$WAS-AUTOMATEH ÏOIIZY Produktscliap beducht voor te lage prijzen vee en vlees Kip is voor zondag en speciale gelegenheden Babylijkje gevonden op vuilbelt Taxi-passagier mishandeld Nachtoefening Cup-tv. Kasjmir AR-vragen aan B, en W. over tbc-explosie Mermoord: onderzoek loopt vast FLORA MOPJES Noodweer in Engeland J Automobilist gedood bij frontale botsing AN'HEttING Laatste nieuws Maatregelen hij de hand Anderlecht gelijk tegen Fehnerbahce Wethouder maakte misverstanden groter „Rotterdam" helpt schipbreukelingen van jacht redden Monteur bekent twintig auto diefstallen Marine vergat te waarschuwen Bommelding in vliegtuig van Real Madrid Groen opnieuw wereldkampioen Zes mensen gewond Dag van de Kapiteins Meer stukgoed In Hamborg Bezwaren Dorothy Dandridge (Bess naast Porgy) plotseling overleden Bestormd Vloot van de Grote Wolga :slec DE.™ DE ROTTERDAMMER Pagina 4 DONDERDAG 9 SEPTEMBF,ft DE NIEUWSTE MODELLEN VINDT U ALTIJD BIJ (Vervolg van pag. BRUSSEL/AMSTERDAM De politie heeft geen enkele aanwij zing kunnen vinden, waaruit zou blijken dat de Japanner Okagaki zaterdag in Brussel met opzet te gen een viaduct-pijler is gereden. De twee Amsterdamse politieman nen, die zijn flat in de Belgische hoofdstad hebben doorzocht, heb ben niets gevonden, dat een aan knopingspunt zou kunnen vormen in het raadsel van de Amsterdamse koffermoord (zoals bekend, zou Okagaki worden verhoord inzake deze moord). het volledige voedsel voor uw hond Met GRATIS spekje. LONDEN Sinds woensdag avond heerst er noodweer in Zuid- Engeland, boven het Kanaal en boven de Noordzee. Diverse sche pen zijn vergaan en in de kust gebieden is grote schade aange richt. Reddingboten uitgevaren Rotterdam De 37-jarige glazenwasser D. B. P. V. van de Crooswijkseweg is gisteravond omstreeks half zeven dodelijk ver ongelukt bij een ernstig verkeers ongeval op de Vondelingenweg nabij de Langeweg. Zes mensen werden min of meer emsttig ge wond naar het ziekenhuis ver voerd. T> OTTERDAM Aan alles komt een eind, zo schrijft De Kroon- vlag, het maandblad voor het personeel van de KNSM, Amsterdam, en het deelt mee, dat volgend voorjaar twee oude getrouwen, die als gevolg van een vèrgevorderde leeftijd niet meer rendabel te exploiteren zijn, uit de vaart worden genomen. Pakhuismeester en in Moskon (V, SC Nieu preci Stich socia. de je het E Verw tyder SPR] |HUM( IpJA de resu «er uit yenblik Sent 1e MIDDELLANDSTR. 72 AERTV. NESSTRAAT 38 UTRECHT Het bestuur -vail het produktschap voor vee en vlees vreest in de komende "weken een groot aan bod van rundvee voor de slacht, waardoor de vee- en vleesprljzen zouden kunnen dalen. Het heeft daar om gisteren vooruitlopend op deze mogelijkheid reeds een program van maatregelen opgesteld om een even tuele marktinstorting te voorkomen. De grote aanvoer van rundvee wordt gevreesd, omdat hij vele boeren de hooioogst ten dele is mislukt en voor de wintermaanden voldoende voer ontbreekt. Volledige aanvulling met krachtvoer zou te kostbaar worden. De maatregelen omvatten: I. Stimuleren van de export door het verlenen van een extra finan ciële restitutie bij uitvoer van rundvee. In wezen een subsidie uit de algemene middelen, waardoor de huidige hoogte van de rundveeprij- zen in het binnenland zoveel moge lijk gehandhaafd wordt. De Neder landse consument moet zo langs in directe weg nog betalen voor het handhaven van een relatief hoog prijspeil. (Van onze soc.