LANGE HAVEN EN SINT JACOB GASTHUIS bokdam r emeester voor SBB Mr. H. K. J. Beerniiik over kabinetszaken ROTTERDAM Leger des Heils werkte met Jong Harmonie N WILTON-F. REPAREERT AL HUWAIT gris-kras door Schiedam van toen en nu (17) Concerten BEHang „Verlovingsringen festival 1975" Jaarvergadering CHU Inbreker is voorgeleid IÖLRee [eovanieriand Ruim 100 jongens en meisjes 5r3IattcnJamitirr II palissander ui# JOG steeds zijn we met onze foto's aan de romantische Lange Haven. Zestig jaar ge leden was er natuurlijk veel meer binnenvaart dan thans. Appelmarktbrug wijd open om de motorboot Ramus I door te laten. BORDEWIJK RY PRINS CHRIJVERS ezcvg Auto reed paal om °0r - Kijk in onze nieuwe afdeling 10 GEBOUW "ATRIUM" PrijsNidniiaars huiskeuring vindt U bij broersvest 64-66 - Schiedam (Van een onzer verslaggevers) CCHIEDAM In een rede over de huidige politieke ontwik keling van de C.HèLT. Kiesvereni ging „Groen van Prinsterer", woensdagavond in gebouw Irene, bracht de voorzitter .van de C.H.U.- Tweede-Kamerfraktie, mr. H. K. J. Beernink, in herinnering, dat hij bij zijn eerste formatiegesprek met de heer Cals een belangrijke voor waarde had gesteld. Deze voor waarde hield in, dat de uiteinde lijke beslissing voor het al dan niet deelnemen van de C.H.U. aan het kabinet uitdrukkelijk afhan kelijk werd gesteld van het oordeel van de C.H.U.-fraktie ten aanzien van het regeringsprogram en de zetelindeling. verlovingsringen Matroos liep tegen fietser: hoofdwond Non-stop Afspraken Contfoverse '- V - oktober 1962^ en in de eerste maanden van 1964 enige artikelen aan gewijd. Dat ook de r.k.-kerk. waarvan de toren in Ionische stijl boven de hui zen is te zien. door Giudici is ge bouwd, bleek bij nader onderzoek on juist te zijn. Deze kerk is namelijk Oo ecu van de prentbnef- ontwerp van de archi- ju- tec! Tollus, evenals de Willbrordus- saarten staat de befaamde kerk in Den Haag. Dp '7 maart 1822. werd de eerste Tteun gelegd van dc St. Janskerk of Joh. de Doperkerk. in de volksmond de Havenkerk genoemd. De schutterij was er ook bij om de grote toeloop van belangstellenden en nieuwsgierigen te regelen. Er werden onder meer de Psalmen 126 en 50 De heer C. Groeneweg, die deze serie stadsgezichten voor ons blad verzorgt, schrijft ons, dat hij deze fezongen en bij de inzegening der vrachtboot al van veertig jaar terug fundamenten Psalm 86. De klpkken kent. Toen was de schipper een werden ingewijd in de oude kerk aan zekere meneer Kloos, Wie het nu is, de Korte Haven, weet hij helaas niet. Links van de Op 14 november 1824 galmden voor brug, ziet men twee prachtige oude de eerste maal deze klokken him gevels en anno 1820. daarnaast de Spaarbank Dit gebouw, evenals het statige kantongerecht dat men in het midden van de foto kan zien, werd gebouwd naar de ontwerpen van de Italiaanse architect Giudici. „De Rotterdammer" heeft er op 11 blijde klanken over de daken, toen deze onze r.k. stadgenoten opriep zich kerkwaarts te spoeden. De andere foto toont het voormalige Sint Jacobs Gasthuis, thans.Stedelijk Museum, Men ziet duidelijk de voor gevel van het fraaie gebouw met zijn Corinthische zuilen, waaarop een fronton met een pittoresk torentje is fwmm aangebracht. In dit oude kerkgebouw bevindt zich nog een op kunstzinnige wijze gebeeldhouwde preekstoel en een