m R Rijksinstelling Nota. B en W zet grote lijnen uit Dijkzigt kern van medische faculteit KV Hogeschool en KHO gaan in universiteit op AHOY'- EN ENERCIEHAl MOEIEN MD RUIMEN Dijkzigt krijgt nieuwe heren RPhO betrekt De Doelen Vragen rond tb-explosie IJsselmonde Plan voor med. faculteit onderdeel bebouwing in saneringsgebied Veertigdufeend vierkante meter op tien etages „Ahoy" speelt hij F eijenoord-Real Stroom drijft schip tegen kademuur Nederlander vaart net van Engelsman stuk Diefstal in warenhuis Tasman Zee na li jaar terug in thuishaven KRITISCH BEKEKEN Beginpunt - Consequenties DE ROTTERDAMMER WOENSDAG 25 AUGUSTUS iv. (Van een onzer-redacteuren) OTTERDAM Nadat dit voor jaar de ministerraad besloot tot het in leven roepen van een medische faculteit te Rotterdam en nadat ter voorbereiding van de oprichting daarvan de minister van onderwijs en wetenschappen een commissie benoemde onder voorzitterschap van oud-burgemeester mr. G. E. van Wal- sum, treden nu B. en W. voor de Rotterdamse gemeenteraad met een nota, waarin niet alleen de oprich ting van- een medische* faculteit wordt besproken, maar waarin zij bovendien stellen dat zij, met de minister, uit moetpn gaan van de gedachte dat het stichten van een medische Taculteit eerlang zal wor-. den gevolgd door het tot stand komen van een Rotterdamse univer siteit. ZIJ hebben voor ogen éen ge decentraliseerde universiteit met enkele belangrijke kernpun ten voorlopig Dijkzigt en het nieuwe complex van de econO' mische hogeschool in Woudestein en een aantal kleinere vesti gingen. Zij beseffen dat van de gemeente Rotterdam dienstver lening op grote schaal mag wor den verwacht. r i T> OTTERDAMMER Er zijn in Rotterdam thans twee instel lingen van hoger onderwijs: de Nederlandsche Economische Hoo- geschool en de Stichting Klinisch Hoger Onderwijs. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Het is te be grijpen, dat Energiehal en Ahoy'-hal het veld moeten ruimen voor de komende Rotterdamse uni versiteit, De medische faculteit immers is te nauw gekoppeld aan de accommodatie van het Dijkzigt- ziekenhuis dan dat de gebouwen van deze faculteit ver van dit zie kenhuis verwijderd kunnen zijn. SANERING TE ICEl OiY Pagina 4 /~}P het aan het Dijkzigt-zieken- huis grenzende op deze (KLM- Aerocart)luchtfoto omlijnde ter rein zal de medische faculteit van de in Rotterdam op te richten universiteit moeten komen. De Energiehal en-de-Ahoy'hal zullen moeten verdwijnen. Er zullen eerst noodgebouwen moeten ko men, loont de colleges beginnen reeds in september volgend jaar. Volgens "het rapport van- de commissie-Van Walsum zijn er hier ten minste drie gebouwen nodig: een faculteitsgebouw van tien lagen met laboratoria en collegezalen, direct grenzend aan het Dijkzigt-ziekenhuis, een woonblok voor tachtig gezinnen van hoogleraren en leden van de wetenschappelijke staf en een studentenflat voor enkele hon derden jongelieden. (Van een onzer redacteuren) DOTTERDAM B. en W. wil- len, zo stellen zij in de uni versiteitsnota, voor wat betreft de bestuursvorm van de komen de Rotterdamse universiteit geen pleidooi houden voor een ge meentelijke universiteit. De overblijvende mogelijkhe den zijn een rijksuniversiteit of een neutrale bijzondere universi teit. Hoewel dit niet met nadruk in de nota is vermeld, blijkt uit de wijze waarop B. en W. daarifi hun gedachten formuleren, dat zij voor Rotterdam een rijksuniver siteit als meest aangewezen vorm zien. Vier raadscommissies, die voor openbare werken, voor het on derwijs en de volksontwikke ling, voor sport en recreatie en die voor de volksgezondheid, hebben B. en W. doen weten dat zij de in de universiteitsnota uit gedrukte zienswijze in algemene zin onderschreven. 