-econ. redactie) 2. Het uit de markt nemen van rundvee om zo het aanbod kunst matig te beperken en dus de vee markten voor grote schokken te be hoeden. Het voordeel van deze maatregel is, dat in het voorjaar wanneer er een tekort van rundvee zou ontstaan, dit tekort uit de ge vormde voorraad tijdens de win termaanden kan worden aangevuld, zodat de prijs in het voorjaar niet nog verder op gaat lopen. Deze beide maatregelen zijn nieuw. Bestaande maatregelen zijn reeds, dat op de invoer van rundvee een heffing van 5 pet. wordt gelegd, indien de binnenlandse prijzen dalen beneden 105 pet. van de zogenaamde oriënta tieprijs, die door de EEG is vastge steld. Daalt de binnenlandse prijs be neden 100 pet. van de oriëntatieprijs dan gaat een extra invoerheffing gel den van 10 pet. Op het ogenblik geldt reeds een heffing van 5 pet. en ver wacht wordt dat volgende week de heffing op 10 pet. gebracht wordt we gens het verder dalen van 4e rund- veeprijzen. UTRECHT Van de Nederlandse huisvrouwen koopt 84 procent wel eens kip „in een of andere vorm" voor thuisconsumptie. Ruim de helft van hen doet dat meer dan één keer per maand. Dit zijn twee van de conclusies waartoe een in opdracht van het pro- duktschap voor pluimvee en eieren ingesteld onderzoek naar de koop- en gebruiktgewoonten van kip heeft geleid. Bij deze enquête bleek verder, dat ruim 40 procent van de onder vraagden wel eens buitenshuis (meesal in een restaurant, soms ook in een snackbar) kip eet. De Nederlandse huisvrouw koopt voorname lijk kip om te braden. Diepvrieskip blijkt by jongere huisvrouwen meer populair te zijn dan bij oudere. Een derde deel van de huisvrouwen koopt haar kip bij de kruidenier, een vierde deel_ doet dit bij de poelier. Opvallend is, dat de positie van de poelier in de grote steden het sterkst (31 procent) en op het platteland (10 procent) het zwakst is en wel met name in de noorde lijke provincies. Voor de kruidenier geldt precies het tegenovergestelde. Het onderzoek heeft voorts onder meer uitgewezen, dat kip in de meeste gevallen op zondag of bij speciale gelegenheden wordt genut tigd, dat met de stijging van de welvaart het verwerken van kip in soep, ragout en rijsgerechten toeneemt en dat men vooral kip koopt vanwege de smakelijkheid en de licht verteerbaarheid. Minder prettig vinden de huisvrouwen het dat de kip zoveel „ver wijderbare" delen heeft (botjes, vel, vleugels, nek), nogal bewerkelijk is en aan tafel moeilijk in gelijke porties kan worden verdeeld. Aan de huisvrouw die graag kip bereidt, worden de volgende eigen schappen toegeschreven: huiselijk, zorgzaam, gericht op het gezin, be hoort niet tot de doorsnee-vrouwen. Van de dames die niet graag kip serveren gelooft „men" daarentegen, dat ze „onverschillig staan tegen over het gezin, gericht zijn op het huishoudelijk minimum en conven tioneel zijn ingesteld.. Aldus dan dit onderzoek. Dat het departement van Econo mische Zaken niet erg gelukkig is met deze grote voortvarendheid van het produktschap, liet de ministerië le vertegenwoordiger, drs. R. van Kuik, gisteren ter vergadering overduidelijk blijken. Hij verklaar de namens de minister ernstig be zorgd te zijn over deze voortva rendheid. De heer Kuik vroeg het produkt schap meer aandacht te hebben voor de binnenlandse afzet, de be langrijkste pijler voor het Neder landse rundvleesbeleid. Hij wees er op dat