fcSCHIE onbekend nu 4 B HEBBEN en HOUDEN» oren" genoot van ,Boze oog van Marokaïie" I g BURGERLIJKE STAND AGENDA Fronsen bleven liever op De Hoop 1 Huisjes voor protestantse bejaarde vrouwen U kunt fris, zuiver water ALLURE Medewerking collecte gevraagd Pastoor V. d. Berg voorzitter Oecumene Raad Jeugdraad zendt telegram naar verloofden ÜF^oItcriininniFr 1 geboft DE huisjes en de regentenkamer kijken alle uit op de grote tuin. Middenin prijkt de lantaarn, als een herinnering aan de opening in 1902. ml Vrachtwagen keerde: veel schade uit - Tëfóenkd GRONINGENi Jazz Sociëteit B-14 met Johnny Grif fin I ■m DE ROTTERDAMMER Pagina 5 DONDERDAG 18 MAART 1965 STELLEN OPSTELLEN PGEBORGEN achter een gröen gèverfd, meer dan manshoog hek. Zes tien aaneengebouwde éénkamerwoninkjes rond een zorgvuldig onderhouden tuin: Vrouwe Groenevelt's Liefdege sticht, woonplaats van ongehuw de vrouwen. Geklemd tussen gruawe huizen van de Rotter damse binnenstad en het viadukt van het Hofplein-lijntje ligt dit hofje als een overblijfsel van de negentiende-eeuwse liefdadig heid wat wereldvreemd aan de Vijverhofstra-it. Reglement Stichtster Mannen In de afgelopen zestig jaar is er weinig veranderd. Maar de entou rage, inrichting en doel van Ret Liefdegesticht zijn gebleven. Geer truy Groenevelt, die meermalen beschreven is als een scherpe, heerszuchtige en ijdele vrouw, heeft in de moeilijke jaren van de vroege negentiende eeuw toch maar een brok edele liefdadigheid opgebouwd dat honderdvijftig jaar stand heeft gehouden. En dat wil vandaag de dag wel wat zeg gen. Dit is la filtetpatroon, bet vitale onderdeel van het door Douwe Egberts ontwikkelde' watérfilter; dat het leidingwater be vrijdt van elke bijsmaak. De levensduur van zo'n filtérpatroori Is éch ter niet onbeperkt. Bij' bet filtreren van enkele liters water per dag is de filterpatroon na ca. 4 .maanden verzadigd. Wij adviseren u de filterpatroon tijdigte ver vangen. Dan zult u blij- vend over zuiver water zonder bijsmaak kunnen beschikken. I Losse D.E.-fiIterpatro- nen a £3,25 verkrijgbaar bij uw winkelier. Collecte .en dagelijks Dit is het silhouet van de ideale jas voor elke dag, elk seizoen, elke gelegenheid. Uitgevoerd in correct en kreukherstellend Een jas van grote-ailure. Her kenbaar aan het, innaai-etiket en de bijbehorende banglabel met de naam Kerkdiensten ill 1 Mi •:|j; V rOTTERDA M heeft toch maar ge- boft dat er een burgemeester is benoemd. Niet lang voordat het in brokken uiteenviel, heeft het kabinet ie heer Thomassen voor de benoe ming tot eerste burger van Rotterdam aan de Koningin voorgedragen, In aprii is Rotterdam weer onder de panne. Dan zijn toe geen gemeenschap meer zonder opperhoofd. Schiedam is er slechter aan toe. Ret kabinet kantelde en viel om de radio, televisie en reclame. En het gevolg is dat onze stad voorlopig nog geen burge- f meester heeft. Tja, politiek is maar moeilijk. De Schiedammer Pie ter van I Vollenhoven wordt we via diezelfde f televisie namens het gehele Neder- 5 landse volk toegesproken, maar een l politieke beslissing voor de benoe- min? van een burgemeesterzit er niet in. Niet, dat we er ons over zullen I opwinden. En het kan ook niet an- I (Jers. Maar de oppervlakkige indruk I naar buiten van de politiek doet wat - wonderlijk aan. Deklacht is, dat de 1 afstand tussen regering en ons groter wordt. Ja, wat wil men. Er gebeuren te veel onbegrijpelijke dingen. Het i gevolg van het onbegrip is overschil lijheid.. Laatmaar waaien. Het zal wel weer goed komen - NATUURLIJK, de politici zijn druk in ie weer. 1 n verklaring zonder inhoud is men erg sterk. Nee, die verklaringen worden niet gezegd. Wie ivat hoger is geklommen, kent het werkwoord „zeggen" niet meer. Stel je voor, je zou gewoon wat zeggen. Nee, tegenwoordig „stelt" men. Dat gebeurt ook niet zo maar. Men „wil" altijd „stellen".