m Dragline in graanschepen Okke Jager: geloof enige verhouding God en mens Gladheid spaak in Ro-Zao-Co WINKELDIEFSTALLEN IN GROTEN GETALE BMW toont Coupé 2000 Primes Beatrix in schoolkrant verkeerd belicht Sabotage bij ongeluk Hoogovens Charles en Irene naar Frankrijk? Diefstal in scène gezet Auto glijdt water in: inzittende verdronken Overheidsschuld sinds 1900 30 maal zo ruim hoog ll' GEM neemt proeven in Botlek Maasboekje-1965 Drukbezochte IJE-meeting Zakkenrollers actief heetman^ Mobiloil in 1968 gereed Bestuurderen Madwrodam waren op Drakesteijn Agent springt in ijskoud water Artistieke Agenda en wenskaarten Boer Kroepoek Jimmy Smith en Gillespie in Kurzaal p.., I Cultuurmaatschappijen geliquideerd Very personally yours,,.*. Westduits blad: Géén bemiddeling DE ROTTERDAMMER Pagina i T\ MAANDAG 22 NOVEMBER (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de afgelo pen drukke winkeldagen zijn weer diverse winkeldiepstallen en zakkenrollerijen gepleegd. De 38- jarige huisvrouw M, J. H.-B. werd op heterdaad betrapt toen zij een overhemd wegnam ter waarde van f 14.75. Zij kreeg een proces verbaal (Van onze Haagse redactie) T~kEN HAAG De jonge be- rf studeren van het Haagse mi- niatuurstadje Madurodam betreu ren het dat een. hunner, Liesbeth Lobesteijn, een verslag in haar schoolkrant heeft geschreven over het bezoek dat zij prinses Beatrix op kasteel Drakesteijn brachten. Zij boden toen het verlovings cadeau een aantal coniferen aan de Kroonprinses aan, die bur gemeester van Madurodam is. Vanmorgen heeft de Volkskrant het verslagje van Liesbeth gepu bliceerd. .(ittiisBk; (Van onze economische (medewerker) Eind 1900, de tijd dat de overheid zich maar amper met het economische en so ciale leven bezig hield, was de schuld die het Rijk, de ge meenten en de provincies met elkaar hadden gemaakt precies 1.410 miljoen. Trek ken wij daar de bedragen van af, die Rijk, provincies en ge meenten bij elkaar hadden uitstaan, dan houden wij 1.300 miljoen aan schuld over. Uitgedrukt per hoofd der bevolking is dat niet meer dan 253. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Het nieuwe Maas boekje, de vraagbaak voor iedereen, die iets met welk facet ook van de Rotterdamse samleving van doen heeft, is uitgekomen, wat later dan men van gemeentezijde had gehoopt en verwacht. Rotterdam ontwikkelt zich, met als vanzelfsprekend dat het Maasboekje meegroeit. De uitgave van verleden jaar is anders gezet dan de voorafgaande boekjes, met het gevolg dat er meer informatie in minder pagina's kon worden verwerkt. Diezelfde zetwijze is dit jaar opnieuw toegepast, zodat ondanks alle toenemende activiteiten het boekje slechts groeide van 840 tot 860 bladzijden. Voor de rest is het even handig en overzichtelijk als te voren. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM De Graan Elevator MIJ. in de Botlek neemt proeven om snellere losmethoden te bewerkstelligen. Nu ls men bezig met een dragline. Snel ler ls ook hier het parool. Na de oorlog is het overslag en lostempo voor graan in ons land voortdurend gestegen. Dat gebeurde ondanks het steeds toenemende aanbod van graan in tankers, die de iossingssneiheid door htm moeilijke toe gankelijkheid tot 60 procent terugbren gen. De naam van Rotterdam als Europa's eerste graanhaven werd evenwel op dit punt hooggehouden door verbeterde iossmgsmethoden, het aanschaffen van nieuwe en grotere elevatoren, door het opvoeren van de efficiency en niet in de laatste plaats door de bouw van een enorm op- en overslagbedrijf In het Botiekgebied. Dit is een gezamenlijke onderneming van de Graan Elevator Maatschappij (GEM) N.V. en de N.V. Graansilo Maatschappij (GSM). Ook de garantie van de graanstroom naar de zuigpljpen van de pneumaten heeft de voortdurende aandacht van de GEM. Copra, sojameel en andere derge