SOCIALIST TE VINDEN OM STAATSSECRETARIS VAN DEFENSIE TE WORDEN Huisvrouw gaf zich uit voor ver Station van interesse voor Meer dan voor de 26 nov. open I|KameR muziek Wo sind sie geblieben? voor kleuterleidsters Zuid-Afrika eert <-- Renteloos voorschot of uitstel belastingbetaling i GS akkoord met kantoortoren in Den Haag Grafische cao's al opgezegd Is dat goed al die ministers met vakantie ;én oorzaak van „roodvonk Snellere procedure verkoop van w.w.-woningen Yliegveld Texel internationaal Zwanenberg-Organon bundelt farmacie m CHU over wateroverlast Tegen advies in nog niet goed gekeurd Boete en hechtenis DE minister van marine uit het kabinet-Cort van der Linden, dat ons land veilig door de grote gevaren van de Eerste Wereldoorlog heep geloodst, moet een zeer rijk man zijn ge- weest. Dat was de conclusie van een jongetje, nadat hij in de rookkamer van de Tweede Ka mer enige tijd met aandacht en ontzag had opgekeken naar het levensgrote schilderij van het Boycot schepen onder „goedkope" vlag vivace m pE ROTTERDAMMER ZATERDAG 7, AUGUSTUS 1965. n riep Na- riji hti (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het valt best mee met de belangstelling van de werknemers voor de onderne mingsraden, Zij steekt zelfs gun stig af bij die voor bijvoorbeeld politieke organisaties en de vak beweging. MET BESPROKEN V KLASSEDELER MINISTERSKAMER SCHOONMAAK VEEL VERSCHIL van. «kal die Uarj alle re- tea- via ket Inat rke- rea. olo. iltJ. il dea fflse Oil ilta. ike t% leet leb ren aar it lift DEN HAAG Gedeputeerde Staten s' van Zuid-Holland hebben de bezwaren i te<ten de bouw van een honderdveertig i meter Hoog gebouw in de Haagse bïnnen- stad op de plaats van een verkorte wijk 8 jfeewezen. Het plan van de Italiaanse jSjebóuwkundige en architect prof. Pier Liiigi Nervri, dat door de gemeente Den I Haag enthousiast was ontvangen, is thans s dóór het provinciaal bestuur, tegen de raad van zijn adviseurs in, goedgekeurd. De bezwaren, die bij Gedeputeerde Staten'tegen het plan waren ingediend, richtten zioh in hoofdzaak tegen de kantoortoren van ,140 meter, die de voorname plaats van de- historische (kerk)gebouwen in de stadskern voor f in groot defel teniet zou doen, evenals - hrt architectonische en stedebouwkundi- I se accent van die gebouwen. Bovendien I werd zo'n kantoorgebouw voor 2800 ar- beidskraohten niet wenselijk geacht in de binnenstad, terwijl het verkeer er door in onoplosbare moeilijkheden zou gera- kfL hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid in 8e provincie Zuid-Holland en de hoofd directeur van de provinciale planologi sche dienst deelden deze opvattingen, die nor geen drie weken geleden door ir. M. Muller van de dienst voor stadsuitbrei ding van de gemeente Den Haag werden weerlegd. Gedeputeerde Staten zijn zelfs niet ingegaan op de suggestie van hun adviseurs om een zogenaamde tydproef te nemen om een inzicht te krijgen in de verkeersafwikkeling rond het EMS-pro ject-plan-Nervi. C> Pagina UTRECHT De Algemene Neder landse Grafische Bond heeft de drie grafische cao's opgezegd nog voordat de officiële goedkeuringsbrief van de stichting van de arbeid was ontvangen, j De confessionele grafische werkne- mersorganisaties zegden de cao's, op en- 1 kele uren nadat de goedkeuring was ontvangen. De langdurige goedkeu- 1 ringsprocedure was oorzaak van deze 5 merkwaardige samenloop. De cao's 1 voor het grafisch bedrijf hebben een i looptijd van een jaar. Eind januari 1966 lopen ze af, maar volgens de cao bepalingen moet de opzegging een half jaar voor de beëindiging geschieden. DEN HAAG Als het waar