- En dan zijn dergelijke fraaie zinsneden aan de orde van de dag: „lk zou het zo willen stellen, dat de benadering van deze materie een nadere studie vergt". In gangbaar Nederlands vertaald, betekent deze woordenbrij: „Ik weet het nietof „lk zeg niets". Nu raakt dat gestel al weer uit de mode. Opstellen". Dat is een beter modern woord. Het is verbluffend, hoe je je kunt opstellen. Je stelt je positief, constructief, nega tief en afwijzend op. Dat woord is oreral goed voor. „Ten aanzien van het onderhavige probleem, zou ik wat het aspect van de ruimtelijke orde ring betreft me constructief willen opstelten in het belang van ie leef baarheid van onze samenleving." Zul- kezin nen rollen aan de lópende band uit de monden van de mensen die leiding ■willen gevetr can ons. De menseHjkefvertaljng is: „Laten we de ruimtelijkesovdêïïing'"toch niet verge ten." T'ff'y-"*-. ER is een tijd geweest, dat men het vooral zocht in deftige en vreemde ivoorden. Deze gewoonte was echter niet ongevaarlijk. Als je zo'n moeilijk woord verkeerd uitsprak of gout ge bruikte. viel je onmiddellijk door de mand. Tot schande van de hele fami lie. Daarom zoekt men het tegen woordig meer in lange en ingewikkel de zinnen. Er hoft geen kop of staart aan te zittenals er maar „gesteld" of „opgesteld" wordt. De sprekers begin nen echter in de gaten te krijgen dat je het niet redt met het gebruik van enkele modewoorden „of geliefde" zinswendingen. Maar ook hier hebben de woordvoerders iets op gevonden Eén, vermoedelijk een televisiespre ker, is de eerste geweest. Hij legde op elke klinker die zijn mond verliet een extra accent en dacht zo een indrukwekkend betoog te houden. Deze „uitvinder" heeft school g- emaakt. Luister maar naar radio en televisie. De eerste drie zinnen zijn nog om aan te horen. Maar dan is de zware dreun er. Sommige televisie sprekers bewegen bij elk accent nog hun handen, die keurig voor de buik zijn samengevouwen. Als de sprekers lang uan stof zijn, is het alsof je elke seconde een klap op je hoofd krijgt. Maar de kabinetscrisis zorgt voor een heerlijke tijd om flink wat te .jstel- jen" en „op te stellen". Het boem- boem-gepraat kan doorgaati. En intus sen stelt men zich ook nog construc tief op ten aanzien van de grotere distantie tot de kiezers. Vrienden, we nemen het niet meer. Laten we ons ook opstellen. Tegenover al die spre- kerds. Honderdvijftig jaar oud is deze maand Vrouwe Groenevelt's Liefdegesticht.. Het is een hofje, waar bejaarde protestantse vrouwen hun woningen hebben. Van- daag in de serie „Bij velen onbekend. het verhaal van dit gesticht. Een hofje vroeger bij tienlallen her en der in de stad gebouwd is niet meer van onze tijd, schreef de secretaris van het gesticht vijftig jaar geleden reeds. Hij had gelijk. Van lieverlee zijn de hofjes opgeruimd. Het waren plaat sen waar het in hygiënisch opzicht niet best wonen was. Kleine, natte huisjes en vrijwel nooit waterleiding. In het begin van deze eeuw boorde men over hofjes praten ais vervalste antiquiteiten, voortbrengselen der ljdelheid en goed kope rustplaatsen voor oud dienstperso neel van rijke mensen. Dat laatste was ook de bedoeling toen in maart 1815 de eerste steen werd gelegd voor dit hofje, voor een aantal huisjes dat uitsluitend voor dienstboden en werksters van protestantse rijke mensen bestemd was. Die maatstaven worden nu niet meer aangelegd. De huidige bewoonsters zijn óf vrouwen die een bepaalde band hebben met-de regenten óf door andere omstandighe den een woning hebben gekregen. De huisjes .bestaan uit een? kamep keuken tje. toilet, bedstee vrijwel overal uitge- broken)-en een zoldertje.