het verbruik van rundvlees in Nederland de afgelopen jaren is teruggelopen tengevolge van de ho ge prijzen. Thans worden al weer maatregelen genomen tegen prijsda lingen terwijl er nog niets aan de hand is, aldus de heer Kuik. Hij vroeg aandacht voor het feit dat in Nederland het consumenten belang parallel loopt met het pro- ducentenbelang wat betreft de rundvleesvoorziening. Een eventue le lagere prijs zou ook moeten wor den doorberekend naar de consu ment. (Van een onzer verslaggevers) MIEKLO Tussen het huisvuil van de compostfabriek in het Noordbra bantse Mierlo Is gisteren een baby- Mjkje gevonden en het spoor leidt naar een van de flats van de Haagse Winkelstede, ia een nieuwbouwwijk tegen Doosduinen. De Haagse politie zoekt thans uit welke vrouw nit deze straat haar vroegtijdig geboren baby enkele dagen geleden in een doos heeft gestopt en in een vuilnisemmer heeft gelegd. Toen het lichaampje werd gevonden wa3 het nog maar een paar dagen oud. Of het een doodgeboren baby was, is nog niet bekend. Al vrijwel direct veronderstelde de politie, dat het lijkje afkomstig moest zyn uit Den Haag. In de vuilnishoop heeft men vlak bij de doos, waarin het lichaampje was gedeponeerd, namelijk een groot aantal poststukken en brief kaarten gevonden, die geadresseerd waren aan mensen aan de Haagse Win kelstede. DEN HAAG De politie heeft een taxichauffeur en zijn bijrijder gearres teerd De mannen hadden een dronken passagier mishandeld omdat de man hen tot driemaal toe naar eon verkeerd adres had gestuurd en tenslotte geen geld bleek te hebben om de rit te betalen. Mensen die de mishandeling zagen hadden de politie gewaarschuwd. NUNSPEET Militairen op herhaling, ongeveer 404 in getal, moeiten gister avond aan een nachtaanva! meedoen die fn de vooravond begon. Veel gemor we gens een te missen voetbalwedstrijd uit de Maasstad. Wie schetst de verbazing en de vreugde der mannen toen het doel een legertent met vier tv-toestellea bleek te zijn waarin de totaal andere strijd ge volgd kon worden. De commandant had In samenwerking met een radio- en tv- handelaar de verrassing verzorgd. In Istanbul kwamen Fehtnerbahce en de Belgische kampioen Anderlecht voor de eerste maal tegen elkaar uit. De ontmoeting eindigde in een doelpuntloos gelijkspel. Het Schotse Kilmarnock heeft gisteren in Tirana met 0—0 gelijkgespeeld tegen Nandori, Voor de eerste ontmoeting tus sen beide clubs waren 30 000 toeschou wers naar het stadion van Tirana geko men. Ih het Nepstadion van Boedapest plaat ste het Hongaarse Ferencvaros zich zon der enige moeite in de tweede ronde. De Magyaren versloegen het IJslandse Kef- la vik FC met niet minder dan 8—1. Bij de rust was de stand al 6—1- De eerste ontmoeting tussen beide teams leverde een 4—1 overwinning op voor de Hjnga- ren. i) Verder hebben zich -de volgende gebeurtenissen afgespeeld: O Rond 2.000 Indonesiërs hebben gis teren de ambassade van India in Djakarta bestormd. Zij staken documenten en drie auto's in brand sloegen ruiten stuk en verscheur den de vlag van India. Tien minu ten nadat de betogers waren ver trokken, arriveerde de Indonesi sche politie... 0 Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren by een mondelinge stemming een laatste Republikeinse poging verijdeld, de economische hulp te besnoeien en de Amerikaanse hulp aan India en Pakistan in te trekken. Al West-Duitsland zal zijn ontwikke lingshulp aan beide landen niet stopzetten. Canada zal zijn betrekkingen met beide landen herzien en de moge lijkheid van stopzetting van de economische hulp overwegen. 