ASFALTFABRIEK BLIJFT STAAN IN NIEUWERKERK atie van zee Grootste bok we mgeman (zj vermoord in Valkenburg Serie inbraken in weekeinde stuurloos rond Willem Barendsz dit najaar naar Z.-Afrika Orgelavond van D. Jztu Zwart laatste RTM-rit geen narigheid Algemeen belang eist handhavin Ruiter mét auto VERNIELINGEN AAN AUTO'S Baby overleden na ongeluk Jongen viel in metrokanaal Met 600 man naar New York H. W. Hielkema (47) overleden Brand verlamde machinekamer Definitief einde van Nederlandse walvisvaart Verpleegsters voor zomerkampen nodig DE ROTTERDAMMER MAANDAG 19 JüLI low Booreiland J^OTTERDAM Zondagmorgen heeft de sleepboot Schelde van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst bij de Rotterdamsche Droogdok Maaschappij een uniek hulpmiddel voor het exploreren van olie- en gasvoorkomens in de zeeën rond West-Europa wegge sleept. vanaf 4995 4 deurs (Vervolg van pag. 1) Beledigd Lid Landbouwschap (Van onze speciale verslaggever) ST. JOHN'S Het bekende, witte emigrantenschip Seven Seas drijft stuurloos op de Atlantische Oceaan. Een brand, die in de nacht van zaterdag op zondag in de machinekamer heeft gewoed, heeft de. ëlectrische installatie zwaar beschadigd, waardoor de motoren niet meer op gang kunnen worden gebracht. Er bevinden zich 400 passagiers en 200 bemanningsleden aan boord. Direct gevaar bestond er vanmorgen nog niet. Het weer in Europa Cam NAGEKOMEN Familiebericht WASAUTOMAAT AMSTERDAM De Willem Barendsz ligt na een jaar te zijn weggeweest weer in Amster dam. Zaterdag is het schip, dat tijdelijk onder Japanse vlag heeft gevaren, teruggeleverd door de Japanners. Lang zal de walvis vaarder echter niet in Nederland blyven, want waarschijnlijk nog komend najaar zal hy naar Zuid- Afrika. vertrekken. [H §8 31 na 18 ■aiigêiej ROTTERDAM Tijdens de zesde bespeling in de serie „Orgelavonden 2965" zaterdagavond in de Simon- straatkerk, heeft Dirk Jansz. Zwart duidelijk laten horen, dat hij in uit eenlopende stijlen als de barok en de "romantiek even goed thuis is. Zijn aantrekkelijke programma vermeldde composities van Sweelinck, A, v. Noordt, J. S. Bach, Reger en Jan Zwart Ter inleiding klonk een variatiewerk van Jan Fietersz. Sweelinck: „Allein Gott in der Höh' sei Ehr" met drie varianten. Ia dit fraaie voorgeeld van de polyphone kunst van de meester kwamen de contrasten goed tot uiting tijdens de vertolking door de organist. Bijzonder van klank was ook de weergave van Psalm 116 van de 17e eeuwer Anthoni van Noordt, die nog organist van de Nieuwe Kerk te Amsterdam is geweest (van zijn hand verscheen in 1659 het „Tabulatuurboeck van Psalmen en fanta- syen waarvan de Psalmen door ver* scheijden versen verandert zijn, soo in de superius, tenor als bassus met 2, 3 en 4 part") De reeks barokwerken werd afgerond met een rustige maar spanningsvolle lezing in strak tempo van Praeludium en fuga in G-groot (BWV 541) van J. S. Bach. Na een sfeervolle reproductie van Franck's breed opgezette „Premier Choral" in E-groot, waarmee het roman tische gedeelte Inzette leverde Dirk Janszn, Zwart een bijzondere prestatie met twee klankrijk gespeelde stukken van Max Reger: de Toccata en de fuga uit op. 59, het eerste stuk imposant met als tegenstelling een rustig middendeel «n de fuga mooi vloeiend en met een sterke climaxwerking. De organist besloot hierna zijn concert, dat mede in verband met de vakanties helaas slechts een klein publiek had getrokken, met het sober en ingetogen gespeeld geestelijk lied „Heer blijf met mij" van zijn vader. De eerstvolgende bespeling in deze feeks, zaterdag 31 juli a.s., zal worden verzorgd door Jaap Zwart, organist Van de Westerkerk te Amersfoort. P. Veenstra (Van een onzer verslaggevers) - ROTTERDAM De laatste rit van de RTM-tram van Spijkenisse naar Rotter dam is rustig verlopen. De tram heeft normaal gereden, de jongelui aan boord hebben geen moeilijkheden