iijenkorf-kappei knipt wel op de maandag Firato was een succes Europoort ideale vestigingsplaats Dode en zes gewonden bij inhaak Fulbright: zonodig revolutie deunen lanoeuvre Scott Carpenter na een maand „hoven water" Verlies voor de gaullisten in Franse Senaat msr- ESSO GAS VOOR MEER COMFORT Kameda kan ook in Brussel zijn vermoord Herv. eenheid 1 Hl Zuid: Snel recht tegen provo's januari Laurens van Wingerdens instructief orgelprisma Gulf prijst Rotterdams energie Wereld Twee Amerikanen geëxecuteerd Burgemeester wil buiten gemeente wonen Moeder liet. kind cheque vervalsen: J boete van ƒ50 Door straatsteen gedood tijdens vechtpartij Schot voor vijf wedstrijden geschorst Tot samenvoeging besloten Half oktober beslissing in IJsselmonde Meisje (12) mist deel van duim Man bekraste vijf auto's NIEUWE ZENDER IN BEDRIJF ■r Brief aan Kroon schrij1 Varkens sparen voor apen Kortsluiting en brand in fabriekspand Werkgevers metaal •ij ven SER over loonpolitiek Duivendreeht ging in Frankrijk te water Vliegtuig verloor sleep bij stadion Regionale werkgroep Bodem, Water, Lucht DE ROTTERDAMMER JA Vakbondsvoorzitter boos (Vervolg van pag. 1) SmildeGistermiddag is op rijksweg 31 ter hoogte van Smilde de 50-jarige heer A. de Vries uit Deventer, bü een verkeersongeluk om het leven gekomen. Zes per sonen werden gewond, van wie drie ernstig. Dit een file van auto's komende uit de richting Meppel wilde een personenauto defile passeren. 't komt in steeds meer huizen... Waarom nog langer u behelpen? Ook kunt beschikken over eer» geyser, stro mend heet water, een douche. Ook voor is er immers Esso Gas! De kosten? Minder dan u vermoedt. Praat eens met een Esso-Gas-depothouder. Dan is 't er snll... dit onmisbare comfort! Met Esso bent u beter uit! Tegenslag Or. Wit JUNKER+RUH aardgasfornuizen NA ON I S wasautomaten F E Wl I N A stand 19 JUNKER RUH RAPPORT IR. W, DE BRUIJN HOOGLERAAR pagina 4 SCHEVENINGEN De voorzitter van de Nederlandse Katholieke bond van kapperspersoncel, de heer Th. J. A. Sturkenhoom, is er niet over te spreken dat de kapsalon in de Rotter damse Bijenkorf 's maandags wel open is. Tegen het advies van de vakraad in heeft de Stichting van de arbeid hiervoor toestemming gegeven. De Stichting moet nu opnieuw een beslissing nemen over de aanvraag van een aantal stationskapperszaken, die eveneens 's maandags geopend willen zijn. De vakraad heeft reeds afwijzend geadviseerd. De zaken in de stations onderscheiden zich immers in niets van de andere kapperszaken in de directe omgeving. Zeker tachtig procent van de klanten zijn geen reizigers. De voorzitter had verder kritiek op de gemeente Rotterdam, die on danks het bestaan van een 600 leer lingen tellende school van de stich ting vakopleiding, zelf een nijver heidsschool voor kapsters heeft ge sticht en subsidieert. De overheid van Rotterdam is op de stoel van het bedrijfsleven gaan zitten. Tenslotte merkte de voorzitter nog op, dat de werkgevers in de kappers- bedrijven nu de rekening gepresen teerd krijgen van hun houding tijdens ontstellende personeelstekorten. AMSTERDAM De veer tiende Firato, die de afgelopen tien dagen in het RAl-gebouw in Amsterdam is gehouden, is, zo wordt door de organisatoren medegedeeld, in alle opzichten een succes geweest. Vooral op commercieel gebied werden de verwachtingen van veel expo santen verre overtroffen. De tentoonstelling trok in totaal 125.195 bezoekers. De vorige Firato in 1963 toen gecombi neerd met de Fiarex vakbeurs, die nu volgend jaar apart wordt gehouden werd door 137.036 personen bezocht. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Na de ver woesting door bombardement en brand, nog maar 25 jaar geleden, heeff Rotterdam zich ontwikkeld tot de belangrijkste haven van Europa. Hier is een wonder ver richt door mensenhanden. De heer W. K. Whiteford, president commissaris van Gulf Oil Corporation zei dit zaterdagmiddag bij de opening van de Gulf-raffinaderij in Europoort, die hij een ideale vestigingsplaats noemde. „Het gebied ligt aan diep water, zeer dicht bij de groeiende Europese afzetgebieden en het is goed geoutilleerd. Zien we Rotterdam als middelpunt van een cirkel met een straal van 800 kilometer, dan omvat dezë cirkel een inwonertal dat gelijk is aan het aantal inwoners van de Verenigde Staten en 80 procent van de koopkracht van West-Europa ver tegenwoordigt". Drs. J. M. den Uyl, de minister van economische zaken, haakte daar later op in. Hij betoogde: „De gunstige ligging van Nederland legt ons de plicht op onze havens up to date te houden, maar voegde hij er aan toe dat moet gebeuren zonder dat de leefbaarheid in het gedrang komt". Uit alle delen van de wereld waren de 850 gasten, onder wie 100 journa listen, naar Rotterdam gekomen om getuige te zijn van de opening van de nieuwe raffinaderij (bouwkosten 50 miljoen dollar). Met een royaal vlag gende Rotterdam voeren zij naar Europoort en na bezichtiging van de raffinaderij scheepten zij zich weer in op het grootste passagiersschip van de Nederlandse koopvaardij om op zee een groots gala-feest bij te wonen (totale kosten voor de Gulf: 1 mil joen). Minister Den Uyl verrichtte de ope ningsplechtigheid door het onthullen Ivan een marmeren gedenkplaat, ver- Daarbij kwam de auto in botsing met een daarvoor rijdend busje met zes inzittenden, dat naar links uitweek om naar een links van de weg gelegen café te rijden. Het busje vloog bij de botsing over de kop waarbij twee inzittenden uit de wagen werden geslingerd. Eén van hen, de heer De Vries, was op ST. LOUIS (Missouri) De Ameri kaanse senator 3. WUUsm Fulbright heeft geschreven dat de Ver. Staten in achter gebleven gebieden steun moeten verlenen aan fundamentele veranderingen, des noods zelfs aan revoluties, om deze landen te heipen bij het verwerven van nationale waardigheid en sociale recht vaardigheid. Fulbright is Democraat en voorzitter an da senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen. Hij schrijft dit in een artikel ir. een speciale bijlage yan de St. Louis Post-Dispatch. Hij wees erop dat de Ver. Staten onderscheid moeten maken tussen com munistische steun aan eisen tot verande ringen en een door communisten geleide •opstandige beweging. SAIGON Twee Amerikanen, kapitein Versace en sergeant Kora- back, zijn gisteren „ergens in Zuid- Vietnam" door de Vietcong gefusilleerd als represailles voor de executie door Zuid-Vietnam van drie Vietcongrebel- len. De strijd in Vietnam, ontwikkelt zich gunstig voor de Amerikanen. Dit week einde is er versterking gekomen van een 15.000 man tellende Zuidkoreaanse gevechtsdivisie. De Vietcong heeft zel den het initiatief en dagelijks worden aanzienlijke verliezen voor de Viet cong gemeld. Er zijn ook weer Chine zen in Zuid-Vietnam gezien. Na de bloedige strijd bij Qui Nonh zijn onder 400 doden 10 Chinese adviseurs geteld. De Amerikaanse mariniers hebben deze strijd gevoerd en met groot suc ces afgesloten. HILVERSUM. Precies