SCHIEDAM ONTVING ZIJN BURGEMEESTER met grote ernst opvatten Bloemen i 1 i Enorme belangstellinj voor en ovatie voor mm Poppententoonstelliiig in Gemeentebibliotheek burgerij Alle geledingen burgerij Genodigden BOTSING" OBK bracht hulde aan diamanten paar Baar kom ik Baar ken ik Mr. Klaasesz opent Holv-ziekènhtiis Klederdracht in heden en verleden Rotterdammer Pagina 3 DINSDAG 18 MEI 1965 (van een onzer verslaggevers) CHiEDAM - „Met vreugde neem ik thans de mij toebedeelde rol Sin het gemeentelijke leven op mij". Dat waren de laatste woor den uit de eerste toespraak die de heer H. Roelfsema gistermid dag hield met de Schiedamse burgemeestersketen om zijn houders. In de stijlvolle aula van het Stedelijk Museum (een omgeving aarvan de nieuwe burgemeester kennelijk onder de indruk was) zei hij jjn taak met grote ernst te zullen opvatten. De heer Roelfsema hoopte rtledig te zijn ingewerkt in de vraagstukken die het gemeentebestuu- ièzighouden. (1AGGEN ERMOEID SUCCESSEN - IEDEREEN De heer Roelfsema werd om pre cies half vier met het college van B. en W. en gemeente-secretaris mr.M. J. Blok binnengebracht door mr. H. Snoep, chef van het kabinet van de burgemeester. Aan wezig bij deze installatievergade ring waren de leden van de ge meenteraad, een groot aantal ge nodigden en talloze diensthoofden en afdelingschefs. Grote kennis Zeven jaar Na de bij eenkomst konden raads led en en genodigden in de foyer van het museum kennis maken ■•CHIEDAM' Het défilé 'voor C' O burgemeester Roelfsema en r- zijn gezin op de Grote Markt is een groot succes geworden. Om half acht verscheen het gezelschap op hét bordes van het stadhuis, waar onder meer de. Wethouders ah de heren J. .v.d. Griend, voor zitter van de Ver. Nat. Feest- en Gedenkdagen met de bestuurs leden, de heren J. Ooykaas en G. Rosman, aanwezig waren. Onmid- delijk daarna nam het defile een aanvang. 9? ■Bil Van alles w# Tdtn srd» ovta ifii Urte, tit Itw iolfc ■H* Iclsr acht hul- heb. van den het ttleti G. grootst mogelijke medewerking bij het dagelijks bestuur van Schiedam, de stad die eens de bijnaam „Zwart Nazareth" had, zoals hij zei. De krot ten in de binnenstad herinneren hier nog wel aan, maar de. nieuwe wijken in het geheel niet meer. De heer Roelfsema dankte voor deze- woorden, die hij vond getuigen van „menselijke waardering en wijsheid". Met zijn eerste Schiedamse hamerklap sloot de burgemeester vervolgens de raadsver gadering. Een van de velen die van heinde en ver waren gekomen was mr. V. L. M. Fock. Commissaris der Koningin in de provincie Groningen („ik ben dan van verre"). Hij zei tijdens de bijeenkomst die op het officiële gedeelte, volgde met gemengde gevoelens kennis te hebben &CH1EDAM Klokslag kwart voor drie stapten de heer en mevrouw Roelfsema met hun gezin op het station uit de trein die. hen uit Groningen had ge bracht. Margriet van Bochove (17) gaf op het perron de nieu we burgemeestersvrouw een kleurig boeket bloemen. Namens het gemeentebestuur waren aan wezig de wethouders mr. P. van Bochove en mr. M. J. van Kin deren. Met -drie auto's ging het kleine gezelschap vervolgensnaar het stedelijk Museum, waar de an dere helft van het college, de wethouders H. Sabel en de heer W. van Schoonevelt, de Roelf- sema's verwelkomde. J V JO is dart de dag voorbij, waarop p on;re nieuwe burgemeester is in- rcfcaaW en geïnstalleerd. Het lente- tonnetje scheen vriendelijk. Van alle jjficiële gebouwen woeien fier de ptosfjen, wat een feestelijke aanschijn jan „de blijde incomste" van de \eme burgervader gaf. Liever had- en we meer, veel meer vlaggen eden, want de partikulieren lieten ntendeels verstek gaan toen het rop aaiikwam de vlag uit te steken. Eerlijk gezegd vonden-we dit wat '^begrijpelijk. De enkele-vlag, die er eenzaam hing, was nu niet bepaald (en overtuigende manifestatie van pontaniteit van de zijde der Schie amse burgerij. Waarom kwamen on- stadgenoten niet in grote getale toor de dag met hun vlag'.' Ze lezüten het ding toch niet om het in ie mottenkist opgeborgen te houden. 