1 AAN^IEöSCHIE Betere brandbeveiliging? voor archiefruimte Ook resten Vondsten uit 11e en 12e eeuw uit vroege Middeleeuwen gevonden V "3 -101 iiÉita Nauwe samenwerking bij opgravingen in Holy biedt in Viaardingen ÓÓK S-ZATERDAGS AGENDA Sportverenigingen goede moed nieuwe seizoen tegemoet DOORSNIEREN VERKOOP VAN BENZINE A VERKOOP VAN ONDERDELEN EN ACCESSOIRES Voorbereidingen zijn of worden getroffen mensen Stroom archiefstukken neemt töêpf rmmÊM Gereedschap uit keet weggehaald Zoontje lag te en.... C. Hoek leidt onderzoek 9u3joUcriimntnrr help een ander èn uzelf! DE ROTTERDAMMER Pagina .3 WOENSDAG18 AUGUSTUS19ÓS. spin fles. Ne. BH. 'had I iVQG steeds m sinr lil, nn 1 COMITÉ VUIL TL-tnSnsren door 9t>brek aan be- stuursKüder, waarbij nog komt dat er (Van een onzer verslaggevers) ■yXAARDINGEN Op het terrein van de gesaneerde boerderij „Holy" is de afgelopen twee weken druk gewerkt aan het bloot- leggen van de resten van een dertiendeeeuwse woontoren. Het was reeds bekend waar deze toren ongeveer gestaan had, want in het midden van de vorige eeuw zijn de resten van de orginele toren pas afgebroken. Buiten deze vondst is het waarschijnlijk dat er een nor oüdere, vermoedelijk uit de elfde eeuw daterende, nederzetting oo- gegraven wordt. Geld gestolen uit pompstation BOUWJAAR NOG OUDER KUNSTCENTRUM SCH1 EDAM KUNSTCENTRUM SCHIEDAM AUTOMOBIELBE IJ VEN met een eigen Het nieuwe, moderne servicestation aan de Dr.Wiardi Beckmansingel is óók's-zaterdags geopend van 8.30 tot. 14 uur voor: DE SHOWROOM IS DAN GEOPEND VAN 9 TOT 17.30 UUR Zoudt U daar als stijl: KLEDING VAN Bromfietser gewond bij aanrijding Stadsarcheolocg Honderdste stapelloop bij „De Hoop"- uit en dagelijks willen werken? Bel dan 01898-1245 en maak een afspraak met de chef. T raining Gymnastiek Donker d v® ierlnj, arrtia BP. I ook :t lüi. i d^j. Itikös 308(1 DSJ., Wiflal st dt i der./ vi« ïel». na f aft. 'ïets; s.4i( veer iet terea >t dt !d(r- i de •Bad iade! lY.' ton zijn onze straten geen toonbeeld van netheid, al kon het erger zijnals we andere steden ver gelijken. Het is vooral het kleine, dat hierbij een grote rol speelt. Neem bijv: een ijsje. Dat betekent vaak al minstens drie dingen, die men weg werpt: het lepeltje, de deksel en het cartennen tobbetje zelf. Een kind komt uit een winkel en gooit de schil van een banaan op straat. Moeder loopt een paar meter vooruit in druk gesprek met een andere dame. Een vrouw komt uit dezelfde winkel en glijdt uit over de schil. Nee, schone straten hebben we nog niet, maar wel veel te weinig papierbakken. Hoewel deze het nog al eens moeten ontgel den. HOLY ra on- fUW« mil- eel* ea. i ie VNKELE jaren geleden hadden we ons plaatselijk comité „Opge- mmd-staat-netjes", onder voorzitter schap van de heer G. P. Verhulsdonk, liberaal gemeenteraadslid en voorzit ster van de Schiedamse Middenstand.' Centrale. Het comité heeft indertijd goed werk verricht. Bestaat het comb I té nog? Met deze vraag hebben we ons gewend tot de heer Verhulsdonk, die er bevestigend op antwoordde', Alleen staat het op non-aktief. Het f gemeentebestuur subsidieerde de ak- tie door op de rekening van het landelijk overkoepelend comité in Amsterdam voor elke inwoner van Schiedam een halve cent te storten en dit centrale comité subsidieerde op zijn beurt het plaatselijk comité. Ove rigens ziet de heer Verhulsdonk er niet de noodzaak van in om opnieuw met aktiviteiten van start te gaan. i Maar mocht het weer nodig zijn. dan w het comité nog steeds