van Rossumwerkt met een der oudste handweverijen lp- mi. Splfwffttl Met wat slagroom doet u wonderen! LARSEN-NIELSENHUIZEN PITTORESKE HOEKJES RAAM EN E Exclusiviteit en delicate smaak D Iantöormeubelen KM Onderdeel industrieel contingent Kappers gaven demonstratie ÜLris-kras door Schiedam van toen en nu (II BEDRIJVEN ONDER DE LOEP (8) Voorbeeld Dronken man reed huis aan Nuances Ambachtelijk Van V erkeersstagnatie door vastlopen mei nE ROTTERDAMMER VRUDAG 19 MAART 1965 ZO RUSTIG CAMPAGNE SCHUW GOED SOORT flfEVROUW Van Rossum aan het scheepjesspinnewiel. Ad ministrateur van het bedrijf A. -Teeuwis bekijkt deze speciale arbeid. Pudding, vla-flip, koffie, cake, vruchten alles wordt nög lekkerder ennög gezelliger met slagroom. (Tomatensoep ook, met een wolkje ongeklopte slagroom). Vraag morgen zo'n "huiselijk" flesje slagroom aan uw melkman! EN van de oudste handweve rijen tevens tapijtknoperij in ons land is die van Mies van Ros sum, gevestigd in een oud pand (nummer 44) aan de schilderachti ge Korte haven. Op 30 april zal het precies tweeëndertig jaar geleden zijn, dat deze talentvolle en hand vaardige handweefster 'ïeri.iapij- tenknoopster haar zaak bëgon en thans is zij bekend in het gehele land. a den draak Éj| Van de oogarts Bedrijfsleven Garage Van Dalen N.V. H -uit assss,sss. Vandaag en morgen.». -en dauelijks I' Pajnna 3 l.l.f. (01898)- 3697 DEZER dagen vertelde ons een abonnee, dat ze het liefst streek- familieromans las. „Het lezen er- IJ maakt me altijd zo rustig en ik lind er iets in, wat ik in mijn eigen omgeving mis. Wat weet ik zelf lief zei ze. Ze woont op een mo- derst' nogal lawaaierig flatje, zo'n doorgangshuis, met- een voortdurende wisseling van komen en gaan van mensen, met een onpersoonlijk inte. rietir geheel afgestemd op de laatste ,node, in de geest van de moderne uerni 'euwingsmanie, totaal gespeend mn elk gevoel voor tere persoonlijke herinneringen, die er toch zo dikwijls aan oude bezittingen vastzitten. Onze tijdgeest is nu eenmaal onhistorisch, tot set/s in onze meest persoonlijke familiebetrekkingen, wat we een veeg teken aan de wand zouden kunnen noemen. De dame, die ons de heken- tenis deed, dat ze zo graag dit soort ouderwets-gezellige lectuur las, bleek bij neder onderzoek niet alleen te s'aan. jvelen waren dezelfde mening toegedaan. Het waren overigens hoofdzakelijk lezeressen van middel bare leeftijd en ouder. Jammer, dat dergelijke romans bijna niet meer toorden geschreven. Ook dit kregen me uit bevoegde bron te koren. Een grote groep van leeslustige stad- en landgenoten missen hierdoor hun lie- velingsbelletrie en we vragen ons in site ernst af, of hier geen taak ligt voor onze protestant-christelijke auteurs. ONLANS viel ins een Franse roman in handen, geschreven door een zekere Raymonds Vincent, een schrijf ster van wie we tot nog toe nooit hadden gehoord. Als zeer eenvoudige titel stond er op de omslag slechts „Campagne" (Het Platteland). In 1938 werd deze destijds beroemde roman bekroond met de bekende Prix Fe mins. Het boekje was derhalve niet bepaald nieuw, We begonnen met erin te: bladeren. Reeds na de eerste bladzijden konden we niet ophouden met lezen en dat terwijl het alleen maar handelde over de meest alle daagse dingen van het leven en over doodgewone mensen. „Campagne" verhaalt niet van misdaad of van ongebreidelde hartstochten, niet van brute bestialiteiten-of van.,., subtiele zielsconflicten. "De „papieren kinde ren" van de fijngevoelige schrijfster zijn weinig bijzonders. Het zijn slecht- bespraakte, stille boerenmensen, die zulk een diepe indruk op de lezer maken. Een grootmoeder néémt voor goed afscheid van haar kleinkind. Het enige wezen, van wie ze houdt. Ze zegt alleen maar een paar simpele woorden: Marie, het is beter dat ik ga, maar je zal toch een braaf kind blijven en zo als toen je bij me was els ik er niet meer zal zijn. HET klinkt in onze moderne