IM werkers in de sport (13) Ton den Hoed is bij HBS aven Vijf nieuwe kadetten Zeekadettenkorps kreeg sportbeker en AGENDA Voor met eigen stijl GF GFF GOLDEN FICTION Op 27 oktober uitvoering Harpe Davids kan muzikanten gebruiken ROTTERDAM „Geron" brengt stuk van Priestley Jaarvergadering s.v. Schiedam GOLDE FiCTIO GOLDEN FICTION 3r21oUcn)amtnrr J. H, Holmer, nieuwe beheerder van Sursum Corda Bromfietser reed tegen boom middenstanders I uil IPE rotterdammer DINSDAG 7 SEPTEMBER B6S MIDDENSTANDERS II MIDDENSTANDERS ril. Sportman Vandaag..*' eP morgan '••fin. dagelijks Bestuur Met het puur-witte mondstuk Exclusieve melanges van pure ongesausde tabakken Rijp, vol smaak en toch zacht EEN LAURENS PRODUKT Pagina 3 fAAROM zetten de zelfstandige middenstanders niet wat meer Jtun' schouders onder hun samenwer king i'1 groepsverband? Vooral de jongeren blijken op ditterrein voor iet merendeel verstek te-laten gaan. Onlangs spraken we de heer K. Kra mer Freher, voorzitter van de afde ling. Schiedam van de Koninklijke Ne derlandse Middenstands Bond en van de organisatie van meubelhandclaren, een man vergrijsd in het organisatie leven, iemand met ruime ervaring in tereniffingszaken. Ook hij liet zich pessimistisch uit.over het verenigings- absenteïsme, in het bijzonder bij-de jonge middenstanders. Hij gaf voor een groot deel de schuld aan de hui dige welvaart, die slap maakt. En toch zullen, ze op den duur een ge sloten front moeten vormen tegen over de gevaren, die er dreigen nan de zijde van de octopusachtige over heidsbemoeiingen, die elk particulier initiatief dreigen te verstikken en de grote bedrijven, meende hij. pRIJPEN de vooral jongere v zelfstandige -middenstanders wel alle kansen aan cm het bolwerk van hun maatschappelijk bestaan te ver stevigen? Er bestaat bijv. een Tech nische Kappers Club, diegedurende het winterseizoen haar trainings avonden heeft in het gebouw Irene. Ze is-toegankelijk voor alle vakgeno ten van Schiedam en Vlaardingen. De kappers vinden hier een unieke gele genheid hun vak te perfectioneren, zo dat ze als dames- en herenkapper „met hun tijd mee kunnen". Want ook het i kappersvak is tegenwoordig in gesta dige ontwikkeling. Dit is nu eenmaal de geest van de tijd. Het bestuur van de Technische Club maakt deze trai ningsavonden zo gezellig mogelijk en aan de sluitingsavond pleegt het een feestelijk tintje met een' stukje mu ziek'met gelegenheid voor, een dansje te geven. Als men nu 'mocht menen, dat zo iets wel zou „inslaan", dan ver gist men zich deerlijk. 'TOEVALLIG, waren wé op de 'laat ste af scheidsavond"van het win terseizoen 1964-1965, aanwezig,t,. SI echts to weinig leden hadden-de moeite ge nomen hun schreden, ruiar het gebouw irene te richten, dat.-dit'slotfestijn cis een nachtkaars uitging, - wat toch wel een- grote teleurstelling voor de ijverige- voorzitter, de heer M. Loch met zijn medebestuursleden- geweest moet zijn. Toch blijken .deze zelf de bestuurs leden, nog- genoeg moed te bézitten om het bijltje er niet bij neer te. leg gen. We spraken een dezer dagen de voorzitter en hij-inviteerde ons tege lijk op de - eersteclubavond van het nieuwe -seizoen, 'als' vanouds weer in gebouw Irene, op, donderdagavond 16 september a.s. om half negen. Na de pauze is er een' belangrijke bestuurs verkiezing. Op deze avond worden levens de trai-hingsavondenvan het seizoen 1965-1966 bekend gemaakt.' (Van eenmedewerker) SCHIEDAM Wanneer men bij HBSS over Johan Bodegraven de tweede spreekt, dan weet iedereen dat het over Ton den Hoed gaat. Wie