voors Wandelgroep CTS viert haar eerste lustrum 10 stuks f 1,60 Over van mens op machine Bedrijven onder de loep (7 Meisje gewond bij aanrijding Ledenaktie ODO in Nieuwland age voor clubhuis groeit Steekvlam uit oliekachel C. P. C. den Boer is „vader" Sleepboot zon twee man ger mild en geurig uitsluitend tabak A: DEN DRAAK Halt jaar voor SlMBOi-O f CHIEDAM Vroeger diende verpakking hoofdzakelijk voor bescherming en vervoer van het artikel. Die r' tijd is evenwel voorbij. Aangezien we dezer dagen van onze serie bedrijfsreportages een bezoek brachten aan de ScHiedamse Cartonnagefabriek aan de Burg. Honnerlage Gretheiaan no. 159 bepalen we ons thans uitsluitend tot de karfonverpakking, zoals deze in een ongekend rijke variatie van vorm geving aan het publiek wordt gepresenteerd. Heel vroeger sprak men van de „doosjesfabriek", die bijzonder arbeidsintensief was en waar bijna alle werk meisjes en vrouwen deden. Ze plakten en ze vouwden de ganse dag en het was met recht handenarbeid, die men er verrichtte. Maar nu de pro- duktie grotendeels is gemechaniseerd, is tevens het vrouwelijke personeel ingekrompen en vervangen door mannen, veelal vakbekwame werknemers, die de machines kunnen bedienen. Het vrouwelijk gedeelte van het fabriekspersoneel staat alleen nog bij de machines om de ge fabriceerde grote en kieine drozen, te controleren of het kartonnagewerk er goed uit ziet, te selekferen en te verpakken. De machtnes doen verder het werk. Fransensiraaf 23 Telefoon'6436 VLAARDINGEN SNEEUWKLOKJES Truck reed tegen lantaarnpaal Alle soorten Omwenteling Kantine Machinepark SYSTEMEN Programma Statutenwijziging Wilton-Brons werk vrmdaas... en morgen en daselijhs Weinig schade bij schoor s teenbr and j e Garage Van Dalen N.V, <Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De 8-jarlge H, M. Y. van Hutten uit de Lorentzlaan 40 stak donderdagmiddag vanachter enige gepar keerde auto's plotseling de rijbaan over. 2e werd daarbij geschept door het zijspan van een motorrijwiel, bestuurd door A. v. \V. uit Rotterdam, die, ondanks hevig remmen, het ongeval niet kon voorkomen. Met een wond van 4 cm lengte aan het achterhoofd moest de GGD het meisje naar de Dr. Noletstichting brengen. bezien komt men soms tot ontdekkingen in het vlak van de politieke economie, die wel degelijk van invloed zijn op de kartonnage-industrie. T.N Italië zijn bijv. de direkte belastin" 1 gen aanzienlijk lager dan de indirek- te "belastingen, waarbij alles wat maar enigszins naar weelde zweemt progressief zwaarder wordt belast. Het grootste gedeelte van de Italiaanse bevolking is zoals men weet arm. Deze vermelde belastingen kan men eigenlijk bestuurba re belastingen noemen, want men kan immers zelf bepalen uit geldgebrek dure artikelen niet te kopen en alleen de goedkope, minder belaste artikelen in te slaan. De Italiaanse consument met de kleine portemonnaie zal dus alleen losse of goedkoopverpakte koopwaren aantrek ken, wat zijn weerslag heeft op de kartonnage-industrie. In landen met een grote volks welvaart liggen de kaarten na tuurlijk geheel anders. En wist u dat een kartonnagefabriek altijd minstens een half jaar vooruit moet werken, zodat men thans reeds aan Sinterklaas- en Kerst verpakking werkt? Bijna zou men zeggen: In deze industrie is de toe komst voorspelbaar. (Van een medewerker) SCHIEDAM Niet minder dan 3700 folders heeft ODO donderdag gedrukt', deze folders zullen voornamelijk in de brievenbussen van Schiedams Nieuwland- glijden. In -deze nieuwe wijk wil ODO dat voorheen ook in het gymnastieklo