'Plan' voor R'damse universiteit klaar Vreugde met problemen /AP de weg die leidt naar de stichting van een universiteit in deze stad is een belanmjke stap gezet. ITet college van burgemeester en wethouders heeft de leden van de gemeenteraad een nota doen toe komen, waarin het enkele gedachten heeft ontwikkeld over de te volgen gang van zaken. Deze nota, waarvan de inhoud in dit blad is weergegeven, zal in een van de volgende raadsvergaderingen onderwerp van bespreking zijn. Men kan kan het eens zijn met de op merking van het college, Hat de positieve betekenis van een universiteit voor stad en streek groot is en dat in feite met haar vestiging in Rotterdam de gehele volks gemeenschap wordt gediend. Maar men dient er ook open oog voor te bezitten, dat de stichting van een univer siteit hier ter stede met enorme moeilijkheden gepaard gaat. Zij blijken uit de punten, die het college opsomt naar aanleiding van het starten van de propaedeutische op leiding in de medicijnen in september 1966. De grote moeilijkheid ligt op het gehied van tcrreinreservcring. Als het Dijkzigt- ziekenhuis academisch ziekenhuis wordt en dit ia een acceptabele oplossing dan zullen in de naaste omgeving allerlei ge bouwen dienen te verrijzen, die een propaedeutische opleiding mogelijk maken. Doch waar Is de grond daarvoor? We hebben er eerder op gewezen, dat de Ahoy*- en de Energiehal het veld moeten ruimen. Maar waar moeten zij en kunnen zij een nieuwe plaats vinden? Rotterdam zit niet zo royaal in zijn beschikbare gron den, groot genoeg om dit complex te her- hergen, Daarbij komt, dat het niet een willekeurige plaats kan krijgen. Het moet in verband met het houden van expo sities en uitvoeringen gemakkelijk van de stations af te bereiken zijn. Een tweede moeilijkheid wordt de bouw van de noodzakelijke laboratoria en woningen enz Zal deze bouw ten koste gaan van andere noodzakelijke voorzie ningen? Is bet rijk bereid financieel vol doende bij te springen om dc lasten, die Rotterdam op zich gaat nemen, dragelijk te houden? Tal van werken, die dringend om uit voeringen vragen, zijn getemporiseerd. Wat wordt na, om een vraag te stellen, de toe komst van de metro? Hoe gaat Rotterdam zjjn beschikbare gelden verdelen? Rotterdam kan er zich over verheugen, dat de stichting van een universiteit con- vcretere vormen heeft aangenomen, maar het heeft er een nieuwe en zware last hij- gekregen. De raad dient zich wel te be zinnen op de vraag hoe deze last het heet gedragen kan worden. Bij deze nota heben zij het rap port gevoegd van de commissie- Van Walsum. Dat rapport telt de- volgende zeven punten: 1 De commissie-Van Walsum beveelt aan met de propaedeutische oplei ding in de medicijnen te Rotterdam in september 1966 te beginnen. 2 Als plaats van vestiging ziet zij het Dijkzigt-ziekenhuis en de omgeving daarvan. Zij acht spoedige voorbereiding noodzakelijk van een gebouw voor laboratoria en collegezalen, op te trek ken annex aan het Dijkzigt-ziekenhuis. 4 Voorts beveelt de commissie aan de voorbereiding van een woongebouw- voor een klein deel der hoogleraren en stafleden en ook de voorbereiding van een woongebouw voor een deel van da studenten. Beide mogen eveneens niet te ver van het Dijkzigt-ziekenhuis zijn gelegen. 