ROTTERDAM VERKOOPT NIETS Burgemeester: opdracht is opdracht Havenmeester: proficiat, daar ga je Pettenkwestie toch prettig geëindigd Golar Solveig voerde 50.000 ton aan Botlek ontving R'darns grootste graantanker Wordt rekord Spionnen van Frankrijk en VS bestrijden elkaar FLORA MOPJES Zang en volksdans uit Jeruzalem Jrn voedseI i L&neem Wajang omdat het ongezouten margarine is, puur plantaardig! Tabora toonde zich in onze Merwe)haven Fleurig program met te sobere costuums Werf directie optimistisch Dode na botsing tegen trein ü«i§S DE ROTTERDAMMER DONDERDAG 5 AUGUSTUS Ute (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het is onwaar, schijnlyk, dat Rotterdam gemeen te-eigendommen gaat verkopen om aan investeringsmiddelen te komen. De regering heeft toe stemming gegeven, het bedrag van de kasgeldfinanciering van 90 miljoen te verhogen tot 110 miljoen en daarnaast mag de Maasstad rekenen op een extra- leningcontingent van 15 miljoen voor de financiering van de aard- gasombouw. Willemstad is in ieder geval dank zij de pettenkwestie weer in het nieuws geweest. Achter de borrel was het ook in Willemstad zelf het gesprek van de dag. Iedereen heeft nu zijn zin: de burgemeester is van de kwestie af, de raadsleden zien de havenmeester met pet en hijzelf kreeg een compliment van zijn vrouw: Hij staat je toch goed. Havenmeester G. 8. de Hollander (Van een onzer verslaggevers) WILLEMSTAD Het vier honderd jaar oude Willem stad heeft een haven. Twee jaar geleden benoemde de gemeen teraad voor die haven een havenmeester in vaste dienst. Deze gemeenteraad en deze havenmeester zijn ineens natio naal (en misschien wel inter nationaal) nieuws geworden. Journalisten, -fotografen en tv- mensen hebben zich naar Willemstad gespoed. Meewarig Belachelijk rO OTTERDAM Gulzig en met AV veel lawaai doen drie reus achtige elevators zich bij de Graan Elevator Maatschappij (GEM) N.V. in de Botlek te goed aan de lading van de gloednieuwe tanker Golar Solveig: 50.000 ton Ameri kaans graan, de grootste hoeveel heid die ooit in éénmaal per schip de Rotterdamse haven binnen kwam. Vanaf vrijdag is de lossing aan de gang. Dinsdag boopt men de tanks van het schip leeg te heb ben. DAG EN NACHT het volledige voor uw hond plslsfgf-fa Y Met GRATIS speldje. FLORA HONDENBROODFABRIEK - DORDRECHT Op 1 juli waren er over de gehele wereld 1709 schepen in aanbouw van gezamenlijk 11.059.606 brt, aldus Lloyd's Register of Shipping. Japan stond weer vooraan met 3.429.170 brt, ruim 31 pro cent van het wereldtotaal en ruim een miljoen ton meer dan een half jaar geleden. De tweede plaats werd ingeno men door Britse en Noordiers® werven, die 1.640.359 brt of 14.8 procent van het wereldtotaal in aanbouw hadden. Op de derde plaats kwam West-Duitslahd met 951.149 brt, gevolgd door Zweden (790*,244 brt), Italië (570.142 brt), Noorwegen (486.357 brt), Spanje (442,275 brt), Frankrijk (430.792 brt), Polen (414.546 brt). Neder land (535.569 brt) en de Verenigde Staten (340.061 brt). Voor China, Oost-Duitsland en de Sowjet-Unie zijn geen cijfers bekend gemaakt. Jubileum Vergroot Millimeter Donker Door deze maatregelen komt de ge meente voor haar investeringsprogram ma van dit jaar Cf 426 miljoen) een be drag van minder dan ƒ20 miljoen te kort In een nota aan de gemeenteraad schrijft het college, dat het „manco zal kunnen worden gevonden, ener zijds uit de hogere opbrengst van de eigen financieringsbronnen en ander zijds uit het verloop van de investe ringen". „Zoals de ontwikkeling zich laat aan- zien, zal een geforceerde versterking van de eigen financieringsbronnen waarschijnlijk kunnen worden voorko men", aldus B. en W. De regering had Rotterdam aanvanke lijk een lemngquotum van ƒ250 miljoen toegestaan voor dit jaar. Later deelde zij de gemeente mee, geen bezwaar te heb ben tegen investeringen tot een bedrag van ƒ90 