kaal van de Prinses Julianaschool aan de Oostsingel de turnsport;beoefende een lëdenaktie voeren, waardoor het ledental (momenteel bijna honderd) aanzienlijk vergroot zal kunnen worden. De folders geven niet alleen de tijden aan, waarop in-het nieuwe leslokaal aan da Van Hoger.dorpstraat nieuwe leden welkom zullen zijn, maar tevens wordt vermeld, dat zaterdagmorgen van tien tot twaalf uur een openbare les gegeven zal worden in de school bij de Van Hogen- dorpstraat. Zowel kinderen als ouders zijn daar welkom, het bestuur is gaarne bereid nadere inlichtingen te geven. - Het bestuur bestaat momenteel uit: J. C. Brand (voorzitter), mej. N. Zwanen burg (secretaresse), mevr. S.Kapteyn- Deurloo' (penningmeesteresse), de dames J. Paulus, J. Faber, T. Saly en S. Dekker, alsmede de heer J. Kapteyn. Reeds 33 jaren bestaat ODO. De leden nemen aan vele demonstraties en gebeur tenissen deel. Zo zullen zij 29 mei a.s. weer aanwezig zijn op de adspiranten- dag, die DOK in Schiedam zal organise ren. ODO is: ook van plan deel te nemen aan de„Aktie- SSS 1965", die het CNS organiseert en waarvoor de-Chr'. Sport- feck Schiedam zich ook dit jaar weer zal inspannen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De heer A. Verhagen, Rozenburgplein 5 te Schiedam, verzuimde woensdagavond de leiding van de olie toevoer van zijn oliekachel af ie sluiten. Toen hij. donderdag de kachel 'wilde 'aansteken, ontstond er een grote steek vlam. De ijlings gearriveerde brandweer on der leiding van de heer' W. de Jager behoefde, evenwel geen dienst te doen. Er was geen schade. DE EERSTE sneeuwklokjes sieren de tuinen reeds. Het zijn de boden van de naderende lente. Als we toch eens wat dichter bij de Tiatuur leef den, wat zou dat-ons leven verrijken. Wat verbeuzelen we onze tijd toch dikwijls met het biljoen steken infpde kleine dingen van het dagelijkse le ven. Hoe arm is menigmaalonze conversatie. Zo straks is het voorgaar en nadert de zomer kort daarop met rasse schreden. Dan breekt de tijd dan om de Watv&rin -te_ gaan.'We bedoelen voor de.jbe&inneUng op deze kosteloze school'; der natuur-wijsheid. De gevorderde zal ook in herstgetij en wintermaanden volop gelegenheid vinden om de natuur rondom hem nauwkeurig gade te slaan ■ER BESTAAT een lotsverbondenheid van de metis met de natuur. Ook de Bijbel spreekt hiervan. Doch il moet beginnen 'met rustig te wande len, alleen of getweeën. De natuur houdt niet van lawaaierige mensen groepen. Dan .sluit ze haar geheimen af. U behoeft niet ver te lopen en noch. mindèrverre reizen te maken. Wie het geheim niet 'ontdekt in zijn tuintje achter zijn huis of in het nabijgelegen .plantsoen, behoeft ook niet verder te gaan, want het geheim van de natuur blijft voor deze ruste loze mens toch verborgen. U wist misschien niet eens hoe. ge voeligheid voor het weer bi ju zelf, bij uw hond qf uw kat. bij uw kanarie en uw vissen, bij paarden, kikvórr sen en insecten pp een verbazingwek kende wijze is ontwikkeld, U wist misschien niet, dat men in de zieken huizen te Innsbruck geen gevaarlijke operaties :verricht als de beruchte Phön waait, omdat juist in die dagen de sterfgevallen zo sterk toenemen. En als in zuid-Frankrijk de droge, koude mistral blaast, laaien hevig de ruzies op,' dikwijls eindigend in moord en doodslag. IN DE Bank van Engeland worden, wanneer de beruchte Loniense mist buitengewoon dik' is, belangrijke bedrijfsadministratie, waarin fouten en correcties tot elke prijs vermeden moeten wordenin de brandkast gela ten,, omdat de ervaring heeft geleerd, dat