Werkende alleenstaanden 2 - kamerwoning recht op Ds. J. W. Zimmerman deed intree in Grote Kerk AGENDA Aantal gewonden door „geen voorrang Emotionele discussie m Z.H.-Jongerenparlement DAK VAN SPORTHAL IS DICHTGEKOMEN ROTTERDAM Haastige Fransman naar ziekenhuis en auto kwijt Ruim 85 procent wil niet anders Beleidslijn van B en W aangepast Rij schoolhouder reed man aan op zebra >We moeten alles van God verwachten Jeugd zong in Holyziekenhuis Noad op 2e plaats na benauwde zege S\ Inbrekers waren weer actief Burgerlijke stand Piet van Egmond verzorgde gaaf concert Pianoreeital kan niet doorgaan Marokkaan steekt met kiirketrekker Auto sloeg bij remmanoeuvre over de kop Prof. Koopmans hield inleiding Eerste paal in plan Oost Financieel meeleven valt tegen Fietsen 's nachts niet op straat Onwel en overleden iK31aUm^tminrr „Concordia" zette Juliana voet dwars Gelijk spel van GTB tegen Groen Wit ODI won verdiend van 't Waterschip Scooterrijder gewond bij aanrijding Inbraak in nieuwe school in De Hoek bi -üit watsr®® DE ROTTERDAMMER Pagina 4 MAANDAG 15 NOVEMBER >- SCHIEDAM Alleenstaande werkende mannen van 40 jaar en ouder en alleenstaande werkende vrouwen van 35 jaar en ouder komen in aanmerking voor na oorlogse twee-kamerwoningen. Voor vóór-oorlogse twee-kamer woningen komen werkende man nen van 35 tot 40 en werkende vrouwen van 30 tot 35 jaar in aanmerking. Dit delen B. en W. mee aan de gemeenteraad. (Van een onzer verslaggevers) Receptie en dagelijks VOORKEUR TRICOT 99 Moties B BÏ s< som van aan Jans voor wijzi wijzi tijde (Van een onzer verslaggevers) Een 55-jarige voeigan- g.er- W. F. G. J., werd vrijdag op de over steekplaats Ylaardingerdijk-Burgemees- ter Honnerlage Gretelaan aangereden door een personenauto, bestuurd door de 49-jange rijschoolhouder C. V. Met een hoofdwond werd de voetgan- door de GGD naar de Dr. Nolet- stichting gebracht. 5 oversteken van de kruising Korte Singelstraat-Broersvest werd vrij dag de 64-jarige voetgangster L. v. d. ■o.-F. afgereden door een vrachtauto, bestuurd door de 68-jarige M. O. De voetgangster werd met een frak- tuur aan haar linkerkaak en een her senschudding naar het Gemeentezieken huis gebracht. Terwijl het verkeerslicht op rood stond, stak vrijdag op de Koemarkt de 75-jarige mevrouw M. C. A. het rij wielpad over. Zij werd aangereden door een bromfiets, bestuurd door de 32-jarige C. C. v. d. W, uit Botterdam. De voetgangster kreeg een hoofdwond bo ven het linker oog en werd door de GGD naar de Dr. Noletstichting ge bracht, waar zij ter behandeling werd opgenomen. SCHIEDAM Voor de Juliana-teams waren zaterdag geen successen wegge legd. Heren 1 gaf na een 2—0 voorsprong in een meer spannende dan fraaie wed strijd de winst uit handen. De eerste set toonde dat het allemaal te moeilijk ging hoewel na een 4—10 achterstand zij toch de set met 1715 wonnen. De 2e set ging weliswaar beter en via 15—6 namen zij een voorsprong van 2—0 en hadden daarmee de beste papapieren. Door sleeht blokkeren en verwaarloosd verdedigen van Juliana nam Concordia via 415 en 615 het heft in handen en bracht de stand op 22 De beslissende set bleek al niet veel beter en na een achterstand van 110 en na 1011 greep Concordia de winst met 1115. Dames 1 kon het tegen DEL helaas niet bolwerken, door het ontbreken van twee speelsters zet er weinig verband in de ploeg en DRL maakte daar dank baar gebruik van en greep de volle Winst Sp-O (10—10—10—15). Junioren dames moesten tegen het sterken AMVJ een nederlaag slikken via 14—16, 15—18. 15—11 - 15—11. Hoewei zij goed speelde konden zij niet tot winst komen. In zijn desbetreffend voorstel komt het college terug op de vragen die het socialistische lid van de gemeenteraad ir. C. Boerman in de eugustusvergade- ring heeft gesteld. Blijkens het voorstel zijn thans 64 alleenstaanden ingeschre ven, namelijk 52 vrouwen en 12 man nen. Van öe 52 ingeschreven vrouwen wil 88,5 procent een eenpersoonsflatje en 11,5 procent wil een andere oplossing. Acht van de ingeschreven vrouwen wonen op het ogenblik huiten Schiedam. Van de 12 mannen wensen er 8 (66,67 procent een eenpersoonsflatje en 4 (33,33 een an dere oplossing. Vijf van hen wonen thans buiten Schiedam. üit het bovenstaande blijkt, dat 54 (84,38 procent) van de 64 in totaal inge