pijporgel uit het jaar 1775, geleverd door de toenmalige beroemde orgel bouwer H. H. Haes uit Gouda. Het is ons een van de oudste orgels land. De naam van de architect C. J. F. Giudici (1746-1819), die meermalen in de 17e-eeuwse stadsannalen voorkomt, is aan het Sint Jacobs Gasthuis onverbrekelijk verbonden. JEN 'onzer kennissen opperde het niet gekke denkbeeld hef gesneen- tbestuur te verzoeken aan een van e nieuwe straten de naam Bordewijk- 'reat te geven. Deze auteur is name- jk onlangs overleden. Zitten we Oieniien niet midden in de fameuze oekenweek? Reeds meer Schiedamse hrijvers gaven hun naam aan een of ndere straat. Als we door de Ary 'rinsiaan gaan denken we er meestal iet aan, dat deze direkteur van de Mrsenfabriek aan de oude Voorha- en in zijn tijd een vermaard literator as, zodat leerlingen van middelbare 'holen hem moesten lezen, evenals st trouwens ook met Bordewijk het ml was. PRINS schreef niet voor het grote publiek. Zijn beroemdste oek „De Heilige Tocht", was niet tpaa.ld een keukenmeiden-roman, «naijl zijn analytische stijl veeleer kept stro verdiende de heten, zoals Padberg in „De Mooie Taal" drijft. Leest u zelf maar: „Doffe terke slagen heen door harnassen, iep in het vlees - Oprijzen van li- hamen in het zadel, vol levenskracht neer in stervenswankel Lauw tipend nan onder borststukken." Zo sat het boek voort. Het mag er beel- end 'zijn. Het is toch ook wel ver meiend dit alles te lezen. Onder het immer toandeiend van de fraaie 'ftsinglaan voelen we hier iets van e fijnzinnige dichterziel, die de blinde hllem Penning was. JOEWEL Schiedam nooit een stad 's geweest met een rijk cultuur- ren, heeft onze stad toch wel een sntal schrijvers voortgebracht. Daan si der Zee schreef in zijn „Branden- e Stad" in romanvorm een fel requi- door tegen de jeneverindustrie in een I'd van chronische volksarmoede, een jwian die evenals het oeuvre van tyerrnans nog slechts een zekere I 'krair-historische waarde heeft. De j 'moede is verdwenen. Er is nog nooit Weel gedronken als 'tegenwoordig wis bij feestjes cn tevée, vertelde dezer dagen een bestuurslid vanj i ftCGOV. In Jan Noordegraaf bezit i c'uedam zijn hedendaagse poëet, die ujn gedichtenbundel Zeeman met| 'mof" het zeemanschap beschrijft. )w terug auteur 'fh'.edammer wem hij niet. Wel heeft V hier jarenluug zijn advocatenkan- Kr gehad en tijdelijk hier gewoond, "nelijk in de oorlogsjaren. Op een twniel fietsje peddelde hij dan heen t weer naar Den Haag, zijn eigenlijke ■oonstad. Overigens heeft hij op on- bare wijze oud-Schiedam in zijn, „Verbrande Erven' beschreven. teder geval-is hij een straat-naam •'ord.' Ten slotte zou er nog veel te utryoen vallen over de predikant- uteur,,ds. Frangois Havcrschmidt, die Ijder het pseudoniem Piet Paaltjes in -Snikjes en Glimlachjesschreef. Ia;tr dit kunnen we beter overlaten °n fob Nieuwenhuys. Hij schreef er f" interessante studie over, die hij u ondertitel „De dominee en zijn 'O'gengel gaf". Donderdagavond bi'at hij er een lezing over in de "ern. Bibliotheek aan de Lange Hu- 'm. (Van een onzer verslaggevers; SCHIEDAM Muziek- en zangmin nend Schiedam kan dezer dpgen zijn hart ophalen. Vanavond geeft de Schiedamse Muziekschool in de Liduinakerk aan de Nieuwe Haven 119 een orgelconcert met directeur Kees Bak en met medewerking vam