Jongen dronk te veel: jeugdbende opg< I 1 Man sloeg medebewoner met hamer op hoofd Drie doden bij botsing op Groene Kruisweg (MODIEUS -gefcleetfl X 1 geld Speciale StMCOLMS aanbiedingen machinisten Brandkast opengebrand met gestolen gas: f5700 buitgemaakt mmm Vast geslapen op ovenveg Mishandeling/ verkrachting: vier jaar cel met monument vooR de aanleQ van de Nieu~ Voor messteek een jaar en drie maanden Twee mannen veroordeeld Rechtbank verwijst zaak terug Rotterdamse cineasten: prijs voor operatiefilm Baby (8 maanden) in laken gestikt SPARENMET GELD VAN WERKGEVER Tegenligger grijpt wagen in flank f67,50 KRITISCH Ni Burg. Thomassen: Leren leven met straalvliegtuig ALS UW KOFFERS TE ZWAAR WORDEN DE ROTTERDAMMER pagina .4 DONDERDAG 2 DECEMBER lo» T> OTTERDAM Omdat ean. zeventienjarige bankwerker in een café in Hoogvliet in korte tijd voor vijftig gulden aan drank uitgaf, is een jeugdbende tegen de lamp gelopen. Het zijn vijf jongens die acht inbraken hebben bekend. De 'bankwerker maakte zulke ver teringen dat het een andere bezoeker opviel. Deze waarschuwde de politie. VAKWERK VLEESDIEVEÏV POORTUGAAL Drie mensen, allen mannen, en vermoedelijk afkomstig uit Zwijndrecht, zijn vanmorgen om het leven gekomen bij een autobotsing op de Groene Kruisweg in Poortugaal. Een per sonenauto, die in de richting Rot terdam reed, bleef even voor het kruispunt Groene Kruisweg-F. v. d. Poest Clementlaan staan, ver moedelijk om linksaf te slaan. Een auto reed de personenwagen van achteren aan. De wagen schoot de rijbaan van het tegemoet komende verkeer op en werd in de flank gegrepen door een vracht auto. (Van een onzer verslaggevers) Heren suede vesten voor de u MODERNE MAN Rozenberg heeft nu een enorme collectie Heren suede vesten f 67.50 Heren wollen vesten f 27.50 Heren modemö terlenka vesten f29.50 ook voor Jongens f20.75 Heren truien f 39.7S Heren pullover m/kol f 25.75 Heren- en jongens handschoenen V4L f 3.95 Rozenberg heeft speciaal voor deze gelegenheid een enorme collectie ingekocht, en daar profiteert u natuurlijk van mee. i id WILTON -FIJ E NOORD N.V. SCHIEDAM en C kolen gebonden f4-9° Verkrijgbaar in de boekhandel De jongeman die over een en ander september een auto te stelen uit de ga- Werd ondervraagd gedroeg zich vrij brutaal. Hij vond dat de politie er wiets mee te maken heeft dat hij van lijn „gespaarde" geld wat plezier maakte. Ondanks zijn bravour, maak te hfj toch de indruk dat niet alles even zuiver op de graat was. Een huis zoeking bevestigde dit. In zijn kamer werd een zeemleren portefeuille gevonden met 900 aan bankbiljetten. Hij kon hiervoor geen aannemelijke verklaring geven. De re cherche van de kinderpolitie stelde hem in bewaring. In de loop van het onderzoek werden vervolgens aangehouden een zeventien jarige inpakker uit Spijkenisse, de ne gcntien jarige matroos J. J. R., de acht tienjarige losse werkman M. v. 1. en de negentienjarige kantoorbediende T. J. B. allen uit Rotterdam. Zij bekenden acht inbraken in Rotter dam te hebben gepleegd. Een keer was de buit ƒ1500. Ook probeerden zij op 3 Kruit droos T)E behandeling van de beleidsnota van burgemeester Thomassen als beheerder van de haven in de openbare commissie- vergadering van gisteravond kreeg wel een bijzonder aceent, toen ook de zg. burger- leden van de commissie havenbeheer zicli in het debat mengden en kritische opmer kingen tot het gemeentebestuur richtten. In de eerste plaats zijn deze burgerleden alleen adviseurs en in de tweede plaats is het behandelen van de gemeentebegroting toch een deel van de taak, die uitsluitend op de schouders van de raadsleden rust. De raad was met deze gong van zaken niet erg ingenomen, al verzette hij er zich. niet met kracht legen. Maar in bet seniorencon vent zal er wel een hartigwoord- je over worden gesproken. Burgemeester Thomassen l>e- reed weer heftig zijn stokpaardje. Hij probeerde de nota er zo snel mogelyk door te jagen, wat hem lukte door de debatten af en toe gewoon af te kappen. Hoe denkt