aan Breedstraat Man reed in ruïne „auto" uit roulatie GTB viert binnenkort 35-jarig jubileum MAANDAG ZAL SCHIEDAM FEEST GAAN VIEREN artifoit meubelen BOTTERDAM es tan met vrij te pleiten getrouwen ril AGENDA worden snel bereikbaar Onderdeel van an Feest op repetitie van mannenkoor „Orpheus Cunning werken „Ze hebben me vèrraje" r>r> Geen papieren en gladde banden kostten boetes Nooit spelen op zondag Programma intocht burgemeester Wel of niet uitgeladen? pg BOTTEW)AMMER DONDERDAG 13 MEI 1965 boek (I) BOEK (II) BOEK (III) VERSTAANDER.... OT jr ,y -.■ja*- w l— i m- (Van. een medewerker) CCHIEDAM Tot de meest i teressante zaken welke voor het kantongerecht worden behan deld behoren die waarin -- anders dah de gladde wegen, hét niet vér- lenen van voorrang en het illégaal verkopenvan-flesj esbier wrak- hen ten tonele gevoérd: Zo'n oude, haveloze wagen, die meestal na ge faalde pogingen tot opknappen als speeltuig van de jeügd, zijn laatste levensdagen in de nauwe straatjes van de binnenstad slijt.'Of ze wor den nog wel eens bereden en ein digen dan hun; loopbaan voor de kantonrechter, dié, nevens een aantal,: zware boetes 'voor de eige naar meesttij ds overgaat tot ver- heurdverklaring van "dé automo del. Seinzaal Oefenplaats broersvest 64-66 Schiedam Oprichters Zaterdag KENNISMAKING RECEPTIE Drukte op ruilbeurs „De Verzameldar Vandaag en morgen .en dagelijks pagina 15 koopmanstad IN VUUR". luidde de titel van het boek dat ifjj vroeg in de oorlog verscheen van ie hand van de bekende Rotterdamse predikant wijlen ds. N. Buff inga. Een aangrijpend boek over de verwoesting jari de Maasstad, morgen precies 25 jacr geleden. - Veel sterker dan de krant, de radio, en de televisie is. het lock dat de geschiedenis maakt, om- Ut het een duurzamer waarde heeft. Toch zal morgen vermoedelijk geen enkele Rotterdammer Buffinga's boek tiodip hebben om herinnerd te worden an de. brandende, en later nog maan denlang duguber smeulende en stin- I kende puinhoop, waarin de koopman- iftai in één middag was veranderd MRGEN, precies 25 jaar na de dag van de -waanzinnige moord op i Rotterdam, verschijnt een boek met I een' aangrijpend verhaal waarover ■vellicht ook Buff inga, die evenzeer 'met de gevangeniscel kennismaakte, zou hebben kunnen meepraten. Dat boek heet „Da Geuzen" en het be- ichrijft de geschiedenis van het aller eerste verzetswerk dat de Schiedam mer Bernard Uzerdraat öp de dag na de verwoesting van Rotterdam begon. Ret is'een verhaal over Rotterdam mers', SchiedammersDordtenaren, Lekkerkerkers, maar vooral over Vlaardingers. Het. het verhaal van ,fle achttien doden"!. Het verschijn «Is „Boekenweekgeschenk 1965" en u krijgt het cadeau bij aankoop van f 7$0 aan boeken (zie ook elders). MORGEN, precies- 25 jaar nadat de kathedraal van Buffinga, de Wes- tirkerk in de Ammanstraat, samen met 23 ander:' eRótterdamse kerken met dé grond", wérd gelijk gemaakt, zijn in Vlaardïngen vrouwen en kin deren van „de achttien doden" en enkele Geuzen-: die -aan de Duitse kogel zijn ontkomen, de hooggeëerde gastenvan; de „Commissie voö rde f. collectieve propaganda van het Ne- Idirlandse boek", als commissie-voor- i litter Paul Brandt Jr.' het eerste exemplaar van „De Geuzen" aan I Vlaardingens burgemeester mr. J. iHmdensizal overhandigen. Het boek ,De Geuzen" laat reeds op'zijn eerste pagina's zien dat „de brandende koopmanstad" voor. mannen als Arij Kop uitï Vlaardingën.,.. en Bernard Uzerdraat uit Schiedam.de onmiddel Kjke aanleiding vormde tot hun moe- dip verzetswerk.'De AVRO is voor nemens morgenmiddag'na het nieuws van éen uur een klankbeeld te bre.n- s:jen over de plechtigheid in het Vltardingse stadhuis'. Misschien hebt I u -gelegenheid evente luisteren" en anders leest' v. ermorgen over in de krant: Van duurzamer'waar de is voor u het bezit van het boek. zelf. Boeken maken de geschiedenis! DB opmerkzame lezer zal begrepen hebben, dat ons .artikel - over de Oranje Garde in de. serie „Sport van twintig' jaar geleden.. 