mejuffrouw A. ten Bosch, viool, mevrouw L. Woudstra-Bruins, dwarsfluit. Hans Knijff, hobo, en Gerrit Schotman, trompet. Uitgezonderd de laatste1 solist, zijn de medewerkenden leerkrachten van de school. Morgenavond (vrijdag) geeft 'het Kon. Schied, Mannenkoor Orpheus in. gebouw Arcade een operaconcert met medewer king van bariton Rudolf Vedder, de sopraan Nelly van der Spek en de pianiste Thea Roo>s. Het wordt een populair-klassiek concert met bekende me lodieën, onder leiding van de dirigent van „Orpheus". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op de kruising Lange Haven—Appelmarktbrug moest woens dag. om 8.45 uur een bestelauto, bestuurd door C. L. uitwijken voor een bromfiet ser. De bestelauto reed een. lantaarnpaal omver; de "auto werd zwaar beschadigd. JAC- V O,."WITSTRA'Aj 1 8 HOE K 'DUK l A AN, - TEL, 207 2 SCHOTS EN SCHEEF DOOR SCHIEDAM 0 SCHIEDAM De afdeling Schiedam van het Rode Kruis houdtmet enkele andere gemeenten maandag 5 juli een gratis boot tocht van één dag voor hen, die door een gebrek of invaliditeit aan huis vgebonden zijn en niet door andere instanties aan enig vertier gehoLpen-worden. Aangezien op de boot slechts enkele bedden aanwezig zijn, .moeten vrijwel alle deelnemers de dag zittend kunnen doorbren gen en ook wat kunnen lopen. In totaal zijn er voor Schiedam 40 plaatsen beschikbaar. Voor vervoer naar en van de boot kan eventueel gezorgd worden. Hulp bij insche- pen en aan boord is vanzelfsprekend, aanwe zig. Zij dit aan deze boottoscht willen., deelnemen kunnen zich tot uiterlijk 26 mei schriftelijk opgeven aan het bureau van het Rode 1 Kruis, Warande 95, onder vermelding van naam en adres, waarna men een mvulformulièr krijgt toegezonden. 0 SCHIEDAM Ter GELEGENHEID VAN HET INTERNATIONAAL KOORFESTIVAL IN êSïHertogenbosch van 25 tot 30 mei ontving Hans Kox de opdracht een werk te componeren voor vrouwenkoor met orkest. Van dit 1'2-stemmige werk .LITANIA." verzorgt het Schiedams Vrouwenkoor samen met het Rijswijks Vrouwenkoor o.l.v. Riga Borgmeyer de eerste uitvoering met begelei ding van het Brabants orkest gop het openingsconcert op 25 mei. Naast dit wenk wordt op dit concert door beide koren uitgevoerd „A SKVGHBOOK OF WOMAN" van Th. B. Pitfleld met medewerking van de sopraan Kaja Borris, de pianist Jan v.d. Meer en het Brabants orkest. 0 .SCHIEDAM Op 13 mei 1965 slaagden voor -het diploma A ziekenverpleging in .het Gemeente-ziekenhuis te Schiedam: Zr. A, C. Bakkeren; Zr. M. C. Faasse; Zr. M. C. Haaksma; Zr. A. Heeringa; Zr. L. Heyboer; Zr. T. Kielstra; Zr. M. A. v.d. Lely; Zr. M. M. Muns; Zr. G. H. Tem j pert; Zr. J. A, van Veen; Zr. E. E. v.d. Water. 0 SCHIEDAM Volgende week dinsdag avond om zeven uur gaat vanaf het Clubhuls van Hermes-D.V.S. een puzzelrit van start voor auto's, motorrijwielen en scooters. Gezien het succes van de vorige maal belooft ook deze puzzelrit een grandi oos evenement voor- de Schiedamse sportwe reld te wordenq, Er is reeds veel belangstel ling. Men heeft er een aardige quiz aan verbonden, waarbij men de deelnemers allerhande vragen op sportgebied-zal stellen. Na afloop is er prijsuitreiking en een gezellig samenzijn in het Clubhuis v Hermes-D.V.S. 0 SCHIEDAM In de brandweerkazerne werden dinsdag examens afgenomen van personeel van de Schiedamse brandweer Het resultaat