Nu meteen door naar Pendrecht? GEZIN LIJDT ONDER GARANDEERT Doortrekken binnen voor eerste plan gegeven tijd is mogelijk President gaat zelf kijken in Nieuwerkerk ad. IJssel Ambtenarencomité richt adres tot Rotterdamse raad DE ROTTERDAMMER MAURITSWEG 58 ROTTERDAMS GROOTSTE PERZENHIIIS waf betreft zijn keuze daf de prijzen van 2368 PERZISCHE EN CHINESE TAPIJTEN lager zijn dan waar ook, in de opruiming welke 15 juli beginf - B. en O. - PHiUPS - ERRES - SONY - DE VOLLEDIGE SORTERING VINDT BIJ 1e MIDDELLANDSTR. 72 AERTV. NESSTRAAT 38 Schema De Amerikaanse rederij' Pru dential Lines Inc. heeft het plan vrachtschepen te laten bouwen, die geladen binnenschepen kun nen vervoeren. De directie hoopt met dit systeem van vracht vervoer de wachttijden in de havens te beperken en daardoor de totale kosten van het zee transport te drukken. Noren bouwden meer schepen Passagiers ook „reders"? Roos Ziektekostenregeling [jrina VOOR OP (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Voor de president bij de Rotterdamse rechtbank mr. J. C. Panthaleon baron Van Eek heeft maandag een kort geding gediend dat de Nieuwcrkerkse fabrieksdirecteur J. H. Bodewes had aangespannen tegen de Groningse wegenbouwer P. H. i Offringa. Het gaar hier om de mobie- Ie asfaltfabriek die de wegenbouwer enige tijd geleden ach' meter van het huis van de heer Bodewes heeft aangelegd. Mr. J. L. F. van Moorsel. raadsman van de heer Bodewes, merkte op dat het gezin Bodewes klaagt over hoofd- pijn en keelpijn, de was kan niet ouiten hangen, want er komt vuil op, de moestuin ilgt onder het stof, de nachtrust wordt verstoord, kortom de zenuwen van de hele familie worden aangetast. De heer Van Moorsel was gaan kijken maar hij kon er slechts tien minuten blijven vanwege hoofd- en keelpijn. Hij wees er op dat zijn cliënt op die plaast van het natuurschoon heeft genoten maar dat het huis nu schul gaat achter een dikke gele walm. De asfaltfabriek staat op een terrein dat aan de ene zijde wordt begrensd door de IJssel en aan de andere zijde door een dijk die de verbindingsweg is van Nieuwerkerk a.d. IJssel en Gouda. De enige oplossing in de moeilijkheden is het verplaatsen van de fabriek. Zijn tegenpleiter, mr. "W. P. M. van der Loo. zei dat zijn cliënt de fabriek beeft gezet op de voor enig juiste plaats. Hij is bezig met de wegaanleg bij Woerden en in de Zesticnhovensepolder. Hij moet aanvoer van zand en grint kunnen hebben over water. De heer Bodewes wist dat toen hij zijn huis op een industrieterrein liet bouwen dat hij dan hinder zou kunnen krijgen. Hij noemde de aangevoerde' bezwaren schromelijk overdreven en vroeg de president dan ook geen gevolg te geven aan de eis tot verplaatsing. i Mr. Panthaleon baron Van Eek Is maandag gaan kijken, maar toen regende het zo hard dat het apparaat niet werkte. De president besloot op een andere dag eens te gaan kijken, om zich zelf een oordeel over de moeilijkheden te vor men. Maandag zal de president uitspraak doen. Op de bovenste etage de. perrons voor het metro-station. Eén etage lager komen de auto bussen. Een oprit en een afrit ver binden deze etage met de straat. derde van de benaderde klanten heeft laten weten, dat het met hem in zee wil gaan, eem derde voelt daar princi pieel alles voor en een derde deel heeft laten „afweten". De bouw van hef schip staat dus praktisch wel vast. Drie Hamburgse werven !jn al bezig een schip te ontwerp.dat economisch kan varen en de passagiers al die faciliteiten en accommodatie verleent die zij waar deren. Men kan aan de op te richten rederij deelnemen met bedragen van DM 50.000 of een meervoud daarvan. Bitsch-Chrjstensen heeft uitgerekend, dat zijn nieuwe rederij jaarlijks een winst moet maken van DM 11 mil joen^ wil hij aan al zijn verplichtin gen jegens zijn geldschieters kunnen voldoen. Daarvoor is het nodig, dat het schip elke keer 625 passagiers heeft op de route Hamburg-New York en 455 passagiers bij cruises. Volgens het schema dat Bitsch- ohristensen heeft opgesteld, zal het schip jaarlijks 102 dagen op New- York varen, 127 dagen op cruise zijn in West-Indië, 25 dagen in de Noorse fjorden vertoeven, een reis-rond-de- wereld maken van 90 dagen en gedurende 18 dagen in dok zijn opgenomen om te worden „geknipt en geschoren". Hij schat dat het schip 20 jaar in de vaart blijft en dat dan een totale winst is gemaakt van DM 65 miljoen, die onder de „medee-igetiaars" wor den verdeeld. Prudential Lines wil zestien van deze schepen in de vaart brengen. Hiermee is echter een investering gemoeid van 900 miljoen, waar voor een subsidie van de regering nodig is. De directie heeft echter meegedeeld, dat zij verwacht na verloop van tijd elke dollar van de subsidie drievoudig te kunnen