuur om, maar de veertien jarige aspirant-chauffeur nam het gas niet terug. De auto raasde het trottoir en de tuin voor het hoekhuis van tandarts Van der Linden in. Daar werd een boompje finaal omver gere den, maar nog was het niet voorbij. De Chevrolet kwam pas tot stilstand, nadat hij met een doffe dreun de hoek van de riante voorgevel had afgereden. Het voertuig kwam in de hall van de tandartswoning te staan. Tandarts Van der Linden en zijn echtgenote keken ook naar het journaal en kregen de schrik van hun leven, toen de auto als een schim door de tuin joeg. Mevrouw V. en haar zoon kropen er zonder verwondingen maar met een shook uit. Het aannemersbedrijf Breur moest verschijnen om de gevel te stutten, voordat de auto uit de hall kon worden verwijderd. Volgens de eerste schattingen bedroeg de schade, na de eerste rijles, tussen de tienduizend en vijftienduizend gulden. Tegen mevrouw V. is proces-verhaal opgemaakt. ALBLASSERDAM Bij de opening van het nieuwe raadhuis van Al blasserdam heeft de commissaris der Koningin, mr. J. Klaasesz, een gees tige opmerking gelanceerd over de door Gorkums burgemeester geweer de tentoonstelling van schilderijen van de kunstenaar Ferwerda. Toen hjj namens de provincie het gemeen tebestuur van Alblasserdam een gravure aanbood, zei hij: „Dit is een keuze uit een tentoonstelling van de Culturele Raad van Zuid-Holland van tekeningen met als onderwerpen een schelp, bloem, vogels, enfin een expositie die ook in Gorkum zou kunnen worden geopend. Ik wil er op wijzen dat raad en burgemeester met deze gravure niet in moeilijk heden zullen komen", besloot de commissaris. Onder het publiek, dat hartelijk lachte, bevonden zioh tal van burgemeesters en ook mr. L. R. J. Ridder van Esp- pard, burgemeester van Gorkum. Mr. Klaasesz die het gemeentehuis moest openen door een massieve gedenk steen te onthullen waarin ook rijn naam was gebeiteld, merkte ironisch op dit een staaltje van persoonsver heerlijking te vinden. „Maar het raadhuis zal wel zo lang meegaan dat de namen zullen vervagen" ROTTERDAM In de nacht vsü maandag op dinsdag is ingebroken in cc® kantine van een voetbalvereniging a® net Toepad. Er worden wat zakjes ch'ju vermist, vijftien bierglazen en vijftien martinigiazen. Een kast en een collecte bus j e werden opengebroken. Er vera voor tien gulden aan klein geld vreemd.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2