volgens het werkschema as de nieuwe zender Lopik 2 gereed gekomen. Het radioprogramma Hilversum 2 (288 meter) werd zaterdag voor de eerste maal via deze 100 kw- zender uitgezonden. Van begin september af heeft Hilver sum 2 tijdelijk gebruik gemaakt van de aanmerkelijk zwakkere reserve-zender Lopifc 3 en waren drie ïteumemders in bedrijf- Deze drie zenders ondersteunen met ingang van vandaag alleen nog van 10 uur 's morgens tot vijf uur 's middags het programma van Hilversum J. y4_ slag dood. De ander werd ernstig ge wond, evenals twee inzittenden van de personenauto. Vier anderen, twee uit het busje en twee uit de personenauto, liepen licht verwondingen op. ROERMOND - Op de Hillearaadlaan even buiten Roermond, is zaterdag de 14-jarige jongen N. Hilgers uit Herken bosch met zijn fiets aangereden door een personenauto en zo zwaar gewond geraakt, dat hij gistermiddag in het St. Laurentius ziekenhuis te Roermond is overleden. BELGRADO Otto Falken, een 20 jaar oude Utrechtenaar, is gisteren in de Zuidadriatische badplaats Herceg-Novi verdronken. Hij was met een Duitse toerist aan het zeilen toen de boot omsloeg en de Nederlander met zijn voet beklemd raakte. HOOGHALEN In Hooghalen (Dr.) is omstreeks middernacht de veertigjarige mevrouw J. P. Nijhof- Bakker uit Rolde, verpleegster in een ziekenhuis te Hoogeveen, met haar personenauto tegen een boom gebotst en zo ernstig gewond dat ze kort na het ongeluk in het "Wilhelminazieken- huis te Assen is overleden. OOSTERWOLDEZondagavond om kwart over zeven werd de 58-jarige ongehuwde E. van Ek in zijn woon plaats Waskemeer door een tegemoet komende auotmobdlist aangereden en dodelijk gewond. Het slachtoffer liep buiten de bebouwde kom aan de linker kant van de weg. De autobestuurder, afkomstig uit Duurswoude, reed met gedimde lichten en had de voetganger niet gezien. ROTTERDAM Zaterdagavond is de kleuterleidster P. Sterrenga uit Rotter dam op de Heemraad sslngel, waar zij op haar bromfiets reed, aangereden door een motorrijder. Het meisje kreeg zulk ernstig letsel, dat rij korte tijd later in het Dykrigt-ziekenhuis Is overleden. De motorrijder, de 28-jarige M. G. Ter meer, had de motorfiets van een vriend geleend voor een kort ritje. Hij zelf kreeg een ernstige hersenschudding en een gebroken arm en is eveneens in het Dijkagt-ziekenhuis opgenomen. De politie van het bureau Oostervan- straat (teL 2358 88) verzoekt getuigen van dit ongeluk zich te willen melden. (Van onze Leidse redactie) HAZERSWOUDE De burgemeester van Hazerswoude, de heer C. G. van Bobben de Bruyn, die weigert de hem: door de gemeenteraad aangewezen ambts woning te. betrekken, heeft zich thans tot de Koningin gewend met het verzoek in Alphen aan den Rijn 8 kilometer van zijn gemeente te mogen blijven wonen. Als reaktie op deze stap van de burge meester hebben de wethouders een brief naar Gedeputeerde staten gestuurd, waar in zij dit college vragen te bevorderen dat het verzoek van de burgemeester door de Kroon niet wordt ingewiiligd. De burgemeester heeft reeds in zijn installatierede gezegd dat hij aan de Rijn dijk te Hazerswoude wil wonen, vlakbij het gemeentehuis.De gemeenteraad is echter var. oordeel dat hij in de ambts woning middenin het dorp moet wonen- Het dorp zou zich achtergesteld voelen bij de Rijndijk, wanneer de burgemeester zich aan de Rijndijk zou vestigen. De burgemeester zegt dat dat de ambts woning ia het dorp niet geschikt is voor zijn gezin. Het huis is te klein en