Bewogen debat over huwelijk van Beatrix Davitamon IQ elke dag net over prinses Beatrix Duitse atoomreactor gaat via Rotterdam onvoorz GGZH eoldsch medina Onrast voor Mew York Rotterdams Jaarboek Voor in Kiel gebouwd vrachtschip Over twee jaar station voor Alexander Achtduizend mijl met droogdok op sleeptouw Mr. Beernink: R.Ph.O. bracht stralend slot in Bremen Prins Bernhard ontving Spaanse troonpretendenten Voorwaardelij ke straffen in zaak tegen gebr. K. ^straiten voor drie inbrekers F. POT (67) OVERLEDEN Vertrouwen Niet achteraf Keactionaïre krachten DINSDAG 26 OKTOBER DE ROTTERDAMMER Korte notities spfft U hebt recht op een EMINENT - ORGEL ™IuAmM5TER^M-HAARLEM" ERNSTIGE ZAAK PIJNLIJK GETROFFEN ONBEGRIJPELIJK '•m pagina 4 dr. H. Daalder, hoogleraar in de we tenschap der politiek, NRC-redac- teur A. F, Luyendijk en de student L. L. van Maris. De meeste indruk maakte het even heldere als bewogen betoog van prof. Daalder. Hij vond het voor de monar chie levensgevaarlijk, dat iets van het oude vertrouwen geknakt was en voor zag grote moeilijkheden in de ver houding tussen Hof, regering en parle ment. Dat regering en parlement in feite voor een voldongen feit waren gesteld, dat de herdenking van Anjer dag is tegengehouden en dat er in bre de kring een duidelijke kater heerst onder zorgvuldig voorbereide publi citeitscampagne achtte hij bijzonder kwalijk. Ook uitte hij kritiek op de beslis sing bij de huwelijksvoltrekking in Amsterdam te doen plaatsvinden „uitgerekend in Amsterdam waar on der dekking van de Duitse weermacht 1 van de 8 burgers is weggehaald". Prof. Drion waarschuwde voor een verzetsstrijd achteraf. Zijn op merking, dat er acht jaar geleden een premier was benoemd wiens oorlogsverleden niet bepaald vlek keloos was zonder dat er toen ook maar één petitie bij het parlement is ingediend, ontlokte een luid ap plaus. Dat er nu zo tegen von Ams berg geageerd moest Worden, be greep hij niet. De heer Luyendijk die de republi keinse gedachte als een Spielerei be schouwde, vreesde wei dat de waar dering voor hét Oranjehuis zou dalen tot 'het niveau van voor de oorlog. Nadat ook de andere forumleden hun bezwaren of instemming hadden kenbaar gemaakt, kregen de aanwe zigen gelegenheid met hen in discus sie te treden. Daarvan werd een druk gebruik gemaakt en b(j alle ernst kon er ook nog wel eens gelachen worden, zoals by de opmerking van een repu blikein dat hij voor de goedkeurings wet was, omdat het huwelijk het tot stand komen van een republiek aan zienlijk zou versnellen. (Van onze Leïdse redaktie) LEIDEN Anders dan vorige week in Amsterdam in de gisteren gehouden forumavond over de goedkeuringswet voor het huwelijk van prinses Beatrix betrekkelijk rustig verlopen. Hier geen „boe"-geroep, geen spreekkoor en geen door de zaai dwarrelende met leuzen volgekalkte" papiertjes. Met een pu bliek van voornamelijk Leidse studen ten in plaats van Amsterdamse provo's was dat laatste ook nauwelijks te ver wachten geweest. Overigens betekent het ontbreken van een „provocerend" geluid aller minst dat het maar tam toeging gister avond. Sprekers zowel van het forum als uit de zaal namen geen blad voor de mond en naarmate de avond vor derde werden hun woorden steeds va ker beloond met een applaus. De stand punten werden dan ook steeds duide lijker en vooral ook bewogen gefor muleerd. Onder voorzitterschap van de her vormde studentenprédikant ds. J. A. Eekhof