A. VERBEEK hengelkampioen van Zd. Holland Uitgebreid onderzoek Druivenprinses geïnstalleerd Stralende oogststoet ging door Westland „Doorbouwen" werd gevestigde factor Drankbestrijding geen beweging van de blauwe knoop meer Advies van minister: Sta minder op recht, meer op rempedaal Jad Wesjem Medaille voor dr. F. I Krop STUDENTEN LIETEN ZICH WEER INSCHRIJVEN Uniek gesprek tussen Cooper en Carpenter Minder stank en neerslag Kopje onder kraan: plafond naar beneden STUDENT STAL VELE PLATEN Verletbestrijding bouwnijverheid geld voor Meer wegenbouw Vietnamees vliegveld ernstig beschadigd Zeelui in cel na vechtpartij Drukte in Econ. Hogeschool Vergadering PJCR op televisie Overeenkomst RET-Van Gog start 1 septe VOOR HULP AAN JODEN Scooter gestolen van journalist Twee zeelui stelen vier terrasstoelen KRITISCH Combinaties DE ROTTERDAMMER 2 AMAANDAG 30 AUGUSTUS lo«- MINDER 9 DEN HAAG „In het verkeer moesten de mensen een minder op htm recht en meer op hun rem pedaal gaan staan." Deze opmerking maakte de mi nister van verkeer en waterstaat de heer J. G. Suurhoff tij'dens de jaarvergadering van de Ned. Ver. van Wegenbouwers in het Sche- veningse Kurhaus. i€52<r-f CIJFERS TOESLAGEN Vrijheid Pagina 4 Fabriek niet «lie! t in Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM De voltallige directie van de N.V. Zuid-Nederlandse Spiritusfabriek heeft vrijdagavond vanaf de pu blieke tribune de debatten van de gemeenteraad gevolgd over de lucht- en waterverontreiniging. De oorzaak van de moeilijkheden is de verandering van het produktieproces van de fabriek met als bij komende complicaties de afsluiting van de oude havenbekkens. De kwestie werd aan de orde gesteld door de heer P. Gorrlssen (kath,), die enige concrete vragen stelde en het college van B. en W. dwong terug te komen op een zaak die nog zeer onlangs uitvoerig was behandeld ln een brief van het gemeentebestuur aan de heer D. Nij pels (kath. stadspartij), in antwoord op diens schriftelijke vragen over de rook- en stankoverlast. In dit schrijven had het college van B. en W. aangekondigd drastische maatregelen te zullen nemen en de fabriek desnoods tijdelijk te laten sluiten. GORKÜM Voor de tweede maal is de Gorkumse sportvisser A Verbeek hen gelkampioen van Zuid-Holland gewor den. Vorig jaar sleepte hij m Leid- schendam de titel in de wacht, en za terdag kwam hij xn zijn eigen geboorte- en woonplaats ais winnaar uit de strijd. Het korpskampioenschap ging naar Berkel en Rodenrijs. Gorkum 1 en 2 eindigden resp. als tweede en derde. De provinciale kampioenschappen van de A.H.B., georganiseerd -door de hengel sportvereniging „Gorkum", werden ver- vist in het ïderwedekanaal, waar in de visstand een duidelijke verbetering is te constateren. Deelgenomen werd door vijftien korpsen, met elk vijf man. Er waren plm, vijftig individuelen, zodat in totaal 125 Sportvissers aan de strijd deelnamen. Allen waren door de A H B. geselecteerd Individueel: 1. A. Verbeek, Gorkum. 2. R. Pannekoek, Berkel en Rodenrijs 3, Tuk, Den Brief 4. J. Pannekoek, Berkel en Rodenrijs, 5. D. Prijs, Gorkum 6. C. Hoek. 7. T. Hagewoud, Berkel en Ro denrijs. 8. J. van Galen 9 A, v. d. Pias- se. 10. J, Hendriks. Berkel en Roden rijs. Korpsen: 1. Berkel en Rodenrijs. 2. Gor kum 2. 3. Gorkum 1. Door deze resul taten mogen de Gorktimers A. Verbeek, D. Prijs en Groeneveld zaterdag as. in Alkmaar deelnemen aan de nationale wedstrijden. De heer Gorrlssen informeerde eerst naar de stand van zaken met betrek king tot de door de fabriek veroor zaakte overlast en wilde daarnaast weten wat de verwachtingen van het college waren ten aanzien van een aanvaardbare oplossing van het pro bleem binnen een redelijk korte ter mijn. Hy -was van mening dat het ge meentebestuur met haar dreiging het bijna zeventig jaar oude bedrijf tijde lijk te sluiten wel wat al te cru was