is, dat op 2 augustus jl. 9 van de 14 ministers tegelijk mét verlof waren, dat er, in de maand augustus twee maal of driemaal géén vergadering van de ministerraad zal dijn én dat een zo lange periode zonder verga deringen van de ministerraad vanaf 1945 niet eerder ts voorgekomen, moet dit alles dan als wenselijk (en gelukkig mogelijk) of als ongewenst (en dan helaas onvermijdelijk worden gezien? Het eerste-kamerlid de heer Van der Spek (PSP) heeft dit aan de minister president gevraagd. Hij voegde hieraan het verzoek toe dit „wenselijk" dan wel het „onvermijdelijk" duidelijk toe te lichten, De heer Van der Spek .wil ook weten, of de minister-president gelijktijdige af wezigheid van een zo groot aantal minis ters in deze' periode verantwoord vindt en hoe hij zich met name het nemen van beslissingen in spoedgevallen voorstelt. Indien het waar is, dat. een zo lange periode zonder vergaderingen van de ministerraad vanaf 1945 niet eerder is voorgekomen, vraagt de senator, op wel ke gronden de minister-president meent, dat dit jaar-anders gehandeld kan -wor den dan in alle 20 voorafgaande jairen. DEN HAAG Het blijkt, dat er in de kringen van de P v d A niemand te vinden was, die bereid was'een benoe ming tot staatssecretaris van defensie te aanvaarden. Naar de minister-pre sident, tnr. J. M. L. Th. Cals, mede na mens de minister van defensie, de heer P. J. S. de Jong, in antwoord op schrif telijke vragen van het Eerste-Kamer- lid de heer Geuze (chu) mededeelt, zijn er inderdaad pogingen aangewend om een van de twee toen nóg open plaatsen als staatssecretaris van defen sie door een lid van de Partij van de Arbeid te doen bezetten. Het kabinet betreurde het, aldus de minister-president,- dat deze pogingen niet zijn geslaagd. Het uitblijven van de benoeming van een lid van de P v d A tot staatssecretaris van defensie, zal, zo verzekert de heer Cals, geen afbreuk doen aan de homogeniteit van het kabinet ten aanzien van de defen siepolitiek. De heer Geuze had er in zijn vragen op gewezen, dat het gebruik is, dat de regeringspartijen bij de bezetting van de politieke posten bij het departement van defensie worden betrokken. (Zoals bekend, zijn er in totaal drie staatssecretarissen van defen sie. De staatssecretaris voor de ma rine is een anti-revólutionair, com mandeur A, van Es, de staatssecreta ris voor de luchtmacht is een lid van de KVP, kolonel J. J. F. Borghouts, de derde staatssecretaris, die de ko ninklijke landmacht onder zijn be heer heeft, is de heer G. H. J. M. Peijnenburg, die niet bij een poli tieke partij is aangesloten.) NEEDE Ouders in Neede, die hun kinderen naar de dokter hadden gestuurd in de mening, dat zij rood vonk hadden, hoorden later, dat de opgezwollen oogleden te wijten waren aan. muggen, die dit 'Oostgelderse dorp in hele zwermen belagen. Na de-aanvallen van de bijzonder venijnige insecten konden de kinde ren nauwelijks meer zien, zo opge- wollen waren hun oogleden. ie e dal »tii ?fa, ÏMt zusje era di! ita Tot deze conclusie komt de heer D. W. Ormel, secretaris van de So ciaal-Economische Raad, in een door hem- geschreven boekje dat dezer dagen het licht zag onder de titel „Medezeggenschap in de onderne ming". Eén .der belangrijkste, wel licht. allerbelangrijkste aanwijzing dat de ondernemingsraden inderdaad geslaagd zijn noemt hij het feit dat een paar duizend ondernemers en enkele tienduizenden werknemers huri'tijd en hun belangstelling willen geven voor iets, waaraan niet meer te verdienen valt dan een sigaar en een kop koffie. „En dat zegt wat in onze materialistische tijd, waarin het „pro Deo" iets doen hoe langer hoe meer-tot de uitzonderingen gaat behoren", aldus de S.E.R.