Communistische partij 45 jaar Opgericht door een Nederlander autocarreizen Koningin bezoekt zeven in Hollands hart Indeling dagbladen moet verdwijnen STOP'N TIJGER IN UW TANK IB! voorzichtig van start laten gaan Mr. Marijnen is nu beëdigd BF*! Haagse bezwaren tegen Chinese propaganda m van Andel Eén SER-rapport per jaar is voldoende „Nieuwe armoede bestrijden' Nederlandse pers van 1939-1951 wil men ven NJK-voorzitter mr. Stempels A' Twee rij tuigen van trein uitgebrand AR/CHU forum in Brielle Nieuwe Kamerleden STANDPLAATS- en RONDREIZEN EN REIS MET ESSO AUT0KAARTEN Reumatische pijnen TO GAL HELPT TOGAL HELPT rLkihe TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Vtrkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT :J;t TOGAL HELPT ■Vakcentrales menen: HET BETERE GENRE GROOTSTE VIJAND (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De zeven gemeenten in het groene hart van randstad Holland, die Hare Majesteit Koningin Juliana de vol gende week dinsdag met een bezoek vereert te weten Boskoop,, Waddinxveen, Moerkapelle, Benthuizen, Zoetermeer, Nootdorp en Pijnacker, hebben kosten noch moeiten gespaard om de vorstin een zo feestelijk mogelijk onthaal te bieden. In de be trekkelijk korte ogenblikken, die de Koningin in élke plaats kan verblijven, wordt getracht een zo volledig mogelijk beeld te geven van het wel en wee van de betrokken gemeenten. Een onvermijdelijk gevolg daarvan is, dat, het totale programma er wel wat overladen uitziet. Zoetermeer Nootdorp Boskoop Waddinxveen Pijnacker, Moerkapelle Benthuizen ANDERE TAKTIEK MSTERDAM - De voorzitter van de Nederlandse Journalis ten Kring, mr. A. Stempels, is van oordeel, dat de indeling van dag bladen naar oplaag en al dan niet landelijke verschijning een onmo gelijke aangelegenheid is, die in elk geval zal moeten verdwijnen. Het enige zinrijke bij» de vaststel ling van de cao voor dagbladjour nalisten is de objectiviteit van de dagbladen. Welke maatstaf men voorts ook. bij de vaststelling van de norm zou beproeven, het resul taat zou steeds even ridicuul als betreurenswaardig zijn, aldus de heer Stempels gisteren in zijn jaar- rede voor de NJK. Rijd met nog meer activiteit zuinigheid, zekerheid: tank nieuwe EssoExtra! Dat kunt u óveral in West-Europa. "<3> 1: I Wegwijzers met internationale faam. Rijk aan informaties. In voorraad bij honderden Esso dealers. Ookeenspecïale gids voor Europa van 62, pagina's! Dit bord betekent óveral welkom toerist. Wij zijn tot uw dienst! Een verlovingsring met briilant., UTRECHT De drie vakcentraien, het' NVV, het NKV en het CNV, menen dat in het vervolg kan worden j volstaan met één rapport van de Sociaal-economische, raad per jaar, <iat mede op basis van het Centraal Economisch Plan, in net voorjaar wordt uitgebracht. Tot nu toe bracht de SER elk halfjaar een economisch s rapport uit, zoals juist gisteren nog is gebeurd. De di:c vakbonden schrijven i dit in een „notitie", die zij aan de j Stichting van de Arbeid, de SER en i de minister van sociale zaken hebben j toegezonden. Enkele andere belangrijke punten uit deze „notitie" zijn: Elke cao "moet ingeschreven wor- den in een centraal register, dat open moet staan voor iedere belangstellen» de. Het ingrijpen van de overheid zal tot slechts twee gevallen beperkt moeten blijven: dit ingrijpen is moge lijk volgens de wet op het algemeen onverbindend verklaren van bepalin gen van cao's „indienhet algemeen belang dit vereist". Over de bepalin gen zulien de werkgevers en werk- nemers dan nieuwe afspraken moeten maken, waarbij zij, vöor wat de inhoud daarvan betreft, geheel vrij zijn; ook kan de overheid ingrijpen door het bevriezen van da ionen, het afkondigen van de loonstop dus, die