Eénpersoonsflat wordt schaap met vijf poten ,Ars Musica9 belooft veel voor toekomst Werelddierendagdag van bezinning Burgemeester opent r.k. lioreca-vakschool Man in ziekenhuis en op schip niet welkom Pionierswerk Bouwfonds Ned. Gemeenten Duiven vlogen voor de apen Psychopaten int asiel ontsnapt Honderden negers m arrest Auto (met 110) vier keer over de kop Standaard moeilik Onderzoek nodig naar aanleg van meisjes Rijnlandwater ook in toekomst voor Delfland Verloofden op dievenpad in warenhuis NDSM gaat 100 beambten ontslaan Aanrander kon worden gevat Zwaar gewonde bij botsing Europaweg Kinderen dronken slaapdruppels Den Haag moet nog wennen Problemen door pionierswerk en situering Matroos door man en wouw opgelicht Man kreeg klap met naaldhak te krijgen SCHEEPSLUIKEN DRIJVEND BIJ LICHTSCHIP Bijfoelschool „Mens en Evangelie" start R'DAMS MEISJE AL MAAND ZOEK Indeling Schaafbanken IV). v ■■'■■A'^% v(V; l VV5v fmmm (Van ean onzer redacteuren) T EI'DEN/ROTTERDAM Kort '*J geleden is van de Rijnlandflat aan de Churchilllaan in Leiden het hoogste punt bereikt. In de Beet- hovenflat op de hoek van de Gra- nadoslaan en de Van Beethoven- laan in Hillegerlang zijn de eers-ta appartementen ïuurd. De Rijn landflat en de Beethovenflat zijn opgezet door de NV Bouwfonds Nederlandse Gemeenten en de ontwerper was de Rotterdamse architect E. F. Groosman. Beide complexen werden gebouwd met de idee tegemoet te komen aan de behoeften van alleenwonenden. Vrijgezellen, werkende mannen en gezellen, werkende mannen en vrouwen, allen die buiten gezins verband leven, uit eigen vrije wil of door omstandigheden gedwon gen. Over het algemeen bestaat hun woonruimte uit een gemeubileerde, onpersoonlijke en kille kamer waar voor vaak een exhorbitant hoge huur wordt gevraagd. Eenvoudig Zo kan 't ook Enquête Opbrengst f 1100 Hoog gehalte Goede krachten V"È Aif •f s f#UM «x\S»X «r* Het is een bijzonder moeilijke opgave voor deze mensen een „standaardwo ning te ontwerpen, waarin zij hun eigen omgeving kunnen scheppen. Want ailen zijn zij van nature of door hun manier van leven uitgesproken individualisten. Wat de een bevalt, wenst de ander niet te aanvaarden. In feite is dus een schaap met vijf poten vereist. DE architect is er dan ook van uitge gaan, dat zo'n esnpersoonsappar- tement een zo eenvoudig mogelijke plattegrond moet hebben, die de be woner een maximum aan mogelijkhe den ibiedt. Deze plattegrond heeft hij zowel in Leiden als in Hillegersberg konsekwent doorgevoerd om de bouwkosten en voor de bewoners dus de kosten voor het verwerven van een appartement! zo laag mogelijk te houden, In de Beethovenflat in Hillegersberg Is een van de appartementen ingericht ROTTERDAM Het Nederlandse kustvaartuig Netaa heeft zaterdag avond ter hoogte van het lichtschip Goeree twintig a dertig scheepsluiken drijvende aangetroffen. Op de luiken stonden, voor zover althans op het ogenblik bekend, geen merktekens, zodat niet kon worden nagegaan of zij toebehoorden aan een van de schepen, die in de loop van dit jaar spoorloos zijn verdwenen. Het is mogelijk, dat ze afkomstig zijn van een veeschip, dat het hout gewoon overboord heeft gezet. Het is ook mogelijk, dat al lang geleden een schip is vergaan, waarvan de luiken eerst nu zijn losgeraakt en gaan drij ven. (Van een onzer redacteuren) BERG EN DAL „Het ware te wensen, dat er eens een wetenschappelijk onderzoek werd ingesteld naar de aanleg van meisjes voor de wiskundige vakken en de techniek. Tot dusver zijn alle beschouwingen hierover uit de emotione le hoek gekomen", aldus mevrouw B. Kiek-Wollfers, presidente van de Neder landse Unie van vrouwelijke bedrijfs- hoofden, bij de viering van het