'N ieder geval weten we het niet, ss toe zullen het wel nooit te weten komen en waarschijnlijk weten ze het Stel) ook niet waarom ze niet vlagden. Ze lieten het niet met opzet na. Dat tpeten we zeker. We kennen de Schie- 'dammers daar te goed voor. A Is we 'trnr het waarom hadden gevraagd, tonden we ongetwijfeld zo iets ge loord hebben als: wordt maar tnoe vanal dat gevlag." 'i Zo is het immers. We zijn zwaar- ttrmeii, ondanks de vijfdaagse yerkweek. We hebben alles: Een fabbèldik-belegde boterham, een auto bj een brommer, een wasmachine en ten tevée, maar we k-unnen het alle maal eigenlijk niet goed meer ver kerken. We kunnen geen enthousias me en belangeloze levensvreugde meer opbrengen. J)ES te opmerkelijker waren de i grandioze successen van het défi lé en de "avondreceptie. We mogen 'dan niet te veel gevlagd hebben, voor het défilé bestond een belangstelling tools die we de laatste tien jaar niet cp de. Grote Markt hebben gezien. Eet défilé was op een dermate korte termijn „gepland", dat we zeiden: „Hoe moeten de verenigingen nu nog hun leden bij elkaar trommelen?" ■Maar het .is een geweldige stoet van Zeker vijfentwintighonderd mensen gewordenmet veel muziek en veel 'paandels. Aardig was het te zien hoe ,een rij geestdriftige, kleine straatjon gens, gezeten op de balustrade van het bordes, met een daverend applaus ,en luidruchtige bijvalsbetuigingen het jhoge gezelschap een warm welkom bereidde en we moeten vele jaren teruggrijpen als we u vertellen van •de echt spontane hulde, die na afloop Aan het défilé „de gewone man", nadat jjde afzetting was weggehaald, de bur gemeester en zijn gezelschap op het bordes bracht. Eet was een gewuif, een handgeklap 'pi een Jiang zal hij leven," ook toen tde heer Roelfsma wegreed, zoals we 'de laatste jaren niet zo veel meer in Schiedam meemaakten. ■DiJ de receptie in de Aula van het - stedelijk Museum was hetzelfde beeld van algemene 'geestdrift te zien. 'Uier was de gehele burgerij aanwezig fa van haar' vreugde blijk te geven. •Ook de „kleine luiden" waren hier in teen nieuwe sfeer van m.enselike (rechtsgelijkheid. We zagen heet een voudige moeders, zo uit hun huishou den gestapt omringd door hun kroost ■en we hoorden buiten een paar kleine Reisjes tegen elkaaar zeggen: „Jo, tlaien wij ook naar binnen gaan om ïenze burgemeester een hand te ge- zen" en ja, even later ontdekten we den bij de burgemeester en zijn be- -rninnelijke echtgenote. Deze receptie Was inderdaad het getrouwe spiegel beeld van de gehele Schiedamse be volking van hoog tot laag. Ce. bevolking heeft zich zowel bij ■het défilé als bij de avondreceptie .fan haar beste kant laten zien. De .nieuwe burgemeester kreeg zijn „ima- ;fio" van pojrulariteit. Men voelde ;Ma<mdagavond dat er een nieuwe yrisse wind in onze stad gaat waaien. 