gepaard dient te gaan met een ad viesaanvrage aam de SER. Djakarta in het teken van hamer en sikkel DJAKARTA In Indonesië wordt het 45-jarig bestaan van de Partai Komnnis Indonesia, de com munistische party, gevierd. Overal in de hoofdstad verrijzen, reclame borden, waarop de hamer en de sikkel in fel rood zijn aangebracht. DEN HAAG Tot lid van de Tweede Kamer is, in de vacature van minister J. G. Suurhoff (soc.) benoemd mr. R, van den. Bergh, thans wethouder van Am sterdam. In de vacature van de heer C. Egas, die benoemd werd tot staatssecre taris op het departement van culuur, recreatie en maatschappelijk werk, is tot lid van de Tweede Kamer benoemd wethouder J. T. Vellenga te Leeuwarden. Hij zal eveneens deel uitmaken van de P.vd.A.-fractie. Voorts is benoemd mr. H. L. J. Weinans te Etrunen, die de plaats van minister-president mr. Cals (kath. v.) moet innemen. Verhek wekelijks tot oktober t<P PQcij Keuze uit groot aantal Ideale -a-sss*. - DOOR GEHEEL EUROPA VAM 2-24 DAGEN WEKELIIKS VERTREK PRIMA HOTELVERZORGING EIGEN AUTOCARS DESKUNDIGE LEIDING OA HEMELVAARTSDAG en beid» PINKSTERDAGEN keuze uit froot eente1 defteehten. Vraagt onze reisgids, ook. voor vliegreizen cn alle inlichtingen bij: HOOFDKANTOOR: ROTTERDAM - SCHIEDAMSEVEST S9 - tel. 117070 (67.) Bijkantoor: Rotterdam - Noordslozei 59 - tel. 244222-247947 en da plaatselijke Agenten. Waar men ook gaat, ziet men com munistische leuzen als „Verpletter Maleisië", „Laat Indonesië op eigen henen staan", Jaag de Ame rikanen uit Vietnam", „Vecht te gen Israël" en.„Legt beslag op het Brits-Amerikaanse kapitaal". Hoogtepunt van de, herdenking zal een massa-bijeenkomst, zijn' in het enkele jaren geleden met Sowjetrussi- sche hulp gebouwde Boeng Karno- sportstadion. President Soekarno, naar wie het stadion is genoemd, heeft toegezegd de meer dan hon derdduizend bezoekers uit Indonesië en' alle delen van de wereld te zuilen toespreken. Ook de CPN heeft een uitnodiging ontvangen. Het ..is echter nog niet bekend, of de Nederlandse communisten aan de invitatie-gehoor zullen geven. - -, Ze zouden er zeker reden voor hebben om het wél te doen, want de Indonesische communistische partij js door een Nederlander opgericht. Dat was de uiterst-linkse socialist H. Sneevliet, die in 1913 als employé van een Nederlandse handelsfirma voet aan wal zette in de Javaanse haven stad Semarang. Zeven jaar na zijn aankomst richtte hij de partij op, die thans, naar de leiding heweert, onge- vèer twee miljoen leden telt en de grootste communistische partij ter wereld zou zijn, met uitzondering van de. partijen van de Sowjetunie cn de Chinese Volksrepubliek. De Partai Komunis Indonesia is zeer sterk op Peking gericht. Zij koestert de verwachting in een niet te ver verwijderde toekomst de macht in geheel Indonesië te kunnen overne men. Zij dringt er bij Soekarno op aan, algemene verkiezingen te hou den. De communisten verwachten dan de grootste partij van het eilanden rijk te zullen worden. De partij beschouwt het Indonesische leger als haar grootste vijand. Niet geheel ten onrechte, want toen de communisten in 1948 een greep naar de macht deden, werden zij door het leger op afdoende wijze verslagen. meester I. J. P. Keijzer, die bok burgemeester van Moerkapelle is. Ook zal de vorstin In Benthuizen het carillon voor het gemeentehuis ia gebruik stellen. Op de grens van Zoetermeer zal de Koningin om half een worden ver welkomd door burgemeèster H. G. I. baron van Tuyll van Serooskerken. Na een uitgebreide tocht door de gemeente .arriveert het gezelschap m de Nutriciafabriek, Daar zal de lunch worden gebruikt. Vervolgens gaat men naar het het verenigingsgebouw ,,'t Trefpunt", waar toelichtingen zullen worden gegeven