vijftien jarig bestaan, In theorie staat elke opleiding voor het meisje open, maar nog altijd zijn er mensen, die een opleiding voor meisjes „weggegooid geld" vinden, omdat ze „toch trouwt". Men vergeet dat door de verlaging van de huwelijksleeftijd de meisjes op goed 40-jarige leeftijd ontheven zullen zijn van de gezinszorgen en dan niets meer hebben te bieden, noch aan de maat schappij noch aan zich zelf. De vrouw zonder belangstelling is niet alleen dik wijls een ongelukkig en ontevreden mens, maar zal ook haar omgeving wei nig of niets kunnen geven. als model, zoals het Bouwfonds aan duidt, „naar de woomdeeen van mejuf frouw J. C, Heinemans en haar geest verwanten". Mejuffrouw Heinemans is geen binnenhuisarcliitecte of meubeikunstena- resse, zij is een werkende vrouw, die in een dergelijk appartement woont. Haar geestverwanten zijn andere alleenwonen de vrouwen, die ook dergelijke apparte menten bewonen en die min of meer met de hare overeenkomende ideeën hebben betreffende inrichting en bewoning van zo'n appartement. Wij hebben dit model-appartement be zocht. Het bestaat uit een zit-slaapka- mer, een toegangshal, een op deze toegangshal uitkomende badkapter met lavet, douche en w.c., keuken, die met via een deur maar via een kralengor dijn in verbinding staat met de woon ruimte en ten slotte een aanzienlijk aantal kasten. Er is een berging in het onderhuis voor elk appartement, er is centrale ver warming. In de keuken is een afzuigin- richting, zodat etensluchtjes niet de kamer kunnen bereiken. Er is een loggia, die de buitenmuur even doet inspringen, zodat de kamer een niet al te geprononceerde L-vorm heeft. DE inrichting van mejuffrouw Hei nemans is niet te beschouwen als een voorbeeld van de doelmatigste of meest aangewezen manier van be meubeling. Niet: „zo moet het", maar: „zo kan het óók". Wat niet wil zeg gen, dat voor wij mejuffrouw Heine mans geen waardering hebben: zij heeft het model op een „uitgekookte" manier gemeubileerd. In de ruime nis, ontstaan door de Inspringende loggia staat een twee-per- soons bedbank. Normaal doet die dienst als zitje. Als de ouders van mejuffrouw Heinemans op bezoek komen, kunnen zij er beiden op overnachten. Het bed van de bewoonster is vanzelfsprekend een bankbed, dat er overdag helemaal niet als bed uitziet. Een gordijn deelt de kamer in tweeën, overdag is het wegge schoven en dan verdwijnt het achter de kaldeur. Alles is berekend op een minimale huishoudelijke arbeid: iemand, die overdag een ewerkknng heeft gevoelt er weinig voor des avonds nog eens fiks voor huisvrouw te spelen. De badkamer-wc is ruim, overdag kan daar een éénpersoonswas drogen zonder hinderlijke rommel in huis. De keuken is klein, maar vierkant. Het formaat is prettig. Er behoeven geen grote gezms- maaltijden in te worden klaargemaakt Het nodige: fornuis, aanrecht, koelkast, keuken- en eetgerei, kan er in. Tegen de muur bij de keuken heeft mejuffrouw Heinemans een boekenre'c geplaatst, waarvan een blad neergela ten kan worden als tafel. De stevige poten zijn met een enkele handbewe ging aan te brengen of af te nemen Aan deze tafel kunnen twee, desnoods drie personen eten. Als zij is wegge- klapt, Is er een ruime zithoek, waar langs verkeer heel goed mogelijk is zonder benen te stoten. VOOR de exploitatie van de appar tementen is het de bedoeling dat de bewoners een coöperatieve vereni ging vormen, die als eigenaar op treedt. Het aandeel van een bewoner in deze vereniging bedraagt 34.200, waarvan hij tien procent, dus ƒ3420, moet betalen bij betrekken van de woning Daarna zijn gedurende dertig jaar de rente en aflossing 180 per maand. Voor dit bedrag kon zelfs enig* vooc een