paraat, aldus ie voorzitter, die wel deed doorsche meren er niet veel voor te voelen onnodig nog meer werk I schouders te nemen. en een Dirk, heer Reiniersz. neven van elkaar. De familie Holy heeft wat de mannen, betreft maar twee namen, name lijk Dirk en Klaas. op zijn TFAAT hier komen we op het be kende uitgangspunt, dat tegen over die grote massa van thuiszitters en passieve burgers het slechts een handjevol idealisten is, dat zich nog onbetaald in het openbare teven ver dienstelijk willen mkaen. Hoe moei- |ii]k is het niet mensen te krijgen voor collektes en voor allerei bcstuurs funkties. Mén krijgt daardoor een cumulatie van vele bestuurstaken die - o» de schouders van enkelen rusten Ka ïn het algemeen is het niet moge lijk betaalde krachten aan te trekken trant dat laten de financiën nu een maal niet toe. Het raderwerk van memge organisatie zal op den duur f, ^ektie van leidende mensen kan zijn. Men is meestal reeds blij, ais ztch maar iemand beschikbaar stelt en waar geen keuze is. vermin- ert meestal het kwalitatieve gehal- ornntï^i CCT! ti^d' waar"l het hinlf ,fvPn 7111 niet bepaald bloeit, ts dit uiterst funest. De woontoren (donjon) is in deze streken en eigenlijk in heel West europa een bekend verschijnsel ge weest. De torens dienden als verde diging. Oorsnrongelijk stammen ze uit Normandië, waar vandaan ze ook in Engeland terecht zijn geko men met de inval van Willem de Veroveraar in 1066. In het begin waren de torens veelal van hout, maar later werden ze van steen gemaakt. LOS (Van een onzer verslaggevers) r)oor middel van een SJi?. erp "laa!t,en inbrekers dins- I4n -~U ee« gat ter grootte van 120 bii nenom rUit van het ESSO-benzi- pompstation aan de Rotterdamsedijk. j,Li°! sei? binnen en namen uit een niet ar.esaoten Iade van een bureau f 110 mee De Holytoren is een apart type, een zogenaamd „Chateau a motte" (kasteel op een bergje). Men begon met op vier hoeken pilaartjes te bouwen van onge veer zes meter hoogte. De oppervlakte van de torens^ was over het algemeen 6 tot 8 meter in het vierkant. De vier hoekkolommen werden onderling ver bonden. waardoor vier poortjes ontston den. Dit geheel werd bedolven onder een laag aarde. De heuvel die zo ontstond kreeg een hellingshoek van 45 tot 50 graden. Op de top van de heuvel werd dan de eigenlij ke woontoren' gebouwd. Het ingegraven gedeelte diende als fundament, te verge lijken met tegenwoordig heiwerk. De toren telde meestal twee verdie pingen met een dak daarop. Het geheel kwam op een hoogte van zo'n vijftien meter. Op de tweede verdieping werd dan meestal eeen sóórt uitstekende galerij (gebouwd, van waaraf men een aanvaller kon bekogelen met stenen. Een voorbeeld van die omlopen is onder andere te zien bij het kasteei Haarzuilen in Vleuten. Zoals boven beschreven moet de toren in Holy er zo wat uitgezien hebben. De oppervlakte is hier 6(4 meter. Om de toren heeft nog een ondiepe gracht gelegen, zo heeft men na kunnen gaan. Die gracht moest ondiep zijn om te voorkomen dat de heuvel waar het bouwwerk op rustte zou verzakken. On danks de stevige fundering is namelijk de hier gevonden woontoren toch nog iets verzakt. De vader van Dirk Klaasz. heeft de toren vermoedelijk gebouwd. De familie heeft lange tijd in dit gebied gewoond, want tot in de vijftiende eeuw komen er vele Holy's of Hóyledes zoals ze oor spronkelijk heetten voor in de omgeving van het kasteel. In 1614 gaat de bezitting over in handen van de familie Basius, die zich daarna naar