- Deze vrouwen in elk geval ouder dan zestig jaar wonen gratis. Ze zijn „gasten" van het Liefdegesticht. Ze hebben centrale verwarming (een paar jaar geleden geplaatst) en krij gen bovendien eens in de 'drie maan den nog 26 gulden als bijdrage in de kosten van levensonderhoud. Gratis woont ook opzichtster T. Enz- lin. Zij heeft een iets grotere woning dan de anderen en is het contactpunt tussen bewoonsters en regenten. Mejuf frouw Enzlin is 34 jaar verpleegster geweest in Eudokia en kan zodoende ook medische raadgevingen verstrekken als dat nodig is. De bewoonsters moeten geheel voor zichzelf kunnen zorgen. Ze moeten het huisje zelf schoonhouden, zelf koken e.d. Regelmatig is er onder de bewoon sters een doorstroming. Er zijn er die er na een aantal jaren vaak de voorkeur aan geven te vertrekken naar een bejaardentehuis, waar ze volledige ver zorging hebben. Ze gaan vrijwel nooit omdat ze het niet naar hun zin hebben. De bejaarde vrouwen vinden in het hofje rust en een zekere zelfstandigheid, 's Zomers is de tuin een bloemenzee en dan zitten ze meestal in groepjes in de zon en door het ingebouwde karakter beschut tegen de wind. De kleine gemeenschap moet leven naar een reglement, maar de bepalingen daaruit dateren van 1859 en zijn sinds dien niet gewijzigd. Logisch dat ze niet allemaal meer naar de letter kunnen worden gehanteerd, maar officieel van kracht zijn ze toch nog wel. Bepaald is onder meer dat de wedu wen en bejaarde vrijsters niet met slepende ziekten of aanmerkelijke li chaamsgebreken behept mogen zijn. ge noegzame middelen van bestaan hebben om zich van behoorlijke spijs en kle ding te kunnen onderhouden en voor zien zijn van zuiver beddegoed, kleding en huisraad. „Zij zullen meti hare mede-bewoneres sen in vrede en liefde trachten te leven, elkander in ziekte en ongelegenheden behulpzaam zijn en alles aanwenden om elkander de tezamenwoning aangenaam en genoeglijk te maken". "DOVEN de regentenkamer prijkt de ■*-' klok en de gevelversiering. Twee vrouwen stoten mannenfiguren uit hun besloten kring. Het reglement verbiedt dat die het hofje betreden Maar sedert een paar jaar wordt daar niet meer zo nauw op gelet. Aan de opzichtster, die vroeger geko zen werd uit de bewoonsters, moest men gehoorzamen. Om toerbeurt moes ten de bewoonsters het hek openen en sluiten (nu is het altijd geopend). Niemand mag "s nachts zonder kennis geving afwezig zijn. De bewoonsters moeten hun huisjes te alien tijde rein en zindelijk houden en nimmer vuilnis op het gras werpen of tegen de bomen vegen. Ze mogen geen winkelnering, kinderschool of andere hantering oefe nen en geen honden houden. Zij zullen geen linnen tor bleek leggen, noch dweilen, kleden uit ramen of op rekken te drogen hangen. Ze mogen geen uitstekende spiegeltjes aan de woningen hebbend). Dat zijn zo enkele grepen uit de artikelen waarmee de vier tegenwoordi ge regenten moeten werken. Eenmaal in de drie maanden komen ze bijeen in de regentenkamer en praten dan met de bewoonsters, die hun wensen of klach ten kunnen vertellen. In die regenten kamer hangt een onaangeroerde negen tiende-eeuwse sfeer. Hij doet denken aan de kamer van de direktrice die in vervlogen jaren, een weeshuis „exploi teerde". Er gaat een zekere: kilte van uit. Aan-een der .muren, tussen de lijsten met namen van de overleden en de huidige regenten, hangt het portret van de stichtster van het hofje: Geer- truy Groenevelt. ZIJ werd woensdag 29 april 1739 als dochter van Petrus Groenevelt en