SCHEIDING AR/CH DOOR BENOEMING Politieke rel in raad van Alphen ilde jacht d rovers Haagse provo's in actie H ALLE ELEKTRISCHE APPARATEN Eva Rosenstand Johnson: opnieuw onrustige nacht DE KAMER heeft deze week veel gelachen. Om Koekoek, Bakker, Van Dis, Roolvink. Joekes, Vondeling, Cals, Toxo- peus en ga maar door. Als de Kamer in zo'n stemming ver keert, is er geen houden meer aan. Dan lacht ze om alles en iedereen: om leuke en flauwe grapjes, om vrije of minder vrije hoerenom een ongeluk kige verspreking, een raar ge zicht, een hulpeloos gebaar. Het is dan net een klas school jongens, die alles aangrijpt om de verveling van de lange dag te breken. ISM STEMMING j ODIUM A OPVOUWBARE PARAPLU'S RECONSTRUCTIE KRANT BEDREIGD GEEN RISICO BUITENLANDERS SCHADUWKABINET tEBteilf nfiTTEKDAMMER Pagina 3 ZATERDAG 16 OKTOBER 1965 f van Alphen a/d Rijn heeft zich aldaar een politieke rel ontketend, die culmineerde in het besluit van de CH-raadsfractie om haar ver trouwen in de' AR-raadsfractie (waarin begrepen is de enige kan didaat van de SGP) op te zeggen. Hiermee is een einde gekomen aan een ruim twintigjarige hechte samenwerking tusen deze protes tants-christelijke fracties. De CHU grondt haar besluit op het standpunt, dat zij niet kan samenwer ken met een partner die haar vertrou wen heeft beschaamd. Dit vertrouwen speelde zich af rond de benoeming- van een gemeentesecretaris op 1 okto ber jl. Het college had destijds op grond van de gemeente twee kandidaten voor het bepalen van zijn keuze aan de raad voorgedragen. Het waren in alfabetische volgorde: de beren J. Constandse, referendaris-Chef afde ling algemene zaken waarnemend se cretaris te Alphen aan den Rijn (poli tiek CH-georiënteerd ambtenaar) en nr. G. Feenstra, ambtelijk met dezelf de hoedanigheden bekleed als de heer Contandse (maar politiek AR-georiën- teerd). Als derde kandidaat kwam uit de lijst van aanbeveling tijdens de be noemingsbijeenkomst van de raad in discussie mr. H. van der Top, gemeen tesecretaris te Borne, die Rooms-Katho- liek is. j De CH-fractie wa3 geporteerd voor de benoeming van de heer Constandse, de AR-fractie voor die van mr. Feenstra en de RK-fractie meende op grond van theo retische en praktische overwegingen, dat tnr. Van der Top de beste kandidaat voor secretaris was. Zij ondervond hierbij de Steun van de socialisten. Bij de stemmingen bleek weldra dat de zinnen sterk afwijkend en verdeeld waren. Bij de tweede vrije stemming viel mr. Feenstra als kandidaat af. Toen had de CH verwacht, dat de AR haar kandidatuur Constandse zou steu nen. Dit bleek echter een ijdele hoop, I want hij de derde stemming staakten I de stemmen, doordat naar aaxrgeno- I men wordt, het SG-raadslid blanco I had gestemd. Een loting heeft tenslotte beslist in het I voordeel van de Katholieke -kandidaat, mr. Van der Top. Dit gebeuren heeft de I CH-raadsfractie dermate teleurgesteld en j gegriefd, dat zij zich genoopt heeft ge- zien het tot een openlijke breuk met I haar zusterpartij in de politieke arena te I Alphen aan den Rijn te moeten laten I komen. - I ALPHEN a/d RIJN Rond de benoeming van mr. H. van der Top uit Borne tot gemeentesecretaris Is de „miljoenennota" van. de VVD de aanzet tot een nieuwe ont wikkeling in de Nederlandse poli tiek? Als voormalig Londens corres pondent van de Nieuwe Rotterdam se Courant kent de heer Joekes het Lagerhuis van zeer nabij. Hij weet uit eigen ervaring hoe daar het schaduwkabinet van de oppositie werkt: niet alleen met vrijblijven de kritiek, maar met eigen plannen en tegenvoorstellen, die verdedigd moeten worden. Het zou de gang van zaken in de Kamer ten goede komen als WD en CHU dat voor beeld zouden gaan volgen. Hun al ternatieven komen dan beter uit de verf. Dat kan hun kritiek doeltref- fender maken. De verantwoordelijk heden worden ook duidelijker ge steld. Het was een onalledaags, maar gezond verschijnsel dat de li beralen deze week niet alleen het regeringsbeleid aanvielen, maar ook een eigen