Student Zeeland blijft „vechten" voor vaste verbinding over de Wester schelde Vechtjas kreeg „alleen" boete van 100 gulden Unieraad deelt bezwaar fractie Taxistaking nog niet ten einde Amsterdam steunt Rotterdam Vliegtuig neergestort sc Reuzenkalf van 76 kilo 0 AS-moor denaar gearresteerd Corrie Hofman begraven Op doorreis: na botsing tram in ziekenhuis Portefeuille van Spanjaard gerold Vragen rondom opvolger van Smallenbroek CHU door procedure uit de boot Man dronken en met auto te water gereden Twee doden bij botsing Misverstand bij behandelen van onderwerp Veehandelaar na trap van koe overleden Vrouw verdronken Zielsverhuizing van mr. Cals Süasiï mmms. Steun van Zd.-Holland en R.dam VVDwngres V; V D I H 0! PE ROTTERDAMMER ROET STIL OLIEKACHEL Wmmrn&mm. DEN TOOM PE Correct Feest van vrijgezellen Boos „Vrije kwestie Onjuist Teleurgesteld V- Al ■me ie IVI Pagina 4 MAANDAG 12 APRfT, mr- (Vervolg van pag. 1) Dit jaar zouden jhr. Rutgers van Rozenburg, baron Van Heemstra en jhr D. J. de Brauw tot het gezelschap toetreder. De drie nieuwelingen wer den elk: afzonderlijk opgesloten in een schuur, een opkamer en een houtop slagplaats van de boerderij „De stee- jion poort" van boer G. J. van Rooijen aan de Van Tiellandtweg in Houten. Ra deze eenzame oplsuiting, die enke le uren duurde de vijftien andere leden van „Tres" nuttigden inmiddels een uitgebreide maaltijd in een Hou- *etis Restaurant begonnen om tien uur de verdere voorbereidingen voor de plechtigheid. De dria studenten kregen een zwar te linnen kap over het hoofd. Aan deze dichte kap zat een slurf waarin een kopje roet werd gegooid. De kap zelf werd met een koord om de hals vastgemaakt. Het gezelschap stapte toen in twee „Jan Pleziers" voor een tocht naar een boerderij op het landgoed „Oud Amelisweerd" bij Utrecht, waar de ceremonie zou wor den voortgezet. Onderweg knepen de inwijders verschillende keren in de slurf, met de bedoeling, de hoofden van de nieuwelingen zwart te maken. Na twintig minuten, de wagens waren inmiddels op de Mereveldse- weg bij Utrecht aangekomen, viel het da studenten plotseling op dat jhr. Rutgers van Rozenburg bijzonder stil was. Hij leek buiten kennis te zijn geraakt en ze legden hem aan de kant van de weg en pasten kunstmatige ademhaling toe, ook volgens de mond- op-mond methode. Jhr. W. C. A. Beelaerts van Blok land, arts en oud-lid van „Tres", die zich al op Oud Amelisweerd bevond, werd gewaarschuwd. Hij liet de stu dent overbrengen naar het acade misch ziekenhus in Utrecht, waar moest worden geconstateerd dat de dood al was ingetreden. Hoewel in de linnen kap geen gaten zaten, geeft de stof zelf volgens commissaris Mut- saers een zekere ventilatie. De twee andere studenten die zou den worden ingewijd, zijn voor on derzoek eveneens in het academisch ziekenhuis opgenomen. Jhr. De Brauw is er inmiddels uit ontslagen, baron Van Heemstra moet er nog blijven. Naar de herkomst en de samenstel ling van het roet wordt nog een onderzoek ingesteld. Uit andere bron vernemen wij, dat ditmaal niet zoals gewoonlijk normaal kachelroet Is ge bruikt, maar roet uit een ollehaard. pe zwarte kap die het slachtoffer blijkens de reconstructie ongeveer twintig minuten heeft opgehad, is door de politie in beslag genomen. In het gezelschap „Tres" heerst uiteraard grote verslagenheid. De tra ditionele en bij de Utrechtse burgerij zeer bekende rijpartij .naar De Bilt op Palmpasen is gisteren niet doorge gaan. De rector van het Utrechts studen tencorps, de heer A. Voute, heeft in tussen medegedeeld, dat „Tres Fa- ciunt Collegium" een geheel buiten het corps optredend studentengezel schap is. De activiteiten van „Tres" vinden niet plaats in het kader van het Utrechts studentencorps noch op de studentensociëteit. De leiding van het corps heeft geen enkele zeggen schap over dit gezelschap, waarvan 15 leden van het Utrechts studenten corps lid zijn. Wel onderzoekt de se naat of en in hoeverre tegen deze stu denten in hun hoedanigheid van leden van het U.S.C, maatregelen moeten worden genomen. x - 1 s v: - (Van onze