miljoen met kasgeld boven het lemngeontingent van ƒ250 miljoen en de eigen financieringsbronnen (ƒ40 mil joen), „Het is, aldus B. en W., nog niet dui delijk in hoeverre het extra contingent voor de aardgasorabouw kan worden toegerekend aan het lopende investe ringstijdvak. Maar wij menen er wel van te mogen uitgaan, dat deze extra toewij zing de financieringsmoeilijkheden voor het lopende tijdvak voor een deel zullen verlichten". HAMBURG De Deutsche Shell A.G. heeft gisteren meegedeeld in 1964 een verlies van 11.2 miljoen mark geleden te hebben tegen een winst van bijna 48 miljoen mark in 1963. In het jaarverslag wordt het verlies hoofdzakelijk geweten aan de daling van de prijzen van stookolie m Duitsland. De verkoop steeg met 10.7 pot. tot 12.2 miljoen ton hetgeen 5.3 pet. achterbleef bij de stijging van het Duitse verbruik van pefroleumprodukten in 1964. De verkoop bracht 3.076 miljoen mark op tegen 3.129 miljoen m 1963. -F* deren vinden dat de raad ook wel wat eleganter had kunnen zijn en bij voorbeeld eerst eens in een brief aan de heer Den Hollander duidelijk ma ken dat het ernst is en pas daarna met een sommatie komen, maar dat niet ineens doen En wat zegt de omstreden haven meester zelf (nadat hy uit de kajuit van een jachtje op de haven is ge klommen) „Vanavond om zes uur g* ik de pet dragen. Maar voor n wil ik het nu wel even doen. Ik houd meer van dat gemoedelijke. Ook in mijn werk als havenmeester. Natuurlijk met pet op zien ze meteen wie je bent, maar dat is ook niet altijd goed. Het wordt allemaal zo officieel. Die pet is toch veel te veel eer voor my. Nee goud zit er nog niet op dat komt pas' als je langer in dienst bent. „En terwijl hy grinnekend de pet om zyn hoofd drukt: Nou proficiat, daar ga je". „Ik ga twee petten dragen als ze me 12 000 betalen per jaar. Ik krijg nu 1200 Het is een bijfunctie. Ik heb een transportbedrijf". Weggaan of ontslag ntmen doet hij toch niet" zegt een kennis. Hij was al havenmeester toen hu nog niet eens was aangesteld Het brengt nog veel werk mee die functie van havenmees ter, vooral in de zomermaanden. Dan is het een hele toer om bijna honderd jachtjes een plaats te geven. Inzet? De fraaie pet van de haven meester die hy niet wil dragen. Het was allemaal niet zo erg geweest als er voor wat de raad betreft geen gezagscrisis was ontstaan. Het is ge ëindigd met de raadsbeslisslng dat de havenmeester, de 59-jarige transport ondernemer G. B. den Hollander of zijn pet moet dragen of ontslagen zal worden. Zover is het gelukkig niet gekomen, want hoewel de bruingebrande ha venmeester in een eerste reactie zei: Dan maar ontslag, heeft hij woensdag middag om zes uur de omstreden pet met zilveropdruk „Havenmeester" op gezet „De brief is nog niet verzonden", zei gemeentesecretaris K. Dane, „maar ik moet het toch doen", vulde hij aan met een schuine blik naar de nu door zijn pet van ver herkenbare haven meester. En terwijl buiten rond het zonover goten haventje de mensen lachend naar de meewarig hoofdschuddende heer Den Hollander kijken en nieuw aangekomen watertoeristen naar hem wijzen en opmerken „Kijk daar loopt- ie met z'n pet", zegt burgemeester P. B. Bouman jr. in het fraaie stadhuis O Burgemeester P. B. Bouwman ons: „We moeten het niet allemaal zo somber inzien. Ik weet best dat er in Willemstad en daarbuiten om wordt gelachen. Maar er zijn voor deze stap wel termen aanwezig. Den Hollander is een uitstekend havenmeester maar by zijn aanstelling door de raad is de voorwaarde gesteld dat hij een pet zou dragen We hebben er speciaal de maat voor genomen en dan moet hij de pet niet thuis laten liggen, Ik vind het belangrijk omdat hy nu duidelijk herkenbaar is als gezags drager Toen ik hem er in het verle den opmerkzaam op maakte zei hij steeds met een grapje: Ik zal wel eens zien. De raad attendeerde mij er ook op. Laatst