'reeds-. vorige weeft'; geplaatst had mbéten worden. We besloten immers'ons artikel met te vermelden, dat bijde Oranje Garde „ook bij de. voór de.deur staande fees- ten")hèt Oranje boven zal geldén. Die leesten:zijn 'inmiddels achter de rug, hoetoeL. waarom zoudeh-we niet; kun nen denken.' aan .het .défilé,ydat'de Sehiedamse verenigingen" maandag avond 'aan de.niéuwe burgemeester H. Roelfsema gaan-r brengen? Ook over die burgemeester moeten we iets'zeg gen, ,nu ons Ofanje-Garde-verhaal en kele .dagen later kwam (door genoem de feestdagen natuurlijk) en ook in dat opzicht een klein, addertje onder het gras kroop. Wegschreven immers: j,En-al hééft .Schiedam dan nog geen nieiöee burgemeester, ook dit jaar zal stellig deGrote Markt niet vergeten worden in de K.W.-mars." Welnu, in- 0CHIEDAM—De nieuwe brand- v/eerkazerne, waarvan thans het bouwprogramma is versche nen, komt te liggen aan de Breed straat, Het bouwschema is een on derdeel van het. bekende Schie- noko-saneringsplan, waarvan het gebied wordt begrensd door Schie, Korte Haven en Noordvest. De kazerne wordt zodanig in het stadsdeel geprojekteerd, dat de uitrukkende voertuigen via de kortste en snelst mogelijke route alle stadsdelen in het geheel der toekomstige stad* van 120.000 in woners kunnen hereiken. Het kazemeeomplex gaat er als volei uitzien: Op de begane grond komen all< garages, werkplaatsen, slangenmagazij- nen, wasserij, toiletten enz. Bovendien komt er een ruimte voor de alarmcentra le. Aansluitend op de stangenwasserij wordt .de droogtoren gebouwd. Oj> de eerste verdieping wil men de administratieve ruimte, de kamer van de commandant, de kamer voor de staf en het instruktielokaal en een zaal inrichten. Boven deze verdieping kan men nog voor da dienst vier a vijf woningen bouwen. In de kelder zal men de centrale verwarmings- en pompenruimte, bene vens de bergplaatsen en een oefenkelder onderbrengen. De garages 2ullen bergplaats bieden aan minimaal elf voertuigen, een poeder wagen en drie motorspuiten: De bouw- dlepté wordt zodanig, dat er in ruime mate een bergplaats voor uitrukkleöing achter de voertuigen aanwezig zal zijn. De centrale seinzaal, waarin de gehele ontvang- en alarmeringsapparatuur on dergebracht moet worden, zal men pro- jekteren op een wijze, dat vanuit deze (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Gemeentewerken heeft gegund bestek 808: het leveren van 200.000 ton grof grindt voor de voervër- dediging van het nieuwe Hartelkanaal in Spijkenisse aan Utroma N.V., Arnhem, voor 1.780.000. Bestek 810: het ontlenen van pl.m. 3.200.000 m3 specie aan de Godzijdankpolder, Krabben-' en Graspol- der, het vervoeren en opspuiten van de specie ill loswallen in Rozenburg aan de N.V. Adriaan Volker, Sliedrecht, voor 0,82% per m3, bestek 816: het verricb ten van grondwerken voor het maken van een gedeelte van hetnieuwe Hartel kanaal, perceel 1 aan Aannemingsbedrijf E. Blok, Rotterdam, voor 688.200 en perceel XX aan W. Vèrbooan, Maasland, voor 923.660 en bestek 818: het maken van een gedeelte hoofdwaterkering voor het toekomstige Hartelkanaal aan Transortbedrijf B. 'P. .Kleinjan, Rotter dam, voor 196.800, Gemeentewrken heeft vanmorgen aan besteed - bestek 823: het maken van perskaden voor de aan te leggen hoofd- w'atërkering'in de polder Nieuw Rozen burg. Van de 16 inschrijvers was laagste N. v.d. Hilst Sc Zn., 't Harde, met 149.500, opvolgerAann.bedr. E, Blok, Rotterdam, met 167.700. tussen is de nieuwe burgemeester be kend geworden en nogmaals: waarom zout-die niet reeds a.s. maandagavond te zien krijgen, dat Schiedam ook een Oranje Garde heeft? De goede ver staander zal toch wel aan. een half woord genoeggehad hebben. Dit -ervoer: ook- G. Ji E. :B. uit' Slie- dtecht, die woensdtagmorgen terecht stond. omdat hij een dergelijk vehikel door .het drukke stadsverkeer had rondgereden. Het woord „wrak" is een ejuenvisme voor datgene dat B. zijn .