geweest Tenslotte zou hij graag zien dat het gemeentebestuur maatregelen nam om in toekomst verrassingen, zo als die zich nu met dc Spiritusfabriek hadden voorgedaan, te vermijden. Wethouder D. Leys deelde de heer Gor- rissen tot diem geruststelling mede, dat de stank- en neerslaghinder in middels reeds aanmerkelijk is vermin derd. In de schoorsteen van de fa briek is een stofvanger aangebracht en het afval- en koelwater van het bedrijf wordt momenteel gescheiden. Het afvalwater wordt thans geloosd in de gemeentelijke riolering, terwijl het koelwater vla een reservoir uit komt in de Theodorushaven. Op ver zoek van de gemeente vindt momen teel een onderzoek plaats door de ar beidsinspectie en TNO. De arbeids inspectie zal de stofneerslag meten, onderzoeken in een eigen laboratorium en hiervoor rapport uitbrengen aan het gemeentebestuur. Tevens heeft de directie van de fabriek, dit bij het on derzoek alle medewerking verleent, intern reeds een aantal bedrijfstech- nisrhe voorzieningen getroffen om de moeilijkheden zo spoedig mogelijk op te lossen, In haar brief van 27 augustus heeft de directie van de ZNSF het gemeente bestuur laten weten dat op korte ter mijn door een neutraal instituut een rapport zal worden uitgebracht over de samenstelling en de agressiviteit van de stofneerslag. Ook zal, zo werd medegedeeld, een onderzoek worden ingesteld naar de effectiviteit van de stofvanger. Hiervoor komt een rijdend laboratorium speciaal naar Bergen op Zoom. Met betrekking tot de schei ding van het afval-en koelwater heeft het gemeentebestuur aan de ZNSF een uitvoerig rapport gevraagd dat nodig is m verband met de aan het bedrijf te verlenen revisie-vergumung. Wet houder Leys deelde ten slotte mede dat vanaf 1959 regelmatig met de fa briek overleg wordt gepleegd, maar dat noch het gemeentebestuur noch de directie van de ZNSF de gevolgen van de veranderingen m bet bedrijf en de afsluiting van de oude haven bekkens m zijn totaliteit kunnen over zien. De heer W. Bemaards (kath. stadspar tij) informeerde naar aanleiding van digd. de door de stofneerslag en waterver ontreiniging aangerichte schade nog naar een eventuele schaderegeling. Wethouder Leys antwoordde dat deze zaken volgens hem uitsluitend gere geld dienden te worden via een ci- vielrechterlijke procedure tussen de betrokkenen en de ZNSF en dat de gemeente er in feite helemaal buiten stond. Mevrouw Juten-van As (kath.) drong er bij de wethouder op aan om bij het intrekken van nieuwe in dustrieën toch vooral tijdig overleg te plegen. (Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Xn de Verbraakstraat is zondagmorgen een gedeelte van het plafond m de keuken van een woning naar benedeen gekomen. De schade be draagt drieduizend gulden. Zaterdagmiddag had de bewoner van de eerste etage in de gootsteen boven de afvoerpijp een kopje neergezet en de kraan open gedraaid om het kopje schoon te laten spoelen. Omdat hij zich ziek voelde was hu naar bed gegaan en had de kraan vergeten. Door het overlopen van de gootsteen kwam het plafond in de keuken van de benedenwoning naar beneden. Ook was een garderobekast met inhoud bescha- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 22-jange student B K. J. uit Rijsbergen is zaterdagmiddag in een warenhuis in het centrum aange houden alc verdacht van diefstal van ze ven grammofoonplaten ter waarde van dertig gulden. Hij was in het bezit van grammofoonplaten en een elektronisch rlitsapparaat dat hij in een anderwaren huis had weggenomen Thuis had hij ver der een partij van diefstal afkomstige platen. 9 De 47-jarige constructiemonteur stond zaterdag voor een kraam op de markt toen vanuit de achterzak van zijn broek een portemonnee met een totaalbedrag van 310 werd gerold. Hij kon geen sig nalement opgeven omdat ongeveer 25 mensen om hem heen stonden. 