verkeerde notities dan zo goed als onvermijdelijk zijn. We weten allen, hoe gevoelige mensen,, zenuw- en maaglijders, hartpatiënten en reuma- tici, die gevoelig zijn voor depressie van de luchtdruk en weersverande ring,. in staat zijn de nieuwe weers- toestand een of twee dagen vooruit aan te kondigen. We schrijven dit om onze lotsverbondenheid met de natuur aan te tonen. Dit vergeet de moderne mens immers meestal. Leer eens het leven van plant en dier te begrijpen en er gaat een geheel nieuwe wereld voor u open. Onthoud goed, dat als u deze zomer de leeuwerik hoog in de lucht ziet vliegen, het weer mooi blijft. Als er regen komt, vliegen de zwaluwen laag, omdat de insecten, waarop ze jagen door de grote voch tigheid van de lucht op de aarde worden neergedrukt, en als de raven zich in dichte scharen op de grond neerzetten, komt er gewis regen. Wanneer de duiven gedoken en be wegingloos op het dak zittenzal de regen dagenlang aanhouden. ALS DE spin langzaam en voorzich tig lange draden weeftis er goed weer. Bij slecht weer zit het diertje werkeloos stil. Bij mooi weer soot de regenworm 's nachts aarde uit. zijn gang en kan men 's morgens de heuveltjes gemakkelijk zien. Aan gezien hij bang is voor nattigheid, stopt het diet als er regen op komst is zijn gangen met blaren toe. En dan de ijverige mieren, die bij het naderend onweer zeer. onrustig gaan .doen en hun larven in hun verblijfplaats brengen. Tenslotte als 's zomers de muggen op menshoogte In de lucht dansen, blijft het mooi weer. Wie oog krijgt voor de natuur, ontdekt een nieuwe wereld, Gods onvolprezen Schepping, en leert iets begrijpen van de woorden uit de Heilige 'Schrift: ,£n zie, het was zeer goed" (Genesis 131). ANDANKS deze ver doorgevoer- k/ de mechanisatie werken er bij de Schiedamse Cartonnagefabriek toch altijd nog ongeveer' vierhon- 1 derdvijftig mensen, van wie twee-. honderdtachtig gelhuwden, zeven- tig ongehuwden mannenen jon- Igens en honderd, .vrouwen en I meisjes. Hiervan werken op het I kantoor, eveneens met een moder- ne, mechanische administratie,- I twintig dames en dertig heren.;, (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Doordat èen truck met oplegger, bestuurd door W. R. uit Rot-, terdam, in de Burgemeester Van Haaren- laan tegen de trottoirrand reed. verloor de bestuurder, de macht over het, stuur, en vernielde daarbij eé nlaritpampaal. De truck zelf werd ernstig beschadigd. DEZE moderne fabriek maakt alle soorten kartonnagewerk en expor teert. naar velé landen, ook naar de Scandinavische landen? 'dié' zélf veel kartonprodukten maken. Uitreen' oogpunt van transportkosten is het voor ons, land natuurlijk het voordeligst naar de omlig gende landen uit te voeren; vooral Duits land, is.een goede afnemer. Wat de EEG-markt in haar geheel betreft, blijft het voorlopig nog afwach ten. Trouwens, -de binnenlandse verpak- kingsmarkt is nog lang niet verzadigd. Er verschijnen steeds nieuwe mogelijkheden aan de economische horizon. Het is wel een gloednieuw snufje, maar we verklappen geen geheim, als we schrijven dat de Schiedamse Cartonnage fabriek binnen enkele maanden met een nieuwe kartonnen melkverpakking op de markt zal komen. Het is mogelijk, dat1 dit soort weggooibare emballage een diepin grijpende revolutie bij de distributie van een primaire levensbehoefte als melk zal teweegbrengen. Er is namelijk „eeii huwelijk gesloten", een samenspel geboren tussen plastics en kartonnageprodukten. Men kan voortaan een verpakking maken, die bestendig is tegen vocht en geschikt voor een vochtig