«Jtondotn mocht noemen, het was een ruïne van een wagen, een „iets" op Joelen: want juist datgene waarmee in het burgerlijk wetboek de auto tot auto wordt verklaard ontbrak of was defect. Een kleine bloemlezing waartoe - ook rechterlijke macht zich bepaalde: de «ito had geen goede banden, geen rich- hagaanwijzers en remlichten, geen. ach- r^weranelling, terwijl de tweede ver maling, sedert lang bij gebrek aan tan- PP de raderen de-dienst weigerde, •ten uitlaat, een'defecte stuurinrichting *U'.'8etoiBteBnièn.'Affl«s':'Was!dit'tuet,'vèr- zekerde Mr. Van Vloten, maar opsom ming -van alle fouten zou te veel -tijd vergen en de afwikkeling van de zaak slechts bemoeilijken, vandaar dat men ziah slechts tot de ernstigste (met de nadruk op slechts) gebreken had be paald. B. aon niet andersdoen dam maar toegeven, hoewel hijnaar hij vertelde velé zaken tot zijn verdediging aanwe zig zag. Daar was allereerst die aanhouding door één der' dienaren der Hermandad. „Geen zuivere koffie", meende B. „ze 'hebben me verraje". Hetgeen werd be waarheid door het proces verhaal waar uit Mr. Van Vloten voorlas dat het de politie bij geruchte'bekend was, dat met een gezicht waarop duidelijk stond „En wat dan nog!" Ten tweede had B. ernstige .kritiek.op [vet onderzoek door de politie, die vol gens zijn zeggen spijkers op laag water had gezocht en geen acht had geslagen op 'de voor hun néus verrichte handelin gen waarmee B. remlichten uit en aan had latengloeien en knipperlichten in werkinghad gestéld. „Op het moment det u aangehouden werd deden ze. het toén?" wilde Mr. Van Vloten* weten. „Nee, dat niet", beaamde B. „maar,.. Het was voor de kantonrechter niet van belang. Slechts het moment van aanhou ding telt', Noch:voor de officier, noch, voor de kantonrecht-er was het pleidooi van in vloed op de verdere behandeling van de zaak; Wel wilde de laatste rekening houdend met het feit dat de totale geëiste boete 25, 15, 25, 15, 25, 75 en 15 gulden of 39 dagen wel wat erg zwaar was voor B. een, niet el 'te zware straf opleggen. „Maar" zei hij erbij „het is omdat het mat elkaar genomen zoveel is. Voor elk onderdeel is de geëiste boete eigenlijk te licht". Hij maakte er 20, 10, 20. 10, 15, 40 en 19 gulden of 25 dagen van. Oe „tuto" werd- aan: het verkeer ont- tryfcfcen. J ruimte controle op alle in- en uitgangen, werkplaatsen en garages mogelijk zal zijn. De centralist zal normaal eenvoudig schrijfwerk moeten verrichten, terwijl bij alarm er onmiddellijk contakt met de garage moet zijn, d.iw.z. dat controle op de uitrukkende voertuigen en con takt met de bevelvoerende officier voor het afgeven van berichten moge lijk zal zijn. Voor de reparaties en het onderhoud aan de voertuigen, pompen en overig materiaal construeert men een werk plaats met een klein, magazijn voor onderdelen en ruimte voor de chef van de werkplaats. Naast de werkplaats voor rollend materieel zal er een werkruimte voor reparaties en onderhoud aan blüs- apparaten, koppelingen, slangen, kleding e.d. aanwezig moeten zijn. Deze werkplaats zal men het liefst willen hebben in de direkie omgeving van de slangenwasserij en de' magazijn ruimte voor blusmiddelen en slangen. Voor het reinigen' van de slangen zal men een slangen wasserij met slangengool van minimaal 21 meter vrije ruimte aanleggen. Voor de kop van deze slan- gengoot zal men moeten rekenen op een persinstallatie voor.het persen van de slangen. Direkt aan de kop van deze wasserij komt er de slangentoren, zodat de natte slangen uit de goot onmiddellijk door middel van een lier in de toren kunnen worden gebracht. In verband met de combinatie van de slaagehdroogtoren met de oefentoren acht men het wenselijk deze toren zodanig te projecteren in de ruimte, dat de aangrenzende