in een vergadering van B. en ff, waar de heer ben Hollander voor iets anders was, zei ik nog tegen hem: Joh, zet je pet op want je krijgt er last mee. Hy zei: 't komt voor eikaar burgemeester. En toen de pet dins dagmiddag nog niet te zien was, zei het raadslid 3. Schuil bij de rondvraag in de raadsvergadering: Meneer de voorzitter de havenmeester heeft nog steeds zijn pet niet op. Ik heb toen gezegd Jullie benoe men en ontslaan, en opdracht is op dracht Als de raad het scherp wil stellen moet de raad dat maar doen. En toen is er unaniem besloten een briefje (beter gezegd een sommatie) te sturen. Het is een uitzonderlijk soepele raad en ik houd er ook wel van lachend de waarheid te zeggen, maar hij heeft zich aan de consignes te houden of anders had hij dat bij zyn benoeming moeten zeggen" aldus de burgemeester. „De gemeenteraad kan niet met zich laten spelen En zo denken er meer inwoners van Willemstad over. Anderen halen la chend hun schouders op en weer an- Een ateuw rekord dus voor Rotterdam, dat nog altijd de grootste en snelste graanhaven ter wereld is. De komende weken zal de jaarlijkse graanstroom weer losbreken en als het een beetje meezit, aal de rekord-overslag van vorig jaar - 7,2 miljoen -ton gebroken kunnen worden. De superschepen die het graan met tienduizenden tonnen tegelijk over de Atlantische Oceaan aanvoeren, kunnen niet terecht in de Maashaven Rotterdam se graanhaven bij uitstek. Hun diepgang en lengte staat dat niet toe. Ook de Waalhaven kan zulke schepen niet ont vangen. De giganten kunnen echter ai enige tijd afmeren bij de GEM, m de n°g steeds in ontwikkeling zijnde Botlek overtroeft daarmee bijvoor beeld Londen, dat zulke schepen niet kan binnenlaten. Het graanoverslagbedrijf van de GEM begint nu langzamerhand zijn voltooiing te naderen. De aannemer is maanden te Iaat met de oplevering. Bii de bouw De Cubaanse regering heeft studen ten, die m opleiding zijn voor het priesterschap m de Rooms-Katholieke Kerk vrijgesteld van militaire dienst plicht. Drie elevators zuigen de ruimen van de tanker Golar Solveig leeg. Het schip de grootste graantanker die Rotterdam ooit ontving ligt bij de GEM in de Botlek. (Foto Frits J. Rotgans) PLANTEN MARGARINE ongezouten-puur plantaardig-hcht verteerbaar-dus gezond. gebied belangrijk. Zij had verschei dene diensten op Oost-, Zuid- en Zuid- West-Afrika, toen in 1939 de tweede wereldoorlog uitbrak en haar nog maals een ramp trof. Want in 1945 was van de vloot geen schip meer over. Maar in 1951 was de Deutsche Ost- Afrika-Linie weer op de zeeen. En op het ogenblik bezit zij een vloot van negentien eigen schepen van samen meer dan 200.000 ton. Met de schepen van zustermaatschappijen (en gechar terde schepen) mee, beschikt zij over 400.000 ton draagvermogen (vijftig schepen). Oudste kapitein van de rederij is Arthur Lankou (66), die het comman do voert over de Tabora. Jongste kapitein is zijn zoon Hans (34). PAKIJS Volgens het links-ge oriënteerde Franse weekblad Nou vel Observateur is er in Frankrijk een strijd gaande tussen leden van de Amerikaanse inlichtingendienst en de Franse contraspionage. De Franse veiligheidsdienst heeft volgens het blad opdracht gekregen zijn aandacht niet te beperken tot spionnen uit Oost-Europa. Men is thans op de hoogte van het verblijf in Frankrijk van een zestigtal agenten van de Amerikaanse CIA, het centraal inlichtingenbureau, aldus Nouvel Ob servateur, dat voorts meent te weten dat bepaalde Franse industrieën zijn gewaarschuwd geen Amerikaanse leerlingen in dienst te nemen. Herinnerend aan de jongste schen ding van het Franse luchtruim boven Pierrelatte, waar een Amerikaans verkenningsvliegtuig de daar geves tigde kemmstallaties fotografeerde, merkt het blad op dat de Amerikanen niet uitsluitend belangstelling voor de Franse kemfabrieken hebben. Zij zyn ook geïnteresseerd