alleenwonende beslist niet overbodi ge luxe worden gegeven. Dat was mogz- lijk door het strak doorvoeren van steeds dezelfde plattegrond in Hillegersberg en in Leiden, wat een besparing ap dï bouwkosten oplevert. Betegelde wanden in keuken en badka mer vereenvoudigen het onderho .'d ter. zeerste. Rond de loggia staat de radia tor van de centrale verwarming bove.i een betegeld platformpje, een soon lage en heel brede vensterbank. Er is grote aandacht besteed aan da geluidswering. Akoestisch materiaal in Ï?EN appartement in de Beet- hovenflat in Hillegersberg de appartementen in de Leidse Rijnlandfiat zijn analoog gezien van de zitbank bij het raam. Ge heel links de verwarmingsradiator boven een betegeld platform, een soort vensterbank". Links de slaaphoek, die door een gordijn van de zithoek kan worden afge scheiden. In het midden de deur naar de kal, waarin aan de linker zijde de deur naar de badkamer- wc nog juist is te zien. Rechts de keuken. Het kratengordijn dat de keuken van de kamer scheidt, is opgenomen. Daarvoor de wegklap- bare eettafel. Een typisch trekje van de vianier waarop een alleen staande werkende vrouw woont: de bewoonster zit des avonds nog uiat te lezen en de tafel is alweer gedekt voor het ontbijt. Des och tends is er geen tijd om nog veel te redderen! muren en plafonds brengt ook d=> weerklank binnen het appartement tot een laag getal terug. Ook dat is van belang in een woning: gesprekken mogen ook de aan het gesprek deelnemenden niet hinderen door te veel lawaai! De vloeren zijn zwevend. NIETTEMIN is het bijzonder moei lijk te peilen of een dergelijk appartement geheel voldoet aan de behoeften van de alleenwondenden. Om daarachter te komen hebben de opdrachtgevers een enquête onder de eventuele reflectanten ingesteld. Het resultaat zal van veel belang zijn voor eventueel volgende projecten van het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten. ROTTERDAM De avondbijbelschool „mens én Evangelie", uitgaande van de Stichting Europoort begint 19 oktober met de nieuwe cursus en vervolgens iedere maandagavond tot en met 16 maart m het gebouw „Atrium", Karei Doormanstraat 143. Per avond worden twee lessen van een uur gegeven onderbroken door een koffiepauze. De cursus begint om 20 uur en duurt tot 22.1S uur. Het belangrijkste gedeelte wordt ge vormd door bijbellessen van de docenten dr. F. de Graaff, herv. predikant en de heer J. J. van Capelleveen, redacteur kerknieuws van „De Rotterdammer", die respectievelijk de onderwerpen „Bijbelse Grondwoorden" en „Paulus' brief aan de Efeziërs" aan de orde zullen stellen. Eens in de vijf weken wordt ter afwisseling een andere docent uitgenodigd ter be handeling van een actueel onderwerp. Hierbij wordt gedacht aan rooms-katho- lieke en reformatorische commentaren op het concilie in Rome, vragen „rondom het kerkelijk ambt" en „de plaats van de vrouw In het kerkelijk leven". De aan de cursus verbonden kosten bedragen 50. Alle inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het Welkombureau, Ka- rel Doormanstraat 143, Rotterdam, tel. 120806 en na kantooruren bij de heer S. Bestebreurtje, Rubeasstraat 30a, tel 122337. ROTTERDAM De minister van ver keer en waterstaat heeft Gedeputeerde Staten bericht dat rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid dat di watervoorziening van Delfland ook in de toekomst via Rijnland zal moeten ge schieden. De aardrijkskundige situatie van Delfland is zodanig dat er geen nieuwe rechtstreekse watertoevoer kan komen als het onmogelijk wordt bij de Parksluizen m Rotterdam water in t-: laten. Gedeputeerde Staten antwoordden dit de Statenleden J. Emmens, mr. U. O Schilthuisen, en dr. ir. W. Verhoeven