-secretaris. De heer Örrriel wijst er op, dat de vergaderingen van de ondernemings- raden een 'presentie hebben van veelal 100 procent of daaromtrent. In een tijd, waarin de politieke belangstel ling veel, zoal niet alles te wensen overlaat én de vakorganisaties worste len. met de vraag hoe zij haar leden enigermate bij haar werkzaamheden kunnen betrekken,, wordt er volgens de heer f Ormel. in' de ondernemings rad en. veelal met'(animo gewerkt. „Ter wijl elders de democratie aan bloed armoede lijdt wordt hier ernstig ge poogd zoveel mogelijk mensen te be trekken bij de zakénp die hen aan gaan". 'r. 7' J ,.i De secretaris van dë'" S.E.R. meentj dan ook, dat de vakbeweging in haar algemene actie en propaganda well wat meer het accent zou kunnen leg- - - gen op de bevordering van een goede werking der ondernemingsraden, „Als ze nu eens van de tijd, de denk kracht en het geld, die aan de loon politiek worden besteed, 1/10 afnemen zou t.b.v.. de ondernemingsraden, dan zouden beide daar zeker wel bij va ren", aldus de heer Ormel, die over. de ontwikkeling der ondernemingsraden toch geenszins teleurgesteld is. v Eind 1963 was weliswaar slechts 45 procent van de raden, die er (op grond van de wettelijke verplichting) be hoorden te zijn, in Het leven geroepen, doch daardoor werd ca. 80 procent van de werknemers bestreken.' In zijn boekje geelt de heer Ormel overigens weinig plaats aan de „ver kondiging" van zijn eigen mening. Het is bedoeld als een situatietekening, een weergave van de stand van zaken in de vraagstukken van de medezeggen schap in de onderneming op dit mo ment. Van alle daarop betrekking heb bende problemen heeft de onderne mingsraad de meeste aandacht gekre gen. (Uitg. N.V. Kluwerrte Deventer. Prijs ƒ4,95). DEN HAAG De minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening heeft maatregelen getroffen ter bespoediging van de procedure voor de verkoop van woningwetwoningen aan bewoners daar van. De taxatie van over te dragen wo ningen zal in het vervolg nog slechts ge schieden door een door het Rijk en een door de Gemeente of de woningbouwcor poratie aan te wijzen deskundige. De voorheen geldende bepaling, dat deze twee een derde deskundige moesten aan wijzen, is ingetrokken, waardoor een vlottere gang van zaken mogelijk is. Dé minister heeft in een brief aan de gemeentebesturen dé regeling voor de overdracht van woningwetwoningen te vens op enkele punten verduidelijkt. Zo is het advies van de minister om geen wo ningen te verkopen aan gegadigden, van wie op grond van hun leeftijd niet kan worden verwacht, dat zij de woning nog geruime tijd zelf zullen bewonen, nader gepreciseerd in de bepaling, dat personen, die de leeftijd van 55 jaar hebben bereikt, niet meer in aanmerking komen voor aankoop van een woningwetwoning. Een uitzondering op deze regel kan worden gemaakt, indien de echtgenote van een zodanige aspirant-koper aanmerkelijk jonger is. De regeling voor de overdracht van woningwetwoningen aan bewoners stelt deze laatsten in staat de door hen be woonde woning op aantrekkelijke voor waarden in eigendom te verwerven. Van deze mogelijkheid wordt vooral in de zuidelijke provincies in toenemende mate gebruik gemaakt. Sinds de regeling in februari 1961 werd gewijzigd .zijn 7009. woningwetwoningen definitief overgedra gen. UTRECHT Hét nieuwe stations gebouw in Zwijndrecht wordt op 26 november officieel geopend. Het gebouw, dat is ontworpen, door de architecten ir. C. .Domna en M. Markenhof, zal 's-middags in tegen woordigheid van de N.S.