in de Franse strate gische kernmacht, in de operationele bases uitgerust met Mirage-4 vliegtui gen en in de Franse luchtverdediging, aldus het blad. Het gaullistische weekblad Nouvel Candide verkondigt de theorie dat het fotograferen van Pierrelatte deel uit maakt van een Amerikaans plan om een kaart samen te stellen waarop alle Europese plaatsen voorkomen, die zouden moeten worden gebombar deerd indien de Amerikanen, tijdens een conflict tussen Oost en West, van het Europese vasteland zouden wor den verdreven. Het blad schrijft dezê uitleg toe aan president De Gaulle, zonder echter enige bron voor deze opmerking te melden. Flora is ook deelnemer aan de I nationale speldj'escompetitie. j naar Kaapstad in Zuid-Afrika en kwam naar Rotterdam om lading in te nemen. Daarna voer het naar Antwerpen, zijn laatste haven op het Westeuropese continent. De Tabora, een fraai gebouwd schip (bouwkosten DM 14.5 miljoen), meet 13.500 tdw. Zij biedt accommodatie aan twaalf passagiers, aan wie com fortabele hutten ter beschikking staan. Haar snelheid bedraagt 18.5 mijl, waardoor het mogelijk is de afstand Antwerpen-Kaapstad in veertien da gen af te leggen. Voorts is het schip modem uitgerust. Het heeft onder meer een spier, die 150 ton kan heffen. De Tabora, het grootste schip van de redenj, maakte haar maidentrip op de kop af op de dag, waarop 75 jaar geleden het eerste schip van de Deutsche Ost-Afrika-Linie de haven van Hamburg verliet voor een reis naar Oost-Afnka, De Deutsche Ost-Afrika-Linie vieit dus dit jaar haar jubileum. De maat- schappij werd opgericht op 19 april 1890 door een combinatie van ban kiers en exporteurs onder leiding van de bekende Adolph Woermann, een autoriteit in de internationale scheep vaartwereld. In de eerste wereldoorlog gmg de vloot geheel verloren. En het duurde tot 1921 voordat de maatschappij opnieuw schepen in de vaart bracht. Tot die schepen behoorden de Wmd- huk en de Pretoria, beide 18 000 tons passagiersschepen. Na de eerste aanloop vergrootte de Deutsche Ost-Afrika-Linie haar vaar- Een oude Hamburgse zeebonk, „opa" Hermann Heinnch Zoelïkau, geeft op het ogenblik een geheim prijs, dat vele knutselaars tot op de dag van. vandaag niet hebben kunnen ontraadselen. Op de mter- nationale verkeerstentoonstelling te Muenchen laat hij zien hoe men een schip in een fles „bouwt". Hij is nu bezig met een model van de Wappen von Hamburg II, een prachtig Hanze-schip, waarvan het origineel in 1686 van stapel liep. Er zijn nog maar weinig zeelie den, die schepen in flessen (kun nen) „bouwen". Het is een hobby, die aan boord van schepen met meer wprdt beoefend. Zij dateert uit de tijd van de zeilschepen, toen zij, die de zeeën bevoeren, nog over veel vrije tijd beschikten als de wind niet gunstig was. Het leven aan boord van de moderne schepen heeft een ander ritme. De moderne zeeman gnjpt ziet zo snel naar mes, vijl en naald. Maar eens was er een periode, waarin „fles-schepen" als souventers naar huis wenden ge bracht en daar uitbundig bewon derd. Het bouwen van schepen in fles sen is een millimeterwerk. Het schip wordt „opgevouwen" door de hals van de fles geschoven en door middel van hele dunne draadjes, die tevoren aan enkele onderdelen zijn gevestigd, in de juiste vorm „getrokken". Dit laatste is voor de „bouwer" het spannendste ogen blik. Zit het schip niet op de juiste olaats of breken de draadjes, dan is al het werk voor niets geweest °n kan de „bouwer" opnieuw be ginnen. En daarover moet men niet ge- •ing denken. Een paar honderd werkuren zijn met deze schepen al gauw gemoeid. En er is moed voor nodig nog eens dit geduld-werk ter hand te nemen. Zo rond de eeuwwisseling waren •r prachtige schepen m flessen te koop. Zij droegen namen van be roemde zeilschepen of van lieve jonge meisjes, die eens de bruid werden van de zeeman, die ze had vervaardigd.... Bij