gebouwen geen lood rechte gevelaansluiting met deze toren zuilen hebben; De toren moet voldoende vrij liggen voor oefeningen als spring- en ladderqefeningen. en die-met de redlijn en-het redzadel. Voor de. 380 -gevoerde slangen 2" en 360 gevoerde slangen 3", voor koppelin gen, kleine blusmiddelen, kleding, e.d. verrijzen er magazijnruimten met de benodigde stellingen. Voor het garage-dagpersoneel cn de brandweerlieden (na een brand) zal het noodzakelijk blijken om in de onmiddel lijke omgeving van de garage een was kleed-, toilet- en doucheruimte aan te brengén. De oefenplaats komt op het binnenter rein, dat geheel gescheiden Wordt van de technische werkplaats, zodat men er geen gemeenschappelijk gebruik van zal kun nen maken. Dit binnenterrein zal ten behoeve van de opleiding van de brand weerlieden een minimale afmetig krij gen van 70 bij ongeveer 28 S 30 meter wegens het aflegsysteem en de -gecombi neerde oefeningen met voertuigen. Het bouwplan is afgestemd op de gedachte van een vrijwillige brand weer overeenkomstig de thans gelden de formatie. Men houdt evenwei bij deze opzet rekening met de latere vorming van een beroepskern, waar voor men op -eenvoudige wijze de benodigde slaap- en wasruimten wil aanbrengen. Bij het onderbrengen van deze -kern op de verdieping zal vanaf de slaapverdieping door middel van glijpalen de garageruimte direkt' be reikbaar moeten zijn. In het belang van. de dienst in de huidige vorm acht men het gewenst een vier- a vijftal woningen .té bouwen, die in de toekomst eventueel op eenvoudige wijze gewijzigd kunnen worden voor accommodatie van de beroepskem. Men denkt hierbij aan drie slaapzalen elk voor minimaal zes manschappen, keuken, wa,s- en doucheruimten e.d. Waarschijn lijk zal men deze bouwen -boven de kantoor- en instrukti-eruimte. SCHIEDAM ja maar beste man wat doet dat er allemaal nou toe", riep mr. W.E. van Vloten uit tegen W. A. C., die zijn auto had bereden zonder in het bezit te zijn van een geldig kentekenbe wijs en terwijl de rechtervoorband vol komen glad was afgesleten. Een' beetje was afgesleten", probeerde C. voorzichtig terwijl de kantonrechter het proces-ver baal oplas. „Volkomen was afgesleten", vervolgde mr. Van Vloten onverstoor baar. C. zweeg. Het deed er allemaal niet zo heel erg toe, vond C. in zijn pleidooi, natuurlijk, de band was afgesleten, maar hij was slechts tijdelijk. De bedoeling was, aldus C. zo snel mogelijk voor een vervanging te zorgen. Achter, hati hij dat ook gedaan, als de politie hem wat eerder had ontdekt hadden ze hem kunnen betrappen op het gebruiken van vier gladde banden, de linker voor was juist vorige week vernieuwd, twee weken daarvoor hadden ze hem dus nog op het gebruik van twee gladde banden kunnen betrappen. Nu restte hem er nog één, die eigenlijk al gelujk met de andere op de nominatie had gestaan te verdwijnen. Het daarvoor benodigde bedrag was hem echter net iets te veel geweest, maar..., Verder kwam C. niet. Zijn woordenvloed werd onderbroken door mr. Van Vloten die het relaas van C. niet ter zake doende vond omdat C. hoe dan ook op dat moment van aanhou ding had gereden met één slechte band, en dat is, ondanks goede voornemens bij het wegenverkeersreglement verboden. De officier, die na C. het woord kreeg achtte de feiten wettig en overtuigend bewezen en eiste voor het ontbrekende kentekenbewijs (wat C. moeilijk kon ontkennen) een boete van 15 gulden of 3 dagen en 25 of 5 dagen voor de gladde band. Mr. Van Vloten deed van de, eerste boete vijf gulden of een dag af. Tot de tweede veroordeelde hij C. conform. De band werd aan het verkeer onttrokken. SCHIEDAM: Geboren: 9 Annette M. A. d.v. T. L. 3. Schrijver en M. P. Weevers, 11 Maria A. A. d.v. B. T. van der Kraan en M. C. H. Kleinekoort, 11 Hudolph W. z. v. E. B. Wolff en C. W. M.Alberts, 12 Agatha P. d.v. J. C. Post en H. W. Bockkom. exclusief dealer (Van