klimaat, ideaal voor ons land en even eens voor de tropen. Ook weer een van de vroeger ongekende mogelijkheden, zoals de heèr C. v. d. Bezouwen vol geestdrift wist mee te delen. Hij is bestuurslid van de E.C.M.A., het machtige Europese Verbond van Carton- nagefabrikanten, dat eind april in het Kurhaus te Scheveningen een groot internationaal congres houdt. De direkteur, de, heer Th. N. M. Jansen en de heer v. d, Bezouwen laten nooit na een congres, vakbeurs of tentoonstelling hier of in het buiten land te bezoeken. Zo gaat in mei laatstgenoemde binnenkort weer naar de grote Scandinavische vaktentoonstel- ling in Kopenhagen. Daartegenover krijgt de Schiedamse Cartonnagefabriek elk jaar een groep Japanse direkteuren van de kartonnage- industrie op bezoek bij hun drieweekse rondreis door Europa. Deze verpakkings nijverheid is derhalve wel bijzonder internationaal georiënteerd. Men moet niet alleen bij blijven, maar eigenlijk ook vóórblijven bij deze economische competitie od embaliagegebied. Wat de fabricage van sigarendozen betreft, is dit bedrijf de allergrootste m Europa. Nauwlettend slaat men ook de ontwikkeling gade van dè zelfbedienmgs- zaken, waardoor er steeds meer vraag komt naar vouwdozen. Dit soort bedrij ven staat in vergelijking met het buiten land hier nog in de kinderschoenen. Juist dezer dagen zijn weer wat onderdelen van de nieuwe kantine van bet clubhuis gereed gekomen op de Chr. Techn. School aan de Nieuwe Damlaan. Leerlingen daarvan zouden dezer dagen, de gedeelten monteren op het Harga- terrein, waarheen deze onderdelen reeds "werden, overgebracht. Intussen heeft hét HBSS-bestuur een oproep in. hetclub blad geplaatst oni zaterdag zoveel moge lijk „schilders" naar het terrein te laten komen, aangezien er veel schilderwerk is, dat eerst gedaan moet worden. De vorstperiode heeft de laatste weken als spelbreker gefungeerd, maar nu het er naar uitziet, dat het weer beter gaat worden, wil men de bouw van de kantine en kleedlokalen heel serieus ter hand gaan nemen. Het is de bedoeling dat het gehele complex bij de opening van het nieuwe seizoen gereed is. I Deze getallen wijzen erop, dat er dagelijks heel wat' grondstoffen de la-, briekspoorten binnen komen en er daar- naast gen enorme produktie aan karton- nagewerk uit gaat. De opslagruimte: voor al deze vellen papier, rollen karton en gereedgemaakte produktie is even groot 1 als de gezamenlijke produktieruimten. 'i Men heeft een technische dienst van veertig man, onder wie vele vakbekwa- me fijnbankwerkers. Dit is een groot i aantal, maar men moet niet vergeten, dat I deze kartonnagefabriek, die de grootste in Nederland en niet tot de grootste in Europa behoort, zelf zijn machines cOn- sfrueert. Daarbij komt dan nog het onderhoud ervan. Geen wonder, dat men vakbekwame werknemers altijd nog wel l kan gebruiken. Tevens bezit de Schiedamse Cartonna- gefabriek haar eigen drukkerij, die even- i eens onder.de grootste - in ons land kan jworden gerekend, met haar veertien I offsetpersen, achtboekdrukmachines en dan nog twee rotatiepersen, zodat: vijftig f grafici hier hun dagelijks brood verdie- oen, i A ES men door de grote fabriekshallen Tl loopt, raakt men onder de indruk vaa het machtige machinepark, dat bui- len de grafische outillage toch altijd nog uit driehonderdvijftig machines bestaat voor allerlei doeleinden, in kostprijs variërend van zevenduizend tot tweehon- j oerdzeventigduizend gulden per stuk. Of a bier ook grote kapitalengeïnvesteerd zijn! Wandelend door.de ruime hallen, f, waar we ogen tekort