schrevenen een tweekamerflatje wensen. Opgemerkt wordt, dat van de 52 inge schreven vrouwen er drie zelfstandig wonen, zes over tenminste twee kamers beschikken of bij ouders (een of twee personen) in een groot herenhuls wonen an drie eerst een flatje willen betrekken als de ouders de huidige woning, om welke reden dan ook, verlaten zullen hebben. Het College van B. en W, had gesteld, dat, de inschrijving in Schiedam voor iedere alleenstaande, ongeacht leeftijd, mogelijk is. Dit werd evenwel in twijfel getrokken. Daarom werd deze kwestie grondig herzien. Ér is toen gebleken, dat in het eerste gedeelte van dit jaar in enkele gevallen leraren en een archivaris zijn. Verlaging van de toe wijzingsnorm zou In verband met het vorenstaande zou eigenlijk niet verantwoord z|jn. (Van een medewerker) SCHIEDAM Ds. J. W. Zimmer man Is zondagmiddag; In de Grote Kerk:'door ds. D. J. Spaling Dsn. als predikant bij de Hervormde Gemeente bevestigd. De kerk was bijsonder goed bezet. Onder de aanwezigen bevonden zich burgemeester H, Roelfsema, afge vaardigden van diverse instanties en naburige kerken. Het Opstandingskoor verleende medewerking. Ds. Spaling behandelde in zijn predika tie 2 Cor. 5 vs. 16—21, waarin hij de achtergrond yan het werk van een die naar des Woords besprak. De nieuwe predikant hield een kern achtige preek over de verzen 5 ea 6 van 2 Cor. 3. Hij gaf daarin te kennen dat er tussen zijn vorige gemeenten Us- quert en Rottum en Schiedam meer ligt dan 275 km. reizen en een rommelige verhuizing. Er zijn ook gemengde gevoe lens bij de scheiding van XXsquert (droe fenis) en bij de komst naar Schiedam (blijdschap). „Verwacht niet teveel van de aange kondigde capaciteiten, want wij moe ten alles van God verwachten. Zal ik hier weinig of veel „letterknechten' krijgen? Us weet het niet, maar wel hoop ik er veel geestverwanten te vin den, Ik gaf mijn jawoord, maar IJ gaf dat op 18 juni 1865 al. Geve God dat wij samen gemeente culten rijn van Hem en Hem zijn we dankbaar voor wat Hij ons In Christus geeft". Voordat de gemeente ds. Zimmerman voor de tweede maal staande toezong sprak de praeses van de Centrale Ker- keraad ds. A. Hoffman een hartelijk wel komstwoord tot de zojuist bevestigde pre dikant. s Avonds was er een druk-bezochte receptie in. gebouw Irene. De voorzitter (Van een onz»r verslaggevers) VLAARDÏN GEN Zondagmorgen hebben de zieken in bet Holyziekenhuis na de kerkdienst over de ziekenomroep kunnen genieten vat, de zang van zo'n 80 jongelui. Op initiatief van ds. J. E. van Veen, hervormd jeugdpredikant, was de groep na de jeugddienst in de Harmonie naar het ziekenhuis gegaan. Ongeveer drie. kw at tier heeft de groep geestelijke liederen gezongen. Ds. Van Veen voorzag elk lie. van een korte inlei ding. Wijkcentrum: Volkstuindersver. „Thur- lede", vergadering, 20. Monopole Theater: Kunstcentrum, Schiedam, filmavond, 20; Irene: K.N.M.TJ»., bloemschikken, 20; N.C.R.V., propaganda-avond, 20; Oran- jebuurtver. „Gusto", jaarvergadering, 20. Dagblad „De Rotterdammer", Sehle- damse redactie Lange Kerkstraat 28, tel. 263954 (b.g.g. XI5588, toestel 52, b.g.g. na 18 uur alleen voor redactionele aangele genheden 01898-6619). Agentschap; J. v. Gogb, Dr. Zamenbof- straat 139, tel. 152400. Klachten bezorging: Agentschap (adr. zie boven) dag, van 13.301920 uur. Belangrijke telefoonnummers: Alarm politie 264666, alarm brandweer 269123, alarm G.G. en GD. 269280- Apotheek: C. L. Janden, Swammerdam- xingel 41, teL 284917, van het college van kerkvoogden, Mr. H. Snoep, beklemtoonde in zijn welkomst woord dat ds. Zimmerman de enige pre dikant van de hervormde gemeente m Schiedam is, die midden in zijn eigen wijk woont. Dat het pand aan de Graaf Floris- straat 34 voor de nieuwe predikant gekocht kon worden, is te danken aan de milde hand van een aantal gemeen teleden, die tegen een uiterst lage ren te hiervoor geld leenden. Het ontbrak het College van Kerkvoogden aan geld middelen om deze transactie te kunnen realiseren. Namens de kerkeraad sprak de heer J. Sonneveld en namens het College van diakenen, de heer F. van der Hamme. Drs. U. W. Hemmes heette namens de classis zijn nieuwe collega hartelijk wel kom. De Gereformeerde kerk was vertegen woordigd door ds. 3. N. Nammensma, Deze hoopte op een vruchtbaar