het landgoed heer-van Hly noemt. De toren is dan evenwel niet meer wat hij oorspronkelijk was. In deze tijd heeft het meer de funktie'van een buitengoed. In 1572-74 zijn met de oorlogshandelin gen in deze streken de toren, de boerde rij en alle andere gebouwen verwoest. Als de familie Basius eigenaar wordt, laten ze het heuveltje afgraven. De poortjes die dan bloot komen worden dichtgemetseld en op dat zes meter hoge gebouwtje bouwt men nog een paar verdiepingen, met waarschijnlijk ook een kleine kiokkestoel. In deze uitvoering heeft het bouwwerk tot ongeveer half vorige eeuw bestaan. In de nu gevonden resten kan men de oorspronkelijke hoekkoiommen nog duidelijk zien liggen. Aan één zijde is zelfs nog duidelijk het vulmuurtje van IJsselstenen te zien dat Basius daar heeft laten maken. Dit valt daarom zo goed op, omdat de oorspronkelijke toren van een veel groter formaat stenen gebouwd is. De Vlaardingse toren is de tweede van dit soort die men ontdekt heeft. In Friesland is er een „Chateau a motte" dat lange tijd als eenling gestaan heeft tussen vele gewone woontorens die overal in het land gevonden zijn. De Holytoren bewijst nu dat deze heuvel torens meer voorkwamen. &S8tz de toren eind van Wat betreft de tijd waarin opgezet werd denkt men aan de dertiende eeuw, ongeveer 1275. Ditis na te gaan aan de scherven die gevonden zijn. In 1404 wordt de donjon in Holy voor het eerst genoemd als Muys, heer van Holy, zijn bezitting, waaronder de boer derij, In „leen" geeft aan de heer Van Wassenaar. Voorouders van deze Muys hebben de toren en de erbij behorende boerderij waarschijnlijk gebonwd. In 1280 zijn er een Dirk, heer Klaasz. pönSCgjg Belangwekkend is een andere ontdek king even ten zuiden van de nu gedane vondst. Iets -dieper is mer. namelijk gestoten op resten van bewoning die voorzover nu nagegaan kan worden van nog oudere datum zijn, omstreeks 1200. Het betreft hier waarschijnlijk een boer derij die in de buurt van een riviertje gelegen heeft. In de put die men gegra ven heeft, is duidelijk te zien dat er een riviertje geweest is. Op de bodem zijn schelpjes gevonden, wat er op wijst dat er een verbinding met zee geweest is. Langs dit watertje treft men houtresten aan, stukken van palen en dergelijke zaken. Vermoedelijk is hier een aanleg steiger of een brugje geweest. Van de nederzetting zelf heeft men nog niets, gevonden. Het vermoeden bestaat dat deze gelegen heeft op de plaats waar nu de Holysmgel ligt. In dat geval zou er weinig meer van terug te vinden zijn. De veronderstelling dat hier sprake is van een zeer oude bewoning is gewettigd door het vinden van allerlei scherven waaraan te zien is uit welke tijd ze dateren. Zelfs zijn er aardewerkresten bij uit de Romeinse tijd. Vandaar dat gedacht wordt aan een lange reeks van eeuwen, waarin er hoegenaamd niets gebeurd is in deze streken. In verband hiermee hoopt men hier resten te vinden Uit de vroege middeleeuwen streeks 700 b<t 800. In deze tijd heeft namelijk WiUibrord in Viaardingen een kerk gesticht, hetgeen er op wijst dat er hier een bewoning geweest moet zijn. In de jaren 1000 was Viaardingen bovendien de standplaats van de gra ven van Holland en als zodanig min of meer de hoofdstad van Holland. De stormvloed van 1164, die te vergelijken is met die van 1953, maakte een eind aan de nederzettingen hier. Het hof trok weg en ook de andere bewoners. In de nu opgegraven resten is door de deskundigen te zien dat het water hier ongeveer drie tot vijf jaar en misschien langer gestaan heeft. Over de verwoeste huizen is een dikke laag slib gekomen. Ook het riviertje is verdwenen. Op ongeveer dezelfde plaats is toen later de toren en.de boerderij van Holy op nagenoeg de zelfde plaats gebouwd. Zo ongeveer moet (volgens de heer Knottenbelt) het vroegere Holy er hebben uitgezien. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voor het treffen van maatregelen voor brandbeveiliging ten behoeve van het archief zal de raad een krediet verlenen van 9.620. De nog steeds in omvang toenemende stroom archiefstukken roept voor het archief grote problemen op. Vooral de brandveiligheid in de gebouwen baart ernstige zorgen. Zowel het eigenlijke gebouw aan het Oude Kerkhof, als het depot op de zolder van het voormalige klooster aan de Korte Haven zijn thans overvol. Een groot 'aantal waardevolle archi valia, waarvan het verloren gaan een ramp zou betekenen, kunnen niet •brandvrij worden opgeborgen, omdat de capaciteit van de brandvrije ruimte niet toereikend is. De direkteur van gemeentewerkej heeft daarom in samenwerking met de archivaris en de commandant van de brandweer een plan uitgewerkt, dat een aantal maatregelen bevat ter verminde ring van het brandgevaar en de capaci teit van de brandvrije ruimte met onge veer 200 pet. zal vergroten. De maatregelen ter vermindering van het brandgevaar bestaan o.a. uit het verleggen van de elektrische voedingska bel het wegnemen van de gasleiding, het aanbrengen van deurdrangers, het plaat sen van stalen papierbakken en het vervangen van een gascomfoor door eenl elektrische kookplaat. De hieraan verbonden kosten zullen 2970 bedragen. Voorts zuilen de ven sterruiten op de begane grond van iiet archiefgebouw worden vervangen door spiegeldraadruiten. De kosten hiervan zijn begroot op 750. Tenslotte zal de beschikbare legplank ruimte in het brandvrije depot worden vergroot van 68 tot 192 meter, door het monteren van verrijdbare stalen archief-' rekken op rails. Hiermee zal een bedrag van 5.900 zijn gemoeid. Deze stellingen zullen later in het archiefdepot van het nieuwe stadhuis opnieuw kunnen worden gebruikt. In september start het waarin samenwerken de Schiedamse Fümkring, de Katholieke Kring, Toonkunst en de Schiedamse Gemeen schap. Gebracht zal worden een programma van 5 concerten. 8 filmavonden en 9 avonden met toneel, ballet, opera, operette en cabaret. Vraagt de folder met uitgebreide Inlichtingen aan bij het V.V.V.-bureau, Plantage, tei. 266000 (Van een onzer verslaggevers), SCHIEDAM Door zachtboard, dat voor een kapotte ruit was aangebracht, weg te drukken, verschaften onbevoeg den zich dinsdagnacht toegang tot de materiaalkeet op een bouwwerk aan de Detflandseweg. Zij namen de aanwezige loodgietersge reedschappen mee, toebehorend aan bet loodgietersbedrijf N.V. J. H. Spindler en Zn. te Rotterdam. 7'.'''v van om- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De vader van een acht jarige jongen uit de Boylestraat kwam dinsdagavond op het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuwstraat geheel ontsteld vertellen dat zijn zoontje Geert vanaf vier uur 's middags met 70 cent voor een boodschap naar de slager in de buurt was gestuurd en niet meer boven water is gekomen. Onderweg had hij nog een step van een van zijn vriendjes uit de straat ge leend en was daarmee weggereden. De politie kwam direkt in aktie, waar bij ook kennis van de vermissing iverd doorgegeven aan de poiitie te Viaardin gen en Rotterdam. Om kwart voor twaalf 's avonds kwam de vader opnieuw op het bureau en ver telde kennelijk opgelucht, dat de verlo ren zoon terecht was. Geert iag rustig in bed te slapea Ongemerkt was hij het ouderlijk huis binnengekomen en had zich op zijn slaapkamer ter ruste gelegd. KORTE HOOGSTRAAT 11a TELEF. 