Cornelia de Haan in een huis aan de Kaasmarkt geboren. Van haar jeugd Is zeer weinig bekend. Wel weet men dat ze 10 oktober 1773 trouwde met Maarten van Donk uit Kralingen, de eerste van drie echtgenoten die ze heeft gehad. Na zijn overlijden in 1775 betrok ze een pand aan de Nieuwehaven, waarin ze tot haar dood heeft gewoond. Haar tweede man was Arent van de Velde. Met hem is ze bijna dertien jaar getrouwd geweest. Als 59-jarige stapte ze voor de derde maal op 7 maart 1798 in het huwelijksbootje met Henricus Moens. Tien jaar heeft dit huwelijk stand gehouden, want Geertruy overleed 30 januari 1808. Uit haar testament bleek, dat ze zesduizend Engelse ponden naliet voor nuttige gebruiken, waarmee ze een stichting voor bejaarde protestantse vrouwen op het oog had. Haar eerste man hadtijdens zijn leven vele Engelse fondsen gekocht en in de laatste jaren van haar leven heeft ze steeds gewerkt aan het plan van een tehuis voor oude, alleenstaande vrou wen. De in het testament aangewezen re genten kochten in 1814 enkele pandjes aan de Oostsingel. Voor 24.000 gulden verbouwde timmerman Samuel Dunlop dit blok huizen tot een hofje. Op de eerste steen, die plechtig werd gelegd, stond de naam gebeiteld: Groenevelt's Hofje. De overheid bepaalde hetzelfde jaar nog dat de naam Vrouwe Groene velt's Liefdegesticht moest zijn. In het midden lag een vijver, waaraan de stichting nog altijd een onprettige herinnering bewaart. Die vijver met goudvissen kostte op zondagavond 2 no vember 1828 een 78-jarige bewoonster het leven. Zij werd de volgende ochtend vermist en levenloos in het water gevonden. De vijver wera gedempt. In 1863 moest het hofje worden onteigend voor de aanleg van de Hugo de Grootstraat. De stichting kreeg 47.682 gulden en voor iets meer dan dat bedrag werd een nieuw hofje gebouwd aan de Raampoortlaan. hoek Weena straat. De jaren vergleden ongemerkt. Een bezoek aan dit rustige stadsplekje was voor de bewoonsters een belevenis vooral als het een man was, want dat was streng verboden. Een van hen was namelijk vergeten op te geven dat ze een man op zee had. Op zekere dag stond hij voor haar en sliep een nacht „op de hof". De volgende morgen stonden de medebewoonsters met de handen in de zij geheimzinnig te praten. Verstoorde blikken gingen in één rich ting. Zo'n mens ook! De regenten kwamen eraan te pas en stelden de vrouw voor de keus: man of hof. Het werd 't eerste. Het uitwijzen van mannen schijnt een heel belangrijke rol in het hofjesleven te hebben gespeeld. Rond de klok die bij het honderjarig bestaan in gebruik werd gesteld staan op de muur boven de regentenkamer twee vrouwen, de hand gestrekt naar een man, die wegglijdt in het donker, tussen fladderende vleer muizen. Daar horen zulke schepselen thuis In december 1900 moest men ook het tweede hofje overdoen. Dit keer aan de Zuid-Hollandsche Elektrische Spoor wegmaatschappij. ten behoeve van de lijn naar Den Haag. Als ruil kreeg de stichting een stuk grond aan de Herlaer- straat en vijftigduizend gulden. Op die grond werden het nieuwe hofje en negen panden gebouwd, waarvan de huur ten goede komt aan het fonds waaruit het gesticht wordt gefinancierd. In de tuin herinnert een grote lantaarn aan 1902, het jaar waarin voor de derde maal bewoonsters nieuwe hofjes-huisjes betrokken. J^EVROUW L, ZUUR (links) is S3 jaar. Als -oudste bewoonster woont ze ook het langst op het hofje: 27 jaar. Haar man werkte vroeger in de zaak van een dér regenten. Ze staat aan de deur van haar huisje met de opzichtster, mejuffrouw T. Enzlin. (Van onze correspondent) SPIJKENISSE - Woensdagmorgen omstreeks kwart voor. zeven wilde een vrachtauto op de Botlekweg, ter hoogte van de Graan Elevatormij. -linksaf om over de andere baan terug te keren in de richting Rotterdam. Dechauffeur, de 20-jarige J. de G. uit Oudenhoorn, merkte hierbij echter, niet een achter hem rijdende wagen óp; Deze botste op de vrachtauto, waardoor beide wagens flinke schade opliepen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. 