samen gaan (met Hervormde gemeente in het kader van de huidige oecumenische ont wikkelingsgang. Mevrouw A. den Hoed-van Dijk bracht een groet van de Remonstrantse Broederschap over. Ook de commissie van ontvangst van de Qp- standingskerk kwam zich presenteren aan de nieuwe predikant van hun wljkge- meente. De praeses van de centrale ker keraad, ds. A. Hoffman, hield een wel komstrede namens de gehele Hervormde gemeente en kondigde nog verscheidene sprekers aan. SCHIEDAM De wedstrijd van het NQAD-team tegen Favoriet is voor de Schiedammers Dijna een. nederlaag ge worden. Na zes partijen was de stand nog 42 voor Favoriet. Weliswaar bracht Allmendinger deze stand terug tot 4—3 door een moeizame zege op de zwakste speler van Favoriet v. Bussel, maar de manier waarop Allmendinger dat deed was allerminst overtuigend. Suttorp won toen van Alders en de stand was gelijk en toen kwam die merk waardige partij. Allmendinger moest toen aantreden tegen Hofland en onge twijfeld zoals het beeld uit de vorige par tijen te zien gaf zou Favoriet zijn vijfde overwinning boeken en tevens alvast een gelijk spei Er was nu echter een geheel andere Allmendinger als tafeltenniser achter de tafel gekomen en met de cijfers 2116 en 21—6 Het hy Hoüand die tot nu toe sterk had gespeeld zonder winst en de stand was toen 5i voor N.O.AD. In de laatste partij won toen v, d. Oever vrij gemakkelijk van v. Bussel en N.O.AD. greep hiermee tevens door een 8zege de volle winst. Suttorp bleef in dit duel ongeslagen, Allmendinger won van Hofland en v. Bussel en v. d. Oever won alleen van v. Bussel. Suttorp en v. d. Oever verloren ook het dubbel met 2325 in de derde game van Hofland en Alders. Door deze be nauwde zege heeft N.O.A.D. thans de tweede plaats op de ranglijst bezet en deze plaats zai zaterdag verdedigd moe ten worden in de uitwedstrijd tegen Tref fers 2 in Roelofsarendsveen. is voorgekomen, dat een ambtenaar zijn ijver om geen ongemotiveerde ver wachtingen te wekken tegenover enkele jonge vrouwen zich de opmerking heeft laten ontvallen, dat inschrijving op jeug dige leeftijd weinig zin beeft, omdat men gedurende een groot aantal jaren toch geen kans op zelfstandige woonruimte zou hebben. Werd toch de wens te kennen gegeven om ingeschreven te warden, dan werd dit gedaan. Het werd beslist niet ge- weiegrd. Na de genoemde periode is deze op merking niet meer geplaatst. De ver strekte gegevens tonen trouwens aan, dat 19 (30 procent) van de 64 Ingeschre ven alleenstaanden nu jonger z(jn of op het tijdstip van de inschrijving jonger waren dan voor vrouwen en mannen gestelde toewtjzingsnonn van respectie velijk 35 en 40 jaar. Blijkens het slot van de nota van 9 au gustus zijn B. en W. van mening, dat in de twee-kamerwoningen (flats) voor al leenstaanden inderdaad alleenstaanden moeten worden opgenomen. Enkele jaren geleden werd op voorstel van de chef van het bureau huisvesting besloten, dat onder meer de twee-kamer flats aan de zijkant en op de bovenste etage van de drie torenflats gebouwen bij leegkomen moeten worden toegewezen aan alleenstaanden. Uiteraard is de „werkvoorraad", d.w.z. het aantal be schikbaar komende woninkjes beperkt. Zoals reeds is vermeld, blijkt dat bijna 85 procent van de ingeschreven alleenstaanden een dergelijk woninkje wenst Bovendien is ongeveer 70 pro cent van hen op of boven de thans gel dende leefUjdsnarm voor toewijzing. Vermeldenswaard is het feit dat het verlangen naar een flatje mede voort komt uit de maatschappelijke positie van de betrokkenen. Van de 52 vrouwen aRn er bijvoorbeeld 13 (hoofd) verpleegster, 5 onderwijzeres- lerares en 4 kraamverzorgster-wijkver- pleester, terwijl er van de mannen twee Bij de bepaling van de toewijzingsnorm voor alleenstaanden is er verschil ge maakt in de leeftijd van de vrouwen en die van de man. Hiervoor is alelszins reden. Men kan namelijk aannemen, dat op een bepaalde leeftijd de vrouw als regel eerder minder kans heeft op een huwelijk dan de man. Om de mogelijk heid van de bezetting van de woninkjes door twee personen te verkleinen is daar om uit praktische redenen het verschil in leeftijd gemaakt. Peru gekamd. Voor meisjes en jongens SCHIEDAM Zaterdagmorgen bleek dat van het jacht van de heer P. W. K. dat in de Spuihaven aan de steiger