5' De coöunissie vraagt verwijdering van de Ahoy'-hal en de Energiehal nadat elders binnen niet al te lange tijd voorzieningen zijn getroffen. 6 Zij vraagt bouwvoorziemngen, die de voortgang van het onderwijs in volgende jaren waarborgen. 7 De commissie-Van Walsum beveelt aan de overdracht van het Dijkzigt- ziekenhuis aan een orgaan, aan te wij zen in overleg met de beheerder van de medische faculteit. B, en W. van Botterdam kunnen dit rapport ten»volle onderschrijven. Zij vragen thans het oordeel Van de ge meenteraad. En zjj zien het plan voor be bebou wing van de omgeving van het Dijk zigt-ziekenhuis niet als een geïsoleerde opdracht maar als een beginpunt van een stedebouwkundig plan dat het ge hele saneringsgebied ten westen van de binnenstad omvat. Men kan verwachten dat, als de ge meenteraad zich in positieve zin heeft uitgesproken voor de universiteitsnota van het, college van B. en W. en voor het rapport van de commissie-Van Wal sum, er spoedig spijkers met koppen zullen worden geslagen, zodat inder daad volgend jaar de eerste Rotterdam se eerste-jaars studenten in de medi cijnen hun collége kunnen gaan vol gen. Noch in dè nota, noch in het rap port van de commissie-Van Walsum wordt gesproken over de financiële mo gelijkheden. rjDEL stellen B. en W. dat de univer siteitsnota al dadelijk financiële consequenties zal hebben omdat er studieopdrachten moeten worden ver strekt en er voorbereidende maatrege len dienen te worden getroffen. Aan de gemeenteraad zullen te dien aangaande afzonderlijke voorstellen worden voorgelegd. B. en W. menen dat, daar de lasten van de oprichting der Rotterdamse universiteit het ge volg zijn-van maatregelen die worden genomen overeenkomstig de wensen van het rijk en van de commissie-Van Walsum, deze lasten overwegend voor rijksrekening zullen komen. 5 Maar de gemeente zal, als haar fi nanciële draagkracht daartoe mogelijk heden biedt, later ondersteunende maatregelen ten behoeve van huisves ting en studentenleven, an overweging nemen. En bovendien rekent de ge meente op ondersteunende activiteit van particuliere zijde. flamenC0 i |jef synt lino s is ai Hot sJie '\a af De Stichting Klinisch Hoger Onder wijs bestaat vijftien jaar en zij func tioneert ais nevenfacultcit van de medische faculteiten der Leidse en Utrechtse rijksuniversiteiten. D e stichting verzorgt de artsenopleiding na het .doctoraal examen en zij heeft omstreeks duizend artsen afgeleverd. Het is de bedoeling dat de in Rotter dam op te richten medische faculteit het werk van de stichting overneemt, waarna, aldus B. en W, in de universi teitsnota, de stichting kan worden op geheven. De minister van onderwijs en wetenschappen heeft aan de curatoren van de stichting doen weten dat hij het op prijs 2al stellen, als de stichting bereid zal zijn haar werk voort te zetten tot een nader in gezamenlijk- overleg te bepalen datum, waarop de medische faculteit te Rotterdam ook het klinische gedeelte van de artsen opleiding ter hand zal kunnen nemen. Het bestuur van de stichting, -die immers te Rotterdam pionierswerk ver richtte en door haar werk de oprichting van een medische faculteit bevorderde, is daartoe bereid. Voor wat betreft de Nederlandsche Economische Hoogeschool zien B. en W. eveneens een volledige incorporatie in de Rotterdamse universiteit als noodzakelijk. Ai in 1S61 is in een gemeenschappelijke vergadering van het college van B. en W. en het college van curatoren van de economische hogeschool de mogelijkheid van een Rotterdamse