achter het huis loopt een sloot, waar riolen op uitlopen en bovendien staat daar een gas houder. vaardigd door de industriële ontwer per en beeldhouwer Jan Bons. In een korte toespraak vestigde hij er de aandacht op, dat Nederland een cen trum voor de olie-industrie aan het worden is. Hij deelde voorts mee, dat de Koningin de heer "Whiteford had benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nasseu. Over de Gulf-raffinaderij hebben we kortgeleden uitvoerig geschreven. Zij staat opeen terrein van 200 hectare, waarvan nu de helft is be bouwd. De jaarlijkse capaciteit was eerst vastgesteld op 1,5 miljoen ton ruwe olie, maar intussen is al tot verdubbeling besloten. Naast de raffi naderij zijn nog een smeerolie-instal latie en een research-laboratorium verrezen. De drie complexen tezamen vertegenwoordigen de grootste kapi taalsinvestering, die Gulf ooit voor een Europees project heeft gedaan. Tot de jongste activiteiten van Gulf behoort het zoeken naar olie en/of aardgas ook in de kustwateren van Nederland. LA JOLLA (Califomië) De cos monaut Scott Carpenter, die een maand lang ploegen aquanauten heeft geleid' in een laboratorium op 62 meter diepte, is zondag weer naar de onpervlakte gekomen. Hij bracht on geveer 29 dagen ea 14 uur door in het „sealab" van de Amerikaanse marine dat ter hoogte van La Jolla, Califor- nië, op de bodem van de Stille Oceaan fust. Scott Carpenter heeft met zijn verblijf op de zeebodem een record gevestigd. Op het ogenblik bevindt hij zich voor 24 uur in een dnikkamer om aan de omgeving op aarde te winnen. Intussen is er een derde groep aquanauten naar het sealab afgedaald, "die evenals de vorige twee veertien dagen in het laboratorium zal blijven. Het experiment duurt in het geheel 45 dagen, PARUS Bij verkiezingen om een derde van de 214 zetels van de Franse Senaat hebben de gaullisten vandaag twee zetels verloren. De socialisten, onafhankelijken en boe ren boekten ook een Weid verlies. De winnaars waren links-democraten, chris ten-democraten en onafhankelijken. De communisten hebben de twee zetels die voor hen op het spel stonden behouden. Herkozen werd o.s. senaatspresident Gaston Monnerville, die krachtens de grondwet president De Gaulle na diens overlijden zou opvolgen totdat nieuwe verkiezingen gehouden kunnen worden. (Van een onzer verslaggevers» ROTTERDAM De 34-jarige n,„-: vrouw J. W.-Z. kreeg nog geld van W vroegere kostganger, die echter ondank veie aanmaningen weigerde over de te komen. ""fs Toen op zijn voegere adres een ave wissel arriveerde van het Sociaal Fem' Bouwnijverheid bedacht mevrouw 2 dat hif»r ppt» mrvrffhlHlrVmiH l hier een mogelijkheid was om haar s#.n terug te krijgen. Zij liet haar zoontje'i dertien een valse hantekening zetten ea AMSTERDAM Tijdens een vecht partij zaterdagavond laat op Rapenburg in Amsterdam werd de 45-jarige C. van Vliet door een naar hem geworpen straatsteen zo ernstig aan zijnr hoofd gewond, dat hij in het Wilhelminagast- huis moest worden opgenomen en gister ochtend is overleden, De vechtpartij was gevolgd op een hevige woordenwisseling. Op een gegeven moment greep een van het drietal, de 45-jarige havenarbeider L. H. uit Suriname, een straatsteen en wierp deze naar Van Vliet. MEXICO CITY De Mexicaanse ha- venstad aan de Stille Oceaan is getroffen door de orkaan HazeL Er zijn nog geen berichten over slachtoffers, maar de scha de is groot en er zijn zeker 5.000 daklo zen. Grote kustgebieden van de staat