oren misschien een beetje vreemd, maar jonggehuwden en jongverlicfden zijn in deze boerenroman uit de dertiger jaren, nog een beetje schuw en verlegen tegen elkaar. Ze praten als kinderen. Een oude tante met de lijdzame berusting van een afgeleefd paard legt haar moede hoofd neer om te sterven en zegt bij wijze van troost: „Welnee, ik lijdt helemaal niet. Maar het is mijn tijd om heen te gaan." De bekoring van dit soort literatuur ligt in onze kennismaking met eenvoudige pretentieloze platte landsmensen, die nog niet ontworteld zijn als de mensen van de grote stad. Ze gevoelen zich nog nauw verbonden aan hun grond, hun beroep, hun omgeving, waarvan de dingen een eigen leven krijgen door hun histo risch karakter. In de kamer staan nog de oude -meubelen van ouders en grootouders en op de schoorsteenman tel prijkt grootvaders klok. Hun wo- ning, geen doorgangs-huis, behoort reeds eeuwenlang aan de familie. Honderd jaar geleden stond de linde ook al voor het raam. Wat een heerlijk eenvoudige lectuur is dit in tegenstelling tot de hedendaagse gro tendeels gepeperde leeskost, die ver velend is door haar zwaar-overtrok- ken emotionaliteit der lage hartstoch ten of quasi-psychologische haarklove rijen. DIT is een ealisme van de goede soort en om u iets te laten proeven van het schilderachtige im- pressionistisch-naturalisme van deze lezenswaardige streekroman eindigen we met de navolgende alinea: „Het was bij negenen. De kikvorsen kwaakten lawaaierig in het slapende water van de poel en in de diepe hemel blonken alle sterren. De men sen zouden zeker wel naar bed ge gaan, zijn, maar de avond was mooi en een ieder wilde die graag verlen gen. De meesten lagen op de droge veldjes, die de huizen scheiden van de grote weg. De vleermuizen schoten heel laag langs de open deuren, raakten zoek in de tuinen, gleden langs de roken, de schuurmuren, een nachtelijk spoor achterlatend; zonder twijfel bleef het mooie weer aanhou den." Als we het bovenstaande lezen kunnen we de (gezonde) smaak van vele oudere lezer.s(essen) begrijpen. Dit is tenminste nog eens gezelhg ouderwets vertellendat zowel pakt als ontspanning wekt; een uitstekend geneesmiddel voor allerlei moderne neurosen, die voortspruiten uit inner lijke onrust en gespletenheid en waarvan de hedendaagse cultuur de vruchtbare voedingsbodem is, VLAARBINGEN ïn de Marnixlaan stak donderdagmiddag de 4-jarige R. met naar autostep de rijweg over zonder op "het verkeer te letten. Het kind werd door een personneaato aangereden en liep een hoofdwond op. met Oekrainische boerenmeisjes, die door de Duitsers waren „gevorderd" en naderhand iri gevangenschap met Neder landers, onder wie stadgenoten, trouw den. Dezen waren uiteraard zeer bedre ven in dit handwerk, dat ze ook in hun vaderland hadden beoefend. DEZE ambachtelijke broodwinning op artistiek niveau is eigenlijk gegroeid uit een doodgewone vrijetijdsbesteding van een jong meisje, Mies van Rossum in haar jeugd. Eerst begon ze voor familie, vrienden en kennissen te werken. Doch deze afne merskring was natuurlijk te klein om er een bestaan mee op te bouwen. Daarna schakelde ze in de geldarme dertiger jaren over op een meer zake lijke basis, waarbij ze in de eerste ja ren menigmaal droog brood moest eten. De liefde voor haar vak deed haar even wel doorzetten. Een lichtend voorbeeld voor de huidige, jonge generatie, die hieraan wel eens mank gaat. CHIEDAM Het bijzondere van ambachtelijke nijverheidskunst ligt ongetwijfeld in haar indi vidueel karakter. Neem bijv. een handgeweven tafelkleed en eenzelfde kleed, waarvan in de fabriek duizenden aan de lopende band worden gemaakt. Bil het laatste zien we een eenvormig heid van kleur, patroon, vorm, lijnenspel e.d. In ieder geval is bij industriële produktie geen af wijking tijdens het „maak"-proces mogelijk; dat laat de machine niet toe. De handweefkunst kan evenwel met een variatie op het