9 In het afgelopen weekeinde is inge broken in een fabriek aan de Dynamo straat. In de fabriek vermelde men van diverse kantoorruimten zes ruiten en gooide men een groot aantal eieren, fles sen limonade, melk en pakjes boter stuk. Er wordt niets vermist. (Van een onzer verslaggevers) NAALDWIJK Als een kleurrijk lint. waaraan geen einde leek te komen, slingerde zich zaterdag onder een stra lend zonnetje voor de veertiende maal de traditionele oogststoet door het West- land. Voor dit altijd weer bekoorlijke schouwspel, waarbij op charmante wijze het goede der aarde werd getoond, be stond een zeer grote belangstelling. Enige duizenden Westlanders en be langstellenden uit de omgeving, die het lange parcours van De Lier r.aar Naaldwijk omzoomden, haalden hun hart op aan de geur en kleur van niet minder dan veertig wagens, die in de stoet meereden. Om even over twaalf stortte de rw™ stoet voorafgegaan door een nff drumband haar toemee door de-ril van Europa. Een van de fraaiste w*«ÏÏ van het corso Was uJrr»0» -K - A 7 Wegverkeer en wegenbouw noemde minister Suurhoff het ingrijpendste en benatrwendste probleem vanwege de dreigende verkeerschaos, die hij m ons land bepaald met uitgesloten acht. Elke dag grijnst on,s de sinistere „dood langs de weg" a-an. Het geldt hier niet alleen wegenbouw en vlotte afwikkeling van het verkeer langs ee; goed wegennet maar evenzeer een goede wetgeving en goed verkeersge drag, waaraan de volle aandacht moet worden besteed. De minister zei, dat evenwichtige economische en sociale ontwikkeling mogelijk is, maar met gemakkelijk te bereiken. De voorzieningen aan de we gen moeten gelijke tred houden met de ontwikkeling van b.v. het middelbaar en hoger onderwijs, dat ons voldoende hts'ers en ingenieurs moet opleveren en van b.v. havenoutillage, die ook geld in moet brengen voor de wegenbouw. In 1964 kwam voor de wegenbouw 170 min beschikbaar; dit jaar 265 min en volgend jaar zal dit bedrag bo ven de 300 tnln liggen. In 1S68 zal bij het in werking treden van de wet uit kering wegens een ruimere financiële basis voor de lagere overheden ont staan, terwijl bij het optreden van het kabinet-Cals voor de gemeenten in 1965 reeds wat meer financiële armslag ont stond. Al met al zullen vnj aanzienlijk rui mere middelen voor de wegenbouw be schikbaar komen. Voor de verdere toe komst, aldus minister Suurhoff is een flexibel structuurplan nodig, gebaseerd op de verkeersbehoefte. SAIGON Een bataljon Amerikaanse mariniers Is gisteren in de moerassen op acht kilometer ten zuiden van de Zuid- vietnamese basis Da Nang in gevecht gewikkeld geweest met een compagnie Vïetcong-strijders, die zich bij de kust hadden ingegraven. Zeker twintig com munistische rebellen kwamen om het leven, zo deelde een Amerikaanse woordvoerder mee. Ook hebben tijdens het weekeinde enige tientallen Amerikaanse jachtbom menwerpers aanvallen ln Vietnam uitge voerd. Het vliegveld van Son La, dat op ongeveer honderd kilometer ten zuidoos ten, van Dien Bien Fhoe ligt, werd tweemaal aangevallen en flink bescha digd. Intussen is de gepensioneerde Ameri kaanse generaal Edward Lansdale, expert op het gebied van het onderdrukken van opstaüden, gisteren in Saigon aangeko men om ambassadeur Cabot Lodge bij te staan. Lansdale heeft zijn sporen ver diend onder meer als raadsman van de toenmalige Philippijnse president Mag- saysay bij het onderdrukken van opstan dige troepen in dat land. verwacht wordt dat Landsdale een psychologische oorlog zal gaan voeren, nu men in Amerika zich afvraagt of de communisten alleen met militaire midde len uit Zuid-Vietnam kunnen worden overwonnen. Generaal Lansdale is al eerder-in Zuid-Vietnam gew,eest In die tijd was Ngo Dinh Diem nog aan net bewind, bij wie hij later in ongenade is gevallen. niRECHT De Nederlandse ankbestrijders willen het isolement verlaten, waarin zij ongewild