lag, de rftsluiting van het zeildak was open gehaald. Dieven waren de kajuit van het jacht binnengedrongen en daar enkele flessen drank en enige glazen en scheer- apparaat ontvreemd. Üit een pand aan het Boerhaaveplein werd vrijdagnacht uit een lege slaapka mer een brulnlederen portefeuille met ongeveer 575 ontvreemd. De eigenaar C. V. was op dat ogenblik niet thuis. De 26-jarige koopman H. v. d. W. kwam zaterdag tot de ontdekking dat zijn bestelauto, een Ford US 5347, die in de V/estmolenstraat geparkeerd stond, verdwenen was. (Van een medewerker) SCHIEDAM Met de KNVB-clubs blijft het goed gaan. PPSC won op fraaie wijze met 5—2 van Monster en verover de hierdoor de tweede plaats. De wed strijd Die Haghe—PPSC wordt zaterdag van grote betekenis. HBSS diende ASW- H de eerste nederlaag In eigen huis toe en doordat Heerjansdam van NSW ver loor hebben de Schiedammers nu een voorsprong aan de kop genomen. De wed strijd HBSS—Heerjansdam zal zaterdag voorlopig beslissend zijn. De wedstrijd GSS—Sunlight werd uit gesteld. GTB kwam in het veld tegen Groen Wit K, en kwam niet verder dan een 1—1 puntenverdeling. De geei-zwar- ten mochten daar nog blij mee zijn, want de gelijkmaker kwam op goedkope wijze tot stand. In de eerste helft nam Groen Wit een voorsprong door keeper v. Rixoort kansloos te kloppen (01. Na rust gooide GTB alles op de aanval en v.d. Reyken, Steenbergen en Sants be laagden het Rotterdamse doel keer op keer. Toen Steenbergen eenmaal goed door zette kon een Groen Wit-verdediger niet anders doen dan de bal in eigen doel schieten, waardoor het 1—1 werd. Daar bij bleef het in deze sportief gespeelde en door scheidsrechter v. Eysden goed geleide wedstrijd. GTB 2 won de moeilij ke uitwedstrijd tegen SHO 3 met 21. (Van een medewerker) SCHIEDAM Op verdiende wijze heeft ODI van 't Waterschip gewonnen, waadoor de Schiedammers mee blijven doen in de strijd om de bovenste plaats, vooral omdat Albatros een punt aan DÏO verspeelde. Reeds in de derde minuut had Jan van Otterloo succes en bracht hij ODI op 0—l. Een minuut later scoorden de gast heren al de gelijkmaker (1—1) waarna Ton Sprayt in de 16e minuut met een ver schot succes had (1—2). ODI was daarna nog wel sterker (men had 'de wind in de rug) maar voor de rust werd niet meer gescoord. Na rast probeerden de wit-zwarten het bleef het voorlopig nog 1—2. In de 25ste minuut kon Rens Brinkman de zege veili ger stellen door 13 voor zijn rekening te nemen en Costiek Toussaint kon zelfs 1—4 aantekenen. Niet lang daarna kwam 't Waterschip op 24, waarbij het is gebleven in dit sportieve duel ODI 2 won op Harga met 4—3 van Kapellen, SCHIEDAM Geboren: Karin dv S A ïmming en A Proost: JErwin zv A F H M van der Burg en P Hoogland; Jacques N M zv J M van der Moezel en A C P Hollander Corina dv H P van Oostende eh T W van Wolferen. ,„0v*rlfd'n- p H Plate, 70; A van Kampen, 79. C J Bak, 79; J de Kort. 80 echtg In Hol. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op de Overschiese- weg ter hoogte van de hulpbrug over de Schie verleende vrijdag een per sonenauto, bestuurd door de 39-jarige bouwk..ndig ambtenaar J. A. H. uit Vlaardingen, geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door de 34-jarïge verkoper J. A. K. uit Rot terdam, waardoor een aanrijding -uitstond. De Rotterdamse bestuurder werd met een hersenschudding naar de Dr. Nolet stichting gebracht en vervolgens naar het Bergwegziekenhuis te Rotterdam. De be stuurder van de andere personenauto liep slechts enkele schaafwonden aan het hoofd op. Beide auto's werden zwaar be schadigd. 9 Doordat de 27-jarige bromfietser A. van 't O., elektromonteur, wonende in Vlaardingen, vrijdag op de kruising Burgemeester Knapperüaan-Burgemees- ter Van Haarenlaan geen voorrang ver leende aan een bromfiets, bestuurd door MAASSLUIS Zelden komt het voor, dat tijdens een orgelconcert werken wor den gespeeld van verschillende componis ten. Zaterdagavond was dit wel het ge val want op het fraaie Gassilsorgei vpu 1 w de Grote Kerk te Maassluis gaf de de Leidse hoogleraar prof. dr. J. de 17-jarige elektromonteur R. W. uit Rotterdam, kwam laatsgenoemde te vallen en moest deze met een fraktuur aan de linker voet naar het Gemeente ziekenhuis vervoerd worden en later naar