een medewerker) SCHIEDAM Het zevende lustrum van de zaterdagmiddag-voetbal- vereniging GTB zal over enkele maanden een feit zijn. GTB werd namelijk op 12 juli 1930 opgericht. Toch zal de viering van dit jubileum niet omstreeks: die oprichtingsdatum zijn, omdat dan de meeste leden met vakantie zijn of gaan. Daarom heeft het bestuur de feestavond gepland op vrijdag 3 -september, in gebouw „Ire ne". s-* De heren J. Schot* P. Vendeloo, A. Noordijk. P. Volkers, en N, v„ d. Plas behoren tot de oprichters van GTB, op welk bedrijf af en toe een onderling partijtje voetbal werd gespeeld» 2oaIs tussen de fittenj en de smederij. Vandaar, dat beslo ten werd om. een voetbalvereniging op te richten» die het eerste seizoen aan de Vlaardingse zaterdag-competitie deelnam, de VZC. Een jaar later werd GTB ingedeeld bij de afdeling Rotterdam van de KNVB, waaraan vele prettige herinneringen be waard bleven, voornamelijk door de diver se keren, dat het team van. de geel zwarten het tot een kampioenschap bracht Promotie naar de KNVB was toen nog nie mogelijk; later wel. - Tijdens ons gesprek met een bestuurder van de- jubilerende vereniging- kwam wel vast te staan, dat GTB uitsluitend op zaterd&g wenst te .voetballen. Meerdere malen kreeg men aanbiedingen van vereni gingen (ook uit het buitenland) om 's zondags een wedstrijd te komen spelen. Het GTB-beituur staat echter op bet standpunt dat de zondag voor de gezinnen is. Sterker nog: wanneer vandaag de dag de CNVB nog zou bestaan, dan zou GTB niet aarzelen om daar lid van te worden! Volledigheidshalve moeten we daarbij ver melden, dat dit niet uitsluitend om princi piële redenen zou zijn. GTB kon in het verleden, niet altijd akkoord gaan met het beleid van de afdeling Rotterdam van de KNVB, voornamelijk waar het de competi tieleiding betrof. Het is inderdaad een feit, dat het bijv. enkele weken geleden vreem daandeed, dat zonder voorbericht de wedstrijd Egel. Boys— DOS '32 was ingelast, waardoor DOS kam pioen werd en GTB .op tweede plaats eindigde. Alle wedstrijden worden altijd tevoren aangekondigd in officiële mededelin gen van de afdelingRotterdam van de KNVB, maar in dit geval niet. „Dit zou in de CNVB nooit gebeurd zijn'' aldus was het commentaar en vandaar dat men het beleid van een eventuele christelijke voetbalbond zou prefereren boven dat van de KNVB- Rfldelingen. Maar dat 2lles neemt niet weg, dat GTB vol vertrouwen het nieuwe verenigingsjaar tegemoet ziet en vooral het nieuwe seizoen. Henk Steenbergen is trainer-speler en hij heeft' een stel enthousiaste' spelers onder hem, die bereid zijn zich met de inzet van de volle persoon in bet seizon Ie965/J066 een gooi te doen naar het kampioenschap in de 2de klas, om daardoor het le klasserschap te heroveren. Groot was in het verleden de terreinen- nood van GTB. Op liefst negen velden heeft men. gespeeld, zoals op de Laan ons Genoegen, Laanslootseweg^ Havendijk, Spie- ringshoek, DRZt SW-bijvëld, weer Haven- dijk en Spieringshoek en tenslotte op Harga, waar men nu met SVDPW onder één dak woont, achter Herines-DVS. De heren A. Noordijk (voorzitter), 3. Zwep (secretaris), C. Hoppe (penningmees ter), P. Vendeloo, W. F» 't Lam, L. A. de Brost en T. Venderbos vormen momenteel het aktieve bestuur, dat week in week uit de belangen van GTB dient. Met name mogfn wel genoemd worden de zeer ace urate "secretaris J.' Zwep "én voorzit ter A Noordijk, die ai ruim 19 jaar "de voorzittershamer hanteert.' -A' Er zijnmensen. die menen, dat GTB geldelijke steun krijgt van de Technische Bedrijven, want daaruit is deze vereniging ontsproten In de eerste bestaansjaren kon men alleen lid van GTB worden wanneer men daar werkte. Nu is dat anders en kan iedereen als lid toetreden. Maar wat die geldelijke bijdrage betreft: daar is niets van waar! Het enige dat GTB van het bedrijf heeft gekregen is een prachtige med-aillekast, <jie door de