door een van oudsher verkeerde beeldvor ming („de beweging van de blauwe knopen") terecht zijn gekomen. „Dit beeld klopt op haast geen enkel punt met de werkelijkheid en is eerder een caricatuur", zo staat in het jaarver slag van de nationale commissie te gen alcoholisme, het overkoepelend orgaan van de Nederlandse drankbe- strijdersorganisatïes. Voor velen is, aldus het jaarverslag, de drankbestrijding nog steeds de bewe ging van de „blauwe knopen" van 60 jaar en langer geleden. Ook de definitie „een geheelonthouder is iemand .die de kat in het donkei; knijpt" komt men nog wel eens tegen. Hoewel dit imago van de drankbestrijding van vroeger tijden vrij wel nergens enige relatie heeft met de toenmalige werkelijkheid, is het volgens het bestuur van dé nationale commissie tot op heden er niet zelden de oorzaak van, dat naar de boodschap van de pre ventieve drankbestrijding nauwelijks wordt geluisterd. De nationale commissie tegen het al coholisme ziet als belangrijkste taak van de hedendaagse drankbestrijding, de men sen duidelijk maken wat de alcohol doet of kan doen. Alcoholgebruik is een ge woonte die door de jongeren van oude- heeft geleerd dat geen mens kan zeggen, ren wordt overgenomen. De ervaring dat hü volkomen immuun is voor de in vloed van alcohol. De drankbestrijding heeft, aldus het verslag, dus voor te lich ten omtrent alles wat we van alcohol we ten. En verder heeft ze studie te maken van wat we van alcohol en haar invloed nog niet weten, want, zo meent het be- HOEK VAN HOLLAND De Hoekse politie heeft met harde hand een einde moeten maken aan een vechtpartij, za terdagmiddag, tussen vier Engelse opva rende van de nachtboten Arnhem en Am sterdam. Vier jongelui, de 18-jarige D. G. P., de 18-jarige J. P. M., de 19-jarige A. B. (al len van de Arnhem) en de 30-jarige A. P. A. van de Amsterdam, gooiden eerst in Hoek van Holland enkele brom fietsen omver en zetten een aanhangwa gen dwars over de weg. Vervolgens kregen ze onderling ruzie in een café, waar zij al snel op straat werden gezet door de welwillende mede werking van een nogal potige cafébezoe ker. Op straat begon de strijd pas goed. De knapen sloegen aan het vechten tot dat de politie ze met harde hand scheid de. De vier zeelieden zijn ingesloten en zullen worden overgeleverd aan de V reemdelingendienst. stuur van de nationale commissie, er zijn geen geboren alcoholisten. In het jaarverslag staat voorts dat het totale alcoholgebruik (omgerekend in li ters ad 59 proeent) sinds 1946 is gestegen van 2,94 liter per hoofd van de bevol king tot 6,63 liter in 1963, De toename van het bier- en wijngebruik is bet meest opvallend. In 1952 werd per hoofd van de bevolking 10,9 liter bier en 0,58 liter wijn gedronken, in 1964 waren de cijfers resp. 35 en 3,54 liter. De commissie meent dat er geen sprake Is van een schoksgewijze, maar van een regelmatige groei van de alcoholcon sumptie. Een verklaring ervoor heeft zij nen worden aangewezen. Drinkt de ge niet, om dat er talrijke oorzaken kun- middelde Nederlander meer of heeft het volkingsgroepen? Drinken de jongeren alcohol toegang gekregen tot meer be- meer, is drinken een status-symbool ge worden, Zijn er bepaalde streken van het land waar de drinkgewoonten sterker toenemen dan elders, zijn er diepere oor- clame voor alcoholica een rol? Op al de ken (welvaart, spanningen), speelt de re- ze vragen zou de commissie graag ant woord willen geven, maar daarvoor acht zij meer researchwerk nodig. Het geld daarvoor is er evenwel niet, zo blijkt uit het jaarverslag. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De regelingen L voor doorbouwen bij vorst en onder andere ongunstige weersom standigheden, zoals de Stichting Ver letbestrijding Bouwnijverheid die heeft opgezet en ieder Jaar verder heeft ontwikkeld, worden zo langza- Bierhand een gevestigde factor in de Nederlandse bouwnijverheid. Die ontwikkeling staat niet stil, ook voor het komende winterseizoen zijn er bepalingen verbeterd en aan de behoef ten van de praktijk verder aangepast Werd er vorig jaar verschil gemaakt -tussen woningen, waarvoor de op drachtgever een bijdrage moest leveren van vijftien procent, en andere gebou wen, waarvoor 25 procent .verd vereist dit jaar komen er drie categorieën. Het is gebleken dat het belang van opdrachtgevers van bedrijfsgebouwen in vele gevallen aanmerkelijk groter is dan xn de vroegere regeling was voor zien, Het is dus nodig een categorie bedrijfsgebouwen in te voeren, waar voor een veel hogere bijdrage van de opdrachtgevers noodzakelijk Is. Voor woningen en daarmee gelijk te stellen projecten is evenals verleden jaar een bijdrage van vijftien procent van de opdrachtgever vereist, voor bedrijfsge bouwen, die verleden jaar als „overige gebouwen" werden gerekend en toen 25 procent bijdrage van de opdrachtgever vergden, nu vijftig procent en voor „overige gebouwen" net als verleden jaa 25 procent De doorwerktóeslag werd verhoogd. Voor woningen en daarmee gelijk te stellen projecten werd de basis van jf 250 op 260 gebracht, voor bed rnisgebnuwoi werd de basis 200 vorig jaar viel deze categorie onder „overige gebouwen" met een basis van 230 en voor de categorie „overige gebouwen" is de basis van 230 gebracht op 240. Verder is de bijdrage per werknemer per verplichte en vrijwillige doorwerk dag gesteld op 5,50 voor woningen en daarmee gelijk te stellen projecten, een gulden meer dus dan verleden jaar. Voor bedrijfsgebouwen wordt de bijdrage 4,20 per werknemer, voor overige ge bouwen 5,10. Vorig jaar was die 4,10 Er is in de komende winter eerder dan ln de afgelopen winter sprake van een verplichte doorwerkdag en de verplichte (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Dr. F. J. Krop, gemeenteraadslid voor de c.h.ti. en over enkele weken lid van de Rijn- mondraad, is onderscheiden met de Jad Wesjem Medaille, die hem tijdens zijn kortgeleden gemaakte reis door Israël werd geboden. Het Jad Wesjem Instituut te Jeruzalem heeft dr. Krop op deze manier willen danken voor de steun die hij Joden tijdens de oorlog in Rotterdam heeft geboden. De heer Krop heeft drie jaar in Duitse gevan genschap vertoefd. De onderscheiding was voor dr. Krop en zijn echtgenote en beide kinderen die hem vergezelden, een volkomen verras sing, zo schrijft het Christelijk Historisch Weekblad „De Nederlander". Tijdens zijn bezoek aan het instituut, gelegen op de Berg der Herinnering, mocht hij met de Israëlische ambassadeur in West-Duits- land, de heer Asjet Ben Nathan, in de Hal der Herinneringen, de eeuwige vlam ■ontsteken, ter herinnering aan de miljoe nen Joden die in de oorlog zijn omgeko men. Na deze plechtigheid ontving dr. Krop uit handen van dr. A. L. Kubovi, direkteur van het instituut, de medail le. Deze zei dat de heer Krop al in 1946 m „The Annals of the Academy of Philadelphia" een overzicht had gege ven over de deportatie van Joden uit Nederland. In zijn dankwoord sloot dr. Krop zich aan bij de woorden van. de heer Kubovi over de betrekkelijk geringe hulp aan de Joden (omdat de Nederlanders niet kon den geloven wat er zou gebeuren). Hij zei dat het Christendom als zodanig had gefaald. De heer Krop sprak de hoop uit dat spoedig een van. de leden van ons Koninklijk Huis een bezoek aan Israel zal brengen. Tijdens zijn reis heeft de heer Krop vele gesprekken gevoerd met vooraan staande mensen. Hij sprak uitvoerig over de problemen van de jonge staat. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de nacM van vrijdag op zaterdag is de Lambretta-scooter (grijs-groen) van de Schiedamse journa list A. J. Begemann gestolen. De scoo ter, met kenteken TÜ 07 - 54, stond voor het bijkantoor van „De Rotterdammer" in de Lange Kerkstraat 82. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Honderden jongeren hebben vanochtend hun eerste stappen gezet in het gebouw van de Nederlandse Economische Hogeschool aan de Pieter de Hoocbweg. Nog niet om hun studie aan te vangen, maar om zich te laten in schrijven als student en eventueel als lid van een studentenvereniging. Zoals elk jaar, was het ook dit keer een drukte van belang in de hal, waar de nieuwbakken economische, juridische en sociale studenten zich folders in de hand lieten drukken van de studentenvereni gingen, die als het ware vochten om elk 2d. In de aula van de hogeschool hoorden de nieuwe eerstejaars van rector-mag nificus dr. H. J. Kuhlmeijer dat de col leges dit jaar voor de 52ste maal van. start gaan. Velen van hen zullen hun studie voltooien in het nieuwe gebouw, dat in de Prins Alexanderpolder zal verrijzen en dat mogelijk bij het cur susjaar 1968-1969 zijn poorten kan openen. Prof. Kühlmeijer, die 20 september als rector-magnificus zal worden opgevolgd door prof. ïr. T. J. Bezemer, wees de studenten op de grote vrijheid die ze nu bij het studeren tegemoe t gaan. Hij noemde de komende periode „the best of your life". De rector-magnificus zei zijn toehoor ders de studie toch vooral niet te onder schatten en op tijd te beginnen. Als af schrikwekkend voorbeeld daarbij noemde hij_bet y rcentagc dat voor het eerste examen niet slaagt. Dat bedraagt maar liefst zeventig VLAARDINGEN In de nacht van zondag op maandag hield de politie twee Duitse zeelieden aan, die van bet café terras bij bet station Vlaardingen-Oost vier stoelen hadden ontvreemd. De 57-jarige gravin Anita de Zichy von Thyssen» enig kind van de in 1951 overleden Duitse grootindustrieel Fritz von Thyssen, heeft vrijwel het gehele vermogen van haar woensdag in Beieren gestorven moeder geërfd. Het vermogen loopt in de honderden miljoenen guldens. doorwerkdag zat eerder overgaan in een vrijwillige doorwerkdag. Bovendien zal er rekening worden gehouden met een sneeuwdek, hetgeen eveneens aattieidla, kan zijn tot een vrijwillige doorwerkdag. Al deze wijzigingen leiden eveneens tot een hogere doorwerktoeslag dan verleden jaar. Er is een betere geografische verdeling gemaakt: Nederland werd verdeeld in zes rayons in plaats van zoals t< t nu toe ln vier. De activiteit van de stichting heeft in de winter 1964-1965 een produktiewlnst opgeleverd van 300.000 mandagen of ƒ50 miljoen, ƒ22 miljoen is ten goede gekomen aan de woningbouw (ongeveer 1150 woningwetwoningen) en ƒ28 mil joen aan de produktie van de sector ge bouwen. Deze stichting heeft mogelijkheden ge opend om aan. bouwbedrijven die maat regelen nemen om ook onder minder gunstige weersomstandigheden de bouw productie te kunnen vooortzetten een financiële bijdrage een zogenaamde doorwerktoeslag te verschaffen. In het winterseizoen van 1964-1965 zijn 791 projekten en 45.000 werk nemers Bij de doarwerkaktie betrokken geweest De stichting keerde een be drag van ruim 6 miljoen uit aan be drijven die maatregelen hadden ge troffen. Dat produktiewinst, ondannks de gro tere deeiteming aan de verletbestrijdings- regelmg in het seizoen 1964-1965 minder is dan in het daaraan voorafgaande win terseizoen is een gevolg van de veel min dere winter 1964-1985. ROTTERDAM De AVRO zal op 13 september een televisieuitzending wijden aan -een vergadering van het Politiek Jongeren Contact Rotterdam. De uitzen ding is de eerste van een serie van vijf, die het werk zullen belichten van de Po litiek Jongeren Contact Raden in Neder land. In Rotterdam zal worden gedlscussi eerd over het onderwerp: „De verzorging van de wieg tot het graf." Vragen als „hoever kan en mag de oveilheid gaan met het treffen van voorzieningen" en „waar eindigt de zelfstandige verant woordelijkheid" zullen aan de orde ko men. De vergadering zal worden gehouden in de raadszaal