naar aanleiding van gestelde vragen. De huidige inlaat via Rijnland bij Leidschendam is de komende jaren nog wel toereikend. De toevoerwegen van zoet water naar de belangrijke land- en tuinbouwgebie den moeten zo mm mogelijk met afval stoffen worden belast. De provinciale waterstaatdienst heeft een plan opgesteld het afvalwater grotendeels via perslei dingen te doen afvoeren naar zee of de Nieuwe Waterweg. Over het vraagstuk van de zoetwatei voorziening van Zuid- en Noord-Holland en Utrecht in het gebied dat begrens'", wordt door de Nieuv.-e Waterweg .n he' Noordzeekanaal beraadt zich geruime tijd een werkcomité „Watervoorziening Mid den-Westen", waaraan ook Rijkswater staat deelneemt. Zodra het rapport Gede puteerde Staten bereikt, zullen Provin ciale Staten worden ingelicht. Mcgelijs gebeurt dat nog dit jaar (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een 23-jarige bouw kundige tekenaar, R. E. v. S., en 2ijn 25- jarige verloofde, de coupeuse C. L. v. D., beiden uit Den Haag, zijn zaterdag op aanwijzing van een contrleur van een warenhuis in het centru maangehouden. Zij hadden damestas, een vest en een blouse (totale waarde 220,50) gestolen. Op hen werden nog 'enkele goederen gevonden die reeds eerder uit het wa renhuis of eiders waren ontvreemd. De man was in het bezit van een speciaal voor dit doel gemaakte doos, om gestolen spullen direkt te kunnen opbergen. Ze zijn in bewaring gesteld. Zaterdagmiddag werd in een mode magazijn aan de Hoogstraat de 22-jarige telexiste R. D, S. uit Rotterdam aange houden. Zij had een jumper van ƒ19,75 gestolen. De vrouw bekende tevens in andere magazijnen kleding te hebben gestolen, voor totaal ƒ150. Ze is in bewaring gesteld. Uit een gesloten handtas is zaterdag middag van een 50-jarige vrouw in een magazijn in het centrum een portemon- naie met ƒ50 gestolen. De vrouw heeft niets van de diefstal gemerkt De eigenaresse van een Volkswagen deed zaterdagmorges aangifte van dief stal van een wiel en een koplamp. Men pleegde de diefstal in de nacht van vrijdag op zaterdag, terwijl de auto geparkeerd stond voor haar woning in de Willem Schurmannstraat. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Duiven vliegen voor de apen, was het motto waar onder de nationale commissie Cha- tcauroux van de Rotterdamse Post- duivenhouders zes postduïvenwed- vluchten organiseerde, want de op brengst zou ten goede komen aan het Jubileumfonds Diergaarde Blij- dorp, ingesteld door de vereniging „Vrienden van Blijdorp", die het voornemen heeft de directie van de tuin in december een verblijf voor niet-mensapen aan te bieden, dit ter gelegenheid van het feit, dat Blij dorp dan 25 jaar bestaat. Gezegd moet worden, dat de duiven goed hebben gevlogen. Zaterdag kon de heer F J Buyzen U00 overhandigen aan de beschermheer van het Jubileum- fonds de heer R. Langerak, wethouder voor sport en recreatie, onderwijs en volksontwikkeling, die het bedrag „doorgaf" aan de penningmeester de heer B. Bruins Met dit bedrag van 1100 is het Jubi leumfonds op ongeveer 35.000 ge bracht. Er moge aan herinnerd worden, dat naast de duvien, ook de varkens zich voor de apen inspannen. Onder het motto: Varkens sparen voor de apen, heeft de vereniging „Vrienden van Blijdorp" een aktie ontketend, die naar het zich laat aanzien, een succes wordt. ROTTERDAM De Zendingscom missie der Geret Gemeente te Rotterdam- Zuid wijk houdt dinsdag 5 oktober een zendmgsavond, waar als spreker optreedt ds. G. Schipaanboord te Apeldoorn. De dienst begint om 19.45 uur en wordt gehouden in het kerkgebouw aan de Langenhorst 104 O ROTTERDAM In de hal van het Bouwcentrum is van 6 tot en met 23 oktober een kleine