vroegere direc teur. ir. J. Adriaan.se, werd geschonken en die nog in de kantine o-p het bedrijf hangt. Maar verder bedruipt -GTB zichzelf en dankzij een kundig verenigingsbeïeid 2iet men de toekomst optimistisch in. (Van een onzer redacteuren) SCHIEDAM Maandag zal de stad feestvieren ter gelegenheid van de nocht en de installatie van burgemeester H. Roelfsema. De bedoeling is te tonen dat de stad blij is weer een burgemeester te hebben. Het programma begint met bet arri veren 'van het gezin Roelfsema om kwart voor drie per trein in het station. De heer en mevrouw Roelfse ma zijn vergezeld van een, -getrouwde zoonmet echtgenote, een dochter met verloofde en de jongste zoon. Het gezelschap wordt ontvangen door twee leden van h-et college van B. en NV., t.w. de wethouders mr. M. J. M. van Kinderen en mr. P. van Boehove. Mevrouw Roelfsema zal bij haar aan komst bloemen ontvangen. Het gezelschap begeeft zich vervolgens in enkele auto's, voorafgegaan door de Sehiedamse motorpolitie naar het Stede lijk Museum aan de Hoogstraat, waar men om ongeveer drie uur hoopt aaa te komen. In ae aula van het museum zijn de twee andere wethouders, de heren H. Sabel en W. van Schooneveld aanwezig, die d eoverige gasten aan de burgemees ter zullen voorstellen. Om half vier vangt in de aula de vergadering van de gemeenteraad aan met een openingswoord door de loco burgemeester, de heer H. Sabel, waarbij het koninklijk besluit met betrekking tot de benoeming van de heer H. Roelfsema tot burgemeester van Schiedam wordt voorgelezen. Daarna -volgt de installatie-plechtig heid. De loco-burgemeester zal de ambts keten aan de nieuwe burgemeester over handigen, waarna een van de_ leden van de Gemeenteraad waarschijnlijk het woord zal voeren. Tenslotte zal burgemeester Roelfsema de vergadering met e.en toespraak slui ten. Na afloop zullen in de zaal naast de aula de raadsleden gelegenheid krijgen met de -nieuwe burgemeester kennis te maken en. daarna de ander genodigden van wie men ongeveer negentig personen verwacht, oder meer bestaande uit de afgevaardigden van organisatie en be drijfsleven van de geestelijkheid en van de plaatselijke medische wereld. Bovendien bestaat de verwachting, dat ook van de zijde van de burgemeester, vooral uit Groningen, een veertigtal gasten deze vergadering zullen.bijwonen. De middag wordt besloten met een muzikale hulde door het Sehiedamse Politie Muziekgezelschap o.l,v. de heer M .Brilleman op het plein van het Museum, waarbij de belde grote vleugel- deuren van het gebouw zullen worden geopend, opdat de burgemeester deze hulde persoonlijk in ontvangst zal kun nen nemen. 's Avonds om half acht is er een défilé van Scheidamse organisaties voor het Stadhuis op de Grote Markt. Dit défilé zal waarschijnlijk twintig minuten in beslag nemen. Om acht uur 's avonds is er een grote receptie in de aula van het Stedelijk Museum, waar de Sehiedamse burgerij de gelegenheid zal krijgen om kennis te maken met de nieuwe burgemeester. Ter gelegenheid van het heuglijke feit, dat Schiedam eindelijk een nieu we burgemeester heeft .zullen maandag 17 mei a.s. van alle gemeentelijke gebouwen in Schiedam de vlaggen wapperen. Het spreekt bijna vanzelf, dat ook de burgerij hierbij nie zal willen achter blijven en door het uptsteken der vlaggen op spontane wijze de nieuwe burgemeester hartelijk welkom zal wil len heten! (Van eer. onzer verslaggevers),, SCHIEDAM Het was op de ruil beurs van de ver.' „De Verzamelaar", welke deze week in het gebouw Arcade werd gehouden bijzonder druk. Jonge en oude verzamelaars waren in grote getale aanwezig, om met elkander de begeerde verzamelvoorwterpen met veel - kennis van zaken -te ruilen. Waren ertotnogtoe voor de postzegels de meeste liefhebbers, thans is er een ware hausse in speldjes. Kenmerkend voor deze maandelijkse ruilbeurs is het, dat het er, altijd zo rustig toegaat. Er