'Er werd op deze avond een hoopvol contact geboren tussen overheid en burgerij. Instinktmatig voelden waar schijnlijk de juichende jochies op het ■■bordes van het oude stadhuis, de toegestroomde mannen én vrouwen op ee Grote Markt, de eenvoudige huis- Moeders met hun kinderen en de ■beduusde me is lees in de deftige Aula, pat er met deze nieuwe burgemeester Pok een nieuw hoofdstuk in Schiedam fpegmt. (Van een onzer verslaggevers) CCHIEDAM Ter gelegenheid van de installatie van de heer H. Roelfsema tot burgemeester van Schiedam 'bood maandagavond in de aula van het Stedelijk Museum het gemeentebestuur een receptie aan, waarop de burgerij kennis ken maken met de nieuwe burgemeester en zijn echtgenote. De belangstelling was enorm. Waar schijnlijk ongeveer zestienhonderd men sen. uit alle geledingen van de burgerij, hebben deze receptie bezocht. Het gehele Schiedamse verenigingsleven had zijn afgevaardigden gestuurd. Daarnaast bevonden zich ook vele predikanten, r.k. geestelijken en artsen onder de bezoe kers. Ook vele bekende figuren uit handel er. industrie kwamen hun opwachting maken. Bijzonder prettig deed het aan, dat zelfs de meest eenvoudige burgers, Nadat de heer Blok de tekst van het koninklijk besluit, waarbij de heer Roelfsema tot burgemeester van Schie dam was benoemd, had voorgelezen, verwelkomde loko-burgemeester H. Sabel Schiedams nieuwe eerste burger. De heer Sabel schetste, zoals we gisteren reeds schreven, de band die bestaat'tussen burgemeester en burgerij. „U zult geconfronteerd worden met vele problemen", zei hij. „De gemiddelde burger Heeft er behoefte aante weten dat er met zijn belangen rekening wordt gehouden" en de loko-burgemeester ver trouwde erop dat die belangen bij de heer Roelfsema in goede handen zijn. Aan het eind van zijn rede'hing de heer Sabel de burgemeestersketen, die hij zelf viereneenhalve maand heeft om- gehad, om de schouders van de nieuwe burgemeester. Ook de voorzittershamer droeg hij over. Na deze officiële handeling bracht de heer Roelfsema allereerst dank aan Hare Majesteit deKoningin, die hem tot burgemeester van Schiedam heeft willen benoemen. Omdat, het hem als nieuwe ling niet "zou passen dïrekt op specifiek Schiedamse aangelegenheden in te gaan, besprak burgemeester, Roelfsema enkele algemene vraagstukken over de positie en de taak van een gemeente. TYE voorbeelden die hijin zijn toe- Jl' spraak 'inhaalde en de meningen die hij over diverse gemeentelijke facetten verkondigde, getuigden van een. grote kennis op bestuurlijk gebied. Ook wijdde hij' aandacht aan het burgemeestersambt, waarbij hij zei beslist geen ideale bur gemeester te kunnen zijn.- „Alleen de goede wil is aanwezig". Raadsnestor H. M. Willemse (kath.) trad op als woordvoerder - van de gehele gemeenteraad. Hij beloofde de JDURGEMEESTER "W. Thomassen van Rotterdam schudt als buurman de heer Roelfsema de hand. genomen van het vertrek van de heer Roelfsema. „Ik voel me als een huisvader die een kind het huis ziet verlaten", aldus de heer Fock, die meedeelde dat het provin ciaal bestuur van Groningen het heen gaan van Schiedams nieuwe burgemees ter als een gemis voelt. Hij prees hem om zijn grote kundigheid, ijver en wijsheid. TYE COMMISSARIS wenste de heer -l-jRoelfsema, die hem had verteld steeds zeven jaar bepaalde funkties te hebben vervuld, een zevental goede, nieuwe jaren toe. Hij liet in het midden of het zeven vette of zeven magere jaren zouden worden. „Dit is dan van heinde", aldus burge meester W. Thomassen van Rotterdam toen hij achter het spreekgestoelte plaats nam. Hij zei dat het goed is als er een man uit de periferie naar het westen komt. „Hij brengt iets mee dat niet iedereen heeft". De heer Thomassen