universiteit bespro ken. In gemeenschappelijk overleg is toen vastgesteld dat tussen de bestaande hogeschool en een eventueel te Rotter dam op te richten universiteit een zo groot mogelijke samenwerking en samen hang zowel op het gebied der weten schapsbeoefening als op dat van het 'bestuur zal dienen te worden nage streefd. Van de zijde van de hogeschool was men toen al van mening dat de gedach te van een ais eenheid te ontplooien hogeschool voor maatschappijweten schappen geenszins afbreuk doet aan de invoeging van dat geheel in universi- teitsverband. Integendeel, zo werd van de zijde van de curatoren indertijd betoogd, door invoeging op deze wijze zal de kracht van de universiteit wor den vergroot B. en W. tekenen in de universiteits- nota hierbij aan, dat het bestuur van de Nederlandsche Economische Hoogeschool er stellig voor zorg zal dragen dat de uitermate grote betekenis voor weten schap en onderwijs die deze instelling nationaal en internationaal heeft verkre gen in de toekomstige situatie niet in de schaduw zal geraken! En B. en W. menen dat zonder over haasting kan worden onderzocht welke middelen van bestuurlijke en organisato rische aard en welke vormen van bege leiding en medewerking alt particuliere kring daarvoor nodig zuilen zijn. Het Dijkzigt-ziekenhuis is het enige van de Rotterdamse ziekenhuizen dat groot genoeg is om als academisch ziekenhuis dienst te doen, maar het zal moeten worden uitgebreid met laboratoria, collegezalen, werk- en spreekkamers en een bibliotheek. Het is de bedoeling, dat het terrein tussen het Museum Boymans-Van Beu- 'ningen en de Westzeedijk, met daarin het openluchttheater, onaangetast blijft. En in geen geval zullen wat voor tijdelijke of permanente bouwwerken ook m het Park kunnen worden toege laten. In de universiteitsnota stellen B. en W. al meteen, dat elke groeiende instel ling, dus ook de komende universiteit, expansieruimte zoekt in de eigen om geving, zodat het de leiding van de medische faculteit duidelijk voor ogen moet staan, wat er al dan niet kan gebeuren in de -omgeving van Dijk zigt! En in de universiteitsnota wordt reeds gezegd," dat parkeergelegenheid de bij zondere aandacht zal moeten hebben van degenen,' die zich zullen belasten met het opstellen van het definitieve plan" voor de bebouwing van Dijkzigt Het complex* van de medische faculteit op het terrein van de Energiehal en de Ahoy-hal wordt niet een op zich zelf- staand object. Men weet, dat er sane ringsplannen in de maak zijn voor het gebied'tussen 's-Qravendijkwal en Karei Doormanstraat Het spreekt vanzelf, dat het plan voor de medische faculteit stedebouwkundig een onderdeel moet rijn van de projecten voor de- nieuwe bebouwing in dit sane- ROTTERDAM In-het rapport van de commissie-Van Walsum wordt aangege ven wat er bij het Dijkzigt-ziekenhuis zal moeten gebeuren ten behoeve van de medische faculteit der toekomstige universiteit van Rotterdam, De commissie beveelt aan een gebouw van tien bouwlagen met veertigduizend vierkante meter vloeroppervlak, waarin laboratoria en collegezalen moeten ko men. Het grondoppervlak zal dus vier duizend vierkante meter moeten zijn. Er zullen tachtig woningen moeten worden gebouwd voor hoogleraren en le den van de wetenschappelijke staf en er zal huisvesting moeten komen voor twee honderd tot driehonderd studenten, vol gens de commissie merendeels oudere jaars. De woongebouwen zullen zodanig moe ten zijn gelegen, dat er een gemakkelijk contact is, onderling zowel