Sinaloa zijn ondergelopen en de mensen moesten in bomen vluchten of, als zij daarvoor nog de tijd hadden, naar hoger gelegen gebieden. Mazatlan is op het ogenblik alleen, nog per boot te bereiken, maar het is een gevaarlijke tocht Alle verbindingen te land zijn verbroken. (Van een onzer redacteuren) JDCyTTERDAM Het slot van de actie, die de vereniging Vrienden van Blijdorp" is be gonnen voor de bouw van een verblijf voor niet-mensapen met een verblijf voor nachtdieren en een laboratorium, nadert. Op 7 december, de dag waarop de diergaarde 25 jaar in Blijdorp is gevestigd, hoopt het bestuur de directie de bouwsom te kunnen aanbieden, Die bouwsom is er nog niet helemaal. Daarom heb ben de vrienden een groot aan tal (spaar) varkens ingeschakeld, die er het hunne toe moeten bij dragen, dat het in januari ge stichte jubileumfonds in de ko mende maanden goed wordt „gespekt". Zaterdag was een groot aantal leden van de vereniging in Blij dorp bijeen voor een excursie door de tuin. Zij keerden allen met een varken huiswaarts. Eind november zal blijken welk var ken het meest is „aangekomen". De eigenaar van het dikste var ken zal met St. NicolaaS worden verrast met de naam Blijdorp in boterletters. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Naar de Sportkroniek van heden meedeelt is C. Schot van Oran je Wit wegens wangedrag tijdens de wed strijd Oranje WitDFC geschorst voor vijf wedstrijden. Voor de Dordtenaren is dit de tweede grote klap die men moet incasseren, omdat ook Vos al ontbreekt ROTTERDAM Woensdag 29 sep tember verlaat de heer L. Hardon, eerste hoofdcommissie bij het bureau voor de statistiek der gemeente de dienst wegens pensionering veriaten. Die dag wordt in de personeelskantine van het stadshuis van 15.30 tot 36.30 een afscheidsreceptie gehouden. AMSTERDAM „Het staat voor mij helemaal nog niet vast dat de moord op de Japanse vertegenwoordi ger Kameda beslist in Amsterdam is gebeurd. Deze kan net zo goed in Brussel (waar de Japanner woonde) zijn gepleegd, zoals op het ogenblik de stand van het onderzoek is. Ik weet het niet. „We tasten nog In het duister." Zo verklaarde vanochtend de officier van justitie, mr. dr. J. F. Hartsuiker, hoofd van het arrondissementsparket In Amsterdam. Daarom is mr. Hartsuiker dan ook van plan, als hij het omvangrijke dos sier heeft bestudeerd, contact over deze vooralsnog mysterieuze zaak op te nemen met zijn Brusselse collega, de procureur des konings in de Belgische hoofdstad. Er is maar één getuige die zegt Kameda in Amsterdam te hbben gezien, aldus de officier. Dat is een dame die verklaard heeft Kameda op zaterdagmiddag 21 augustus omstreeks kwart over vijf bij het Centraal Sta tion te hebben gezien en gesproken. Het onderzoek van de recherche van het bureau Leïdseplein in de koffer moordzaak is in Amsterdam zo goed als voltooid. Wel komen er nog tips binnen die moeten worden nagetrok ken. Vanaf 25 augustus, toen het ge mutileerde lijk van de Japanner in de aluminium koffer werd gevonden in de Jacob van Lennepkade, is de re cherche onder leiding van de chef van het politiebureau, hoofdinspecteur J, Vrjjburg, en recherche-chef hoofdin specteur J. B. Scheur, met het onder zoek bezig geweest. Vanaf vandaag, een maand nadat de zaak, waaraan ook in Japan door pers, radio en tele visie grote aandacht is besteed, begon, wordt het onderzoek in beperkte mate nog voortgezet. ATHENE Koning Konstantijn heeft een koninklijk besluit getekend, waarbij het