-directie en een aantal genodigden feestelijk in gebruik worden genomen. AMSTERDAM Gisteren heelt voor de Amsterdamse politierechter de 50- jarige huisvrouw Trijntje B.-ln de B. uit Amsterdam terecht gestaan omdat zij zich ten onrechte had uitgegeven voor verpleegster en in dienstbetrekking zeven ampullen Pantopon had verduisterd. Zij was in maart van het vorig jaar in de VaieriuskLiniek iri de hoofdstad als avondhoofd aangesteld. Tegen de direc trice had ze verteld dat ze in het bezit was van de diploma's a en b. De papieren en haar insigne was ze. zo 'gaf ze voor, kwijtgeraakt. De vrouw was edhter in het geheel niet gediplomeerd. Zij "werd belast met de controle op een afdeling. Zelf had ze geen injecties toegediend, vertelde ze ter zitting. Tijdens haar diensturen was zij in het bezit van de sleutel van de zg. gifkast. Hieruit haalde ze af en toe een ampul Pantopon, die;ze niet op de lijst aantekende. Het verdovende middel spoot ze zichzelf met een injectiespuit thuis in. „Omdat ik thuis erge moeilijk heden had", verklaarde ze tegenover de politierechter. Ze had in totaal tien ampullen weggenomen. Op 14 september, toen de zaak uitkwam, werd ze ontsla gen. De officier van justitie was van mening dat, wat verdachte had gedaan, een gevaar betekende voor de maatschappij, waartegen met kracht moest worden opgetreden. Hij eiste wegens de verduis tering van de ampullen een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van zes weken en wegens het voeren van de titel van verpleegster zonder in het bezit van diploma's daarvoor te. zijn, veertien da gen onvoorwaardelijke hechtenis. De politierechter legde ten slotte ver dachte voor de verduistering van de ampullen een geldboete op van 50 gulden subs, tien dagen hechtenis en een voor waardelijke gevangenisstraf van zes we ken met een proeftijd van drie jaar en ondertoezichtstelling. Voor het tweede geval werd de vrouw veroordeeld tot een geldboete van 50 gulden en veertien dagen voorwaardelijke hechtenisstraf. Alzo echter niet het bestuur van de a.r. fractie, hoewel Marnix toch een staatsman was, die mede de om streeks 1572 tot openbaring gekomen grondtoon van ons volkskarakter aan gaf, waarvan de ARP de vertegen woordigster wil zijn. De heren Rool- vink, Elfferich en Van Bennekom kwamen dinsdag naar de Kamer om wat zaken af te handelen, waaraan zij in drukker tijden niet waren toegekomen. Eén zaak is in elk geval niet besproken: de geruchten over een concentratie van „ultra-rechtse" anti- nen vinden in het samengaan van Groen's en Kuyper's volgelingen met de taaie rooie rakkers. In het najaar zou een aantal verontrusten willen overgaan tot de oprichting van een groepering, waarin ook voor nïei-a.r. DEN HAAG Het thans bestaande aantal scholen- voor de opleiding van' kleuterleidsters kan groot genoeg ge acht worden óm de tot 1970 bereken de toekomstige bezetting van leerlin gen op te vangen, aldus staatssecre taris mr. J. H. Grosheide, in een nota aan de Tweede Kamer. Dit aantal DEN BURG Het vliegveld van het eiland Texel isgepromoveerd tot een internationale luchthaven. Dat wil zeg gen, dat voortaan buitenlandse vlieg tuigen op het eiland mogen landen zon der eerst ergens anders in Nederland aan de grond te zijn geweest. Voorlo pig zullen de douaneformaliteiten wor den verricht door de havenmeester. Het is de bedoeling de accommodatie van het terrein op korte termijn te verbeteren. Er wordt een nieuwe han gar gebouwd en er komen twee lan dingsbanen van 1299 en 800 meter lang en 59 meter breed. SCHIPHOL Het stoffelijk over schot van onze