correspondent) MIDDELBURG Gedeputeer de Staten van Zeeland zien het totstandbrengen van de vaste ver binding over de Westerschelde als een van de belangrijkste proble men waarvoor Zeeland op dit mo ment staat. De Provinciale Wa terstaat heeft reeds onderzoekin gen gedaan naar de uitvoerings mogelijkheden. Provinciale Waterstaat heeft contact opgenomen met Rijkswaterstaat in Zee land om na te gaan in hoeverre men tot een gezamenlijk project kan keman. Ce ARKEL Op het veebedrijf van K. van Zee aan de Viietsekade heeft een koe in de nacht van vrijdag op zaterdag een stierkalf ter wereld gebracht met het uit zonderlijk hoge gewicht van 76 kilo. Dit is vrijwel het dubbele gewicht van een normaal kalf. Volgens de regelen der natuur' zou het kalf omstreeks de achtste maart geboren moeten worden, maar alle voortekenen bleven ach terwege. De eerste verschijnselen kwamen ruim een maand later en toen bleek ook reeds, dat het geen normale „verlossing" zou kunnen worden. De Gorkumse dierenartsen K. G. v. d. Wal en G. Vogelzang besloten daarom tot een verlossing vanuit de zij van de moederkoe. Na een uur van nachtelijke arbeid kon het zwaargewicht stierkalf aan de veestapel van de heer Van Zee worden toegevoegd. Zowel het kalf als de moederkoe „Nelly" maken het uitstekend, (Van onze rechtbankverslaggever) ROTTERDAM „Ik geef altijd gevangenisstraf voor verzet tegen de politie, maar ik vind dit toch een onbelangrijke en bijzonder vervelen de zaak. liet moet een kwaaie middag rijn geweest", aldus mr. A. Ileynsius, maandagmorgen in de zaak tegen de 31 jarige monteur P.G. ZIEKENHUIS ROTTERDAM De vijftigjarige Engelse mevrouw E. E. Crantham-Biackburn en haar drie doch ters van tien. zestien en achttien jaar, inzittenden van een personenauto, die 2aterdagavond op het Kruisplein in bot sing kwam met een tram van lijn 16, moesten licht gewond in het Dnkzigtzie- Jcejihuis worden behandeld. Zij waren op doorreis naar Zurich. Retongeluk gebeurde, toen tram en ■wagen van het Weena kwamen. Lijn 16 boog af naar rechts, richting West- Xruiskaee. De naast de tram njdenae auto, bestuurd door een twintigjarige tuinderaknecht. wilde rechtdoornjd en. X)e personenwagen werd bij de botsing totaal vernield en moest worden wegge sleept. m Doordat een der bestuurders geen vooreng verleende, botsten zaterdagmid-j dag OP de kruising Langenhorst-Schoo- i twee personenauto's. De 58-jarige Gaarde werd bij de aanrijding met kracht tegen de deurstijl van de auto Eeworpen en viel op straat. Met borstklachten is zij naar het 2uiderzlekenhuis vervoerd. Beide auto's werden zwaar beschadigd. De 61-jarige stuwadoor J. Reitsma van de Meent raakte zaterdagmiddag op de Schiedamseweg met zijn auto In een slip en botste tegen een lichtmast. Met een onderkaakfractuur en bloed neus is hij naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht Zwaar beschadigd moest de auto worden weggesleept. Doordat de een de ander geen voorrang gaf, botste zondagmiddag op de kruising Kerkwervesingel-Oldegaarde- Pendrec.htseweg een bestelwagen tegen een personenauto. £>e bestuurder van de personenauto, de 35-jarige melkbezorger J. F. Kerkhof van de Mare, w erd met een bloedende hoofdwond naar het Dijkzigtziekenhuis vervoerd. Op 9 februari had de monteur zijn auto geparkeerd in de Hoogstraat en tegen een passerende agent gezegd, dat hij maar een pa-ar minuten weg bleef. De agent was doorgelopen en G-, had hieruit afgeleid, dat hij er geen beawaar tegen had. Hij was dan ook bijzonder verbaasd, toen de agent bij zijn terugkomst het bekende boek je pakte en hem een verbaai gaf. „Wat ontzettend kinderachtig", het G. uitgeroepen en dat was voor de agent aanleiding geweest zijn verbaal mede te baseren op de toon, waarmee hij was aangesproken. Toen -dit ter sprake kwam zei mr. Heynsius, dat de manier van aanspre ken zeker geen argument voor een verbaal is. De agent had de monteur bevolen mee te gaan naar het bureau, wat G. weigerde. Er was een vechtpartij ontstaan en de omstanders moesten de politieman ontzetten. „Dat gebeurt niet veel", constateerde