0 VLAARDINGEN - Het reeds eerder aangekondigde plano-recital voor donderdag 25 maart (eveneens onder, auspiciën van de commissie Jeugdvoorstellingen) is als proef bedoeld voor de leerlingen van het voortge zet onderwijs. Het concert wordt namelijk gegeven op een middag dat veel leerlingen van het voortgezet onderwijs vrij zijn, zodat kan blijken hoeveel echte liefhebbers bereid zullen zijn hiervoor hun vrije tijd op te offeren. 0 VLAARDINGEN De commissie voor Beeldende Kunsten heeft voor de voorlaatste tentoonstelling van dit seizoen de Voorburgse kunstenaar Jan Snoeck uitgenodigd grafiek en beeldhouwwerk In de Vlsbank ten toon te stellen. Snoeck 2al dit doen van 20 maart tot en met 4 april. De tentoonstelling wordt vrijdagavond 19 maart officieel geopend. 0 VI.AAP.DINGEN De samenzang van „Kom zing met ons en doe als wij" wordt zaterdagmorgen in de Grote Kerk begeleid door de heer A. Zoutendijk, organist van de kerk Westnieuwland (Geref. Cemeente). Be gonnen wordt met twee verzen van Psalm 139 „Niets is o oppermajesteit". Het pro gramma bestaat verder uit gezangen en liederen uit de bundel Johan de Heer. - X13' (Van een medewerker) SCHIEDAM Hoewel het misschien een vreemde Indruk maakt, is het toch zo, dat de leden van de tb.c.-vereniging Zonnegloren woensdagavond „Het boze oog' van Mafokame" hebben gezien. Dat was namelijk de titel van het blijspel in drie bedrijven, dat door de toneel groep ODG in gebouw Irene wérd gebracht op de jaarlijkse feestavond van „Zonnegloren". De heer S. Kuiper wees in zijn openingswoord op het belangrijke werk van de vereniging „Zonnegloren" en in aansluiting op hetdoor hemvoor gelezen gedeelte uit de Bijbel merkte hij op, dat het niet voldoende is om zonder meer de, naaste lief te hebben, maar dat de daad, door middel van een offer, niet achterwege mag blijven. Vooral deze vereniging „Zonnegloren'.' moet het voor een belangrijk deel van liefdegaven hebben, wil men dit mooie werk kunnen voortzetten. De heer M. van Bommel deed bij de vele aanwezigen niet alleen een beroep om de tombola te doen slagen, maar hij vroeg ook mede werkers. voor de straa toolieete, die van 10 tot 15 mei in Schiedam gehoudén zal worden. Men zoekt nog collectrices voor deze straatcollecte, waarvoor men zich kan opgeven bij de heer M. v. Bommel, lorekstraat 8, G. van Stijn, Havendij-k 160en bij SCHIEDAM Geboren: Amolda Jennij dv A de Leest en M Verbeek: Désiree Isabella dv- Z A Luhullma en D C Sahetapy; Redmer Asko zv C A Bakker en A W Blok: Mark zv A van Langeveld en M Buis. Ondertrouwd: Adrianus Becker 21 jr en Annlgje Cornelia Aartje Snoeij 19 jr; Teunis Hogendoom 22 jr en Emilia Schipper 21 jr; Hendrik Marinus Jacobus van den Heuvel 20 jr en Keeltje Stuivenberg 17 jr. Getrouwd: Simon Heijkoop 22 en Cornelia Noomen 25. jr. Overleden: Baltsu Advocaat 64 jr; Maria van Vugt 90 j'r echlg v G J van Dieren. SCHIEDAM Geboren: Linda dv W van den Berg en H C van Hagen; Willem zv W J Blom en H J Landman; Linda dv P den Dikkenboer en L M van Oevelen; Peter zv J Hellenthal en W M P Wijzenbroek; Joyce dv L Nieuwenhout en L P van Eijk. mejuffrouw C. Aleman, Warande 175. De vele aanwezigen, die de tv en radio lieten voor .wat het' was die avond, hebben, daarna genoten van het kostelijke blijspel, dat ODG goed. .voor het voetlicht