werd de goedkeuringswet verdedigd door prof, mr. H. Drion, hoogleraar in het burgerlijk recht, Volkskrantredacteur J. van Scha veren en de student A. P. van Hoek: tegen het wetsontwerp spraken prof. met de Rotterdamse haven -in kontakt staan. Het moeilijke van een jaarboek is, dat het zich steeds moet aanpassen aan dé veranderde omstandigheden. De samenstellers hebben zich voortref felijk van deze zware taak gekweten. Men kan zeggen, dat het boek „bij" us. Het bevat een zeer uitvoerige in formatie, yooral op het gebied van adressen. Daarnaast zijn in het boek, dat in de Duitse en Engelse taal is versche nen, lezenswaardige artikelen opgeno men over tal van facetten van de haven Paklxuisxneesteren, Rotterdam, de len mee, dat het thans mogelijk is scheepsdoorconnossementen af te ge ven van Rotterdam naar Djulfa, de zuidelijkst gelegen stad van Europees Rusland, Djulfa, een handelscentrum van betekenis, ligt ten zuiden van het Kaukasus-gebergte op de grens van Armenië en Iran, daar waar het Russi- ehe spoorwegnet overgaat in de spoor lijn naar Teheran. De drijvende universiteit Seven Seas van de Europa-Canada Linie is het 108 dagen durende herfstsemester begonnen met ongeveer 300 Ameri kaanse studenten. Tijdens deze reis zullen ze havens aandoen in Europa, het Nabije-, het Midden- en het Verre Oosters. Aan het eind van deze week wordt het schip in Lissabon verwacht, de eerste Europese haven in het vaar- schema. Zoals bekend worden de stu denten, voordat ze een haven aanlo pen, op de hoogte gebracht met de geschiedenis en de economische, socia le en culturele aspecten van het be trokken land. De Amsterdamse koopvaarder Adriaen Block vestigde in 1614 de eerste handelspost in-het toenmalige Nieuw-Amsterdam, al lang new-York geheten. Hij had. Nieuw-Amsterdam bereikt met zijn schip dat de naam Tijger droeg. Met deze Tijger was hij niet bijzonder gelukkig. Het schip raakte hij kwijt door brand, maar omdat Adriaen Block zonder schip niet uit de voeten kon, liet hij door zijn schepenlingen en Indianen in het tegenwoordige Manhattan een nieuw bouwen, dat hij de naam Onrust gaf en waarmee nij later zijn rusteloze ontdekkingsreizen voortzette, (zei fo to). Een model van deze Onrust (schaal 1 10), anderhalve meter lang en gebouwd door Jan van Amerongen, hoopt een Amsterdamse delegatie vol gend jaar de stad New-York aan te bieden. Het krijgt een plaats in de hal van het toekomstige World Trade Center, waar naar schatting dagelijks 130.000 mensen dan worden herinnerd aan de stcihting van de eerste handel spost op Manhattan. De tweede auto-veerboot van de N.V. Noordzee Veerdiensten te Rotter dam is op de Seebeck-Werft te Bre merhaven te water gelaten. Het schip meet 3950 brt, heet Norwind, kan 200 auto's en 235 passagiers vervoeren, en zal volgend jaar een dienst gaan on derhouden tussen Rotterdam-Euro poort en Huil. BRUJMSSE De eerste kabel van,!- kabelbaan over de Grevelingen is mJ succes gedemonteerd. Men gaat de» week een begin maken met het lap» zakken van de tweede kabel. Dit zal JJ aantal verkeersstremmingen lot s-emu hebben. De Grevelingendam zal voor slis verkeer gesloten zijn: op donderdae's oktober van 10.00 tot 12.00 uur en maandag 1 november van 10.00 tot' 131» uur en op donderdag 4 november van 10.00 tot 12.00 uur Koningin Juliana heeft gister middag op paleis Soestdijk het Japanse prinselijke paar ontvan gen. Op de foto v.l.n.r. Prinses Beatrix, Prins