was zeer succesvol. Voor het rijksdiploma brandwacht le klasse slaagden de volgende korpsledenJ, Alblas, Chr. Bieze, U. Dolstra, J. w. van Eijk, C. Hamerslag, J.. A. Hollander, C. H. Kok, G. W- j: C. SSjoerdsma, H. l '-J' T°xopeus en H. van Vulpen. Het njksdi;loma brandwacht 2e klasse ver wierf de brandwacht G. Busscher. jDrie kandidaten werden afgewezen. De opleiding geschiedde door de adj. hoofd brandmeesters Ie klasse van het korps G. H. Rademaker en J. Mak. 0 SCHIEDAM in de Oud-Katholieke kerk aan de Dam geven Tini v. d. Meide. orgel en Maarten Kar res, hobo woensdag om 20 uur een concert. Het programma bevat werken voor orgel van Sweeiinck, Facheil- bel. J. G_ Walther, en Bach. De hoboïst speelt een sonate van J. B. Loeillet, de Nederlander W. de Fesch (16671761) en van Giovanni Battista Sammartini, Italiaans or ganist. geboren te Milaan in 1698 en aldaar overleden in 1775. De toegang tot dit concert is gratis. Na afloop wordt een schaalcoïlekte gehouden voor het bouwfonds van de nieuwe kerk. (10 jaar vóór op de tijd) U vindt e"r een fraaie koliektie te komen op wijlen de Bordewijk. Een echte Sf-jgTYv: v.', wé ImA -KAREI '.DOÖRMANSTR. 443 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voor de eerste maal heeft de Aquarium- en Terrariumvereni ging „Aqua-Fauna" een huiskeuring ge houden. waaraan 45 mensen deelnamen. Keurmeesters -waren de heren Versen daal en Van Ommen. Laatstgenoemde reikte maandag cp de contactavond in gebouw Irene, na een kort openingswoord van voorzitter F. W. J. Sc'neffers de prijzen uit. De eerste prijs kreeg de heer C. Koole, een zilveren wisselbeker met dito vaantje, de tweede prijs de heer G. C. Kreuger, een zilveren schildje en de derde prijs de heer C. Reizevoort. In het najaar houdt men in distriks- ve.-band een huiskeuring. De heer Van Ommen besprak de di verse op- en aanmerkingen, die de keu ringslijsten vermeldden en legde vooral de nadruk op de belangrijkheid van deze huiskeuringen, die ten doel hebben het auquarium op een hoog kwalitatief peil te houden. 1} MAASLAND Het bestuur van de Rode Ivruisafdeling Maassluis, Maasland en Hoek van Holland heeft als bijdrage aan de hulpverlening in Pakistan een bedrag van f 250 overgemaakt op het rampen-gironum mer 777. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De 28-jarige P. V. woensdag voorgeleid bij de officier van justitie te Rotterdam. De man heeft een inbraak gepleegd in de nacht van 14 op 15 mei in het land van de firma J. v. d. Waal, oud-papier- en mmetaalhandel, in de Westmolenstraat 27. De fraktie zou dus het laatste woord hebben. En nu heeft de fraktie inderdaad het laatste woord gehad. Ze had er een stemmig bezwaar tegen om zich te bin den op een onderdeel van het regerings program. zonder dat ze op de hooggte was van het ggehele regeringsprogram en van de zzetelverdelingg. r ujnbaan 50 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een opvarende van de Noorse tanker Cisbrouig, ligger.den bij Wilton-Feijenoord, de 23-jarige matroos G. P., stapte woensdagavond, ter hoogte van de hoofdingang van Wilton- Fjjenoord aan de Vlaardingerdijk, plot seling van het voetpad op het rijwiel pad, waardoor hij tegen de wielrijder A. G. B. botste. Beiden vielen. De matroos krkeeg een hoofdwond, de wielrijder klaagde over pijn in zijn buik. De