kent 'hern bij HBSS niet, de vroegere doelverdediger van het eerste elftal en momenteel één van de hardste werkers bij de bouw van het clubhuis van HBSS en ODI op Harga? Ton den Hoed, lang van postuur, overdags sa laris-administrateur bij een groot chemisch bedrijf (I.C.I.), maar 's avonds en iedere zaterdag een har de werker op het HBSS-veld en dus een harde werker in de sport. De grootste zorg van de heer A. W. den Hoed want zo moeten we deze 40- Jarlge sportman toch ook een keer noe men Is de bouw van het nieuwe clubhnls, dat gelukkig grote vorderingen maakt. Juist deze week zou de kantine en de daarbij behorende- ruimten hele maal dicht komen, zodat met het binnen werk kan worden voortgegaan. Men wilde alles op alles zetten on tij de thuiswedstrijd van HBSS teger Groote Lindt op 25 september d' kantine klaar te hebben, maar dat za! moeilijk haalbaar zijn. De eerstvolgen de thuiswedstrijd daarna is zaterdag oktober (tegen Barendrecht) en mei inspanning van alle krachten is dat misschien Wel mogelijk. Over de bouw van hel clubhuis zou nog veel meer te zeggenzijn, maar n laarop komen we nog wel terug, alvo- -ens HBSS tijdens de jubileumfeesten van maart 1966 (40 jaar) de kantine en kleedkamers officieel hoopt te openen. Want zolang zal het nog wel duren alvorens alles klaar is; Maar dan staat er ook een gebouw, dat in feite ƒ85.000 waard is en waarvan de leden van HBSS en ODI zo'n slordige ƒ20.000 zelf ver diend hebbenié (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De GerefToneel groep „Geron" begon maandagavond in een van de zalen onder de Goede Haven-kerk aan de Westfrankeland sedijk het winterseizoen. De groep is van start gegaan met het instuderen van een knap toneelspel in drie be- drijven van de bekende Engelse to neelschrijver J. P. Priestley met als titel „Een inspecteur vraagt belet". Wie een oppervlakkig „detective-story" zou vermoeden, heeft het glad mis. Het zou Priestley niet zijn (die men vanwege zijn karakteruitbeelding wel" eens met Dickens heeft vergeleken) als hij er geen fijnzinnig, subtiel psychologisch stuk, met een diepe moraal, van had gemaakt. Geen enkele toneelliefhebber zal dit toneelspel dan ook mogen missen, als het dit jaar op 15 december voor Geron's talrijke donateurs,-op 16. december als eerste uitvoering van de toneelwedstrijd 1985-1966 van de Schiedamse Gemeen schap en. op 17 december voor de tweede maal-, voor de donateurs van Geron in Musis Sacrum voor het voetlicht komt De hoofdspelers zijn Koos de Groot, Mar Hemminga, Freek Kegel, Mies den Hartog en Elly van Eyk. „Geron" -prijst zich gelukkig Kees Coo- len, acteur bij de Haagse Comcdie, voor de vierdemaal te hebben kunnen contracteren. Immers mede dankzij zijn bekwame regie kon „Geron" de drie voorafgaande keren met een eerste prijs uit de bus komen, namelijk met Het Verraad, Het Wederzijds Huwe lijksbedrog en Harvey. Voor hen die zich willen opgeven als donateur van „Geron" luidt het adres van het secretariaat: mevr. Gerda de Voogt, Parkweg 17, telefoon 261880. Ton den Hoed is portman in hart en nieren. Reeds op jeugdige leeftijd was hij actief voetballer bij de junioren van Hermes DVS. Toen hij de leeftijd bereik te waarop hij naar de senioren overging (17) werd hij lid van HBSS. Begonnen als veldspelen kwamen de kèeperstalenten van Ton de Hoed pas uit de verf, toen hij tijdens zijn militaire diensttijd in Indië gekozen werd voor het elftal van. zj in compag nie en later voor diverée selectieteams. Toén "hij dan ook terug naar .Holland kwam werd hij bij HBSS prompt de keeper van het eerste elftal.; Doelverdediger Koos Huigen stond zijn plaats sportief - af en juist toen HBSS de beslissingswedstrijd tegen Spijkenisse in Pémis speelde, stond Den Hoed onder.de lat. 