expositie over scholen voor uitgebreid lager onderwijs. De Stichting Infoimatiecentrum voor Scho lenbouw verzorgt de tentoonstelling. ROTTERDAM Toen jaren gele den het Rotterdams Kamerorkest werd opgeheven, ontstond in de Maasstad een lacune t.o.v. de beoefe ning en uitvoering van muziek voor klein symfonieorkest. Behoudens enke le incidenteel optredende buitenland se beroepsensembles en enkele uit voeringen van het Nederlands Ka merorkest (dat al jarenlang concerien geeft op Zondag) kwam het gehele gebied van de kamermuziek van vroe ger eeuwen tot heden nauwelijks aan bod. Het reeds enige jaren bestaande instrumentale amateurensemble „Ars Musica", waarvan de directie berust bij Alje Bolt, is thans uitgegroeid tot een volledig kamerorkest van drieën dertig leden, m een bezetting, die de mogelijkheid opent om kamermuziek uit verschillende stijlperioden uit te voeren. Tijdens het zaterdag in een goed bezet te Putseplemkerk gegeven concert heb ben wij met grote voldoening kunnen vaststellen, dat ;,Ars Musica" zich onder de leiding van zijn bekwame en voortva rende dirigent op de goede weg bevindt. Niet alleen hield de algemene speelvaar- digheid en de klankkwaliteit een belofte in voer de toekomst, maar ook de programmasamenstelling was dusdanig, dat hier in zekere zin van baanbrekend werk kan worden gesproken. Twee noviteiten van verrassend hoog gehalte maakten het weer eens duidelijk, dat met enige speurzin nog talrijke belangrijke composities aan de verge telheid kunnen worden ontrukt. De naam Frantisek Xaver Brixi (1732-1771) zal de meeste concertbezoekers wel vreemd zijn. Wij hoorden van deze Boheeiftse toondichter, die nimmer zijn land verliet en daardoor misschien nooit de bekendheid heeft gekregen die hij verdient, een wonderlijk mooi Concerto in F voor orgel en orkest. Wanneer geboorte- en sterfjaar van de componist (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Vandaag is het werelddierendag, vandaag staat het dier wat meer in de belangstelling dan op andere dagen van het jaar. Helaas is een werelddierendag nog altijd gewenst. Want al wordt het dier meer en meer erkend als een schepsel Gods, er zijn soorten, die door de mens met uitroeiing worden bedreigd. Er zijn gebie den waar met het dier niet de minste rekening wordt gehou den'.1 Hoe zal het gaan met de. Afrikaanse wilde fauna, wat wordt het lot van orang-oetans, wat van de kraanvogelswat van de flamingo's Want werelddierendag is niet alleen in het leven geroepen voor de huisdieren, de hond en de poes en de kanarie, hij is er vooral om de aandacht te vesti gen op het onherstelbare verlies dat de mens bezig is aan te richten in die .gebieden, waar het dier nog in eigen omgeving leeft. Werelddierendag is er ook voor het nijlpaard, de zebra en de papegaai. Van deze genera tie hangt het af of volgende generaties het dier nog in zijn eigen omgeving zullen kunnen gadeslaan of dat zij het alleen nog maar kunnen aanschouwen door middel van plaatjes en dia's. Werelddierendag is er om ons daarop te bezinnen. geen duidelijke taal spraken, dan zou men Brixi voor een talentvolle Mozart- epigoon houden. Vooral het langzame deel, met een prachtige cornetsaio voor orgel, ademt geheel de geest van de beide f-moll Fantasieën die de Salzburg- se meester, overigens later, schreef. Een Concerto in D, van de in 1752 gestorven Engelse componist Michael Chr. Festing, voor twee fluiten en orkest, is een pretentieloos, aangenaam klinkend speelstuk, waarvan vooral het bekoorlij ke snelle tweede deel ons heeft getroffen. Een Suite in C, samengesteld door een Engelse musicoloog, bestaande uit zes delen waarvan er slechts twee met zekerheid aan Henry Pureell