ambassadeur in Zuid- Afrika,. de heer Henri Arnold Helb, is per vliegtuig in het vaderland aan gekomen. Zuid-Afrika en waarlijk niet slechts van officiële zijde, heeft op waardige wijze een laatste groet gebracht. In geheel Pretoria hingen de vlaggen halfstok, én toen dë kist op een affuit werd geplaatst werden 29 saluut schoten gelost. In de Nederduits Gereformeerde kerk werd een rouw dienst gehouden waarbij de Zuid- af rikaanse regering vertegenwoordigd was door de minister van sociale zaken, Jan Serfontain. De dienst eindigde met het zingen der beide volksliederen. y Da naaste familie van mr. Helb: zijn echtgenote en twee kinderen kwamen in hetzelfde vliegtuig naar Nederland. DEVENTER Binnen het concern der NV Koninklijke Zwanenberg-Or- pnon in Oss zullen de. activiteiten op farmaceutisch gebied worden gebun deld. .Deze concentratie houdt ver- hand_ met het toetreden van de Ko ninklijke industrieele maatschappij Noury en Van der Lande NV tot de Zwanenberg-Organon groep, zo deelt het Deventer bedrijf mede. Besloten is de zetel van de NV Noury- Pbarma (farmaceutische dochteronderne ming van Noury en Van der Lande) van Deventer naar Oss te verplaatsen. Alle commerciële activiteiten van Nouryphar ma, voorzover deze liggen op farmaceu tisch terrein, zullen in Oss worden geconcentreerd. Het produktie-apparaat van Nourypharma zal. met uitzondering van de afdeling diagnostica, die op een «ter tijdstip naar Oss gaat, worden overgebracht maar de verenigde pharma- ceutische 'fabrieken (Zwitsal) in Apel- Qoorn, die eveneens behoren tot de yohenberg-Organon-groep, Noury en Van der Lande zal het bedrijfspand van Nourypharma in De- *eAter voor een uieuwe bestemming in gebrunt nemen. Het personeel van Nou- ÏM-jy'y gesubsidieerde scholen bedraagt thans veertig. Voorzien wordt in een stijging van het aantal leerlingen bij het kleuter onderwijs met vijf procent in de komende vijf jaar. Regionaal gezien is deze te' verwachten stijging zeer uit eenlopend. In de westelijke provin cies, waar reeds 90 procent of meer van de daarvoor qua leeftijd in aan merking komende kinderen de kleu terschool bezoeken kan moeilijk een sterke stijging worden verwacht, in tegenstelling tot de andere provincies, waarin ook de afgelopen jaren -het aantal leerlingen relatief sterk is ge stegen. Het totale aantal leerlingen op de kleuterscholen, bedraagt thans 447.000, voor 1970 wórdt een aantal 'van 469.000 verwacht, in 1950 was dit aantal nog sléchts 316.0,00.;, v1 yóN* De klassedeler, dat wil zeggen het gemiddelde aantal leerlingen per leid ster, bedraagt thans 34,1. Als gevolg van een verdere verlaging van de splitsingsnorm zal -de klassedeler in 1970 waarschijnlijk 28,5 bedragen. Di 1950 was de klassedeler 42,2. Volgens deze prognose zullen er in 1970 onge veer 16.500 kleuterleidsters nodig zijn. Thans zijn er ruim 13.000. Gisteravond is op de hoek van de Witte de Withstraat en de Waldeck Pyrmontkade in Den Haag de 70-jarige voetgangster mervrouw J. E. W. Maring- Sagan bij het oversteken door een auto aangereden en om het leven gekomen. De auto is tijdens het remmen over de kop -geslagen. De bestuurder ervan bleef evenwel ongedeerd. DELFT De 30-jarige heer C. van Wesel uit Halsteren, die gisteren tijdens werkzaamheden aan de spoorbaan Delft- Rotterdam op de grens van Delft en Schiedam door een trein werd aange reden, is vanochtend overleden. De man was. na eerst naar het „Gasthuis" in Delft te zijn overgebracht, opgenomen in de „Ursulakliniek" in Wassenaar. kabinet. Wat nog, geen volwas- seneoog was opgevallen, had revolutionairen, die get)o