de raad daar feitelijk over? Belangrijk nieuws over de vestiging van een staalbedrijf bleef uit. Er schijnt nog hard te worden gestudeerd. Maar ook zonder staalbedrijf gaat het goed met de haven. Er zit nog lekker groei in. Ten aanzien van voorspelling over de toekomst wilde de voorzitter het kruit drooghouden, zoals hij zei. Hij wilde wachten op het verschijnen van de Zee havennota. Maar hij maakte het kruit he slist nat, toen hij losjes-weg als zijn me ning te kennen gaf, dat het zich snel ont wikkelende Sloe-gebied meer relatie heeft met Antwerpen dan met Rotterdam. Dat was een stukje Europees denken,waarin d-e heer Thomassen vergat, dat hij in de eerste plaats burgemeester van deze stad is. Kruit drooghouden, burgemeester, zei de anti-revolutionair Fibbe. rage van het Rotterdams Nieuwsblad. Bij een inbraak in Rhoon haalden zij 3500 weg en sieraden ter waarde van enkele honderden guldens. In de omgeving van Brielle braken zij bij een tankstation in, waar zij ƒ700 wegnamen. De jongens zijn inmiddels voor de officier van justitie geleid. 9 „Vakwerk" mag de inbraak worden genoemd die donderdagnacht is ge pleegd in een ijzer- en nietaalhandcl aan de Xolhuislaan. De inbrekers moesten eerst een vier meter hoge golfplaten omheining overklimmen. Met een op het terrein staande steek- wagen haalden de mannen een fles pro- paangas en een fles zuurstof uit een der loodsen. Een ijzeren schuifdeur werd opengebrand. In deze loods stond een personenauto die naar buiten werd ge reden om bij een eventuele vlucht te kunnen worden gebruikt. In het kantoor is vervolgens met plan ken, jute zakken en stalen bureau's een tent gebouwd rond de ingebouwde kluis. Deze kluis werd opengebrand evenals een brandkast die in de kluis stond. Hieruit werd ƒ5700 meegenomen. De auto heeft men laten staan omdat de achterpoort niet open wilde. 9 De recherche van het bureau Sandc- lingplein heeft gearresteerd de 26-jarige chauffeur P. v. E. uit Naaldwijk en zijn 24-jarige college W. W. uit 's Graven- zande. Van W. werd door een HAL-con- tröleur aangetroffen met twee plastic zakken met bevroren vlees. In de cabine vna de auto had Van IV. een doos met lever gezet die hü met zjjn college wilde delen. De doos was weg genomen van een honten palet aan de Wilbelminakade. De mannen waren bjj de HAL om hun vrachtwagen te laten lossen. UTRECHT Een 43-jarige boekhou der uit Cothen heeft vannacht, na een rijkelijk offer aan Bacchus in Zeist, op weg naar huis in zijn auto in Morpheus armen gelegen. Dat komt meer voor, maar de plaats die de man uitkoos voor zijn tukje was wel uniek: midden op de spoorwegovergang in de Ramstraat in Utrecht. Twee uur duurde deze „rust", want om vier uur werd de slapende waaghals ge wekt door de Utrechtse politie. De machi nist van een uit tegenovergestelde rich ting passerende trein had de auto met de slapende man op de rails gezien en de seinwachter gewaarschuwd. Deze lichtte meteen de politie in. Bij zijn voorgelei ding vertelde de ontnuchterde man van- oentend, dat hij versuft was geraakt. De luide bel op de ahob-overweg had hij niet gehoord, de passerende trein even min..., Oostenrijk verwacht, dat de bespre kingen met Italië over Tirol volgend jaar hei-vat zullen worden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vier jaar. Tot deze zware gevangenisstraf zijn vanmorgen twee mannen veroordeeld, die op 7 augustus de 44-jarige typiste A. M. M. in Hoek van Holland mishandelden en ver krachtten. Het zijn de 25-jarige veehou der C. v-d. B. en de 23-jarige koopman H.F.D., heiden uit Schiedam. De officier had tegen elk vijf jaar geëist. Op de bewuste avond ontmoet ten de mannen de vrouw in de dancing Trianon in Schiedam. Volgens v.d. B. zou de vrouw hem enige tijd tevoren heb ben opgelicht voor 145. Dat zèï hij te gen zijn vriend.