kunnen worden toegeschreven, bleek ook al geen alledaagse verschijning op onze concert programma's. Ten opzichte van het tweede deel (Hornpipe) zouden wij in derdaad enige twijfel kunnen koesteren omtrent Purcells auteurschap, maar de overige delen, al dan niet authentiek, verraden geheel de schrijfwijze van de beroemde Engelse toondichter. Een Concerto grosso in G, op. 6 no. 1, waarin het Concertino werd gevormd door Aad Spinnewijn en Leon Alyon, viool en Evert Brui.in, cclio, behoorde het de veel gespeelde Symfonie in Bes van Bachs jongste zoon Johann Christian, tot het meer bekende deel van dit met zorg en goede smaak samengestelde program ma. Wat de uitvoering betreft zouden wij het volgende willen opmerken. „Ars Musica" heeft in het samenspel voor een amateurorkest een uitstekend niveau be reikt. Geringe ongelijkheden bij inzetten behoorden tot de hoge uitzonderingen. De strijkersklank is glanzend en genuan ceerd. Ook onder de blazers schuilen goede krachten. De hobo-solo van Suzan van den Hoek klonk zuiver en technisch beheerst maar de toonvorming had nog van grotere dynamische verscheidenheid kunnen zijn, De twee fluitisten Joost Koch en Marijke Llgnac en de cellist Conny van Leeuwen gaven een verzorg de uitvoering van hun partijen in Fes- tings Concerto te horen en Jan Brand wijk verdiende weer alle lof voor de muzikale en solide wijze, waarop hij zijn aandeel in dit concert verzorgde. De cembalopartijen waren bij Ernest Dub- beld in goede handen Een bijzonder geslaagde avond, die hopelijk door meerdere, soortgelijke, wordt gevolgd. W. H. XV. MLPPEL In en rondom het rln. asiel voor psychopaten te Balkbrue heh" ben zich zaterdagavond opwindende S" nelen afgespeeld, toen een aantal ge^ neerden een ontsnappingspoging onfe het gymnastiekï^kaa°"nmh"te8een°^!f Letal cedetineprripn eon ttgtal gedetineerden een bewaker <2* de voet te lopen. De man trok i,? revolver en schoot een van de rarW-?J- ers, Van der W. geheten, m de vo6t oproerige troep deinsde toen terug drie gedetineerden, v. d. S. K, en 7 maakten van de verwarring gebruik het gesticht te ontvluchten. m Inmiddels werd in het asiel groot alarm geslagen en per mobilofoon w»- den de politieposten in de omliggend» plaatsen opgeroepen. Van alle kin° kwamen politiewagens naar het rijksaxS en er werd een cordon om het comnW getrokken, Gisteren is Van der S. aangehouden De twee anderen, Z. en K, zijn C voottvluchtig. s NATCHEZ, MISSISSIPPI - jn ceerd. Ook onder de blazers schuilen j Natchez in de Amerikaanse staat Mis- sissippi zijn zondag 103 negers gear resteerd die zonder verlof een demon stratie voor de burgerrechten wilden houden. Zaterdag werden om dezelfde reden 271 negers aangehouden. Sinds vrijdag verblijven nu in totaal 409 personen in de gevangenis. De negers demonstreerden voor ge- Iijke werkgelegenheid, medezeggen- schap in plaatselijke aangelegenbeden en willen door ambtenaren ook wor den aangesproken met „meneer, me vrouw of mejuffrouw". UTRECHT De Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij m Amster dam heeft besloten ongeveer 100 beamb ten te laten afvloeien. De directie acht het gezien de algemene situatie in de scheepsbouw niet verantwoord het huidi ge personeelsbestand aan te houden. - In 1959 werkten bij de N.D.S.M. 4500 uurloners-en 1000 beambten. Thans heeft het"bedrijf 2800 uurloners en 900 be ambten in dienst. De directie van de N.D.S.M. voert thans onderhandelingen met de'vakorganisa ties over het ontslag van de 100 beamb ten. GRONINGEN Een 38-jarig meisje G. N. uit Bnmen, dat in Groningen wk* zij naar schooi gaat, in de kost is. is git- teavond omstreeks elf uur toen zij op weg was naar haar kosthuis in de