heeft gebracht onder'regie van G. Lankamp. Dit door Joop Spit geschreven toneelstuk omvatte een aardig verhaal van het beeldje Marokane, dat volgens- een bestaande legende ongeluk zou brengenvoor -diegene, .die het in zijn bezit heeft. De legende wordt in het spel steeds meer waarheid, Vooral wanneer de heer Welding,heer des huizes (Hoon Pluim) als bezitter van het beeldje de' .ene' tegenslag na 'de andere krijgt en nadat eerst zijn vrouw van hem wegloopt, komen er' ver wikkelingen tussen zijn dochter en een huisknecht en zijn huis raakt ook nog in 'brand. De huisknecht (Cor dlei Waard) die in feite Dick Huberts is en de vereerder van, Vera - (mejuffrouw Mary v. d. K-ooy) .treedt later in het huwelijk met haar en na nog vele verwikkelingenkrijgt het verhaal toch een happy-end door hét huwelijk van Vera met Dick. SCHIEDAM Tijdens de onlangs gehouden vergadering van de Oecumeni sche Raad van Kerken is in de plaats van dr. L. J. Cazemier, die. wegers het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is afgetreden, met algemene stemmen tot voorzitter gekozen pastoor C. P. v. d. Berg van de Oud-Katholieke Kerk. Tot vice-voorzitter, eveneens met alge mene stemmen, werd benoemd ds. D. J. Spaling, hervormd predikant Het bestuur van de Oecumenische Raad bestaat verder uit twee secretaris sen: de heer H. Teeuw, eerste secrètaris en W. v. d. Gaag, tweede -secretaris, terwijl als penningmeester fungeert de heer J. F. W. Meijer, oud-nótaris. SCHIEDAM De Schiedamse Jeugd raad heeft naar aanleiding van de verlo ving- van prinses .Margriet' met de heer Fietervan -Volienhoven het volgehde telegram naar Soestdijk gezonden: Het bestuur 'van de Schiedamse Jeugd raad in vergadering bijeen, wenst na mens Öe'Schiédamse jeugd.het verloofde paar van harte geluk. Zij wensen u beiden een prettige verlovingstijd. 0 ROZENBURG Ds. S. Wijnsma, chr. geref, predikant te Rotterdam-Zuid. die zoals gemeld een beroep aanvaardde van de chr. geref. kerk van Rozenburg als predikant ln algemene dienst voor het industriegebied Europoort-Botlek zal vrijdag 2 april tijdens een officiële kerkdienst - tot zijn werk worden ingeleid. Voorganger in deze dienst, is ds. W. W. Eerland uit deze dienst is ds. "W. w. Eerland uit Amersfoort en de dienst begint om 19.30 uur in de Geref. kerk aan de Konlnginnelaan in Rozenburg. Djigblad „DE ROTTERDAMMER", Schiedamse redactie Lange Kerkstra:82, teL 263954 (b.g.g. 115588, toestel 5, b.g.g. na 18 - uur alleen voor redactionele aangelegenheden 195885 of 280037). Agentschap: J. v. Gogh, Dr. Zamenhof- straat 139a, teL 152400. Klachten bezorging: Agentschap (adx. zie boven) dag. van 18.3019.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Alarm politie 264666, alarm brandweer 269123. alarm G.G. eh G.D. 269280. Woord voor de dag, Bijbellezing en overdenking, teL 141000. Apotheek: Van Westendorp, Parkweg 207. teL 267674. VAKMBQ jEgg» Ojgttggjgg DONDERDAG 18 MAART 1915 Onderwijs": aan. Prinses Juliana. H M. de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden hebben met ingang van .15 april a.a. aan mejuffrouw B. Cohen Stuart opgedra gen, onderwijs te geven aan Hare Koninklijke Hoogheid de Prinses. Daartoe 'zal met enige andere kinderen een kleine klasse worden samengesteld. Mejuffrouw Cohen: Stiiart, die thans nog lijdelijk werkzaam is aan de school van den heer J. Ligthart, zal het onderwijs geven volgens diens methode. Zij bezit de hulp-akte lager onderwijs en de - akte nuttige handwerken en bekwaamt zich voor de hoofdakte. De eerste jaren zal in bedoelde klasse geen godsdienstonderwijs worden gege ven, daar. Hare Majesteit aan zich wens'cht te honden dat onderwijs per soonlijk bij de' Prinses voort te zetten. Mejuffrouw Co hen Stuart is eatechi- santé van Dr. J. A. Cramer. Onze ministers. Dé Minister van Oorlog begaf zich gisteren vergezeld van den kapitein y'an den Generalen Staf,. De Quay, eh de kapitein (Van Ecrdihgen, waarnemend adjudant, naar het Gooi, in verband met aldaar te Houden oefeningen. 