veroorzaakt. Zoals men weet, heeft de directie van do RTM overwogen, de laatste rit des zondags van Spijkenisse naar Rotterdam te laten vervallen omdat opgewonden Rotterdamse jongelui, die hun zondag avond doorbrengen in een dansgelegen heid te Spijkenisse, in de tram heibel maken en reizigers en personeel moles teren. Een patrouillewagen van de rijkspolitie te Spijkenisse heeft de tram begeleid tot het eindpunt in de Rosestraat Of de moeilijkheden definitief van de baan zön? De RTM-directie heeft gezegd, dat er vanzelfsprekend niets gebeurt als er politie of verkeersinspectie een oogje in het zeil houdt Maar als er geen ge zagsdragers in de buurt zijn is het mis. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Telkenj are organi seert de commissie vakaortievreugd- van de Raad voor de Lichamelijke Opvoe ding dei-tiendaagse zomenkampen in zijn vakantieverblijven te Baai®, Leersum en Ouddorp. Dit jaar wonden de kampen gehouden van 26 juli tot en met 7 augus tus en van. 9 augustus tot en met 21 augustus. De commissie is er in ge slaagd, voldoende deskundige leiding aan te trekken voor de ruim duizend kin deren, die dertien dagen lang in de vrije iuuir zullen kamperen. De commissie ««tagne er echter nog niet in, voor alle kampen zes in totaal verpleegsters aan te trekken. De commissie doet dan ook een drin gend beroep op die Rotterdamse ver pleegsters van middelbare leeftijd, die bereid zijn, tegen een redelijk honora rium haar onmisbare diensten aan te bieden ten bate van de Rotterdamse jeugd in de zomerkampen te Leersum en Ouddorp. Men kan zioh aanmelden: Stadhuis, kamer 225. telefoon 111380, toestel 257 of 231, dagelijks van 8.30 tot 17.15 uw. met uitzondering van zaterdag. (Van ome cornespoondent) BERKEL en RODENRIJS Een lan- öeüjtoe ruiter, de 18-jarige L, J. J. V. uit Zoetermeer. is gabtenen pp niet-zachtzin* alge wjjae in aannatóag gekomen met het drukke weekehidiveshteeer uit de stad. -Hij reed op de JSToondeindwweg te Berkel, toen zijn paar onrustig werd van al dat gerij om hem heen. Plotseling: steigerde bet dier naisr tanks en kwam in aan raking met de auto van die beer J. B, de H., oud. 62 jaar, uit Rotterdam, die juist naderde. stige gevolgen. Dat wil zeggen, die net Deze vreemde asmrijlddng had. vrij cm- nieuwe auto van de heer De H. werd het paard was op de motorkap terecht aan de voorkant zwaar beschadeKd, want gekomen.Tet dier zelf werd gewond en moest door een veea-rts worden behan deld. De jteSchroWcen ruiter liep Móhte verwordfenpen op. is bij de R.D.M. in vijf maanden tijds ge bouwd. In december zal er bovendien nog een 500 tons kraan op worden gemon teerd, waardoor dit gevaarte zelfs in de oliewereld uniek kan .worden ge noemd. Een 500 tons draaikraan is nog niet eerder gebouwd. De ponton is 110 meter lang, ruim 30 meter breed en steekt zonder belasting drie meter zestig diep. De hoogte van de bokkepoot de hijsinstallatie is 57 meter boven de waterspiegel. De ponton wordt momenteel naar de Duitse Bocht gesleept om een booreiland van de Mobil Oil te verplaatsen (gewicht ongeveer 600 ton). De kosten van deze nieuwe apparatuur, gebouwd in opdracht van Brown and Root-Heerema SA., in Panama, bedragen 16 miljoen gulden. Het is'de ponton Atlas, een zogenaam de kraanponton met een bokkepoot die een vermogen heeft dat tussen de 900 en 1000 ton ligt. Ze is daarmee de grootste drijvende bok ter wereld. Deze ponton is vergelijkbaar met een schip van 21.000 brt., heeft verblijven voor vier man en VALKENBURG Omstreeks midder nacht is op deSchaeisberg even buiten Valkenburg een 21-jarige jongeman, J. P. FriJns, uit Schimmert om het leven gebracht. De dader loste vijf schoten op de jongen waarvan er vier in diens li chaam terecht kwamen. De speurtocht naar de dader heeft tot nu toe geen re sultaat opgeleverd. Dë jongen zat gisteravond laat met zijn meisje op een bank. Op