iijke derivaten b.v. geven voortdurend CVan een medewerker) ROTTERDAM Als we elkaar niet vertrouwen, kunnen we geen kennis ma ken met elkaar. Daarom is geloof de enige normale verhouding tussen God en mens. Aldus dr. Okke Jager in zijn toe spraak „Wat is nu eigenlijk geloven", m de derde lustrum-jeugdmeeting van ÏJE „Zuid" dat zondagavond onder massale belangstelling in de Oude Kerk aan de Charloise Kerksingel zijn derde lustrum vierde. Geloven is niet, aldus dr. Jager, aller lei verboden erop nahouden, ook niet een bepaalde moraal of het aannemen van bepaalde waarheden. Ook valt het ROTTERDAM Het 36e Moziek- en Zangconcours (Ro-Zan-Co 1965) wordt dit jaar op twee achtereen vol gende zaterdagen In de Nieuwe Ooster- kerk gehonden. Voor het eerste samen treffen betekenden de ongunstige weersomstandigheden van zaterdag èea ernstige handicap. Slechts zes van de vijftien verenigingen waren ver schenen» Getracht zal worden, om de koren, die verstek moesten laten gaan, in de gelegenheid te stéllen zich zater dag 27 november te laten horen. De jury voor de eerste avond be stond uit Otto de Vaal (voorzitter) en Simon Terpstra. Vijf koren en een har monievereniging kregen meer dan 300 punten toegewezen, zodat zij voor een eerste prijs in aanmerking kwamen. Het waren, in de ere-afdehng dames koren: het Dameskoor „Ons Koortje" uit Middelbands, dir. G. Zoon, 354 p, in de afd. uitmuntendheid Damesko ren: „Advendo" uit Bolnes, dir. Frans de Vries 329 p. en in dezelfde afdeling voor gemengde koren: Chr. Gem. Koor Omnia cum Deo" uit Nieuw Lekker- land, dir. L. P. A. Pors, 345 p. en de Gem. Zangvereniging „Krimpen a/d Lek", dir. H. Zanen, 323 p., en in de tweede afdeling gemengde koren: Chr. Zangvereniging Oosterwijk-Mee- renstein uit Beverwijk/Heemskerk, dir. P, J. Potgieter, 335 p. De enige deelnemende harmoniever eniging, die uitkwam in de superieure afdeling, de Stedelijke Harmonie „Aurora" uit Leerdam, dir. C. A. v. Delsen, behaalde 383 punten (met lof der jury). AMSTERDAM De aandeelhouders van twee oud-Indische cultuurmaat schappijen, die thans beide worden be heerd door het Amsterdamse bankiers kantoor Teixeira de Mattos, Pagottan handel- en. landbouw maatschappij N.V, en de N.V. Cultuur-maatschappij Pon dok gedeh, hebben zich vandaag in de respectieve jaarvergaderingen uitgespro ken voor ontbinding van de vennoot schappen. Da liquidatie-uitkering zal b(j Pagottan iets meer zijn dan 100 procent. Voor Pondok Gedah is deze uitkering ihans nog niet te berekenen, „maar veel zal het niet zijn", aldus het bestuur. AMSTERDAM De recherche hier heeft de 34-jarige Britse zeeman C. A gearresteerd wegens het in bezit hebben van 400 gram marihuana. Het werd ge vonden in diens hut De man wordt voor de officier van justitie geieid. BOGOTA Twintig personen kwamen om het leven en tien werden gewond toen zaterdag een autobus op de weg van Chinchina naar Manizales (Columbia) door een grondverschui ving werd bedolven. niet samen met ons kerkgaan. Zomin als men van een kruiwagen kan zeg gen: dat is een auto wént hij staat ia de garage, is iemand een gelovige ómdat hij naar de kerk gaaf. Gek -en komt van loven, in „loven ea hie-.'**u": de hand geven. Wie gelooft» legt zijn hand in Jezus* band. Daarom zegt de Kerk dat alles daarvan afhangt. Maar dan moet dat in de alle- dag-praktijk ook betoéfd worden. En mo gen we de inhoud der 12 artikelen die we zeggen te belijden niet krachteloos maken door onze eigen artikelen als: God is er wel, maar zo ver. Je moet wel bidden, maar het helpt niet, In het echte geloof vindt men altijd de trits: verge ving, verlossing, zaligheid. Niemand zeg ge; Maar mijn geloof is zo klem, ik voel me zo onzeker en arm. De pupil van ons oog is tweeëneenhalve mm, maar daar mee kunnen we de hele sterrenwereld naspeuren'. Eigenlijk wil niemand