het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam. ft De 36-jarige bromfietser B. N., be drijfsleider te Schiedam, reed zaterdag in de Mgr. Nolenslaan tegen een geopend portier van een stilstaande personenauto van de 39-jarige J. V. Hij liep daarbij enige schaafwonden en een blessure aan de knie op. ft SCHIEDAM Zondagmorgen raakte op de Rotterdamsedijk een achterwiel los van een personenauto die bestuurd werd door C. P. v. K. uit Rotterdam. Het wiel rolde over de weg, maar er ge- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het voor donderdags vond aangekoncigde pianorecital kan door onverwachte omstandigheden geen doorgang vinden. Wel is er op woensdag avond in het gebouw van de Schiedam- se muziekschool, Lange Haven 103 een openbare les van de balletklassen. De eerste les is van 16-17 uur en behandelt het begin van de opleiding. De tweede les voor meer gevorderden is van 17-18 uur. (Van een medewerker) VLAARDINGEN Bij een onenigheid tussen twee Marokkanen vrijdagavond in een woning aan de P.K. Drosscartstraat bracht de 241jarige B. M. B. de 28-jarige P. A. met een kurketrekker van zijn zak mes een flinke wond in het gezicht toe. De politie heeft de man aangehouden. (Van onze correspondent) HOEK VAN HOLLAND In de bocht van de Haakweg zag co 37-jarige automo bilist J. A. D. uit Wr leringen zaterdaga vond plotseling een bromfiets zonder licht naderen. Door het stuur om te gooi en en krachtig te remmen kon de auto mobilist een botsing voorkomen. De auto sloeg echter bij die manoeuvre over de kop en werd zwaar beschadigd. De „duis tere" bromfietser is tot nu toe onvind baar. Op de Stationsweg is de 37-jarige J v.B. uit Hoek valt Holland met zijn fiets gevallen over een putje van de drinkwaterleiding. Dat putje stak onge veer vijf centimeter boven de straat uit. De heer B. kwam ongelukkig terecht en brak zijn rechterarm. De fiets werd ernrtig beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De dertiende zitting van het Zuid-Hollands Jonge- renparlement die zaterdagmiddag in gebouw Triangel werd gehouden heeft n heftige discussie op een referaat sterdamse organist Piet van Egmond gaaf concert, bestaande uit zeven werWi van .evenzoveel componisten. Ongetwij feld kwamen de welgeteld 125 bezoekers goed aan hun trekken, maar wel had het bestuur van de Stichting Orgelcentrum er goed aan gedaan, wat meer bekende ■werken op het programma te plaatsen. Van J. Pachelbel speelde Piet van Eg mond als opening het Fraeludium. In drukwekkend speelde de organist het Pas- sacaglia en Fuga in c van J. S. Bach, dat onder meer boeide door enkele climaxen. Van geheel andere aard was de Trio Sonate van J. Stanley. Van de drie delen was het laatste (allegro vivace) het meest virtuoos. Wat luchtiger klonk daarna van S. Wesley, Prélude, Air en Gavotte. De laat ste twee komen nogal eens voor op ver zoekprogramma's. Jammer dat tijdens het Air, het orgel een bijgeluid liet horen. Na de Sonate no. 2 van Felix Mendels sohn bracht de organist op waarlijk grootse wijze een partita over de r,k.-lo£- zaag „Veni Creator" van de Belgische componist Gabriël Verschragen. Zoals ge bruikelijk besloot Piet van Egmond zijn concert met een eigen imrprovisatie. Dit maal over gezang 169 „Lefde boven alle liefde", gevolgd door het koraal. Tijdens de uitvoering hiervan kwam hij tot grote hoogte en hij sepelde dan ook zijn hoog ste troeven uit door te zorgen voor een melodieus slot van een goed concert Woensdag 22 december zal de vaste organist Feike Asma een bijzonder Kerst concert verzorgen. HOEK VAN HOLLAND Over de voorgenomen woningbouw in plan „Oost" vernemen wij dat reeds op 14 december de eerste paal zai worden ge slagen voor de bouw van 89 woningwet woningen en 50 bejaardenwoningen. De ze eerste paal zal worden geslagen door de voorzitter van de woningbouwvereni ging „Rotterdam aan Zee," de heer L. M, Bliek. In Hoek van Holland is men zeer verheugd dat reeds zo spoedig na de ministeriële goedkeuring tot de bouw wordt overgegaan. Ter verduidelijking van eerdere berich ten over deze bouw diene, dat de be jaardenwoningen centrale verwarming zullen krijgen. Hiertoe is reeds een defi nitief besluit genomen. In de huurprijs zijn niet alleen de kosten van de aanleg begrepen, doch ook de kosten van het verbruik, hetgeen uiteraard een