- D. ging naar haar toe en vroeg of ze meeging. De vrouw weigerde. Nadat de vriendinnen in een auto weg gingen besloten de mannen hen te vol gen. De vrouw, die met haar vriendin was, stapte voor l'Ambassadeur uit. Zi;" verklaarde dat zij werd meegesleurc naar de auto van de mannen. Die zeiden dat ze vrijwillig was meegegaan. De mannen reden met haar naar Hoek van Holland. Op een stil terrein stapte D. uit. Ook de typiste zou uitgestapt zijn. De vrouw verklaarde echter dat ze de auto uitgesleurd was. De mannen ontkleedden de vrouw met geweld en mishandelden haar. Daarna werd zij verkracht. Van der B. ontkende ten stelligste gemeenschap met de vrouw te hebben gehad. Nadat zij geld en siera den hadden meegenomen gooiden zij de vrouw in een greppel ROTTERDAM Twee inwoners van Rotterdam, de heren L. van Stolk en C. Kerkhof, hebben op een congres van oogspecialisten in Chicago de tweede prijs behaald met de film Goniotomie. opgenomen in het oogziekenhuis in Rot terdam. Dr. J. G. F. Worst, oogspeci alist aan de Rijksuniversiteit in Gronin gen. en prof. Henkes van het Klinisch Hoger Onderwijs in Rotterdam, waren de chirurgen die de goniotomie (operatie van een aangeboren oogafwijking) ver richtten. De film is in overleg met de Groningse rneii |he faculteit gemonteerd en. bewerkt. Bij het filmen maakten de cineasten gebruik van een prisma, ontworpen door dr. Worst. De heren Van Stolk en Kerkhof, twee vooraanstaande figuren in de Rotterdam se houthandel, vervullen een aantal func ties op medisch-sociaal gebied. De heer L. van Stolk is o.m. voorzitter van het Sofiakinderziekenhuis in Rotterdam en curator van de stichting Klinisch Hoger Onderwijs. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Poging tot doodslag, dat was het misdrijf waarvoor vanmor gen de 32-jarige los werkman D. v. d. H. terecht stond. Op 18 augustus had hij de 47-jarige classificeerder A. B. vijf keer met een mokerhamer op het hoofd geslagen. Hij kende de man al vanaf mei. Zij hadden onderdak gezocht in een van de verlaten woningen aan de Zwarte Paardenstraat. In augustus ontstond er ruzie over de vraag wie boodschappen zou halen. Op de bewuste dag was B. 's morgens licht onder invloed thuisge komen van zijn werk. Werd bier in huis gehaald en na een poosje begonnen de woordenwisselin gen weer. B. eiste dan Van der H, boodschappen zou doen. „Dat vertik ik, ik ben geen schooljongen", zei hij. Ter wijl B. ging slapen vertrok Van der H. naar de bovenste etage om met een mokerhamer (1.75 kg) een raam te re pareren. Hierbij wond hij zich zo op dat hij naar beneden liep, de slaapka mer inging en B. vijf slagen met de hamer gaf, terwijl deze lag te slapen. Schedelbreuk op diverse plaatsen en scheurwonden waren het gevolg. De politiearts, dr. G. F. K. W. Meijboom HOEK VAN HOLLAND In de nacht van dinsdag op woensdag is de acht maanden oude Conny Vogtschmidt uit de Concordiastraat 27 gestikt in haar bedje. Toen haar moeder haar woens dagmorgen uit bed wilde halen, bleek het meisje zich zodanig in het laken te hebben gedraaid, dat het is gestikt. betwijfelt, of deze man zich ooit weer kan redden in de maatschappij. Licha melijk hersteld, moet echter op blij vend psychisch letsel worden gere kend. De man begrijpt niet wat er tegen hem gezegd wordt en kan ten gevolge van spraakstoornissen niet uiten wat hij wil. Overigens een wonder dat hij het overleefd heeft, zo verklaarde de arts. Hoewel Van der II. die zeven keer voor misdrijven is veroordeeld, volledig toerekenbaar wordt geacht, wordt in vroegere rapporten getwijfeld aan 's mans geestesvermogen. Dat was voor de officier, mr, B. A, Schimmel, aanleiding om de rechtbank te verzoeken de zaak terug te verwijzen naar de rechter-com- missaris voor een observatieperiode. De rechtbank stemde met de schorsing in. ZAANDAM De politie hier heeft een 18-jarig meisje gepakt, dat het laatste halfjaar 5800 van haar werkgever heeft ontvreemd. Ze stortte een deel van het geld op een spaarregeling, die de werkgever voor zijn personeel had ingevoerd. Haar tegoed steeg toen zo snel, dat er argwaan ontstond. Het meisje liet soms per maand meer bijschrijven dan ze verdiende. Een ander deel van het ontvreemde £eld gebruikte ze voor een vakantie reisje naar Italië, voor kleding en voor autorijlessen. Van de vijf inzittenden werden drie op slag gedood, twee raakten ernstig gewond. De politie had ruim een kwartier nodig om de slachtoffers uit de wagen te bevrijden. De rijkspolitie kon vanmiddag om een uur geen bijzonderheden geven over de identiteit van de slachtoffers. De identificatie werd bemoeilijkt door dat de omgekomenen geen papieren bij zich hadden. Rotterdam uit mmm jrres terzusters echter, moesten volgens -jm r j besluit van de Vroedschap, om wel- /\Jr»p*ii 14W jX/isp*lof' ke zeden is niet bekend, in 1593 YtLtFfTC- j. rJLLVr t\.lr ruimen. Deze zusters werden toen in het Gasthuis ondergebracht. J~lEZE foto is een duidelijke weergave van het monument op de Nieuwe Markt. Over deze monumentale drinkfontein, met de Maagd ter herinnering aan de natio nale feestdag van 1 april, is in een vorig artikel al iets gezegd. Ter ge- we Markt behoorden de 'huizen op de achtergrond van de foto tot de Pannekoekstraat, daarom ook iets over deze straat. Door het ma ken van de Nieuwe Markt verviel een gedeelte van de straat Het noordelijke deel werd Lange en het zuidelijke Korte Pannekoekstraat. De Pannekoekstraat, voorzeker een dachtenis aan de inneming'van den ff} ^e_meesJ fca^teristieke Briel in 1572, wordt deze maagd ieder jaar op 1 april met een krans omhangen. Meer nog dan over het beeld gaat het nu over de achter grond van de foto. Daar zien wij ten, liep van de Kipstraut tot aan de Goudse Singel. Deze straat, hoe onaanzienlijk ook, nauwelijks van huis op huis drie meter breed, was één van de drukste verkeersstraten de naam ligt in het duister. De Panckoekstratekomt reeds voor in de stadsrekening van 1426/1427. namelijk een groep huizen van de van kei centrum. De herkomst van J r r no <*irtrrm 7-trrr om hot efov lio Nieuwe Markt, gestoffeerd met enkele aardige geveltjes. De Nieuwe Markt is voor een groot deel het oude terrein van het ,het verhaalde van een onzer St. Agnietenklooster, dat in 1575 bij- sta&sbeschn}Vers, dat m deze straat na geheel door de stad in beslag fn If-nnekoekbakker woonde, die was genomen. De politieke toe- 1 feestelijke gelegenheden de stand, na het vertrek van Bossu in omwonenden van dit gebak voor- 1572, had ook invloed op de gedaan- f.9, »s niet veel waarde te hech te van de stad. Tal van nieuwe tPf straten ontstonden toen. Vooral op *n lafr tijden passeerden daar de uitgestrekte terreinen der ver- bijna alle marktgangersdie dins- schïllende kloostersdie verlaten la- cn; zaterdags naar de Goudse gen en stadseigendom waren gewor- Singel ter mafte togen. Van het den In 1593 werd de Prinsenstraat noorden naar het zuiden en omge- ove* dit terrein aangelegd. De kff> bewoog zich door die smalle poort, die toegang gaf tot het ter- sleuf een grote stroom van mensen, rein van het St. Agnietenklooster f dit smalle straatje, met zijn tal- werd afgebroken, en daar werd een rijke winkels en krottenge boven straat aangelegd, die gelegen woningen waren meestal twee of naast het Prinsenhof de Prinsen- e. panden samengevoegd tot een cfrnnt nierrï winkelpand. Daar was o.a. ook ge vestigd Jacob Kuhlman, een zaak flVER het Prinsenhof, dat gele- in suikerwerken. Men kon daar L' gen was op de plaats waar voor weinig centen terecht als men thans de Gemeentebibliotheek is, volop wilde snoepen. De hel verlich- het volgende. Een gedeelte van het te winkels in radio- en rijwielon- kloaster werd ingericht tot woning derdelen en de winkels in lampe van de Prins van Oranje, bij even- kappen e.a,, waren een bijzondere tueel bezoek aan de stad. Om deze aantrekkelijkheid voor het volk. reden is het sinds die tijd Prinsen- r\OOR hei feit dat het gemeen- hof genaamd. Ook hield de Admira- teraadslid Cooremans in de liteit van de Maze hier haar zittin- Pannekoekstraat resideerde, is deze gen, en zij had op dit terrein een straat nog meer bekendheid gekre- artilleriehuis en gevangenis. Een gen. Cooremans was het door de ander