vrede kun deze kleine staatsburger opge- merkt: de heer Rambonnet draagt zowel een gouden vest zak- als een polshorloge. Twee endertig jaar is de heer A. Net ten reeds in de Tweede Kamer werkzaam, maar nu pas zijn z'n ogen ervoor opengegaan, dat de heer Rambonnet zó bij de tijd was. Vier keer per dag om tien uur, om elf uur, om drie uur en om vier uur gaat de concierge in de hal van het perceel Binnen hof la kijken, of er voldoende belangstellenden voor een rondlei ding zijn. Gelukkig voor onze par lementaire -democratie zijn er veel mensen, die in deze natte moesson eens gaan kijken waar hun verte genwoordigers 's lands zaken be hartigen. Ze schuiven in de bankjes van de prot. chr. partijen de een voelt zich daar beter thuis dan de ander en laten zioh door de heer Netten vertellen hoe het politieke bedrijf in de door Wil lem V gebouwde balzaal werkt. Waar geen parlementaire redacteur het ooit waagt ongevraagd binnen te stappen, mogen zij nu een kijkje .nemen: in-de ministerskamer eens de zitkamer van de „vrouw en moeder uit duizenden" prinses Wilhelmina van Pruisen. Het meubilair in dit vertrek is oorspronkelijk en boven naast de deur naar de rookkamer ziet men nog een haak van de bel, waarmee de echtgenote van Willem- V haar kamenierster placht te waar schuwen. In de rookkamer wijst de heer Netten op de gebeeldhouwde doppen van vooraanstaande politici uit het verleden, waarbij hij de minst bekende, wat verscholen staande jhr. politiek komkommer-nieuws zijn. •mr. V. E. C. de. Stuers niet over het ihoofd. ziet. De cctoeiergé: heeft voor' de jonkheer -^^er_ vtmy 1W)1 tó. Kamerlid mr. Corstiaan Bos, wiens 1916 zelfs een zw^, omdat j brj belangstelling vooral uitgaat naar: z'n' architectonisch.,-, wekwi" oude staSiHouder.--'Be plaats zou zljii. In dit verband: is, terecht of ten onrechte, de naam genoemd van de heer Goosens alt Hellevoetsluis. Op hei bureau van de ARP veronderstelt men totdat het Wie ook een kijkje in. het Kamer- -i wvi »nV'! gebouw- kwam neinenv was het 'é.h. J" TCamprlid ttit fTorRtiftfln- y veel historisch en schoon op het fraaiste aller pleinen voor de" ondergang heeft, behoed. Mocht jhr. de Stuers het ooit in zijn hoofd halen om zich om te draaien, dan zou hij tot zijn (eu .ons)-leedwe zen vaststellen, dat dedoor hem neergezette fontein in ernstig verval verkeert. Uitgeblust als, hij - er, bij staat, lijkt luj het symbool van poiitiekë malaise. Moet dat nu zo? De enige Kamermuziek „pan de af gelopen week was het refrein „VVVo sind 'sie geblieben?", gezon gen door een van de werksters, die samen met een aantal corvee- ers het Kamergebouw met beze men keren. De lopers staan opge rold in het portaal. Wil men voor het einde van het reces klaar zijn, dan moet er hard worden aange pakt. Het refrein sloeg natuurlijk op de vriendelijke boden men vindt hen thans op het archief en in de binderij en op de vakan- - ■tievierende leden der Kamer. Ge dachtig aan het devies van Marnix van Sint Aldegonde „rèpos d'ail- leurs", zoeken zij de rust elders. Men zou zeggen: wat is er nu aan het vissen in een bassin waar men speciaal voor deze sport visjes in heeft gedaan, maar in Japan is het een ware rage, zoals uit deze foto blijkt waar in een warenhuis op de tweede verdieping onder tl- licht kan worden „gevist". Huis moeders laten er hun dagelijks werk voor in de steek. Deze ,sporf' wordt het toppunt van ontspanning genoemd 9 De Egyptische rechter in het interna tionale gerechtshof in Den Haag Prol. Abdei Hamid Badawi. is woensdag op 68- jarige leeftijd in Cairo overleden. Van 1955 tot 1958 was hij vice-president