op het structuurplan door de werkgroep Ontwikkeling Zoeter meer. In Nootdorp, waar de Koningin om vier uur aankomt, wordt een grote demonstratie verzorgd, onder het motto „De ontwikkeling van de drafsport vanaf de 16e eeuw". Het korte programma vermeldt talrijke interessante nummers van bekende én minder bekende paarden. Stuk voor stuk verheugen de ge meenten zich overigens zeer op het vorstelijke bezoek, dat voor de mees te plaatsen een eerste persoonlijke kennismaking,met de Koningin bete kent. De langste tijd verblijft de Koningin in Zoetermeer. Zij zal daar met haar gevolg en vele gasten de lunch gebruiken en tevens uitgebreid worden geïnformeerd over de dras tische uitbreidingsplannen van dit dorp tot een nieuwe stad van 109.000 inwoners. Voorts wachten de Koningin in ver schillende plaatsen prettige verras singen. Dinsdagmorgen om tien uur arri veert H.M. de Koningin in Boskoop. Na te zijn verwelkomd door de burgemeester, de heer G. W. baron van Dedem wordt een bezoek ge bracht aan de proeftuin van de boomkwekerij, a an de Valkenburger laan. Ir. C. Dorsman zal een uiteen zetting geven over de betekenis van Boskoop als sierteelcentrum. Na afloop hiervan maakt de hoge gaste een boottocht en een rondgang door de gemeente, waarbij het be jaardentehuis „Irene" niet zal wor den vergeten. .Vervolgens begeeft het gezelschap zich naar Waddinxveen, waar het om kwart voor elf zal arriveren. Eerst beeft een rondrit door de gemeente plaats.Schoolkinderen zullen een groet brengen. Het accent van dit bezoek ligt op een expositie van plaatselijke Industrieën. De heren Uk. en HL 'Kempkes, ibeiden direc teur van de gelijknamige NV worden aan Hare Majesteit voorgesteld. Om twintig voor twaalf komt de Koningin met haar gevolg daarna in Moerkapelle aan. Na de begroeting zal een wandeling door het dorp worden gemaakt. Vertegenwoordi gers van de ongeveer veertig plaatse lijke. verenigingen verzorgen een defdé bij het raadhuis. In Benthuizen, waar de Koningin °m vijf over twaalf arriveert, wordt een rondrit gemaakt en een wande- "hg door het Beelaertspark. Zij wordt daarbij begeleid door burge- Het koninklijke bezoek wordt be sloten in Pijnacker, Na de verwel koming door burgemeester J. Vader jr. om kwart voor vijf op. het Raadhuisplein maakt de Koningin een tocht door het dorp. Schoobon- deren en bejaarden zullen baar on derwijl hulde brengen. Vervolgens zal de Koningin een tableau van de plaatselijke tuin- bouwprodukten en bloemen op de westzijde van het Raadhuisplein, be- zichtigen, Door een erehaag van jeugdige gymnasten en padvinders wandelt de vorstin vervolgens naar het Raadhuis, waar de burgemeester een toespraak zal houden. Aan het einde van het bezoek-zal de Konin- gin vanaf het -balkon- van het ge meentehuis de hulde van een groot aantal gymnasten ontvangst nemen. Het spreekt tenslotte vanzelf, dat er hard is gewerkt aan de entourage van het feest. Verschillende muziek korpsen, -waaronder het fanfarekorps van de Genie, zullen het geheel in de verschillende plaatsen luister hij- zetten» v En uiteraard worden ae dorpen feestelijk versierd met vlaggen. 'AMSTERDAM Be Dr."Wiardi Beek man Stichting heeft een rapport laten verschijnen, getiteld „De laagstbetaal den"; waarin het resultaat is samengevat van een onderzoek dat is ingesteld, onder leiding van de beer G. L- Durlacher, wetenschappelijk medewerker aan de universiteit van Amsterdam. De stichting heeft dit onderzoek naar de positie van de groep economisch aetieven in de laagste inkomensklassen doen instellen omdat naar haar mening „confrontatie met de levensomstandigheden van die groep een indruk kan geven van de mate waarin oude doelstellingen zijn bereikt en van de wezenlijke verschillen tussen vroeger en nu. Zij kan tevens de basis vórmen voor een nieuwe visie, een nieuw beleid". In de conclusies wordt o.m.