0 Alle telefoon- en telegraafverbin dingen tussen India en Pakistan zijn opgeschort. HOLLYWOOD De 41-jarige Amerikaanse neger-actrice Dorothy Dandridge is woensdag dood in haar woning aangetroffen. De doodsoorzaak is nog miet bekend. Dorothy Dandridge kreeg bekend heid door haar filmrol „Carmen Jo nes" en de filmversie van „Porgy and Bess", waarin zij de rol van Bess speelde. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Naar aanleiding van de tbc-explosie in IJsselmon- de heeft bet anti-revolutionaire ge meenteraadslid mevrouw mr. dr. F. T. Diemer-Lindeboom de volgende schriftelijke vragen gericht tot het College van B. en W.: 1. Is het juist, dat bij de in juni geconstateerde tbc-besmetting op de Theo Thijssenschool te IJsselmonde aanvankelijk 21 kinderen en een leerk racht ziek bleken en opneming in een sanatorium noodzakelijk was voor de leerkracht en dertien van deze kinde ren? 2. Is het juist, dat bij volgende onderzoe ken het aantal patientjes in die mate is uitgebreid dat eind augustus 31 kinde ren in „De Kiokkenberg" lagen en nog acht patiëntjes op andere wijze in behandeling waren? Is het eveneens juist, dat bij vier kinderen van laatst genoemde groep de afwijking geconsta teerd werd op 30 augustus en dat op 7 september één van deze laatste patien- merkt moest worden? 3. Is aan B. en W. bekend, dat deze tbc- explosie, behalve het leed bij de direct betrokkenen, grote ongerustheid bij de ouders der leerlingen heeft teweeg gebracht? Is het eveneens bekend, dat deze ongerustheid nog is versterkt doordat na de geruststellende woorden in de raad van 26 augustus, gesproken Co or de wethouder van volksgezond heid nieuwe gevallen van besmetting aan het licht zijn gekomen7 4. Is het B. en W. bekend, dat in ■WsselmoMe het gevoelen aanwezig is, dat de GG en GD en de Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose in het ROTTERDAM - Morgen zal voor de officier van justitie worden voorgeleid de 37-jarige los-werkman A. P. uit Rot terdam. Maandagmiddag werd hij aan het hoofdbureau gebracht omdat hij op de Diergaardesingel voorbijgangers lastig viel en om geld vroeg. Terzake van bedelarij zal de officier d zaak morgen nog voorbrengen. Om het lastig vallen van publiek op straat zoveel mogelijk tegen te kunnen gaan, zal de politie het op prijs stellen indien in voorkomende gevallen aangifte wordt gedaan. begin de explosie te licht zouden hebben beoordeeld' 5. Is het B. en W. bekend, dat in IJsselmonde wordt verondersteld, dat de echte haard nog steeds met gevon den is' S. Indien het antwoord op de voorgaande vragen bevestigend luidt, is het college dan ook bereid maatregelen te overwe gen, om zoveel mogelijk de heersende gevoelens van onzekerheid en angstige spanning te verminderen? Is het colle ge niet van oordeel, dat naast voortge zet nauwkeurig onderzoek een grotere openheid met betrekking tot de stand van zaken en de ontwikkeling in de vorm van zakelijke en exacte bericht geving, eventuele gerezen misverstan den zie' vraag 4 zou kunnen wegnemen en tot bevordering van her stel van vertrouwen en rust zou bij dragen? (Van een onzer verslaggevers) Ook een zuster van de Japanner, die gisteren uit Genève (waar zij studeert) in Brussel aankwam