als met het Dijkzigt-ziekenhuis en het gebouw van de medische faculteit Voor de propaedeutische opleiding, die immers reeds over een jaar* zal moeten beginnen, en ook ten behoeve van de voorzieningen, die voor het tweede en derde studiejaar nodig zijn, denkt de eommissie-VanWalsum aan een tijdelijk gebouw, dat later kan worden verwij derd of aan een voorlopig gebouw dat later een plaats kan krijgen in het ge heel. De commissie acht het ook denkbaar dat voor deze overgangsperiode een be staand gebouw in de omgeving kan wor den gebruikt. ringsgebied, waarop nu reeds bevrie- zlngsverxtrdeningen van kracht zijn. B. en W. stellen voorop dat met dit gehele gebied zo zorgvuldig mogelijk en ook zo zuinig mogelijk moet worden gehandeld. Voor dit gehele stedebouwkundige aspect is een studie noodzakelijk en B, en W. stellen dat deze studie onver wijld ter hand dient te worden geno men. Het is uiteraard een onmogelijkheid, dat Energiehal en Ahoy'-hal zonder meer verdwijnen. Rotterdam kan niet zonder deze hallen, die noodzakelijk zijn voor grote exposities, sportevenementen en andere grootscheepse gebeurtenissen. Beide hallen moeten worden verplaatst en het bestuur van de Stichting tot Exploitatie van het Ahoy'-gebouw heeft zich daarover reeds beraden. B. en W. zeggen in de untverstteitsnota toe, dat zij besprekingen met dit stich tingsbestuur over verplaatsing zuilen openen. En zij stellen dat de kosten die voortvloeien alt deze verplaatsing of uit door deze verplaatsing noodzakelijke nieuwbouw voor rekening van het rijk dienen te komen, omdat die maatregelen regelrecht voortspruiten uit de eisen van het wetenschappelijk onderwijs. De raadscommissie voor openbare werken heeft B, en W. reeds doen weten, dat het wenselijk is na te gaan in hoeverre de noodzaak aanwezig zal blijken aan de sanering en reconstruc tie van het gebied „het oude westen" een hogere urgentie .toe te kennen dan tot nu toe het geval was, gezien de te verwachten uitbreiding van de medische faculteit buiten het Dijfczigt- terrein. ROTTERDAM Het Rotterdamse tamboer- en trompettercorps Ahoy is reeds vele malen in het Stadion Feijen- öord opgetreden om vriendschappelijke wedstrijden van Feijenoorcl muzikaal te omlijsten. Nog nooit heeft men echter gespeeld wanneer er een ontmoeting was tussen Feijenoord en een andere club voor de Europa-cup. Dat gaat nu echter gebeuren. De Rotterdammers ontvingen ae vererende uitnodiging woensdag 8 september de Europa-oupWedstrijd Fei,- enoord-Real Madrid muzikaal te omlijs ten. Voor tamboermaitre Da Geus en zijn mannen betekent dit voor de eerste maal een optreden voor een uit /erkocht sta-' dion. ROTTERDAM Vannacht is het tilt zee komende Zweedse schip Hood River Valley van 6200 ton met de achtersteven tegen de kade aan het terrein van Progress aan de Schiehaven gevaren. Het schip zou geassisteerd door drie sleepboten voor de Schiehaven rondgaan om af te meren. Ten gevolge van de harde wind en de vloedstroom, kon de voor assisterende boot het schip niet helemaal rond krijgen zodat de Hood River Valley met het achtersteven tegen de kademuur voer die over een lengte van 25 meter werd beschadigd. Be kraanbaan werd ontzet. De kraan kon over een afstand van honderd meter niet meer rijden. Het schip kreeg een deukje aan de achtersteven. ROTTERDAM Nu het vrijwel ze ker is dat de komende Rotten'amse uni versiteit geen gemeentelijke universi teit zal worden, zal het toekomstige academisch ziekenhuis, het Dijkzigt- ziekenhuis, uit handen