te rugverdienen. Elk schip zou vijftig geladen binnenschepen aan boo-rd moeten kunnen nemen Deze binnenschepen kunnen dan met een speciale kraan in binnenhavens en ondiepe rivier monden worden „tewater gelaten". Zonder binnenschepen zouden deze speciale vrachtschepen kunnen worden gebruikt voor het vervoer van gestorte lading. Prudential Lines heeft nu vijf Victory-schepen in de vaart. Zij onderhouden een dienst tussen Amerikaanse havens en het Mid dellandse Zeegebied. De nieuwe (nog te bouwen) schepen zouden ook havens in Europa, India en de Perzische Golf gaan bedienen. TN de eerste zes maanden van dit ■*- jaar hebben de Noorse reders meer tonnage besteld dan In het gehele jaar 1964. Sinds 1 januari 1965 hebben zij ia. zeven landen opdrach ten geplaatst voor de bouw van 73 schepen van in totaal 3.346.000 ton togen 85 edhepen van 2.431.000 ton in het vorige jaar. De werven hebben de orders gegeven aan Engeland (11), Zweden (13), West-Duitsland (5), Frankrijk (2), Denemarken (7), Japan (14) en Noorwegen (18). De Neder landse werven zijn er dus (weer) niet aan te pas gekomen. TNE Hamburgse reder Axel Bitsch- Christemsen, de jongste directeur van de Hamburg-Atlantik-Linie, heeft een orineel plan bedacht om aan de gelden te komen voor de financiering van een nieuw schip. Hij heeft nl. een aantal klanten aangeschreven en ge vraagd of zij bereid zijn deel te nemen aan de oprichting ran een nieuwe rederij, die een schip in de vaart zal brengen van 20.000 ton en plaats biedend aan 600 tot 800 passa giers, Met dit schip wordt een dienst onderhouden van Hamburg op New- York en daarnaast wordt het ïngezet voor cruises. De bouwkosten van het schip zijn geschat op DM 85 miljoen. Sinds 1958 wordt de passagiersvaart van Hamburg cup Amerika slechts onderhouden met één schip, nl. met de Hanseatic van de Hamburg-Ameri- ka-Linie, Al lang waren er plannen een tweede schip in de vaart te brengen, vooral om te voorkomen dat buitenlandse rederijen te veel vaste voet in Duitsland zouden krijgen. Maar steeds waren moeilijkheden met de financiering oorzaak, dat de plan nen in de ijskast moesten worden op geborgen. Bitsch-Christensen schijnt midden m de roos te hebben geschoten. Een DEN HAAG net voorstel van B. en W. vin Rotterdam om voor het personeel van deze gemeente een eigen ziektekos tenregeling in het leven te roepen, dan we| voor dit personeel aansluiting te zoeken bij de bestaande IZA-regcling voor Zuid-Holland Is voor het Haags comité van rijksambtenaren aanleiding geweest een adres hierover aan de raad van Rotterdam te richten. De voorstellen van burgemeester en wethouders worden in de raadsvergade ringen van 15 juli behandeld. Het comité wijst voorts op een soortge lijk adres dat het aan de, ministerraad heeft gericht. Samenvattend stelt het comité dat de nieuwe regeling inbreuk op de persoonlijke verantwoordelijkheid van de ambtenaar maakt, en er geen noodzaak tot invoering van de regeling bestaat. De nieuwe regeling is voorts duur voor de lagere ambtenaren, on rechtvaardig voor de ongehuwden, omdat deze een gezinspremie moeten opbren gen, terwijl in het bijzonder de middel bare en hogere ambtenaren door de bin ding met de nieuwe ziektekostenregeling promotiekansen elders zullen kunnen missen. Voorts wijst het comité er op, dat soortgedjke regelingen vaak niet onaan zienlijke tekorten hebben opgeleverd. Het comité vraagt aan de raad zijn beslissing uit te stellen totdat in gemeen overleg tussen regering en Staten-Gene- raal over de rijksregeling zal zijn beslist. T^E rivier moet doorlopend wor den gebaggerd om het schepen mogelijk te maken alle havens te bereiken. Zwaar baggermateriaal aan het werk ter hoogte van de Parkkade. De uitbreiding zal het lossen van ruwe aardolie bespoedigen en tegemoet ko men aan de groeiende behoeften van de Caltex- en Essoraffinaderljen In Nederland en de Caltexraffinaderij In Frankfort. Tevens zal ze de flexibiliteit bij het verwerken van de verschillende in Europa aangeboorde soorten aardolie bevorderen. De tanks zijn voorzien van drijvende daken om de verdampings- verliezen te beperken en daardoor luchtverontreiniging tegen te gaan. Caltex heeft verder van het Rotterdamse havenbedrijf 7.75 ha land naast de huidige opslagterreinen gehuurd voor de constructie van meer tanks in de toekomst, mede in verband met de beoogde expansie van de Caltexraffi naderij in Frankfort tot vijf miljoen ton per jaar en het voornemen van Esso met nog grotere dan de thans in de vaart zijnde schepen ruwe aardolie in Europoort aan te voeren. Anc Canto leljjit. om,<|< kuiter joural OTifó «n da; ée rej jkthi front tinner «ooiis Daitsc opgobi Serecli ?>l Va 4UjUi

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2