mr. Heynsius. Mr. Heynsius was van mening dat van beide kanten weinig tactvol was opgetreden. Hij veroordeelde de mon teur tot een geldboete wan 100 of twintig dagen en veertien dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. MARSEILLE Gillis Buscia, een der meest beruchte moordenaars van de O.A.S., die in juni 1962 door het Franse tribunaal voor de veiligheid van de staat ter dood werd veroordeeld, is in Mar seille gearresteerd. Buscia wist destijds uit de gevangenis van Fresnes te ontsnappen met de hulp van een gevangenbewaarder, waarna hij naar Italië uitweek. Hij was toen een der laatst overgebleven leiders van de O.A.S., het „geheime leger", dat zich tegen De Gaulle keerde. DEN HAAG Het onafhankelijke landbouwweekblad „De Nieuwe Veld bode" zal, naar wij vernemen, per 1 mei a.s. ophouden te verschijnen. Op die datum zal het blad {een uitgave van de NV Ten Hagen te Den Haag) opgaan in het landbouwweekblad „De Boerderij", dat wordt uitgegeven door Misset NV te Doetinehem. gedachte gaat veld winnen dat het niet zo lang meer zal dtsren eer over de vaste verbinding een beslissing zal worden ge nomen. Dit heeft mr. dr. A. J. J. M. Mes, waarnemend Commissaris van de Ko ningin In Zeeland, tijdens de voorjaars- zitting van de Staten gezegd naar aan- leiding van enkele opmerkingen van de heer Ch. van der Peijl (CH). De heer Van der Peijl had' naar voren ge bracht dat de onlangs gehouden studie dag van het departement Zeeland van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel tot de conclusie heeft geleid dat de verbinding zowel technisch als fin an- cieel-economisch uitvoerbaar is. Vol gens de heer Van der Peijl zal de stu diedag in de provinciale sfeer nog een follow-up moeten hebben. Hij dacht hierbij aan verdere stappen van Gede puteerde Staten, Mr. dr. Mes maakte de heer Van der Peijl duidelijk dat het provinciaal be stuur reeds lang vóór de studiedag van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del de nodige stappen heeft ondernomen. De waarnemend Commissaris toonde zich verheugd over de steun, die Zeeland met betrekking tot de vaste verbinding krijgt van de provincie Zuid-Holland en van Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een 38-jarige Spaanse fabrieksarbeider is in de nacht van zaterdag op zondag vlakbij zijn woning in de Hendrik de Keizer straat door een onbekende man aan gesproken. Deze vroeg hem om een vuurtje. Terwijl de Spanjaard dat gaf, pakte de onbekende de portefuille uit de binnenzak van de Spanjaard en liep hij hard weg. Het signalement v.an de dader is: 1,60 m. lang, donker uiterlijk en ongeveer twintig jaar oud. De politie van het bureau Boezemsingel (recherche) tel.: 11.5720 - verzoekt een ieder die inlich tingen kan-verschaffen zich met haar in verbinding te stellen. In dezelfde nacht heeft de politie van het bureau Marconiplein de 35-jarige montage-arbeider H. van B. en de veertigjarige constructiewerker P. B,, beiden uit Schiedam, aangehouden. De mannen werden met een bestelwagen aangetroffen achter een loods in de Marconistraat. In de auto vond de politie diverse voorwerpen, die waren gestolen uit een van de nieuwe in de Marconi straat geparkeerde caravans. Door het breken van een keldder. raam is ingebroken in een textielhandel aan de Beijerlandselaan. Uit de kassa verdw geld. VLISSINGEN Het Deense motorschip „Chilean Reefer", dat vorige week zondag bij Viis- singen in aanvaring kwam met |het Canadese motorschip Ka- te Breton Miner en bij Nieuwer- sluis ten oosten van Breskens aan de grond moest worden ge zet, is zondagochtend tegen 10 uur door vier sleepboten vlotge- trokken. Zaterdagmorgen vroeg had den de slepers ook al een poging gedaan de „Chilean Reefer" vlot te krijgen, maar deze mislukte. Het Deense schip is naar de werf „De Scheidepoort" in de haven Vlissingen-Oost (Zuid- Sloe) gebracht, waar het zal worden gerepareerdL Uit een eer der ingesteld onderzoek door deskundigen van van der Taks bergingsmaatschappij bleek, dat de „Chilean reefer" tengevolge van de aanvaring een zeer groot gat aan stuurboord ter hoogte van ruim twee had opgelopen, het gevaar niet denkbeeldig wa$. port, dat veel bekijks trok. Daar Het was een spectaculair trans dat het schip zou kantelen werd de boot „opgehangen" tussen twee drijvende bokken; de sleepboten deden de rest. (Vervolg van pag. I) Er gaan in a.r.