van het hof: rypharma zal voor een groot deel over gaan naar Apeldoorn en Oss. Zij die met in de nieuwe constellatie werkzaam zul len zijn, hebben een andere gelijkwaar dige werkkring in het concern aangebo den gekregen. op kruising: 3 doden en 8 HEERENVEEN Drie doden en acht gewonden. Dit was het verschrik kelijk gevolg' van een botsing op de kruising van de Rijksweg en de Brug- gelaan onder Terwispel. Het ongeluk gebeurde gisteren omstreeks kwart voor vijf toen een. volkswagenbusje met arbeiders, afkomstig uit Jubbcga, met vrü grote snelheid de kruising op reed. De bestuurder van het busje, de heer S. Jonker uit Jubbega. verleende geen voorrang aan een personenauto, die uit de richting Heerenveen kwam. De auto's vlogen met een harde klap op elkaar. De 57-jarige G. F. Delvigne uit Den Bosch en de eveneens 57-jarige K. M. van der Heijde, boekhandelaar te Amsterdam en de 41-jarige S. Oos- terbos, grondwerker uit Jubbega wer den op slag gedood. Mevrouw Delvigne is zwaar gewond en mevrouw Van der Heyde licht ge wond naar het ziekenhuis te Heeren veen overgebracht. Ook de inzittenden van het busje, van wie enkele zwaar gewond, zijn naar het ziekenhuis te Heerenveen ver voerd. UTRECHT De agrarische com missie van de Christelijk Historische Unie is gisteren in een extra vergade ring bijeen geweest om zich te bera den over de noodtoestand, waarin thans vele landbouwers zijn geraakt. De commissie constateert in een com muniqué, dat de lang aanhoudende abnormaal ongunstige weersomstan digheden ia de vorm van een onge kend grote regenval en de daardoor veroorzaakte te hoge waterstand ge durende het hele groeiseizoen, het noodzakelijk maken dat van over heidswege maatregelen genomen wor den om de gedupeerde landbouwers tegemoet te komen. De commissie is van mening, dat het antwoord van de minister van KOPENHAGEN Op een bijeen komst van de internationale federatie van transportarbeiders is een commis sie gevormd, die de komende maan den zal beraadslagen over een in te stellen wereldboycot van schepen die onder Liberiaanse, Panamese of an dere zogenoemde goedkope vlag va ren. Op een persconferentie zei de nieuw-gekozeh algemeen secretaris van de federatie, de Brit Imhof, dat het aantal onder „goedkope" vlag va rende schepen drastisch is toegeno men. Hij zei dat Afrikaanse en Zuid- amerikaanse staten zullen worden uitgenodigd aan elke toekomstige boycot deel te nemen. landbouw op vragen van. het Eerste- Kamerlid ir. Geuze.- die >-óm een spoe dige inventarisatie van de schade had verzocht, onbevredigend is. Wil men de sohade zo nauwkeurig mogelijk bepalen, dan is het-beslist noodzake lijk snel een mogelijkheid tot melding der schade open te stellen en in de ergst getroffen gebiedem zelfs tot eeo voorlopige inventarisatie over te gaan. De commissie wil niet ontken nen, dat de „rijksgroepsregeling zelf standigen" in een aantal individuele gevallen een tijdelijke oplossing kan bieden, maar meent dat deze regeling bepaald geen goede oplossing voor vele schadegevallen zal kunnen ge ven.. Teneinde te voorkomen dat ook deze bedrijven blijvend in moeilijk heden zuilen komen te verkeren, lijkt het verstrekken van renteloze voor schotten onontkomelljk ea de com missie wil deze tegemoetkoming dan ook dringend bepleiten. Verder ves tigt de commissie ër ook de aandacht op dat uitstel van belastingbetaling in het kader van de gemiddelde inko- mensaacnslagregellng over drie jaren tevens soelaas kan bieden. Ten slotte vindt de commissie het noodzakelijk te wijzen op tiet feit dat de huidige waterbéheersingsmogelijkhedcG in veTSdhülende