'Hij liet zich geen enkele maal passeren, HBSS won met 2—0 en promo veerde daardoor (met PPSC dat kam pioen werd) naar de KNVB. Helaas, werd een beenbreuk op 22 augustus 1952 tijdens een vriendschappe lijke wedstrijd tegen SFC er de oorzaak van. dat zijn loopbaan als doélverdediger teneinde kwam. Ton den Hoed. wilde liever niet meer onder de lat, hoewel hij het voetballen nog niet kon laten. Trou wens, nu nog niet, want-hij is nog. actief speler van HBSS 8, "dat vorig seizoen ongeslagen kampioen werd' (alles gewon nen) en wanneer zaterdag voor HBSS 8 het nieuwe seizoen een aanvang neemt, zal Den Hoed weer van de partij zijn. „IJoe lang ik nog blijf voetballen? Och, kom over tien jaar maar eens terug met diezelfde vraag." Aldus Ton den Hoed, die op 40-jarige leeftidd, dus nog. niét denkt over een beëindiging van zijn voetballoopbaan. SCHIEDAM Hét Zeekadettenkorps .Jacob van Heemskèrck" te Schiedam heeft op het jaarlijkse Zomerkamp van het Zeekadettenkorps Nederland, de fel- begeerde sportbeker en Groene' Wimpel veroverd. Het Zomerkamp is van. 26 juli tot en met 4 augustus gehouden ih het Marine Opleidingskamp te Hilversum. Aan dit, kamp hebben 234 kadetten van 10 korpsen deelgenomen, namelijk Amsterdam, Arnhem, Gouda, Gro ningen, Den Haag,. Den Helder,-Maas sluis, Rotterdam IJmuiden en ook Schiedam, dat vertegenwoordigd was door 32 kadetten onder leiding van de beren Berpvelt en Haas. Het korps Schiedam heeft na een lange en spannende strijd, waarin .rictg een roei- record gebroken werd, de eerste plaats bereikt en mocht de beker'mee naar huis nemen. Indien een korps deze beker orjemaal veroverd heeft mag het haar behouden. Jammer voor het Zeekadet- ^Irene: KNMTP, bloemsëhikwedstrijd, Chr. Sociale Belangen: Ned. Bond van oud-strijders, koritaktavond, 20. arcade: Aquarium- en Terr.-Ver. Na tuurgenot In huis, 20. i„Cbr;Soc. Belangen: Schiéd. Fotoclub, «ntaktavond, 20. ®»gblaa „DE ROTTERDAMMER", t-, redactie Lange Kerkstraat 28, r,\o 934 (b 6-?- 115588, toestel 52, b.g.g. i'V°.uur alleen voor redactionele aange- «Swiheden 195885 en 28037). J. v.Gogh, Dr. Zartenhof- L39'teI-152400. zifil <en bezorging: Agentschap Cadr. nl?ven'. da6- van 18.30rl9.30 uur. -,„1;?. nfrijke telefoonnummers: Alarm abn alaon brandweer 269123. rwi P' en GD- 269280. kb 9161 Ha,ptiiflest: Maassluisedijk 5, ^Prtheefc Evers, .i.; Haven 81,. tëlef. korps Den Helder, dat reeds twee keer de beker in zijn bezit had. Verder ver overde het korps Schiedam de Groene Wimpel, een wimpel dat uitgereikt wordt aan het kerps dat qua kameraadschap, netheid, gedrag en optreden de tweede plaats bezet. Zaterdag is weer gestart met het nieuwe korpsjaar en werden maar liefst vijf nieuwe kadetten aangemonsterd. Jongens in de leeftijd van 13 tot 18 jaar kunnen lid worden en eventuele inlich tingen kunnen verkregen worden bij de heer S. A. Sprong, Lorentzplein 12a, tel. 262275. SCHIEDAM Door onbekende oor zaak kwam maandag oo de kruising Bur gemeester Van Haarenlaan-Nieuwe Dam- laan de 71-jarige mevrouw wed. A. Krij ger-Pelgrim te vallen. Met een heup- fractuur werd zij door de GGD naar het Gemeenteziekenhuis gebracht. SCHIEDAM Geboren: Gerhard HCi» G H Bosveld en G Koole; Paulus L zv J Beuman en MCE Lansbergen: Evert zv C j Schroot en N van de Vate: Christiaan L zv C L Boon en J J G M Holierhoek. 