gevleugelde woord van de dichter Kloos ,,de uitdrukking zijn van de allerindividueelste expressie", evenals de poëzie, waarop dit slagwoord slaat. Daarom is bandweefkunst altijd aristocratisch van aard. 1 A Ofschoon ze natuurlijk alles kan weven, heeft ze zich in de loop der jaren, hoofdzakelijk toegelegd op ta felkleden, die allerwegen de faam ge nieten van een bijzondere nuancering van kleuren en van fijnzinnige patro nen, beide afgestemd op de delicate smaak van een bijzondere categorie clientele, die wat persoonlijkere wenst dan de produktie van het machina le proces. Deze exclusiviteit is onge- wijfeld haar „image", haar „beeld merk", waarmee ze haar afzet opbouw- wde en in stand houdt. Vanzelfsprekend zijn deze handweef kunst en tapijtknoperij buitengewoon arbeids intensief. Bij een bezoek aan Mies van Rossum's ateliers viel ons oog j op een schattig klein, een zg. schippers- spinnewiel. dat vroeger op de schepen werd gebruikt en waaraan ze nog lustig zat te spinnen. kere creatieve begaafdheid aan de dag kunnen leggen. De klassieke handweefkunde, waarop de industriële revolutie geen vat had. is een bijzonder harmonisch samenspel van materiaal, de wol in velerlei soorten en variëteiten, van artistieke patronen en van een waar gamma van kleuren vol gens de persoonlijke wensen van de af nemers. Even na de oorlog werkte 'Mies van Rossum nog met thuiswerk(st)ers, o.a. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - B. en "W. stellen de raad voor om samen met de gemeen ten Maassluis, Spijkenisse en Vlaar- dingen een overeenkomst aan te gaan met de N.V. Elementum te Maassluis betreffende de bouw van ongeveer 2000 Larsen-Nielsen woningen. In samenwerking met andere gemeen ten, die betrokken zijn bij het overleg omtrent de verdeling van het gemeen schappelijk contingent voor het Nieuwe Waterweggebied, stellen B. en W. voor een stichting op te richten, die onder meer ten doel zal hebben de behartiging van de belangen van de volkshuisvesting alsmede da bevordering van het eigen- woningbezit. in het gebied van 'de Nieuwe Waterweg een contingent van 9000 woningen teaêc-ldigd zegd. Dit zijn de gemeenten Barendrecht,1 Gapelle a. d. IJssel. Maassluis, Poortu- gaal, Rhoon. Ridderkerk, Rotterdam, Ro zenburg, Schiedam, Spijkenisse en Vlaar- dingen. De minister stelde daarbij onder meer als voorwaarde, dat hiervan elk jaar ten minste 2000 woningen zouden worden gebouwd volgens een geïndustri aliseerde methode. (Van een onder verslaggevers) SCHIEDAM Een personenauto, be stuurd door de 41-jarige A. J., -die onder invloed van sterke drank verkeerde, reed donderdag tegen middernacht op de Singel tegen pand nr. 90aan. De bestuurder Teed weg, maar werd door de Schiedamse politie achterhaald en naar het politiebureau in be Lange Nieuw- straat gebracht. De auto werd bescha- Pu DraAk stduM j J Com Lawde.1.. FRANSENSTRAAT 23, TELEFOON-6436 VLAARD1NGEN NA JARENLANG moeizaam experi menteren wist men de speciale kleurnu ances te verkrijgen, die ook weer zo geheel anders kunnen uitvallen dan die der machinale voortbrengselen der wol industrie. Helemaal op zolder is er een afgesloten klein „laboratorium", waar in een kastje aan ijzeren rekjes de kleuren- monsters wol hangen in de vorm van| aardige kleine wolkwastjes vastgemaakt aan houten labels, waarop het mengge- heim vermeld staat. Helemaal beneden werd in enkele vaten de wol gekleurd in op een bepaalde temperatuur gebracht warm water. Bij de verfstoffen gaat mieren- en zwavelzuur om de kleuren was- cn| zonbeslending te maken. Door ervaring leerde men op de juiste wijze dc blanke wol te kleuren, waarbij men drie grond- kleuren, blauw, rood en geel gebruikt. Bijzonder interessant zijn de zes weefgetouwen of -stoelen op de eerste en tweede verdieping, waar enkele dames aan het weven waren. Regelma tig haler "de weefsters de snellader over en dan schieten de spoelen in de schuitjes pijlsnel naar rechts. Met een zeker ritme gaat dit zo de gehele dag door. Deze snellaöers zijn eerst honderd jaar oud. Toen ze voor het eerst in Twente werden gebruikt, ontstonden er vele opstootjes onder de arme thuiswerkers, die vreesden,dat dit het einde van hun karige boterham zou betekenen. WANDELEND door deze ateliers van handweefkunst waant men zich in de zuiver ambachtelijke sfeer van vorige eeuwen, waarbij het decor van dit oude vergadergebouw van de distilateurs er j nog een schepje opgooit. 