en begint om 20 uur. Femina "yAN 24 september tol <en met 7 oktober wordt in het AboyVompiex voor de achttiende maal de tentoonstelling gehou den, die onder do naam Femina niet alleen landelijke, maar ook internationale bekend heid heeft gekregen. In de loop der jaren zijn de namen Ahoy' en Femina stevig met elkaar vergroeid. Dat kon niet anders. Acht tien jaren achtereen hebben duizenden be zoeken van Femina dezelfde -weg afgelegd. In deze „sleur" komt verandering, nu ter- willa van de komende medische faculteit de Ahoy'- -en de Eenergiehal moeten verdwij nen. In 1966 en in 1967 schijnt de inter- nationale consumentenbeun nog wel in dc Ahoy'-hal onderdak te kunnen vinden, maar dan is het definitief voorhij. De vraag is: Waar gaat het bestuur van de Femina met zij'n.tentoonstelling been? De vraag is om meer dan één reden belang rijk- ïn de eer- ste plaats om het om het terrein, waarop - het ge bouw, dat in de toekomst voor tentoonstellings doeleinden wordt gebruikt, gaat verrijzen. Het zal moeten liggen binnen de grenzen van Rot terdam als middelpunt van een gebied, dat meer dan twee miljoen mensen telt. En het zal makkelijk bereikbaar moeten zijn met tram en bus, dus met middelen van het openbaar vervoer. Door deze twee voor waarden vallen enkele terreinen waaraan wordt gedacht, af. Een tweede vereiste is, dat het terrein groot genoeg is om een gebouw op te trek ken, dat in oppervlakte het Ahoy-gebouw overtreft. Men dient naar de toekomst te zien. Over een balve eeuw zal de behoefte aan een enorm tentoonstellingscomplex zich zeker doen gevoelen. Femina beschikt over 16 000 vierkante meter, en het is geen ge heim, dat deze oppervlakte al jaren te klein is om de standhouden de gelegenheid te geven hun artikelen ruim, en daardoor over zichtelijker, te exposeren. Die eis is" geenszins onaanvaardbaar. Fe mina heeft recht op een behoorlijk onder komen. Deze tentoonstelling hoort bij de structuur vandc stad. Meer dan eens hebben stedelijke autoriteiten betoogd, dat zij ge- rekend kan worden tot de internationale evenementen van allure. We behoeven niet eens te wijzen op Lon den om aan te tonen, dat in de ons omrin gende landen grote waarde aan ruime ten toonstellingsgebouwen wordt toegekend. Zelfs Charleroi édverteert: "...in het een- trum van deze agglomeratie van 400.000 werkers biedt bet tentoonstellingspaleis u 60.000 vierkante meter overdekte tentoon stellingsruimte. Rotterdam krijgt nu de kans zijn tentoon stellingsmogelijkheden uit te breiden. Die kans mag het niet laten glippen. Het zou re wel eens spijt van kunnen krijgen. En het beschikt over een prachtig terrein, nl. aan de oostelijke verlenging van de Gordelweg. ongetwijfeld d» .pf "Ha»s en Grietje", die S, gevaardigö was door de vijfeniever.y» jarige veiling Westerlae. De arranX" van deze wagen, de heren Alb pS uit Sassenheim en Fr. van de Be« Naaldwijk, hebben met toewijding 1 geduld dit aloude sprookje in bloemen tot leven gebracht Met een verfS eerste prijs werd deze wagen beloond Eveneens ontlokte De vliegende Hol. lander" vele „oooh's en aaah's" D.i wagen van de fruit- en groentenvetüïï Kwintsheul 'arr. C. J. v. d. Berz uit Noordyvijkerhout), die een sS omgeven door anjers en druiven voor stelde, kreeg een tweede prijs. „Vita. minenrijk" van de veilingverenirinS, ,'s-Gravenzande en Wouterswea ff™ W. Prins, Honselersdük) bracht een ce. weldige combinatie van groenten m vruchten in beeld, gedecoreerd nS fraaie anjercombinaties en werd met een derde prijs gehonoreerd. De vierde prijs tenslotte ging «sas „Oogstweerspiegeling" -van de veilin- gen Poeldijk en Loosduinen (arr. Lm Kok uit poeldijk). In een enorme spiegel op deze wagen weerkaatsten talrijke produkten van de Westiandse bodem. In de oogststoet reden ook vele luxe auto's mee, be- dolven onder fraaie anjerdecoraüci Een eerste prijs in deze