'In vroeger jaren zal Dén Hoed in diverse commissies, die bij HBSS in het leven waren geroepen. Enkele jaren ge leden werd hij dóór de ledenvergadering als bestuurslid gekozen en nadien stelde hij zich beschikbaar voor de bouwcom missie. Hij werd daarvan penningmeester en-terecht..noemde' 'men hem .bij HBSS „Johan Bodegraven II". Via allerlei ac ties trachtte Ton den Hoed geassis teerd door de andere leden van de bouwcommissie aan geld te komen en afgezien van'reeds gedane uitgaven is al een bedrag binnen van ongeveer ƒ28.000. Een geweldig resultaat! Te weinig evenwel om alle onkosten straks te kunnen dekken, zodat nog meer acties zullen volgen die nog enkele tienduizenden guldens zullen moeten opleveren. (Het gironummer van het bouwfonds in 511433 tn.v. penningmeester bouwfonds HBSS). En wat. zegt mevrouw Nelly den. Hóed- Hijmans daar toch wel van? Vindt zij het zoleuk dat haai- man nagenoeg iedere avond naar het terrein is of in ieder geval thuis de eindjes aan elkaar probeert te knopen. „Och, in het begin vond rik het wel eens te gek, maar nu hèt bijn aklaar is, krijg ik er plezier in." Dat zegt Nelly den Hoed-Hijmans en ze heeft de daad meer dan eens bij het woord getoond door tussen de middag brood en k te gaan brengen bij haar man. De zesjarige Carla gaat graag mee en blijft soms urenlang op het bouwterrein, papagezelschap houden. En alsof dat brood en koffie brengen nog niet vol doende zou zijn, heeft mevrouw Den Hoed nu Teeds aangekondigd straks, wanneer de kantine klaar zal zijn, mee te helpen bij het serveren in de kantine. Zulke vrouwen en mannen helpen een vereniging opbouwen. Zij werken er hard voor en wensen geen andere beloning dan actieve medewerking van andere leden. En die heeft HBSS gelukkig ook nog! (Van .een medewerker) SCHIEDAM Op de maandagavond in het clubgebouw van de s.v. Wilton Fyenoord gehouden jaarvergadering, heeft de schaakvereniging Schiedam het nieuwe seizoen ingeluid. Voorzitter H. W. Boele kwam in zijn openingswoord terug op de wedstrijden die voor de RSB werden gespeeld. Men hoopt in het nieuwe seizoen beter voor de dag te komen. De samenwerking met de s.v. WF werd weer met een jaar verlengd, waar door de s.v. Schiedam ook weer van een clublokaal is voorzien: De clubcompetitie gag Herman Planken, als kampioen te zien. Hij ontving uit handen van de heer Boele de wisselbeker, die reeds op naam stond van de heren J. S. M. Haring, L. Reitsma (2x) en J. v. Baarle. - Het gehele bestuur was aftredénd, doch werd herkozen. De heer S. Koster sprak woorden van dank, aan het adres van het bestuur. De heren F. v:d. Heuvel, D. v. Loenen en F. Pauw ontvingen als respec tievelijk kampioenen van de groepen 2. 3 en 4 een medaille. Verder werd breed voerig gediscussieerd over de samenstel ling der teams en wel of men die afhankelijk wilde stellen van het aantal punten tijdens onderlinge wedstrijden behaald, of dat men daarbij ook de bondspunten telt. De jaarverslagen wer den goedgekeurd op deze goed bezochte jaarvergadering. //umamnmnmww/im uwww. (Van een ónzer'verslaggevers) SCHIEDAM Elke maandagavond van kwart voor acht tot tien ,uür houdt de bekende Chr. Muziekver. Harpe Davids" haar repetities in de grote zaai van het gebouw- voor Chr. Sociale Belangen. Hoewel de 32 leden, van wie drie dames, natuurlijk in hoofdzaak voor de muziek komen, is het toch ook de gezellige familiesfeer, (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De bekende Nederlandse zwemkampioene Cocky Gatelaars (27) trad maan-1 dag in haar woonplaats