ander beeld geeft van de huurprijs van 30,65. Ten aanzien van de aanleg van centra le verwarming in de 89 eengezinswonin gen zijn de onderhandelingen nog gaan de. De toewijzing van een deel van deze woningen aan liet personeel van over heidsdiensten zal volgens de normale re geling geschieden. Het aantal woningzoekenden in Hoek van Holland is zodanig, dat een niet belangrijk deel thans aan een woning kan worden geholpen. Er blijft echter, ook na het gereedkomen van de nieuwe wo ningen, nog een belangrijk woningtekort in de Hoek. (loopmans opgeleverd. Dr. Koopmans sprak over, „Het recht van vereniging en vergadering". De inleider stond o.a. stil bü „ver boden en niet-verboden verenigingen" Laastgenoemde categorie kan worden gesplitst in goedgekeurde en niet-goed- gekeurde organisaties. Na de lunch suitste de discussie zich vooral op dit aspect toe, Vooral de afgevaardigden van de ANJV (comm.) kwamen nogal emotioneel uit de hoek. Zij voerden de boycot aan die zaalverhuurders op comunlstische vereni gingen zouden toepassen en dat was een doorn in hu noog. Woordvoerder De Vries zag er de BVD achter. De heer M. H. L. "Weststrate jr., voor zitter van de prot-chr. fractie, dacht niet dat er wat aan te doen was. Volgens hem was het het recht van de verhuurders zalen ter beschikking te stellen aan wie zij zelf willen. De JOVD betoogde dat er wél wat aan te doein is: „de regering 'treedt ook pp tegen kartels". De heer F. van de Ven (kath.) viel hierna de com munisten aan op hun anti-democratische doelstellingen. Een motie van de ANVJ om het lid maatschap van de CPN aan ambtenaren toe te staan en hun stakingsrecht te ge ven kreeg steun van de PvdA en de PSP. De heer Maarleveld (soc.) diende een motie in waarin bepaald werd dat bui tenlandse arbeiders lid kunnen worden van de Nederlandse vakorganisaties. daarmee te voorkomen dat niet-goedge- keurde verenigingen rechtspersoonlijk heid kunnen krijgen. In zijn beantwoording zei prof Koop mans hiervan dat men wel van de split sing tussen wel- en niet-goedgekeurde verenigingen af wil. Uitvoerig ging bij nog in op het probleem van de categorale organisaties. Hij meende dat indien zij werkelijk representatief zijn, zij ook bij het georganiseerd overleg betrokken die nen te -worden. Een daartoe strekkende motie van de JOVD werd aanvaard. De vergadering stond onder leiding van de heer M. H. L. Weststrate, wethouder te Vlaardingen. Hij gaf een kort resumé van de discussie en constateerde dat er ondanks de tegenstellingen, veel positiefs uit de bus was gekomen. Namens hei gemeentebestuur woonde wethouder H. K, van Minnen de zitting bij. H(j verving burgemeester J. Heus- dens die door ziekte verhinderd was. De vergadering zond hem een telegram met beterschapswensen. VLAARDINGEN Op het kruispunt WestlandsewegEmous verleende vrij dagavond de 66-jarige bromfietser H. C. E. geen voorrang aan een scooterrijder, de 25-jarige P. B„ viel en moest met een lichte hersenschudding en schaafwonden in het Holyziekenhuis worden opgeno men. De motie, die gekoppeld werd aan èèn van -dezelfde strekking van de KVP, werd met grote meerderheid aanvaard. De heer Hubert (JOVD) wilde vereni gingen per notariële akte oprichten om HOEK VAN HOLLAND In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in de nieuwe school a-m de Tagmanweg. De dieven verschaften zich toegang door een openstaand raam. lts een afgesloten lo kaal sloegen ze een deur in en maakten zich meester van een verfspuit met een waarde van 400. De politie stelt een. onderzoek in. S9Iff,ED4IV1 I,e 38-jarige Fransman D. F, H, Bernard uit Cernay (Frankrijk) die geen voorrang verleende, reed zaterdag met een snelheid van 80 km op de kruising Stadhouderslaan—Willem de Zwijgerlaan tegen een vrachtauto aan, bestuurd door de 51-jarige bestuurder D. de T. uit Nieuwerkerk a. d. Ussel, die met een snelheid van 35 km reed. De waven van de Fransman werd totaal vernield. De bestuurder kreeg slechts een gekneusde elleboog, zijn medepassa- giere enkele wonden aan handen en gelaat. Zij werden beiden in het Gemeenteziekenhuis behandeld. (Van een onzer verslaggevers) De bouw van de Sporthal heeft vrij dag een nieuwe fase bereikt: Op deze dag is namelijk het dak dichtgekomen en vóór 31 december hoopt men de gehele sporthal glasdicht