1 Deze handweefsters, ook al weer zo'n uitstervend vak, hebben nog liefde voor hun beroep, waarbij ze dagelijks een ze- SCHIEDAM De Technische Kappers club hield donderdagavond in gebouw Irene een goed geslaagde demonstratie avond. Aangezien de voorzitter, deneer M Loch, verhinderd was aanwezig ie zijn, sprak de secretaresse, mevrouw Rijkuijter-Holewijn een welkomst- en SltAts0<demonstratrice trad op mevrouw N. Sohieffer uit Roosendaal, terwijl de heer J. Baaiman uit Gouda, bekend van ■vele wedstrijden, de demonstrateur op deze avond was. Bijzonder fraai waren het dagkapsel en avondkapsel. Scherpe tinten als blauw, violet en rood gebruikt •men thans niet meer. Met nadruk be pleitte mevrouw R. van Pelt uit Dor drecht, die bij de explicatie de leiding •had, de noodzakelijkheid van een techni sche bekwaamheid, zowel voor oudere als voor jongere kappers en kaps.ers, •maar vooral nodig voor de jonge genera- Technische Kappers Clu.b is de aangewezen weg om een vakkundige vaardigheid te verkrijgen, aldus de ex- plicatrice. ,v£STH'\VE\K»P? 1' ml em eenten Korte ossum Vv* - Vv. 'S;, JJ. Deze elf gemeenten pleegden in een bestuurlijke commissie onderling overleg ten einde deze contingenten te verdelen en in het bijzonder te bezien hoe en waar de industriële woningbouw tot stand gebracht zou kunnen worden. Gelet op het feit, dat van de totale woning bouw men slechts een gedeelte in de woningwetsector kon verwezenlijken, ging deze commissie ervan uit, dat een gedeelte van deze industrieel gebouwde woningen in de vrije sector zou moeten worden gebouwd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Door het vastlopen van een wiel van een tankauto, donderdag middag om kwart voor vijf op de kruising Burgemeester Knappertlaan (Nieuwe Haven, ondervond het verkeer daar geruime tijd grote stagnatie. Da commissie meende, dat het voor de hand zou liggen, deze 2000 industrieel te bouWen "woningen ten goede te doen komen aan het bedrijfsleven. Eveneens was de commissie de mening toegedaan, dat van de fabrikanten-aannemers van industriële woningen een meerjarige, in casu driejarige produktie en levering zou moeten worden geëist en dat daartegen over een afname-garantie van de zijde der opdrachtgevers zou moeten staan. De financiële bijdrage van de zijde der werkgevers moet volgens B. en W. worden gesteld op ƒ250 per woning. De grootte van dit bedrag is bepaald naar de z.g. onrendabele top van vrije sector woningen. Er zullen 351 woningwetwoningen worden gebouwd. Volgens de geldende regeling moet 10 pet. hiervan, dus 35 stuks, ter beschikking worden gesteld aan door het Rijk aangewezen gegadigden, ongeacht of ze in Schiedam zijn geves tigd of niet. Wanneer niet op alle woningen wordt ingeschreven, wijst Schiedam voor de ene helft van het restant de gegadigden aan en Rotterdam die voor de andere helft. Hierbij zal Rotterdam de voorkeur geven aan die gegadigden, die reeds in Schiedam als; woningzoekenden staan in geschreven. SCHIEDAM De vereniging DOK houdt zaterdagavond een kontaktbijeenkomst in Chr. Soc, Belangen, waardoor men de onderlinge band hoopt te verstevigen. Er zullen dia's en films worden vertoond van vroeger (uit de oude doos) en van de jubileum-activiteiten van vorig jaar. Verder zal door een groep eigen leden een cabaret- programma worden gegeven. Het feest begint, om 19.45 uur, Bel ons voor een demonstratlertt z' 1 v r