om het stoffelijk overschot te identificeren acht zelfmoord uitgesloten. Bij haar aankomst zei zij, dat haar broer nog maar pas kon autorijden en dat zijn dood vast en zeker aan een ongeluk te wijten is. Buren van Okagaki hebben ook gezegd, dat de Japanner als een dwaas reed. In Brussel zijnhonderden pamfletten met het portret van de vermoorde Kame- da verspreid, maar er heeft zich geen spoorwegambtenaar gemeld, die Kameda op 21 augustus in de trem naar Amster dam heeft zien stappen. Bij het verdere onderzoek hebben de Amsterdamse hoofdinspecteur T. Hoegee en rechercheur C. Venderbos, die thans m Brussel zijn, de steun van tien Belgi sche collega's en de politie-attaché van de Japanse ambassade in Parijs, de heer Jiro Nakajima. De laatste is thans bezig met de bestudering van de papieren, die in de villa's van Okagaki en Kameda in be slag werden genomen. Intussen heeft de Belgische justitie be sloten geen inlichtingen meer te ver strekken over de „zaak van de Japan ners". Zij wil het onderzoek van de Am sterdamse recherche niet belemmeren. Alleen da Nederlandse justitie, zo zei men m Brussel, kan licht werpen op de moord op Kameda en is belast met het onderzoek naar de omstandigheden, waarin Kameda's vriend Okagaki om het leven kwam. Flora is ook deelnemer aan de nationale speldjescompetitie. FLORA HONDENBROODFABRIEK - DORDRECHT Zeven opvarenden van de „Bowqueen een schip van ruim 1.000 ton dat ter hoogte van Harwich verging, konden door reddingboten worden opgepikt. Men zoekt nog naar vier bemanningsleden, onder wie de kapitein. Een helikopter van de Britse luchtmacht wist vier Duitsers te redden van een jacht dat in moeilijkheden was geraakt voor de kust van Sussex. In de hele kuststrook van Zuid-Eare znn veel hompn en «a vele land zijn veel bomen om: dakpannen weggerukt. In het noorden van Essex moesten wegen als gevolg van overstroming voor het verkeer gesloten worden. PORTSMOUTH Vier Dnitsers zijn gisteren van hun jacht gered dat in het Engelse kanaal in de storm in moeilijkheden was ge raakt. De veertien ton metende Monson II werd waargenomen door het Nederlandse schip Rotterdam, dat er een helikopter heen loodste. Vervolgens werden de opvarenden aan hoord van.„de helikopter gehe sen. Dnderthen" was' een meisje van 24 jaar. De andere drie waren man nen. Alle vier waren ze uitgeput. GRONINGEN De Groningse politie heeft de 33-jarige Rotterdamse monteur A. IV. S. ingesloten, die heeft bekend op diverse plaatsen in ons land twintig auto's te hebben gestolen. De monteur bleek een goede bekende van de politie te zijn. Hij is in juli jl. uit de gevange nis ontslagen. Na zijn vrijlating begon hij in de Maasstad een repaxtu.eoedryf, maar eind juli ging hij er met een auto van een klant vandoor. Hij reed toen van de ene plaats naar de andere, auto's stelend in Amsterdam, Haarlem, Utrecht, Arn hem, Valkenburg, Gouda, Delft en Gro ningen. Ook heeft hij bekend ergens in. Friesland een automobilist die aan de kant van da weg in zijn auto lag te sla pen van 575 te hebben beroofd. DEN HAAG De Koninklijke Marine is gisteravond door een verzuim, dat zij overigens bijzonder betreurt, er de oor zaak van geweest dat uit IJmuiden de reddingboot Necltje Jacoba en uit Eg- mond aan Zee de Ubbo bij flinke storm zijn uitgevaren, nadat zeven mijl ten zuidwesten van Egmond rode lichtkogels waren waargenomen. Deze kogels bleken echter