kwamen om dit interessante arbeidsproces te volgen, ontdekten we ook een twintigtal man- nen en vijf vrouwen van het zuidelijke 1 jotetype. Het zijn de- Spaanse ar- S beidskrachten. willige mensen, van wie men geen sikkepitje last heeft, a Welk een dynamische ontwikkeling 5 gedurende de laatste drie jaren zich in i wt kartonnagebedrijf voltrok, toont on- jj danks de mechanisatie de climax in de I slgehele personeelsbezetting. Toen in april 1962 het reeds bestaande gebouw i; van 90 bij. 60 vierkante meter, een SCHOTS EN SCHEEF DOOR SCHIEDAM SCHIEDAM r— Voor de competitiewed strijd van de voetbalvereniging HBSS, dte zaterdag tegen Excelsior- Maassluis wordt gehouden, bestaat grote belangstelling. Vanuit Maassluis komen ongeveer vijfhonderd sup porters mee. in Schiedam rekent men op meer dan vijfhonderd aanhangers. De wed strijd wordt gehouden op het terrein Harga- complex, achter het veld van Hermes DVS. Arbiter Overkleeft zal de wedstrijd lelden. De aanvang is kwart over vier. Wanneer Excelsior wint, heeft het volgende week een kans op de kamptoensvlag. Verliest het, dan krijgt Die Haghe nog een kans. In theorie kan HBSS ook r.og kampioen worden, maar dan moet het twee wedstrijden winnen. Ex celsior zou dan twee keer moeten verliezen. In de heer Den Boer hebben de CTS- jongens een bekwaam wandellelder, die niet voor niets onlangs het diploma behaalde voor „Jeugdwandelleider". In de Chr. Technische School hangt alleen al een prijzenkast met medailles, tegel tjes en lintjes (honderd in totaal) van de door de heer Den Boer behaalde prijzen, terwijl in de grote garderobe twee kasten met prijzen hangen, die door de wandelgroep zijn behaald. Op 9 april 1960 werd de eerste wandeltocht gelopen en nadien Is men op allerlei marsen aanwezig. Volgende week zaterdag opent de CTS het wandelseizoen met deelname aan de C.W.O.-openingstocht in Helnenoord, terwijl nog afspraken lopen met plaat sen als Dinteloörd, Berkel en Rodenrijs en Leerdam, Op 29 mei is de CTS present bij de OWIO-mars van de CTS ,,De Poort" in. Rotterdam, van 58 juni bij de Avondvierdaagse en op 26 juni bij de Verto-mars in Maassluis. Op de KiW.-mars op 3 juli in, Schiedam zal de CTS evenmin ontbreken en daarna volgen deelname aan de Jeugd vier daagse te Veenendaai van 3—6 augus tus en ten slotte de Airborne wandel tocht jn,Oosterbeek op 11 september. Op de feestavond zullen enkele to neelstukjes worden opgevoerd, zal het oud-lid A. Bezemer declameren, neemt een zanggroep uit Gorkum een deel voor haar rekening. De heer Den Boer zal een overzicht geven over de afgelo pen vijf jaren, waarna er misschien nog tijd is om dia's ,van de groep te vertonen. - (Van een medewerker) SCHIEDAM De wandelgroep van d eChristelijk Technische School (C.T.S.) aa nde Nieuwe Damlaan bestaat vijf jaar. Dit eerste lustrum zal zaterdagavond in de kantine van de CTS gevierd worden met een feestavond, waarvoor ook de oud leden zijn genodigd en zelfs een groepje oud-leerlingen een voordracht zal houden. (01898) -3697 (Van een onzer verslaggevers) .SCHIEDAM De havensleepboot Tri- nitas uit Schiedam is vanmorgen om on- geveer negen, uur op 70 meter uit. de noordwal nabij de Wilhelminahaven in Schiedam gekapseisd en gezonken. De twee opvarenden kwamen er met een nat pak af, doordat zij tijdig in het water sprongen en snel opgepikt konden worden. De. sleepboot, die bij baggerwerk be trokken is, sleepte een bak en is kenne lijk omgetrokken, Het scheepje-ligt voor de scheepvaart nogal ongelukkig en zal zo spoedig mogelijk gelicht worden. ROTTERDAM