een gegeven ogenblik, kwam een onbekende man te voorschijn, die het meisje wilde aanran den- Er ontstond een. vechtpartij waarbij de onbekende, man met een revolver vijf schoten op de jongen loste. Vier van de schoten troffen de jongen, die ter plaatse is gestorven. Hetmeisje, heeft mensen in de buurt gewaarschuwd, die de politie in kennis stelden. De Schaeisberg werd afgezet, de politie is met speurhonden di rect op zoek gegaan naar de dader. De officier van justitie uit Maastricht heeft ter plaatse de leiding, van onderzoek op zich genomen. Uit het verhaal van het meisje kan worden opgemaakt dat de dader een gluurder is. Hij had het tweetal eerst aangesproken. Ket meisje heeft een sig nalement aan de politie kunnen opgeven. hon wel Croi vers ren Tens deze ken onbe schri datl (Van een onzer verslaggevers) WOUBRUGGE Bij een ongeval op de Herenweg zijn gisteravond zeven men sen gewond geraakt Vier personen moes ten in het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden opgenomen. Het tien maanden oude dochtertje Elizabeth Mar- gareths van de bestuurder, een 33-jarige drukker uit Waddinxveen, is vannacht overleden. De'tóestand van de andere'gei wonden was vanmorgen redelijk tot goed. De drukker, die in zijn auto behalve zijn vrouw (31) en kinderen (10 maan den, drie jaar en vijf jaar) ook zijn schoonvader (78) en schoonmoeder (72) vervoerde, zag even voorbij het kruis punt Herenweg—Kruisweg een auto langs de weg staan, waarvan de bestuurder een stopteken gaf.'Even daar voorbij bedacht de Waddinxveense drukker dat die. man wel eens benzinegebrek zou kunnen heb ben, waaróp hij in zijn hulpvaardigheid eenafschuwelijke verkeersfout - beging, namelijk keren op een autoweg- Toen de auto. die nietin eenmaal de draai kon maken, voor de tweede keer vooruit reed om in de goede richting te komen, reed een auto uit Alphen a. d. Rijn er van ach teren tegenop. De aangereden auto werd totaal vernield in de berm geslingerd. De aanrijdende auto kantelde. De inzittenden daarvan liepen echter geen noemens waardig letsel op. (Van een onzer verslaggevers! ROTTERDAM Diverse auto's heb ben dit weekeinde te lijden gehad van vandalen, waarbij .uitgebreide vernie lingen werden gepleegd en ook het een en ander werd gestolen. Vooral in Zuid was het prijs. Daar vernielden onbekenden isi de nacht van zaterdag op .zondag met een scherp voorwwp Knoerakappen en schuüttekea vso vier personenauto's, dse geparkeerd stonden in de Hill est raat Van een auto op de Hlliedajik word heft linnen roid&k opengescheurd. Van binnenuit kern men zodoende bij het portier. Gestoten wer den een instructieboekje, zxraetehril, 'de inhoud van een vebbanidlfcistje en tóen reserve-autotempjes. Uit een auto dóe op de Parallelweg stond werden een teao* sirtorradrio. fototooestei en een aantal buitenJandse bankbiljetten geetoler» doordat een toch kraampje werd vernielö. Van. een in De La Reystmaat gepar keerde bestelauto werden drie banden kapot gestoken. Waarde ongeveer tweer. honderavitftig gulden. Vender werden hetHnnsemdak en de rechteroor tl erfcruk van een aan de Van Btommensteijnvveg geparkeendeauto ver», meid. De 21-jarige L. van der Meulea uit Utrecht is gisternacht in Loosdrecht met zijn bromfiets via een stoeprand tegen een boom gereden en gedood. Zijn duo passagier werd gewond. De 60-jarige mevrouw E. Wolleswinket- Bouwheer uit Ederveen is zaterdagmid dag in Renswoade toen zij met haar bromfiets de provinciale weg Utrecht- Arnhem wilde oversteken door een auto aangereden en gedood. De 57-jarige R. C. van der Zee uit Spaarndam is zaterdag eveneens door een auto aangereden en van zijn brommer gevallen. Hij; overleed in het ziekenhuis. De 64ijarigé B.vair Schalk uit - 'ëdem- biik is zaterdag op een kruispunt in Middenmeer door een auto aangereden en gedood. De 34-jarige bromfietser A. Dereutz uit Nieuwenhagen is gisteren