zijn beurzen, waar de stemming heel wat luidruchtiger is, ver telde ons onlangs de consul voor Schie dam, de heer J. Poot. (Van een medewerker) dit SCHIEDAM De grote rage van ogenblik, de speldjeswoede was er oorzaak van dat A. v. d. H. woensdag morgen voor het hekje moest verschij nen. H,, handelaar in levensmiddelen had op de Hoogstraat met zijn auto stilge staan op een moment dat dat verboden is. Volgens de politie tenminste, niet vol gens H., die, enigszins heetgebakerd, be weerde gemeentelijke ontheffing te heb ben van dit verbod en toonde, om zijn bewering kracht bij te zetten een officieel papier waarin hem werd toegestaan zijn auto op de Hoogstraat te parkeren om z«n wagen uit te laden. Volgens H. was er geen vuiltje aan de lucht Volgens Mr. "W. E. van Vlo ten ook niet, ware het niet dat H, de hem toegestane wachttijd niet had ge bruikt voor het uitladen van zijn auto, doch voor een bezoek aan twee van zijn klanten. En hierover werd in de ontheffing niet gesproken. Bij hoog en bij laag bezwoer H. dat hij in tegenstelling tot hetgeen in het pro ces-verbaal vermeld-stond wèl zijn wagen had uitgeladen, en wel dozen de winkels van zijn klanten'had ingesjouwd. Waarom de agent, die de gehele tijd dat de wagen van H. voor de winkels ge parkeerd stond dan niet van deze activi teiten had gemerkt. „Omdat ik de hele tijd binnen was, bij mijn klanten", zei H: lakoniek, „ik moest speldjes tellen", Mr. Van Vloten begreep het niet helemaaL ,,U hebt uw auto uitgeladen en bent toch de hele tijd binnen geweest", zei hij. „Jawel", vervolgde H., „het waren maar twee dozen. Met levensmiddelen. En speldjes", liet hij er heel nadrukke lijk op volgen. De speldjes, welk een grote functie zij in de huidige samenleving ook vervul len, welk een invloed zij uitoefenen op de Nederlandse economie ook, zij ver mochten niet H. van alle schnld vrij. te pleiten. Hoe dan ook, of H, nu betoogde dat speldjes tegenwoordig goud beteke nen en dat zij de steunpilaar zijn van het middel- en kleinbedrijf, speldjes tellen is nog steeds geen nitladeh in de zin van de gemeenteverordening, weshalve H. werd schuldig bevonden aan het hem ten laste gelegde feit. De Officier eiste tegen hem 5 gulden of 1 dag. Mr. W. E. van Vloten maakte er een schuldigverklaring zonder tenuit voerlegging van straf van. Als een zeer opgeruimd mens verliet H, de zaal. SCHIEDAM De wekelijkse repe titie van. hst Kon. Schiedams Man nenkoor „Orpheus" woensdagavond in de grote zaal van het gebouw Arcade doreg ditmaal een enigszins feestelijk karakter. Na de pauze huldigde voor zitter P. Smit met een gloedvolle toespraakvier trouwe leden van dit bijna honderd jaar oude mannenkoor. Het waren de zangers B. den Hartog, 25 jaar lid, F. A. de Raay, 30 jaar lid, die respectievelijk het speldje kregen met het getal 25 en 30 eropgegrafeérd en A. F. v. d. Gaag en W, Luttik, beiden 35 jaar üd. De voorzitter onderstreepte in zijn red: de verdiensten van de vier jubilarissen, waarbij hij zei, dat de jongeren van „Orpheus" deze speldjes zien als een eer aan de persoon van deze leden en als ten waardering voor hun werk gedurende al die jaren. Ook de secretaris, de heerJ. de Koster hield.-nog een geestig toespraakje en tot slot zongen de leden van het koo. op de gebruikelijke wijze de jubilaris sen tóe. ISTEREN was liet vijf jaar geleden dat prins Bcmhard de Esso Raffinaderü in de Botlek in bedrijf stelde. In die vjjf jaar tijd groeide dit complex uit tot een fabriek met een capaciteit van acht miljoen tón. Begonnen werd met vijf miljoen ton. Aan het totaal van liadelingen, dat men aan de Botlckweg, waar 400 eigen personeelsleden werken cn ccn wisselend aantal van diverse aannemersbedrijven, uitvoert is in het ver- strekeu lustrum een smeeroliemengbedrjjf toegevoegd en een petrochemische fabriek voor de vervaardiging van aromaten. De totale investeringen bedragen ongeveer 