St. Jansstraat op een buitentrap in die straat aangerand door een jongeman, die haar enige tijd had gevolgd. Op het gillen van het meisje schoten twee mannen te hulp, de heer J. Briek en zijn zoon A. V. Briek. Zij zetten de dader, die op de vlucht sloeg, na, wisten hem te gnjpen en naar het hoofdbureau van politie te brengen. Het bleek te zijn de 24-jange magazijn bediende H. O. uit Groningen. Hij is in gesloten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Naar de Gazet van Antwerpen meldt, is een 17-jarig meisje van de Randweg sedert 6 september jL spoorloos. Op die datum verliet het meis je de ouderlijke woning. Haar ouders kre gen uit Roosendaal een brief, waarin stond dat zij haar eigen weg zou gaan. Mogelijk is zij naar Antwerpen gegaan. Bij haar vertrek had zij ongeveer 100 bij zich. Tekenen wijzen er volgens de politie opdat zij in gezelschap van een man is. Signalement: donker haar, fris gezicht, gekleed in blauwe anorak, geblokt rokje, roodachtige bloesje, draagt zwarte lage schoenen, heeft littekens aan hals (rech terkant) en rechteronderann. Ieder die inlichtingen kan verstrekken wordt ver zocht zich te wenden tot dichstbijzijnde politionele instantie. ROZENBURG Het kruispunt Euro- paweg-Staaldtepsedijk begint een berucht verkeerskruising te worden. Zondagmor gen om kwart ovei elf ontstond er weer een aanrijding, ditmaal met zeer ernstige gevolgen. Mevrouw I. J. A. H.-J. uit Oostvoorn» kwam per auto vanuit de richting van haar woonplaats en sorteerde voor om linksaf van de Europaweg de Staaldiep- sedijk in te slaan. Zij meende dat de weg vrij was en verwachtte geen verkeer links naast zich. Toch reed daar de auto van C. P. uit Hellevoetsluis, die no*abene helemaal niet linksaf hoefde. Met ee grote klap boorde laatstgenoemd voertuig zich in de flank van de auto van mevrouw H. De botsing was van dier aard dat mevrouw H. zwaar gewond in het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam werd opgenomen, en de heer P. licht gewond per taxi werd thuis gebracht Beide voertuigen waren „total loss" LEIDEN Drie kinderen 4, 3 en 1 jaar hebben gisteren vroeg in de huiskamer uit een flesje met slaap druppels gedronken, terwijl hun ouders nog lagen te slapen. Toen de ouders beneden kwamen, troffen zij het drietal in diepe slaap aan. De kinderen werden maar niet wakker en tenslotte waarschuwde men een dokter. In het Academisch Ziekenhuis zijn de maagjes leeggepompt. De oudste twee kinderen konden in de loop van de dag huiswaarts keren, maar de toestand van de jongste is zorgwekkend. ROTTERDAM "Woensdagmiddag opent burgemeester W. J. Tho massen ds r.k. horeca- en banketbak- kersvaksehool „Zomerhof" aan de Noordsingel. Aan deze school is twee jaar gebouwd: in oktober 1963 ging de eerste paai in de bodem. Het heiwerk leverde bijzondere problemen op door de oude belendende bebouwing. Zelfs moest er gebruik worden gemaakt van een groot aantal drukpalen. Ook op het ministerie van onderwijs en volksontwikkeling leverde deze hore- casehool problemen op. Zij ressorteert onder nijverheidsonderwijs en aan nij verheidsonderwijs dat geen gebruik maakt van draaibanken of timmergereed schap moetmen in Den Haag nog wennen. Met een derde probleem hadden de architecten, het Bureau voor architectuur en stedebouw v. d. Bosch, Hendriks en "ampman te Rotterdam te maken: de situering in het centrum van de stad leidde tot stringente stedebouwkundige en architectonische eisen, gesteld door de Rotterdamse stedelijke oveiheid. Het Rotterdamse aannemingsbedrijf C. J. Dessing heelt het werk uitgevoerd. De aannemjngssom was 1.600.000, de totale siichtingskosten zijn ƒ2 200.000. In de kelder bevinden zich een centra