- gesteld: de'laagstbetaalden zijn niet zichtbaar arm, maar.arm aan beroeps- en algemeen vormende scholing, arm aan ontwikkelings- en ontplooiingskansen, arm aan prestige en aanzien. In het bijzonder de ongeschoolden tonen deze kenmerken. Zij beheersen het beeLd. Het hoofdstuk conclusies besluit: „De maat schappelijke categorie, waarover ons on derzode 'handelde, bevindt zich duide lijk in een probleemsituatie. Ook in andere landen blijkt dat het geval te zijn. Deze situatie leert ons de nieuwe armoede kennen, met haar onzekerheid, pessimisme, geringe kansen, laag aspi ratieniveau, sociaal isolement, onmacht. Wij staan voor de uitdaging deze armoe de te bestrijden en te overwinnen". Dat gebeurde In de omgeving van Madioen in Oost-Java, waar zij hun opstand waren begonnen. Zij werden verslagen door de Siliwangi-divisle, die werd geleid door de Sumatraanse kolonel Abdoel Harris Nasoeiion, die thans generaal is, stafchef van alle Indonesische strijdkrachten en minis ter van defensie. De leider van de opstand, Móeso, een in Moskou opge leide communist, die naar Java was teruggekeerd om de staatsgreep aan ie voeren, werd terechtgesteld. Sinds, hun verpletterende nederlaag in -1948 hebben de communisten hun taktiek gewjjzigd. Zij proberen thans een wig. te drijven in de gelederen der' regering, waarbij zij er'tevens naar streven hierin, zelfdoor te dringen.- Ter bevordering van. dit doel hebben zij zelfs hun instemming betuigd mét de- beroemde „Pantja- Sila", het.beginsel waarop- het Indo nesische staatsbestel rust. Eerste punt van de Pantja-Sila is het geloof in Allah, hetgeen toch in flagrante strijd met de. leer van het communisme is. De communisten hebben tevens hup instemming betuigd met Soekarno's „Nasakom", hetgeen, neerkomt óp een samenwerking van nationalisten, le den van.' .godsdienstige 'groeperingen en communisten in een soort volks front. Tof dusver heeft de partij nog niet veel succes geboekt bij de pogin gen in de regering te worden opge nomen. De communisten hebben slechts twee van de ruim tachtig ministersposten in de wacht gesleept en dat zijn dan nog onbelangrijke ook. In zoverre is hun positie wel sterk, dat hun leiders 'bekend staan als onomkoopbaar. AMSTERDAM De Federatie van Nederlandse Journalisten heeft met de stichting Zuiver Wetenschappelijk On derzoek (ZWO) en het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie contaot opge nomen om te komen tot een opdracht voor het schrijven van de geschiedenis van de legale pers in de jaren 193951.' Dit heeft de voorzitter van de bij deze federatie aangesloten Nederlandse Jour nalisten Kring, mr. A. Stempels, gisteren medegedeeld op het jaarcongres van de NJK in Amsterdam. Deze zaak kwam aan de orde bij een voorstel der afdeling Amsterdam tot deze geschiedschrijving. In de aangenomen motie wordt, zo de stichting ZWO zich niet tot medewerking geroepen voelt, het federatiebestuur in overweging gegeven contact met de rege ring op te nemen om het verlenen van een regeringsopdracht te bevorderen. (De termijn 1951 is gekozen in verband met de perszuivering, die na de oorlog is geschied.) Volgens het - Egyptische blad Al Achram hééft decommissie van onder zoek naar de toedracht van de.'ramp met de Pakistaanse Boeing, die donderdag verongelukte, het dossier opgevraagd van een ongeluk dat enkele jaren geleden op bijna dezelfde plaats is geschied met een toestel van de KLM. Voordat s mr. Stempels tot deze uit spraak kwam sprak hij uitvoerig over de concentratie in de perswereld. Er zijn tal van' economische factoren die aanleiding In Parijs wordt het Concours Lepine- -gehoudenwaar allerlei uitvinders hun bedenksels aan dén volke kun nen tonen. Henry Orlik demonstreer de, wat hij een Baby-Dodo noemde.