350 miljoen. Een feit/waarop men bij do ivi»raard trots pleegt te zijn, is dat de in tties in de Bollek nu 431 dagen zonder ongeval hebben gedraaid (een mil joen manuren). Men voegt er echter aan toe dat een der zusterbedrijven in het con cern nu al aan de 900 dagen „maximum veiligheid" toe isDagelijks wordt één miljoen liter ruwe olie per uur verwerkt, totaal dus 24 miljoen. Een gamma van pro- dukten verlaat het bedrijf: van butaangas tot zware stookolie. Van de aanvoer van ruwe olie'komt een eil een'kwart miljoen ton uit Nederland (de helft van de pro- du ktie,-die de 'NAM levert), de rest uit Libyc en het Midden-Oosten, "Wat de lucht vervuiling betreft,-gaat de Esso er steeds prat op te zjjn begonnen in een tijd dat diverse goede middelen bestonden ter voor koming of beperking van dit euvel. De olie die de Esso krijgt is overigens niet hoog van zwavelgehaltc: slechts even boven de 3 Men verricht dan ook geen speciale metingen. Intern wordt gewaakt ert zijn raealregelü genomen, o.a. in bet kader van de eigen bedrijfsgeneeskundige dienst. Wat dit laatste betreft, zij vermeld, dat de Esso- gebouwen ook onderdak verlenen aan de gezamenlijke .Bedrjjfs-Geneeskundige Dienst in bet Europoort/Botlekgebied. Interne studies zijn aan de gang met betrekking tot verdere uitbreiding van het complex in de Botlek. Van de 200 ha is nu 130 ha be bouwd. Met de overige 70 kan men mis schien nog v|jf tol tien jaar toe. De ont wikkeling der techniek (research) gaat in middels door. Nog niet zeker is dus of in de toekomst het terrein inderdaad te klein zal worden of dat men op eigen terrein zodanig kan reorganiseren c.q. uitbreiden dat de capaciteit toch wordt opgevoerd tot de gewenste hoogte. TN HET rosarium achter de tuin van het museum Boymans-van Bcuniugcn heeft de wethouder van Kunstzaken, mejuffrouw mr. J. Zeelenberg, een bronzen reliëf van de dichter j. H. Leopold onthuld. Het reliëf werd in opdracht van de gemeente vervaardigd door de Amsterdamse beeld houwster Charlotte van Palland ter gelegen heid van de honderdste geboortedag van de dichter. In 1891 vestigde Leopold zich in Rotterdam, waar hjj tot zijn dood in 1925 heeft gewerkt als leraar aan het Erasmiaans gymnasium. Leopold, wiens betekenis de stedeljjke grenzen verre overschrijdt en die met Bonlens en Henriëtte Roland Holst tot de op de Tachtigers volgende generatie moet worden gerekend, wordt in de wereld der letteren als een van de belangrijkste dichters van het eerste kwart van deze eeuw beschouwd. In overeenstemming met het karakter van dc dichter, die een terug getrokken, zonder enig uiterlijk vertoon levend man was, vormt het reliëf een be scheiden en fijnzinnige hulde. De plaats van hel reliëf past geheel in deze geduch- lensfeer: een muur terzijde van de met bomen beplante laan in het Museumpark, die van bet rosarium via een door stenen leeuwen geflankeerd brugje naar de Grieks- Katholieke Kerk aan de voet van de West- zeedijk leidt. •Arcade: Schied. Chr. Mannenkoor, Concert, 20. Irene: Schied. Luchtvaartclub „Icarus", filmavond, 20. Wijkcentrum: Hengelsportver. „Schie dam en Omstr", uitreiking visvergun ningen, 20. Musis Sacrum: Pers.ver. Gemeente werken, toneelavond, 20. Dagblad „DE ROTTERDAMMER", Sehiedamse redactie Lange Kerkstraat 28 tel. 263954 (b.g.g. 115588, toestel 5, b.g.g. na 18 uur alleen voor redactionele aangelegenheden 195885 of 280037). Agentschap: J. v. Gogh, Dr. Zamenhof- Straat 139a, tel. 152400. Klachten bezorging: Agentschap <adr. zie boven) dag. van 18.30-19.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Alarm politie 264666, alarm brandweer 269123, alarm G.G. en G.D. 269280. Apotheek: 't Gouden Hert, SL Liduina- straat 53a. tel. 268365. Exposities: Sted. Museum, Salon der Maassteden. Galerit!:" -Funt Vier, Buitenhavenweg, Rijk-van Ravens- (t.-mj 16 mei). --

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 1