afkomstig te zijn van de kruiser De Ruyter, die ter hoogte van IJmuiden bij het houden van schietoefeningen te voren door de Marine worden ingelicht. Dit was gisteren echter verzuimd. De opvarenden van de beide reddingboten hebben hun verontwaardiging uiteraard niet onder stoelen of banken gestoken ROTTERDAM Raalte heeft zioh Directeur J. y u j tt j aai1 zUn woord ce'. houden. Hij had manager Brox belooft dat wanneer Feijenoord zou wfi vandaag de vlag van de rood-witten5 de top van de Euromast gehangen m worden. ROTTERDAM Rancune tegen de spelers van het Spaanse Real Madrid heeft vanmiddag omstreeks 1 uur jrdrid tot een anoniem telefoontje, dst er een bom was geplaatst in het toestel waar. mee de ploog van Real Madrid enkele minuten later zou terugkeren naar Spanje. Direct na zijn raadselaclstire mededeling wierp de man aan de andere kant van de lijn de haak op het toestel. Hoewel in feite iedereen, geloofde ia een misselijke en afkeurenswaaidife grap, leidde de meid mg tot vertrsürL; van Jhet vertrek. Alle passagiers werd verzocht terug te keren naar de wacht kamer, terwijl KLM-functionanssen en de rijkspolitie samen met de gezagvoer der overleg pleegden of het noodzakelijk was het gehele toestel te laten onder- zoeken. De bommelding stond niet alleen in de koude oorlog die werd gevoerd a> het veelbesproken duel Feijeaoord— Real Madrid van gisteravond. Onze sportredactie werd vanmiddag evenals diverse andere redactiebureaux opge beld door verontruste Feyenoord- supporters die zijdelings zouden hebben vernomen dat via de radionieuwsdienst bekend zou zijn gemaakt dat Hans Venneker zou zijn overleden. Het ble ken gelukkig loze geruchten. SAN SEBASTIAN De Nederlander Tiemen Groen heeft donderdag in San Sebastian voor de tweede achtereenvol gende keer beslag gelegd op de wereld titel op het nummer achtervolging voor amateurs. Hij versloeg xn de finale de Rus Stanislaw Moskwin in 04 57.85,' een gemiddelde'snelheid 'van 48,338 kilometer per uur. De Rus werd geklokt in 05 0151. Van een onzer verslaggevers De glazenwasser raakte met rijn sta tioncar bij een inhaalmanoeuvre in een slip. kwam op de linker weghelft terecht en botste frontaal tegen een uit tegen overgestelde richting naderende perso nenauto met vier inzittenden. V, werd door de voorruit van zijn auto geslin gerd. Bij aankomst in het Dljfcrigteie- keniusis bleek hij te zijn overleden. Zijn passagiers, de 25-jarige vorkhef truckbestuurder J. W. A. de M. uit Spijkenisse en diens broer, de 30-jarige matroos J. J. de M. uit de Alsemstraat zijn met hoofdwonden naar het Kin derziekenhuis gebracht, vanwaar ze na behandeling naar huis konden wor den gebracht. De personenauto rverd bestuurd door de 38-jarige kruidenier W. G. van de Max Havelaarweg. Bij hem zaten zijn 34-jartge echtgenote C. G.-v. G. en twee zoontjes, Hedrfkus van zes jaar en Ro nald van negen maanden. Het echtpaar is met hoofdwonden en inwendige kneuzingen naar het D}jk- zigtziekenhuis gebracht. Beide kinderen, die minder ernstig werden gewond, zijn daar eveneens heen gebracht Twee gewonden vielen er bij een aan rijding woensdagmorgen op de Van Beethovenlaan. Daar botsten de 17-jarige elektriciën D. R. uit Nleuwerkerk a. d. Ussel op 2ijn bromfiets en de 10-jarige Ju lie B. M. v. A. uit de Qffenbachlaan. De bromfietser moest uitwijken voor een geparkeerde auto en kwam enigs zins op het linker weggedeelte. Het