Hitachi, de Konin gin, de heer Claus von AntsbCTJ en Prinses Hanako. In het kader van dit oriëntatie- bezoek waren prins Hitachi (29), tweede zoon van keizer Hirohito, en prinses Hanakn Tsugaru (25) vanmiddag in Rotterdam, waar zij werden ontvangen in het Japanse eon- sulaat, dat is gevestigd in het gebouw van Phs. v. Ommeren aan de Westerlaan. Morgen ver trekt het prinselijk paar vanuit Hoek van Holland naar Enge land. thie :eer !s di :sl li teel: nedii ia s (Vervolg van pag. 1} „Had Beatrix", zo vervolgt hij, „de enige juiste weg bewandeld en de rege ring strikt vertrouwelijk tijdig in kennis gesteld van haar gevoelens en had de regering in deze situatie, waarin er nog niets van naar buiten was getreden, het oordeel van de fracties gevraagd, dan was dit voor ons (de FvdA-red.) geen vraag geweest en hadden wij een verder voortgaan op deze weg ten stelligste ont raden. Waarom? Omdat wij wisten, dat een Duitser als echtgenoot van ons toe komstig staatshoofd een betwist punt in het volk zou zijn en niets zo schadelijk voor onze constitutionele verhoudingen is, dan wanneer de politieke belangstel ling wordt afgeleid naar meningsver schillen rondom het vorstenhuis. De grondfout bij deze aangelegenheid ligt dus bij Beatrix". Maar nu het eenmaal zo gelopen is, de prinses haar eigen gang is gegaan en de publiciteit zich voortijdig van het ge val meester heeft gemaakt, is er volgens de heer Nederhorst „een volstrekt andere situatie ontstaan". Als in deze prinses Beatrix door verzet van de PvdA geen toestemming voor haar huwelijk zou krijgen, doet ze óf afstand van haar rechten op de troon („Dan zitten we mid den in een koningskwestie"), óf ze ver breekt haar verloving om die rechten te kunnen behouden. In beide gevallen zou de weigering van de PvdA zo'n grote vertroebeling van de politieke verhou dingen in Nederland tot gevolg kunnen hebben, „dat het normaal functioneren van een democratisch bestel hierdoor ernstig zou worden belemmerd en de reactionaire krachten (Telegraaf, Else vier) de volle wind in de zeilen zouden krijgen". Toch had de PvdA dit risico aanvaard als gebleken zou zijn dat tegen de heer Von Amsberg ernstige bedenkingen kon den worden ingebracht. Dit is naar de mening van de heer Nederhorst niet gebleken. Hjj weet dat het gedwongen lidmaatschap van de Hitlerjugend en het eveneens gedwongen dienstnemen bij de Wehr macht voor ve len een niet te overkomen moeilijkheid is. Maar het gaat hem te ver „wanneer wij in Nederland wél De Quay ais minis ter-president aanvaarden, die n.b. vrij willig het op een akkoordje met de Duit sers en de NSB wilde gooien, en dan van een Dnltse jongen van 17 jaar verlangen, dat hij midden in oorlogstijd dienst wei gert". Belangrijker vindt de heer Nederhorst „hoe Von Amsberg momenteel is. Daar omtrent zijn geen feiten te noemen die het aannemelijk zouden maken dat hij een slechter prins-gemaal zou zijn dan prins Bemhard". Een republiek acht de heer Nederhorst op het ogenblik geen erg aanlokkelijk perspectief. „Een Nederland met als staatshoofd een Juliana of een Beatrix goed in de hand gehouden door rege ring en parlement prefereer ik boven een Nederlandse republiek met aan het hoofd een De Qauy of Luns, want dat wordt het". „Wel zal ernstig moeten worden over wogen of bij de komende grondwether- zienlng en bij de regeling van de voor lichting over het Koninklijk Huis geen bepalingen zouden moeten worden