gedeelte van dit klooster Rapaljeparlij gekozen gemeente- werd gebruikt als woning van de raadslid, die onder de naam „De Pensionaris, terwijl de overgeble- buik van Parijs" een cafeetje ven kloosterzusters eveneens een exploiteerde. Vrijwel iedereen in gedeelte bleven bewonen. De kloos- Rotterdam wist waar dat cafeetje Voor zover bekend heeft de chauf feur van de vrachtwagen, die uit de richting Rotterdam kwam. geen letsel opgelopen. De slachtoffers werden naar het Zuiderziekenhuis en het Dijk- zigtziekenhuis in Rotterdam vervoerd. ROTTERDAM De rechtbank in Rot terdam heeft donderdagmorgen de 34-ja- rige classificeerder Sikke de B. uit Schie dam veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en 3 maanden wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. De officier van justitie had veertien da- gen geleden twaalf maanen met aftrek van twee maanden .voorwaardelijk geëist. De B. heeft in september van dit jaar in een dronken bui een voorman meteen mes gestoken. Een en ander gebeurde aan boord van een schip, dat ter repara tie bij de werf van Wilton-Fijenoord in Schiedam lag. De voorman werd door het door De B. gehanteerde mes in de buik getroffen, tengevolge waarvan het buikvlies werd beschadigd. De man werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar operatief moest worden ingegrepen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM .Met het straalvlle?. tuig moeten we leren leven", waren gis teravond tijdens de commissievergade ring over het havenbedrijf de woorden van burgemeester Thomassen toen het hoofdstuk over de luchthaven aan de orde was en enkele leden zich verontrust had den getoond over de toenemende geluids hinder „Straalvliegtuigen betekenen wel vaart, verkeer en vertier", aldus de bur gemeester. Het verlengen van de startbaan houdt in dat Rotterdam, als Schiphol wegens mist dicht zit, de grootste straalvliegtui gen kan ontvanger,. „We zuilen applaudi- seren als we hun geluid horen", zo z»i hij. 9 De kritiek die onlangs in een televi sie-programma was geuit ten aanzien van de luchthaven noemde de heer Tho massen baarlijke onzin, die gauw moet worden vergeten. De KLM is volgens hem nog niet gereed met de plannen ten aanzien van het binnenlandse luchtnet. Rotterdam zal in de studie worden betrokken. Luchthavendirekteur A. v.d. Hoeden zei dat diverse grote maatschappijen be langstelling tonen voor de luchthaven. Hij kon nog geen namen noemen. A Eind volgend jaar zal de verlengde startbaan vermoedelijk in gebruik kun nen worden genomen, In februari af maart kan wellicht reeds provisorisch worden gestart (bollenvluchten). Over Heliport is nog geen definitieve beslissing gevallen. De Sabena heeft be loofd voor het eind van het jaar uitsluit sel te geven of de helikopterdienst op Rotterdam zal worden gehandhaafd of niet. te vinden toas. Zijn tot tweemaal toe aan de Gemeenteraad gezonden adres, inhoudende het verzoek om hem, ten gerieve van zijn klanten, terras voor zijn café toe te staan, tot het plaatsen van stoelen en ta fels, droeg niet weinig bij tot die bekendheid. Men lachte er om, ■maar dit feit getuigde van een tijd, waarin de gemeentepolitiek beden kelijke uitwassen vertoonde. Ook de Halstraat, een kort en breed stuk straatonderbrak met de Nieuwemarkt de loop van de Pannekoekstraat. A. Faasse r-*•).' SPORTIEF is deze fantastische winterjas, waar u van de winter enorm veel plezier van zult hebben. SCHIIDAMSEWEG 73 Gevraagd voor onze DRIJVENDE BOKKEN Over arbeidsvoorwaarden, werktijden enz. kunt Uinlichtingenverkrijgenbij deafdeling Personeelsadministratie van bovengenoemde maatschappij, telefonisch te bereiken onder nummer (010) 26 92 00, toestel 3094. DS. GABE VAN DUINEN O» blijdschap van het evan gelie in aile levensomstandig heden. Een voortreffelijk boekje van Os. Gabe van Duinen. Leven dig, boeiend en verrassend! Prachtige lectuur voor ogen blikken van stilte en inkeer. ZOMER. KSUN1NQ WAGENINGENI De

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2