te hebben. Volgens het tijdschema moet de Spor thal in april 1966 officieel worden geo pend. Vandaar de B. en W. het ver zoek van het Stichtingsbestuur om het bedrag der renteloze geldlening met ƒ325,500 te verhogen voor inwilliging vatbaar achten. Het bestuur staat thans voor een liquiditeitstekort. Dit moet worden aangevuld, omdat anders het werk zou moeten worden uitgesteld en daarmee het aanvangstijdstip van de exploitatie zou worden verschoven De geldlening, groot ƒ550.000, die het gemeentebestuur op 27 april 1964 aan de stichting Sporthal verstrekte, zal na melijk waarschijnlijk worden ver hoogd tot 876.500. Men had verwacht, dat de bouw in totaal ƒ950.000 zou kosten, waarvan omstreeks ƒ300.000 door bevolking en bedrijfsleven zou worden bijeengebracht, 97.500 zou worden verkregen in de vorm van een renteloze geldlening zonder verplichte aflossing (ten behoeve van de aankoop van het staalskelet) en ƒ550.000 zou worden aangetrokken in de vorm van een renteloze geldlening met een aflos- singsregeling. Deze verwachting is niet verwezen lijkt. Enerzijds blijken de bouw- en in richtingskosten ongeveer ƒ285.000 hoger te zijn (wegens hogere inrichtingskosten, hogere algemene kosten en een gestegen loon- en prijspeil), anderzijds bleef het van partikuliere zijde bijeengebrachte be drag (deels lening, deels gift) ongeveer ƒ40, beneden de raming. Om haar plan nen volledig te verwezenlijken komt de Stichting 326.500 tekort. Uit een onderzoek door L. en W. bleek, dat het Stichtingsbestuur probeert het bedrag der kosten zoveel mogelijk te beperken en daarnaast voortdurend be zig is de bevolking en het bedrijfsleven tot meer steun te bewegen. MAASSLUIS Zeer vele van de dief stallen die de laatste tijd gepleegd zijn hebben betrekking op fietsen en brom fietsen, die onbewaakt op straat Worden achtergelaten. De inspecteur van politie wijst er op, dat het volgens de algemene politiever ordening verboden is fietsen en brom fietsen onbeheerd op straat te laten staan. Overdag mag een fiets of bromfiets slechts onbewaakt op straat staan als hij op slot staat, maar 's nachts d.w.z. ttusseii 24.00 uur en 6.00 uur, mogen deze voer tuigen in het geheel niet op straat ach tergelaten worden, ook niet als ze op slot staan. Op naleving van deze bepalingen zal in de komende dagen strenge controle worden gehouden. Hel is misschien heel goed mogelijk, vervanging van de Ahoy'-hallen een niea even groot of nog grater complex en expositiehallen te houwen tussen k, Kralingse Bos en de nieuwe wjjlc jtt Prins Alexanderpohlier. Reeds ndm maanden geleden, toen hij de Feinina i' verdwijnen van het Ahoy'-complex ter sn ke kwam, hebben wij deze mogelijkta reeds kort aangestipt. Er ligt tussen de een hoge dijk in het verlengde van Van lirii-neuoonUirng j„ aanleg jjy! rykswegverbimling. en de Boszoom tel strook van bijna vier kilometer lerwp 350 tot 400 meter hreedte, die waarsetó» lijk zeer geschikt is. Tv ij heseffen met L lanceren van dit idee enige gevoelige ten» vim wethouder II. Langcrak pijnlijk te U. hen betreden. Want dit gebied is bestemj voor recreatie en zelfs ten dele reeds aVr voor uitgegeven. Rotterdam zit danig ij verlegenheid. En hrt zou best eens kunaea zjjn, dat zij zichzelf in de nesten heeft n. werkt. Jarenlang lichben stadsbestuurders cn deskundige autoriteiten geijverd voor een universiteit, wijzend op de Stichtin- Klinisch Hoger Onderwijs, die zo goed de voortgezette opleiding van artsen v«zor»i en ook wijzend op de mogelijkheden die het Dijkzigl-ziekenliuis biedt. Deze zomen zei het rijk, Rotterdam overrompelend- .Goed, ge kunt uw gang gaan. Volgend jaar worden de eerste colleges van de m- disdie faculteit gehouden. Ce verleent om zeker wel de faciliteiten!" Deze medede ling kwam op een tpdstip, dat zy Ro!tc,. dam niet zo heat convennieerde. Er moet au hals over kop worden geïmproviseerd ea dat is nooit aangenaam wam elke stede- bouwkundige improvisatie gaat ten kos(S van belangen, Is deze overrompeling niet voor een groot deel de eigen schuld vSn de Rotterdamse bestuurders? Bij de plannen voor de bouw van de nieuwe hogeschool in Woudestcin is met geen univerjiteiV mogelijkheid rekening gehouden. Was dat omdat Rotterdam er van overtuigd was dat die universiteit er tóch niet zon ko