1 - 1. ALL-SEASON JAS ROTTERDAM De Amerikaanse tenorsaxofonist Johnny Griffin en: drum mer Art Taylor zullen, een quartet vor mend met Diamond Five musici Cees Slinger (piano) en Jacques Schols (bas), zaterdagavond 20 maart optreden in de Rotterdamse Jazz Sociëteit B-14. Jazzliefhebbers kunnen hun kennis making met Griffin, die op 9 maart 1963 reeds optrad voor B-14, hernieuwen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Enkele patiënten aan boord van het hospitaalkerkschip De Hoop zorgden op. de laatste reis voor een verrassing. Als het schip eerder thuis vaart dan de Hoop wordt de patiënt "indien zijn toestan-d het toelaat teruggebracht. 'Een paar Fransen hadden het echter zo goed naar hun "in dat ze graag nog wat waren gebleven, ook al duurde het dan een week of wat langer voor ze thuis zouden zijn. De Hoop kruiste in de eerste reizen van dit jaar (negende en tiende reis) tussen Vikingbank en Doggersbank. Inmiddels ligt het schip in de Parkhaven voor een kort verlof. Vrijdag zal het weer naar zee vertrekken. De Hoop was op station van 19 januari tot 9 februari en van 17 februari tot 11 maart. In totaal werd 38 maal materië le hulp verleend en in 74 gevallen werd advies via de scheepszender vertrekt. Op station werd 2800 maal ge stoomd op weg naar schepen, die assistentie verzochten, en terug. Dr. .N. J. Telj es, voormalig scheepsarts van de walvisvaart, nam de medische dienst waar. Overeenkomstig het devies van de Vereniging: „ten behoeve van zeelieden van elke nationaliteit" werden naast dertien Scheveningers, Katwijkers, Vlaardingers e.d. ook vier Fransen, drie Duitsers en één Engelsman geholpen. Zestien patiënten moesten worden opge nomen met in totaal 54 verpleegdagen. Vele gevallen waren van, chirurgische aard: beenbreuken, vishaak in het vlees e.d. Op. 23 februari werd een Franse visser 's avonds bij mwe zee met de rubberboot overgenomen en naar Hauge- sund (tussen Bergen en Stavanger) ge bracht. Gedurende de negende reis was aan boord ds. L, Loosman, gereformeerd predikant te Den Haag en tijdens de tiende reis ds. K. G. Scheepstra, her vormd predikant van Terschelling, Ze hielden zestien kerkdiensten, waarvan er vijftien konden worden liitgezonden op de 130 m. (2316 kc.) Gemiddeld twintig schepen per uitzending, waaronder- ook Urker kotters en coasters, meldden goede ontvangst. In dit jaargetijde blijven de bezoe ken aan andere schepen beperkt. De patiënten op het eigen schip worden echter regelmatig bezocht en aan enke le doopleden onder de bemanning werd belijdeniseatechisatie -gegeven. Er werden 94 radiotechnische adviezen verstrekt en zestien maal slapte monteur P. Ouwendijk in de scheepsboot om elektronische plaatsbepalingsinstrumen ten, zenders en ontvangers van allerlei merken te repareren. 281 maal werd een scheepsweerrapport opgemaakt en aan De Bilt doorgebeld. Er werden enkele machinereparaties verricht en vele malen werd drinkwater overgepompt. In totaal 17.000 liter. Het is maar drinkwater, maar men bedenke dat dewaterboot' in deze gevallen langszij komt ln volie zee, op 1000 km van de thuishaven! De recreatie van patiënten en bezoekers had dit maal' een bijzonder tintje' door de films, die dr. Teljer' van zijn reizen met de „Willem Barendsz" had meegebracht.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 1