een „volkomen" verlossing. Wèl bevrijding van angsten en zorgen of één bepaalde zonde» maar niet radicaal. Maar Jezus wil alle din gen nieuw maken: Dan pas zien we onze rijkdom. We wonen heiaas wèl ia een geweldig paleis, maar bivakkeren veelal in het dl em tbodenkamertje op zolder en eten daar droog brood. Terwijl de feest dis staat aangericht! Ook ons moet Jezus vragen: Ben Ik zó lange tijd bij u en teems ge Mij nóg niet? ZaUg wie Zich wereld en wereldoogst laat tonen. Rondom deze rede was er, reeds vanaf het opengaan der deuren, een uur koor- en samenzang. Vooral het bezielde: „God is goed" en „Dank U", werd met vaart en enthousiasme ten gehore gebracht door het Groot -fE-koor onder leiding van Frits Heuvel \k. Van de nummers die het IJE-maraienkoor deed horen werd vooral: „Lof uj het Lam", begeleid door trompettist Wlm Hardenbol en het koper- en slagwerk van de Marinierska pel evenals „Wij willen Gode zingen", op sublieme wijze vertolkt. Indrukwekkend was de samenzang van psalmen en liederen. Velen hadden het er graag voor over ruim anderhall uur te staan tot het koor met het nieuw-getoonzette „Gij biedt Heer Je zus, rust mij aan", het einde aankondig de. Organist Wim Hardenbol begeleidde op het orgel samenzang en de bezielende intrada op het „Dankt, dankt nu allen God". AMSTERDAM Mobiloil N.V. heeft vandaag bekendgemaakt, dat zij aan Lummus Nederland N.V. een op dracht heeft verstrekt ter uitvoering van voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van een raffinaderij in het westelijk havengebied van Am sterdam. Deze opdracht is een gevolg van de goedkeuring, die de Amster damse gemeenteraad op 11 november heeft gegeven aan de vestiging van de Mobil raffinaderij. De werkzaam heden van Lummus Nederland N.V. zullen bestaan uit het verder uitwer ken van de technische bouwplannen en het afronden der opmetingen van het bouwterrein. Met de bouw van de raffinaderij zal eerst begonnen kunnen worden, nadat de wetgever zijn goedkeuring heeft gehecht aan de pijpleidingwet. In verband hiermede hoopt Mobil in het tweede kwartaal' van 1966 met de bcfldwwerkzaamhedën té kunnen be ginnen, zodat de raffinaderij om streeks medio 1968 gereed kan komen. moeilijkheden, omdat deze ladingen niet voldoende „vloeibaar" zijn en het gevaar opleveren dat de zuigpljpen in het niets gaan zuigen. In het begin van dit jaar heeft de GEM proeren genomen met een kleine bull dozer, die per hijskraan in het schip neergelaten werd ea de zuigpljpen van voldoende voedsel voorzag. Het was een verbetering, maar nog geen hon derd procent succes. De maatschappij is nu bezig met experimenten met een dragline. Men heeft bij de GETrl ii-t gevoel hiermee op de goede weg te zijn, al sluit men verdere proefnemin gen niet uit. Deze verbeteringen blijven uiteraard voor gebruik in tankers onmogelijk. 0 Eveneens op heterdaad werd betrapt de 53-jarige huisvrouw E. M. en haar ne gentienjarige dochter E. van H. bij het stelen van levensmiddelen voor twintig gulden. O In dezelfde -winkel werd voor diefstal van levensmiddelen aangehouden de 29- jarfge W. M. en de zeventienjarige E. M. 0 Een zestienjarige scholiere heeft aan gifte gedaan dat haar portemonnee met dertig gulden uit de zak van haar man tel is weggenomen toen zij in een groot dameskledingmagazijn liep, 0 In deze winkel werd ook een 53-jari- ge huisvrouw van haar portemonnee met vijftig gulden bestolen. 0 Ten nadele van een 24-jarige typiste werd uit haar handtas een loonzakje met ƒ395 gestolen toen zij in de expeditie- ruimte van een groot warenhuis in het centrum liep. Ook werden een aantal inbraken en autodiefstallen gepleegd. 0 Uit de auto van een hij aardgasinstal laties werkende Franse pijplasser zijn een autoradio, plaid, sigarettenaansteker en een overjas gestolen ter waarde van ƒ550. De auto stowd afgesloten op een parkeer terrein aan de Dordtsestraatweg. 