op genomen, die verhinderen dat de pre tendenten voor de kroon of de draagster zelve, door eigenmachtig optreden de regering in een dwangpositie brengen". ROTTERDAM Maandagmorgen Is op het terrein van de H.AJL, aan de Rijnhaven een acetyleenfles én brand geraakt. Een monteur was bezig met het repareren van de afraste ring van een kraan op 15 meter hoogte, met behulp van de acetyleenfles, die op de grond lag. Op een gegeven moment is de vlam in de fles geslagen. De brandweer heeft de fles dichtgedraaid en met een nevelspuit afgekoeld. later heeft de Arbeidsinspectie de fles in het water van de Rijnhaven ter verdere afkoeling gedompeld. Wie zich wil oriënteren op Rotter dam als wereldhaven, industrie- -en handelscentrum vindt een uitstekende leidsman in Jaarboek 1965-1956 (uitga ve Der Hafenkurier 7,50, blz 164). Enige jaren geleden verscheen het voor de eerste maal en sindsdien heeft het zich onmisbaar gemaakt voor alleen, die op enigerlei wijze urne iesii Ml it artel L-j. i «tea ("Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Naar wij van de zijde directie van de Nederlandse Spoorwegen vernemen is het de bedoeling dat met in gang van de nieuwe dienstregeling voor 1967, dus in mei van dat jaar, een aantal treinen van de lijn RotterdamUtrecht zullen stoppen bij een halte in Alexander- stad. Waarschijnlijk zal deze spoorweghalte voorlopig worden gebouwd als een hou ten noodstation dat later zal plaats ma ken voor een' definitief bouwwerk. Wanneer met de bouw wordt begonnen is nog niet bekend, een tijdelijk houten gebouwtje kost weinig tijd. Ook de naam van het station staat nog niet vast, hoewel er in de interne corres pondentie van de Nederlandse Spoorwe gen de term „Rotterdam-Oost" wordt ge bruikt. Maar het station komt er, zoals men weet, niet alléén ten behoeve van Rotter dam-Oost maar ook van Capelle aan den IJsseL Het komt ongeveer te liggen op de grens van beide gemeenten. Steeds meer (hardwerkende) mensen ontdekken het „geheim" van Eminent: de ideale ontspan ning na een drukke dag! Hoe U Uw „zorgen" vergeet en h-e-l-e- m-a-a-l ontspantJEn...de Eminent is zo simpel te bespelen, óók door ongeoefenden. Komt U 't maar eens - vrijblijvend - pro beren. Wij zullen U dan graag óók de verdere voordelen ver tellen! Zoals de prijs van f 1795.- ROTTERDAM De sleepboten Missis sippi en Thames elk 4.000 pk van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst zijn vanmorgen met een deel van een drij vend droogdok van La Spezia in Italië naar Formosa vertrokken. Het tweede deel van dit dok zal binnenkort dezelfde 8200 mijlen lange zeereis maken achter de sleepboot Elbe, 4.500 pk. Tot het Suez- kanaal zal de Loire, 1.650 pk, assistentie verlenen. Beide delen vormen samen het 50.000 tons droogdok AFD 35, een zuster van het tekende Singapore Dok, dat boten van L. Smit en Co eerst van Engeland naar Sin gapore sleepten en daarna in 1954 terug naar Engeland waar het werd gesloopt AFD afkorting van .Admiralty Floa ting Dock" 35 werd in 1948 van Bom bay, waar het is gebouwd, naar Malta ge sleept Malta Drydoeks Ltd. verkocht het enige tijd geleden aan de Cantieri Navale Santa Maria in La Spezia. Het dok, dat eerst voor de sloop was bestemd, is uit eindelijk doorverkocht naar Formosa, Rotterdam. Schladamte Vest 6T, leb 122766. Goes, lange Kerkstraat 41, MADRID Naar het Franse pers bureau AFP uit goede bron verneemt, hebben twee Spaanse troonpredenten, prins