GGD bracht hen naar de Dr. Noletstichting. ROTTERDAM Gisteravond is in Schiedam het 3000 brt. metende Deense m.s. Al Huwait van de rederij C. Claser Dampshipsrederi te Kopenhagen gearri veerd. Dit schip dat speciaal voor veevervoer is ingericht, zonk in september in de haven van Koeweit, waarbij enkele honderden schapen verdronken. Na veel vijven en zessen is het schip op een unieke wijze gelicht, namelijk door het vol te proppen met ballen schuimplas- tic. Wilton-Fijenoord zal het schip niet alleen opknappen, maar het bovendien met 10% meter verlengen. Een en ander zal ongeveer vier maanden in beslag nemen. (Van een onzer verslaggevers) OCHJEDAM Ramen zonder gordij- nen en lege kamers. Zo staat het pand Burgemeester Van Haarenlaan 140 er op het ogenblik nog bij. 'Maar binnenkort zal er getimmerd, behan gen en schoongemaakt worden, ten einde het geschikt te maken als bur gemeesterswoning. De gemeente heeft het huis voor f S5.000 kunnen kopen van de_ her vormde gemeente, die het in bezit had als pastorie. Het pand is onlangs leeg- 'gekomen wegens het vertrek van dr. L. J. Cazemier, die hier jnren heeft gewoond. Naast dit aankoopbedrag zal de ge meente nog eens ruim f 40.000 moeten besteden aan genoemde werkzaam heden. Dan zal het een geschikte ambtswoning zijn voor de'heer Roelf- sema en zijn gezin, die bijzonder te spreken waren over het huis en zijn ligging. (Van een medewerker) SCHIEDAM Ruim honderd jon gens en meisjes en enkele tiental len ouderen stonden woensdagavond op het Dr. Wibautplein geschaard rond het Leger des Heils-jeugdkorps en Jong Harmonie, dat een jeugd- demonstratie presenteerde, die uniek was voor beide groepen. Immers, Jong Harmonie heeft nog nimmer met het Leger des Heiis samen gewerkt in deze zin en aan de andere kant had het Jeugdkor.ps van het Leger des Heils eerder geen contakt met Jong Harmonie. Vorig jaar heeft het Leger; des Heils wel samengewerkt met Orpheus, maar dat was in een zaal. Deze buitendemonstratie mag bijzonder geslaagd genoemd worden. Ze betekende een deel van de festiviteiten rond het 75- jarig bestaan van de afdeling Schiedam van het Leger des Heils. Majoor S. A. Drijver sprak een kort openingswoord en leidde daarna deze demonstratie, die eerst verzorgd werd door het Jeugdkorps van het Leger des Heils en na zeven uur door Jong Harmonie, dat met 33 jongens kwam aangemarcheerd. Een bijzonderheid van dit optreden was, dat de tamboerijnband van het Leger des Heils woensdagavond voor bet eerst in Schiedam samen optrad met de zangbrigade van het Jeugdkorps. Met Jong Harmonie (weer in de keurige rode uniformen) werd uitstekend samenge werkt in het gevarieerde programma werd non-stop afgewerkt. Dat niet alleen geestelijke -liederen ten gehore werden gebracht, moge blijken uit het feit, ,dat zelfs „Swieberfiedoor de fluitclub van Jong Harmonie werd gespeeld! Majoor Drijver maakte de veie aan wezigen er in zijn slotwoord nog op attent, dat - zaterdag 29 mei in de Opstandingskerk een groot muziek- en zangfestival wordt gehouden, dat om half acht zal beginnen en dat geleid zal worden door kapitein W. F. Palstra van het hoofdkwartier van het Leger des Heils te Amsterdam. Aan dit concert werken 170 muzikan ten, zangers en zangeressen mee, zowel uit Schiedam, Dordrecht als Vlaa'rdingen. Tijdens de