0 Ingebroken is in het huis van de vijf tigjarige vemekenngsinspecteur aan de Joost Banckertsplaats. Er werd gestolen een fototoestel, een flitsapparaat, een scheerapparaat, een zonnebril en een por temonnee met 22. 0 Getracht is de brandkast van het sta tionsgebouw Lombardijen te kraken De kast was van het kantoor naar de keu ken versjouwd, maar bleek onbescha digd. "Eenzegelrmg wordteen stukje van jezelf* hoorden wij eens zeggen. En inderdaad: weet u een persoonlijker en stijlvoller ge schenk - vooral voor jonge mensen - dan een gouden zegelring met familiewapen, een monogram of een andere inscriptie? grote kollektie zegelringen vanaf 9$. edelsteenkundlgef.0^ diamantexpert g.l.a, I LIJNBAAN 92 ieltt6S7<J filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdaft (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de Gouden Bal zaal van het Hilton-hotel zijn van morgen enkele nieuwe BMW-auto's voor het eerst (na Frankfurt) ge toond. Het gaat hier om de BMW Coupé 2000 Automatic (ƒ20.800), de BMW Coupé 20Q0 Sport en de BMW 1800 Automatic. De eerste twee wagens (al of niet met automatische versnellingsbak) geven voor een wat buitenmaten be treft niet te grote wagen, een sum mum aan luxe met daarbij een spor tief gevoel (vrij directe besturing en een bijzonder pittige 2000 cc. motor), De 1800 Automatic is de normale 1800 echter met automatische ver snellingsbak. De BMW-serie heeft verder geen vernieuwingen ondergaan. Bij de luxe uitrusting van de Coupé 2000 behoren een elektrisch bedienbare radio-an tenne en elektrische ruiten en een echt mahonie houten dashboard. De ruimte achterin is krap beme ten; maar men moet de Coupé 2000 zien als tweezitter met de mogelijk heid passagiers mee te nemen. Het 17-jarige meisje, dat op Drakesteijn niets had genoteerd en later in de bus naar huis bij anderen had gevraagd wat prinses Beatrix volgens hèn had gezegd, heeft in de schoolkrant „Vodo" van de Johanna Westermanschool on der meer de volgende passage over de rijtoer in de hofstad neergepend: „Ik 'Beatrix) ben doodsbenauwd als ik die paniek op de gezichten van de mensen zie. Als er iets gebeurt Maar Claus blijft zo kalm in die din gen, die trekt zich nergens iets van aan. En dan zie je die gezichtjes van de kinderen, met een echt gemene uit drukking, met vastgeklemde handjes met confetti. Je ziet ze denkenals je nou dadelijk langskomt, dan.poef smijt ik het midden in je gezicht." Liesbeth schreef voorts, dat prinses Beatrix haar kleren na de toer wel weg kon gooien. Collega'tjes ontken nen dit weer: ze had gezegd dat ze naar de stomerij konden. De Prinses, zo was hun mening, was juist bijzon der bezorgd voor al die mensen op straat: ze verkeerde steeds in angst dat er een kind onder een van de auto's zou komen. De loco-burgemeester vak Maduro dam, Bas Voorbrood, zei vanmorgen „pijnlijk getroffen te zijn dat een der leden van de jeugdgemeentesaad het vertrouwen geschonden heeft dat prin ses Beatrix in ons had gesteld". „Het getuigt naar mijn jeugdige mening echter evenmin van journalistieke ver antwoordelijkheid dat de redactie van de Volkskrant dit artikel uit een schoolkrant overneemt zonder eerst overleg te plegen met de directeur van Madurodam, de heer Jungerius. Prin ses Beatrix had erop mogen rekenen, dat een besloten zitting nieit openbaar gemaakt zou worden en zelker niet dat haar uitspraken in de mond wor den gelegd, die in deze zin en samen hang beslist niet zijn gezegd. Mede namens de andere jeugdge meenteraadsleden betreur ik niet al leen deze gang van zaken, maar ik meen ook te mogen stellen dat dit dagblad niet de zorgvuldigheid in acht heeft genomen die in goede journalis tieke kringen gebruikelijk is", aldus de zeventienjarige Bas Voorbrood. Voorts vernemen we nog