le fietsenstalling en garderobe, een maga zijn en andere dienstruimten. Op de begane grond liggen de keukens het restaurant. Het restaurant is in beperkte mate toegankelijk voor publiek, zodat de leerlingen van het begin af met gasten te maken hebbe.n Daarboven zijn theorielokalen, de ban ketbakkerij en lokaliteiten voor directie en administratie. Ook de tweede verdie ping bevat theorie- en vaklokalen. Op de nieuwe horeca-vakschool is plaats voor ruim tweehonderd leerlingen voor dagonderwius e nenige honderden voor avondonderwijs en part-time onder wijs. Er zijn nu 150 leerlingen op de dag school. 130 leerlingen op de avondleer gangen en 130 leerlingen op de part-time cursussen. Deze tak van het nijverheidsonderwijs bevindt zich nog in een stadium van opbouw. Er zijn de laatste jaren voor vele vakken opleidingen gekomen, zoals het kappersvak, de horeca-bedrijven, schoenmakerij en allerlei vakken, waar voor men vroeger „in het bedrijf zelf' werd opgeleid. Al deze opleidingen moe ten nog groeien tot een definitieve vorm. Waarschijnlijk is dat de oorzaak, dat het ministerie van onderwijs en volksontwikkeling voor de afdeling handvaardigheid van deze horeca- vakschooL... een aantal eerste-klas meubelmakers-schafbanken ter be schikking stelde! (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zondagmorgen is op de rijksweg Den Haag-Rotterdam op Rot terdams grondgebied, een auto met vier inzittenden over de kop geslagen. Het ongeluk gebeurde toen de wa&en met een snelheid van ongeveer 110 km/u, in een slip raakte. De auto ging enkele keren -over de kop en kwam in de rechter berm ondersteboven tot stil stand. De bestuurder was de 28-jarige A. Zwaneveld. Slechts een van de drie passagiers, de 32- jarige A. Kroon, moest met-verwondin gen in het Bergwegziekenhuis, worden opgenomen. De wagen werd zwaar beschadigd. D OTTERDAM De 25-jarige matroos A. J. van een in die Waalhaven liggend 11 schip, was zaterdagmorgen niet welkom in het Havenziekenhuis en kan boord van zijn schip. In een café aan de Linker Veerdam werd de man onwel en zakte in elkaar. Omdat hij te agressief was geweest, wenste men hem in het Havenzieken huis niet op te nemen. In samenwerking met de rivierpolitie werd hfj naar zijn schip teruggebracht, maar daar weigerde de kapitein om dezelfde redenen de man. Toen ging het naar het bureau Nassaukade, waar een politie-arts het niet verantwoord vond de man in bewaring te nemen. Hij gaf het onderzoek over aan een psychiater van de G.G. en G,D. aan de Baan, die hem daarheen liet brengen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een Noorse matroos is dit weekeinde door een man en een vrouw opgelicht. Hij was met twee vrouwen uitgeweest. Deze vergezelden hem naar zijn hotelkamer aan de Heem- raadssingel. Ze bleven maar kort. Enige tijd Inter kwamen twee mannen op zijn kamer die zeiden van de politie te zijn om xijn papieren te controleren. Dit deden zij- Maar toen de twee semi-agenten weg waren, miste de matroos vijftig Engelse ponden (ongeveer vijfhonderd gulden). De echte politie wist spoedig daarna te arresteren de 22-j'arige D.G. zonder be roep en de 23-jarige buffetjuffrouw J, C, S., die bekenden de oplichting te hebben georganiseerd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de Eerste Pijnac- kerstraat werd zaterdagavond laat een man aangetroffen met een sterk gezwol len oog. Het was de 38-jarige Spaanse loswerkman C. M. J. uit Rotterdam, die verklaarde ergens in een bar van een vrouw een klap te hebben gehad, ver moedelijk met een naaldhak. Hij werd naar het Bergwegziekenhuis en vandaar naar het Oogziekenhuis gebracht.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2