- 'Het iseen apparaatje-met af stands-, bediening, dat in de kinderkamer wordt' opgehangen en een speciaal geluidproduceert, dat iedere - baby rustig maakt en zelfs in slaap-zoemt. HEILOO Omstreeks half vijf gistermiddag zijn twee rijtuigen van de trein Amsterdam Alkmaar ter hoogte van de Zevenhuizerlaan bij het station Heiloo geheel uitgebrand. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Wel ging wat bagage van passagiers verloren. Het spoor Alkmaar—Uitgeest is anderhalf uur voor. het treinverkeer in beide rich tingen gebruikt. De brand is ontstaan door kortslui ting in een snelschakelaar. De beide rijtuigen zijn naar Alkmaar gesleept. Na het uitbreken van de brand was er een geweldige rookontwikkeling maar door snel -ingrijpen, van de brandweer van Hëiloo en*de politie kon de brand spoedig worden gelokaliseerd en kon den de passagiers in veiligheid wor den gebracht. Gedurende enige tijd zijn bussen', ingelegd voor het vervoer van reizigers tussen Castricum en Alkmaar, Om zes uur was de toestand weer normaal. kunnen zijn'tot samenwerking: zware fiscale druk, stijging van de produktie- kosten, concurrentie van radio en televi sie, in het bijzonder wanneer deze de advertentiemarkt gaan bewerken. Fusie van bladen kan een remedie zijn, maar ze wordt een pijnlijke' operatie als ze tot gevolg heeft dat er kranten verdwijnen. Icdien dit gevolg zich in complete onvermijdelijkheid voordoet, zal er voor moeten worden gezorgd dat de journalis ten van een verdwijnend blad van hun bestaan toch verzekerd blijven, zo stelde mr. Stempels vast De NJK-voorzïtter was voortsi'van mening, dat de radio op het ogenblik het slachtoffer dreigt te ..worden van.<de televisie. Der'adiojourhalistén en hun produktie staan duidelijk minder in de publieke belangstelling dan de televisie- journalisten en hun produktie. - Er zijn milieus waar- men radio beschouwt als zeer onvolkomen televisie,milieus ook waar een geregelde radio-luisteraar als een zonderling wordt beschouwd. „Op een dergelijke manier plegen kranten gelukkig niet te worden vergeleken met radio en televisie. Er is tussen radio en televisie een scherpe concurrentie tegen over het publiek. Veel scherper is deze concurrentie dan die tussen de geschrevenpers en de audio-yisuele pers. Als straks de reclame haar intrede in de televisie doet zullen kranten die sterk afhankelijk zijn van bijv. advertenties van typische con sumptiegoederen aanvankelijk een terug slag ervaren, aldus mr. Stempels, Pagi na's vol kleine advertenties, zoaïs som mige bladen die hebben zullen door de concurrentie echt niet verminderen. PARIS .IT SIS CNVIH9N5 0ÉUTS£HLA«O| SEHWÉ1Z 1 'V- 1 suiysf SV1ZZERA fl g yy a m ITALIA S.Vtnl lil n«»n-ur (Van een onzer verslaggevers) BRIELLE De Rotterdamse wethouder mr. H. Bavinek (open bare werken), nummer twee op de kandidatenlijst van de Protes tants-Christelijke Groep (AR/ CHU), heeft gisteravond de hoop uitgesproken, dat de Rijnmond- raad in het begin zo voorzichtig nogelijk zal gaan opereren. „Het gevaar bestaat", zozei hij, „dat met de Rijnmond naast Rijk, provincie en gemeente een vierde laag wordt ingevoerd. Rijnmond moet niet iets gaan zoeken om actief te worden". Do heer Bavinek hield een korte inleiding over het openbaar bestuurs lichaam op een gezamenlijke bijeen komst van beide protestants-christe lijke partijen in zaai Dedert aan de Turfkade. Hij concludeerde, dat er pas na een oriëntatieperiode goede invloed van de Rijnmondraad kan uitgaan. Kritiek had hij met name op de WD en de PvdA, die onwaarach tige verkiezingsleuzen