dat Lies beth eigenwijs is geweest, want ze IS gewaarschuwd voor deze publikatie in komt immers verder dan de school deur. De heer Jangerius had vanmiddag ge encommenlaar op deze onverkwik kelijke affaire, maar men neemt aan dat hij zich achter de verklaring van Bas Voorbrood heeft gesteld. ;,riCb-:!iV; r~'-T: i. - HAMBURG liet Ilamburgse blad Morgenpost heeft vandaag in een verslag uit Amsterdam over het ongeval in het Hoogoven bedrijf te IJmuiden de verden king geuit dat hierbij wel eens sabotage in het spel kan zijn geweest. Zoals ge meld werden donderdag enige leden van een gezelschap Duitsers, die een bezoek brachten aan de Hoogovens, gewond door vloeibaar staal. Het blad schrijft: „Er zijn aanwijzingen dat bij het verschrikkelijke ongeluk m de Hoogovens van IJmuiden bij Amsterdam terreur in het spel geweest is. Technisch was de ontploffing uitgesloten. Bij een onderzoek naar de oorzaken werd de recherche van de gemeente Velsen inge schakeld. Bij normale bedrijfsongevallen is deze maatregel niet mogelijk'. Het ver moeden dat hier sabotage in het spel kon zijn is m het openbaar niet eens geuit, hoewel de eenvoudigste verklaring voor de geheimzinnige reactie van de massa staal geleverd wordt door aan te nemen a at een ontplofbaar ding erin terecht is DEN HAAG Ten stelligste ontkmf de Regeringsvoorlichtingsdienst asf .S prins Bernhard een bemiddelende m hebben gespeeld tussen Juan Carlw Spaanse troonpretendent met de me Ju kansen en zijn schoonzoon, prins Hugues, als gevolg waarvan la«JJ? noemde zon hebben, besloten geen rech! ten meer te laten gelden op de SnaéS troon. Volgens geruchten zou prins Bemhrd na zich overtuigd te hebben van dTX kerheid dat Juan Carlos, een goed vriend van hem, de Spaanse troon eerlane-ju bestijgen de officiële faekeadmairiM zou volgend jaar zijn te wachten bij zijn schoonzoon op hebben aangeton. gen zijn strijd voor de troon op te geven en zich in het politiek voor hem veel rustiger Frankrijk te vestigen. In deze berichten wist men zelfs ook nog de ontmoetingsplaats te noemen waar de gesprekken tussen prins Carlos! prins Bernhard en prins Charles Hueu»s zouden hebben plaatsgehad: het landgoed Nombcla van een vriend van prins Bern hard uit Zwitserland, dat in de Spaanse provincie Toledo ligt. Het opmerkelijke bij dit alles zon zijn dat Prins Bernhard zich welbewust met de Spaanse troonopvolging zou hebben bezig gehouden. Zelfs zou de mogelijk heid niet zijn uitgesloten dat een ea ander op verzoek van Spaanse officiële kringen zou zijn gebeurd. Hiertegenover staat echter de stellige ontkenning uit Den Haag van al deze berichten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het in scène zet ten van een inbraak loont niet Dat ondervonden de heer en mevrouw S- uit de Herman Costerstraat. Zij had den aangifte gedaan van diefstal van 1300 uit hun woning. De politie on derzocht de zaak en kwam al gauw tot de conclusie dat de diefstal a scène was gezet De 51-jarige XIL.G. S. en zijnet-ja rige vrouw A. A. S.-B. zijn m bewa ring gesteld. gekomen. Het is niet uitgesloten, dat don derdag in de Nederlandse staalfabriek een daad van terreur tegen Duitsers is uitgevoerd, ofwel tegen een organisatie die zich inzet voor Duits-Nederlandse vriendschap in' het zakenleven en die te gelijkertijd het „kapitaal" vertegenwoor digt. De kwestie-Beatrix heeft in Neder land radicale minderheden hevig gepnk- keld. De sterkste tegenstanders van de verzoening die gepaard gaat met het hu welijk tussen de troonopvolgster en Claus von Amsberg zijn vooral te vinden in het gebied van Amsterdam, waarin ook de Hoogovens van IJmuiden liggen", aldus het blad. De Hoogovens reageerden op deze ver klaring met de woorden: „Och bij de politie, noch bij de arbeidsinspectie, noch bij Hoogovens bestaat enige grond voor de veronderstelling, dat