Juan Carlos de Bourbon en prins Carel Hugo van Bourbon van Parma elkaar vorige week vrijdag ontmoet tijdens een bezoek aan prins Bemhard, die voor een verblijf van enkele dagen in Spanje was. De ontmoeting had plaats in de villa La Finca Nombela van de Zwit ser Leo Biaggi in Escalona in de pro vincie Toledo, Prins Juan Carlos was vergezeld van zijn echtgenote prinses Sophie van Griekenland, prins Carel Hugo van prinses Irene. (Van onze parlementsrednctie) DEN HAAG De brief van. PvdA-fractieleider drs. Nederhorst over het huwelijk van prinses Beatrix heeft inpolitieke kringen veel op schudding veroorzaakt. De Tweede-Kamer fracties, die vanmorgen in het kamergebouw bijeenkwamen, hebben, er langdurig over gesproken. Enkele fractieleiders gaven in de loop van de dag commentaar. De grootste coalitiepamer van de PvdA, de KVP, gaf bij monde van de heer Schmelzer blijk van ernstige ontstemming. „Wanneer het de be doeling geweest is van de heer Nederhorst zijn standpunt en enkele bezwaren op deze wijze duidelijk te maken, dan is dat bijzonder en- voorzichtig en onjuist geweest", zo zei de voorzitter van de ch-tweede kamerfractie, mr. Beernink. Hij vond, dat de heer Nederhorst de door hem genoemde voorbeelden in het voorlopig verslag over de goedkeuringswet als „inbreng" van de PvdA had moeten laten opnemen, temeer daar het in deze situatie onmogelijk is om scheiding te maken tussen de heer Nederhorst als fractie voorzitter en zijn fractie. „In dat geval hadden zij kunnen bijdragen tot zuivere politieke ver houdingen in de democratie. Verschillende uitlatingen van de heer Nederhorst over het koninklijk huis zijn weinig fraai en niet gebaseerd op feiten. Tenslotte zijn verschillende bewoordingen van de heer Neder horst in de brief een zijdelingse aanval op de coalitiepartner, de KVP", zo zei mr. Beernink. De anti-revolutionaire fractieleider Roolvink gaf er de voorkuer aan deze kwestie eerst met zijn fractie te bespreken. Dit is een ernstige zaak, die wij alvorens een oordeel te geven nauwkeurig moeten bestuderen, verklaarde hij. De voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, drs. W. K. N. Schmelzer, verklaarde: „Ik bij door de in Het Parool van gisteren ge publiceerde brief van de heer Nederhorst over het huwelijk van prinses Beatrix pijnlijk getroffen, in verschillende opzichten. Vooral ook door de wjjze waarop over leden van het koninklijk huis en over Nederlan ders als De Quai en Luns wordt gesproken. Ik stel mij voor daarop in de Kamer zelf bij de behandeling van de goedkeuringswetten op 10 no vember terug te komen". „Zélfs als ik ervan uitga, dat het «iet de bedoeling van de heer Nederhorst is geweest, dat deze brief zou worden gepubliceerd vind ik het toch onbegrijpelijk, dat hij zich daarin een zodanige kritiek heeft veroorloofd op leden van het koninklijk huis en op oud-minister-pre- sident De Quay, die zich daartegen niet konden verdedigen", aldus ver klaarde mr. W. J. Geertsema, leider van de VVD-fractie. „Voorts acht ik het zorgwekkend, dat de op een na grootste politie ke partij In Nederland zich bij haar besluisvorming over een. zo belang rijke zaak voomaamcüjk laat leiden door partijpolitieke overwegingen en niet door het landsbelang," aldus mr. Geertsema. BREMEN In -de Glocke-zaal te Bremen is gisteravond als laatste grote manifestatie in het kader van de her denking van het feit dat Bremen duizend jaar martetrechten