beleid hadden te ver dedigen Prof. Witteveen deed dat als mi nister van financiën van het vorige kabinet. Dat kabinet-Marijnen heet nu plotseling „conservatief" omdat het niet zoveel aan collectieve voor zieningen heeft gedaan als zijn op volger. Maar dit terzijde. Prof. Wit- teveen nam, na enige aarzeling, de hem door minister Vondeling toege worpen handschoen op en de ver wachtingen waren hooggespannen, want een discussie tussen een be windsman en zijn onmiddellijke voorganger beleeft de Kamer niet elke dag. - Helaas bleef het verweer-Witte- veen ergens in de lucht hangen. Het werd een wedstrijd tussen een fa lende computer en een goed-functi- onerend telraam. Het telraam won: minister Vondeling verkocht zijn zaken stukken beter. Hij verdiepte zich niet in de finesses van de be- grotingspolitiek, maar hield een hel- - der politiek verhaal, dat zich tot de grote lijnen beperkte. Prof. Witte- veen verhulde zijn politieke inten ties in een wetenschappelijk ge waad en dat werd hem noodlottig. Niemand kon nog de moed opbren gen om na te gaan of hij gelijk had. Want op het late avonduur was de belangstelling voor de gehei men van structurele norm en net to-methode tot een minimum ge- daalcL De vakeconoom moest het afleggen tegen de geroutineerde po liticus. ,.;Op AR-fractieleider '.-Soolyink'/j rust nog altijd het odium'datehijrt' een onwillige regeringspartner, sou zijn. Men verdenkt hem»van heim-.t wee naar de rechts-liherale rege-r* ringscombinatie. Deze week maakte t hij weer een paar opmerkingen, die in de wandelgangen werden uitge legd als evenzovele trappen tegen - de huidige coalitie. De heer Rooi- - vink noemde het „lood om oud ijzer" met wie de ARP in 1967 zal samenwerken, PvdA of WD. Dat klonk niet vriendelijk tegenover de - nieuwe vrienden van de PvdA. Ge- fundenes Pressen voor de anti-Rool- vinken was ook de opmerking, dat het radio-t.v.-vraagstuk voor 19S7 moet zijn opgelost, omdat dan de partijen de handen vrij behoren te hebben bij het kiezen van hun eventuele regeringsgenoten. Zelfs uit de wens van de AR-fractielei-: der dat de CHU in '67 weer in het kabinet zal stappen, werd venijn gezogen en hetzelfde gebeurde met de kwalificatie „financieel geschar rel" (voor het systeem van belas- tingspaarbrieven). „Dat zeg je niet als regeringsgezinde fractieleider" werd er gemompeld. Gelukkig maar dat niet alleen, de heer Roolvink, maar ook zijn colle ga Schmelzer nadrukkelijk de vin ger legde bij de inflatoire werking van de regeringsplannen, en alle drie de regeringspartijen de omzet belasting op textiel en schoeisel van de hand wezen. Anders had de AR-fractideider alleen gestaan in zijn kritiek en zouden sommigen al hebben gedacht aan een herhaling van het drama-Van Eibergen-Van Aartsen, Dat de heer Roolvink zich overduidelijk van de liberale oppo sitie distantieerde en ook CH-aan- voerder Beemink hardhandig op zijn nummer zette, werd gemakshal ve over het hoofd gezien. Het paste niet in de theorie. De geruchten over hem zouden eindelijk eens de wereld uit moe ten. Het wordt hoog tijd om zijn woorden los te maken van het odi um en er niet altijd ongouveme- mentele bedoelingen achter te ver moeden, Dat doet men toch ook niet als PvdA-fractieleider Neder- horst zegt dat hij zich niets wenst aan te trekken van Vondeling"s waarschuwing „De kraan is dicht". Het is onzin van een regeringsgezin- de fractieleider te verwachten dat hij zich altijd maar koest houdt tegenover het kabinet. Gelukkig ge beurt dat in de praktijk ook niet. De gebeurtenissen van deze week hebben dat wel bewezen. De Ka mer heeft het kabinet naar de Trèveszaal teruggestuurd met de mededeling: „Bekijk uw werk nog maar eens, zo slikken we het niet" Dat was niet prettig voor Cals c.s. De mooie formuleringen van de pre mier („we moeten in gemeen over- leg met de Kamer een oplossing zien te vinden. Wie spreekt er over een nederlaag van het kabinet? Ik dacht dat alleen het gemeen over- leg een nederlaag kon lijden") kon den niet verhelen, dat het kabinet deze tweede vuurproef niet hele maal goed heeft doorstaan. De socia- list dr. N. Cramer is daarover nogal teleurgesteld. In Het Parool van gis- teravond stelt hij de vraag: „Zou het dan toch waar zijn, dat KVF en ARP de PvdA slechts tijdelijk no dig hebben om de omroepzaak te regelen en het huwelijk van prin ses Beatrix goed te keuren?" Wat het één met het ander te maken heeft is ons eerlijk gezegd niet duidelijk. Maar na zo'n drukke week zie je de dingen niet meer xe> scherp. voor dames v.a, 33.