-kring stemmen op om met de voorzittersverkiezing te wachten totdat -de a.r.-fractie weer compleet is. Ais de heer Smallenbroek morgen of woensdag minister is, kan hij (naar alle waarschijnlijkheid) niet meer over zijn opvolging meestem men. Hetzelfde zou kunnen gelden voor het fractielid mr. Aantjes, die een kans heeft staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat te worden (vervoersaangelegenheden). De frac tie zou dan op zeer korte termijn met twee vacatures zitten, die naar veler mening eerst moeten worden opge vuld, wil men een zuivere stemming over het fractievoorzitterschap krij gen. De heer Smallenbroek wordt als Kamerlid opgevolgd door dr. Boer- tien. Zou ook mr. Aantjes vertrekken, dan komt ARP-secretaris mr. W, R. van der Sluis in zijn plaats. Voor de bezetting van een tweede staatssecretariaat op Verkeer en Wa terstaat wordt de naam van prof. ir. J. L. Klein genoemd. Hij is directeur hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland en lid van de PvdA. Voorts doet het gerucht de ronde, dat de demissionaire staats secretaris Den Toom (luchtmacht), lid van de WD, zal worden benoemd tot regeringscommissaris. Zoals bekend blijft staatssecretaris Haex (land macht), lid van de CHU, aan als „vakbewindsman". ROTTERDAM De 62-jarige W. dc G., die onder invloed zijn auto bestuurde, raakte zaterdag omstreek,? middernacht van de rijbaan en kwam in het Schie- Sehiekanaa] terecht. De bestuurder zag kans het dak open te schuiven en de wagen te verlaten. Voorbijgangers brachten hem op het droge. Met achterlating van naam en adres liep G. naar huis. vanwaar hij later werd gehaald voor het afnemen van de bloedproef. Zijn rijbewijs werd ingenomen. Met een materieelwagen van de brandweer en een particuliere takelwagen bracht men de auto op het droge. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT De Unieraad van de Christelijk Historische Unie heeft zich zaterdagmiddag „vrijwel unaniem" gesteld achter de be zwaren van de Tweede-Kamer fractie tegen de door formateur Cals aangegeven procedure inzake de kabinetsformatie. Aldus is na afloop van de Unieraadsvergade ring in een communiqué meege deeld. Zoals bekend werd het overleg met mr. H. K. J. Beernink afgebro ken, nadat hij aan de formateur had meegedeeld, dat zijn fractie zich niet vooraf wilde binden op één punt (radio en televisie) zonder inzicht te hebben in het gehele ontwerp-regeringsprogram en in de voorgestelde zetelverdeling. Mr. Cals wilde daarentegen eerst over- fr,.tt.vonT.{tt.r «-„t,- eenstemming bereiken over het om-fractievoorzitter geen sprake Is geweest roepvraagstukomdat dit het strui kelblok voor het kabinet-Marijnen was geworden. De fractie-voorzit- het overleg heeft gespeeld, blijft swu,, de „binding vooraf" als breekpunt ev« De Unieraad betreurt zeer «Mui het communiqué dat van de 2lid. van KVP en ARP zo weinig begrin is getoond voor het standpunt van de c.h. fractie, dat het zich vooraf oh één punt vastleggen onjuist is. v In c.h. kring wijst men er op dat d» chrlstelijk-historlschen voor het aangaan" van bindingen van huis uit huiverig 2ü„ Kennelijk meende de Unieraad van d» heren Schmelzer en Smailenbroelt t, mogen verwachten, dat zij althans bereis- waren geweest om over het c.h.-tesen voorstel inzake de procedure te Dmtnn Had de heer Smallenbroek niet gezegd zo merkt men op dat het alm,7 blijven optrekken van ARP en CHU hen een offer waard was? De Unieraad Is ervan overtuigd du *'~h (n het for^X'ovVr! leg correct beeft gedragen. „Hij beeht er ■•«-v-.'iHt ui'te sprekend aldus het communique, „dat van tts '-rrgkcm-n nn vt-ne-er gedane toezeg. --stsnr.