gebieden volstrekt on voldoende zijn om uitzonderlijk hoge waterstanden te voorkomen. Een groot aantal gereed liggende waterschapsplan- nen kan echter tot' nog toe niet tot uitvoering komen. Het moet van het allergrootste belang worden geacht dat In ruimere mate financieringsmiddelen be schikbaar worden gesteld teneinde deze werken in een sneller tempo dan tot nog toe mogelijk Js, te realiseren, opdat zulke rampzalige situaties als zich nu hebben voorgedaan, zich niet in dergelijke mate zullen herhalen. jongeman is Jeroen genoemd- en her innert dus aan de schilder Jeroen Bosch, die J, de Rék' heeft beschre ven als een „ziener- in een tijd van verduisterde zeden". Treedt hij in "de voetsporenvan z'n vader, dan ziet men achter z'n' naain vanzelf de uitgang rii staan! y Als recensent van Kamermuziek hadden we de afgelopen week beter de, fortissimo-stukken ,in het Griekse parlement of de vivace- muziek in „hetPalace of West- minster" kunnen gaan beluisteren. Hoe „vivace" het in het'Lagerhuis toeging, illustreren dé bezwerende woorden r>an de. speaker, tegen de als kemphanen tegenover elkaar staande Wilson en Heath: Jk wil herhalen wat een van mijn voor gangers zei: order, order, both of you!" Het naar het schijnt niet zo gelukkige optreden van de nieuwe Tory-leider was in politieke kring het gesprek van de dag. De ex- chief whip op iéders lip! Vier jaar lang was Heath immers het_ opperhoofd van de conservatieve whips, die tot taak hebben de frac tiediscipline te handhaven.'Zij moe ten er voor zorgen, dat cr voldoende leden van de eigen partij bij de debatten en vooral bij de stemmingen aanwezig zijn. Bij belangrijke ge beurtenissen sturen de whips oproe pen, die driemaal onderstreept zijn. Wee degene, die dan toch niet komt opdagen. Hij kah uit de partij wor den gestoten. Eveneens kan dat ge beuren als iemand tegen de afspraak stemt, tenzij hij kan aantonen dat zijn geweten het hem gebood. Wan neer „the whips are taken off Vis de stemming vrij. Het Engelse politieke leven ver schilt wel erg van het onze. De Britse partijen zijn geen organisaties, die hun vertegenwoordigers in het partememt controleren, maar juist omgekeerd: zij staan volledig onder controle van de parlementaire lei ders. Tevergeefs hebben Joseph Chamberlain (vader van Neville) cn lord Randolph Ciitirchi.il (vader van Winston) geprobeerd om daarin ver andering te brengen; het enige resul taat was, dat de heerschappij van de. leiders in het parlement wera'ónder-' streept Meneer Heath heeft dan ook een macht, waarvan de Nederlandse politici zich in hun stoutste dromen geen voorstelling kunnen maken. De partijleider i3 ofwel eerste mi nister van het zittende kabinet ofwel de leider van Harer Majesteits meest loyale oppositie en als zodanig de eerste man in het schaduwkabinet De (schaduw)ministers worden door de partijleider benoemd of aan de kant gezet Voorts stelt hij het ver- ktezingsprogram vast en beheerst hij het partij-apparaat, nationaal maar ook in de kiesdistricten. Hij benoemt de voorzitters, vice-voorzatters, secre tarissen, penningmeesters enzovoort Om het populair te zeggem ga er maar aan staan! Binnen ,2e CHU kan men wel eens kritische opmerkingen horen over het feit, dat mr. H. K. J. Beernink zowel leider is van de Tweede Kamer fractie ais vooratter van de Unie. Geruchten willen, dat deze combi natie van functies te gelegener tijd zal worden beëindigd. Hoe het. ook zij de Unie moet het helemaal zelf weten iii Britse ogen is het met de macht van de heer Beernink nog niets gedaan! y y-

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 1