serie ging naar Luyendijks Automobielbedrijf in De Lier. Het vnihelminapieln in Naaldwijk vormde het einde van de oogststoet daar geschiedde tevens de plechtige ia. sfsllatie van de druivenprinses tent Bruinstna, de bioemenfee Grard Enk hoven en de oogstfee Maja van den Berg, welk trio uitgerust met alt teken van hun waardigheideen scep. ter de verschillende festiviteiten deze week met zijn aanwezigheid zal oplufcte- ren. «OTTERDAMDe overeenkomst van do RET met Gebr. van Gog omtrent samenwerking op de lijn Ititterdam-Ca. pelle a. d. Ussel v.v. gaat op september in. Van Gog kan dan op hvw interlokale autobuslijnen een lokaal veivoer in Hot. terdam uitvoeren. Het betreft de volgea- do trajektgedeeiten: Centraal Station tot de Kralingsewez nabij Onderlangs, v.v. (lijn Rotterdam- Zevenhuizen via Oud-Verlaat); Centraal Station tot de Kralingsewez nabij Prinses Beatrïxlaan, v.v. (iijn Bot terdam-Middelwatering en Gouda via Nieuwerkerk a. d. Ussel); Centraal Station tot de i- Gravenweg nabij de Jan Vermeersingei. v.v. (lija Rotterdam-Zevenhuizen vla Nieuwerkerk a. ct Ussel). Reizigers, die op een van de genoemde trajekten vervoerd wensen te worden, kunnen dus gebruik maken vam de auto? bussen van Van Gog. Deze bussen stop pen echter uitsluitend aan de Van Go*- halten voor het laten uit- en instappen van passagiers, dus niet aan de RKT. tram- en autobushalten, die zich op genoemde trajektgedeeiten bevinden. De chauffeurs van Van Gog zullen op genoemde trajektgedeeiten de plaatsbi'- jetten van de R.E.T. verkopen (30 cent enkele reis, 40 cent overstap en kinder- biljet 15 cent), maar uitsuitend aas passagiers, wier vervoer beperkt blijft tot genoemde trajektgedeeiten. Dat wü dus zeggen, dat deze passagiers de auto- busrit zowel aanvangen als eindigen ge heel binnen deze trajektgedeeiten. Alle geldige R.E.T.-plaatst>ewtjzen, zo als 40-cents overstapbiljett-m, zesritte i- kaarten van 1,50, achtrittcnkinderkaai- ten van ƒ1, vijf-overstaiüttenkaart» van ƒ1,50, weektoonkaarteu maand-i jaarabonnementen voor alle lijnen, abon nementen voor scholieren (echter uitslui tend die schoolabonneaenten, die vewt tramlijn 16 zijn uitgegevam, enz.,,zaa van 1 september af ook geldig op de autobussen van Vap Gog op de genoemde trajektgedeeiten. Bij het kopen resp. aanbieden, van R.E.T,-plaatsbewijzen dient de passagir aan de chauffeur van Van Gog een toesdag van 5 cent te betalen. Passagiers, die in de autobussen vaa Van Gog voorwerpen hebben verlorea, dienen navraag te doen bij het hoofdkan-- toor van de Autobrndienimpderaenunf Gebr. Van Gog N.V., Cape'seweg W Capelle a. d. Ussel (teL 122U2). HOUSTON Gordon CoopeT heeft gisteren, toen hii en Charles Conrad in hun Ue- mini-capsule aan de J-. wenteling om de aarde bezig waren, per radio contact ge had met „aquanaut" Scott Carpenter, die tn de duikers- klok Cealab-2 op 62 nieter diepte voor de Californiscne kust verblijft. Cooper en Carpenter spraken ongeveer vier minuten met dlcCKLTt Carpenter zei: Jullie doen prachtig werk. Wij zvn net vanmiddag naar beneden gaan en we hebben nog met de gelegenheid gehad jultte te vertellen vont üoor prflcrvtts» werk jullie doenWe hope» dat jullie een plezierige te rugkeer hebben," Uit de ruimte antwoordde Cooper: ,fLeuk van je te horen van daar beneden. Hoe maak je het." „Prachtig, alles verloopt uitste kend", was het antwoord van Carpenter. Het grootste ge deelte van de conversatie mat helaas onverstaanbaar. Dit gesprek is uniek. Nooit eer der is er menselijk contact geweest tussen de ruimte en de oceaanbodem. Zoals Sf' meld staat Carpenter aan net hoofd van een ploeg duikers, die naar het zeelaboratortum is afgedaald op een diepte rond 60 meter op de bodem van de Stille Oceaan voor de kust van California. De ploeg blijft echter minstens twee weken.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2