zomerreces van het parlement tot 15 november verlengd wordt. Normaal komt het parlement na het reces op 15 oktober weer bijeen. Maar door de politieke crisis is het tot zaterdag yroeg in zitting gebleven. ROTTERDAM Zoals ds. Jac. Treffers zondagavond in zijn af. scheidsdienst aankondigde, gaat de Nederlandse Hervormde Kerk in het zuidelijke gedeelte van Rotterdam een ingrijpende reorganisatie tege moet. Met ingang van 1 januari zuilen de Hervormde Gemeente Charlois, de Hervormde Gemeente- Feijenoerd, de Hervormde Geente Heljplaat en de Hervormde Geente Rotterdam-Vree wijk tezamen worden gevoegd tot één Hervormde Gemeente Rotterdam- Zuid. Zoals wij reeds eerder hebben ge meld is het de bedoeling dat de Hervormde Gemeente IJsselmonde zich eveneens aansluit bij de nieuwe kerkelijke indeling. In IJsselmonde bestaan er, vooral onder de oudere bewoners van deze in de oorlog gean nexeerde stadswijk, weerstanden te gen het opgaan in de grote gemeente Rotterdam-Zuid. Heel wat oudere IJs- selmondenaren zien dit als een „ker kelijke annexatie"! Er is over de gedachten in de Hervormde Gemeente IJsselmonde een rapport opgesteld. Dit rapport is thans in bespreking in de Centrale Kerkeraad van IJsselmonde. Op grond van het rapport zal de Hervormde Gemeente IJsselmonde AMSTERDAM Onder persoonlijke leiding van de officier van justitie mr. dr. J. G. Hartsuiker, hoofd van het arrondis sementsparket in Amsterdam, hebben justitie en politie een aktie ingezet om een einde te maken aan de wekelijks te rugkerende relletjes bij het Lievertje op het Spui. Tijdens het verhoor van de elf aangehouden provo's zaterdagnacht (er was weer een grote rel ontstaan; op het bureau van politie zijn zondag op het parket in het paleis van justitie dé dag vaardingen voor de jongelieden gereed gemaakt, die nog die zondag aan hen zijn betekend. Donderdagochtend30 septem ber om tien uur zullen zij voor de poli tierechter op een extra ingelaste zit ting terecht moeten staan. Officier van justitie is mr. H. E. van Renesse, De justitie heeft van een zelden ge hanteerd artikel van het wetbo'ek van strafrecht artikel 186 gebruik ge maakt, dat betrekking heeft op het deel nemen van een volksoploop (verbod tot samenscholing). Indien men na drie keer te zijn aangemaand om zich onmiddellijk te verwijderen geen gevolg geeft aan dit bevel is men strafbaar. Dit gold dus zo wel voor de deelnemers aan de happening als de toeschouwers daarbij. De maxi mum op te leggen straf is drie maanden of een boete van 1200 gulden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In het fabriekspand van Wilmeta aan de Graaf Jan van Nas- saustraat is zondagavond kortsluiting en begin van brand ontstaan. Er bleek een hoogspanningskabel van het GEB te zijn doorgebrand. Enkele woningen in de om geving kwamen zonder stroom te zitten. De brandweer nam de nodige maatre gelen. half oktober de beslissing nemen of zij al dan niet zich in het grotere verband van Rotterdam-Zuid zal oplossen. Een moeilijkheid is de zeer nauwe band, die er in IJsselmonde bestaat tussen de drie wijkgemeenten, die teza men daar de Hervormde Gemeente vor men. Deze band wordt door de lidmaten, vooral de ouderen, ais levend gevoeld. Velen rijn bang, dat die band losser zal worden, door de jongeren zelfs geheel niet meer zal worden gevoeld. Er zijn echter ook velen, die de voordelen van het samengaan met Rot terdam-Zuid, zoals het meespreken in onderwerpen, waar IJsselmonde tot nu toe buiten