Schie dam in hét huwelijk met de even oude heer H. Garretsen, groothandelaar in gedestilleerd te Arnhem, tevens bestuurslid van een Arnhemse zwemdub. Bij het stadhuis was er veel jeugdige belangstelling voor de plechtigheid. De huwelijksinze gening geschiedde in de kerk van de Evangelisch-Lutherse gemeente door ds. A. Steinhart. Het jonge paar gaat in Am- hem wonen. WASrOOJtAAM QS&SBS£JSt DINSDAG 7 SEPTEMBER 1915 Minister van Staat Dr. A. Kuyper. Dr. A. Kuyper Sr. is van zün verblijf in Dresden, waar hij herstellende was van zyn ziekte, in dc Residentie terug gekeerd. Vredegeruchten. Uit Duitschland wordt vernomen, dat de vredes- genichten, welke de Amerikaansche kranten doen circuleren, van a tot z verzonnen zijn. Er blijft slechts van al deze geruchten over een grenzenloze verbazing over de mimie van geweten van sommige Amerikaanse journa listen. Hel toppunt. Bü een bewoner in de buurtschap Zwanenburg, dn de Haar- Iemmerrocer, is de waakhond ge stolen. die deze: oefenavonden aantrekkelijk maakt, Maandagavond was mén juist be2ig met het instuderen van de ouverture ,Monao Antico van. G. Orsomando, onder de bekwame leiding van de dirigent A. Glotzbach, die onvermoeid muzikale cor recties bij het spelen' van dit mooie, maar moeilijke stuk aanbracht. Hij wenst nu .eenmaal, dat „Harpe Davids"' zijn faam behoudt, die het in de, loop der jaren zo moeizaam heeft verworven. Bij tijd èn wijle draagt ze de resultaten van deze, vaste' wekelijkse repetities naar buiten uit, zoals onlangs met groot succes op 23 juli jl. bij het radio-concert voor de N.C.R.V. Nog dit jaar treedt „Harpe Davids' twee maal in hel openbaar op, namelijk op 27. oktober met haar traditionele winteruitvóering in het Passage Theater en óp 24 november op het concours van de Chr. Bond van Harmonie- en Fanfa regezelschappen, in Zuid-Holland In de grote zaal van Lommerrijk in Hlllegers- berg. De normale koperbezetting voor fan fare bestaat meestal ongeveer uit een piston, trombone, sax-alt, sax-tenor, sax bastion, tuba-bariton en natuurlijk slagwerk. Van de drie dames-leden speelt er één solo-klarinet (2e solo partij), één 3e klarinet en een wald hoorn. De voorzitter, de heer J. W. van Keulen, wonend in Vlaardingen, speelt zelf klarinet. Hij vertelde, dat de volgen de instrumenten.nog vrij waren: tuba, alt- hoorn, piston, (ventiel)-trombone, drie klarinetten en bariton-sax. Dit betekent niets meer of minder dan dat „Harpe Davids" nog wel acht spelers kan gebruiken, dames of heren, jong of oud: Liefst .natuurlijk jonge leden, want wie de jeugd heeft, bezit de toekomst. Reeds op twaalf-jarige leeftijd kan. men zich melden voor deze kunstzinnige en voldoening-schenkende vorm van vrije tijdsbesteding. Men kan zijn tijd heel wat minder gebruiken. Zaterdag, 11 september, doen de 18 leden van „Harpe Davids" mee aan het zevende drumöandconcours, dat Schiedam wordt gehouden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bii een bezoek aan een bijeenkomst van de N.C.G.O.V. in gebouw Sursum Corda. waarop overigens ditmaal slechts interne, huishoudelijke zaken, zo als de samenstelling van het aanstaande winterprogramma werden behandeld, bleek, dat aldaar gedurende het iange zomerreces wel het een en ander was veranderd. De heer J. Marges, die jarenlang in dit vanouds bekende zalencomplex aan de Nieuwstraat beheerder is geweest is naar elders vertrokken.