men? Rotterdam wil misschien ook wel wat heel erg veel. Er is in Nederland geen universiteitsstad, waar een academisch zie- kenhuis in het universiteilscomplex is ge. bouwd. In Utrecht gaan de studenten een behoorlijk eind fietsen als zij van hun cel- legezaal naar het ziekenhuis moeten en ek ders is dat echt niet zoveel beter. Wilden de Rotterdamse bestuurders het alleron derste uit de kan hebben? Het lid van die kan treft thans hun neus, want het is dui delijk dat het voor de medische faculteit opruimen van het Ahoy'-complex felle weerstanden wekt. Niet omdat deza sport en expositiehallen daar weg moeten, maar omdat er helemaal nergens plaats voor schijnt te zyn. Uit de scherpe woorden van de heer IT, V. Qnispel, directeur van het Instituut voor Scheepvaart en Luehi- vaart en ook uit de spijt, waarmee de heer H. H. Barlcmcjjer, directeur van Europort, zijn expositie wellicht voorgoed naar Amsterdam doet verhuizen, is op te maken dat er thans wordt geraakt aan de geldbui del van een aantal bij_handcl en bedrijfs leven betrokkenen. Dat is in ons dynami sche en welvaurtvergarende Rotterdam een halsmisdaad. Hoe het zy, de Ahoy'-halmoet weg en Rotterdam zal het in de kotneade jaren of misschien wel voor altyd moeten doen zonder sport- en expositiehal van be hoorlijk formaat. Dat laatste is wat heel erg rigoureus, al gaat vanzelfsprekend een universiteit, gezien het grote belang op den lange duur, vóór een expositiehal Er mop ten offers worden gebracht. Het gaat et nn maar om die offers zo gering mogelijk te doen zyn. Rotterdam is altijd een goede koopmansstad geweest en de Rotterdam mers willen best een haring uitgooien. Mits zjj er maar zeker van zyn, er een kabeljauw voor aan de bank te krijgen. Het terrein dal wy op het oog hebben vraagt óók offers. Maar liet wil ons voor komen, dat deze offers gering zullen zyn en dat hetgeen wij vaor ogen liebbeu voor Sommige betrokkenen zelfs voordelen biedt. Er is voor de recreatie, waarvoor het nu is bestemd, vlak in de nabijheid vol doende vervangend terrein te vinden. Het lijkt ons niet nodig dat jeugdwerk, sport en volksiuinders by eltander op één com plex zitten. Integendeel: volksiuinders all ien het waarschijnlijk heel plezierig vinden, ais dit niet zo is. Want dan hebben zy geen last van op hetzelfde terrein als zjj pionie rende jeugd. Al deze recrealievormeu heb ben niet een aaneengesloten terrein nodif. En dat vergt een sport- en expositiehallen- complex met bijbehorende mime parkeer gelegenheid wel. Zo'n complex heeft goede vcrhintlinaen nodig met de stad, het ge hele land en bet buitenland. Die zyn voor het terrein dut wjj op bet oog hebbes aanwezig. Wij geloven niet dat, als deze zaak zorgvuldig wordt uitgedokterd, Rot terdam een behoorlijk hallencomplex be hoeft te missen en wij geloven ook dat zulks kan ntet behoorlijke schadeloosstel ling door middel van vervangend terrei# voor degenen die dit gebied moeten ont ruimen. En dc wfthouderijjke tenen van da heer Langcrak kunnen heus wel een pijn tje verdragen. Het volledig verdwijnen va® alle expositiemogeljjklieden uit een koop mansstad als Rotterdam lykt ons een te kostbare zaak; nog afgezien van de grote indoor-sportmanifestatiea die Rotterdam dia óók voor altyd zou moeten missen. In tn m ke m he he in de tw on W U) he cfl •n< de ze hi. mi he va de mi on TïU hij i ho on: hie die dei pet TUi cis Me sen me Da de ste bla one een lijk ver ino mu tuei dat trie hen VLAARDINGEN Een werknemer van de Beneluxtunnelbouw, de 42-jarige J. A. van Boxel uit Standaardbmten werd vrijdagmiddag op het bouwwerk onwel. De man werd naar het Holy ziekenhuis gebracht waar hij is over leden. MAANDAG 15 NOVEMBER 1915 Churchill. Londen, 11 November. Vol gens de „Weekly Despatch" za! CkurcW'» Woensdag vertrekken en zich by ZS" regiment in Frankrijk voegen- Efii luchtballon neergedaald. Gister avond omstreeks zeven uur is 'j'! land van den heer Hoogwout te Capri'e a. d. IJse! een luchtballon neergekomen- De halion was van onbekenden oor sprong, er was geen mand aan, alleen lange touwen. Vermoedelijk is het oen halion captit. die door den storm los gerukt is. 1 van stel Sen her de tom tob D met had kim fier. boo ten huv echi V trol dep. {am afzc Bin tem nen

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2