BUTS BALLOTLAAN 4 VLAARDINGEN Telefoon 8700 y-m E eerste kaart toont een aar dige doorkijk van de Raam, een gracht die herinnert aan de tijd dat Schiedam nog een laken nijverheid had, in de 13e eeuw: Ook bezet onze stad in de herfst tij der Middeleeuwen een be langrijke haringvisserij. Vlaar- dingen werd eerst in de tweede helft van de 17e eeuw de haring- stad, die ze later was. Ongeveer op deze plek hielden de christeli j k-geref ormeerden in een van de oude gebouwen hun godsdienstoefeningen. Voorganger was meestal de heer Noorlander uit Overschie. Op de hoek rechts was in vroegere jaren een schil derswerkplaats. Gehel op de ach tergrond ziet men nog een van de molens aan de Noordvest. Als stille wachters stonden ze in lang ver vlogen dagen in eeA wijde kring rondom de oude stad geschaard. De andere kaart laat op spectacu laire wijze oud Schiedam zien, met name de Zijlstraat. De pandjes bestaan nog. Links van de oude lantaren is een hofje. Als men dat doorloopt, komt men op een mi- nuskuul klein pleintje, een van die pittoreske hoekjes met eeuwenou de scheef-gezakte geveltjes, zoals men er legio in oud-Parijs vindt. En dan staat men vervolgens voor het wonderlijkste steegje van Schiedam, nog geen meter breed. Men loopt het door en vindt er een schoolvoorbeeld van bureaucrati sche verkeersborden-ophangerij, want men ziet er het bekende ronde bord hangen, dat hier alle verkeer van voertuigen verbiedt. De „dilkke dame" uit het circus zou er niet eens door kunnen. Aan de Zijlstraat en Breedstraat had men vroeger vele „slaap steeën", volkslogementen, voor be delaars, landlopers en marskra mers. Dit romantische gilde past nu eenmaal niet in onze moderne welvaartsstaat. Het is uitgestorven en de logementen zijn eveneens verdwenen. In de toekomst .gaat de gemeente deze hele „schinoko"- oude stadswijk saneren. VRIJDAG 19 MAART 191S. Door een vliegtuig belaagd. Het Engelsche s.s. „Blonde" (een door Engeland tijdens den oorlog vermeesterd Duitsch schip), dat aan de Tyne-rivier is aangekomen, rapporteert, door een Taube te zijn aangevallen. Een matroos, die ziek te kooi lag, heeft zich over den aanval zoo opgewonden, dat hij is ge storven. De'bemanning van de „Blonde" heeft verklaard dat de Taube zoo laag vloog, dat zij de vlieger had kunnen doodschieten, indien "zij geweren aan boord had gehad. Wees toch voorzichtig! De jongeling J. v. d. H., bij Drachten, wierp een geweerpatroon.in een brandende kachel. Deze sprong uit elkaar en verwondde de beide armen van den jongeling zoo danig, dat direct geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Turfgebrek. Men meldt ons: In de provincie Groningen komt bij de fabrieken" reeds gehrek aan turf. De pry's is nn reeds hoogcr dan vroeger. Het spelen van „Tippernry" verboden. Uit Batavia wordt gemeld: De comman dant van het Nederlandsche leger in Indië heeft den militairen muziek korpsen verboden „It's a long way to Tipperary" te spelen. Irene: Bescherming Bevolking, feest avond. 20. Musis Sacrum: Grafische Bond," Con tactavond, 20. De Bron: S.Z.C., vergadering, 20. Chr. Soc. Belangen: Schietver. „Schie dam", bijeenkomst, 20. C.J.V.-Gebouw: Soc. Passe-Partout, soosavond, 20. Tivoli: S.J.S. „Guillaumè", contact- avond, 20.30. Chr. Soc. Belangen: Chr. Gymnastiek Ver. DO.K., jaarvergadering, 20. Dagblad „DE ROTTERDAMMER", Schiedamse redactie Lange Kerkstra: 82, tel 263954' (b.g.g. 115588, toestel 5, b.g.g. na 18 uur alleen voor redactionele aajngelegenheden 195885 of 280037). Agentschap: J. v. Gogh, Dr. Zamenhof- straat 139a, tel. 152400. Klachten bezorging: Agentschap (adr. zie boven) dag., van 1820—1930 uur. Belangrijke telefoonnummers: Alarm politie 264668, alarm brandweer 269123, alarm G.G. en G.D. 269280. Woord voor de dag, Bijbellezing én overdenking, teL 141000. Apotheek: Van "Westendorp, Parkweg 207. teL 267674. I i

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 1