- Zijn plaats werd in genomen door de heer J. II. Holmer (24). die enkele maanden geleden uit de „koek- stad" Deventer met zijn vrouw en vijf kinderen naar Schiedam is gekomen. De nieuwe beheerde heeft vroeger gewerkt bij een oom. die een hotel in Gorsel had. Hij kent derhalve terdege de fijne kneep jes van het horecabedrijf. Hij is eigenlijk van zijn vak isoleerder, maar hij werkt bij de Kon. Boekdrukkerij H. A. M. Roelants. zodat hij op tijd in de voor avond reeds thuis is. Het vak van isoleerder vond hij te ongeregeld. Ik moet 's avonds op tijd als beheerder aan het werk kunnen zijn. zei hij. Hij zit vol enthousiasme en hoopt in Sursum Corda O ET EERSTE door atoomkracht gedreven vrachtschip, liet ms Savannah, dat vrij dag.de haven .van New-York heeft verlaten voor zijn eerste commerciële reis, zal ver moedelijk zaterdag 18 september te Rotter dam aankoiiien. Het schip zal ligplaats nemen bij de Koninklijke Rotterdaqisehc Lloyd in de Srhiehaven, die op het ogen blik op een diepte van tien meter wordt gebracht. - Over de Savannah hebben wë reeds eerder geschreven.. Vorig jaar deed zij voor de eerste maal Rotterdam aan, toen zij, als demonstratiesehip, vijf reizen maakte naar dertien landen. In haar thuishaven Galve ston, Texas, teruggekeerd, werd de Savan nah gereed gemaakt voor liet normale vrachtvervoer tussen havens van de Ver- euigde Staten en Europa. Het schip vaart in charter voor de First Atomic Ship Transport, Inc., een dochter onderneming van de American Export Ishrandlsen I.ines. Inc. New-York. Voor dat het New-York verliet voor dc over steek naar Europa had het lading ingeno men in enkele Amerikaanse havens. Met een vracht van 10.000 ton totaal, waaronder automobiel en. jeeps, een enorme hoeveel heid post en landbouwwerktuigen, is het op weg naar vijf Europese havens. Voor Rotterdam heeft het een lading van een 1300 ton aan boord. De Savannah vaart van New-York eerst naar Bilbao, vandaar, zet zij liaar reis voort naar Bremerhaven, Rotterdam, Antwerpen en Le Havre. Gezagvoerder is kapitein Jobn Korista (46). Dc bemanning telt 75 koppen, onder wie een aflosercw en enkele wetenschapsmensen, die de gedragingen van de Savannah tijdens haar reis zullen observeren. Hoewel er op het schip accom modate is voor zestig passagiers, zullen deze reis geer passagiers aan boord zijn, omdat anders de sterkte van de crew uit gebreid had dienen te worden. SCHIEDAM Waarsehij nlijk door ver keerd uitwijken reed maandagmorgen op de Burgemeester Knappertlaan de 39-jarige bromfietser F. A. de J. tegen een boom, waardoor hij kwam te vallen. Met een hersenschudding en een wond aan het onderbeen werd hij door de GGD naar het Gemeenteziekenhuis ge bracht. SCHIEDAM Een werknemer van het loodgietersbedrijf, fa. Van der Hoe ven, (jeed maandag bij de politie aangifte van ontvreemding van 500 meter elek trisch draad en 20 meter plastic pijp van een bouwbedrijf aan de Mgr. Nolenslaan. in het komende seizoen, meer leven in de brouwerij te brengen. Daarom worden thans de grote zaal zeven en de kleine zaal vijf geheel ge moderniseerd .De vernieuwing zal binnen enkele weken gereed zijn en zal daama ongetwijfeld heel wat nieuwe cliënten aantrekken, want er bestaat nog steeds behoefte aan goed-geoutilleerde, niet te' grote zalen, waar bijeenkomsten, verga deringen, partijen en recepties kunnen worden gegeven. Voor zover op het ogenblik bekend, zal de Savannah in Rotterdam een 800 a 900 ton lading innemen. V TriEZE MAAND, om precies te zijn; op 19 september, viert Rotterdam, een merk waardig jubïlêtim. Ban is het '/namelijk precies zestig jaar geleden dat in de Maas stad voor het eerst een elektrische tram rcédfDe onrwifckéRitg'van het elektriséhe iramnsaterieel-in-zestig- jaar is by de RET- (toen hog RETM) dufdélyk 'te zien! Van' het" eerste elektrische trammetje met (de* open bestuurdersplaatsen en de draaibengèl naar de gestroomlijnde dubbelgelede ver warmde trams (om nog maar niet te sprë/ Eén Van de metrotreihen inontwerp) i^ een hele stap. r" Ju de remise.aan de Kleiweg staat die eerste lijn 1' nóg. Binnenkort, wordt de trani van stal gebaald.