de huidige prijzen voor de nieuwbouw van schepen is concur rentie met het buitenland wel mogelijk. De moeilijkheid schuilt echter in de kredietvoorwaarden. Als een bedrijf kan meefinancie- ren, dan worden de mogelijkheden uitgebreid. Ir. H. Buter, president-commissa ris van de N.V. Zaanlandse Scheepsbouw, vertelde dit op de jaarvergadering aan de aandeel houders. Hij toonde zich niet pessimis tisch over de toekomst van de werf, „Het bedrijf is goed van reparaties voorzien en er wordt een vaste klantenkring opgebouwd. We zijn niet zo gebaat bij de winst van vandaag. Belangrijker is een bedrijf op te bouwen, dat ook m de toekomst een woordje kan blij- VPn m^aA<3t■v^e•'lre^n,, factor. De kleuren waren flets en zelfs somber. Bij de mannenkleding overheersten het zwart en het grijs en m de finale waren j "°uwen in zwart en gnjs gekleed. Dat kan een interessant effect geven op een toneel met een licht achterdoek. Tegen de donkere achtergrond van het openluchttheater verbrokkelden nu de lichamen van de dansers vaak tot losse ledematen. Voor de toeschouwer ging er veel van de beweging teloor Volksdans is om er aan mee te doen en met om er naar te kijken. Zonder choreografie is hij voor een toeschouwe een dikwijls onaantrekkelijke vertoning en het is dan ook te begrijpen dat een choreograaf lijn heeft gebracht in het geen de groep op het toneel bracht Doch deze choreografie vertoonde weinig va natie: dezelfde figuren kwamen terug in allerlei dansen. Het openluchttheater was vrij behoor lijk bezet er de leidster van de groep tevens zangeres, wist een goed contact met het publiek tot stand te brengen Belangrijk was, dat het programim niet alleen bestond uit jolige luchtigheid Zang en dans spelen in het religieuze leven van de Jood en ook als er voor hem reden is tot bewogenheid een grote rol Er werden enkele liederen en danseo gebracht, die ontroerden en die ons deze groep heel na brachten. HANS W LEDEBOER BOTTERDAM Israëlische foiklo- regroepen hebben over het algemeen in de harten van de Rotterdammers, vooral van de Rotterdamse jeugd, een warm plekje. Dat hebben zij te dan ken aan een eerste optreden tijdens de Florïade. We werden toen getrof fen door de bruisende, juichende fleurigheid, het laaiend enthousiasme, de elektriserende pittigheid van de groep, die op het podium van het Dijkzigt-openluchttheater kwam. Verscheidene malen zijn de Israëlieis, daarna hier geweest en jammer genoez hebben we die aanstekelijke vreugde, die overmoedige blijheid en vooral die pitfi ge manier van dansen nooit meer be leefd. Het peil van die eerste voorstellmt is niet meer gehaald. Ook woensdag avond niet. Hebben wij de vorige malen studente- van het Techmon. de technische hoge school te Haifa aan het werk gezien woensdagavond traden in Dijkzigt de studenten van de universiteit te Jeruza lem op. Dans. zang en muziek waren aantrek kelijk- De stemming zat er m, er werd goed werk gegeven. Maar de eostumering was wat erg sobertjes en costuums zijn hij een folklorefeest een belangrijke De jongste aanwinst van de Deutsche Ost-Afrika-Linie te Hamburg, het m.s, Tabora, heeft zich aan onze haven gepresenteerd. Het schip maakte zijn maidentrip UTRECHT In het ziekenhuis bi Enschede is gisteravond overleden de 24-jarige J. W. A. Noorderdorp h» Zwanenburg, die enkele uren tevoren zwaar gewond raakte, nadat een auto waann hy als passagier meereed, op een onbeveiligde overweg tussen Brammen en Zutphen tegen een pas serende trein was gereden. De bestuurster van de auto liep een shock op, terwijl twee kinderen, cue ook in de auto zaten, licht gewond werden. LEOPOLDSTAD De Kongolese pre mier Muise Tsjombc, zal op dertien augustus een bezoek brengen san de internationale beurs van Munchen. Op dertien augustus is de Kongolese dag op de beurs.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2