demonstratie van woensdag avond werden speldjes verkocht voor het Leger des Heils-jeugdwerk. terwijl brief jes werden uitgereikt met. mededelingen over de zondagsschool, die iedere zondag middag om 12115 uur in de Dr. Gun- ninghschool wordt gehouden. TN het Proefiiiftituut voor Binnenscheep: vaart le Duisburg is het ideale binnen schip geboren. Men zegt ervan, dat het de wendbaarheid van een paling verenigt met de voordelen van een in enkele wagons te splitsen goederentrein. Het schip is ont staan uit de behoefte naai- een binnenschip, dat in verband met de concurrentie in de bint)envsart. zeer snel, goedkoop en zeer veilig is. Het bestaat uit vier onderdelen die tezamen 162 meter lang zijn. Elk deel kan afzonderlijk worden bestuurd. Dy een lading van 2600 ton kan het schip een snel heid van 16,3 kilometer per uur bereiken, zelfs tegen de stroom in. Dit „lidschip** kan, om een voorbeeld te noemen, met een be manning van vyf koppen van Rotterdam naar Duisburg varen en zich'daar in twee helften'splitsen. Het ene gedeelte blyft in Duisburg om te worden gelost, het andere eveens beladen gedeelte, vaart verder naar Mannheim. Bij de vaart over de kanalen vormen de sluizen voor het „lidschip" geèn probleem. De lange scheepsromp -wordt ge splitst. Het voorste gedeelte, voorzien van een trckpropeller, kan zich zelfstandig voortbewegen. Omdat het schip kan slingeren als een paling zijn ook nauwere bochten geen bezwaar nieer. Hydraulisch aange dreven stangen buigen de scheepsromp in elke gewenste richting. Proefnemingen zouden hebben aangetoond, dat het schip hogere transpnrlprestatics en transport mogelijkheden biedt. By eenzelfde snelheid kunnen er, met minder energieverbruik, grotere ladingen mee worden vervoerd dan met een duwbootcombinatie, die aldus het Proefinslituut voor de Binnenscheep vaart ook minder wendbaar is dan het „lidschip". OET portret van de uchtjarige „dricpintcr" Frank van Hèrk uit Rotterdam zal binnenkort op ruim 3590 reclamezuilen en openbare aanplakplaatsen in Nederland ver schijnen. Frank krijgt deze algemene be kendheid, omdat hij de eerste prys won in de derde ronde van de nationale Driepintew wedstrijd. De wedstrijd, onder auspiciën van het Nederlands Zuivelhureau, is op 1 maart begonnen. Door middel van affiches op openbare aanplakplaatsen werd de aandacht van de jeugd op de actie gevestigd. Iedere veertien dagen komt er een nieuwe affiche, waaraan weer een volgende wedstrijd is ver bonden. De jengd van zes tol veertien jaar kan met tekeningen, opstellen, borduurwerk en andere manieren aan de rondes deel nemen. De voorwaarde is wel,, dat zij elke dag drie glazen melk, yoghurt of karne- mcik drinkt. Deze actie is in de plaats ge komen van de M-brigade. Dinsdag 23 mei zal de heer C Mastenbroek, directeur van de NV Melkinrichting De Combinatie, in aanwezigheid van de melkleverar.cier van de familie Van Herk. de heer J. Neeleman, de prijs (een fiets) aan Frank overhandigen. "TEN merkwaardig evenement is dinsdag geschied, toen van het twaalf etages hoge hij het Marconiplein in aanbouw zynde kantoorpand... het laagste puilt werd bereikt. De architecten en bouwers hebben dat feit gevierd in de eerste in dat pand afgebouwde kamer. Die ligt op de hoogste verdieping. Dat alles hangt samen met dë gevolgde constructie. Men heeft