-tven door fractie of ters van KVP, PvdA en ARP waren dit met hem eens. Mr. Beernink gaf een uiteenzetting over de gang van zaken, die gevolgd werd door een discussie, waarbij bleek, dat niet alle Unieraadsleden zich zonder meer achter het beleid van fractie voorzitter en fractie konden stellen. Ook in de Unieraad werd de opvatting verdedigd zij het namens een kleine minderheid dat het de voorkeur verdiende om eerst het radio- en televl- sievraagstuk tot een oplossing te brengen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het afgelopen weekeinde heeft voor de stakende Rotterdamse taxi- en huurauto chauffeurs slechts als goed nieuws opgeleverd de toezegging van de dertienhonderd Amsterdamse col lega's dat die zich, zolang de sta. king nog zal duren, zullen inzetten voor financiële steun. Een einde van de staking is sinds het afbreken van het overleg dan ook niet te verwachten. Reeds zijn de eerste toegezegde bedragen van de Amster damse chauffeurs binnen. Dit heeft de heer C. J. Olman, voorzitter van het door de stakers gekozen bestuur, in Amsterdam voor elkaar gekregen, Hij moest er echter de verzekering geven dat het geld niet terecht zal komen in de kas van het OVB. In Amsterdam, en dat is de afgelopen week opnieuw gedemonstreerd is de -- r GVB'er Leen van Os niet welkom. Het verdween honderd gulden aan wissel- is voor de tweede keer dat hij er werd '„weggestuurd". De heer Olman kon de Amsterdam mers de verzekering wel geven omdat het OVB zijn leden reeds „steunt". Voor het organiseren van de finan ciële steun aan de bij de drie erkende bonden aangesloten stakers heeft het actie-comité in de IJsclubstraat 16b een kantoor geopend. Het ziet er niet naar uit dat het over- MAASLAND Gisteravond om streeks kwart over elf is op Rijksweg 20 bij de Westgaag, ongeveer drie kilometer buiten Maasland, een ver keersongeluk gebeurd, waarbij een inzittende op slag werd gedood en een tweede zo ernstig gewond, dat h(j later in een ziekenhuis overleed. Zeven mensen werden min of meer ernstig gewond. Een personenauto, bestuurd door de heer H. B. uit Den Haag, botste fron taal op een personenauto, bestuurd door de heer P. P. uit Scheveningen. Van de vijf inzittenden van de auto van de heer P. werd de 27-jarige heer J. Harteveld uit Vlaardingen op slag gedood. Mevrouw P. H. Harteveld- Hoogendijk werd zeer ernstig gewond. In eerstgenoemde auto zaten vier mensen. Alle bij de botsing betrok kenen werden met meer of minder ernstige verwondingen met vier zie kenauto's naar het Holv-ziekenhuis in Vlaardingen gebracht. Daar is de 80- jarige heer J. H. Berends in de loop van de nacht overleden. WOERDEN In een ziekenhuis te Woerden is gisteravond overleden de 18-jarige J, Kraan uit Linschoten. Hij was enkele uren eerder toen hij met zijn bromfiets de weg WoerdenOude water opreed, door een auto aange reden. BEILEN Bij een verkeersongeluk onder Spier (Dr.) is gisteravond de 73-jarige mevrouw Boer uit Dwingelo zo ernstig gewond, dat zij kort na aan komst in het ziekenhuis te Assen is overleden. Haar 75-jarige echtgenoot is daar ernstig gewond opgenomen. Het twintig kilometer autootje van het bejaarde echtpaar werd bij het oversteken van de weg AssenHooge- vten in de flank aangereden door een andere auto. (Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Er is zaterdag- avond kennelijk een misverstand ge' weest tussen de ch-senator H, C. Kranenburg en het bestuur van de afdeling Rotterdam van de Neder landse Vrijgezellenbond, die in Hilton haar tienjarig bestaan vierde. De heer Kranenburg zou spreken over „Eten en drinken". De aanwezigen dach ten een uiteenzetting te horen over de diverse moeilijkheden van het vrijgezel lenbestaan. Maar de heer Kranenburg (tandarts) begon een uiteenzetting te geven over het gebit dat zich, volgens r.em, bij vele Nederlanders in zeer slechte toestand bevindt. Hij pleitte dan ook voor toevoeging van fluor aan het drinkwaer. De heer Kranenburg merkte op. dat de bond „vrijwel alle doelstellingen" waar naar is gestreefd, heeft bereikt. Hij meende, dat de bond zich nu in andere strijdbare onderwerpen kan gaan verdie pen, zoals hulp aan Rode Kruis, NOVIB, onderontwikkelde gebieden e.d. Loco-burgemeester