6151. VLAARDINGEN (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een vrachtauto, be stuurd door de 21-jarige P. A. W. uit Rotterdam, die vanuit de Nieuwe Mathe- nesserstraat de Rotterdamsedijk opreed, stopte niet tijdig genoeg en kwam daar door in botsing met een bromfiets, be stuurd door de 41-jarige H. H. uit Viaar dingen, die daardoor viel. Met een spierkneuzing aan de rechter schouder en rechter pols werd hij ter behandeling door de GGD naar het Holy- ziekenhuis te Viaardingen gebracht (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Bij de opgra vingen die er momenteel in Holy ge daan worden, bestaat een nauwe sa menwerking tussen de gemeente Viaardingen, het Rijksinstituut -voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (R.OJï.) en de gemeente Rotterdam. De heer C. Wind, archeologisch advi seur van Viaardingen. en tevens cor respondent van het ROB in Amers foort, waarschuwt de gemeente bij eventueel te verwachten vondsten. Ook het ROB krijgt hiervan bericht. Als het even kan, komt men kijken in hoeverre de vondst belangrijk is. Is het nodig, dan komt men onderzoekingen doen ais de gemeente hiermee ak koord gaat. Daar het ROB te klein is om alles te onderzoeken, moet men zich beperken tot de allerbelangrijkste gegcens. Zodoende gaan er veie historische vondsten verlo ren. Is men namelijk eenmaal bezig mee terreinen kiaar maken voor bebouwing dan is er geen tijd meer voor langdurige onderzoekingen. De gemeente Rotterdam heeft daarom als eerste in ons land een eigen stadsar cheoloog benoemd, de heer C. Hoek. Hl leidt op verzoek van het ROB de opgra vingen in Holy, nadat Viaardingen hioi ook om gevraagd had en er tevens eer krediet voor beschikbaar gesteld hau Rotterdam heeft met een aanta! omlig gende plaatsen een afspraak om zovee! mogelijk te proberen alle in dit gebied voorkomende historische ontdekkingen tt bestuderen. In het geval van Hoty heeft men direkt medewerking verleend, omdat het gehele Rijnmondgebied wat betreft deze zaker. één gebied vormt. Alle vondsten in dit gebied gedaan hangen met eikaar samen. De heer Hoek zegt: ,.De gemeentegrenzen zoals ze nu lopen, zijn nog niet zo heei oud. Oorspronkelijk heeft de Duitse kei zer in 983 het gebied tussen'De Lier en de IJssel (nu de Rotte) in leen uitgege ven, zodat Rijnmond nu weer samen voegt wat 1006 jaar geleder ook oij elkaar hoorde. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op de scheepswerf „De Hoop" aan de Schiekade wordt zaterdag 28 augustus het honderdste schip te wa ter gelaten. Het is de duwboot Henrietta van der Wees, die in opdracht van de fa. Van der Wees uit Dordrecht wordt gebouwd. Deze honderdste tewaterlating zal een bijzonder karakter dragen. Waarschijn- lijk zal burgemeester H. Roelfsema aan wezig zijn en zal bet muziekgezelschap van de Schiedamse politie deze gebeur tenis met muziek hulde opluisteren. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Chef van de afde ling burgelijke stand, bevolking eh mili taire zaken, de heer A. A. V. van Oudenhoven vierde dinsdag het heugelij ke fèit dat hij veertig jaar "geleden in overheidsdienst trad. Hiervan bracht hij tweeëndertig jaar in Schiedam door. Het jubileum is öp uitdrukkelijk verlangen van de heer Van Oudenhoven slechts in de kring van zijn' naaste medewerkers in alle stilte gevierd. WOENSDAG 18 AUGUSTUS Een dolle stier. Op den hoek van de Goudseherijweg en de Boezeniknde is gisteren een stier van den veehouder J. M. uit Waddingsveen dol geworden. Het dier' werd met veel moeite ge grepen en gehouden en op last van den keurmeester met behulp van een schiet- masker ter plaatse afgemaakt. Clemenceatds blad in beslag genomen. ,.L Horome Enrhainé, het blad van Clemenceau, is eergisteren in beslag genomen, omdat de nitgever zich niet aan een order van de censnur wenschte ie onderwerpen. C. HOEK scherven SCHIEDAM Van een vrachtauto met aanhangwagen, bestuurd door de 35-jari- ge A. de J., die volgeladen was met lege melkflessen, ging dinsdag bij het nemen van een bocht op de Philippusweg on verwachts een schuifraam "open, waar door niet minder dan 250 flessen met veel lawaai en in duizend stukken op de rijbaan terecht kwamen. Dagblad „DE ROTTERDAMMER", Schiedamse redactie Lange Kerkstraat 28, tel. 263954 (b.g.g. 115588, toestel 52, b.g.g. na 18 uur alleen voor redactionele aange legenheden 195885 en 28037). Agentschap: J. v. Gogh, Dr. Zamenhof- straat 139. teL 152400. Klachten bezorging: Agentschap (adr. zie boven) dag. van 1850-19.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Alarm politie 264666, alarm brandweer 269123, alarm G.G. en G.D. 269280. Waarom de oude box of kinderwagen op de zolder Als u ze per koerier verkoopt maakf u een ander gelukkig en zelf hebt u ook een aardig meevallert{e (Van een medewerker) CSHIEDAM De Schiedamse sportverenigingen staan bijna al lemaal weer voor een nieuw seizoen en de nodige voorbereidingen worden of zijn reeds getroffen. Ook de chris telijke verenigingen, die allen bij de Christ. Sportfederatie te Schiedam zijn aangesloten. Overigens horen we de laatste weken maar weinig van de CSFS, die welis waar de SSS-Aktie 1965 weer tot een goed eind heeft gebracht (dankzij de medewerking van de aangesloten ver enigingen), maar die toch nog meer pijlen op haar boog he.ft. Mogelijk dat de vakantie een rol speelt, hoewel het ons bekend is. dat men nog steeds enkele bestuursleden zoekt. De huidige (vijf) bestuursleden hebben in de afge lopen maanden enkele tegenslagen moeten verwerken, die men blijkbaar nog niet teboven is. In de eerste plaats het vertrek van de heer E. Beekman naar Gouda, terwijl secretaris E. Mast wegens drukke werk zaamheden zich niet herkiesbaar stelde op de laatstgehouden jaarvergadering. In hun plaatsen werden de heren H. Nagte- gaal en A. Schouten gekozen, waarvan laatstgenoemde secretaris werd. Evenwel gaf de heer Schouten enkele weken na zijn benoeming te kennen het werk wegens tijdgebrek niet naar wens te kunnen verrichten, zodat men in feite momenteel uitkijkt naar een nieuwe se cretaris of bestuurslid. Penningmeester A Winter is geruime tijd ziek geweest en voorzitter H. Roo- zenbeek (woonachtig iri Overschie) heeft thuis ook al met ziekte te kampen gehad. Ai met al niet bevorderlijk voor de goede gang van zaken bij de CSFS, die niet alleen de aangesloten verenigingen met raad en daad tracht te steunen, maar ook nieuwe christelijke sportverenigin gen wil oprichten. Wat de aangesloten verenigingen be- trelt, is men volop in training. Korfbal lend ODI is deze week weer gaan trainen en secretaris Bas Sleeuwenhoek vertelde ons, dat dit seizoen mogelijk het honderdste lid kan worden ingeschreven. ODI