in Borne bij het oversteken door een auto aangereden en gedood. De 59-jarige J. Hoogkamer uit War mond is zaterdag om het leven gekomen u bent met uw chauffeur gearresteerd. I dacht dat die man een grapje maakte, maar toen hij dat in alle ernst herhaalde en zelfs zijn chef belde waar ik bijstond, toen geloofde ik het pas. We keken el kaar verbaasd aan. want we waren ons nergens van bewust. Toen vroeg Michel aan een Duitse ambtenaar: meneer, mag ik even dit peukje sigaret weggooien. Op het zelfde moment dook hij door het raam naar buiten. In het tumult dat toen ontstond,- dacht ik,ik neem ook maar de benen. Ik weeg' op de kop af 316 pond dóch jn de. korte afstand naar Nederlands gebied liep ik ondanks mijn gewicht, gegarandeerd -harder dan een haas",;- „Ik verloor' onderweg nóg een van mijn schoenen. Ik hadïgeen adem meer, maar ik voelde ine '.'pas veilig, "toen ik naast een lid van' de Koninklijke Mare chaussee ging staan.' Michel Brouwer stond zelfs nog een paar meter achter me. Opeens kwamen de Duitsers met een man of acht, ze pakten Michel beet en sleepten hem de grens over. De mare chaussee wilde nog zijn pistool grijpen, doch toen was het allemaal al gebeurd." De Duitsers vertelden ons later dat ze zich nogal beledigd voelden door een scheldkanonnade vanaf Nederlands ge bied. ,,Er is inderdaad van alles geroe pen, zoals Vopo's, Dachau en Nazi's, maar wie dat geroepen heeft weet ik met aldus de heer G. Peters. Hij heeft inmiddels 30.000 Mark als borgsom moeten storten om de wagen met de lading tomaten doof een andere chauffeur te kunnen laten doorrijden. volgens mededeling van de Duitse douane is de heer Peters de 30.000 Mark zeker kwiit. Zondag heeft de heer Pe ters een Duitse advocaat in de armen genomen om te trachten de borgsom te rug te krijgen. i ROTTERDAM Terwijl hij aan het -vlotje vanen was in het metro-kanaal- aan de CookingcS, is de ehatjanige - Hans Struijk uit de Develatraat zaterdagmid dag in het water gevallen. Een voorbijganger, Han Brew uit de Zijdewindes tra aat, die dit zag gebeuren sprong hem n®, en wist (hem op het droge te brengen. Hans is per politieauto naar het Dijtaigtetefoerihuis gebracht voor on derzoek. SC! elf u kinde Legei Langt „De I er eè eigen Lr g; leider dam, v.d. E Het staat:1 vomtg aan ii jeugdi waarb gebrui Er z begret werkt Voor 1 sen, t gressei beid Binnei plan -ti Men jeugd* Hierin de klei tot en aanslu! de gen het we Ho zijn vergi (Van onze soc.-econ.redactie) LEEUWARDEN In zijn woon plaats Harich (Gaasterland) is zon dagmorgen ten gevolge van een hart verlamming plotseling overleden de heer II. W. Hielkema, die zowel in landbouw- als in politieke kringen een bekende figuur was. De heèr Hielkema is 47 jaar geworden. Sinds ongeveer vier jaar was hij voorzitter van de provinciale afdeling van de Christe lijke Boeren- en Tuindersbond en lid van het hoofdbestuur van deze or ganisatie. Ook was de heer Hielkema bestuurslid van het landbouwschap en had hij zitting zowel in het hoofdbe stuur ais in de gewestelijke raad. In de politiek was de heer Hielkema eveneens actief werkzaam. Hij was wethouder voor de CHU van de ge meente Gaasterland en lid van Pro vinciale Staten van Friesland. Ook in het hoofdbestuur van de CHU had hij een plaats. Het stoffelijk overschot van de heer Hielkema, die zaterdag was terugge keerd van een vakantie in Zwitser land, zal woensdagmiddag ten grave worden gedragen. De Seven Seas, die eigendom is van de Duitse Europa-Canada Lijn voor Nederland is de HAL hier agent van. was de vorige week weer max. temp. neer*!, afgr stistereo 24 uur Den Helder geh. bew, Ypenburg geh. bew. Vlissingen mist Eelde geh. bew. De Bilt motregen Twente geh. bew. Eindhoven mist Z.