mr. J. Zeelenberg (lid van de bond) had echter in een gelukstelegram gewezen op het nog steeds te hoge belastingtarief voor onge- huwden en de huisvestingsmoeilijkheden. Zij stelde: Gaat u voort met het wekken van meer begrip bij overheid en verte genwoordiging en de lichamen, bij poli tieke partijen en particulieren. Overigens, de heer J. Key, bondsvoor- ieg spoedig zal worden hervat. De werk nemersdelegatie wil wachten op wat B, en W. zullen antwoorden (of zullen ondernemen): na het adres aan dat col- Jege. Het is niet zeker dat hier iets positiefs uitkomt omdat het college" wel de tarieven bepaalt maar zich niet zal mengen in loonkwestles e.d. De «takende chauffeurs zijn boos op de heer J. Spit van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneél. In een „open brief' neemt hun. bestuur stelling tégen de uit spraak van de Sheer Spit die in de televi sieuitzending Brandpunt van de KRO heeft gezegd dat de stakers alleen maar het werk niet durven hervatten omdat zij bang zijn voor terreur. Volgens de stakers geeft ihij hiermee te kennen dat hij bijzonder weinig begrepen heeft van de situatie. De ondertekenaars wijzen er op dat het besluit om te staken op 2 april is genomen door liefst zeshon derd bij de erkende bonden aangesloten chauffeurs. De staken noemen de uitspraak van de heer Spit arbeiders- en opinlemisleidend. Z(j stellen verder: „de werkgevers en de hoofdbesturen van de erkende vakbewe ging snappen er nog steeds niets van en mocht dit mogelijk wel het geval zijn dan laten w{j ons niet door middel van door vakbondsleiders geuite misleidingen op een dwaalspoor brengen," Blijkens zijn communiqué stelde de Unieraad vast, dat alleen het verschil van mening omtrent de procedure tot een afbreken van het overleg heen geleld. Er is wel verondersteld, dat'niet de fractieverklaring het eigenlijke breek punt is geweest, maar de opvatting van mr. Beernink en een aantal fractieleden, dat het omroepbestel een z.g. vrije kwestie moest zijn. De c.h. fractievoorzit ter verdedigde deze opvatting in een radiotoespraak kort voordat hij uit de boot viel. Hij deed dit ook (tegenover de parlementaire pers) een paar minuten nadat hij op 25 maart het beraad met de heren Cals, Schmelzer, Vondeling en Smallenbroek noodgedwongen had moe ten beëindigen. Daardoor rees het ver moeden, dat hij zich op Plein 1813 in dezelfde geest had uitgelaten. In elk geval hebben de gesprekspartners volgens hun eigen verklaring de conclusie ge trokken, dat er met de heer Beernink helemaal geen bindende afspraak was te maken. Dat zou dan de werkelijke reden zijn geweest waarom hij van de formateur het advies kreeg „zijn verhaal maar aan de pers te gaan vertellen.". ■- -Gehoord de toelichting van de heer Beernink, heeft de Unie raad deze veron derstelling als onjuist van de hand gewezen. Zij was ook onaannemelijk, omdat de heer Beernink dan buiten de grenzen was gegaan, die de fractie in haar verklaring had getrokken, In deze verklaring had de fractie immers niet als haar mening neergelegd, dat het omroepvraagstuk een vrije kwes tie diende te zijn. Zij sprak slechts unaniem uit. dat zij zich niet vooraf op dit punt wilde binden. Daarmee wekte z J de indruk, dat zij wel bereid was om zich achteraf aan het gehele program (dus inclusief de omroepparagraaf) te binden. Voorwaarde was slechts, dat zij zich daarin en ook in de zetelverde ling zou kunnen vinden. Wat de heer Beernink de laatste weken heeft betoogd over de noodzaak om de omroepkwestie vrij te laten, kwam slechts voor zijn persoonlijke verantwoordelijkheid, zo werd ons medegedeeld. Zijn opvatting dienaangaande werd echter we! door meerdere leden van de fractie gedeeld. Waar de Unieraad aanneemt, dat de vrije kwestie-opvatting" van de heer Beernink c,s, geen (beslissende) rol in (Vervolg van pag, 1) 40 van de 47 Belgische slachtoffers kwamen uit Vlaanderen, De reis was ■georganiseerd door een Vlaams reis bureau dat het Midden-Oosten voor „alle beurzen" wilde openstellen. De consternatie die het ongeluk in België heef veroorzaakt werd