verzinnen om Rijnmond toch maar belangrijk te maken. Lijsttrekker drs. B. J. JTdink rnr Bavinek. burgemeester N. P. Kremer van Zuidlaod en dr. F. J. Krop, lid van de Rotterdamse raad. kregen ais leden van een forum ruimschoots gelegenheid uit een te zetten hoe de Protestants-Christe lijke Groep over de oplossing van de in het Waterweggebied levende problemen denkt. Uit tal van vragen bleek ongerustheid over nog verdere uitbreidingsplannen van Rotterdam, die de agrarische ge meenschap van Voorne-Putten kunnen schaden. Drs. Udink gaf er een nuchter antwoord op. „Het is een leugen, te beweren, dat we niet verder industriali seren, want de motor daartoe is de snelle groei van onze bevolking. We kunnen proberen nieuwe industrieën weg te houden, maar dat zal niet altijd lukken. Dit gebied is de uniekste plek van de »Trt* hi wereld: grootste het is het snijpunt van de vervoersstromen. Ondernemers vechten om een stukje grond hier. te krijgen..." „Toch zullen wij eerlijk trachten het noodzakelijke evenwicht te vinden, maar laat. iedereen, beseffen, .dat dat een geweldige opgave is", aldus de heer Burgemeester Kremer werd" meteen al genoemd als de - man, die in de" Rijn mondraad de agrarische belangen moet gaan behartigen. Dat hij de wensen van de boeren niet tegen beter weten in zal verdedigen, liet hij overigens ook al dadelijk weten. „Het is altijd fout, als we alleen maar oog hebben voor onze eigen belangen. We moeten erkennen, dat er gemeenschappelijke belangen zijn, die aan bepaalde zaken schade aanbrengen. Overigens: de industrialisatie heeft op Voorne-Putten nog maar weinig grond gekost", zo zei de heer Kremer. Hij stelde met nadruk, dat het niet de vraag is: gaat Rotterdam door?, maar: gaat de economische ontwikkeling in de wereld zo door? Het zit er dan in, dat Voorne-Putten grond moet afstaan voor huizenbouw en recreatie. Dr. Krop had tevoren de bezoekers opgewekt, op lijst 4 te stemmen en daarmee te demonstreren, dat de samen werking ARP-CHU hun ter harte gaat. Hij zei, dat tegenstanders van de ge meenschappelijke lijst vast en zeker zullen concluderen, dat het besluit niet juist is geweest, indien er van groot stemmenverlies sprake zal zijn. Andere problemen, die aan de orde kwamen betroffen de verzilting, de luchtverontreiniging en de electriciteits- tarieven. Naar aanleiding van een vraag over het laatste onderwerp merkte drs. Udink op, voorstander te zijn van uni forme tarieven in het Rijnmondgebied voor gas, water en electriciteit. Een lid va» het bureau zaakgelastigde in Den DEN HAAG van de Chinese Haag is gistermiddag duidelijk gemaakt dat de Nederlandse regering bezwaar moet maken tegen publikaties die geen verband houden met de bilaterale be trekkingen tussen beide landen en. die kunnen lelden tot verstoring van de- openbare orde. Het gaat hier om de onderschriften va foto's in een vitrine bij het -bureau van de zaakgelastigde. Daarin werden beledi gende opmerkingen gemaakt aan het adres van de Ver. Staten. De ruiten van de vitrine werden een paar dagen eerder vernield. Van Nederlandse zijde werd daarop donderdag toegezegd dat de scha de zou worden vergoed. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Mr. V. G. M, Marij nen, die per 20 mei werd benoemd tot voorzitter van de Rijnmondraad, is gisteren zijn werkzaamheden offi cieel begonnen. Tijdens een korte plechtigheid in het Provinciehuis heeft de heer Ma- rijnen namelijk in handen vande commissaris der Koningin, mr. J. Klaasesz, de vereiste eden afgelegd. CLAUDIA Met 3 brillanten, 6 mm breed f 245.- herenring f 90.- Een Constant ring JUWELIER HOOGSTRAAT 184 HOOGSTRAAT 152 BEtJERLANDSELAAN 178 ROTTERDAM

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 1