was ervan over tuigd dat de buurliedenverhouding tus sen Rotterdam en Schiedam bijzonder prettig is en zal blijven, te meer omdat hij de heer Roelfsema al 20 jaar ken» Burgemeester Thomassen vond de „reis" naar Schiedam bijzonder interes sant. Hij vertelde langzaam' te hebben gereden en zijn chauffeur te hebben gevraagd waar nu precies de grens tussen beide gemeenten lag. Deze antwoordde hem toen met: „Daar, waar die nieuwe huizen staan, daar begint Schiedam. De heer Thomassen wenste de heer Roelfsema meer dan zeven jaar toe in Schiedam, maar zo zei hij, „ik ben met bereid u een kans op promotie te geven". Burgemeester Roelfsema dankte beide sprekers voor hun woorden. Hij zei zich op de grens van twee levensperioden te bevinden en met genoegen altijd in het noorden te hebben gewerkt. „Het ga Groningen goed", was zijn wens. En over Schiedam zei bij nogmaals: „We hebben er zin in". De volgende verenigingen namen er aan deel: Tamboers- «n „Harmonie", Gymnastiekvereniging T.H.O.R., Muziekgezelschap en_Zangkoor van het Leger des Heils, Rode-Kruis Ko- lonne, A.R.M.A.-Gymnastiekvereniging, Gymnastiekvereniging Animo, Gymnas tiekvereniging O.D.O.Muziekgezelschap „Harpe Davids", Gymnastiekvereniging Juliana, Gymnastiekvereniging D.O.K., Zeekadettenkorps Jacob van.Heems kerk", Zwem- en wandelsportverenigtng .De WatervriendenKon. Ned. L-U.B.u., Hermes-DVS (junioren. Wandelgroepen vanTchr. Tech. School, de Christelijke Huishoud- en Industrieschool, Muziekge zelschap Gusto", Junioren van de voet balvereniging S.V.V., Sportvereniging D W.S.. diverse padvindersgroepen, zoals dé Tono-groep en de St. Jacobus-groep uit Kethel. de RAVO-band, St. Chnsto- forus-groep, Muziekgezelschap St. Rad boud, Padvindersgroep „Burg. van^Haa- ren". Muziekgezelschap St. Ambrosius, W.S.V. „De Schiedamse Tippelaars w's V De Trekvogels", Muziekgezel schap* O.B.K., Oranje Garde, Renners Club „Schiedam", een groep ruiters en de R.K. Gymnastiekvereniging „Excelsior Naar schattding deden ongeveer twee- eneenhaJfduïzend mensen aan- het défilé De belangstelling was bijzonder gr"°a* - afloop stroomde de: menigte naar het bordes, om de nieuwe burge meester" een ongekend spontane ovatie te brengen. In geen jaren zag men een dergelijke geestdriftige, en massale huidebetoging op de Grote Markt. met' de heer én mevrouw Roelfse ma, hun oudste zoon en schoon dochter, hun dochter met verloof de en hun jongste zoon- Op de binnenplaats liet zich tegelijkertijd het Schiedams Politie Muziekge zelschap horen. Tegen half zes brachten de leden het op het mu seumbordes staande het burge" meestersgezin een serenade. CCHIEDAM Tot de genodigden die aanwezig waren bij de installatie van burgemeester H. Roelfsema behoorden onder anderen: mr. V. L. M. Fock, Commissaris der Koningin in de provincie Gro ningen; mr. H. A. N. Dinger van Kruiningen, chef van het kabinet van de Commissaris van de Konin gin in de provincie Zuid-Holland, die hij vertegenwoordigde; burge meester W. Thomassen van Rotter dam; burgemeester D. de Loor van Delft; burgemeester drs. P. J. Bolten van Schipluiden; de Groning se gedeputeerden T.