- voor heren v.a. 39.75 Knirps specialist sinds 1930 WESTERSINGEL. St'o RIJNHOTEL* R'DAM-TEL.138394 Het was lachen-gieren-brullen ge blazen, toen de VVD-er Joekes in alle argeloosheid zei: „Ons gedekte gat dat u daar ziet zitten, is minder pijnlijk dan het ongedekte gat van de minister van financiën." De heer Joekes werd hoos om de hilariteit en sprak afkeurend over „het peil van sommige Kamerleden." Zijn fractieleider, mr. Geertsema, had te voren iedereen doen gniffelen toen hij na een pleidooi voor herziening van de wettelijke bepalingen tegen de verkoop van anti-conceptionele middelen verklaarde, dat de WD „in blijde verwachting is ten aan zien van enkele andere beleidson derdelen." En natuurlijk werd er ook gegrinnikt toen de socialist Ne- derhorst na een beschouwing over de geboorteregeling zonder onder- breking oversdhakelde op „de situa tie in Limburg, die de PvdA-fractie met zorg vervult" De heer Neder- horst doelde niet op de kinderrijke KVP-gezinnen in die provincie, maar op de positie van de mijnen. Er waren ook minder pikante grap jes die het goed deden. KVP-aan- voerder Schmelzer vertelde dat de mensen van het gloednieuwe derde radionet hem telefonisch hadden ge vraagd een grammofoonplaatje uit te kiezen. Dat lag voor de hand, want de heer Schmelzer heeft er in het verleden als eerste voor gepleit het derde net uitsluitend aan de lichte muziek te wijden. Persoon lijk zijn we hem daar niet dank baar voor, maar dat is een andere zaak. De heer Schmelzer kreeg van zijn gezin het advies „Help" van de Beatles te kiezen, maar dat vond hij toch te .gevaarlijk, zo vlak voor het Kamérdebat. „Het. zou aanlei ding hebb'ëh kunnen geven tot ste ken onder water." Daarom hield hij het maar op „You *ve got a strange effect on me" van Dave Berry. (Vervolg van pag. 1) HANDWERKEN van Kopenhagen MON TRICOT Lijnbaan 43 - naast Lumière Catalogus'op aanvfaag"/ 1 Het verhaaltje is typerend' voor de habitus van de bijzonder sympa thieke KVP-politicus. Hij neemt geen enkel risico. Aan alles wat hij doet of zegt gaat zorgvuldig over leg vooraf met zijn gezin, zijn frac tie, zijn partij, het kabinet of de regeringspartners. Het is een twee de natuur geworden. Schmelzer is ongetwijfeld een persoonlijkheid, maar in zijn politieke doen en laten merkt men daar te weinig van. Hij waakt er angstvallig voor zijn me ning aan anderen op te leggen en toen hij bij de laatste kabinetsfor matie als informateur optrad, be perkte hij zich dan ook tot het „re gistreren van de tegenstellingen." Deze superdemocraat is als de dood dat bepaalde standpunten in eigen kring niet tot gelding zouden komen. De divergerende meningen in zijn fractie tracht hij daarom samen te ballen ïn formuleringen, waaraan niemand zich kan stoten omdat ze naar twee kanten kunnen worden uitgelegd. Toch (en dat is op zichzelf al een kuntstuk) zit er in zijn verhalen wel een lijn. Maar er is soms veel geduld voor nodig om die te ontdekken in de ongeniet baar lange zinnen, die zo verstan dig, zo irenisch, maar ook zo onper soonlijk door de zaal ruisen. Het is niet verwonderlijk dat de heer Schmelzer bij wijze van tegen wicht judolessen heeft genomen. Het kabinet schrok dinsdag even toen hij de omzetbelasting op schoenreparaties „een misser" noemde. Uit zijn vredige mond klonk dat als een scheldwoord. Maar bij deze uitschieter bleef het. De rest van het verhaal raakte ver ward in een netwerk van taalkundi ge optel- en aftreksommen, waar aan de stampvolle tribunes geen ge noegen beleefden. 