mens je schrok hier waarschijnlijk van en be gon te shngeren. Beiden vielen. De elektricien liep een hersenschud ding en verwondingen aan zijn gezicht op. Het meisje kreeg een wond, aan het achterhoofd en vermoedelijk een hersenschudding. Belden werden naar het Bergwegziekenhuis gebracht, maar het meisje werd later met spoed naar het Dykzagtziekenhuis vervoerd. Twee bekende schepen gaan nit de vaart Het zijn de Oranjestad en de Willemstad, twee motorschepen, die de leeftijd van bijna dertig jaren hebben bereikt. In 1938 wer den zij resp. als Pericles en Socra tes (gebouwd door C. van der Giessen Zoon te Krimpen aan den IJssel) als vrachtschepen in de KNSM-vloot opgenomen en ingezet in de zogenaamde Colon-lijn. Beide schepen hebben een goede staat van dienst achter de rug. Gedu rende de oorlog voeren zij m de Magelbaendiensi rond Zuid-Amerika. Maar toen de oorlog was afgelopen werd hun een andere taak toebedeeld. In 1950 werden rij bij de NDSM verbouwd tot passagiersschepen voor de Caribische dienst ter vervanging van de Stuyvesant en de Boskoop. Enkele jaren later, in 1957, werden ze opgenomen in de Suriname-dienst. „Vele duizenden passagiers hebben de reis tussen Nederland, Curasao Aruba en Suriname met een van de Stad-schepen gemaakt en zullen daar aan zonder twijfel even zovele herin neringen bewaren. En tal van deze herinneringen zullen In gedachten nogmaals worden beleefd als deze schepen binnenkort voor de laatste maal onder de Kroonvlag afmeren". Gp 5 oktober hoopt Hamburg weer de „Dag van de kapiteins" te vieren ter nagedachtenis aan Simon van Utrecht, de beroemde kapitein uit de Hanze-tijd. Vorig jaar heeft Hamburg voor de eerste maal de gezagvoerders van alle in de haven liggende binnen- en buitenlandse schepen op het stad huis ontvangen. Dat was op 2 novem ber, de dag waarop 775 jaar geleden Hamburg werd gesticht. De „Dag van de kapiteins" zal met te meer vreugde worden gevierd nu Hamburg in het eerste halfjaar van 1965 in totaal 17.145.000 ton goederen heeft omgeslagen, een hoeveelheid waarop de bestuurders van de Hanze stad bijzonder trots zijn. Het aandeel dat het stukgoed in deze hoeveelheid heeft, is ten opzichte van dezelfde periode van het vorige jaar met vier procent gestegen. In juli van dit jaar bedroeg de goederenomslag 2822 mil joen ton, dat is 24.000 ton meer dan in de voorafgaande maand juni De toe neming komt op rekening van kolen, granen, erts en olieprodukten. Het nautische tijdschrift Fairplay meldt, dat de 22-jarige Maria Björn- stam als eerste vrouw in Zweden het stuurmansdiploma heeft behaald en het vertelt erbij, dat het meiske stamt uit een geslacht van marine- en koopvaardxj-officieren. Maria is geen wereldwonder. Zij is niet de enige vrouw die zich heeft bekwaamd en verdiept in de navigatie. Een paar Poolse en Russische dames zijn haar voor geweest en hebben het inmiddels al tot kapitein (e) van een kustvaarder gebracht. Met Maria is echter wel aangetoond, dat de vrouw meer en meer een begerig oog op de zee gaat slaan. Van veel meer betekenis dan Maria's stuurmansdiploma is het feit, dat een 32-jarige Zweedse gezagvoer der het diploma voor werktuigkundi ge heeft behaald en dat een 31-jarige hoofdwerktuigkundige in bezit is ge komen van het stuurmansdiploma. Dit bewijst dat de specialisatie zich nog met helemaal in de zeevaart heeft kunnen indringen. Enkele weken geleden werd