van de gemeen te Rotterdam moeten gaan. B. en W. stellen in de universiteits- nota dat zij bereid zijn het verzoek in overweging te nemen tot overdracht van het ziekenhuis aan een nieuw or gaan, waarvan de vorm moet worden bestudeerd. Of het academisch zieken huis in Utrecht daarvoor als voorbeeld kan dienen dat is in beheer bij een stichting waarin rijk en de gemeente Utrecht1 samenwerken kunnen B. en W. thans nog niet zeggen. Maar zij zeggen wel toe dat zij zullen deelnemen aan het uitwer'ien van een voorstel over de toekomstige bestuursvorm. B. en W. gaan er van uit dat de medische dienstverlening aan de Rot terdamse bevolking, waarvoor het ge meentebestuur eeh algemene verant woordelijkheid draagt, geen wezenlijke verandering zal ondergaan en dat deze dienstverlening zich overeenkomstig de eisen van de tijd zal blijven ontwikke len. Daartoe achten zij waarborgen noodzakelijk. Ook de andere ziekenhuizen zullen, aldu3 B. en W. ongetwijfeld diensten kunnen bewijzen aan het wetenschap pelijk onderwijs. Zoals men weet, heeft het Havenzie kenhuis in de pas in gebruik genomen vleugel een grote collegezaal, die de oorzaak is van een wat opvallende dakconstructie. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een Nederlands vissersvaartuig heeft op de Noordzee aan de Engelse kust tossen Bridling ton en Whitby het haringnet van een Engelse visser finaal door midden gevaren. Het incident deed zich juist buiten de drie mijiszone voor. The Guardian meldt, dat de Neder landers op grond van de traditie recht hebben tot aan de 3 mijlsgrens te vissen. Er werden ongeveer een 200 Nederlandse vaartuigen gesignaleerd. De kapitein van de Engelse trawler, Leslie Burton, vertelde later, dat ge zien de drukte op zee het stukvaxen van zijn net mogelijk een ongeluk is geweest. Naar aanleiding van het incident verklaarde een woordvoerder van het ministerie van visserij in Huil: „Nu er zoveel buitenlandse trawlers hier op de visgronden verschijnen, kunnen we nog meer narigheid verwachten." ROTTERDAM Ten nadele van eeh 39-jarlge winkelende vróuw is in een warenhuis in de binnenstad een bood schappentas met portemonnee met ƒ330 gestolen. Ze had de tas bij het passen van een kledingstuk even naast zich op de grond gezet ROTTERDAM Bij de recherche van het hoofdbureau heeft zich dinsdag de 48- jarlge boekhouder G. C. de V. gemeld. Hij ze idat hji ten nadele van zijn werkgever zesduizend gulden had ver duisterd. Hij is in bewaring gesteld. (Van een onzer verslaggevers) I? OTTERDAM Na drie jaar bouwen op 8 juli 1962 sloeg Eduard Flipse de eerste paalis het eerste nog héél kleine stukje van het Rotterdamse concertgebouw „De Doelen" gereed: het repetitielokaal. Maandagochtend half tien zal het Rotterdams Philharmonisch Orkest het in gebruik nemen en er zij» eerste repetitie honden. Zoals men weet Is het de bedoeling dat „De Doelen" op 18 met van het volgend jaar, Opbouwdag dus, officieel zal worden geopend. ROTTERDAM Naar aanleiding van de tbc-explosie in Ussebnonde, waarvan begin augustus reeds tam dan dertig schoolkinderen het slacht offer werden, welk aantal naar de GG en GD aanneemt waarschijnlijk nog zal toenemen, heeft bet communisti sche gemeenteraadslid S. Groenendijk schriftelijke vragen gesteld aan bet college van B. en W. Hij vraagt, of B. en W. kunnen mede delen of en zo ja wanneer en waar soortgelijke gevallen zich hebben voorge daan en in welke mate in andere vnj- kea. Ook vraagt de heer Groenendijk et B. en W. een duidelijke verklaring kun nen geven of uitlokken waaruit zou blij ken waarom juist in Usselmonde de explosie zich kon voordoen, of de explosie zich in het oude of nieuwe wijkgedeelte voordoet, of de verwekker ervan is gevonden, of er moet worden gezocht bij ouders, personeel of leerlin gen en of er verband kan worden gelegd ten aanzien van bepaalde toestanden ia IJsselmonde zoals zwemmen, in openbaar water en gevaarlijke lozingen daarin of de aanwezigheid van veel inwoning..