5 SiV-j DEN HAAG Haagse provo's zijn gisteravond tegen half negen in actie gekomen. Bij het bureau van een Haagse krant hebben zij een voorwerp door een ruit naar binnen gesmeten met een briefje, waaruit opgemaakt kan worden dat de provo's bet hierbij niet zullen laten. Op het briefje stond: „Dit' is voorlo pig het zwaard van het beeldje op de Binnenhoffontein. Rest volgt. De Haag se provo's". Toen de onmiddellijk ge waarschuwde politie verscheen, had den de jongelui zich reeds uit de voe ten gemaakt. Volgens getuigen ging het om een groepje van acht mensen, dat bij de krant de „boodschap" af gaf. Uit het onderzoek bleek, dat het zwaard inderdaad van het beeldje was afgebroken. WASHINGTON President Johnson heeft weer een onrustige nacht gehad en maar 2% uur geslapen. Hij had weer veel pijn. De artsen tonen zich echter niet in het minst ongerust. Volgens de woordvoerder van het Witte Huis menen de artsen, dat de president zich over het geheel genomen bevredigend herstelt. Dat deden ze wel aan het optre den van de heren Roolvink, Geert sema, Joekes, Cals en Vondeling. De heer Geertsema zal in het voor jaar het voorzitterschap van de WD-fractie aan oud-minister Toxopeus overdragen. Hij nam dus voor het laatst aan het grote politie ke debat deel en hij deed dat goed. Maar hij had het wel een stuk ge makkelijker dan zijn fractiegenoot Joekes, die het liberale bezuinigings plan moest verdedigen en daarin faalde. Dat lag minder aan hem dan aan de inhoud van het plan, dat zakelijk grote fouten bevatte en politiek een domme zet was, om dat het de regeringspartijen op één hoop joeg. En dat laatste kan nooit de bedoeling van de heer Geertse ma c.s. geweest zijn. in overigens ook een margay, een echte ditmaal, lui rondhangt. Parijs*, mevrouw Falkema ziet er tegenop. Een Amerikaanse televisie ploeg heeft laten weten ook van de partij te zijn, zodat op zeventig mil joen Amerikaanse tv-toesteüen te zien zal zijn wat zich woensdag op de „Cocktail de Presse" gaat afspelen. Al is zij weg, zij weet, dat de achter blijvende katten het goed zullen hebben bijhaar man en zoon, die niet het geringste protest hebben laten horen, toen het huis langzaam maar zeker bij na geheel moest worden ontruimd. Er gaat nog meer gebeuren. Tussen de woonkamer en de serre komt een grote ruit, die uitzicht moet geven op de tuin, waar de katten tussen de bomen en struiken spelen. Hoe groot haar huis ook is, het liefst zou zij voor haar katten een. bungalow ergens buitenaf hebben. „Een hele grote vleugel voor de katten, en een kleintje voor ons vent met een lap voor zijn mond op me richtte. Ik dook meteen op de grond en vrijwel hetzelfde ogenblik floot er een kogel over m'n hoofd. Met een harde knal sloeg die tegen een reclamebord op de deur van de garage naast de cafetaria." „Toen ik opstond, was alles al achter de rug. Bevend van schrik ben ik naar binnen gestrompeld. Het ging allemaal zo onverwacht, dat ik het nóg niet kan begrijpen." „Hij zag zo wit als z'n jas", vult zijn oudere broer het verhaal aan. En de serveersters vertellen, dat zij „gewoon naar buiten stonden te kijken en bankrovers toen met bisten op straat zagen lopen," Schuin tegenover het bank gebouw staat het redactiebureau van een plaatselijke krant. Redac teuren en administratief personeel zagen de overval gebeuren, maar dachten aanvankelijk, dat het een grap van studenten was. Een paar jaar geleden hebben studenten van de Tilburgse hogeschool na melijk geprobeerd een roofoverval in scène te zetten. O Een door de Sowjetunie hij Bombay gebouwde fabriek vaoor MIG-21 straalja gers zal over twee maanden met de pro- duktie beginnen. De aanmaak van de Britse „Gnat" in de fabriek te Bangalore wordt versneld. De Gnat wordt sinds 1956 in licentie in India vervaardigd. DIE HET LEVEN VER Ie MIDDELLANDSTR. 72 AERT V.NÉS STRAAT 33 DIE HET LEVEN VERAANGENAMEN BIJ

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 1