bezit een druk be zocht feestconcert gegeven door het Rotterdams Philharmoniseh Orkest onder leiding van Franz-Paul Decker. Dit con cert vormde het hoogtepunt in de Neder landse dagen in de vrije Hanzestad Bremen en werd onder anderen bezocht door de Nederlandse ambassadeur te Bonn G. E. baron van Ittersum en zijn echtgenote, de burgemeester en president van de senaat van de vrije Hanzestad Bremen "W. Dehnkamp, burgemeester W. Thomassen en wethouder J. de Vos van Rotterdam, de Nederlandse consul te Bremen de heer F. P. Wetkmar en verder door leden van de Nederlandse ambassade te Bonn en een Rotterdamse delegatie. Op de beide volksliederen volgde de fees telijke ouverture van Oscar van Hemel. Na de Jupiter symphonic van Mozart vertolkte de Nederlandse pianist Daniel W'ayenberg het eerste pianoconcert van Beethoven. Het concert werd besloten met de tweede Suite Daphnis et Chloé van Ravel. DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de drie ge broeders K. uit Scheveningen. Deze hebben terecht gestaan wegens ge knoei in gefingeerde contracten aan gaande de verkoop van auto's, met het doel hierdoor geld los te krijgen van finaneiermgïïinstellingen. Ze wa ren namelijk in financiële moeilijk heden geraakt. G. K. en A. K., respectievelijk 45 en 40 jaar oud, werden elk veroor deeld tot acht maanden gevangenis straf voorwaardelijk. De officier van justitie had twee weken geleden vijf maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk, geëist. De zaak tegen de 37-jarige C. J. K., tegen wie zes maanden gevangenis straf, waarvan twee maanden voor waardelijk, was geëist, werd door de rechtbank terugverwezen naar de rechter-commissaris voor een nader onderzoek. De 25-jarige boekhouder J. A. van K. werd overeenkomstig de eis van de officier van justitie veroordeeld tot een boete van ƒ250. Hij had te recht gestaan wegens valsheid in ge schrifte. SCHU fenkooi ierde I Ithtel S® jut luBori Am 1 Holt: ROTTERDAM De rechtbank heeft dinsdagmorgen de 34-jarige automonteur C. B. M. uit Barendrecht veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek. M. had vele inbra ken gepleegd, waarvan er hem vier (in Rotterdam en Btlthoven) te laste waren gelegd. Ook werd zijn auto verbeurd ver klaard. De eis van de officier wes destijds een jaar en negen maanden cel en het verbeurd verklaren van zijn auto. De twintigjarige C. M. A. G„ los werk man, uit Rotterdam, werd veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangeis- straf met aftrek, en ook zijn auto is ver beurd verklaard. G. had op 25 juni alleen en op 7 juni samen met de twintigjarige stukodoor A. M. K. uit Rotterdam inge broken. De buit was ondere andere een groot aantal flessen sterke drank. Tegen hem was drie maanden gevangenisstraf méér geëist K. kreeg vijf maanden cel met aftrek, conform de eis. ,*>»Ebla ™se re. f934 (ij s uur al knheden Agent» traat 13c Klacht{ «boven •klant] Uli'tie 2( wmG.t Apolhe, (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op 67-jarige leeftijd Is vorige week overleden de heer Frlts Pot, dlrekteur van de Handelmaatschap pij voorheen Pot en Van Nes en presi dent-commissaris van het Groothandels- gebouw. De begrafenis van de heer Pot, die ook over grote artistieke gaven beschikte, ge tuige zijn vele soloconcerten met het Rot terdamse Symphonie-orkest Symphonia, ls in alle stilte op Oud-Kralingen ge schied.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2