- Op 16 september |'s' avonds om acht.uur wordt in het Ge meentearchief ter herinnering aan deze „trammylpaal" een téntoonstelling geopend. Deze expositie wordt - gehouden -onder." auspiciën van een vereniging Tan vrienden van oude .trams Eu ter gelegenheid daarvan zal het oude' trammetje gaan rjjden van het Centraal Station naar de Mariienesserlaan naar het gebouw van het. Gemeentearchief. Met die eerste elektrische tram is het diet zo vlot gelópen.'Rotterdam'heeft'in ,vlot handelen" nü een betere naam. Reeds in 1900 nameljik sprak de gemeenteraad zicJi uit over het elektrific.cren van de tramlijnen. Veel tjjd vergende onderhan delingen volgden. Op 19 december 1903 stelde de gemeenteraad nieuwe Concessie voorwaarden vast.. Do aandeelhouders van de RTM (toen het bedrjjf dat het hele openbare vervoer in Rotterdam verzorgde) besloten dpsrop een nieuwe maatschappij op te richten die de tramlijnen naar Hillegersberg, Over- sehie en Schiedam zou krijgen. Deze maat schappij kreeg de naam „Rotterdamse, Electrische Tramweg Maatschappij". Op 19 september 1905 reed dan de eerste tram, vijf jaar nadat voor het eerst de woorden elektrische tram waren gevallen. Het felblauw geschilderde voertuig is lange tijd voor de Rotterdammers een beziens waardigheid van de eerste orde geweest. Het was een gevaarlijk apparaat, vonden 2(i. Ergens hadden ze gelijk, want de tram die dertig km per uur reed, mocht slechts met de hand worden geremd. Toch werden in 1905 nog. negentien van deze tramrijtuigen bij de Belgische fabriek „Metullurpique" besteld. Dc trams waren niet groot met winrig zitplaatsen en der tien staanplaatsen. De eonJncteur kreeg een plaatsje op het open achterbalcon èn in de deuren naar de wagen zat een koperen luikje waardoor de passagiers het geld voor een plaatsbewijs moesten geven. Nadat dc eerste feestroes over de elek trische tram wat was vergeten en de route Parklaan-—BeurspleinHoningerdijk enige tijd werd bereden, kwamen de Rotterdam mers tot de ontdekking dat het vervoer per elektrische tram tocli wel voordelen had. Toch bleef tot 1912 slechts deze ene lyii gehandhaafd. Hillegersberg kreeg pas in 1932 een elektrische verbinding. Tot zolang heeft daar de- paardentram dienst gedaan. Over-, sehie moest zelfs wachten tot 1925 voor dat de paardentram verdween. Er kwa men bussen voor in de plaats. In 1927, cr was een grote staking van trampersoneel in 1919 aan voorafgegaan, overleed het particuliere RETM-bedrijf. en stichtte de gemeente de huidige RET. Rnira achtmiljoeo gulden moest Rotterdam be- - talen. De ontwikkeling is voortgegaan, met 5 een onderbreking in de oorlogsjaren na-, dat in oktober 1944 liet gehele tramverkeer was stilgelegd. Er zyn vele types trams geweest. In de. jongste geschiedenis kennen we de stoere vieraasers die mi langzaamaan een. voor.; een naar de sloper gaan, de Allan-rjjtnigen (die nu nog op lijn 4 rijden), de Schindler. trams (enkel en geleed) 'en tenslotte de Werkspoor-DUwag-trams (enkele-' en dubbel-' geleed) die de laatste trotse, aanwinst zyn.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 1