hier van op2et wrake geweest zou kunnen zijn". (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM Het museum Boy mans-van Beumngen heeft weer een artistieke collectie kerst- en nieuwjaars kaarten beschikbaar. In kleuren op formaat 12 x 17 cm) zijn verkrijgbaar „De aanbidding van de drie koningen" van Jeroen Bosch, een stilleven van Van der Ast, een winter landschap van Jacob van Ruisdael en een Zuidnederlands stilleven van ca 1480. Een maritiem stuk van Reimer Nooms en een ijstafereel van Jan van de Velde zijn in zwart-wit uitgevoerd. De dubbel zijdige kaarten zijn in vier talen van tekst voorzien. Een bijzonder geschenk, zeker ook voor buitenlandse relaties, is de fraai uitgevoerde weekagenda van de museum- stichting. „Spelende in de wereld" is het motto voor 1966. De agenda bevat 53 afbeeldingen van schilderijen, tekenin gen, prenten, etc, die betrekking hebben op spel en ontspanning, zoals die in onge veer vijf eeuwen door kunstenaars zijn verbeeld. Uit het museumbezit zijn werken gere produceerd van o.a. Lucas van Leyden, Pieter Bruegel de Oude, Willem Buyte- wech, Adriaen van Ostade» Jan Steen, Cornells Troost, Watteau, Pater, Dau- mier, Degas, Toulouse-Lautrec, Renoir, Sisley, VuiUard en Villon. Doordat analoge onderwerpen tegeno ver elkaar zijn geplaatst, biedt de agen da interessante vergelijkingen. De kalen derbladen tussen de reproducties zijn tweetalig (Nederlands en Engels) even als de beschrijvingen achterin. Een prijs van 5,- (excl. verzendkosten) is voor een zo exclusief kunst-, kijk en schrijfboek wel uitzonderlijk laag. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 18-jarige onder houdsmonteur J. G. M. Vos is zaterdag ochtend slachtoffer geworden van de gladheid. Hij verdronk (zoals we in enkele van onze edities saterdag nog konden berichten), toen de auto waarin hij met zijn 21-jarige broer N. J. A. Vos (magazijnbediende) zat in het water van de Steigersegracht terecht kwam. De auto raakte te water toen de broers (heiden wonende aan de Prins Hendrik kade 55) wilden parkeren langs de waterkant De auto gleed echter weg op de beijzelde straatstenen. De 25-jarige agent G. Dijkstra, die in de nabijheid stond, sprong direkt na het gebeurde in het ijskoude water. Inmiddels had de oudste van het tweetal kans gezien uit de auto te kruipen. Hij klampte zich vast aan agent Dijkstra, Vrijwel onmiddellijk kregen ze een boel toegegooid van de heer G. B. Orre, bediende bij Kontakt. een winkel in elektra aan de Hoogstraat die grenst aan het water. Die boei had hij gegrepen uit een kastje dat bij het water hing. De agent, die evenals de heer N. J. A. Vos totaal verkleumd was, hielp de drenkeling in de boei, In de rooms-katho- lieke keric aan het Steiger werd hij van droge kleren voorzien. De agent werd in de winkel van Kontakt verzorgd. De heer Orre heeft hen toen met enkele andere personeelsleden van Kontakt op de kant geholpen. De inmiddels gearriveerde brandweer trachtte de andere inzittende te redden. Vier brandweerlieden met persluchtdruk- maskers gingen het water ia en slaagden erin de jongste broer, die nog in de auto zat, boven water te halen. Op de kant heeft personeel van de G.G. en GX>, direkt mond-op-mond-beademing toege past, maar in het Dijkzigtziekenhuis is de jongeman overleden. Met een takelwagen is later in de ochtend de auto uit het water gehaald. ROTTERDAM Het grapje, dat de leider van de boerenpar tij in Indonesië boer Kroepoek heet, -was het afgelopen weekend een topper. Vrijdagavond lan ceerde ,ÏZo is het" het mopje, za terdagavond gebruikte Mies Bouwman het tn ,JEven napla- ten" en zondagavond moest er weer om worden gelachen in „Wisseiaassen" van de KRO. Als de Nederlandse boer Koe koek nu maar niet denkt, dat al deze radio- en t.v.