bleef, groterachten dan de nadelen. Van inde het geld. Het kwam echter it en vanmorem moest zij hiervoor verantwoorden bifS. politierechter, mr, A. Heynsius. „U" moest zich schamen om uw kinda. ren te leren hoe je postwissel vervlast' zei mr. Heynsius, die het een schande lijke zaak vond. Hij veroordeelde has* tot een geldboete van 50 of tien dazen en bsloot: „U heeft het aan uw kindwm te danken, dat u geen gevangewsst»! krijgt ROTTERDAM De te Rotterdam gevestigde contactgroep van werkgevers in de metaalindustrie heeft in een brief aan de commissie loonpolitiek stelsel van de Sociaal-Economische Raad haar stand punten over een toekomstige loonpolitiek naar voren gebracht. Mocht de commissie adviseren tot terugkeer naar een natioaa- le loonpolitiek, dan verlangt de contact, groep een grotere plaats voor het voeren van een eigen gedifferentieerd loonbeieid binnen de onderneming ter verhoging van de arbeidsproduktiviteit De tweede mogelijkheid, een nieuw stelsel waarin elementen van gebonden heid en van vrijheid in de loonvorming tot een hanteerbare synthese worden gecombineerd, volgens de adviesaanvraag van minister Veldkamp acht de contact groep niet levensvatbaar. Zij verwacht er catastrofale gevolgen van voor de min- der grote bedrijven en bedrijfstakken. Ten slotte worden bezwaren naar vo ren gebracht tegen vrije loonvorming. De groep vreest inflatie en meer arbcidscon- nieten en wenst daarom een bindend voorgeschreven mogelijkheid tot bemid deling met een „afkoelingsperiode". Zij acht een arbeidsreserve van 2 pet nodig en meent dat dit bereikbaar is door om. produktiviteitsbevordering, inschakeling van de gehuwde vrouw en meer buiten landse werkkrachten. Maatregelen wor den gevraagd die de middelgrote onder neming stimuleren. DUINKERKEN Zaterdagmiddag is op de werf France Gironde het tweede schip uit de serie van drie bulkcarriers van 38,000 ton, gebouwd in opdracht van Phs. van Ommeren N.V. in Rotterdam, te water gelaten. Het schip kreeg de naam Duivendreeht van mevrouw P. van der Vorm-Baree. echtgenote van de heer P. v. d. Vorm, lid van de raad van beheer van het Van Ommeren concern. Veel buiten- en bin nenlandse relaties van rederij en werf woonden deze doopplechtigheid bij. De Duivendreeht zal eind van dit jaaf in de vaart komen. (Vaa een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een vliegtuig verloor zondagmiddag in de omgeving van het Feenenoordstadion een reclamestee». die terecht kwam op een magazjjngebouw van de scheepswerf P. Smit aan de Sta- dionweg. Er was geen schade. De sleep werd in beslag genomen en ter beschik king gesteld van de Dienst Luchtvaart Rijkspolitie. ROTTERDAM In zijn bijzonder instructieve orgelbespeling van zater dagavond in de Nieuwe Oosterjcerk stelde Laurens van Wingerden het preluderen en fantaseren centraal. Het preluderen ontstaan uit het „toon aangeven" voor zangstemmen is een zich vrij bewegen over de toetsen van het klavier, echter met een sterke gebondenheid aan de toonsoort en be paalde voor de oervorm van het preludium karakteristieke thema bewerkingen. Hieruit ontstaan is het fantaseren, dat minder sterk gebonden is aan een bepaalde toonsoort en vrijer in het themamateriaal en de verwer king ervan. Via het Preludium in d moil van PacheVbel en een Andante van de 17e- eeuwse Italiaanse Rossi, liet Van Win- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De I2-jarige scholiere N. A. uit de Alwinastraat miste zaterdag middag na een aanrijding op de Waal havenweg een stuk van haar linkerduim. Ze reed met haar fiets plotseling van het rijwielpad een inrit in, waardoor de 33- jarige motordrijver F. v. d. N. uit de Paul Krugerstraat, die op zijn bromfiets ach' ter haar reed, tegen haar aanbotste. Even als het meisje, moest ook hij naar het Dïjkzigtziekenhuis worden vervoerd. De bromfietser had hoofdwonden en was bui ten bewustzijn. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De politie heeft maan dagnacht aangehouden de 62-jarige elek tricien E. C. L. S. uit Rotterdam, die vijf in de Rosier Faassenstraat geparkeerde auto's met een sehroevedraaier had be krast Een bewoonster van een pand uit die straat zag het en .waarschuwde de politie. S. werd aan het bureau Marconi- plein in bewaring gesteld. DELFT Tot buitengewoon hoogle raar in de afdeling der bouwkunde aanjJe Technische Hogeschool te Delft, is be noemd ir. W. de Bruijn, architect en ste- debouwkundige te Utrecht Hij zal onder wijs geven in het stedebouwkundig ont werpen. gerden zijn zeer geboeide publiekje ontwikkeling van het preludium door maken tot de rijpere vorm van Sou G-dur Preludium. De verwantschap; tus sen preluderen en fantaseren liet hij "dui delijk horen in de Fantasia (ook wel genoemd: Preludium) in g moli van Joh. Séb. Bach, welk werk op bijzonder mar kante wijze werd uitgevoerd. Een prachtig voorbeeld van de fan- tasievorm liet Van Wingerden horen m de om zijn prachtige thematiek en rpe kleurschakeringen zo diep muzikale Fantaisie en La van César Franek. Dit was een musiceren van hoge orde, zoals le père angelique het rich geaaent moet hebben. De voortzetting van beide vormen ia de huidige tijd bleek duidelijk in wer ken van Jean Langlais en Hans it- Midheelsen. Beide grijpen leder op, geheel eigen wijze terug naar vroe gere vormen, die echter de eigentyose invloed niet missen en daardoor toca een voortzetting zijn van het preiuderen- Met een boeiende Partita-Fantasia vaa eigen hand over het 91ste gezang uit de nieuwe gereformeerde bundel besloot Van Wingerden dit uur van hoog muzi kaal genot voor zijn helaas weinige toe hoorders. Het uistekend verzorgde pro gramma. (met noteenvoorbeelden) kw model staan voor menig concertpro gramma. Het volgende concert in deze sen« Orgel-prisma 1965 wordt gegeven op 9 oktober en heeft als thema: de fuga en haar voorlopers. A A „M, (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Wethouder G Z. Vos (sociale zaken er, volksgezondheid) installeert woensdag 29 september 355 uur in het GO en GD-gebouw W de baan de eerste regionale werkgw-i der Commissie Bodem, Water en Luc Het is de groep „Feijenoordl waarto drie leden der commissie BWL drie uit het bedrijfsleven en drie uit oe bevolking. Van de zijde der bedrnv zijn Ud: dr. ir. H. A. Franken, directeur RMI; drs, W. J. Klopper van ce Crrarie- boom Bierbrouwerij en H. Otto, teennis directeur Douglas Hunter, vertegen woordigers der bevolking zijn G. du stra. hoofd Groen van Prinstererscao J. H, Engelsman, winkelier en J. Tm nier. opzichter ROTEB. ROTTERDAM De heer Houwelingen zal vrijdag 1 oktober jaar in dienst zijn van de fa. Vtoke Co., reders en cargadoors. Hij kwam als jongen van 17 jaar en bij ^?2ins- werk gesteld bij de, afdeling kamer. Thans is de neer Van Bouwe gen chef waterklerk. Vrijdag £°vdt jubilaris ten kantore, aan de ParkB gehuldigd. Daarna is er van 16 tot 17 u gelegenheid hem geluk te wensen.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2