- H. Huisman, J. L. van Hasselt, J. H. Afman, J. Abels en A. Post; drs, J. J. Hangel broek, griffier van de Staten vari Groningendrs. J. v. d. Ree, Gro nings wethouder; mr. "W. E. van Vloten, kantonrechter; ir. B. Wilton van de Kamer van Koophandel en vele vertegenwoordigers van Schie damse industrieën, kerken en scholen. Oud-burgemeester mr. J. W. Peek was verhinderd aanwezig te zijn. Hij is met vakantie in Italië. moeders met kleine kinderen en jonge lui, het burgetneesterspaar de hand kwamen drukken. Er heerste een ongedwongen stemming. De burgemeester en zijn echtgenote toonden voor elke bezoeker een warme belangstelling en hadden voor iedereen een vriendelijk woord. (Van een medewerker) SCHIEDAM Er mankeerde maar weinig- aan, of er zou maandagavond even na zeven uur een „botsing" zijn ontstaan tussen drie verenigingen, die deel zouden nemen aan het grootse défilé, dat burgemeester H. Roelfsema om half acht werd gepresenteerd. De chr. gymnastiekvereniging DOK startte om zeven uur vanaf de St. Annazusterstraat en juist toen de drum band en de vele leden van DOK in de richting van de Spoelingbrug marcheer den. kwam in keurig rood tenue „Har monie" aangewandeld, komende vanaf de Grote Markt en de Ooievaarsbrug. Alsof het zo moest zijn, pasten deze twee verenigingen precies bij elkaar aan, zodat er net geen botsing ortstond. Erger werd de situatie, toen vanaf de derde richting „Harpe Davids", vanaf de Noordvest kwam gemarcheerd. Dit mu ziekkorps moest iets inhouden, om ge noemde verenigingen niet „frontaal aan te vallen". Zodoende kwamen deze drie vereni gingen nog juist op tijd bij startplaats, vanwaar alle deelnemende verenigingen startten. Achteraf was het maar goed, dat OBK over tijd over dezelfde Spoeling- brug kwam (dat was om tien voor half acht, dus wel wat laat, want anders zou een botsing onvermijdelijk zijn geweest. Overigens zal niemand dat de vereni gingen kwalijk, hebben genomen, want de tijd van voorbereiding was zeer kort We nemen diep ons petje af voor wat de verenigingen maandagavond hebben ge presteerd: het was groots! SCHIEDAM Ten huize van de fa milie S. aan de Sehiedamseweg 335 in Kethel ontstond maandag een binnen brandje, doordat de gordijntjes in de keuken naar een vlam toewaaiden, waar door ze vlam vatten. Op het gascomfort had de dochter des huizes een pan met aardappelen gezet De omwonenden konden het vuur blus sen, zodat de brandweer onder leiding van brandweermeester W. de Jager niet veel meer had te doen. Het interieur van de keuken werd door het vuur bescha digd. 't- (Van een medewerker) SCHIEDAM Het jubilerende Harmonie orkest „Oefening Baart Runst" (65 jaar) heeft het diamanten echtpaar J. v.d. Kraan- Pronk maandagavond een grote verrassing bezorgd. Direkt na het défilé voor burgemeester. H. Roelfsema marcheerde OBK. naar het adres van genoemd echtpaar, "Warande 173-b. Daar stapten de aanwezige gasten 1 spoedig naar buiten bij .het horen van de muziek en het getrommel van OBK en toen -hetJiang zullen ze leven" werd ingezet, begreep men, dat er een serenade voor bet60-jarige bruidspaar-werd gegeven. De genodigden hoorden dit aan in het QTAAN.DE op het bordes v cfnrlhst.r^ nnm.Pn. jJ.P. fflmiltB van het stadhuis namen de familie Roelf sema en een aantal genodigden het défilé af. portiek terwijl de bruid en bruidegom (resp. 8L en 82 jaar) voor het raam tussen -de bloemen door deze serenade gadesloegen. OBK bracht alvast de stemming in bet bruilof:--est door met 'de uit 14 man bestaande drumband een polonaise te lopen, die met een warm applaus gewaardeerd werd. Dit alius duurde zo'n twintig minuten en intussen hadden zich tientallen toeschou wers rond het huis van de fam. v.d. Kraan De bruidegom is klarinettist bij OBK geschaard. geweest in de jaren 1908 tot 1922. Vrolijk en dankbaar werd OBK nagewuifd, toen dit kor-ps weer naar'gebouw Tivoli marcheerde. Een leuke geste was het