eerst iit glijhekisting de lifttoren opgetrokken. Binnen korte tijd was daarvan het hoogste pimt, 44,41 rn, bereikt. Vervolgens werd be gonnen met de houw van de hoogste ver- dieping. Aan deze hoogste etage hangen de lagere etages. Deze werkwijze bleek snel en zeer doelmatig; terwijl de onderste ver- dieping nog wordt gemonteerd, is de bovenste reeds afgewerkt, tot de gevel bekleding met dubbele beglazing toe. De architecten, het bureau F. U. Verbmggen en P. R. Goldschmidt, verwachten dat de eerste huurders in augustus ol september de hoogste verdieping kunnen betrekken. Jr. A. Aron5ohn verstrekte adviezen betreffende de bijzondere constructie. De A.C.B. voert het werk uil: Het verwijt van mr. Cals. dat hü geg- handeld zou hebben in strijd met de af spraken, leggde mr. Beernink rustig naast zich neer. Zonder medewerking van zijn fraktie kon hy trouwens geen enkele afspraak maken. Jammer vond hij het. dat de heren Schmeltzer en Smallenbroek geen enkele -erieuze poging hadden gedaan om de CHU erbij te houden. Hij had de indruk, dat deze heren op deelneming van de CHU in het kabinet geen bijzondere prijs stelden, want anders hadden ze wel anders gehandeld. Mr. Beernink zei in zijn rede onder meer nog: Thans is er een combinatie, zoals die in Nederland nog nooit is op getreden. Christendom en humanisme worden in het nieuwe kabinet als twee gelijk waardige stromingen naast elkaar gezet. De ClIU-fraktievoorzitter drukte zijn spfjt erover uit, dat het in ons vader land zover is gekomen, llij legde de na druk op de uitspraak van de voorzitter van de AR-partij dat deze party sociaal links Is georiënteerd. De Partij van de Arbeid bezet met- de twee ministerszetel van financiën en eco- nomische zaken' de sleutelposities in het kabinet. Mr. Beernink besprak vervol gens enkele socialistische tendensen in dit nieuwe kabinet, zoals de 25 procent be lasting op speculatiewinst, waarbij hij zich afvroeg of aan dergelijke zaken geen jaloersheid ten grondslag ligt. Ook de hulp aan ontwikkelingsgebieden kwam ter sprake, waarbij hij de voorkeur gaf aan bilaterale boven multilaterale hulp. Uitvoerig behandelde de CHU-fraktie- voorzitter de bindende afspraken in het parlement. In 1922 was de eerste van dergelijke afspraken tussen de toenmalige Kath. Staatspartij, de ARP en de CHU, die op een totale mislukking uitliep. Hij gaf een historisch overzicht van de ver- dere afspraken tot op de dag van heden. Het parlement zal altijd over de details individueel moeten kunnen beslissen. Geen bindende afspraken, want dan wordt het parlement kreupel en bestaat er niet langer een onderling debat tussen rege ring en parlement, dat vleugellam is ge worden. Na afloop van zijn rede gaf mr. Beernink op talrijke vragen onder meer' de volgende antwoorden: Misschien is het wel ggezond weer eens in de op positie te gaan. We kunnen nu onze „stokpaardjes" weer gaan berijden, zo als byv. de memerdere vrijheid die de CHU bij de woningbouw vraagt. Ook op het gebied van de belastingen wil de CHU een eigen geluid doen horen. Noggmaals over de positie van het huidige kabinet sprekend, zzei mr.'Beer nink, dat er best verborgen „landmijnen" kunnen liggen, die op een kwade dag tot explosie' kunnen kommen. Heeft de socialist Nederhorst al niet gezegd, dat. de confessionele partijen in feite