- Ten slotte vraagt de heer Groenendijk oi B. en W. niet van oordeel zijn dat beperking van het onderzoek tot Ussel monde tot nieuwe verrassingen aanlei ding zou kunnen geven. ROTTERDAM De zeesleepboot Tasman Zee onder commando van kapitein E. J. Roon, van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst heeft dinsdag de baggermolen Kaptajn Nielsen uit Brisbane in Amsterdam afgeleverd M een reis van ruim 13.000 zeemijlen. De reis met de Kaptjan Nielsen is een van de langste sleepreizen die de laatste jaren door de Rotterdamse rederij wer den uitgevoerd. Sinds 1960 heeft L. Smit een twintigtal sleepreizen, elk van onge veer 11.000 mijl gemaakt. De langste sleepireis, ooit in de ge schiedenis van de Nederlands zeesleep vaart uitgevoerd, staat nog steeds op naam van Snut's sleepboten Clyde en Oceaan, die' in 1957 het slagschip Moreao van Argentinië naar Japan sleepten, over een afstand van meer dan 15.000 zeemij len. De Tasman Zee vertrok 7 februari 1964 met de drijvende kraan Vaigai van Rotterdam naar Madras, waar het trans port op 1 apnl arriveerde. De'sleepboot escorteerde vervolgens een Brits stoom schip van Madras via Penang naar Sin gapore en verrichtte enkele maanden sleep, en bergingswerk in de Perzischs Golf, In die periode werden twee Libe riaanse tankers, die in de Perzische Golf aan de grond liepen, vlotgetrokken. De Dona Sehna (14.686 brt) werd in samen werking met de sleepboot Hudson vlot- gebracht, de 20595 brt metende Olympic Splendour in samenwerking met de sleepboot Mississippi. Andere sleepreizen van de Tasman Zee waren die met de tanker Oceanic Pride van Singapore naar Chiba (Baai van Tokio) en de kraanbsk San Bruno van Portland (Oregon) naar Port Hedland (West-Australie). Daarna vertrok de sleepboot naar Brisbane, waar zij op 2® mei de reis met de Kaptajn Niels™ begon. De Tasman Zee is nu na ruim ander half jaar in haar thuishaven Maassluis teruggekeerd. Uiteraard werd in êeze periode haar bemanning enkele malen afgelost. H .tele zij tl chej foor u-as die man r die I Di hij sen f wei! jsaarcf t, bed' moe terk dra 5 omdi dutd deze der. 01 waai kreg kon, l telef jclue brert hetd kwaï blijv é\ee Et sedoi de r onge u dc vade 1 r een als v. f tan word diere Wek bertc naiut Bh s pïaat. Tedd o! bij was en t hm. ogen tttssei weke blind beslis Wrdt Wochi vie e boods geven t rouw Harold Strachan, één van dege nen die het Engelstalige blad Rand Daily Mail hebben ingelicht over de wantoestanden in de Zuidafrikaanse gevangenissen, is in Durban aange houden. Hjj wordt beschuldigd van overtreding van de gevangeniswet en van meineed. Op 2 juli, na de puöU- katie van drie artikelen in het blad» werd de bewegingsvrijheid van Strachan voor vijf jaar beperkt op grond van de wet tot onderdrukking van het communisme. In mei tf)02 is de 39-jarige Strachan, oiicl-0QHög|- vlieger, lot zes jaiiti beyangerilssjfaf "eroordeeld, waarvah drié jaar voter I aardelijk, wegens het beranien van springstofaanslagen.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2