telt thans 93 leden en men zoekt nog enkele jongens, die de zes twaalftallen kunnen completeren. Ket eerste team hoopt in het naderend seizoen (of anders het seizoen, daarna) terug te keren naar de le klas, terwijl ODI 2 een zwaar seizoen tegemoet zal gaan. De akties bij ODI hebben geleid tot een bedrag van bijna ƒ5000 dat tot 6000 zal moeten groeien.' Ook HBSS traint ijverig eh de oefenwedstrijden moeten straks de de finitieve samenstelling van het eerste elftal uitmaken. Het ziet er naar uit, dat de oranjehemden in het nieuwe seizoen mee zullen doen in de strijd om de bovenste plaats en een kam pioenschap zou een fraaie beloning zijn bij het 40-jarige -bestaan. HBSS 2 komf eveneens met een sterk team uit, zodat ook hier een kampioenschap niet uitge sloten is. PPSC heeft geen illusies op een kampioenschap, maar hoopt toch een goede „middenmoter" te worden nu de blauw-witten in de 3e klas van de KNVB uitkomen. GTB heeft plannen om ook dit sei zoen weer bij de bovenste te eindigen, zo mogelijk aan de top. GSS is tevre den bij een plaats in de bovenste helft van de ranglijst. Met de gymnastiekverenigingen is het altijd anders gesteld. Hier geen sprake van kampioenskansen, van pro motie naar een hogere afdeling, maar meer van graden. Die liggen dan in het persoonlijke vlak, want de verenigin gen zelf kunnen niet promoveren. Animo in Kethel zal straks stellig weer met een uitgebreid programma voor de dag komen. Van DOK kan dat eveneens gezegd worden en in niet' mindere- mate ook van ODO en Juliana, daaraan twijfe len we geen moment. De „Oranje Garde" behoort ook in ons rijtje thuis en deze vereniging korrit weer met de deelname aan wandelmar sen en met het eigen jeugdvormingswerk, waarover we meerdere malen schreven. Minder optimistische geluidenkunnen we van de chr. tennisvereniging „De Baanbrekers" en de chr. zwemvereniging De Golfbrekers" laten horen. Hier ziet het er enigszins donker uit, ondanks alle pogingen van het bestuur van de CSFS deze nog jeugdige verenigingen niéuw leven in te blazen. Van het jeugdige bestuur van „De Baanbrekers" kon niet verlangd wor den dat het „stad en land" af zou reizen om nieuwe leden te winnen, hoewel men daartoe in de eerste maan den wel bereid bleek. Via diverse berichten in ons blad en kerkbladen heeft men alles gedaan de vereniging een goed bestaan te waarborgen, maar deze pogingen liepen op niets uit. Intussen verdween bestuurslid Cora - Brunt voor enige tijd naar het buiten land en kon Janny Beekenkamp geen tijd meer vinden het secretariaat te beharti gen. Al met al een verloop en het is geen eenvoudige opgave dit weer op te van gen. Mochten er tennisliefbébbers zijn, dan kunnen zij altijd nog contact zoeken met het bestuur van de CSFS, dat steeds bereid is gevonden mee te werken. Weinig beter is het gesteld met „De Golfbrekers" die dit seizoen nog het zwemuur in Bad Groenoord donderdags avonds bezetten en met aktieve bestuurs leden als Lien Hoogland en Henny Schouten al het mogelijke heeft gedaan het hoofd boven water te Jiouden. Jam mer is hier, dat voor de wintermaanden nog steeds geen zwemuur kan worden gevonden, waardoor het contact verloren gaat. Ook hier is het bestuur,.Van de CSFS bereid bemiddeling te verlenen hetgeen zij tot nog toe steeds heeft gedaan. Op deze materie hopen we in een volgend artikel nog eens terug te komen waarbij we tevens de medewerking van kerkelijke zijde willen belichten.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 1