ggeèn 2] bestaansgrond meer-in.deze tijd hebben, -- terwijl; er, notabene twee confessionele v partijen aan dit kabinet deelnemen Bijzonder* aKtueel was de vraag van, de heer'N. Koren over deilnvlöëd vahiHf de huidige controverse tussen CHU ARB over het samengaan van belde part- I? tijen- bij de komende Rflnmondverkie-'t,» zingen en het volgend jaar bij de Staten-^, 4 en Gemeenteraadsverkiezingen- De heer Koren zagg hierbij bepaalde schadnw- zijden, die de CHÜ-voorzitter eveneens - terdege onderkende. Overigens bleek zowel de rede van mr. Beernink. die de dagsluiting verzorgde, als het daaropvolgende vraag- en ant woordspel de aanwezigen kennelijk te hebben geboeid. Het huishoudelijk gedeelte van deze geanimeerde jaarvergadering, dat aan de rede van de CHU-voorzitter was voorafgegaan, had een' vlot verloop. De voorzitter, de heer K. de Baat, er de be stuursleden, de heren W. A. Poot, J. H. van Krieken en A. Jongejatj, allen af tredend en herkiesbaar, werden met grote meerderheid van stemmmen herkozen. Het bestuur deed enkele voorstellen inzake de wijziging contributieheffing en in verband hiermee de opheffing van het collektief abonnement van „Binding", waarover een discussie volgde. Op de eerste vergadering van het komende winterseizoen, in septem ber, komen deze voorstellen nogmaals, maar dan uitvoeriger ter sprake. De voorzitter van de kiesvereniging, de heer De Baat, kondigde nog twee be langrijke vergaderingen aan. die in het teken van de naderende Rijnmondver kiezingen zullen staan, namelijk dinsdag 25 mei in de grote benedenzaak van de Opstandingskerk, georganiseerd door de AR en CHU Kiesverenigingen, met als spreker de aanvoerder van lijst 4, drs. B. J, Udink uit Rotterdam en op maan dag 31 mei in de Blauwe Zaal van het Beursgebouw te Rotterdam, waar mr. H. Bavinck en drs. Udink ieder ongeveer twintig minuten zullen spreken, met daar- "aeen forum, samengesteld door drs. Udink, mr. Bavinck, mr. A. J. Jansen en de heer W. A. Fibbe. DONDERDAG 20 MEI 1915 Avontuurlijke reis. De bladen melden uit New York, dat een. Qollandsclte vrachtboot uit Rotterdam, bij aankomst in de haven van New York, de alge meens aandacht trok. liet schip had nl. een grooten vier kanten houten schoorsteen in plaats van een gewonen ijzeren. De kapitein van het schip zeidc dat liij 29 dagen over de reis gedaan had, gedurende welke hij door den sterken wind, die later tot een orkaan overging, en de Itooge zeeën, genoodzaakt svas, twee keer Ponta Del- gailo (Azorcn) binnen te loopen. De schoorsteen hrak tot op het dek af en sloeg over boord, tegelijkertijd werden twee sloepen van boord gerukt. Het was onmogelijk een nieuwen schoorsteen te krijgen, dus moest de timmerman er een van teakplanken en hutdeuren fa- liriceeren. Deze schoorsteen met plaat ijzer gevoerd, tnoest tot New Y'ork ge bruikt worden. Dag en nacht werd het hout door middel van waterstralen koel gehouden. Op hetzelfde schip ontdekte men zes Duitsche kolensjouwers die in hunkers van Duitsche schepen te Ponta Delgado ontsnapt waren. Gewapende motorfietsen. Een corres pondent van de Daily*Mail seinde Vrij dag uit Lemberg, dat de Duitscbers in bet Oosten motorfietsen met op de stuurstand een -klein macbinekauon- ge bruiken. VWVWWWMWWVWVWW

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 1