In de woensdagmor gen te Schiedam gehouden tweede bui tengewone algemene vergadering van aandeelhouders van Wilton-Fijenoord- Bronswerk N.V. is de voorgestelde 'sta tutenwijziging goedgekeurd. De belangrijkste wijziging betreft in trekking der preferente aandelen (1.050 aandelen van nom. 1.000). Het maat schappelijk kapitaal verminderd door, de intrekking met 1.05 min. tot 100 min. Voorts is het geplaatste gewone kapitaal gebracht op 33,76 min. in plaats van 27.32 min. Nadat de statutenwijziging geheel tot stand is gekomen zal op elk preferent aandeel een bedrag van 1.200 worden terugbetaald. Dit laatste feit alleen bewijst al, hoe goed de band tusssen de leerlingen en de school is en dat zal zaterdagavond na de opening om half acht weer overduidelijk bewezen worden. Direkteur H. van der Waal staat volledig achter de aktiviteiten van deze jubilerende wandelgroep, waarvan de 51- jarige concierge C. P. C. den Boer de wandelleider, oprichter en „vader" is. Hij was het, die vanaf de oprichting alles voor de wandelgroep heeft gedaan, vele akties voert en ook zorgde, dat de CTS- wandelgroep thans in prachtige unifor men loopt. Zo heeft de juist dezer dagen afgesloten glazenaktie niet minder dan 300 in de kas van het uniformenfonds gebracht, doordat duizend glazen aan de .man werden gebracht. DE wandelgroep van de jubi- lerende CTS, toen de jongens juist voor het eerst hun nieuwe uniformen droegen. Het was tijdens de 1 Se Airbornewandel- tochtdie in september vorig jaar werd gehouden. EEN omwenteling bij de verkoop van suiker, havermout, rijst, kindermeel, hagelslag, vogelzaden en wat meer strooibaar is, is de nieuwe Amerikaanse licentie, de Seal-spout, met opzij een aluminium schenktuit, die open en dicht kan, waardoor men het pak niet meer behoeft open te scheuren en men gemak kelijk kan strooien. Jammer, dat de overheid de suikerprijs heeft vastgesteld op een wijze, waarbij geen marge over blijft om deze veel gemakkelijker en ook voordeliger verpakking te gebruiken. Overigens behoeft een moderne, effi ciënte en esthetisch-verantwoorde ver pakking heus niet prijsverhogend te werken, als er slechts het juiste, samen spel tussen fabrikant en kartonnagefa briek bestaat. De Duitse consument geeft Musis Sacrum: Gymnastiekver. Thor, leden verg., 20. Irene; ABC, jaar verg., 20. Irene: Geref. Jeugd Sociëteit, contakt- 'vond. 20. L'.j.v.-gebouw: Soc. Passe-Partout, 'oosavond. 19.30. Musis Sacrum: Schied- Gymnasiasten ■Bond, feestavond, 20. T'tvoU; S.J.S. „Guiliaume", contakt- fivond, 20.30. Dagblad „DE ROTTERDAMMER". Schiedamse redactie Lange Kerkstraat 82, tel. 263954 (b.g g. 115588, toestel 5, b.g.g. °a 18 uur alleen voor redactionele ongelegenheden 195885 of 280037). Agentschap: J. v. Gogh, Dr. Zamenhof- straat 139a. tel. 152400. Klachten bezorging: Agentschap (adr. tie boven) dag. van 18.3019.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Alarm Politie 264666. alarm brandweer 269123, aiann G.G. en G.D. 269280. «oord voor de dag. Bijbellezing eD 'verdenking, tel. 14 10 00. Apotheek:: Rembrandt, Rembrandt- «an 5b, tel. 268855, (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij de familie J. v. d. Grienden, Van Leeuwenhoekstraat 79 ontstond donderdag door een lek in de schoorsteen een schoorsteenbrandje. De brandweer, onder leiding van de heer W. de Jager, kon spoedig nadat de kachel was verwijderd dit brandje blus sen. Er was geen schade. Bel ons voor een demonstratlerit BUYS BALLOTLAAN 4 VLAARDINGEN Telefoon 8700

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 1