-rubrieken sa menwerken in een .jchap" dat dit soort grapjes decreteert. DEN HAAG Een jongeman van veertig, die zijn bijna twee meter leng te katachtig lenig beweegt. Een brede grijnslach, die een levende reclame is voor alle merken tandpasta ter wereld. Dat is „the incredible Jimmy Smith". Maar als hij zich, met het gezicht naar het front van de Kurzaal, aan het elec- tronische orgel zet dan wordt het ge zicht een masker van concentratie en dan gebeurt er een klein wonder. Het electronische orgel is een ziel loos instrument, maar er moest toch maar weer een neger aan te pas ko men om het tegendeel te bewijzen. Het is eigenlijk onverklaarbaar maar de swing, dat broodnodige element zon der met welk jazz geen jazz is, blijkt door het electronische gordijn te kun nen dringen. Voor de pauze was er Dizzy Gillespie, die met James Moody (sax en fluit), Kenny Barron (piano), Christopher White (bas) en Rudy Collins (drums) voor een boeiende ouverture zorgde. JOOP SCHRIER Een van de inzittenden van de auto wist zich naar buiten te werken (foto boven, zie pijl). Een takel wagen bracht later in de ochtend de auto boven, water. Eind 1964 zijn de bordjes wel radicaal verhangen. De totale geza menlijke schuld van Rijk, provin cies, gemeenten en waterschappen (die laatste was van 1900 niet be kend) is uitgedijd tot f42.622 mil joen. Halen tvij de onderlinge schulden er af, dan blijft er toch nog een totale schuld van de over heid aan haar burgers van f37,748 miljoen over. Dat is bijna 30 maal zoveel ah in 1960. Per hoofd der bevolking is de schuld f3.113. Met andere woorden, ieder van ons, oud en jong, rijk en arm, moest eind vorig jaar opkomen voor een schuld van f3.113 vari de overheid. Dat is dus 12 maal zoveel als in 1900. Deze Interessante gegevens, die dui delijk de toenemende invloed van de overheid op het maatschappelijk le ven illustreren, worden uit de doe ken gedaan m het pasverschenen maandschrift van oktober van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Wij lezen er natuurlijk veel meer in. Drukken wii namelijk de totale overheidsschuld uit in het nationale inkomen, dan blijkt dat eind 1900 de totale overheidsschuld 72 pet. van het nationale inkomen uitmaakte. Eind 1964 was dit... gedaald tot 68 pet. Het nationale inkomen is dus sterker gestegen. DUURDER Nu zijn de prijzen van 1900 uiter aard geheel anders dan die van 1984. Alles is veel en veel duurder gewor den. Het CBS heeft de invloed van de prijsstijging er uit gehaald door de schuld van eind 1900 om te reke nen in prijzen van 1964, En honden wij dan verder rog rekening met de stijging der bevolking in de loop der jaren, dan zien wij tot onze grote verrassing dat in dit geval de totale overheidsschuld slechts 2 maal de schuld van eind 1900 was. Door de schuld van 1900 dus te vertalen in prijzen van nu, is de druk per hoofd der bevolking eird 1964 niet 12 maai zo groot geworaen doch iets meer dan 2 maal zo groot. Wij zijn gewend tegen de schuld van het rijk, die voor ongeveer 68, pet. uit obligatieschuld bestaat, aw tegen een berg aan te kijken, Erna 1964 was zij ƒ19,840 miljoen, 17» maal zo veel ais in 1900. Maar «ie schuld van alle gemeenten bij elkaar was eind 1964 opgeklommen w> ƒ21.601 miljoen, niet minder dan w maal zoveel als ia 1900. Deze gemeen- teschuid bestaat voor 90 pet. n» onderhandse leningen. Daar steken d: provincies eind19» met een schuld van ƒ857 miljoen maar heel magutjes tegen af, om van de wate: schappen mat een schuld van ƒ224 miljoen maar hele maal met te spreken. Tezamen maant dat het reeds genoemde bedrag van ƒ42,622 miljoen, dat na aftrek van de onderlinge schuinen tot het bedrag van ƒ37.748 mh.oen wordt ge«% ceerd. Al is het dan reeel per hoorn der bevolking maar ruim tweemaal zoveel als eind 1900, het is toch een bedrag om van t* griezelen.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2