-Limburg 1. bew. Kopenhagen onbew. Londen 1. bew. Amsterdam geh. bew. Brussel onbew. Luxemburg geh. bew. Parijs geh, bew. Frankfort geh. bew. München l. bew, Zürich geh. bew. Geneve J. bew. Locamo onweer Wenen zw. bew. Innsbruck zw. bew, Rome geh. bew. Madrid h, bew. Mallorca h. bew. winti dek De 1 teerd, geluids chine, i Minsi jeugdw een gri waarbi kelt, s' rijden. Interk met he tos" en scholen Aangi «omstei andere Ken sti de ouds teilen v artikeie lucifers, fangtn ROTTERDAM De Noorse tim merman E. Liliestro, opvarende van het in de Haashaven liggende ss Bel- tana, is zaterdagmorgen bij het laten zakken van de statietrap, met zijn linkerhand tussen de tandwielen van een lier geraakt Met vrij ernstig letsel moest hij naar het Havenziekenhuis worden ge bracht. echter goede hoop op succes. Dat zou dan betekenen, dat de Nederlandse wal visvaart definitief ten einde is gekomen. Theoretisch echter blijft de mogelijk heid, dat de emissie onvoldoende resul taten heeft. In dat geval zal de Willem Barendsz in Nederland blijven. Dat men er dan weer mee ter walvisvangst zal gaan, is echter zeer onwaarschijnlijk. Op het ogenblik heeft de Nederlandse maat schappij trouwens geen van&strechten. Die zou men pas volgend jaar weer kun nen krijgen als de internationale over eenkomst wordt hernieuwd. De te ver delen quota zijn echter zo klein, dat de vangsten nauwelijks meer rendabel zul len zijn te maken. Kreeg men enkele jaren 'geleden nog quota van 15.000 units toegewezen, thans zijn zij niet groter dan 4500. Naar Japan zal de Willem Barendsz in het geval van mislukking van de emissie zeker niet terugkeren. De Japan ners hebben hun eigen schepen en koch ten het schip alleen ter verkrijging van de vangstrechten. Bi) de Nederlandse maatschappij houdt men evenwel nauwelijks rekening met het niet slagen van de emissie en men houdt het er op, dat het schip, dat jaren lang Nederlands trots was, straks voor goed naar Zuid-Afrika zal vertrekken. Daar zal 'het dan geheel worden ver bouwd, want als walvisvaarder zal het geen dienst meer doen. Het zal worden ingezet voor de vlavangst in de Zuid- afrikaanse wateren en daarbU tevens als drijvende fabriek fungeren; nog aan boord zal de vangst worden verwerkt. visserUfabrieksschip bij een Zuidafri- kaans» maatschappij, die dezer dagen la opgericht. Het prospectus voor een aan delenemissie In Zuid-Afrlka zal binnen kort worden uitgegeven. De Inschrijving hierop zal tot 18 augusus openstaan. Na het slagen van de emissie en het ontvangen van do betreffende gelden door de maatschappij en na vervulling van de formaliteiten in verhand met noodzakelijke statutenwijziging zal de Nederlandse Maatschappij voor de Wal visvaart overgaan tot terugbetaling van ongeveer 90 procent op het aandelen kapitaal. De maatschappij zal echter blij ven bestaan omdat zij een deel van het aandelenkapitaal van de nieuwe maat schappij in handen zal krijgen. Hoe groot dit deel is en hoe groot het totale aan delenkapitaal van de nieuwe maatschap- Pij wordt, wilde men vanmorgen nog niet bekend maken. Voor deze aandelen en een „cash" bedrag (grootte onbekend) zal de Willem Barendsz worden, ver kocht Het doorgaan van de verkoop hangt overigens geheel af van het welslagen van de emissie. Men heeft in Amsterdam Welk merkt Welk type? Welke prijst Vraag 4* volledige brochure van alle wasautomaten van het Con sumenten Voorlichtingsbureau. Onderstaande bon invullen en opplakken op briefkaart of In ge sloten enveloppe zenden aan: Consumenten voorlichtings bureau (C.V.B.) Postbus 207 Dordrecht. r>sam..„ adres plaats ^e« »«e e e e e «««eee e-e*1 (bloidettsrt «.v.p.j Na langdurige ziekte werd uit onze school- krlng weggenomen on ze leerling en vriend ARIE P. v. d. SLUIS op de leeftijd van 14 jr. God sterke zijn ouders bij dit zware verlies van hun enig kind. Eestuur, Personeel en leerlingen van de Tuinbouwschool te Barendrecht. (Van een onzer verslaggevers) Het schip zal dsar gaan varen als Klacht tie bövi Belang

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2