ongetwijfeld. Tl ET gezin Roelfsema tijdens de receptie na afloop van de installa tievergadering. Van rechts naar links de burgemeester, zijn echtgenote, hun jongste zoon, de oudste zoon met zijn echtgenote en hun dochter met ver loofde. j (Van een onzer verslaggevers) VB AARDEN" GEN Mr. J. Klaasesz, commissaris der Koningin in de provin cie Zuid-Holland heèft maandagmiddag de officiële opening verricht van het in september 1964 in gebruik genomen Holy- Ziekenhuis. Het moderne eomjolex heeft een ver pleeginrichting met 376 bedden (zes verdiepingen) en een zusterhuis waarin 227 verpleegsters kunnen worden gehuis vest (12 verdiepingen). Minister J. G. Suurhof (toen sociale zaken) en volks gezondheid, sloeg op 1 december 1958 de eerste paal. De bouw en inrichting heeft ruim dertig miljoen gulden gekost. Het Holy-Ziekenhuis is bedoeld voor patiënten uit Viaardingen, Maassluis, Maasland en Rozenburg en enkele ge meenten uit het Westland. Hoofdaanne mer was het Bouwbedrijf Siemerink te Wierden, architecten de heren ir. J. W. C. Boks, W. Eikelenboom en A. Middel- broek te Rotterdam. SCHIEDAM Doordat de wielrijdster mej. J. C. v. L. maandag op de Beurs- brug geen voorrang verleende aan een scooter, bestuurd door de heer B. B., veroorzaakte zij een aanrijding. Zij viel en liep enige schaafwonden aan de heup op. Na ter plaatse behandeld te zijn, kon ze haar weg vervolgen. De 3-jarige R. ter Wiel uit de Boyle- straat 31b werd maandagmiddag in de Boerhaavelaan, nadat hij plotseling de rijbaan was overgestoken, aangereden door oen personenauto, bestuurd door P, N. S. uit Rotterdam. Men bracht hét kind met schaafwonden aan het hoofd naar de Dr. Noletstichting. (Van een onzer verslaggvers) SCHIEDAM Er is deze week in de Gemeentebibliotheek aan de Lange Haven 131 een poppententoonstelling. Het betreft hier een grote verzame ling poppen van mevrouw Van Schaik- Dik uit Delft, als waardevolle vrije tijdsbesteding vervaardigd. Alle ruim tweehonderd poppen dragen nationale of gewestelijke' klederdrachten uit heden en verleden. Ook aan de interieurs besteedde de ontwerpster mi nutieuze aandacht, zodat talrijke ge bruiksvoorwerpen met veel geduld en aandacht zijn nagemaakt. Hoe mevrouw Van Schaik hiertoe is, gekomen? Zelf zegt ze ervan: „In april 1958 moest ik wegens een zware ver koudheid enkele weken is bed blijven, waardoor ik afleiding zpcht," Ze vertelt, dat ze toén in een handwerkweekblad zes klederdrachtpoppen van stof zag. Ze voelde reeds veel voor kostuumkunde en had altijd zelf veel speelgoed, als beest jes en poppen, voor haar kinderen gemaakt. In nog geen zeven jaar tijd kreeg ze haar collektie bij elkaar. Men ziet er van alles: Alkmaarse kaasdragers, Ot en Sien, Tusso en Ka- pokki met hun draaiorgeltje, twee 19e- eeuwse Delftse straatfiguren, een danse res uit Pakistan en eèn Zwitserse dracht, waarvan de hoed op een botervloot- deksel lijkt, drachten uit Volendam, Viaardingen, Katwijk en Westkapelle, weesmeisjes uit Delft en Amsterdam, huiselijke interieurs uit vervlogen eeuwen, een oud garen- en bandwin keltje en een heks met haar bezem, die vastgemaakt aan een neonbuis in de lucht zweeft. Er zijn ook poppenkamers. Het merendeel is opgesteld in vitrines. De tentoonstelling is geopend gedu rende de normale openingsuren van de bibliotheek. De toegang is gratis. Be neden in de hal en in het trappenhuis zijn bovendien een aantal boeken ge ëxposeerd, die betrekking hebben op de kostuumkunde. r -

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 3