nog vergroot door het feit, dat er twee groepen toeristen waren en de familieleden aanvankelijk niet wisten tot welke groep hun verwanten behoorden. Op •het miniserie van buitenlandse zaken waar een speciale post werd ingericht, ontving men dan ook talrijke tele foontjes van ongeruste familieleden. In de middag zag men velen, reeds met betraande ogen, het ministerie binnengaan om kennis te nemen van de lijst van slachtoffers die inmiddels in Brussel was ontvangen. De Belgi sche radio zond gisteren alleen nog ernstige muziek uit. Ais het reisschema, zoals oorspron kelijk was opgesteld, gevolgd zou zijn, dan zouden de 50 slachtoffers thans nog in leven zijn -en van hun vakantie In Cairo, de oorspronkelijke eindbestemming, genieten. Het voor stel van onderdirecteur Krekorian van de Omar Khayyam hotelcombinatie om eerst een week in het pas geopen de Beiroet-hotel door te brengen is noodlottig gebleken. Van de 50 slacht offers hadden er 40 op Schiphol uit vrije keuze het voorstel geaccepteerd, de 10 overigen, die feitelijk meteen naar Cairo hadden willen doorvliegen hebben het leven verloren omdat de Super-constellation van Trade Winds, waarin zij de vlucht maakten, door de Juohtvaartai -oriteiten van Libanon werd vastgehouden. Zij brachten de laatste dagen van hun leven in het juist geopende Omar Khayyam hotel te Beiroet door en vertrokken vrijdag zitter, wees er in zijn rede „Gefelici teerd, we zijn er nog niet", op dat er voor de vrijgezellen nog veel onbillijk heden moeten worden weggewerkt. Hij zei dat de bond geen nieuwe politieke Partij wil formeren. Men zou zich dan moeten bezighouden met problemen, die de ongehuwden niet raken. noodgedwongen met een Jordaans vliegtuig, bestuurd door Hakam Sta- tieh, de persoonlijke vlieger van Ko ning Hoessein, omdat de Superconnie nog steeds niet mocht vertrekken (of intussen niet meer beschikbaar was). DAMASCUS Het zoeken naar de lij- Ken van 50 Europese en vier Jordaanse slachtoffers van de vliegramp die zater dagavond nabij Damascus plaats vond, is stopgezet. Een woordvoerder voor de vliegtuig maatschappij, waaraan het toestel toebe hoorde heeft meegedeeld, dat de red dingsploegen de hoop opgegeven hebben meer dan de zeventien lijken te kunnen bergen die gisteren op de plaats van de ramp werden gevonden. De andere 37 zijn volkomen verkoold en er. is geen spoor van hun lijken te vinden. De Belgische ambassade heeft inmid dels meegedeeld, dat zij uit Brussel op dracht ontvangen heeft de 17 geborgen lijken naar Brussel te doen overbrengen. Dit zal morgen geschieden per KLRL (Van onze Leidse redactie) LEIDEN De 83-jarige Leidse vee handelaar Ph. A. van Gelderen werd vorige week dinsdag op de veemarkt in Rotterdam zodanig door een koe getrapt, dat hij achterover viel en zijn heup brak. Hij werd opgenomen in het Elizabeth-ziekenhuis te Leiden, waar hij aan de gevolgen van de val is over leden. ROZENBURG In de Nieuwe Water weg nabij de Krimsloot is zondagmiddag het stoffelijk overschot aangetroffen van een vrouw. Het bleek de 65-jarige mevrouw J. M. van Zaaien van de Soestdijksekade uit Den Haag te zijn. Zij had op 6 april haar woning in overspannen toestand verlaten. Voorts wordt in het communiqué -er klaard: „Met de Unievoorzitter mr Beernink betreurt hij het. dat de christé lijk-hlstorischen thans niet aan een rere- ringsrombinatie zullen kunnen deelne mer- Vermoedelijk betrekt de Unieraad de Unievoorzitter opzettelijk in deze uitspraak, omdat geopperd is, dat 'mr Beernink liever niet met de socialisten in zee wilde gaan en derhalve de afloop van het formatie-overleg niet zou betreu ren. Tenslotte „spreekt de Unieraad hét •-•olste vertrouwen uit in de c.h. Tweede Kamerfractie, mede in de verwachtine dat zij in de gegeven situatie een eiger uitsluitend constructieve oppositie zaj voeren." Bij voorbaat wordt daarme» gezegd, dat de fractie zeker niet in dè appositionele wateren van de WD zal Opmerkelijk is- het, dat in het communiqué geen uitspraak is gedaan over de oplossing van het omroep vraagstuk zelf. Over het door mr Beernink ingenomen standpunt te genover het plan-Bot/Cals wordt goed- noch afkeurend gesproken. Des gevraagd werd ons gezegd, dat de Unieraad nog maar zeer kort geleden zijn visie over het radio- en t.v.