be kend, dat de Nederlandse koopvaardij een teveel heeft aan deze stuurlieden en, m feite, een tekort aan werktuig kundigen. Indien de koopvaardij-offi cieren zich in twee richtingen zouden bekwamen zou het personeelsvraag stuk dat op het ogenblik in de Nederlandse koopvaardij een tikkeltje de kop opsteekt, makkelijker tot een oplossing zijn te brengen, zo meende een. reder. IN het steeds toenemende goederen verkeer tussen Rusland en West- Europa is Pakhuismeesteren N.V., Rotterdam, een belangrijke schakel en dat is de reden dat Pakhuismeesteren is uitgenodigd deel te nemen aan de internationale chemische tentoonstel ling, die van 11 tot 26 september te Moskou wordt gehouden. Het bedrijf zal met alleen als car gadoor en stuwadoor exposeren, maar ook op andere aktiviteiten de aan dacht vestigen. DE laatste drie decennia is de Wolga onherkenbaar veranderd. Er zijn gigantische waterwerken gebouwd met enorme waterbewaarplaatsen en electrische centrales. Kanalen hebben de begrenzingen van haar stroomge bied verlegd en voor schepen een uitweg gebaand naar de Don, en verder naar de Zee van Azow en de Zwarte Zee. De Wolga verbindt thans 17.000 kilometer bevaarbare waterwe gen. Deze vergroting van de rivier heeft grote invloed gehad op de bouw van schepen. Er zijn door de Russische scheepsbouwers schepen ontworpen, die makkelijk rivieren, zeeen en me ren kunnen bevaren. Op de Grote Wolga zullen binnenkort ook zoge naamde sectie-schepen verschijnen, die een laadvermogen hebben van een 16 000 ton. Hun kracht.is hierin gele gen, dat zij door middel van de secties tegelijkertijd aan verschillende kaden gelost en geladen kunnen wor den met uiteenlopende soorten goederen. Binnenkort zat Rusland voorts de beschikking krijgen over het eerste passagiersschip op een luchtkussen, Het zal boven de Wolga zweven en zich verplaatsen met een snelheid van 120 kilometer per uur. Je kunt van zo'n schip eigenlijk niet zeggen, dat het vaart. Het zal zijn passagiers ook niet bij de gebruikelijke aanlegstei gers aan boord nemen of van boord laten gaan, maar het em- en debarke- ren geschiedt bij stations, die op het land zyn gestitueerd. Aldus het in formatie-bulletin van de Russische ambassade in Nederland. AP de werf van P. Smit Jr. in Rotterdam is dinsdagmiddag een gedeelte van een booreiland te water gelaten. Het zijn de Z0- drijvers van het eiland, ook wel, de „mat" genoemd. Het is be stemd voor het tweede gedeelte van het eiland Kermac 58, waarvan bij de werf v. d. Gies- sen-De Noord het eerste deel in aanbouw is. Deze mat meet ruim 67 x 26 meter en weegt maar liefst 900 ton. Met deze hoeveelheid staal kan men met gemak twee coasters bouwen van 499 ton elk. s®« zalen t klem deneer hm sj ten ze gehoor ze et ge hoogste den va neen, die de Het v uoorde De i hj k hl hoofd Doch d lang vc dat ze ken de ze dan zyn at aal di nemen, hoordei Natpur ondervi lutdspri fei in j hoor. D tuurmei deringe hiermee Het m meeste spreken Men I «rstisst daar". spreken tik toe! resultati |ook een soort la langer haast de dalen, e eentonij i maïstisc oy m slt Een k koorde retorica, Was een fly was korte zti Tijder de Roy a Se strijt san Got 'te woo zoveel if Rou uer tullen t ^rdnkrij c ?e veld, i veld a s "itero/oo f standers tnee Deze Jifofc TO -"Urchil fneeste daarom nnnen, i zachts sl We wc T f'm c I rtnIi3en

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2