- probleem in een verklaring heeft neergelegd. De Unieraad sprak zich toen uit voor openheid van het beste! onder voorwaarde dat er geen be-- voorrechting zou plaatsvinden. Voorts werd ons gezegd, dat de fractie het vraagstuk nog niet heeft doorgespro ken. Aangezien de fractie het regerings- program als totaliteit wilde bezien, is san het plan-Cals op 24 maart slechts sum mier aandacht geschonken. Alleen de fractievoorzitter had er een exemplaar van. Hoe de fractie over het akkoord denkt, zal blijken wanneer het te zijner tijd in de Tweede Kamer in behandeling komt Volgens insiders zouden -stellig twee tegenovergestelde meningen worden ver dedigd resp. door freule Wttewaail van Stoetwegen en de heer Kikkert - wanneer het plan direct zou worden behandeld. Men moet echter afwachten interne overleg, dat de fractie nog zal plegen. Iqidi. 5 Jj. j ZWOLLE „De vraag hoe wij oppositie moeten voeren, is voor roij niet zo moeilijk. Wat de heer Cals betreft, moeten we kijken onder het hoofdstuk zielsverhuizing en wat de PvdA betreft, kunnen we spreken ovir het offerfeest der beginselen". Aldus mr, K, van Riel, voorzitter van de überale Senaatsfractie, zater dag op het VVD-congres bij de beant woording van opmerkingen over het beleid van de fracties. Volgens spre ker bestaat er een grote tweeslachtig heid bij de confessionele partijen; het sociaal-economische beleid van het kabinet-Marijnen noemen zij zo, bij zonder bevredigend dat het moet worden voortgezet, maar intussen gaan zij nu met de PvdA jn zee. „Men kan van de taktiek van de héren Vondeling cn Suurhoff van alies ver wachten, maar men kan niet van hen eerwachten aangezien zij redelijke en fatsoenlijke mensen zijn dat zij in wezen het beleid van de heren Witteveen en Toxopeus zullen voort zetten. Dat kan eenvoudig niet; dat is ook te veel gevraagd." Voorts wees de heer Van Riel op de felle, misschien niet eens ongemoti- /eerde kritiek van de heer Vondeling op de heer Bot, die „wij nu zien - opduiken als minister voor de onder-' ontwikkelde gebieden, die de PvdA zo veel nader aan het hart heten te leggen dan ons". Ook hier zien we, dat woorden niw' worden waargemaakt. De algemene vergadering nam een motie aan, waarin de VVD haar solidariteit uitspreekt met de strijd van de Spaanse en Portugese bevol- king voor de verwerving van burger lijke grondrechten. Een aantal leden sputterde tegen. EINDHOVEN Vele duizenden be langstellenden stonden langs de stra ten, toen vanmorgen het stoffelijk overschot begraven werd van de 0* jarige Corrie Hofman, die dinsdag avond door een onbekende man werd meegelokt en daarna vermoord. Het lijkje was om negen uur van het hoofdbureau van politie per auto naar de ouderlijke woning aan de Tweede Kruisemuntstraat gebracht, waar zich een stoet van vele honderden personen formeerde. Voorop gingen de leerlin gen van de eerste klassen der St- Janssehool, waar Corrie Hofman °P school was. Tal van bloemstukke;) werden door de kinderen meegedra gen. Om half tien droeg pater-rector Nijens in de rectoraatskerk St, Jozei in Tivoli de engelenmis op. De kerk was geheel gevuld met belangstellen den. Onder hen bevond zich ook de commandant van de legerplaats Om schot en soldaat Van der Wiel, die woensdagmiddag hel lijkje vond. Na de mis had de begrafenis plaats OP het Tivolikerkhof onder de gemeente Geldrop, waar pater-rector Nijens o* laatste gebeden uitsprak. 'sie :law teri ia iren de :had ilani af 0 de ock km «-ai van I beu l van ;ben boe \i stoi t«l Iers het der' mei „bei ane mld de die tpn kan 0 VOO fins in i een kan Zui te hol Kr. kei1 rfm Kei ma Al tem een Mn ha bon hui nar wa. j Me der. sp r. Da. i hot bed lil»! 2ie: apt bui Wc tiai gel p de: i vo< en ser. sta jari zot eni he: ext iet na tót na rai zij: iXL] i dat fat in. «at «as «00 hui 9e! die het hot het all.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2